Kas haud?

Vaba foorum kus võib arutada mujale mittesobivatel teemadel.
Vasta
Kasutaja avatar
Satakas
Liige
Postitusi: 2354
Liitunud: 21 Jaan, 2005 0:33
Asukoht: Tartu
Kontakt:

Kas haud?

Postitus Postitas Satakas »

sai nädal aega Mooste kandis naise vanaema mõisas konutatud ja metsa vahelt üks imelik moodustis avastatud. umbes 2m pikk, ühtlaselt kividega kaetud, ühes otsas (paistis, et idapoolses) on suurem kivi. avaldage arvamust

http://nagi.ee/photos/satakas/11530377/
http://nagi.ee/photos/satakas/11530333/
Kasutaja avatar
gnadenlose
Liige
Postitusi: 2160
Liitunud: 02 Mär, 2004 13:18
Asukoht: Kilulinn/Kardulavabariik
Kontakt:

Re: Kas haud?

Postitus Postitas gnadenlose »

Ka mulle kargaks just säändne mõte esimese hooga pähe. Ega vast ümberkaudsetega vestlemine paha teeks, sest igal juhul see moodustis iidvana muljet jäta.
Гив Ми Мани
Kasutaja avatar
Satakas
Liige
Postitusi: 2354
Liitunud: 21 Jaan, 2005 0:33
Asukoht: Tartu
Kontakt:

Postitus Postitas Satakas »

kui nägin, oli endalgi esimene mõte peas. pilt ei anna kahjuks nii hästi seda edasi.

iidvana see jah pole ja tegu on selgelt inimtekkelise moodustisega. vähemalt ei tule küll pähe, mis muu jõud selle metsa vahel tekitada võis. samuti ei tahaks ma uskuda, et keegi oma suuremat koera või armsaks saanud kirjakut pääle koolmist pool kilomeetrit metsa viitsiks tassida ja siis sinna matma hakata. mõne inetu teo ohvriga kah vaevalt, et tegu on sest intetuid tegusid tegevad tegelased ei kipu oma ohvrite haudu eriti kaunistama. seepärast liiguvad mõtted mõne põgeniku või mõtsavenna suunas.

kahjuks küsimisega on sealkandis nii nagu ta on - keegi ei saa kellegagi läbi ja naabrid vaatavad naabritele viltu, mistõttu vähemalt sel korral ei saanud kuskilt midagi pärida.
Kasutaja avatar
gnadenlose
Liige
Postitusi: 2160
Liitunud: 02 Mär, 2004 13:18
Asukoht: Kilulinn/Kardulavabariik
Kontakt:

Postitus Postitas gnadenlose »

Satakas kirjutas: ei tahaks ma uskuda, et keegi oma suuremat koera või armsaks saanud kirjakut pääle koolmist pool kilomeetrit metsa viitsiks tassida ja siis sinna matma hakata.
Mul on kogemus umbes 15 aasta tagusest ajast, mil sukusunene just säärasel siisil padrikusse viidi viimsele unele. Koht oli küll Raplamaa.
Гив Ми Мани
uusmario
Liige
Postitusi: 1355
Liitunud: 28 Aug, 2005 20:30
Asukoht: järvamaa

Postitus Postitas uusmario »

Põlvamaal paistab selliseid asju kohe hulgem olema, kunagi orienteerumisel sattusin ka sarnasele moodustisele, asus too põlluserval metsas.
Kasutaja avatar
Satakas
Liige
Postitusi: 2354
Liitunud: 21 Jaan, 2005 0:33
Asukoht: Tartu
Kontakt:

Postitus Postitas Satakas »

tea, kas maksab lahti kaevata? äkki on mõni poolik ja segane inimsaatus sees peidus?
uusmario
Liige
Postitusi: 1355
Liitunud: 28 Aug, 2005 20:30
Asukoht: järvamaa

Postitus Postitas uusmario »

Ega need kivid ei pruugi olla sugugi kaunistuseks, vaid selleks et loomad ei saaks hauda lahti kaevata.
vanahalb
Liige
Postitusi: 2644
Liitunud: 21 Juun, 2009 18:48
Kontakt:

Postitus Postitas vanahalb »

Kui kuskil põllu või tee ääres siis ilmselt mõni traktorikastist maha kallatud kruusahunnik. Vihm on liiva ära pesnud ja kivid jäävad pinnale. Arvesta, et hunnik võib mitmeid aastaid vana olla ja padrik tungib hoogsalt peale.
Kui täiesti põlismetsas siis ükskord nii 20 aastat tagasi matsin JUMZ-ekskavaatoriga kuskil Põhja-Eesti metsasügavustes sinna koolenud põdra. Jahimehed kutsusid. Et oleks viisakam ja hundid laiali ei tassiks.

Mõtsavendade hauad peaks minu arust olema ikka sisse langenud kuii just kahemeetrist kääbast omal ajal peale ei ehitatud.
Kasutaja avatar
Jimmy Ace
Liige
Postitusi: 62
Liitunud: 05 Sept, 2005 19:02
Kontakt:

Postitus Postitas Jimmy Ace »

Soovitaks vaadata, kas kivide seas paistab tahmunud kamakaid ja üldise pinnasega mitte sobivaid osi (näiteks liiva). Selleks peaks muidugi pisut urgitsema. Kui tahmunud kive leidub, siis võib olla tegemist näiteks väliahjuga tõrva keetmiseks, metsa rajatud puskariahju jäänuste või muu taolisega. See oli lihtsalt üks hüpotees. Pakuks ühe veel. Äkki on tegemist vana põllu servaga, kuhu kas inimkäsi või motoriseeritud kivikoristusseadeldis on oma päevatöö poetanud?


Inimese hauaks ei julgeks ma seda pidada, sest kes see ikka metsa mataks nii, et suure kivikuhila hauale peale veaks. Miks üldse inimest metsa peaks matma? See võiks sündida näiteks sõjategevuse käigus (langenud sõdur või metsavend) või kuriteo tulemusena (ohver). Mõlemad variandid välistab selliste matmiste ajakriitiline ning teatavas mõttes varjatud iseloom. Sõjaolukorras oli üldse hea, kui jõuti kaevata 6 jalga hauda, kuid selline kivivedu veel eraldi käsile võtta?!? Tundub liialdusena.
!!!
Kasutaja avatar
hillart
Liige
Postitusi: 3281
Liitunud: 07 Jaan, 2005 15:02
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Postitus Postitas hillart »

Oli kord minul aastat ca. 25 tagasi, kui veel Venemaa piir lahti oli ja sai ikka pikalt ja pidavalt seal Marienburgi liinil kondamas käidud, selline juhus. Sõbrapoisi kodukoht oli kah seal lähedal, praegusel meie riigi poolt Venemaale kingitud Eestimaa osas.
Ütles seal üks eesti soost külamees, et tema majast umbes poole kilomeetri kaugusel metsas oli kah, jah, üks venelane (surnud muidugi) kaevikusse lükatud. Kuna otsingupäev oli juba õhtusse kaldunud, siis mõtlesin nii ajaviiteks sealt kandist läbi käia, kuna see nii-kui-nii tee peale jäi. Astun siis mööda metsa ja lasen vilet, aeg ajalt aparaati mööda kaevikusrvi libistades. Ilus liivane, kohatise samblikuga metsaalune. Ja näen siis jumalast lageda peal sellist ovaalset just-kui kääpa taolist moodustist. Kuna miskit teha muud kah ei olnud ja selline maapind lausa kutsus labidat vibutama, siis tegingi mõtte teoks. Ja mis sealt siis tuli? Esiteks panin mingile konservikarbile labidaga külge ja selle tõelisest olemusest aru saades oli garanteeritud ka üle hulga aja erakodne adrenaliinipurse. Peale hetkelist mälulünka avastasin ennast oma 5 meetri kaugusel kõhuli altkulmu kaevendit silmitsemas. Kui korraks kadunud mehisus taas kehasse naases koukisin selle "konservikarbi" tagant välja veel teise ja seejärel kolmaldagi. Mõte oli selline, et 3 on kohtu seadus - ja kuna selle kolmanda tagant paistis samasuguseid veel välja tulevat, siis ootasin sõbrapoisi ära, et see kah minu erakordsest emotsioonist osa saaks.Kokku tuli sealt neid hanemaksapasteedi konservikesi oma 7 tükki välja.
Noh, nüüd oli hammas verel! Paistis, et olin täiesti lambist kaeviku peale sattunud.
Ja seal ta oligi. See langenud vene mees. Oli, vaesekesel, vasak õlg ikka kangesti puruks lastud olnud. Paistis endine talumees olnud olevat, sest tõenäoliselt puhtpragmaatilistest kaalutlustest lähtudes olid taskud mitmetest eesti taludest pärit majapidamiselementidest pungil. Paar kimpu köidetud solingeni klaasilõikajat, head rootsi majpidamiskäärid ja paar komplekti mingeid roostevabu saksa firma nuge-lusikaid.
Lihakeha järelejäänud luulist osa kasutasin oma anatoomialaste teadmiste arendamiseks veel aastaid peale nende leidmist ning see tundmatu vene mees sai veel 40 aastat peale oma surma meie eestimaise arstkonna arengusse hindamatu teene osutada, kuid tegelikult - siiamaani südametunnistus piinab. Praegu ma midagi taolist tõenäoliselt enam ei teeks. Igal sõduril on õigus olla maetud, ja kui võimalik, siis nimelisse hauda.
Kuid oma südametunnistuse rahustamiseks pean ütlema, et välja tuli ta ju puht kogemata kombel. Ega ma arvanudki, et selliselt peale juhtun. Ja pealegi - seal oli metsaalune niigi siin ja seal samblal valendavaid inimkonte täis. Mingis suuremas lohus labidat sisse lüües tuli paarikpmne sentimeetri liiva järel ilmtingimata mingid luuosised välja, nii täis oli kogu pinnas seal laibamaterjalist. Korra näiteks vaatasin, et saabas maa seest püsti. Hakkasin kinni ja tõmbasin lahti. Kaks säärekonti jäi püsti seisma. Kaevasin lahti. Ainult saksa sõduri jalg oligi maa sees. Kuni puusani. Ja sedagi vaid üksainus. Teine kord toksisin kaevikuserval suitsu tehes täägiga maad enda kõrval. Läks millegi vastu. Kaapisin sambla maha ja välja tuli ilma saapata jalg ning pool puusa. Ja muud midagi. Aga saksa mehe jalg oli, sest saksa püksid paistsid jalas olevat olnud.
See viimane jutt kehtis küll pigem endiste saksa positsioonide kohta.
Aga nüüd, jah, sellesse kanti enam meie ei saa - see ju meie poolt Venemaale ära kingitud Eestimaa osa, millest vaid vähesed eestlased oma mõtteis hoolivad. :twisted: :twisted:

Seda ma siis räägin, et ka puht juhuslikult võib tõesti mingile matmiskohale sattuda.Ah jaa, läks meelest öelda, et see vene mees oli ikka seal endiste vene positsioonide asualal ja seal oli pinnas ikka kangesti vaene militaarmaterjali poolest. Polnudki seal nagu midagi. Nagu juba ütlesin, lõin seal labida liivasse lihtsalt igavusest ja kuna see koht koduteele jäi. Ja näete siis - oligi miskit.
Postitusi lugedes kasuta kôigepealt oma aju (NB!! peaaju) HOMO SAPIENS !!! (e. foorumlane)

Stellung halten und sterben!!
Kasutaja avatar
Satakas
Liige
Postitusi: 2354
Liitunud: 21 Jaan, 2005 0:33
Asukoht: Tartu
Kontakt:

Postitus Postitas Satakas »

Jimmy Ace kirjutas:Soovitaks vaadata, kas kivide seas paistab tahmunud kamakaid ja üldise pinnasega mitte sobivaid osi (näiteks liiva). Selleks peaks muidugi pisut urgitsema. Kui tahmunud kive leidub, siis võib olla tegemist näiteks väliahjuga tõrva keetmiseks, metsa rajatud puskariahju jäänuste või muu taolisega. See oli lihtsalt üks hüpotees. Pakuks ühe veel. Äkki on tegemist vana põllu servaga, kuhu kas inimkäsi või motoriseeritud kivikoristusseadeldis on oma päevatöö poetanud?
ümbrus on üsna künklik või vähemalt ebatasane nii, et ma põldu ei julge kahtlustada. eks ma mõtlesin seda asja avastades ka muid võimalusi aga mingil põhjusel heitsin need siiski kõrvale.
Jimmy Ace kirjutas:Inimese hauaks ei julgeks ma seda pidada, sest kes see ikka metsa mataks nii, et suure kivikuhila hauale peale veaks. Miks üldse inimest metsa peaks matma?See võiks sündida näiteks sõjategevuse käigus (langenud sõdur või metsavend) või kuriteo tulemusena (ohver). Mõlemad variandid välistab selliste matmiste ajakriitiline ning teatavas mõttes varjatud iseloom. Sõjaolukorras oli üldse hea, kui jõuti kaevata 6 jalga hauda, kuid selline kivivedu veel eraldi käsile võtta?!? Tundub liialdusena.
ma ise arvan, et tegu võib olla sõjajärgse metsavenna või varjajaga, keda ei saanud avalikult matta ja samas ei tahetud ka tähistamata hauda teha. kui ikka kelleelgi lähedane isik, küll siis ajapikku vedas ka kivid kohale. kivid pole ju üldse suured. seda muidugi juhul kui see on ikka haud.
Kasutaja avatar
ivalo
Liige
Postitusi: 1102
Liitunud: 13 Apr, 2004 20:01
Asukoht: Lilleküla
Kontakt:

Postitus Postitas ivalo »

Pildil ei saa aru, aga vanad need kaks kaske umbkaudu on?
Kahe kase all ...
Kasutaja avatar
Satakas
Liige
Postitusi: 2354
Liitunud: 21 Jaan, 2005 0:33
Asukoht: Tartu
Kontakt:

Postitus Postitas Satakas »

raske öelda tagantjärele. pildil paistavad küll kidurad aga koore seisukorra järgi otsustades siiski müsna vanad.
Kasutaja avatar
Jimmy Ace
Liige
Postitusi: 62
Liitunud: 05 Sept, 2005 19:02
Kontakt:

Postitus Postitas Jimmy Ace »

Kaskede vanust nende piltide järgi on määrata väga keeruline, sest kase tüve väljanägemine sõltub väga suurel määral pinnasest. Mida niiskem, seda krobelisem.
Mis aga puudutab võimaliku hukkunud metsavenna kalmu tähistamisesse mõne tuttava või niisama hea inimese poolt, siis selles julgeksin ma ikkagi kahelda.
Eeldatavasti leidis arvatav hukk aset ca 1944-1955. Sellel ajal ja ka hiljem ei oleks olnud vajadust hauda kivikuhilaga tähistada. Metsavenna kalmu eest hoolitsejad oleksid haua tähistanud kindlasti varjatumal moel, sest aeg ning tollased hirmud oleksid seda lihtsalt nõudnud. Pildil muide paistab üks suurem kivi. Soovitaks sellele pilk peale visata. Äkki on see kuidagi märgistatud.
Nii et ikkagi kahtleks edasi :D
!!!
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 34 külalist