Rootsis olid mängurelvaga tänaval ringi kolanud ohmukese maha lasknud politseinikud kohtu all.
Tsiteeri:
Prokurörid esitasid süüdistuse ametialases lohakuses ja võimuliialduses kolmele politseinikule, kes möödunud aasta augustis tulistasid surnuks 20aastase Eric Torelli. Siiski ei suutnud kohus kindlaks teha, et politsei käitus surmavat jõudu kasutades valesti.
"Võib näida tähelepanuväärne, et politsei tulistas tol hetkel 25 lasku," kirjutab kohtuotsuse seletuskirjas Stockholmi ringkonnakohtu esimees Erik Lindberg. "Kuid ei meditsiiniline ega tehniline uurimine suutnud kindlaks teha laskude järjekorda ega mehe üksikasjalikku liikumist ja kehaasendit, kui lasud teda tabasid."
Hoolimata kuulivalangust tabati Torelli vaid kaks korda. Kohtuprotsess keskenduski uurimisele, kas politsei tulistas kaks surmavat lasku Torellile selga, kui viimane neist juba eemale pöördus ja lakkas ohtu kujutamast. Süüdistaja väitis, et Torelli tabasid kaks viimasena sooritatud lasku, kuid kohtu sõnul ei leidnud see väide piisavalt tõestust - tabada võisid ka varasemad lasud, mis sooritati siis, kui ka prokuröri hinnangul oli veel tegemist hädaolukorraga.
Antud juhtum on Rootsis tõstatanud küsimuse politsei valmidusest tulirelvade kasutamise osas ajal, mil nad peavad linnades toime tulema üha suureneva jõuguvägivallaga. Mullu tulistas politsei Rootsis surnuks kuus inimest, mida on rohkem kui eelnevatel aastatel.
Rootsi ühiskonnas on tekitanud hämmastust ka see, et politseinikud tulistasid Torelli suunas koguni 25 korda, asudes tulirelva kasutamise hetkel ohvrist 15,2-18,6 meetri kaugusel. Seda on selgitatud äreva õhustiku ning tõsiasjaga, et sealne korrakaitse on sunnitud relva tarvitama väga harva ehk kokku umbes mõnikümmend korda aastas. Keskmine politseinik ei kasuta terve tegevteenistuse jooksul tulirelva mitte kunagi, piirdudes vaid harjutamisega lasketiirus. See tähendab, et tulirelva tarvitamist nõudvas olukorras ei osata adekvaatselt reageerida.
"Oleme õppinud rünnakule asuma. Edasi-edasi, kuni kurjategija ei saa enam teistele viga teha," selgitas üks politseinik tragöödia järel Rootsi ajalehele Dagens Nyheter. "Kui see tähendab, et ta tuleb surnuks tulistada, siis olgu nii."
2018. aasta 2. augusti varahommikul võttis Torell oma toast mängurelva ja läks õue mängima. Ema sõnul liikus ta oma seisundi tõttu aeglaselt ja kohmakalt. Ta käitus nagu kolmeaastane ja suutis öelda vaid üht sõna: "ema".
Kõrvalseisjad teavitasid politseid, et tänaval liigub relvastatud mees. Politseinikud pelgasid, et tegu võib olla ühe neile tuttava kohaliku kahtlusalusega, kes oli oma elukaaslast rünnanud ja teda tappa ähvardanud. Seetõttu eeldasid nad, et ajavad taga potentsiaalset tapjat. Nad ei teadnud aga, et antud meesterahvas oli vahistatud juba kuid varem ja ootas kohut. Vastavat infot polnud kantud politsei andmebaasi. Sündmuspaigale jõudes kohtasid politseinikud Torelli isa, kes oma poega taga otsis. Nad vestlesid, kuid kumbki ei mõistnud, et Torell oligi äreva olukorra põhjustajaks.
Torelli ema Katarina Söderberg kinnitas, et lepib kohtu langetatud otsusega, kuid lisas, et politsei peab muutma viisi, kuidas nad hädaolukordadele reageerivad.
https://ekspress.delfi.ee/kuum/rootsi-k ... d=87647009Äkki peaks muutma midagi selles, mis mänguasju osta...?
LISATUD: see traagiline lugu siis:
viewtopic.php?p=555108#p555108