Kurdistan

Sündmused, mis saavad ajalooks alles homme.
Vasta
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36424
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: Kurdistan

Postitus Postitas Kriku »

nimetu kirjutas:Tulemuseks oleks loodetavasti üks sisemiselt stabiilne ja läänesõbralik riik Lähis-Idas.
Aga mis sest ikkagi koalitsioonile kasu oleks, kui nad peaksid seal pidevalt mehhaniseeritud brigaadi või veel rohkemat kohal pidama? Kurdistanist ei saaks neile partnerit, vaid pikaajaline kohustus.

Kui nii arutleda, võiks ju panna seljad kokku ja hakata nii Süüriat kui Iraaki kui kui Jeemenit kui Liibüat kui suuremat jagu Musta Aafrikat jälle ise valitsema. White man's burden, mis teha...
Roamless
Liige
Postitusi: 3798
Liitunud: 22 Okt, 2005 20:57
Kontakt:

Re: Kurdistan

Postitus Postitas Roamless »

Esiteks, USA ei peaks seda koormat üksinda kandma. Teiseks, etnilise puhastuse ennetamine oleks küllalt hea põhjendus sellise asja organiseerimiseks. Tulemuseks oleks loodetavasti üks sisemiselt stabiilne ja läänesõbralik riik Lähis-Idas.
Mäletades mitmeid reportaaže kurdide valduses olnud Süüria aladest, siis seal oli neil mingi nn oma raha, kehtis kord, olid maksud, seadused ning ühesõnaga olid tekkinud ka riiklike struktuuridele sarnanevad moodustised, lisaks suutsid nad praktiliselt ainsana piirkonnas igasugused ISISe autopommarid ja enesetaputerroristid kontrolli all hoida, st terroriakte praktiliselt ei toimunud, võrreldes muude piirkondadega. Kõige selle taustal ütleks samuti, et kurdid on rahvas, kes vääriks kogu sealsest rahvastebaabelist iseseisvust ja saaksime väga tänaväärse liitlase, kes ei lase oma territooriumil terroristide baasidel tekkida, vaid pigem aitaks pikemas perspektiivis naabruses olevat ebastabiilsust ohjeldada.
Unforeseen consequences
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36424
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: Kurdistan

Postitus Postitas Kriku »

Roamless kirjutas:Kõige selle taustal ütleks samuti, et kurdid on rahvas, kes vääriks kogu sealsest rahvastebaabelist iseseisvust
Selle vastu ei vaidle ma üldse. Ma lihtsan väidan ajaloolasena, et on vähe uusi riike, mida on õnnestunud ilma sõjata moodustada ja ma ei tea ühtegi uut riiki, mida oleks õnnestunud ilma sõjata moodustada otse vaenulike naabrite piiri taha.
nimetu
Liige
Postitusi: 7574
Liitunud: 25 Mär, 2016 21:16
Kontakt:

Re: Kurdistan

Postitus Postitas nimetu »

Aga mis sest ikkagi koalitsioonile kasu oleks, kui nad peaksid seal pidevalt mehhaniseeritud brigaadi või veel rohkemat kohal pidama? Kurdistanist ei saaks neile partnerit, vaid pikaajaline kohustus.
Põhilised riigid keda tuleks ohjeldada oleks Türgi ja Iraan. Kokkuvõttes oleks aga antud riik palju stabiilsem ja rahulikum kui praegune Iraak või Süüria, kuhu aeg-ajalt niikuinii saadetakse jälle mingi hulk "tuletõrjujaid".
Türgi agressiivsust oleks võimalik ohjeldada nii majanduslikult kui ka n-ö rahuvalveüksustega. Pealegi, sultani positsioon pole sugugi nii kindel. Kui rahvale selgeks teha, et tema tehtud otsused toovad teile ainult viletsust, siis pöördub ka tuul lõpuks tema vastu. Seda sisepoliitilist haprust tõestavad nii riigis toimunud vastuolulised valimised kui ka riigipöördekatse.
Iraani ohuga oleks kurdid ka ise ilmselt mingil määral võimelised tegelema. Ja kui kurdistan saaks omale liitlasteks näiteks saudid ja iisraellased, siis oleks olukord oluliselt lihtsam.
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36424
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: Kurdistan

Postitus Postitas Kriku »

nimetu kirjutas:Türgi agressiivsust oleks võimalik ohjeldada nii majanduslikult kui ka n-ö rahuvalveüksustega.
Sultan pole praegu kaugel sellest, et ise nii EL-i kui USA-d sanktsioonidega ähvardada :|
nimetu kirjutas:Ja kui Kurdistan saaks omale liitlasteks näiteks Saudid ja iisraellased, siis oleks olukord oluliselt lihtsam.
Iraani seisukohast paistnuks või paistaks see nii, et Saudid, Iisrael ja ameeriklased (kandev jõud oleksid koalitsioonis ikkagi nemad) asutavad tema piiri äärde oma käpikut tema kiusamiseks - nagu ta ise Saudi-Araabia vastu Jeemenis teeb.
nimetu kirjutas:Iraani ohuga oleks kurdid ka ise ilmselt mingil määral võimelised tegelema.
Võimalik, et oleks. Võimalik ka, et kurdid suudaks korrata Iisraeli 1948. aasta imet. Aga küsimus ei ole ju selles. Meie mõttevahetus sai alguse sellest, et kas oleks võimalik moodustada iseseisvat Kurdistani ilma uue sõjata, mitte sellest, kes selle sõja võidaks.
nimetu
Liige
Postitusi: 7574
Liitunud: 25 Mär, 2016 21:16
Kontakt:

Re: Kurdistan

Postitus Postitas nimetu »

Aga küsimus ei ole ju selles. Meie mõttevahetus sai alguse sellest, et kas oleks võimalik moodustada iseseisvat Kurdistani ilma uue sõjata, mitte sellest, kes selle sõja võidaks.
Mina usun, et kui välisriigid tegutseksid jõuliselt ja otsusekindlalt, siis piisava heidutuse korral oleks see ilma sõjata võimalik.
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36424
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: Kurdistan

Postitus Postitas Kriku »

Ka sellega olen ma nõus - nii põhimõtteliselt. Igaks eesmärgiks on kuskil olemas piisav jõud.

Ainult et selle tegevuse ajahorisont kujuneks hirmus pikaks. Ma arvan, et kui sõbrad näiteks 5 aasta pärast välja tõmbuks, siis kargaks Kurdistani mitte kunagi tunnustanud naabrid sellele ikka kallale. Minu arust tuleks välisjõude seal ettenähtavas tulevikus (aastakümneid) sees hoida, et nii ei läheks.
Walter2
Liige
Postitusi: 3979
Liitunud: 27 Okt, 2012 22:11
Asukoht: Phuket
Kontakt:

Re: Kurdistan

Postitus Postitas Walter2 »

Maailmas on miskipärast nii et teatud geograafilisest paralleelist allapoole ei suudeta veretut poliitikat ellu viia. On siis allikaks inimeste geenides istuv keevaverelisus, usulised põhjused, ajalooline taak vms.
Elu on liiga lühike et raisata seda lollide peale tõestamaks et nad on lollid /道德经 (Dàodéjīng)/
Parem olla tark ja rikas kui loll ja vaene...
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36424
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: Kurdistan

Postitus Postitas Kriku »

See muutub aja jooksul. Mineviku Rootsis on ka küllalt verd lastud.
nimetu
Liige
Postitusi: 7574
Liitunud: 25 Mär, 2016 21:16
Kontakt:

Re: Kurdistan

Postitus Postitas nimetu »

Ainult et selle tegevuse ajahorisont kujuneks hirmus pikaks.
Võimalik. Kosovo KFOR missioon kestab siiamaani (umbes kakskümmend aastat nüüdseks). Samas ma arvan, et see oleks sellist pingutust väärt.
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36424
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: Kurdistan

Postitus Postitas Kriku »

Aga miks just Kurdistanis pidanuks sellise maailmapolitseiniku pingutuse tegema? Minu arvates näiteks oleks palju rohkem inimelusid & geopoliitilist stabiilsust säästnud see, kui Afganistaani oleks suurte jõududega sisse jäädud ning mitte mingeid alasid Talibanile tagasi antud. Ning ka seal lubati kohalikele kunagi suure suuga, et ärge muretsege, me ei jäta teid maha...
nimetu
Liige
Postitusi: 7574
Liitunud: 25 Mär, 2016 21:16
Kontakt:

Re: Kurdistan

Postitus Postitas nimetu »

Aga paljud peavadki Afganistanist lahkumist Obama ametiaja suurimaks veaks.
Mina pean kurdide hülgamist Trumpi ametiaja suurimaks veaks (kuigi neid vigu on tal hulgim).
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36424
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: Kurdistan

Postitus Postitas Kriku »

Iraak leppis Türgiga riigi põhjaossa baaside rajamise kokku sügisel 2016, kui Trump oli alles värskelt valitud: https://www.kurdistan24.net/en/news/35b ... -base--KRG

Igasugused liigutused Kurdistani riigi rajamiseks seal tulnuks varem teha.
Kasutaja avatar
Health
Liige
Postitusi: 863
Liitunud: 25 Aug, 2019 14:13
Kontakt:

Re: Kurdistan

Postitus Postitas Health »

Iraagi kurdid saavad Sultaniga päris kenasti läbi, vähemalt nii on jäänud mulje nende kohta lugedes. Nad saavad isegi nii hästi läbi et neid peetakse isegi Sultani käpiknukkudeks.

See muidugi aga ei tähenda et sellepärast Kurdistan tuleks, aga kui kurdid seal mingit suurt sigadust kokku ei keera siis nende autonoomia seal ei kao kuhugi.
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36424
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: Kurdistan

Postitus Postitas Kriku »

Igatahes kui nad 2017. aastal iseseisvusreferendumit üritasid, võrdles sultan seda maa tulle heitmisega: https://www.reuters.com/article/us-mide ... SKCN1C32YG
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 16 külalist