Riigikaitse eelarve

Vasta
A4
Liige
Postitusi: 1832
Liitunud: 13 Juun, 2005 23:55
Kontakt:

Re: Riigikaitse eelarve

Postitus Postitas A4 »

Borja kirjutas:Tänaõhtune ETV Aktuaalne kaamera // umbes kell 21:15

Märksõnad:
-- kas võimaluste akna ärakasutamine
-- või jooksmine mööda mahapandud rööpaid tupikteed pidi
Kas keegi targem on aru saanud, mismoodi meil just nüüd praegu, nagu välk selgest taevast, on tekkinud mingi „ajalooline võimaluste aken“, mis enam mingil muul ajal ei avane? Kas see tähendab, et:

A) Valitsuse poolt kevadel kokkulepitud miljarditega ei osata enam midagi peale hakata ning ruttu-ruttu on see vaja kuskile magama panna?
B) Kui kevadel poleks olnud pandeemiat, sellest tingitud majanduslangust ning vajadust raha kokku laenata, siis majanduskasvu tingimustes poleks mingist lisarahast juttu hakatud tegema? Millisest põhimõttelisest ja järjepidevast suhtumisest riigikaitsesse me antud juhul üldse räägime?
C) Miks ei avane selle võimaluste akna taga mitte lihtsalt „lisaraha“, või isegi mitte „lisaraha konkreetsete võimelünkade likvideerimiseks“ vaid – kui ma olen õigesti aru saanud – konkreetsete firmade konkreetsed tooted?

D) Milles on asi, et seesama või needsamad Iisraeli relvatootjad meile näiteks 1, 2 või 5 aasta pärast pole enam nõus neidsamu relvasüsteeme müüma?

E) Kuidas saab riigilt-riigile tehinguks üldse nimetada diili, kus de facto ostetakse eraettevõtjast tootjalt tehaseuut kraami?
Ja fundamentaalne küsimus: Kui vaba raha on tohutult ja kogu ülejäänud riigieelarvet pole kavaski kärpida, siis mis kuradi pärast on samaaegselt ja endiselt vaja nõuda, et baas-kaitse-eelarve väheneb?
sada
Liige
Postitusi: 235
Liitunud: 29 Jaan, 2013 11:56
Kontakt:

Re: Riigikaitse eelarve

Postitus Postitas sada »

Vähemalt üks võimaluste aken peaks ju veel avanema siis kui EKRE USAst meile riigikaitse jaoks miljardi jagu varustust toob. Mingid õhutõrje ja rannikukaitse variandid on ju USA tootjatel ka olemas?
Martin Herem
Liige
Postitusi: 2368
Liitunud: 10 Okt, 2014 7:51
Asukoht: Rahu ja Sõpruse Asulas :)
Kontakt:

Re: Riigikaitse eelarve

Postitus Postitas Martin Herem »

Mul on tunne, et AK näitel kaldub teema nüüd kõrvale.
Pealekiri: KV ei taha keskmaa ÕT-d sest see on tülikas ... vms.

Proovin selgitada.
Loomulikult oleks mul hea meel, kui KV-l oleks keskmaa ÕT võimekus.
Minu andmetel oleks näiteks 250 milj eest võimalik saada 12 laskeseadet, ühes radarite ja juhtimisseadmetega, mis võimaldab kogu üksust kasutada neljas erinevas kohas. See on oluline hiljem.
Samas ei saaks selle raha eest kõiki transpordivahendeid. Ma arvan, et neid tuleks mõne miljoni eest juurde osta.
Üsna kindlasti ei ole selle hinna sees sidevahendeid ülejäänud KVga ja NATOga turvaliseks sidepidamiseks.
Ma ei tea, palju rakette on selle hinna sees ja mis on nende rakettide eluiga.

Seega kui sünnib lisarahastus ülal kirjeldatud tingimustel, siis tuleb "paugu tegemiseks" kohe mingi summa juurde leida.
Tänase seisuga tuleb see võtta 2%st ehk tehtud plaanidest.
Me oleme arvutanud, et ühe sellise pataljoni mehitamiseks on vaja umbes 30 tegevväelast ja 200 reservväelast.
Selle isikkoosseisu jaoks on vaja kindlasti vahendeid ja väljaõppe jaoks samuti. Ma mainin seda, sest see pole ainult tühipaljas raha.
Tänase seisuga tuleb seegi võtta 2%st ehk täna tehtud plaanidest. Näiteks vähendades teistes üksustes isikkoosseisu.
Me oleme arvutanud, et Keskmaa ÕT pataljoni aastane ülalpidamiskulu on suurusjärgus 20 milj aastas. See on isikkoosseis, taristu, õppused, laskemoon, kütus, hooldus ...
Tänase seisuga tuleb seegi võtta 2%st ehk täna tehtud plaanidest.

Kui sellega kaasneb olukord, kus SKT languse tõttu kaotame tänastest plaanidest mõnikümmend miljonit, siis teeb see ju olukorra keerulisemaks.
Kui keegi tahab võib ülal toodud "lisakulud" kokku lüüa. Mina toon aga mõned näited, millest tuleks loobuda.
Näiteks me ei hangi mingit arvu K9 lisaks 12-le.
Näiteks me ei hangi Maakaitsele (Kaitseliidu sõdiv koosseis) mõne tuhande relva ulatuses Rahesid.
Näiteks me loobume 4500 kaitseliitlase individuaalvarustuse viimisest reservväelastega samale tasemele.
Näiteks loobume me mõnest DOSist Spike laskemoonast, 120mm laskemoonast, ...
Näiteks me ei hangi meremiine.
Näiteks me lähe 2.JvBr juhtimispunktidega soomukite peale.
Näiteks me ei uuenda soomukeid 5e aasta pärast.
Näiteks me päris kindlasti ei hangi soomukeid 2.JvBr manööverüksustele
Näiteks me ei saada järgmisel aastal 15 KVA lõpetajat maaväkke.
Näiteks me ei määra järgmistel aastatel paarikümne pensionile mineva inimese asemele uut.

Loomulikult võib keegi leida teisi kohti, kust saada Keskmaa ÕTP aastase ülalpidamiskulu 20 milj ulatuses + raha nende juppide jaoks mida ma ülal kirjeldasin.
Loomulikult võib keegi väita, et seda saab lihtsalt kokku hoida. Tegelikult tuleb aga midagi nii ehk naa ära jätta.
Me oleme siin juba näinud lennukaid ideid lapsametnike koondamisest, lennutranspordi loobumisest vms. Ma arvan, et enamus on tähele pannud - need on summad ei aita. Teised aga ehk teavad - siis jääb midagi ka tegemata.

Nüüd jõuame küsimuse juurde, kas KVJ tahab millegi arvelt seda teha või peab ta vajalikumaks midagi muud enne ÕTd.
Katsun vastata mõne aja pärast.
Xender
Liige
Postitusi: 1699
Liitunud: 16 Mär, 2005 23:15
Kontakt:

Re: Riigikaitse eelarve

Postitus Postitas Xender »

Ilmselgelt oleks igas mõttes – poliitiliselt, majanduslikult ja kaitseväe jaoks parim lahendus, et 250 miljoni eest puhutaks elu sisse sellele projektile

Ausalt öeldes nägin seda ideed küll lõustaraamatus

Erakonnad saaks rinnale taguda eesti rasketööstuse arendamise üle
Kaitsevägi saaks uued soomukid
Raha jääks suures osas Eestisse

Ülejäänud raha eest võiks tõesti Spike NLOS-I panna. Mida saaks kasutada nii kergemaks rannakaitseks, kui väga pikkamaa tankitõrjeks.
AMvA
Liige
Postitusi: 3529
Liitunud: 09 Dets, 2018 20:26
Kontakt:

Re: Riigikaitse eelarve

Postitus Postitas AMvA »

Borja kirjutas:Tänaõhtune ETV Aktuaalne kaamera // umbes kell 21:15

Märksõnad:
-- kas võimaluste akna ärakasutamine
-- või jooksmine mööda mahapandud rööpaid tupikteed pidi
Mis unikaalne võimaluste aken?
EW-l on olnud kogu aeg võimalus laenu saada, seda ei ole siiani nii heldelt lihtsalt eelarve tasakaalu põhimõttest lähtudes tehtud.
Lisaks veel, et kui see unikaalne nn. "võimaluste aken" ära kasutatakse ja üheski arengukavas ei ole ette nähtud vahendeid edasise elutsükli tagamise ja opereerimise jaoks, siis on see võrdne selle raha heleda leegiga põletamisega. Või hakkame siis edaspidi iga aasta opereerimiseks ka laenu võtma?

Tüüpilne "huli dumat, prõgat nado" suhtumine
maksipoiss
Liige
Postitusi: 1742
Liitunud: 24 Okt, 2014 20:33
Asukoht: Pärnu
Kontakt:

Re: Riigikaitse eelarve

Postitus Postitas maksipoiss »

Lugeda ei saa , aga kas mart hakkab USA-lt veel ühte õhutõrjesüsteemi saama? https://www.ohtuleht.ee/1012394/kuhu-on ... inna-pealt
paneuropa
Uudistaja
Postitusi: 20
Liitunud: 30 Aug, 2020 9:07

Re: Riigikaitse eelarve

Postitus Postitas paneuropa »

Hea lugeda, et KV plaanib ikka Rahe-20 automaate juurde hankida lisaks tellitud kogusele. Ideaalis oleks ju tuhatkond või isegi paar aastas juurde tellida mitme aasta vältel tehtav kulu ning pikas plaanis saab nii tasapisi relvastada ära kogu KLi+mõned tuhanded ka aktiivreservi jaoks. KLi maakaitse varustamine individuaalvarustusega on oluline ning siinkohal on sama tähtis silmas pidada ,et seda tehtaks stabiilselt igal aastal ning sama laieneks ka KL masinapargile.

Kas lühendatud toruga relvad lähevad mereväele, sõjaväepolitseile ja KL valveteenistusele või jäävad viimased ikka selle rauasae juurde?
Z03
Liige
Postitusi: 1136
Liitunud: 22 Juul, 2016 10:09

Re: Riigikaitse eelarve

Postitus Postitas Z03 »

Ma veidike filosoofeeriksin siin teemas, kuni mind kustutatakse (sotsiaalne tühistamine) või siis taas kord julgeolekuriskiks ja ohtlikuks elemendiks kuulutatakse.

Ma pole EKRE pooldaja kunagi olnud ja ei ole ka praegu, aga Helmete puhul olen tähele pannud, et nad on nagu lapsesuu, kes ebamugava tõe välja ütleb. Helme ütleb midagi, progressiivne ühiskond tõuseb selle peale tagajalgadele, langeb marasmi, satub hüsteeriasse, käib üks kõva kisa, lärm ja sõimamine, aga lõpuks selgub, et Helmel oli ikka õigus.

Mul on tunne, et praegu on sattunud vastuollu alalhoidlikkus ja suurelt mõtlemine. Alalhoidlikkus on kahtlemata voorus. Samas, võib-olla on aeg mõelda nagu riigimees? Mitte nagu ametnik? Ametnikud on ametnikud seetõttu, et nad ei ole riigimehed. See on nende võimete piir. Akf Borjal võib olla õigus - praegu ongi see tõehetk, mis eristab riigimeest hallist ametnikust. Võib täitsa olla, et 10-20 aasta pärast öeldakse - jah, meil oleksid need, need ja need asjad, aga ei ole, sest... Aga võib täitsa olla, et tal pole õigus ja ajab siin teemas lihtsalt kiusu, ei mina tea.

Muidugi on raske sattuda valitsema keerulistel aegadel (kui parafraseerida Hiina needust), aga millal on lihtne? Kas Laaneotsal oli kerge, kui Kaitsevägi taheti muuta palgaarmeeks? Ta ütles otsustavalt, et ei tule Eestisse mingit palgaarmeed ja nii jäi. Tal ei olnud suurt sõda, mida võita, aga ta võitis väga olulise lahingu, ja sellel põhjusel teda ka mäletatakse.

Ei oska muud soovida kui riigimehelikkust.
Martin Herem
Liige
Postitusi: 2368
Liitunud: 10 Okt, 2014 7:51
Asukoht: Rahu ja Sõpruse Asulas :)
Kontakt:

Re: Riigikaitse eelarve

Postitus Postitas Martin Herem »

Z03 - mulle on jäänud mulje, et sa ikka loed ka varasemaid postitusi ...
Kas oleks riigimehelik arendada keskmaaõhutõrjet millegi täna eksisteeriva või planeeritu arvelt?
Ja kui sõjalise riigikaitse seisukohalt suurelt mõelda, siis miks ei võiks selle aluseks olla KV ettepanekud?
Lihtsustatult - KV ei taha loobuda tänastest võimetest ja KV tahab lisarahastuse korral arendada keskmaa ÕT asemel muid võimeid.
Ma katsun selle keskmaa ÕT juurde veel tagasi tulla.
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36424
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: Riigikaitse eelarve

Postitus Postitas Kriku »

Z03 kirjutas:Ma veidike filosoofeeriksin siin teemas, kuni mind kustutatakse (sotsiaalne tühistamine) või siis taas kord julgeolekuriskiks ja ohtlikuks elemendiks kuulutatakse.
Ühinen kõigi nende akf-idega, kes soovitavad vähem hüsteeriat.
Z03 kirjutas:Helmete puhul olen tähele pannud, et nad on nagu lapsesuu, kes ebamugava tõe välja ütleb. Helme ütleb midagi, progressiivne ühiskond tõuseb selle peale tagajalgadele, langeb marasmi, satub hüsteeriasse, käib üks kõva kisa, lärm ja sõimamine, aga lõpuks selgub, et Helmel oli ikka õigus.
Ei meenu ühtegi sellist juhtumit - aga see kaugeneb tõesti nii käesoleva teema kui foorumi otstarbest. Palun tungivalt nende kodanike kvaliteete kuskil mujal edasi arutada, kohti selleks leidub piisavalt.
Z03 kirjutas: Samas, võib-olla on aeg mõelda nagu riigimees? Mitte nagu ametnik?
Vahe seisneb selles, et üks arvutab, teine mitte?
nimetu
Liige
Postitusi: 7574
Liitunud: 25 Mär, 2016 21:16
Kontakt:

Re: Riigikaitse eelarve

Postitus Postitas nimetu »

Vahe seisneb selles, et üks arvutab, teine mitte?
Ma paneks pigem nii, et üks teab mida räägib, teine lihtsalt spekuleerib.
Martin Herem
Liige
Postitusi: 2368
Liitunud: 10 Okt, 2014 7:51
Asukoht: Rahu ja Sõpruse Asulas :)
Kontakt:

Re: Riigikaitse eelarve

Postitus Postitas Martin Herem »

Kas keegi on aru saanud, mida tähandab üks "keskmaa õhutõrje".
Poliitikud on öelnud, et selle 250 milj eest saadava pataljoniga katab Eesti ...
Ütleme et hangime 12 laskeseadet ja juhtimisseadmed nii, et kogu üksuse saab jagada 4ks iseseisvalt tegutsevaks üksuseks. Saab veel rohkem muidugi jagada, kuid see on kallim ja sihtmärgi tabamise tõenäosus väheneb. Keskmaa laskekaugus (NASAMS, SPYDER, MBDA) on 30-50km.
Mida katab siis 4 patareid? Vaadake pildilt (laskekaugus ~50km.
Kaugeltki mitte kogu Eesti pole kaetud. Loomulikult tuleb millelegi keskenduda ja midagi "kaitseta jätta"
Hoopis põnevamaks läheb siis, kui küsime, millele keskenduda.
Kui täna on vaatamata sõjalisele nõuandele poliitiline tahe arendada just sellist võimet, siis ka nende üksuste rakendamisel saab ka otsustavaks poliitiline tahe, või saab KVJ ise oma plaani otsustada?
Ja kui ÕT osutub siiski nii tähtsaks, et KVJ-l pole siin palju midagi otsustada, siis kas on veel süsteeme, mille rakendamise otsustab keegi mujal?
Lisatud pildil on MRAD patareid paigutatud üsna suvaliselt. Päris kindlasti ei hakka KVJ siin oma kavatsust esitama :)
Manused
MRAD Bn.jpg
nimetu
Liige
Postitusi: 7574
Liitunud: 25 Mär, 2016 21:16
Kontakt:

Re: Riigikaitse eelarve

Postitus Postitas nimetu »

Noh, tegelikult on ÕT teema palju keerulisem kui lihtsalt ringikeste joonistamine. Radari nägemisulatus maastikul, süsteemi osade kaitstuse tagamine ja reaalsete (manööverdavate) sihtmärkide identifitseerimine ning tabamine annavad asjale hoopis teise mõõtme.
S-300 ning S-400 ulatus on nominaalselt mitusada kilomeetrit. Aga mis sihtmärkide vastu? Mis tingimustel? jne
Tähendab, kohe kindlasti ei pane keskmaa-ÕT meie õhuruumi lukku.
Viimati muutis nimetu, 18 Sept, 2020 8:06, muudetud 1 kord kokku.
Martin Herem
Liige
Postitusi: 2368
Liitunud: 10 Okt, 2014 7:51
Asukoht: Rahu ja Sõpruse Asulas :)
Kontakt:

Re: Riigikaitse eelarve

Postitus Postitas Martin Herem »

Vahekokkuvõte
"Avanenud aken" annab meile võimaluse kaitsta õhurünnakute eest osa Eestist. Ma pole kindel, kui palju need mullid kaitsevad tiibrakettide või ballistiliste rakettide eest.
Selle saavutamiseks tuleb KV loobuda mõnest teisest, olemasoleva eelarve eest planeeritud või juba arendatavast võimest.
Selle õhutõrje asemel ei saa KVJ valida mitte midagi muud, sest ... KV väline ekspertiis peab seda tulemust kõige tähtsamaks.

Ehk mõni juba imestab, kuhu on kadunud Eesti-Läti piir.
Ma jõuan selle juurde ka.
Seniks aga mõelge - kui Eestil on üks ÕT süsteem ja Lätil-Leedul teise tootja süsteemid. Milline on 3B terviklik õhukaitse pilt?
Kui kindla joonega "mullikesi" saame lõuna poole joonistada, teades, et süsteemid on erinevatelt tootjatelt?
nimetu
Liige
Postitusi: 7574
Liitunud: 25 Mär, 2016 21:16
Kontakt:

Re: Riigikaitse eelarve

Postitus Postitas nimetu »

Seniks aga mõelge - kui Eestil on üks ÕT süsteem ja Lätil-Leedul teise tootja süsteemid. Milline on 3B terviklik õhukaitse pilt?
Kas selles suhtes pole Leedu meid natukene nurka mänginud oma NASAMS valikuga?
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 13 külalist