Demograafia

Vaba foorum kus võib arutada mujale mittesobivatel teemadel.
Vasta
Kasutaja avatar
Some
Liige
Postitusi: 4058
Liitunud: 11 Aug, 2008 9:25
Kontakt:

Re: Demograafia

Postitus Postitas Some »

Kriku kirjutas: Kui jutt on ikka sellest panikööride hõikest 1 töötaja 2 pensionäri kohta, siis selle jaoks on lähteandmed ju väga lihtsad. Rahvastiku vanuseline struktuur on teada, eri vanusegruppide suremus on teada ning pole mingi kunst välja arvutada stsenaariumeid erinevate sündimuskordajate ning pendioniigade jaoks.

Mis sõdadesse ja veeuputustesse puutub, siis neid ei saa kumbki pool arvesse võtta ning kõik prognoosid eeldavad, et neid ei esine. Siiski, ajaloos on katastroofid üldiselt vanuselisele struktuurile noorendavalt mõjunud.
Kui suudad ette öelda, palju lapsi ühe naise kohta tulevikus Eestis sünnib ja tohib migratsiooni ignoreerida, siis vast saaks arvutadagi. Samas, kas Singapur suutis sündimuse langust ette prognoosida? Ja isegi Eestis on kõikumine alates laulvast revolutsioonist üsna suur olnud.
Z03
Liige
Postitusi: 1136
Liitunud: 22 Juul, 2016 10:09

Re: Demograafia

Postitus Postitas Z03 »

Borja kirjutas:
Z03 kirjutas:Jah, see on klassikaline Eesti stiilis biofašism..
Mis mulle siin militaarfoorumis meeldib, on see, et kogu aeg õpid uusi asju 8) Mina olen siit viimase aastaga omandanud näit sellised põnevad(-ja mulle varemteadmata) mõisted nagu misogüünia, stultoloogia - nohh, ja nüüd siis see "biofašism" :shock: Ja veel "klassikalises Eesti stiilis" - ossa raisk :twisted: :mrgreen:
Sellised me, hobusevargad, juba oleme - kogu aeg midagi sepitsemas.
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36424
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: Demograafia

Postitus Postitas Kriku »

Some kirjutas:Kui suudad ette öelda, palju lapsi ühe naise kohta tulevikus Eestis sünnib
Iseseisvusaja põhi oli 1998. aastal 1.27. Proovi sellega, kui kaua läheb aega, et tekiks olukord 2 pensionäri 1 töötaja kohta ja siis vaatame edasi.
teeline35
Liige
Postitusi: 1543
Liitunud: 11 Apr, 2010 9:21
Asukoht: LÄÄNEMAA
Kontakt:

Re: Demograafia

Postitus Postitas teeline35 »

Kõiksugu mõtteid võib ju heietada, aga tore oleks, kui neid ka arvutustega toetataks.
Arvutustega selline tore asi, et tulemusi tuleb erinevaid. Sõltuvat arvutaja isklikust huvist või eelistustest võivad arvutuste tulemused olla erinevate arvutajate puhul täiesti vastassuunalised. Teadlasele ei tohiks teadmata olla tänapäeva teaduses esinev teadustulemuste kontrollimatuse probleem. Teadlased oma äraelamise kindlustamiseks peavad tagema kogu aeg uusi avastusi või koostama uusi mudeleid kuidas maailm toimib. Seega kui teadustööl kiireid ja selgeid tulemusi kohe ette näidata pole, tuleb rahastamise jätkumise huvides teadustulemused tekitada. Meditsiinitööstus avastas selle fenomeni kui ei suutnud uusi ravimeid teadustööde põhjal välja arendada. Nende teadustööde aluseks olevate teaduslike katsetuste ja eksperimentide kordamisel selgus,et tulemused ei vasta ootustele. Küll oli neid võimalik ise tahtlikult mõjutada, et tulemused oleks nii nagu vaja. See pole ainult bioloogia probleem. Isegi kommunism põhjendati NL päevil teaduslikult ära, aga tegelikust on igaüks juba näinud, mis sellest asjast sai!
Iseseisvusaja põhi oli 1998. aastal 1.27. Proovi sellega, kui kaua läheb aega, et tekiks olukord 2 pensionäri 1 töötaja kohta ja siis vaatame edasi.
AKF pisut utreeris oma väljendites. Mälu järgi kirjutan, aga minu teada ennustavad mitmedki rahvastiku uuringud lähima 100 aasta jooksul 1-1 olukorra tekkimst. S.t ühe tõõtava inimese kohta tuleb üks ülalpeetav pensionär.
(Üli)koolitamata,aga lugeda kirjutada mõistan.
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36424
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: Demograafia

Postitus Postitas Kriku »

teeline35 kirjutas:AKF pisut utreeris oma väljendites. Mälu järgi kirjutan, aga minu teada ennustavad mitmedki rahvastiku uuringud lähima 100 aasta jooksul 1-1 olukorra tekkimst. S.t ühe tõõtava inimese kohta tuleb üks ülalpeetav pensionär.
Ennäe, ainult kaks korda pandi utreerides mööda, pisiasi :D

1:1 tulemuseni jõudvatele uuringutele paluksin ka viidet.
teeline35
Liige
Postitusi: 1543
Liitunud: 11 Apr, 2010 9:21
Asukoht: LÄÄNEMAA
Kontakt:

Re: Demograafia

Postitus Postitas teeline35 »

ZO3 kirjutas
Jah, see on klassikaline Eesti stiilis biofašism. Paraku inimesed, kes nii räägivad, kas ei tea või pole vaja olnud teada, kuidas töötab sotsiaalsüsteem. Lastetuid on ühiskonnas keskmiselt 10-15%, arenenud riikides läheneb hoogsalt 20% suunas. Eestis tähendaks see arv, et pensioniikka jõuab ca 50-60 000 lastetut (ma ei tea, kui palju veel lisaks kahe- ja ühelapselisi), kui riik loobuks neile pensioni vms sissetuleku maksmisest, siis sureks nälga mitukümmend tuhat inimest. Me ei ela sellises riigis, Euroopa Liidus poleks see ka võimalik. Kui pole pensionit, siis on kas toimetulekutoetus, toiduabi, kommunaalide maksmine kohaliku omavalitsuse poolt, kodanikupalk, puudetoetus jms.
Tänan meie keelevara rikastamise eest (biofašism). Tegelikult saan väga hästi aru kuidas sotsiaalsüsteem töötab. Korjab töötavatelt inimestelt raha ja jagab erinevatel põhjustel abivajajateks kvalifitseeruvatele inimestele; lapsed, vanurid, mitmesuguste puuetega inimesed ja igasugused kavalpead, kes lihtsalt süsteemi lüpsavad. Mingil määral kvalifitseeruvad sinna alla ka läbi kultuurikapitali finantseeritavad inimesed.
Need mitukümmend tuhat lastetut ei pruugi nälga surra vanaks saades. On neilgi olemas sugulased, sõbrad ja kui on teada, et enese aitamine on su iseenda asi siis kogutakse praegu eksootiliste reiside ja uhkete autode peale kuluv raha oma vanadus päevade reserviks. Praegu jääb puudu inimeste omavahelisest abist ja ühte hoidmisest. Tänapäeval pannakse vanaks ja viletsaks jäänud isa või ema kõhklematult vanadekodusse ja siis virisetakse, et peab nii palju raha hooldamise eest maksma.
(Üli)koolitamata,aga lugeda kirjutada mõistan.
Kasutaja avatar
Castellum
Liige
Postitusi: 2451
Liitunud: 27 Dets, 2008 23:29
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Re: Demograafia

Postitus Postitas Castellum »

Nagu ma saan aru, on ka siia foorumisse tekkinud selline mõiste nagu "biofašism". Nagu paljude moodsate asjadega ikka, sõnaga vehitakse, aga vehkijad ise ka tea, mida sõnaosised ja saati kogu mõiste võiks tähendada...

Ega ometi mõisteta selle all hoopis sellist asja (ja kõike siit tulenevat):
https://et.wikipedia.org/wiki/Sotsiaaldarvinism

Need "biofašism"-sõnaharrastajad ikka on kursis termini "fašism" päritoluga? Ja "fašismi" tüve fasces ja sümboli (haos liktorikirvega) mõttega? Klassikaline itaalia fašism oli väga kogukonnakeskne, nagu ühiskonda üksikisikule eelistavad ideoloogiad ikka...
Kindlusarhitektuur on osa meie elukeskkonnast
Z03
Liige
Postitusi: 1136
Liitunud: 22 Juul, 2016 10:09

Re: Demograafia

Postitus Postitas Z03 »

Sellisel juhul tuleb leida inimesed, kes soovivad elada riigis, mis ei garanteeri neile hoolimata elanike tööpanusest ja makstud maksudest pensioniks midagi. Ma kardan, et kuni on piirid avatud ja vähem kui 100 km kaugusel rikas Skandinaavia, kes vajab tööjõudu, ei saa Eesti endale sellist luksust lubada. Suletud piiridega süsteemis küll, jah, aga kui tõenäoline see üldse on?
mäger
Liige
Postitusi: 353
Liitunud: 11 Dets, 2009 22:35
Kontakt:

Re: Demograafia

Postitus Postitas mäger »

Eelpool toodud arutlustele tuginedes küsin, et kui palju on lugupeetud kaasfoorumlaste hulgas naissoost (aga ka meessoost) tuttavaid, kes arutlevad nii, et "kui ma saan x +1 last, on mu pension väiksem y euro võrra kuus, võrreldes sellega, kui saaksin x last ja teeksin rohkem tööd"? Hardo Pajula on kenasti viidanud, et 20-30 a inimesed peaksid pigem mõtlema laste tegemisele ning kes mõtleb pensionile, sellel on mingi pea viga. Mina ei mõtle näiteks pensionile, tean, et töötan niikuinii nii kaua, kuni jaksan ja loodan, et jaksan kauem, kui ühiskonnas keskmiselt. Samas tean inimesi, kes ei taha lapsi muudel põhjustel, kui pensioni suurendamine. Mõni kahtleb, kas oskab ja saab olla piisavalt hea vanem, teine kardab vastutust jne.
otsin puude taga metsa
Z03
Liige
Postitusi: 1136
Liitunud: 22 Juul, 2016 10:09

Re: Demograafia

Postitus Postitas Z03 »

Lugemiseks neile, kes soovivad mõista, mitte hinnanguid jagada:

Maarja Kangro: oma jama – teistsugune vaade emadusele
https://arvamus.postimees.ee/3686545/ma ... -emadusele
Kasutaja avatar
Some
Liige
Postitusi: 4058
Liitunud: 11 Aug, 2008 9:25
Kontakt:

Re: Demograafia

Postitus Postitas Some »

Arusaadav. Lihtsalt kui sünnib vähem kui sureb, siis surrakse välja. Palju rikas Skandinaavia pensionit maksab, ei mängi rolli. Puhas aritmeetika. Skandinaavia saab on pensiokaid ära elatada ainult migratsiooni arvel. Ja see tähendab, et rahvused kaovad, jäävad säravate hammastega tõmmud rootslased/norrakad, kes jäävad ootama järgmisi orje arengumaadest, et neil tekki kohendataks.
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36424
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: Demograafia

Postitus Postitas Kriku »

Aga kui edukalt sigiv maailm sigib naise rahulolu ja eneseteostuse arvelt, pole see kuigi sigimistväärt maailm.
See on huvitav sihtpunkt, kuhu lastetute enesetappudest alustades välja jõuda :mrgreen:

Autoril on muidugi õigus, et rahvuse kestmajäämisele ja muudele väärtusotsustele pole ratsionaalseid põhjendusi. Tõepoolest ei ole, Eesti Vabariik oma praegusel kujul on väga kallis projekt, mida me peame ülal puhtast jäärapäisusest. Aga paraku pole ratsionaalseid põhjendusi ka kõigi inimeste võrdsele võimalusele eneseteostuseks ega inimõigustele üldiseltki.

Eelmisele leheküljele postitatud aadress igaks juhuks uuesti: https://en.wikipedia.org/wiki/Fascist_(insult)
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36424
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: Demograafia

Postitus Postitas Kriku »

Vastu tulles akf-ide soovile eemaldasin lehekülje pedejura.
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36424
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: Demograafia

Postitus Postitas Kriku »

Kriku kirjutas:
teeline35 kirjutas:AKF pisut utreeris oma väljendites. Mälu järgi kirjutan, aga minu teada ennustavad mitmedki rahvastiku uuringud lähima 100 aasta jooksul 1-1 olukorra tekkimst. S.t ühe tõõtava inimese kohta tuleb üks ülalpeetav pensionär.
Ennäe, ainult kaks korda pandi utreerides mööda, pisiasi :D

1:1 tulemuseni jõudvatele uuringutele paluksin ka viidet.
Kuna viidet ootuspäraselt ei tulnud, viitan ise statistikaameti sellesuvisele prognoosile: https://www.stat.ee/pressiteade-2019-077

Selle järgi on 65-aastaseid ja vanemaid 2020. aastal 20,1% ja 2080. aastal 28,4%.
Kasutaja avatar
Kapten Trumm
Liige
Postitusi: 40072
Liitunud: 28 Juul, 2005 15:35
Kontakt:

Re: Demograafia

Postitus Postitas Kapten Trumm »

Ja siin tuleb esile see teine tähtis aspekt: sotsiaalne parasiitlus, mida lastetutele globaalselt ette heidetakse. Näeme huvitavat paradoksi: sellal kui lastetutele heidetakse ühest küljest ette egoismi ning lapsevanemaid peetakse altruistlikumaks, heidetakse lastetuile teisalt ette ka seda, et nad oma tulevikule ja pensionile piisavalt ei mõtle, samas kui lapsevanemad oleksid oma lapsed justkui vana külaühiskonna kombel enesele toitjaks kasvatanud
Kuna artiklis žongleeritakse enesetappudega viljatuse motiivil - siis julgeks anda hinnangu, et meditsiinilistel põhjustel järglaste mitteomamine on teema üsna väikesel % lastetutel, selleks tegelikult põhjuseks on enamasti ikka vana hea mugavus, laiskus ja enesekesksus. Lihtsalt laps, kes on kasvanud suhtelises külluses ja harjunud kõike niisama saama, ei harjugi täiskasvanuna midagi andma. Nii nagu OÜ-tatakse ja skeemitatakse, samamoodi välditakse ka järelkasvu panustamist. Loomulikult asjaosalised (eelkõige 25-40 karjääritibid, aga ka -mehed) otsivad probleemile mingit "austavat" selgitust ega hakka iial (ka iseendale) ausalt tunnistama, et tegelikud põhjused on kaugelt madalamad ja rohkem iseendast sõltuvad kui avalikult tunnistada julgetakse.
Kesse ikka ütleks kõva häälega, et ma olen nii laisk/mugav, et ei tahagi oma harjumuspärast elu muuta ja mingit lisaprobleemi kaela võtta. Enesekesksus ses mõttes, et küll pole ükski mees küllalt hea paarimoodustamise mõttes - tegelikkuses on ikka põhjuseks vana hea mugavus, harjumustes kinniolek ja tahtmatus iseennast veits painutada. Ja loomulikult olgu kõik siis ideaalne - mees 10 tuhande eurose netopalga, millise maja, viie auto jne "lisadega" ja siis võibolla mõtleks ka asja peale (mis arvate, mitu % meestest selle lati ületaks? Arvan, et alla 1%). Omades ise kooselu/abiealustaazi ca 20 aastat, võin kinnitada, et kompromisse ja enese ego painutamist tuleb teha kaunis tihedalt. Lisage siia valemisse veel suhteliselt hea toimetulek ka üksinda, siis WTF mul seda paarisuhet ja laps vaja on...? :rip:
/Veelgi hullem on see, et koos kohustusliku patriootliku riigioptimismi kehtestamisega nõrgeneks paratamatult ka meie ohutaju, mis on enesealalhoiuks vältimatult vajalik instinkt/ S. Mikser 2014.
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 20 külalist