www.militaar.net

Militaarteemad minevikust kaasaega
Tänane kuupäev 24 Okt, 2021 9:38

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi [ DST ]
Tee uus teema Vasta teemale  [ 6802 postitust ]  Mine lehele Eelmine  1 ... 308, 309, 310, 311, 312, 313, 314 ... 454  Järgmine
Autor Sõnum
 Teema pealkiri: Re: Kas N Liidus oli ka midagi head?
PostitusPostitatud: 11 Aug, 2018 22:31 
Eemal
Liige

Liitunud: 01 Mai, 2014 12:20
Postitusi: 1659
Poliitik ja õppejõud Igor Gräzin Tartu Uue Teatri muusikalavastusest "Kremli ööbikud": „See osa meie elust, mis oli justkui valesti ehk kõik need Raua kirjeldatud joomingud, keppimised, sigatsemised, osutusid otsustaval kohal kõrge poliitilise aate kandjaks ja vastupidi — näiliselt sile kodanlik ja töökas elu jäi ühel hoobil ajast maha. Aga just see teebki Jaak Joala läbi aegade üheks suurimaks meie rahva hulgast. Ta jäi vaatama nõukogude minevikku ja omaenese suurust selles ilma kibestumuse, nostalgia ja laimamiseta. Ma oleksin tahtnud, et ta oleks kirjutanud „Eesti ajaloo“ aastatel 1987-1993. Sest temas oli palju rohkem mõistvat ajaloolast ja filosoofi kui paljudes nendes, kes selle töö eest palka saavad. Jah, ta oli Suur Muusik, aga veelgi enam, ta oli Suur Eestlane ja sellel jõel on teine kallas — igavik.“
http://kroonika.delfi.ee/news/inimesed/ ... d=83321963

Jaak Joala lesk Maire Joala: „Tal oli ju välismaale sõidu keeld, mis tähendas, et teda sinna väga ei lastud, kuna oli olnud just perekond Tammikute emigreerumine. On tõsi, et ta käiski n-ö kolme juudi vastuvõtul, kus tal näpud sahtli vahele pandi. See oli kokkuvõttev ja mõtteid tekitav etendus selle aja elust-olust ja tingimustest, ning nööritõmbajatest. Jaak ütleks siinkohal oma tavapärase lööklause: izvinite, što bez skandala. (Vabandage, et ilma skandaalita.)“
http://epl.delfi.ee/news/lp/jaak-joala- ... d=83320755

Laupäevalehe peatoimetaja Ingrid Veidenberg: „Superandekas laulja, kes murdis kuulajate südameid nii kodu- kui ka Venemaal, aga kes ei tundnud talle osaks langenud staatusest rõõmu. Lavalt käib läbi terve plejaad tuntud lauljaid ehk n-ö Kremli ööbikuid, kes püüdsid lisaks Eestile ka suure Venemaa avarustes läbi lüüa. „Ma olen väsinud!“ kõlab lavalt Joala suust kordi ja Komsomolskaja staadioni viimase kontserdi viimane laul jääbki pooleli — staar viskab tüdinult käega ning lahkub poole laulu pealt lavalt. Etenduses on palju säravaid äratundmishetki. Transistorraadio VEF, mis oli kodus igal nõukogude inimesel. Ruudulised vakstud, eksklusiivne Volga-takso ja RAF-mikrobuss, mis bändi lavale sõidutab. Rääkimata muusikast, mis teeb südame soojaks. Juba esimeste taktide kõlades hakkab jalg kaasa tatsuma ja sinna ei ole midagi parata. See on meie aeg ja mälestused — kui tore on neid siin koos 2000 inimesega taas läbi elada! Just seda me siia ju otsima tulimegi. Väga paljud vaatajaist laulsid lavalt kõlanud laule spontaanselt ja häbenemata kaasa. Sümpaatne ja ajastuhõnguline on venekeelse tõlke lisamine kogu etenduse tekstile ning venekeelsete laulude emakeelne tõlge. Kolme juudi vanamehe sissetoomine näitab lavastuse autori Ivar Põllu häid taustateadmisi: üks põhjusi, miks Joala Venemaa karjäärist tüdis, oli justnimelt KGB-sugemetega juudi soost mänedžeride ahistavad töömeetodid. Idee paigutada Kreenholmi territooriumile papist Joala kujud väärib tunnustust, nagu ka etenduse toimumise absoluutselt fantastiline asukoht — nõukogudeaegne suurtehas Joala tänavas Vene piiri ääres.“
http://epl.delfi.ee/news/lp/kiirarvustu ... d=83320281


Üles
 Profiil Saada privaatsõnum  
 
 Teema pealkiri: Re: Kas N Liidus oli ka midagi head?
PostitusPostitatud: 12 Aug, 2018 17:37 
Foorumil
Liige

Liitunud: 30 Okt, 2015 12:59
Postitusi: 2677
Näh, seoses majapidamistöödega tulid kohe 2 head asja meelde: söögisooda ja aknool. Seda esimest peab minema juurde soetama. Tänapäevane überhaibitud tarbekeemia on täiesti mõttetu kasuteguriga.
EDIT
Roheline seep ka ja oli ka miski Zanit...

_________________
Nations whose nationalism is destroyed are subject to ruin.
Muammar al-Gaddafi


Üles
 Profiil Saada privaatsõnum  
 
 Teema pealkiri: Re: Kas N Liidus oli ka midagi head?
PostitusPostitatud: 15 Aug, 2018 0:02 
Eemal
Liige

Liitunud: 21 Juun, 2009 19:48
Postitusi: 1965
Kapten Trumm kirjutas:
See on üsna ekslik arvamus, et supermarketi maa-alune parkla muutub raudustega varjendiks. Ei muutu.
Kuna seal esimese korruse põrandal erilist koormust pole (kaubariiulid ja jalgsi käivad ostjad), ei ole tavapärane tsiviilsetest laepaneelidest monteeritud 1 korruse põrand/keldri lagi arvestatud koormustele, mis kaasnevad sõjalise mõjutamisega. Sellise rajatise lae vastupidavus ülerõhule võib olla kuskil 0,1 kg/cm2, mis ei vasta isegi nõuka radiatsioonivarje nõuetele. Soomes on kõige lõdvem tugevusnõue (S6) 1,0 kg/cm2 (see peaks olema ca 1 bar ülesurvet). Selline ülesurve pühib ühe kortermaja vundamendist alates maha nagu poleks seda olnudki.
Varjendid on ehitatud palju tugevamalt, poe põrandat pole vaja nii tugevat teha (maksab raha).

Nõuka tüüpvarjendite nõuete järgi saavutati varjendilae vastupidavus 3 kg/cm2
1. kõrgemargilise betooni paksus oli 50+cm ja see oli tavapäraselt jämedama armatuuriga. Lisaks oli seal peal kas pinnast 1 m või kui varjend asus hoones, siis oli lagi paksem.
2. vabalt kandvate lae osade pikkus ei võinud ületada 3 meetrit (ruum oli poste täis eesti keeles).
3. laed üldiselt valati, mitte ei laotud paneelidest. Kui arvestad, palju kaalub 1 m2 0,5 m paksust paneeli, saab aru ka, miks (liiga rasked, et vedada ja tõsta).

Sa vaata neid kaubanduskeskuste parklaid suurema hoolega, küllap on seal ühte-teist teistmoodi tehtud. Varjend võib olla ka osa parklast (see Forumi alune varjend Helsinkis selline on). See, kus autod sisse sõidavad, ei ole varjend (seal on ees ainult õhukesed uksed). Varjend on Kamppi metroojaama poolne (sealt on ka sissepääs - varustatud valgustatud tunnusmärgiga.

Ma ei ole ehitusinsener - olen sel teemal isehakanu, võibolla ma mõnes detailis eksin. Aga mõte on umbes sama.


Ma nende maa-aluste parklate ja Lasnamäe tüüpi majade kaitsevõime suhtes nii pessimistlik pole. Prisma sarnastes kaubanduskeskustes tuleks ka ülespoole vaadata - sealt polegi midagi kukkumas peale kergete terasfermide ja plekk-katuse. Moosipurkidega riiulitel on kohalt palju suurem erisurve.
Nõukaaegsetel tüüpvarjenditel olid ülendid (vabalt kandvad lae osad postide vahel) üldreeglina 6 meetrit, sest sellise pikkusega standardtalade peale ehitati lagi. Mõned ruumid olid väiksemad (mootoriruum, tualetid jms) Uuematel üldiselt valati lagi ühes tükis, vanematel pandi kõigepealt samasugused õõnespaneelid nagu kortermajal, siis laoti lisaks armatuuri ja valati mõned kihid betooni juurde ja õuepealsele küveldati ka mulda lisaks. Nii on lihtsam kui hakata tühja koha peal mingit kooriklage konstrueerima.
Sikupilli ja Mustika parklate kohta kirjutasin et võib-olla oleks võinud lae juba ehituse ajal tugevama teha , sest minumeelest on seal 12 m postivahed. Need võivad, aga ei pea tingimata läbi vajuma.

Ma ei ole ka ehitusinsener ja ehitanud pole ühtegi variendit kuid lammutanud oleme neid küll ja veel. Lihtsalt kortermaju oleme samuti lammutanud. Idablokis töötades hea traditsiooni kohaselt ikka nii, et sein alt minema ja ega maja ei saa siis õhku rippuma jääda (roiskuvas läänes niimoodi teha ei tohi). See on üliharv juhus kui keldril, mis pole varjendiks isegi mõeldud, mingi osa laest maja kokku varisemisel sisse kukub.
Üks sarnene video kuskilt Moskva agulist
https://www.youtube.com/watch?v=36CgaqbEGbM&t=757s

Kõik need keldrid jäävad terveks ja see oli veel mingi äramädanend hrustšovka. Kusjuures need majad ei kuku üldse niisama lihtsalt kokku kui tsiviilkaitse õppefilmis. Lasnamäe sarnastel keevitatud paneelidega majadel on küll juhtunud, et mingi peldikusein või rikka juudi tammepuust sektsioonkapp hoiab seitset korrust üleval. Lammutamisel ei ole viitsitud alt korralikult tühjaks lüüa ja pärast ei julge keegi enam ligi minna. Hiroshima fotosid ei tohiks tuumarelva mõju hindamisel aluseks võtta, sest seal olid enamuses paberonnid. Kivivärk jäi ikka suuremalt jaolt püsti.
Ahjaa, Mustika keskust lammutasime pärast põlengut samuti meie. Seal jäid pärast kokkuvarisemist isegi põranda kahhelplaadid osaliselt terveks. Kuigi - ülevalt sadava kola lööke pehmendas muidugi ka nii paarikümnesentimeetrine tuhakiht.

No pole neil nõukaaegsetel keldritel suurt häda midagi. Kõige suurem häda on kehv ventilatsioon või üldse selle puudumine ja see ei lasegi neid otseselt varjendina kasutada. Selle taastamine või juurdeehitamine peaks majaomanikele ikka jõukohane olema?


Üles
 Profiil Saada privaatsõnum  
 
 Teema pealkiri: Re: Kas N Liidus oli ka midagi head?
PostitusPostitatud: 15 Aug, 2018 10:06 
Eemal
Liige
Kasutaja avatar

Liitunud: 28 Juul, 2005 16:35
Postitusi: 33444
Nõuka aegsetel varjenditel oli tsiviilehituse paneelidest lagi vaid saalungite rollis, oli paneele käes, polnud vaja pingutada ajusid rakiste ehitamiseks. Pandi paneelid maha ja valati betoon sinna peale.
Kindlasti ei saa varjendilagi olla 6 m õõnespaneelidest, mida toestatakse otstest (maa-alustes garaažides tavaline).

Küsimus muidu pole isegi selles kandevõimes varingu vastu (seda on võimalik näiteks tõsta paigaldades poste juurde), vaid selles, et ebapiisava tugevusega konstruktsioon saab lööklainega kannatada, kaotab minimaalse hermeetilisuse ja kui väljas põlevad masstulekahjud, siis vajendist imetakse välja õhk ja see täitub põlemisgaasisedega (mis on õhust raskemad). Lihtne füüsika.

Mis puudutab nõuka keldreid radiatsioonivarjena, siis nõuka juhendid nägid ette analooge mitteomava lahenduse rauduste puudumisele.
Uksed (ja kindlustamata) aknad tuli jätta lahti, et lööklaine neid ei purustaks ja oleks pärast mida kinni panna, et end radioaktiivse tolmu eest kaitsta.
Paksudest vundamendiplokkidest keldri seinad, eeldusel, et sodi keldrisse eriti ei pääse, pakuvad suurepärast kaitset radiatsiooni eest.
Kuid see kaitse on nõrgem kui pärisvarjendis.

Selline varjend nagu on Paksu Margareta kõrval muruplatsil (seal oli vanasti relvapood) (klass III) pidi vähendama gammakiirguse taset 2000 korda.
Lihtradiatsioonivarjendi kõige kõrgem tase 200 korda.
Niiet need pole päris võrreldavad.

_________________
/Veelgi hullem on see, et koos kohustusliku patriootliku riigioptimismi kehtestamisega nõrgeneks paratamatult ka meie ohutaju, mis on enesealalhoiuks vältimatult vajalik instinkt/ S. Mikser 2014.


Üles
 Profiil Saada privaatsõnum  
 
 Teema pealkiri: Re: Kas N Liidus oli ka midagi head?
PostitusPostitatud: 15 Aug, 2018 13:50 
Eemal
Liige

Liitunud: 01 Mai, 2014 12:20
Postitusi: 1659
Levada keskuse uuringuga ilmnes, et 53% venelastest ei pea 1991. aasta augustiputši võitjaks mitte kedagi, 13% toetavad Riikliku Hädaolukorra Komiteed, 10% toetavad Boris Jeltsini ja tema toetajaid ning 25% sõnul oli uuring nende jaoks vastamiseks liiga raske.
6% vastanute sõnul oli augustiputš demokraatiline revolutsioon Kommunistliku Partei üle, 38% sõnul oli see traagiliste tagajärgedega tragöödia riigile ja nõukogude elanikele ning 36% sõnul oli see NSVLi valitsejate võimuvõitlus.
https://www.levada.ru/2018/08/14/avgustovskij-putch-2/

Igal hommikul tormas Krista Kaer Kungla hotelli, kus iirlased peatusid, ja iga kord seisis selle ees auto, mis kuhugi ei sõitnud, ent kus mehed sees istusid. „Täiesti kindlasti hoidis KGB nende igal sammul siin silma peal,” usub Kaer.
http://epl.delfi.ee/news/lehelood/30-aa ... d=83357271

Eestisse on müügile jõudnud Venemaal Kurski tehases toodetud Lakomka vahvlimasinad. Aparaadid tulevad kuulutuse järgi otse tootjalt ja maksavad 50 eurot tükk. Tegu on keelatud äriga.
http://www.lounaleht.ee/?page=1&id=24806

Kirjanik Andrus Kivirähk: „Üsna samal põhjusel sõimasid veel ammusematel aegadel kaitsepolitseid ka Kingissepad, Anveldid ja teised riigikukutajad ning nimetasid kaitsepolitseid „kodanluse verekoeraks”. Mäletan tollast ajalooõpikut. Seal polnud ilgemaid inimesi kui politseinik ja prokurör, kuna nemad olid ju need, kes kiusasid taga toredaid kommuniste ega lubanud Eesti Vabariiki NSVL-i kätte mängida. Ka Stalin pidas vajalikuks hävitada eelmise korra aegne riigiaparaat, intelligents, insenerid, arstid, edukamad põlluharijad… Kõik need, keda oli keeruline loosungite ning propagandaga mõjutada. Usaldusväärseteks osutusid vaid proletaarlased ning külakehvikud. Neile oli võimalik muinasjutt kompartei juhtimisel sündivast uuest, paremast maailmast maha müüa. Kõik ülejäänud olid agendid ja kahjurid. Meelde tuli Stalini-aegne kuulsus Lidia Timašuk. Arst, kes süüdistas Andrei Ždanovi mõrvas teisi arste, Kremli haigla professoreid. Lidia Timašuki algatus võeti tänulikult vastu: talle anti Lenini orden, „mõrtsukarstid” arreteeriti. Algas üleriigiline arstidevastane kampaania, mis vaibus alles Stalini surma tõttu. Selle üks põhjus oli väidetavalt see, et ükski vabaduses viibiv arst ei julgenud teadvuse kaotanud diktaatorit sõrme otsagagi puudutada.“
http://epl.delfi.ee/news/arvamus/andrus ... d=83371351

Eesti siseminister Andres Anvelt: „Kontroll hinnakujunduse, maksude ja seadustest kinnipidamise üle oli olematu. See hakkas ligi meelitama tegelasi üle kogu veel eksisteeriva Nõukogude Liidu. Eesti oli nagu kärbsepaber. Isegi prostituudid saabusid ükskord kaugelt Venemaalt Tallinnasse kui komsomolikomitee tuusiku võitnud kolhoositarid. Rääkimata igasugu muudest gastroleerijatest, kes hakkasid saabuma nii Permist, Kemerovost, Solikamskist, Krasnodarist kui ka mujalt. 1980-ndate lõpus mingit keskset kuritegelikku organisatsiooni Eestis veel ei olnud. See pani Liidust tulijaid imestama.“
Riigikogu julgeolekuasutuste järelevalve erikomisjoni nõunik: „Isegi selline asi nagu politseivormide tellimine oli suure defitsiidi ajastul keeruline, seda enam, et selliste asjadega polnud seni pidanud tegelema. Varem piisas vaid Leningradi oblastisse teada andmisest, et vaja on seda või toda. 1. märtsiks 1991, mil miilitsast sai politsei, tuli midagi välja mõelda. Mehed võtsid lihtsalt vanadel miilitsamundritel pagunid maha ja lõikasid viisnurkadega nööbid ära. Autod olid, kuid bensiini polnud – oli aeg, mil kogu riigis polnud bensiini ja isegi politsei pidi tööks vajalikku kütust talongidega hankima.“
http://epl.delfi.ee/news/lp/1990-ndate- ... d=83386213

Raul Rebane: „Vaidlused, kes pani aluse NSVL lagunemisele, kestavad tänaseni. Sellele pretendeerivad Solidarnośći loonud poolakad, leedulaste arvates oli nende iseseisvusdeklaratsioon märtsis 1990 otsustav samm. Eestlaste trump on fosforiidisõda ja soomlastel Soome televisioon, mis Eesti kaudu õõnestas üliriigi alused läbi. Ükski variant ei ole õige. Tegelikult visandati NSVLi purustamise sisuline ideoloogia hoopis Eesti NSV Rakvere rajooni Pandivere külas täna 50 aastat tagasi 20. augustil 1968, päevapealt 23 aastat enne seda, kui Eesti taasiseseisvus. Sellest ajast, kui nelja-viie kilomeetri kaugusele metsa ehitati sõjaväebaas, ei olnud külas midagi tavalisemat kui sõjaväeauto. Tegelikult oli baase lausa kaks, Kadila ja Rohu. Nad panid kinni suure osa parimast seenemetsast ja mõlemad olid tuvipesaga. Külakeeles tähendas see, et neis on tuumapomm. Pomme keegi oma ihusilmaga näinud ei olnud, rakette küll. Külas teadsid kõik, et kui metsa poolt hakkas kostma kange mürin, tuli õue tormata ja siis võis näha ida poole lendavat tulekera. See kordus aastast aastasse, tavaliselt suveõhtuti ja see oli testlaskmine Siberisse. Baasiga kujunesid kolhoosi juhtkonnal aja jooksul välja rahulikud suhted. Sõjavägi sai omahinnaga kartuleid, kolhoos kasutada rasketehnikat ja mõnikord isegi tööjõudu. Sõdurid käisid heameelega kündmas ja külvamas, sest said korralikult süüa. Raha oli neile keelatud maksta, aga esimees ja Rauli agronoomist isa ikka natukene poetasid, sest töö eest peab ju inimene tasu saama. Sedapuhku oli midagi valesti, sest mitte kunagi ei kandnud külas käivad ohvitserid ja sõdurid relvi. Autost välja hüpanud majoril oli aga Makarov vööl ja sõduril Kalašnikov tagaistmel. See tegi kohe valvsaks ja seepärast jälgis Raul edasist tähelepanelikult. Major jooksis poodi, närviline, higine ja küsis kasti Starkat. Starka oli pirnilehtedega maitsestatud pruun neljakümnekolme kraadine viin hinnaga 2.62. Tallinnas maksis see 2.60, aga millegipärast oli siis külapoodides juurdehindlus. Ema ei müünud, sest pood oli juba kinni. Major palus nii ja teisiti, aga ema ütles ainult net ja net. Sõjaväelane oli meeleheitel. Lõpuks vaatas ta Rauli poole, jõudis otsusele ja tuli rääkima. Raul vene keelt hästi ei osanud, aga aru sai ja lihtsama tekstiga sai ka hakkama. Major rääkis, kuidas teda ootab suur hulk mehi, kellele ta oli lubanud napsi viia ja muud sellist kurba lugu. Ta palus ema mõjutada. Raul oli karske poiss, aga olukorda mõistis. Ta oli lapsest saadik viinavõtmist pealt näinud ja sai aru, kui suur häda kellelgi oli. Siin oli asi tõsine: mehele on juua vaja. Vähemalt 95 protsenti vene ohvitseridest on kroonilised alkohoolikud, rääkisid sõjaväes käinud mehed ja punetava näo järgi otsustades meie major karskema viie protsendi hulka ei kuulunud. Raul pehmeks ei läinud, natukene kartis ema ja kahjurõõmu oli ka. Siis ütles major: «Noormees, kui sa mulle selle kasti organiseerid, räägin sulle suure saladuse!» See lubadus muutis olukorda. Sõnal saladus on ületamatu jõud, uudistevaeses külas eriti ja Raul jäi tõsiselt mõttesse. Oli ilmne, et mees ei peta. Nii raskes olukorras pole mõtet udu ajada. Raul kõhkles, aga uudishimu oli nii suur, et ta läks ema juurde ja ütles: «Ega me temast lihtsalt lahti saa, ma parem müün selle kasti ära, õige mul asi.» Ema rehmas käega ja kaup saigi teoks. Äri tehtud, oli sõjaväelane sulavõi ise ja pühkis rõõmsalt higi. Auto mootor juba käis, kui major tuli Rauli juurde ja ütles ainult ühe lause: «Homme hommikul lähevad meie väed sisse Tšehhoslovakkiasse!» Nad sõitsid minema ja rohkem pole neid nähtud. Poiss mõistis, et midagi olulist on juhtumas – relvad, hirmus viinanälg ja ilmne närveerimine jätsid mulje, et küllap ongi tegemist tähtsa asjaga. Ema jättis see teade külmaks. Oma eelneva elu ajal oli ta nii palju läbi elanud, et hakata nüüd põdema, kui keegi teine läheb kellegi kolmanda kallale, ei olnud tema meelelaadile kohane. Lisaks ei tundunud see teade talle tõsine : «Kas need väed seal juba sees ei ole?» Ka see oli mõistlik väide, sest Pandiveres oli tunne, et vene väed on igal pool ja kogu aeg. Kodus rääkis Raul isale, mis oli juhtunud ja mida major öelnud. Isa muutus tõsiseks, küsis asja mitu korda üle ja läks küla peale. Poiss teadis, mis nüüd tuleb ega olnud üldse üllatunud, kui poole kaheksa paiku tuli isa tagasi ja ütles: «Käi poes ära ja too üks pudel.» Selles, et tuli väljaspool tööaega poodi minna, ei olnud midagi ebatavalist. Alati ei toodud alkoholi, sageli oli vaja ka leiba või tarbeasju. Kui inimesel häda käes, siis ema ikka aitas, kuigi see tegi palju tüli. Poes võttis Raul pärast väikest mõtlemist mitte ühe, vaid kaks viina. Kui ta koju tagasi jõudis, oligi Pandivere küla tavaline poliitikaring juba kööki kolinud. Arutajad olid isa Harri, brigadir Uno, autojuht Enn, traktorist Heino ja joodik Sass. Pitsid olid laual ja õhk sigaretisuitsust paks. Isa avas pudeli ja ütles: «Sama juhtus Ungaris viiskümmend kuus. Jama tuleb!» See oli tuttav teema, kõik mäletasid. Ka Raul oli asjast kuulnud, seda ei arutatud esimest korda. Ungarlased tahtsid omamoodi elada, venelased viisid tankid sisse, palju inimesi sai surma ja mitusada tuhat põgenes läände. See oli suur asi ja juttu jätkus. Sel ajal oli võimul Nikita ja jutt läkski temale. Stalin oli meeste jutus alati Joss, Hrustštšov Nikita, aga Brežnev millegipärast Brežnev. «Nikita on muidugi loll, aga vangid ta lahti lasi. Selle koha pealt täitsa mees,» ütles Heino. Ta oli noore poisina metsa läinud, aga 1948 saadi kätte ja sai 25 aastat. Seega asja jagas. Koju sai ta 56. aastal suure laine sees, kes siis lahti said. Nikita võeti neli aastat tagasi maha ja sellest ajast saadik polnud keegi temast midagi kuulnud. «Kui ta surnud oleks, siis seda vist ikka maha valetada ei saaks?» oletas Uno. «Saavad, saavad. Valetavad, mida tahavad,» oli Sass veendunud. Et ka Tšehhoslovakkia asja puhul ilma suurelt valetamata ei saa, olid kõik kindlad. Lehest tõde teada ei saa, leht ongi petmiseks loodud, see oli ju päris selge. Kui valetamisest räägiti, siis Pandiveres löödi lõpuks alati lauale Katõni kaart, see oli nagu vale mudel. Ei tea miks, sest keegi ühtegi poolakat ei tundnud. Ka Raul oli seda palju kordi kuulnud, isa seletas asja ära juba siis, kui ta oli ainult kümneaastane. Kuidas Joss lasi 40. aastal 20 000 Poola ohvitseri maha, oli kõigil täpselt teada, kuigi lehtedes ei kirjutatud midagi. Sellised kõrvalepõiked kaua ei kestnud, järgmise päeva sündmused olid meeltes. Et Moskva kellelegi kallale läheb, ei pannud kedagi imestama. Harri oli mälumänguhuviline ja küsis: «Venelasel on 14 naaberriiki ja ainult ühe riigi territooriumil ei ole tema sõduri saabas viimase 50 aasta jooksul olnud, mis riik see on?» Keegi pakkus Norrat. Harri näitas tarkust ja ütles, et sõja lõpus olid vene väed Kirkenesis ja ainuke saapajäljeta naaberriik on tegelikult Türgi. Kuigi jutt käis kogu aeg Nõukogude Liidust, siis seda sõna keegi suhu ei võtnud ja räägiti ikka nagu asi on, ehk vene ajast, vene värgist ja vene sõjaväest. «Huvitav, kas tšehhid ka vastu hakkavad, relvi peaks neil olema?» arutles Heino. Škoda tehastes tehti omal ajal häid suurtükke, kas ka praegu, seda ei teatud. Relvajutt oli Raulile väga huvitav, seda kraami oli tal endalgi, aga isa sellest loomulikult ei teadnud. Sõda oli sealtkandist läbi käinud, igasugust relvastust oli siiani maa sees kõvasti ja külapoistel käis aktiivne relvavahetus. Raulil oli alguses roostes vene püstol TT, selle vahetas ta kahe saksa täägi vastu, need ilma kabata automaadi PPš vastu. Selle eest sai ta heas korras kärbikvindi, see oli tal praegugi puukuuri sarika all peidus. Veel polnud tal padruneid, aga oli kokkulepe Veadla küla poisi Jaaguga, kes pidi talle paarkümmend tükki tooma. Jaak oli relvahull, tal oli täiskorras Degtjarjovi kergekuulipilduja, tipp-topp õlitatud vintpüss, töötav saksa Schmeisser. Ta pidi ühe Äntu vanamehe käest saama ka peaaegu korras raskekuulipilduja Maxim, kes oli selle mustadeks päevadeks alles hoidnud. «Kui vastu hakata, peavad tõesti head relvad olema,» läks Heino teisele teemale ja rääkis põhjenduseks loo, mis oli paar aastat tagasi poe juures juhtunud. Noored autojuhid Vello ja Toomas vedasid kihla, kas vene õhupüss laseb läbi vatipükste. Lasi küll, kuna Vello ajas tagumiku uppi, püksid läksid pingule ja pärast pauku hüppas ta hirmsa valuga tubli meetri maast lahti. Raul seda lugu teadis, aga seda ta meestele ei rääkinud, et pärast nad proovisid poistega sama lottis pükstega ja ei võtnudki läbi. Vellost oli muidugi kahju, lisaks viinapudeli kaotusele sai ta ka kuuli tagumikku ja täitsa ilmaasjata, tegelikult oli ju õigus temal. Et Pandivere teab homse kohta midagi ebatavalist, ei arutatud. Usk lääne luuresse oli suur ja keegi ei uskunud, et vähemalt kümne diviisi liikumist saab varjul hoida. Vähemaga pole ju mõtet torkima minna. Kasu sellest teadmisest polnud miskit, sest öelda kellelegi ei olnud võimalik. Pandiverest välismaale helistada ei saanud. Tallinnast vist sai, aga alguses tuli muretseda talong, seejärel oodata päevi, millal ühendati ja loomulikult kuulati iga sõna pealt. Jutt läks sujuvalt sellele, mida vene riigis viina eest saada võib. Raulile oli räägitud suur saladus ainult viina ostmise võimaluse eest ja seetõttu oli loogiline järeldus, et viina eest võib saada praktiliselt kõike. Hakati tooma näiteid. Vägev lugu juhtus paar aastat tagasi. Kolhoosile eraldatud väetisenorm oli absurdselt suur. Seda veeti Kiltsi ja Tamsalu jaamadest ja autode sõidurada kutsuti väetiseteeks, sest palju pudenes maha. Hiljem kuulujutt rääkis, et ENSV põllumajandusminister Edgar Tõnurist oli Moskvas kaua aega oodanud vastuvõttu NLKP Keskkomitee põllumajandussekretäri Fjodor Kulakovi juurde ja lõpuks pidanud lennuki peale minema. Enne jättis ta Eesti väetisenormi kaitsmise paberi Kulakovi sekretärile koos pudeli Vana Tallinna likööriga. Teinud veel nalja, et «kui sa, kallis neiu, paned meie normile koma teise kohta, toon teinekord lilled ka»! See panigi ja sealt see hullus, sest Eesti norm oli ju kogu NSVLiga võrreldes nii väike, et keegi ei pannud muutust tähelegi. Häid näiteid alkoholi kasulikust mõjust oli teisigi. Külas olid juba esimesed õliahjud, aga ega petrooleumi keegi ise ostnud, kõik saadi 30 kilomeetri kauguselt Tapa lennuväebaasist. Seal pidi selline reegel olema, et kui lennuk käib õhus ära, siis üles veetud kütust enam teist korda kasutada ei saa. See tuli maha valada või külameestele maha parseldada, mida ka tehti. Rekord oli kaheksa tonni petrooleumi nelja pudeli viina eest. Enn vandus jumalakeeli, et ta ise tunneb Vinni küla meest, kes niisuguse hinnaga Tapalt kütuse kätte sai.
See lendurite jutt lausa nõudis tuntud viisi ülesvõtmist ja õhtusse kõlas:

«Ülal taevas lendab lennukite rivi,

mõni alla kukub neist kui telliskivi.

Need on uljad punakotkad,

kellel taskus pudel vodkat,

ilma milleta nad iial läbi ei saa!»

Isa tõi juttu uue nurga ja ütles: «Poiss nägi relvi, seega on nad täna valmisolekus. Nad on purjus. Mõlemas baasis on tuumapomm. Siit võib ka suurt pauku saada!»

«Siis on perses,» ütles Uno. Sellega olid muidugi kõik nõus.

Räägiti, et meie baaside pommid on paari megatonnised. Mida see tähendas, Raul ei teadnud. Heino küll täpsustas, et suured plahvatused, mida televiisoris näidatakse, on reeglina vesinikupommid. Meie omad nii suured ei ole, aga kahju teeks kõvasti. Kui baasis plahvataks, siis Männisalu ees- ja tagaküla, Veadla, Raeküla ja Eipri oleks läinud. Pandiverega poleks päris kindel, aga vist viiks ikka ära.
«Huvitav, palju läheks viina vaja, et kolhoosile oma tuumapomm saada?» hakkas Enn arutama.

«Mida sa sellega teeksid?» küsis Harri.

«Mitte midagi, lihtsalt uhkuse asi. Väike-Maarja kolhoosil pommi ei ole ja need läheks kadedusest lõhki!» Viina eest pommi hankimine ja Väike-Maarja kolhoosile ninanipsu andmine oli tore mõte.

«Kaks kasti peaks piisav olema,» arvas Heino. «Kümnele sõdurile igaühele kaks pudelit ja kummalegi ohvitserile kümme. Mõistlikum oleks aga osta Kadila baasist, sest Rohu pealik polkovnik Ljahh on tihti kaine ja võib asjast probleemi teha.»
Arutati, kuidas pomm ära tuua. Harri oli koos esimehega Rakverest kolhoosijuhtide joomalt tulles raketiveo peale sattunud. Kadila-Kullenga ristil valgustas auto valgusvihk välja veduki, kus presendi all oli selgesti nähtav raketi kuju. Sõdurid pidasid auto kinni, võtsid tuled maha ja viskasid esiklaasile teki, aga oluline oli juba nähtud. Pomm ise on pisikene plutooniumikera, teadis Enn rääkida, aga rakett on tõesti jurakas. Kolhoosi vana garaaži kõige pikem ruum oli 21 meetrit pikk, aga Harri oli nähtu põhjal kindel, et sinna rakett ei mahu. Osa lautu on pikemaid, aga loomade juurde ei sobi relva panna. Oli selge, et mõistlikum on osta ainult pomm.

Selleks ajaks oli esimene pudel otsas ja Harri avas teise. Selle peale küsis Enn kohe: «Kas kuulsid, et Meriste tahab KPsse astuda?» Heino röögatas: «Lolliks läinud või, ta oli ju saksa sõjaväes!»
Enn tegi kavala näo: «Nii ta avalduses kirjutaski, et tahab KPsse – SSis on juba olnud!» Mehed kukkusid üksmeelselt hirnuma. Selliste õhtute vältimatu osa oligi anekdootide rääkimine. Enn oli selle ala virtuoos, kolhoosi partorgina käis ta alalõpmata mingitel koosolekutel ja eks seal neid kõneletigi.

Ta sattus hoogu ja rääkis kohe teise. Esimees kutsub lüpsja välja ja ütleb, et rajoonikomiteest helistati, homme tuleb korrespondent ja teeb temaga intervjuu. «Mis asi see on?» küsib lüpsja. «Ma ka täpselt ei tea,» ütleb esimees, «aga pane igaks juhuks puhas pesu selga!» Naerupahvak peletas õues linnud õhku.

Nii oleks võinud veel kaua kesta, aga siis toimus midagi ootamatut. Sass, kes oli suure osa vestlusest vait olnud, nagu ärkas ja võttis kõva klõmaka. Ta oli kummaline mees, kõva viinamees ja samal ajal kõva raamatulugeja. Vahetevahel viskas ta nädalateks selili ja luges kaks raamatut päevas, seega nuppu oli tal kõvasti. Sass ütles: «Tänased jutud Tšehhoslovakkiast ja viinast viisid mind olulise mõtteni.» Ja lisas rahulikult ja hästi veenvalt: «Ma tean nüüd, mehed, kuidas Eesti uuesti vabaks saab!»
Need olid kõvad sõnad ja Raulile mõjusid nagu pikselöök. Eesti vabakssaamisest suurt ei räägitud, see tundus kuidagi võimatu olevat. Palju räägiti aga ennesõjaaegsest vabast Eestist. Isa, ema ja vanemate sugulaste jutud endisest ilusast ajast olid talle terve lapsepõlve olnud muinasjuttude eest. Raul ei olnud enam see põlvkond, kellele vaba olla tähendas, et sa ei ole vangis, aga ta sai hästi aru, et vabadus pole meile. Vabadus oli neile, kes siis elasid. Praegune elu on hoopis midagi muud. Rauli onu, 41. aasta küüditatu, ütles kord, et eestlaste nüüdne roll ongi olla näitlejad vene purjus filmis.
Sass jätkas: «Pandiverele pole pommi vaja. Meil on olemas midagi tugevamat kui tuumapomm. See on viin. Viin tõi meile vabaduse eelmisel korral ja toob ka nüüd. Millal, ei tea, aga toob.» Pärast hetkelist vaikust hakkasid kõik korraga vadistama ja Harri pidi mehed rääkimisrivisse kamandama. Kõigepealt pidi Sass seletama, miks Eesti eelmisel korral tänu viinale vabaks sai. Jutt oli väga loogiline. NSV Liidu sünnivesi oligi viin, õigemini selle puudumine. Kõik algas juba Vene-Jaapani sõja ajal 1905. aastal. Mobilisatsioon ei olnud kuidagi õnnestunud, sest sõdurid, kes paari nädala jooksul kohale tuikusid, olid maani täis ja neid võtsid vastu sama purjus ohvitserid. Õiget sõda sealt välja ei tulnudki ja Venemaa sai tappa. Esimese ilmasõja ajal aastal 1914 üritati seda viga vältida ja keelati kohe mobilisatsiooni alguses viin ära. Riik jäi rahata, mehed viinata, muidugi sündis hirmus rahuolematus ja sealt lõpuks tuligi Oktoobrirevolutsioon. Kui viina oleks olnud piisavalt, poleks seda tulnud, oli Sass veendunud. Kui poleks olnud Oktoobrirevolutsiooni, poleks Eesti vabaks saanud. Segane aeg kasutati lihtsalt hästi ära. Seda tuleb teha ka nüüd. Harrile selline loogika meeldis. Ta lisas, et vene riik on nagu taburet ja püsib kolme jala peal. Need on pomm, valetamine ja viin. Meil Pandiveres on praegu veel kõik olemas. Viina on. Vale on olemas, sest leht käib iga päev ja meil on ka pomm - tõsi küll - metsas. Aga kui üks neist jalgadest ära kukub, näiteks viin? Siis on minek!
Enn kõhkles. Kas see ikka nii lihtne on? Ta tegi samas ringi Pätsu-aegse Eesti hümni sõnad ja laulis: «Viin ja vintis Venemaa, kes teid suudaks lahuta…».
Sass täiendas: «Siin see saladus ongi! Eesti saab vabaks siis, kui keegi hakkab jälle viina ja Venemaad lahutama. Meil on ju esimese ilmasõja kogemus olemas. Aga et see suureks probleemiks muutuks, tuleb juua kõvasti - kõik, igal pool ja alati.».

Selle jutu peale oli muidugi selge, et tuumapommiga pole mõtet jännata. Pomm on kohaliku tähtsusega relv, teeb tossu ja valgust, viin üleliiduline ja absoluutne.

Arutati korraks ka teisi võimalusi, aga kaua ei läinud. Muud vastuvõitluse liigid peale viina viimasel ajal suurt edu toonud ei ole. Pärast metsavendi oli Pandiveres teada ainult üks näide ja seegi ei andnud mingit tulemust.

Valdo ja Rein jõid ennast aastaid tagasi silmituks ja sõitsid Väike-Maarja ja Assamalla vahel ennesõjaaegse Harley-Davidsoni mootorrattaga lusti. Ebatavaliseks tegi loo fakt, et meestel olid jahipüssid seljas, sinimustvalge lipp külgkorvi küljes ja miskipärast olid nad ennast alasti võtnud. Nad saadi kätte, kästi püksid jalga panna, võeti jahipüssid ja lipp ära. Ülekuulamisel Rakveres ütles Rein, et ega meie pole mingid revolutsionäärid, see teie Lenin oli revolutsionäär. Ja küsis veel lippu tagasi: «Defitsiit, saate aru, eestiaegne asi!» Vangi neid ei siiski pandud, said 15 päeva. Noh et lihtsalt joodikud. eda lugu teadsid kõik, aga seda, et Rauli emal on magamistoa riidekapi põhjas eestiaegne sinimustvalge lipp, teadsid vähesed. «Las ootab oma aega,» ütles ema ja nii ta seal oligi.

NSVLi lagunemise asjus tekkis selle koha peal väikene kõhklusemoment. Tegelikult on ju kogu aeg hullu moodi joodud, Venemaal eriti, ja näe, pole lagunenud. Näiteid oli palju.

Uno tuletas meelde, kuidas üks Vologda mees kolhoosi juhid laua alla jõi. 1966. aastal oli söögiga kehvasti ja siis käisid Venemaa volinikud Eestist kartuleid ostmas. Kolhoosis oli kartulikilo omahind 4 kopikat, müügihind sel ajal 40 kopikat, seega kõva äri. Partei rajoonikomitee ei lubanud ühest kolhoosist rohkem kui 10 vagunit osta, aga Pandiverel poleks olnud ka kaks korda rohkem ära müüa mingi probleem, sel aastal oli hea saak. Lisaraha oleks tulnud vähemalt 200 000 rubla, mis siis oli siis tohutu raha. Mehed otsustasid voliniku täis joota ja siis allkirja välja meelitada.
Ei õnnestunud, venelane oli palju paremini treenitud kui 120-kilosed eesti mehed. Pitsist ta juua ei osanud ja tuli tuua teeklaasid, see võttiski pandiverelastel jalad alt ja leping jäi sõlmimata. Sellest õhtusest viinavõtmisest oli meeles jutt, et volinik oli oma tütre pulmadeks teinud 400 liitrit samagonni, külalised olid ka kaasa toonud ja siis oli jätkunud. Sellised numbrid olid Eestis tundmatud, siin rehkendati viinavajadust ikka liitritega, mitte tsentneritega.

Selle jutu peale oli selge, et viinavõtust üksi ei aita, miski peab napsitamist aitama.

Harrile tuli pärast järgmist pitsi vaim peale: «Kõik toimub ju oma silma all, mõelge, miks me täna siin koos oleme?» Ta oli veendunud, et homset Tšehhoslovakkia ründamist kutsutakse Moskvas rahvaste sõpruseks ja see nähtus pakub uusi võimalusi.

Kõik olid kohe sama meelt, et homset rünnakut just niimoodi nimetatakse. Uno küll arvas, et rahvaste sõprus on tegelikult hea asi, sest ka meie toas on praegu palju rahvusi, aga probleeme pole. Ta pidas silmas, et Heino on ingerlane, Enn setu ja Uno enda juured on Hiiumaalt.

Harri pani asja paika, et on olemas kahte sorti rahvaste sõprust, üks see päris ja teine vene moodi. Vene moodi tähendab rahva vabastamist oma võimust ja juhtidest ehk nende riikide sõbralikku ülevõtmist. Nii toimus meil ja mujal 40. aastal. Nüüdseks on nad sõbralikult vabastanud kuuendiku kogu planeedist, pooles Euroopas on väed sees ja ülejäänuid toetatakse relvade ja rahaga. Ta pidas silmas Kuubat ja Aafrikat.

Mehed ei pannud tähelegi, et kui oldi alles esimese pudeli kallal, oli neil raske välja mõelda, mida Moskva tšehhide ründamise puhul valetama hakkab. Nüüd tulid vastused nagu iseenesest.

Enn pani sõpruse nähtuse kohe nalja sisse ja rääkis, kuidas vene ja tšehhi piirivalvur leivad täpselt piiri pealt kõrvitsa. Arutavad, kuidas seda jagada. «Jagame sõbralikult,» pakub venelane. «Ei, teeme parem pooleks,» ütleb tšehh. See hea lugu seletas suurriikide sõpruse olemuse täpselt ära.

Sass kinnitas, et õige, peab olema viin ja rahvaste sõprus, need on nagu süsi ja salpeeter ehk püssirohi. See on plahvatusohtlik kraam ja lendabki õhku.

Heinolt tuli kohe oluline täiendus: «Püssirohuga oleme kõik tegelnud ja midagi pole juhtunud. Juhtub ainult lollil!» See pani asja lõplikult paika ja mehed tundsid, et nad on õigel teel, sest lollus on ka kõva lagundaja.
Igaks juhuks aga käidi kogu teema üle, lauseid tuli igalt poolt robinal. Vene süsteem ongi lollide ja nende hirmu peale üles ehitatud, ega aus inimene päris üles välja ei jõuagi. Kuskil peab hakkama südametunnistust väänama, kui ei vääna, saad karistada.

Harril oli selliste pärast mitu korda pahandust olnud. 1965. aasta maikuus kästi teha koosolekuid teises ilmasõjas saavutatud võidu 20. aastapäeva tähistamiseks. Pandivere klubis pidas kõnet üks väändunud südametunnistusega loll, vist isegi Tallinnast. Ta rääkis, kui hea on elu kolhoosis ja kui tore kõik on ja kuidas meil on maailma kõige madalamad korteriüürid. Harri ei pidanud vastu ja küsis: «Huvitav, kes meie eest need üürid ära maksab? Mina pole küll Pandivere vahel näinud ühtegi läänesakslast, kes minu üüri maksta tahaks…»

Ei läinud hästi. Harri päästsid ainult kolhoosi head saagid, aga sasida sai korralikult, et riigivastane jutt ja nii edasi.

Lollidest võis rääkida lõpmatult. Harri tuletas veel meelde, kuidas ta aastaid tagasi tänu Sassile oli paraja supi sees. Oli külm novembrihommik ja linttraktor DT-54 ootas kütust. Eelmisel päeval oli olnud sula ja traktor nüüd poolest lindist saadik külmunud jäise muda sees. Just sel hetkel, nagu needus, pidi Tallinnast põllumajandusministeeriumist tulema kontroll. Seda juhtis üks tuntud juunirevolutsionääri naine, kellele oli kuni pensionini leitud ministeeriumisse soe koht.
Jube eit oli, loll ja nõudlik, tuli autost välja ja karjus: «Miks traktor tööd ei tee, miks logeletakse?» Sass sattus juures olema ja ütles: «Mis tööd sa siin teed, näed ise, et traktor on maa külge kinni külmunud.»

«Millal lahti saab?» röökis proua

«Kurat seda teab, kui sula ei tule, siis kevadel,» nöökis Sass vastu. Lolliga on ju tore rääkida. See ajas revolutsioonitädi täitsa hulluks, ta ei saanud enam sõna suust, istus autosse ja tuhises minema. Järgmisel hommikul sadas Harrile rajoonikomitee esimehelt sõimu nagu rahet. Ta ise oli Tallinnast valusalt pihta saanud, et Pandiveres on traktorid maa külge kinni külmunud ja nõuti süüdlaste ranget karistamist. Harril polnud asjast aimugi, aga tuli pahandus vastu võtta. Selliseid kontrolle liikus veel ringi. Kui nad pensionile jäid, siis tekkis neile nimi «punavana» ja nad käisid mööda pioneerimalevaid lastele revolutsioonimuinasjutte rääkimas. Ka Raul oli selliseid kuulnud.

Just selliste peal on lootus, oli Sass veendunud, et kuskil teevad nad suure vea nii, et ise ei saa arugi. Vanad on vanad, aga ka noori lolle liigub järjest ülespoole. Need on nagu viitsütikuga torpeedo - saadad kohale ja küll ta kunagi ikka plahvatab. «Süsteem ongi selline, et isegi see, kes täna ei tundu lollina, saab selleks homme. Seega, vene võim ei ole igavene. Lolle seal on, kellelegi nad ikka aja jooksul kallale lähevad ja siis viin lahendab asja.» Enn, kes oli palju Venemaal olnud ja keel vabalt suus, lisas süsteemi kohta, et ega praegune värk pole inimeste viga, see on süsteemi asi, see teebki inimesed lolliks. Tal on Venemaal palju sõpru ja need on täitsa normaalsed inimesed. Ka Heinol on vangilaagri ajast häid tuttavaid venelasi. Tema vend oli Novosibirski oblastis asumisel ja ka tema kiitis kohalikku rahvast. Mitte kõiki, oli ka halbu, aga nii on ju igal pool. Ka see jutt oli Raulile tuttav, sest tol ajal räägiti tihti, et tavaline venelane ongi hea inimene, aga võimu poolt ära lollitatud. Kuna riik on kole suur, siis neid lollitatuid on ju muidugi väga palju. Uno ei jäänud ikka rahule ja nõudis täpsustust: «Selgitame veel ühe asja ära. Miks sa nii kindel oled, et igal juhul lähevad kallale?»

Harri vastas. Efekti suurendamiseks tõusis ta püsti ja pidas kõne.

«Miks kallale? Töötegijaid on vaja. Mis siis Eesti praegu on? Moskva sigala, ei midagi muud… Meil kolhoosis 100 inimest toodavad 10 000 inimese liha ja palju sa ise seda näed? Kuhu see läheb? Moskvasse! See on ju lihtne. Paned rusika nina alla ja nõuad aidaukse lahtitegemist. Kui sul on pomm…»

Sass lisas mõtlikult, aga paatosega: «Just nii see ongi. Ja meie hakkame pommile viinaga vastu. Joome koos Venemaa maha! Ja kui enam viina ei ole, siis kukub ta ise kokku. Vägev plaan!“

Heino küsis üle : «Kas see tähendab, et igal juhul NSVL lõpeb ühel päeval otsa?“

«Ükski impeerium pole kestnud igavesti,“ lisas Harri teooriat, et kõvasti joov impeerium ei püsi kohe kindlasti.

Sellega oli Nõukogude Liidu lagundamise lugu valmis. Viin, rahvaste sõprus vene moodi ja lollus teevad aja jooksul oma töö. Mehed olid õhtuga rahul ja tegid viimase pitsi. Heino, kes ise ja kelle pere oli vene võimu all hirmsasti kannatanud, oli liigutatud, isegi pisar tuli silma. Ta ütles, et ega see talle endale polegi nii tähtis, aga kui lapselapsed saaksid vabana elada, see oleks küll tore.
Siit edasi polnudki enam millestki rääkida, kõik oli selge ja viin otsas. Mõttele, kas poiss veel kord poodi saada, tegi ema lühikese lõpu. Ta lõi kõik välja ja Rauli magama. Mehed jorisesid augustiöösse ja alguses ei mõelnudki, et oli toimunud midagi tähtsat.

Major ei valetanud. Tšehhoslovakkia vallutati ja siis ärkas ka lääs, sai aru, et Venemaal nalja ei mõisteta. Siit edasi oli külameestel hea ilkuda, et kui need NATO mehed oleks eelmisel õhtul Pandiveres viina võtnud, nad nii lolli olukorda poleks jäänud. 20. augusti õhtu jutud aga meelest ei läinud, ühel või teisel kujul hakati neid paljudel järgmistel viinavõttudel ja ka muidu kasutama. Varsti teadis neid terve küla ja siit edasi paljud teised. Suust suhu rääkides loo detailid muidugi muutusid, aga põhiline jäi alles. Jäi alles unistus vabast Eestist ja selle tuleku vältimatusest. Ka Raul pani sellest õhtust palju kõrva taha. Kui poistega Eesti asjast juttu tuli, olid tal alati vastused võtta. Võttis aastaid, enne kui ta aru sai, kui ettenägelikud olid Pandivere mehed tegelikult. Mida arutati, läks kõik ellu. Mida aeg edasi, seda lollimaks NSVL läks. Kõik naersid kõigi üle, aga lehtedes kirjutati geniaalsest Brežnevist… Lolluse järgmine aste oli rahvaste sõpruse ülim väljendus ehk kallaletung Afganistanile 1979. aasta jõulude ajal. Sealt istutati seeme Gorbatšovi ilmumiseks. Temast sai otsustav lüli, kes tegi viimase vea. 1986. aasta juunis kuulutas ta välja oma alkoholivastase võitluse kampaania eesmärgiga lahutada Venemaa ja viin. Tulemust teame, käivitus kontrollimatu sündmusteahel, mis viis Eesti ja paljude teiste okupeeritute vabanemiseni. Heino unistus täitus, tema lapselapsed elavad vabas Eestis. Strateegiakoosolekul osalenud meestest mitu iseseisvuseni ei elanud. Ka need, kes elasid, ei saanud vabariiki nautida kaua. Nende enneaegse lahkumise peamine põhjus oli 1968. aastal võetud strateegia elluviimine ehk suuremahuline viinavõtt. Vabaduse nimel kaotasid nad kõige kallima - oma elu. Ja õiglane oleks neidki kutsuda vabadusvõitlejateks.
Vahetevahel tunneb kiustatust ennast vabadusvõitlejaks nimetada ka Raul. Mis siis, kui ta oleks poest kahe pudeli viina asemel võtnud ainult ühe? Siis oleks ju enamik täiuslikust strateegiast jäänud sündimata ja mine tea, äkki oleks Nõukogude Liit alles? Hirmus mõelda… Õnneks nii ei juhtunud, kõik läks hästi. Kogu eluks võttis poiss sellest õhtust kaasa õpetuse, et ükskõik, mida mujal ka ei mõeldaks ja tehtaks, Eestis algab kõik oluline alati Pandiverest!“
https://www.postimees.ee/6134690/raul-r ... -tuumajoud

Hiiumaa mees Ain Tähiste oli üks neist Eesti Ülemnõukogu rahvasaadikuist, kes 20. augustil kell 23.30 võttis vastu otsuse, et Eesti ei kuulu enam Nõukogude Liitu ja on iseseisev vabariik.
https://reporter.postimees.ee/6136938/r ... aha-vottis

Vladimir Pool (79) on saanud valmis käsikirja „Zampred KGB Estonskoi SSR“. Pool oli 1988–1991 Eesti NSV KGB ülema asetäitja. Tegemist oleks esimese julgeolekutöötaja mälestusraamatuga Eestis.
http://ekspress.delfi.ee/teateid_elust/ ... d=83413037


Üles
 Profiil Saada privaatsõnum  
 
 Teema pealkiri: Re: Kas N Liidus oli ka midagi head?
PostitusPostitatud: 14 Sept, 2018 11:21 
Eemal
Liige
Kasutaja avatar

Liitunud: 08 Jaan, 2018 11:56
Postitusi: 77
Asukoht: Kuressaare
Kuna siin on hulk selle ajastu asjatundjaid koos, siis küsiksin, kuidas olid N Liidu päevil lood narkomaaniaga ja seda teemat puudutavate seadustega? Tänapäeval pannakse nt kanepi omamise eest aastateks vangi, aga vanemad mehed on rääkinud, et tšurkadele saadeti erinevaid kanepisaadusi kodudest postiga väeossa. Kuidas võimud selle peale vaatasid ka, mida ütles kriminaalkoodeks?


Üles
 Profiil Saada privaatsõnum  
 
 Teema pealkiri: Re: Kas N Liidus oli ka midagi head?
PostitusPostitatud: 14 Sept, 2018 11:25 
Foorumil
Moderaator
Kasutaja avatar

Liitunud: 10 Aug, 2010 19:55
Postitusi: 26243
Asukoht: Viljandimaa
https://www.digar.ee/viewer/et/nlib-dig ... 293/page/1

https://www.youtube.com/watch?v=Es6EU83iEns

_________________
Miks Venemaa Ukrainas sõdib?
Kas Ukraina kaotab?
2015 jaanuari pealetung
Karmi käega valitsus Ukrainale?
Islamiterroristide hord tuleb?
Moskva jaoks ei võimutse separatistid mitte Donetskis ega Luganskis, vaid Kiievis.


Üles
 Profiil Saada privaatsõnum  
 
 Teema pealkiri: Re: Kas N Liidus oli ka midagi head?
PostitusPostitatud: 14 Sept, 2018 18:07 
Eemal
Liige

Liitunud: 11 Dets, 2009 23:35
Postitusi: 287
Minu mälestus eelkooliealisena Hiiumaale minemisest on aga just see, et piirivalve käis üksipulgi kõik läbi. Ka minu, 4-5 a lapse pass vaadati läbi. Äkki põgenen üksi paadiga ära...

_________________
otsin puude taga metsa


Üles
 Profiil Saada privaatsõnum  
 
 Teema pealkiri: Re: Kas N Liidus oli ka midagi head?
PostitusPostitatud: 14 Sept, 2018 20:53 
Eemal
Site Admin
Kasutaja avatar

Liitunud: 16 Dets, 2003 12:32
Postitusi: 5190
Kapten Trumm kirjutas:
Olen natuke liikunud piiritsoonis (mis tollal eeldas piiritsooni luba, mida andis jällegi kohalik KGB kontor), siis seal käisid ringi sellised tüübid (joodikud, igasugu tülide tekitajad jne, keda nimetataks tollal "ebausaldusväärne element"), kellele mina poleks küll mingeid lube andnud - eks neid loataotlusi keegi kuigi tõsiselt ei kontrollinud ja kui nimi konkreetsele kaadriohvitserile tuttav ette ei tulnud, löödi tempel alla ja kogu lugu. Lube endid kontrolliti küll piirivalve toimkonna poolt pisteliselt, aga kui see juba käes oli ja sa millegagi hakkama ei saanud, siis olid ka õige mees.


no eks iga asi sõltus ajast ja kohast...

Minu esimene käik Saaremaale jäi kuhugi 1981-83 vahemikku. Peast enam täpselt ei mäleta. Pass oli käes aga käisin veel koolis. Piiritsooni loa saamiseks saadeti mulle (muidugi paberil ja pitsatiga kinnitatud) turismigruppi kuulumise teade. Sellega läksin passijaoskonda. Oli elav järjekord ja passisin ikka mingi 0,5 kuni 1 h. Päris passimine ikka oli. Keegi pabereid eriti ei kontrollinud. Vaadati tõendile otsa, minule otsa, ja löödi passi tempel.

Saaremaale sõites oli ikka päris piirikontroll. Olid solbanid. Oli koer (võimalik et demonstratsiooniks). Kõik see jõuk aeti bussist välja. Näitasime passid ette. Ja siis saime praami peale...

Võimalik, et igal mehel ei käinud see nii karmilt. Sulev Nõmmik on kusagil kirjutanud mälestusi, kus mingid kolleegid olid tema auto pagasnikusse mingi kuulipilduja vraki sokutanud. Mis ei olnud mitte esimesel piirikontrollil (Saaremaalt või oli see Hiiumaalt mandrile) välja tulnud. Vaid siis kui ta tagasi sõitis. Mis tundus eriti kahtlane...

Edit: ja teemat arvestades - loomulikult me peaks olema õnnelikud, et meil n liidu viljastatavates tingimustes üldse lubati Saaremaal käia. Kasvõi erilubadega. Ja eriti tänulikud veel selle eest, et kontroll oli pisteline ja mitte eriti põhjalik.


Üles
 Profiil Saada privaatsõnum  
 
 Teema pealkiri: Re: Kas N Liidus oli ka midagi head?
PostitusPostitatud: 14 Sept, 2018 21:25 
Foorumil
Liige

Liitunud: 27 Dets, 2012 11:02
Postitusi: 850
Minul läks täpselt sama moodi nagu Toomasel, ainult selle vahega, et pidin passi veel ka tegema, kuna olin 16 täis. Dokumendid sai täidetud vene keeles.


Üles
 Profiil Saada privaatsõnum  
 
 Teema pealkiri: Re: Kas N Liidus oli ka midagi head?
PostitusPostitatud: 14 Sept, 2018 22:43 
Eemal
Liige

Liitunud: 02 Jaan, 2012 0:54
Postitusi: 205
Tsiteeri: "Ilmselt enamik siin on kunagi läbi käinud Kuivastu sadamas olnud piirivalve kontrollpunktist - noh bussitäit inimesi nad küll ei kontrollinud ja kui bussi tagaistmel istunuks 3 USA agenti, kelle eest oleks antud mingid suva jne."


Liinibussid, käidi alati läbi ning kontrolliti kõikide reisijate dokumente. Igasuguste ekskursiooni jne -busside puhul oli mäletamist mööda selline kord, kus bussist pidid reisijad väljuma ning läbima kontrolli jalgsi.
Aga oli ka erandeid.
Enda üks kogemus oli järgmine: Oli suvi aasta 1978. jaanipäeva eelne aeg. Õnnestus suveks mandrile autoteenindusse(õpilaseks, vanust oli siis 17 aastat) tööle saada, aga kindel soov oli jaaniks koju minna. Kuna bussiliiklus tol ajal oli suht hõre, siis pidin kiirustama, et otse töölt Virtsu sõitva bussi peale jõuda. Seoses kiirustamisega avastasin Virtsu jõudes, et olin passi maha unustanud. Siis hakkasid need jamad pihta. Kõigepealt keelduti mulle Virtsu kassast praamipiletit müümast, sest mul polnud passi. Seletasin küll oma päritolu ja elukoha kohta, kuid see ei mõjunud kuidagi. Õnneks olukord lahenes nii, et üks arusaaja mees, ka saarlane, andis väljas olles enda pileti mulle. Köik kena, jalutasin praamile nagu öige mees, ning väinaületus vöis mo poolest alata.
Kuivastusse jõudes ning praamilt maha minnes tuli praami kapten, nii too härra end tutvustas, mulle järgi ning arvas, et mul oleks targem Virtsu tagasi söita ja pealegi ma olevat niikuinii ilma piletita sõitnud. Esitasin talle siis oma kasutatud pileti ning avaldasin kindlat soovi ikka kuidagi legaalselt koju jõuda. Kaptenihärra oli jälle arusaaja inimene ning peale lühikest vestlust, kus ta mainis ka piirivalvet, aga ilmselt möistes, et olen ikka kohalik ning tahan jaaniks kohale jõuda, soovis edu koju jõudmiseks.
Pograde juurde polnud mul mõtet minnagi, sest ega nad mind niikuinii läbi ei lase. Nad võisid isegi norm inimesed olla, kuid pidid siiski teenima ning kaitsma oma suure kodumaa piire igasuguste vaenlaste eest. Pealegi pidi nendega vene keeles suhtlema, mis paraku polnud minu köikse tugevam külg tol ajal.
Seadsin siis sammud kail olevasse putkasse, kus peale tervitamist ning enda olukorraga tutvustamist ja soovi avaldamist telefoni kasutada, lubasid austatud stividorihärrad mul seda teha.
Helistasin koju, õnneks oli ema kodus ning vastas. Rääkisin siis talle enda olukorrast, et mul pole dokumente jne., sellepeale võttis ta nõuks Kuivastusse liinibussiga sõita. Õnneks ta polnud väga kaugel, Orissaare kant.
Kui ema Kuivastusse jõudis, läks joonelt pograde juurde ning ilmselt selgitas neile tekkinud olukorda. Ma täpselt ei mäleta enam mis ta seal rääkis, kuid lõpuks hakkas asi liikuma.
Ise olin köikseaeg sadama territooriumil ootamas. Lõpuks kutsuti mind ka sinna pograde putkasse. Küsiti nime, sünnipäeva aega ning elukoha aadressi ja kas mul äkki kodus mingit pildiga muud dokumenti pole. Tuli meelde, et komsomolipilet :oops: peaks kuskil olema, öeldi, et selle kaasa võtaksin, kui mandrile tagasi lähen ning uskuatu küll, kuid lubati koju minna. Minu mäletamist mööda, kas lapsed olid vist tol ajal vanemate passis kirja pandud?
Vat selline kena lugu siis oli, minu jaoks.


Üles
 Profiil Saada privaatsõnum  
 
 Teema pealkiri: Re: Kas N Liidus oli ka midagi head?
PostitusPostitatud: 15 Sept, 2018 19:57 
Eemal
Site Admin
Kasutaja avatar

Liitunud: 16 Dets, 2003 12:32
Postitusi: 5190
toomas tyrk kirjutas:
Olid solbanid. Oli koer (võimalik et demonstratsiooniks).


Tegelt - mälestusi heietades tuli see koer + solbanid värk meelde. Koerad mulle lihtsalt meeldivad, ja see mälestuspilt passikontrollist, kus koer ka kaasas oli. No lihtsalt on.

Kes sel ajal veel "üle piiri" käisid, kas see koer seal piirikontrolli punktis oli tavaline? Või pigem mitte? Või on mingi minu mälu-kiiks?


Üles
 Profiil Saada privaatsõnum  
 
 Teema pealkiri: Re: Kas N Liidus oli ka midagi head?
PostitusPostitatud: 15 Sept, 2018 20:51 
Eemal
Liige

Liitunud: 29 Dets, 2017 14:13
Postitusi: 88
Aastast 1983 alates sai korduvalt Kuivastu piiripunkti läbitud, seoses napi vanusega siiski koos vanematega ja alati liinibussi abil. Aga proovin omaaegset protseduuri meenutada.
Erinevalt moodsatest aegadest ei veetud tollal liinibusse praamiga üle väina. Tartust õhtul startinud buss lõpetas sõidu Virtsu sadamahoone juures, reisijaskond oma pampudega suundus peatselt veerandkilomeetrisele jalutuskäigule praamile. Peale laevasõitu oli Kuivastus ootamas Saaremaa päritolu buss, kus reisijad ennast sisse seadsid. Alanud sõit aga ei kestnud eriti kaua, kuna praegusest sadamahoonest veidi ida pool paikneski piirikontrolli punkt. Oli olemas pisike ühekorruseline lamekatusega roheline putka ja estakaad kõrgemate masinate (veoautode) ülevaatamiseks. Liinibussi korral piirdus kontroll pagasiruumi vaatluse ja ühe sõduriga, kes järjest bussis kõigi dokumendid üle vaatas. Tavaolukorras läks see küllaltki kiiresti, vaadati vist põhiliselt pilti ja Saaremaa sissesõiduloa olemasolu. Edasi võis sõiduk edasi liikuda ja tüüpselt kella 09:05 Kingisseppa ehk Kuressaarde jõuda. Et kahtlased elemendid ei liiguks, oli kontrolliputka joonele paigutatud soliidne aed, mis mõlemal pool merre välja jooksis. Piirivalvekoera nagu oleks mõnel korral sadamas liikumas näinud, aga tema pidevat kasutust kontrolliks ligi 30 aasta tagusest ajast ei mäleta.


Viimati muutis Zwyx, 15 Sept, 2018 20:53, muudetud 1 kord kokku.

Üles
 Profiil Saada privaatsõnum  
 
 Teema pealkiri: Re: Kas N Liidus oli ka midagi head?
PostitusPostitatud: 15 Sept, 2018 20:53 
Eemal
Liige
Kasutaja avatar

Liitunud: 29 Aug, 2014 18:38
Postitusi: 676
Koeri esines. Üsna vene aja lõpul lõõgastusime mereäärses metsas. No lõke ja õlu ja saslik ja ettekäändeks kellegi keskkoolilõpetamine ning sellepuhune koidikuootamine.
Tuli patrull, kaks sileda väljanägemisega tüüpi, ja koer. Ehmatasime kangeks, et kas nüüd järgnebki, mida rahvasuu rääkis - kordonisse kartuleid koorima?
Aga küsiti jaheda sõbralikkusega: "Отдыхаете?"
"Да", sai kohmatud, ja "Хотите?", esimese ehmatusega õlut pakutud.
Muiati: "Мы на службе, спасибо" ja patrulliti edasi. Koer ei öelnud midagi.

Aga korra varem peeti ka Rutja kordoni juures dokumentide kontrolliks kinni. Emal - isal olid passid kaasas (elasime ka piiritsoonis), minu-pägaliku vastu tagaistmel huvi ei tuntud. Võibolla olin ka ema või isa või mõlema passi sisse kantud.


Üles
 Profiil Saada privaatsõnum  
 
 Teema pealkiri: Re: Kas N Liidus oli ka midagi head?
PostitusPostitatud: 15 Sept, 2018 20:58 
Eemal
Liige

Liitunud: 20 Juul, 2005 14:35
Postitusi: 573
Asukoht: Kärdla
Koer minu meelest oli, aga ma ei mäleta, et teda oleks nö aktiivselt kasutatud, vähemalt mitte selles kitsas koridoris, kust tuli pass näpus läbi käia. Pigem oli koer õues vahel rahvale näitamiseks. Kas koer oli aga toimkonna ametlik ja alaline liige, seda peab teadjamate käest küsima.

Mis puutub kontrollimise rangusesse, siis olid ajad, kus see oli üsna lõdva. Vähemalt rahva jutuna oli üks selline periood pärast 1975. aasta Helsingi lepet. Ise ma olin siis liiga väike, sellel ajal, millest mu enda mälestused pärinevad, oli kontroll alati range. Nägu ja dokument pidi alati kokku käima.


Üles
 Profiil Saada privaatsõnum  
 
Näita postitusi eelmisest:  Sorteeri  
Tee uus teema Vasta teemale  [ 6802 postitust ]  Mine lehele Eelmine  1 ... 308, 309, 310, 311, 312, 313, 314 ... 454  Järgmine

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi [ DST ]


Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 11 külalist


Sa ei saa teha uusi teemasid siin foorumis
Sa ei saa postitustele vastata siin foorumis
Sa ei saa muuta oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa kustutada oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa postitada siin foorumis manuseid

Otsi...:
Hüppa:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Eestikeelne tõlge phpbb.ee poolt