www.militaar.net

Militaarteemad minevikust kaasaega
Tänane kuupäev 28 Mai, 2018 0:41

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi [ DST ]
Tee uus teema Vasta teemale  [ 68 postitust ]  Mine lehele 1, 2, 3, 4, 5  Järgmine
Autor Sõnum
 Teema pealkiri: Saaremaal leiti inimsäilmed
PostitusPostitatud: 25 Sept, 2008 20:32 
Eemal
Liige

Liitunud: 28 Dets, 2004 21:45
Postitusi: 2150
Reporter.ee: Saaremaal leiti II maailmasõja aegsed säilmed

25.09.2008 20:08

Saaremaal Salme alevikus tulid maa sees välja inimluud, kui töömehed sinna rajatava jalgrattatee alla jäävaid kaableid välja kaevasid.

Ilmselt on tegu II maailmasõja ajal 1944. aastal seal peetud lahingutes langenud sõdurite säilmetega, mis pärast lahingut maanteekraavi ühishauda maeti, vahendas Reporter.ee.

Luude juurest leiti kaks täringut ja tugevalt roostes mütsimärk, mille abil saanuks täpsemalt kindlaks teha, kelle säilmetega võib tegu olla, kuid keegi oli need esemed öösel leiupaiga juurest varastanud, rääkis kaevetööde juhataja Toomas Freidrich.

Muinsuskaitse käsul peatati kaevetööd leiukohas, kuni spetsialistid kõik säilmed välja kaevavad.

http://www.postimees.ee/?id=36143


Viimati muutis MOrav, 27 Sept, 2008 19:25, muudetud 1 kord kokku.

Üles
 Profiil  
 
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: 25 Sept, 2008 21:17 
Eemal
Liige
Kasutaja avatar

Liitunud: 04 Mär, 2005 0:15
Postitusi: 1190
Asukoht: Kuressaare
Rüüstajatel vist isu täis ei saa, üks päev sai alles ,üks rüüstatud mees kokku korjatud.

_________________
Kui pihta ei lase,siis vähemalt mööda lased!


Üles
 Profiil  
 
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: 26 Sept, 2008 9:08 
Eemal
Liige
Kasutaja avatar

Liitunud: 22 Veebr, 2005 13:20
Postitusi: 1689
Asukoht: Dorpat
No milleks neid asju kellelgi vaja? Ainult soe s.tt ja kuum raud jäetakse varastamata.

_________________
Kui on probleem, tõmba lõuga


Üles
 Profiil  
 
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: 26 Sept, 2008 19:12 
Eemal
Liige

Liitunud: 28 Dets, 2004 21:45
Postitusi: 2150
Saaremaalt leitud inimluud jäid metsa alla vedelema

26.09.2008 18:38

Salme koolimaja juures kaevetööde käigus kolmapäeval välja tulnud arvatavasti II maailmasõja aegsed inimese säilmed vedelesid veel eile lõuna ajal kadakapõõsaste all laiali laotatuna.


Seetõttu on kaduma läinud ehk nii mõnigi väärtuslik ese, mis oleks aidanud kontide omaniku päritolusse selgust tuua, kirjutas ajaleht Oma Saar.

Kolmapäeval leitud purustatud skeletiga koos oli maapõu kaablitrassi kaevetööde käigus välja andnud ka mõned esemed. Paar täringut ning arvatavasti ka sõduri mütsimärgi.

Kuna aga keegi konte eemale ei viinud, olid esemed uudishimulike poolt laiali tassitud.

Süü selle eest langes koolipoistele, kes ka ise tunnistasid, et käisid uurimas, mis põõsa all vedeleb. Siiski käisid nad oma teo eest ka kaevamisega seotud inimeste käest vabandust palumas.

Muinsuskaitseameti Saaremaa vaneminspektor Rita Peirumaa ütles Oma Saarele, et ta ei ole isiklikel põhjustel Salmele jõudnud, kuid palus, et kas kohalikust omavalitsusest keegi saaks kondid kokku korjata ja eksperdi tulekuni kuhugi tallele panna. Ekspert mandrilt saabub homme.

Samas märkis Peirumaa, et teda oleks pidanud teavitama kohe kui midagi taolist välja tuli. Muinsuskaitseametile oli juhtunust teada andnud aga alles päev hiljem sündmuspaigale saabunud Kanal2 operaator. Peirumaa arvates oleks pidanud leiu eest hoolitsema siiski omavalitsus.


http://www.postimees.ee/?id=36416


Üles
 Profiil  
 
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: 26 Sept, 2008 21:55 
Eemal
Liige

Liitunud: 23 Jaan, 2005 17:26
Postitusi: 5084
Ei hakkaks hetkel ekskolleegi teksti lahkama - jõuab hiljem. Seda enam, et homme tuleb seda läbu lahendama hakata.


Üles
 Profiil  
 
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: 27 Sept, 2008 14:18 
Eemal
Liige

Liitunud: 28 Dets, 2004 21:45
Postitusi: 2150
Hukkunud sõduri säilmed jäeti kadakate alla vedelema
27. september 2008 kl 08:57

Kertu Kalmus


Saaremaal Salme koolimaja juures kaevetööde käigus kolmapäeval välja tulnud arvatavasti II maailmasõja aegsed inimese säilmed vedelesid veel eile lõuna ajal kadakapõõsaste all laiali laotatuna.

Seetõttu on kaduma läinud ehk nii mõnigi väärtuslik ese, mis oleks aidanud kontide omaniku päritolusse selgust tuua, kirjutab Oma Saar.

Kolmapäeval leitud purustatud skeletiga koos oli maapõu kaablitrassi kaevetööde käigus välja andnud ka mõned esemed. Paar täringut ning arvatavasti ka sõduri mütsimärgi. Kuna leid lihtsalt teeveerele vedelema jäeti, olid poisikesed huvitavamad esemed laiali kandnud.

Muinsuskaitseameti Saaremaa vaneminspektor Rita Peirumaa arvates oleks pidanud leiu eest hoolitsema omavalitsus kuni keegi muinsuskaitsest kohale jõuab. Kuid kohalik vallavanem Kalmer Poopuu on teist meelt.

“Kui nendel pole inimest, kes kohale tuleks, siis pole vallavanema asi neid konte valvata,” märkis Poopuu.

http://www.epl.ee/?uudised=443027


Viimati muutis MOrav, 27 Sept, 2008 19:24, muudetud 1 kord kokku.

Üles
 Profiil  
 
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: 27 Sept, 2008 18:59 
Eemal
Liige
Kasutaja avatar

Liitunud: 29 Jaan, 2006 14:37
Postitusi: 53
Asukoht: saaremaa-järvamaa
Töölised sattusid kaevamise käigus inimluudele
Autor: Ahto Jakson
Laupäev, 27. september 2008.

Salme kooli lähedal tulevase jalgrattatee kõrval maad kaevanud töömehed sattusid kolmapäeval inimluudele, mis kuuluvad tõenäoliselt II maailmasõja ajal 1944. aastal toimunud lahingutes osalenud sõduritele.

Saarte Teedevalitsuse juhataja asetäitja Toomas Magusa sõnul sattusid luudele OÜ Nattelco töölised, kes paigaldavad Tehumardi-Salme jalgrattatee äärde valgustuspostide kannusid.

“Algul leidsime ühe, kuid hiljem hakkas neid kraavi ääre pealt veel välja tulema, selgroo- ja roiete luid,” rääkis töödejuhataja Toomas Freidrich. Luude juures märkasid töömehed kahte täringusarnast eset, tääki ning mütsimärki. Kuna märk oli roostes, ei saanud selle päritolu kohapeal tuvastada. Töölised panid leitud inimluud koos esemetega ööseks kilekotti ja jätsid kohapeale.

Salme vallavanem Kalmer Poopuu lükkas ümber Kanal 2 saate “Reporter” väite, nagu oleks keegi pahatahtlik esemed öösel kilekotist varastanud. “Palusin need kilekotti panna. Lastele sai selgitatud, et midagi ei tohi puutuda. Operaator viibis ise juures. Kilekott oli küll ümber kallatud, aga asjad tulid luude seast välja,” selgitas vallavanem. “Ainult need täringu moodi esemed on kadunud, ju poisikesed võtsid need kaasa ja mängisid nendega,” arvas Poopuu.

Muinsuskaitseamet peatas luude leiukohas kaevetööd. Muinsuskaitseameti vaneminspektori Rita Peirumaa sõnul saabub täna Salmele Saksa Sõjahaudade Hooldeliidu koostööpartner Arnold Unt, kes paiga lahti kaevab ja kaardistab. “Seejärel selgub, mis paigaga on tegemist ja mis leitud luudega edasi teha,” ütles Peirumaa. Jalgrattatee valmimist luude avastamine esialgu ei takista. Tööga jätkatakse nii kaua kaugemal, kui on teada, mis leiukohast saab.

Arnold Unt, kes osalenud ka Tallinnas Tõnismäel sõjahaudade kaevamistöödel, pidas Salmel inimluudega ümberkäimist tõeliseks sigaduseks. “Kogu leiukoht on tuksi keeratud ja ei tea, kas üldse on võimalik tuvastada, kelle luudega on tegemist,” lausus Unt. Tema sõnul oleks tulnud luude maa seest avastamise korral kohe tööd peatada, mitte aga hakata oma uudishimu rahuldama ning luid kilekotti toppima. “Tuleb luud kokku korjata ja vaadata, kas on midagi puutumatuks jäänud ning kas leidub esemeid, mis viitaksid säilmete päritolule. Tegemist ei pruugi üldse olla sõjahauaga,” sõnas Unt. “Kui pindala piirdub selle osaga, mis seni leitud, siis väga palju tööd ei ole, aga kui midagi enamat välja tuleb, siis võib asi lükkuda edasi järgmiseks aastaks,” lisas ta. Mees peaks enda sõnul tegutsema hoopis Harjumaal Maardus ühe teise objekti kallal ja pikalt ta Saaremaal olla ei saa.


http://www.meiemaa.ee/index.php?content ... rtid=26226


Üles
 Profiil  
 
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: 28 Sept, 2008 11:57 
Eemal
Liige
Kasutaja avatar

Liitunud: 04 Mär, 2005 0:15
Postitusi: 1190
Asukoht: Kuressaare
Tundub ,et kuulus tehumardi lahing , peeti odadega.Tegemist on muinasaegse kohaga. Mis on juba teist korda segi kaevatud. esimest korda vene ajal side kaabli paigaldamisega.

_________________
Kui pihta ei lase,siis vähemalt mööda lased!


Üles
 Profiil  
 
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: 29 Sept, 2008 11:52 
Eemal
Liige
Kasutaja avatar

Liitunud: 04 Mär, 2005 0:15
Postitusi: 1190
Asukoht: Kuressaare
Salmelt leitud inimluud võivad olla tuhat aastat vanad

Esmaspäev, 29. september 2008

Kaevetööde käigus Salme alevikus välja tulnud inimluud ja erinevad esemed võivad esmastel hinnangutel pärineda 5. – 9. sajandist, mitte II maailmasõja ajast, nagu Tehumardi lahinguvälja läheduse tõttu algselt arvati.

“Ma ei ole küll kuulnud, et II maailmasõjas odadega sõditi,” viitas laupäeval sündmuspaigas viibinud Saksa sõjahaudade hooldeliidu koostööpartner Arnold Unt leitud esemetele. Tema sõnul on leiupaik luude ühest kohast teise tõstmisega väga segamini aetud, nii et esmapilgul on raske täpsemat selgitust anda, kuid kindlasti on tegemist arheoloogilise leiuga.

Arnold Undilt saadud info ning fotodel olnud odaotsa ja luust seibide põhjal avaldas Eesti ajaloomuuseumi teadur Mati Mandel arvamust, et tegemist on varajasest viikingiajast, 8.–9. sajandist pärineva põletamata matustega.

“See on rõõmus teade, et selline asi on avastatud, see on kahtlemata uurimist vääriv objekt,” lausus Mandel. “Tegemist on huvitava perioodiga, mil valitses väga keerukas ja põnev matmiskombestik,” rääkis arheoloog.
Nimetatud perioodi kalmed on väga haruldased, Eestis on neid seni avastatud vaid 2–3, Saaremaal teadaolevalt mitte ühtegi.

Intrigeerivaks teeb leiu ka asjaolu, et samas kohas aastaid tagasi toimunud kaevamise käigus on see matmispaik juba korra lahti kaevatud, kuid siis ei peetud vajalikuks sellest kellelegi teatada ning kõik luud ja esemed visati auku tagasi.

Sündmuskohal käinud Arnold Undil on oma arvamus ka esemetest, mida luud avastanud töömehed olid täringuteks pidanud. Kahjuks jõudis keegi nimetatud leiud endale tasku pista või minema visata ning Unt ei soostunud täpsemalt selgitama, mida need nn täringud endast tegelikult kujutasid. “Ma ei ole neid esemeid näinud, seega ei saa spekuleerida,” ütles ta.

Muinsuskaitseameti Saaremaa vaneminspektori Rita Peirumaa kinnitusel hakatakse juhtumiga tegelema täna. Salmele üritatakse kiiremas korras kohale saata arheoloogid, et välistada uudishimulike omaalgatuslikke väljakaevamisi. “Politseid me sinna valvama saata ju ei saa,” nentis Peirumaa, kelle kinnitusel peatatakse kuni väljakaevamiste lõpuni selles paigas ka Tehumardi–Salme kergliiklustee ehitus.

Salme kooli lähedal tulevase jalgrattatee kõrval maad kaevanud OÜ Nattelco töömehed sattusid inimluudele kolmapäeval. Esmalt arvati, et luud kuuluvad II maailmasõja ajal 1944. aastal toimunud lahingutes osalenud sõduritele.

Raul Vinni, Ain Lember

http://omasaar.ee/index.php?content=art ... 9358&sec=1

Vt ka

http://www.postimees.ee/?id=36759

_________________
Kui pihta ei lase,siis vähemalt mööda lased!


Üles
 Profiil  
 
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: 29 Sept, 2008 21:24 
Eemal
Liige
Kasutaja avatar

Liitunud: 07 Jaan, 2007 1:59
Postitusi: 467
Asukoht: Saaremaa
dna analüüsi tegemata nii õelda ei saa

_________________
Ajalugu kirjutavad alati võitjad, ja kaotanud poolte ajalugu kuulub osalejate kahanevale ringile.
(Joachim Peiper)


Üles
 Profiil  
 
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: 29 Sept, 2008 22:50 
Eemal
Liige
Kasutaja avatar

Liitunud: 02 Nov, 2005 17:56
Postitusi: 1049
Asukoht: tartu
Tüüpiline näide jälle sellest kus asjast mitte midagi jagavad tegelased hakkavad omal käel tegutsema.Tahaks ka kohe oma silmaga näha seda eset mida mütsi märgiks peeti.Siin on jälle järjekordne näide et kui ei jaga asja siis ära näpi!


Üles
 Profiil  
 
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: 30 Sept, 2008 9:30 
Eemal
Liige
Kasutaja avatar

Liitunud: 01 Dets, 2004 18:53
Postitusi: 1713
Asukoht: Tallinn/Muhu
Mingisuguse mütsimärgi leidmine pinnnase pealmisest kihist ei ole ju võimatu? Sealkandis mitmete erinevate märkidega mehed ringi lipanud ja miks neist mõni ei võinud midagi just selle haua kohal maha puistata.
Pealegi oli see haud juba varem kaablipaigaldamisega korralikult segi kaevatud.

_________________
Kas me sellist Eestit tahtsimegi?


Üles
 Profiil  
 
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: 30 Sept, 2008 13:43 
Eemal
Liige

Liitunud: 13 Mär, 2007 16:16
Postitusi: 48
Asukoht: Tallinn
Tsiteeri:
Pealegi oli see haud juba varem kaablipaigaldamisega korralikult segi kaevatud.

Huvitav, mis aega need eelmised kaevetööd jäävad?


Üles
 Profiil  
 
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: 30 Sept, 2008 15:49 
Eemal
Liige

Liitunud: 28 Aug, 2007 3:06
Postitusi: 2215
Keegi siin mainis, et esimene kord oli nõuka ajal.

_________________
sitt päev, kellele kurdad


Üles
 Profiil  
 
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: 30 Sept, 2008 17:11 
Eemal
Liige
Kasutaja avatar

Liitunud: 01 Dets, 2004 18:53
Postitusi: 1713
Asukoht: Tallinn/Muhu
Mingi veneaegne kaabel seal tõesti oli.

_________________
Kas me sellist Eestit tahtsimegi?


Üles
 Profiil  
 
Näita postitusi eelmisest:  Sorteeri  
Tee uus teema Vasta teemale  [ 68 postitust ]  Mine lehele 1, 2, 3, 4, 5  Järgmine

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi [ DST ]


Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 5 külalist


Sa ei saa teha uusi teemasid siin foorumis
Sa ei saa postitustele vastata siin foorumis
Sa ei saa muuta oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa kustutada oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa postitada siin foorumis manuseid

Otsi...:
Hüppa:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Eestikeelne tõlge phpbb.ee poolt