www.militaar.net

Militaarteemad minevikust kaasaega
Tänane kuupäev 03 Dets, 2020 19:36

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi [ DST ]
Tee uus teema Vasta teemale  [ 4 postitust ] 
Autor Sõnum
 Teema pealkiri: Georgi ristide kavaler Gundemar Neggo
PostitusPostitatud: 09 Dets, 2004 14:33 
Eemal
Moderaator
Kasutaja avatar

Liitunud: 25 Veebr, 2004 20:41
Postitusi: 597
Selle Eestis vähe tuntud mehe tutvustamiseks panen siia üles, minu vanatädi mehe, Oskar Neggo mälestused oma vennast Gundemar Neggost, millised ta on kirja pannud Los Angeleses mais 1953.

Gundemar Neggo

Minu vend Gundemar on sündinud 21. märtsil 1888 a. Jursi mõisas Saaremaal. Lõpetanud Kuressaare Poisslaste Gümnaasiumi, läks tema Tartu Ülikooli arstiteadust õppima. Üks aasta enne ülikooli lõpetamist, 1913 a. suvel, haigestus tema tiisikusse. Tema rinnamõõt ei olnud kooskõlas tema pikkusega, ta kasvas 6 jalga 3 tolli pikaks. Ta sõitis 1913. a. suvel Soome Punkaharju tiisikushaigete sanatooriumi tervist parandama. Ta jäi sinna üheks aastaks, kuid ei saanud terveks.
Gundemar oli Punkaharjust tulles parajasti Peterburis, kui Esimene Maailmasõda lahti puhkes. Arvates, et tiisikuse haigena ta nii kui nii varsti surema peab, läks ta vabatahtlikult mobilisatsiooni komisjoni ja saadeti, kui arstiteaduse üliõpilane, sanitarina „Esimese Sanitar Lendsalgaga“ rindele Vene tsaari sõjaväe kindral Rennenkampfi armee koosseisu. Selle armeega ühes tegi ta Rennenkampfi kuulsa suurrünnaku, kaugele Saksamaa sisse, kuni Köningsbergini kaasa, samuti ka taganemise. Selle armee purustamisel Saksamaal Masuri järvede juures saksa sõjaväe poolt, tegi Gundemar, oma elust mitte hoolides, olles külmavereline ja kiire taibuga, palju vägitegusid, päästes sellega mitmeid saksa sõjaväe haardesse jäänud vene sõjaväe üksusi hävitamisest ja vangi langemisest.
Gundemari vägitegudest ilmus, venna Viktori sulest, terve seeria jutte tolleaegse Kuressaare ajalehe "Saarlase" joone all. Minule on meelde jäänud üks juhus:
See oli Poolamaal. Öösel, pärast päevast lahingu kära vaikimist, roninud Gundemar väerinnete vahelisele maaalale, et abistada haavatuid. Jõudnud viimaks ühe lamava sõduri juurde, kes olnud jalast haavatud, hakanud ta selle jalahaava kinni siduma. Sealjuures näinud ta oma läheduses veel kaht meest lamamas. Küsinud vene keeles, kust nemad on haavatud? Aru saades, et need on saksa sõdurid, korranud ta oma küsimust saksa keeles. Saksa keelt rääkis ta hästi, paremini kui vene keelt. Sakslased vastanud, et nemad ei olegi haavatud, vaid on eelpostil valveteenistuses. Sellest järeldas Gundemar, et tema on ööpimeduses liiga kaugele läinud ja sattunud saksa väerinde lähedusse. Ta mõtles, et kui nüüd hakkab tagasi minema, taipavad sakslased kindlasti, kes tema on ja hakkavad tulistama ning siis enam eluga pääsemist pole.
Jalahaava sidumise lõpetanud, võttis Gundemar maast haavatud sõduri püssi, ajas kogu oma 6 jalga 3 tolli püsti ja püssiga sihtides maas lamavate sakslaste poole, käsutas: "Hände hoch!" (Käed ülesse!). Kui Gundemari pikkusele veel juurde arvata 8-10 tolli kõrgune karakul-papahha müts, siis öö pimeduses sarnane pilvedeni küündiv, püssiga ähvardav elukas paneb isegi julgema mehe, kui saksa sõduri püksid püüli tegema, mis siis ime, kui sakslased alistusid. Gundemari käsul võtnud sakslased haavatud sõduri kahe vahele oma kätele.
Kui Gundemar selle omapärase haavatu transpordiga oma väeüksuse juurde jõudis, võetud teda vastu suure hurraaga ja kui siis selgus, et Gundemari käes olev püss ei olnudki laetud, lasknud sakslased lendu paari mahlakaid "Donnerwetter"-eid. Sarnaste vempudega lõbustanud Gundemar sageli oma kaaslasi.
Vene tsaari armees jagati vahvuse eest „Püha Jüri“ Ordu vahvuse märke. Neid oli 1-4 järgu vahvuse medalid ja 1-4 järgu vahvuse riste. Iga vahvuse märgi annetamisega ühes, sai annetuse saaja ülendatud ühe auastme võrra. Gunemarile annetati aegamööda kõik need 8 vahvuse märki. Sanitarist oli saanud Sanitarkapten.
Sanitarkaptenina määrati Gundemar 1915 a. Tartu gaasimaskide valmistamise vabriku inspektoriks. Tema rind oli nüüd välja arenenud vastavaks tema pikkusele, muidu poleks aumärgid kõik peale mahtunud. Rindeelu oli teda täiesti terveks teinud. Selle uue ameti kõrvalt sai ta ülikooli loengutel käia ja ta lõpetas arstina, kevadel 1916.a. Samal 1916 a. suvel abiellus Gundemar kuulsa Eesti ärkamisaja eestvedaja - Kolga-Jaani kirikuõpetaja Villem Reiman'i tütre Helmi Reimanniga.
1919 a. sügisel, kui Gundemari abikaasa Helmi Prantsusmaalt Tallinna tagasi oli tulemas, sattus nende reisilaev ühel ööl Hiiumaa kohal miini otsa. Helmi, kes juba magamas oli olnud, sai vaevalt särgiväel tekile joosta, kui laev juba põhja vajuma hakkas. Viimasel silmapilgul sai ta veel päästepaati. Kogu aeg, kuni paadid Hiiumaa randa jõudsid, lõdises Helmi särgiväel novembrikuu külma tuule käes. Ta haigestus sellest nii rängalt, et Tallinna jõudes ta enam ei paranenud, vaid suri selle külmetuse tagajärjel 1919.a. 02. novembril.
Nende tütar Ester , sündinud 2. juuli 1917.a., kasvas ülesse venna Viktori perekonnas. Ta lõpetas Tartu Tütarlaste Gümnaasiumi 1936.a. ja samal sügisel hakkas Tartu Ülikoolis õppima ajalugu ja ladina keelt.
Teist korda abiellus Gundemar Kuressaare kodaniku Lydia Hints'iga 1921.a. 1923.a. sõitis Gundemar Ameerika Ühendriikidesse ja asus elama Detroiti linna. Sooritanud kohaliku riigieksami arstiteaduse alal, avas Gundemar oma väikese kliiniku. Ta sai väga populaarseks, iseäranis vaesema töölisrahva ja immigrantide juures. Ta oli alati abivalmis. Nii kuldse südamega ja kannatliku iseloomuga inimest kui Gundemar, on teist vaevalt leida ilmas. Gundemari abikaasal Lydial sündis 10. jaanuaril 1925.a. Detroitis tütar Ingeborg.
Pärast ema Lydia surma 1932.a. ja isa Gundemari surma 1933.a., tõi meie isa õde Nelly Weissberg Ingeborgi oma juurde Los Angelesi ja kasvatas teda seni, kuni isalt päritud rahast Inge väljamineku kuludeks jätkus. 1939.a. saatis Nelly Inge Pariisi, oma sõsara Jenny Vyssokotsky juurde. Nelly kasvatuse ja hoole alla jäi Ingeborg kuni tema abiellumiseni Alexander Alexander´iga 1946.a.
Gundemari surma puhul 26.sept.1933.a., seisis ajakirjas, „Detroit Medical News“ 23.okt.1933.a. No.8, järgmine järelhüüd temale:

He Did His Part

There died recently in St. Joseph's Hospital Detroit a physician, a member of the Wayne County Medical Society Gundemar Karl Neggo. Born March 21, 1888. in Arensburg, Estonia, he was at the outbreak of the World's War, a student in medicine at the University of Dorpat-Tartu. He volunteered and served as a private in the Russian Army throughout that conflict, and later with Kerensky against the Bolsheviks. For this service he was decorated with the four orders of the Cross of St. George. He then resumed his medical education and as an attaché' of the Estonian Legation, he found an opportunity to study in the clinics of Berlin, Paris and London. In 1923 following the death of his wife, this physician came to Detroit, and practiced at 12021 Joseph Camper Ave., to the day of his last illness.

His life in Detroit epitomized the tragedy that has stalked the paths of so many cultured Russians since the revolution. Of heroic stature and great strength, he stood as a bulwark to his fellow countrymen in their time of need. Frequently, it is said, he housed a dozen derelicts; they slept in his office, ate at his table, he served them as physician, priest and friend. In March 1932 after a long fight against tuberculosis, a second wife died. He had worked hard and was acclaimed a successful physician - it is said his uncollected accounts reached a total of thirty thousand dollars - his benevolences were legion. Weary, though not broken in spirit, on September 26, 1933, he bowed his head to the Captain of the Men of Death". He is survived by a daughter Ester, 16, in Europe; Ingeborg, 9, Detroit; two brothers, and three sisters in Europe, and a sister, Mrs. Nelly Weissberg, of Los Angeles, California.

So it may happen that for pure courage, devotion to ideals and sheer love of humanity, the life of some little-known physician may present to his fellows a challenge that were met, perhaps only by a few, of the acclaimed great

"No farther seek his merits to disclose
Or draw his frailties from their dread abode.
Let this his simple epitaph be -
"He Did His Part !"


Üles
 Profiil Saada privaatsõnum  
 
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: 27 Jaan, 2011 11:07 
Eemal
Moderaator
Kasutaja avatar

Liitunud: 25 Veebr, 2004 20:41
Postitusi: 597
Pilt

Gundemar Neggo

Pilt

Pilt

Gundemar Neggo ja tema naine Helmi Neggo (Reiman) - tuntud ärkamisaegse rahvajuhi Villem Reimani tütar.


Üles
 Profiil Saada privaatsõnum  
 
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: 27 Jaan, 2011 22:45 
Eemal
Liige
Kasutaja avatar

Liitunud: 13 Aug, 2006 14:47
Postitusi: 1725
Asukoht: Euroopa
Väga põnev lugemine.

Suured tänud postitamast! :wink:

Lugupidamisega,

Noor

_________________
Ostan või vahetan kõike, mis puudutab EW lennundusega seonduvat.


Üles
 Profiil Saada privaatsõnum  
 
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: 13 Veebr, 2011 22:57 
Eemal
Moderaator
Kasutaja avatar

Liitunud: 25 Veebr, 2004 20:41
Postitusi: 597
Piltidel Gundemar Neggo ja Helmi Reimani pulmad

Pilt

Pilt


Üles
 Profiil Saada privaatsõnum  
 
Näita postitusi eelmisest:  Sorteeri  
Tee uus teema Vasta teemale  [ 4 postitust ] 

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi [ DST ]


Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 0 külalist


Sa ei saa teha uusi teemasid siin foorumis
Sa ei saa postitustele vastata siin foorumis
Sa ei saa muuta oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa kustutada oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa postitada siin foorumis manuseid

Otsi...:
Hüppa:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Eestikeelne tõlge phpbb.ee poolt