Kliimamuutustest

Vaba foorum kus võib arutada mujale mittesobivatel teemadel.
Vasta
teeline35
Liige
Postitusi: 1543
Liitunud: 11 Apr, 2010 9:21
Asukoht: LÄÄNEMAA
Kontakt:

Re: Kliimamuutustest

Postitus Postitas teeline35 »

https://www.err.ee/1608339536/aas-kvood ... uro-juures
Selles artiklis on eksitavaid väiteid;
Taastuvenergia vähesuse tõttu on elektrihind tõusnud rekordtasemele, sest elektrit toodetakse praegu fossiilsetest kütustest, mis on maksustatud CO2 kvoodiga.
Elektrihind tõuseb tegelikult seetõttu, et mingid taastuvenergiavõimsused ei anna välja oma maksimumi. ja tekkinud on elektripuudus. Mis juhtub kaubapuuduse olukorras hinnaga? Tõuseb!!! Mida rohkem puudu seda kallim on, sest vajadus ei kao kuhugi.
https://www.err.ee/1608339338/parts-taa ... usi-juurde
Hea artikkel riigi juhtkonda tabanud elektripohmelusest.
"Energia varustuskindluse ja konkurentsivõime osas ei saa ajada enam üldist, abstraktset juttu. Me olime elektrit eksportiv riik, nüüd oleme muutunud importivaks riigiks väga suures mastaabis," rõhutab Parts, kes leiab, et ümmarguste juttude aeg on läbi ja energiapoliitika peab minema konkreetseks.
Ära teha jõutud rohepöörde juba kätte jõudnud mõjud endise ministri Juhan Partsi suu läbi.
EL-i varustuskindlus ja energeetiline julgeolek vajab sellise hinnatõusu tingimustes Partsi hinnangul uut mõjuanalüüsi, et aru saada, kas praegu hinnaga toimuv on mingi anomaalia või nägidki ETS-i reformid sellist tulemust ette. Seetõttu tuleks toonased kokkulepped ja mõjuanalüüsid uuesti lahti võtta ja vaadata, mis ja miks on teisiti läinud.
"Kui tollal EL-i tasemel ette võetud ETS-i reform on toonud sellised ettenägematud tagajärjed, on vältimatu vaadata, mis läks valesti," leiab Parts.
Mis võib väga kergesti juhtuda igasuguste prognoosidega. Partsi nägemuses tuleks rajada uusi põlevkivi energiablokke. Mina eeldaks siiski kiiret ümberlülitumist tuumajaama idee peale. Kuigi see samuti ei saa lähima aastakümne jooksul valmis. Viimane aeg selles suunas liigutama hakata!
(Üli)koolitamata,aga lugeda kirjutada mõistan.
parkija
Liige
Postitusi: 1061
Liitunud: 04 Veebr, 2015 20:14
Kontakt:

Re: Kliimamuutustest

Postitus Postitas parkija »

Kuna see elektrienergiaga varustatuse teema mind köidab siis vaatasin RK seda istungi osa , kus Kaja Kallas elektriteemal jutustas ning küsimustele vastates udutas , olid need vastused nagu nad olid ( küsimusest mööda vastamine on K. K. selgeks saanud ) , sotsid nii uskumatu kui see ka pole esinesid asjalikult , J. Ossinovski ajas näpuga järge mingis seaduseeelnõus , millega luuakse mingit 40% hinnalangetust suurettevõtele , mille väiketarbijad kinni maksavad , lisaks veel miljon kuupmeetrit puitu mis katelde kolletes põletamisele määratud ja mis mingi rohelise energia sildi all järjekordselt elektri hinda kergitab .
Leedukad blokeerivad valgevene Astravetsi tuumajaama ja vene odava elektri pääsu balti elektrivõrku , üldiselt ilma tuumajaamata välja ei mängi ja ei mingit väikest tuumajaama , vaid et oleks mida eksportida ning ülejääva võimsuse võiks kasutada mõnede fanaatikute arvates tulevikukütuse ehk vesiniku tootmiseks .
kana tagumik
Liige
Postitusi: 1870
Liitunud: 13 Mai, 2009 19:12

Re: Kliimamuutustest

Postitus Postitas kana tagumik »

, millega luuakse mingit 40% hinnalangetust suurettevõtele ,
uudistest läbi käinud asi, aga ajakirjandus oma tuntud uimasuses ei reageeri, kuigi me maksame selle kõik kinni. Vaevalt et selletaga on mingid sõbradiilid, ilmselt on kuskil rehkendused tehtud ja aru saadud ,et täishinnaga laksides ettevõtted ei suuda väga konkurentsivõimeliseks jääda. Mis puutub puidu ahju ajamist roheenergia nime all ,siis siin jällegi maksame kinni ettevõttele kasumi, selle "roheenergia" pealt tulevad lisaks ka toetused. See sahkerdus on vajalik, et hakkijad siiski kasumisse jääks.

Miks ma selle asja eraldi välja tõin kõik ? Mitte mingist klassivihast vaid näitamaks, kuivõrd silmakirjalik on KK valitsus. Avalikkuses räägitakse "ennaktempos rohepöörde tegemisest" ja " Hiljem võtavad teised Euroopast eeskuju", praktikas tehakse eri ettevõtlusvormidele erandeid, milel me koos kinni maksame, kuna samas saab KK ka aru, et päriselt majandus "pöördega koos" hakkama ei saaks.

Kui tahate kuskile reisida, tehke hiljemalt järgmisel aastal ära . Nimelt tsaar von den Leyden plaanib hakata maksustama lennukite poolt õhku jäetavat.

Kui üldselt omi majanduskeskondi reklaamitakse kui "odavad maksud, stabiilne keskkond" ja kindlad tulemid, siis roheinvesteeringuid kutsutakse, et "positiivse poole pealt investorile on ette näidata kõrged maksud, ebakindel majanduskeskkond" ( ei pea väga usaldusväärseks majanduskeskkonda, kus ellujäämiseks peab võimaldama erandeid suuremas mahus) ja vastu saab küsitava väärtuse - tuuliku puhul umbes 50 prossa effektiivsust.
Kasutaja avatar
Some
Liige
Postitusi: 4058
Liitunud: 11 Aug, 2008 9:25
Kontakt:

Re: Kliimamuutustest

Postitus Postitas Some »

Kui kõik panused panna taastuvenergiale siis tekib pisut kõigile jama. Oletame, et kogu energia peaks tulema taastuvalt. Probleem selles, et ühes kauplemisringkonnas (nagu näiteks Nordpool) olevatel riikidel tikuvad ka samad ilmastikuolud olema. Kui on külm tuulevaikne talv, siis ei päästa ka Norra hüdroenergia -absoluutselt kõik seotud riigid pretendeerivad väga vähestele saadaolevatele energiakogustele - ehk hind kasvab meeletuks aga tootjatest lõikavad sellest kasu vaid need, kes mingi imevalemiga suudavad ka sel ajal midagi toota (Soome tuumajaamad?) ja tuulenergeetikutel sissetulek puudub. Hurraa, lõpuks kevadised tuuled! Kõik need hüpersupertuulepargid saavad mõnuga hoo sisse. Oot, aga jälle jama? Energiahind kukub nulli, sest ka kõikidel konkurentidel veskid jahvatavad ja toodetud energiale pole lihtsalt turgu. Ehk siis nagu Eesti põllumajandusega - pidevalt on kas põud või uputus ja normaalselt saab kasvatada ühel aastal kümnest.
Veidral kombel Veskimägi räägib, kuidas varsti suudavad tuulikud aastas sama palju energiat toota kui vanasti põlevkiviga aga unustab, et see energiatootmine jaguneb aasta jooksul väga ebaühtlaselt ja seda pikalt salvestada pole võimalik. Millal vajatakse põhjamaades kõige rohkem energiat? Talvel. Millal on kõige suurem puudus tuulest, päikesest ja vedelast veest?
kana tagumik
Liige
Postitusi: 1870
Liitunud: 13 Mai, 2009 19:12

Re: Kliimamuutustest

Postitus Postitas kana tagumik »

Postimehe arvamusküljele jõudsis siis parteide esindajate ja paari energiat tootva/vahendava firma lühikommentaarid- nii veerand lehte per nägu - et mida teha ? Milngi põhjusel oli täieti puudu nägu reffidest, muud pildile pürgiajd ja olijad olid kohal ja parteiprogrammilistes sõnavõttudes mingeid üllatusi polnud. Reaalsustaju oli olemas (alati võib millegi üle norida) ja mingeid terviklahendusi siit eestist ikka niiväga ei paku, olgem realistid.

Seega erilisema huviga sai loetud kahe erineva pundi roheliste seisukohtuja need võtsid ikka oigama. Üks punt soovitas elektrivõrgu stabilisaatorina vesinikutehnoloogiat, teise pundi esindaja jauras midagi ühistutest ja kogu riiki katva hajaasustuse tarvis samuti ka hajaasustatud mittetossavad pisemaid energiakandjad.

Ossinovski kohta tuleb täpsustada, riigikokku tahab tema väitel valitsus tuua taastuvenergia tasu 40 protsendilise kasvu ja selle eesmärk siis üks - selle meie poolt antava rahaga pakkuda eest 70-le suuremale ettevõttele soodsamat energiapaketti.
blueant
Liige
Postitusi: 347
Liitunud: 02 Veebr, 2015 23:40
Kontakt:

Re: Kliimamuutustest

Postitus Postitas blueant »

kana tagumik kirjutas:Mitte mingist klassivihast vaid näitamaks, kuivõrd silmakirjalik on KK valitsus. Avalikkuses räägitakse "ennaktempos rohepöörde tegemisest" ja " Hiljem võtavad teised Euroopast eeskuju", praktikas tehakse eri ettevõtlusvormidele erandeid, milel me koos kinni maksame, kuna samas saab KK ka aru, et päriselt majandus "pöördega koos" hakkama ei saaks.

Vaatasin, kas Kaja Kallas on hiljuti midagi rohepöördest rääkinud ja ennäe (BNS/Postimees): "Samuti on tema (KK) sõnul oluline mõista, et muutused ei hakka toimuma üleöö – see saab olema mitmekümneaastane protsess."
Loo lõpp: "Eesti soovib väljuda põlevkivielektri tootmisest hiljemalt aastaks 2035 ning põlevkivi kasutamisest energeetikas tervikuna hiljemalt aastaks 2040." Ei paista midagi rumalat ka üheski teises hiljutises esinemises. Niiet palun allikat, muidu tundub luiskamise moodi.
Kasutaja avatar
MadMan
Liige
Postitusi: 1969
Liitunud: 23 Veebr, 2005 19:33
Asukoht: Tartu
Kontakt:

Re: Kliimamuutustest

Postitus Postitas MadMan »

muutused ei hakka toimuma üleöö – see saab olema mitmekümneaastane protsess

Reformierakond on olnud koalitsioonis kui kaua? Mis neid protsesse seni takistanud on?
Eesti soovib väljuda põlevkivielektri tootmisest

KK ei ole Eesti - tema luulud pärinevad SK või ALDE tagatubadest. Mina soovin iseseisvat ja tarnekindlat lahendust - olgu selleks põlevkivi, tuumaenergia või mis iganes usaldusväärne allikas.
Vihkad Eestit? Vali Reformierakond.
logistik76
Liige
Postitusi: 271
Liitunud: 18 Mär, 2020 15:20
Kontakt:

Re: Kliimamuutustest

Postitus Postitas logistik76 »

No aga väljutakse ju põlevkivienergeetikast, kõige saastavamad plokid on praegu käigus ainult reservvõimsusena.
Varustuskindlusega täiesti nõus, lisan ainult, et praegu on ikka puit ja prügi ka juhitava elektritootmise osad.
Biogaas võiks ka olla. Vesinik ka, kui suvel tulevikus elektrit meeletult üle jääb ja mahutipark ning vesiniku-elektrijaamad reaalselt rajatud on.
Kasutaja avatar
Kapten Trumm
Liige
Postitusi: 40072
Liitunud: 28 Juul, 2005 15:35
Kontakt:

Re: Kliimamuutustest

Postitus Postitas Kapten Trumm »

toomas tyrk kirjutas:Eee, Trumm - ära rohkem sõna võta. Istu. Kaks.

Tuumajaamad on väga pika vinnaga reguleeritavad ja MITTE KUSAGIL ei kaeta tarbimise tippe tuumajaamade abil. Samuti tarbimise miinuseid.

Tuumareaktsioon kütab soojuskandjat, mis enamasti mitte otse, vaid teise kontuuri kaudu annab selle soojuse üle veele, mis aurustub ja käitab turbiine. Reaktsiooni pidurdamine või peatamine ei vii reaktoris temperatuuri kohe alla. Temperatuuri alanemine võtab tunde. Ehk - soojuskandja kütab seda teist kontuuri ja sealt edasi turbiine ikka edasi.
Kui nüüd see üleliigne aur lihtsalt välja lasta, siis kuhu läheb reaktori soojus? Kui soojust reaktorist välja ei viida, siis toimubki plahvatus. Nii nagu toimus Tsernobõlis ja Fukushimas. Loomulikult pole tegemist tuumaplahvatusega, kuid reaktori kest, või soojuskandja kontuur puruneb ja toimub radioaktiivne leke.
võimalik on muidugi lülitada aurukontuurid ringi ning kütta generaatori asemel keskkonda. Aga kuidas seal oligi selle kliima soojenemisega?


Jälle vana teema, enne dotseerima asumist tuleks endal asjad selgeks teha.
Näiteks lugeda seda artiklit https://www.lut.fi/web/en/news/-/asset_ ... tric-power

Asjasse puutuv lõik
However, the fact is that it is easy to adjust the output of nuclear reactors within an extensive power range. German Isar 2 nuclear power plant holds the record among currently running plants in adjustability. The reactor's nominal output is 1,400 megawatts, and it can be adjusted in a range of 400−1,400 megawatts, with an adjustment speed of 40 megawatts per minute. The need for this great an adjustment capacity has resulted from Germany's current energy policies.


Miinimumilt maksimumini 25 minutit (1400 miinus 400:40) ja vastupidi. Gaasijaamad on kiiremad ainult siis, kui katlaid kogu aeg kütta. Tarbimispiike, mis on üldiselt prognoositavad, on sellise reguleerimiskiirusega väga hästi võimalik täita.

Äkki Soomes polegi taolisi probleeme nagu meil, sest protsessi eesotsas on LUT nimelised asutused (Lappenranta-Lahti Tehnikaülikool), mitte rohehipsterid. Seepärast on seal ka tuumajaamad olemas ega kobata pimeduses. Ega lähtuta mingitest foobiatest.

Lisaks- küsimus pole ainult nominaalvõimsuses, vaid ka selle stabiilsuses (eelkõige võime pidada sagedust), saab päris palju nalja saama, kui Eesti energiatarve tuleb ühel tuulisel suvepäeval kogemata kõik taastuvast.
/Veelgi hullem on see, et koos kohustusliku patriootliku riigioptimismi kehtestamisega nõrgeneks paratamatult ka meie ohutaju, mis on enesealalhoiuks vältimatult vajalik instinkt/ S. Mikser 2014.
Kasutaja avatar
MadMan
Liige
Postitusi: 1969
Liitunud: 23 Veebr, 2005 19:33
Asukoht: Tartu
Kontakt:

Re: Kliimamuutustest

Postitus Postitas MadMan »

kõige saastavamad plokid on praegu käigus ainult reservvõimsusena

Seda "reservvõimsust" läheb vaja ainult 9 kuud aastas või peame energiamahuka tootmise selleks ajaks Eestis kinni panema. Selmet panustada nende plokkide kaasajastamisse lükatakse elektritootmiseks ahju puitu, mis on täiesti arulage. CO kvoodi probleem on puhtalt poliitiline - roosarohelised Euroopas keeraks neid veel peale kui vähegi kannataks ja täna pole sellist jõudu, kes need ärahellitatud limukad paika paneks.
Ülejäänu (biogaas, vesinik jms) on puhas fantaasia, millega luulutamine võiks jääda Züleyxa ja tema mõttekaaslaste käsitöökanepikohvikutesse.
Vihkad Eestit? Vali Reformierakond.
Madis Reivik
Liige
Postitusi: 3321
Liitunud: 20 Dets, 2019 13:30
Kontakt:

Re: Kliimamuutustest

Postitus Postitas Madis Reivik »

Gaasijaama ajakonstant on hästi väike - seal ei ole "katelt" ega erilist termilist massi, gaasi-õhu segu aetakse otse "lennukimootorisse" ja see väntab genekat ringi.

Ilmselt nullist pöördesse ajamine siiski mingi aja võtab, kogu see kallis jura peab soojenema ja stabiliseeruma (laagrid jms, termiline paisumine). Aga kui juba pöördes on siis hõõrdekulu on madal ja võib "tühjalt" ringi käia mõistlike kuludega.
Kasutaja avatar
Kilo Tango
Liige
Postitusi: 9095
Liitunud: 14 Aug, 2008 15:40
Kontakt:

Re: Kliimamuutustest

Postitus Postitas Kilo Tango »

Kapten Trumm kirjutas:...

Miinimumilt maksimumini 25 minutit (1400 miinus 400:40) ja vastupidi. Gaasijaamad on kiiremad ainult siis, kui katlaid kogu aeg kütta. Tarbimispiike, mis on üldiselt prognoositavad, on sellise reguleerimiskiirusega väga hästi võimalik täita.



Ei käi need asjad nii lihtsalt. See on reguleerimise kiirus, kuid see ei tähenda, et edasi-tagasi tsükkel oleks 50 minutit. Pigem peab miinimumini keeratud reaktorit stabiliseerima mitu tundi enne, kui tohib hakata selle võimsust taas tõstma. Lääne reaktorid ei ole küll kaugeltki mitte nii pirtsakad, kui Tšernobõl, kuid tuumafüüsika on sama.

Lisaks tuleb silmas pidada, et 400MW on päris suur jääkvõimsus. Sellest allapoole minek tähendab reaktori seiskamist, mis toob omakorda kaasa terve rea protseduure reaktori uuesti käivitamiseks.

Kapten Trumm kirjutas:...
Äkki Soomes polegi taolisi probleeme nagu meil, sest protsessi eesotsas on LUT nimelised asutused (Lappenranta-Lahti Tehnikaülikool), mitte rohehipsterid. Seepärast on seal ka tuumajaamad olemas ega kobata pimeduses. Ega lähtuta mingitest foobiatest.

...


Nimeta palun nimeliselt need rohehipsterid, kes meil energiasüsteemi eesotsas on olnud ja miks nad on ajalooliselt käitanud põlevkivijaamu? Ka Soomes on muide stabiliseerimisjaamad gaasi peal. Gaasiturbiinid konkreetselt. Lisaks ehitatakse Soomes akuvarundusjaamasid. Ikka võrgu stabiliseerimiseks: https://www.pv-magazine.com/2020/06/10/ ... h-battery/

Tuumajaam on üks halvemaid lahendusi võrgu stabiliseerimiseks, mis kellelegi pähe võib tulla. Baasenergiavajaduse tagamiseks suurepärane, kuid kahjuks seni hinna poolest konkurentsivõimetu. Praeguste energia hindadega on asjalood juba vbl. teistsugused.
Kasutaja avatar
Gideonic
Liige
Postitusi: 4866
Liitunud: 14 Aug, 2008 14:19
Kontakt:

Re: Kliimamuutustest

Postitus Postitas Gideonic »

toomas tyrk kirjutas:võimalik on muidugi lülitada aurukontuurid ringi ning kütta generaatori asemel keskkonda. Aga kuidas seal oligi selle kliima soojenemisega?

Arvestades et atmosfääris on CO2e 0.04% ja veeauru kuni 4% ning esimene mõjutab suuresti viimase käitumist ning seega kogu soojenemist, on misiganes tuumajaama poolt õhku paisatud soojus/aur küll täiesti naeruväärse mõjug. Isegi kui seda tehtaks võrreldavates mastaapides praeguste Co2 heidetega.


On tõsi et tuumajaamadel on minimaalvõimsus millega ta peaks töötama, samuti see et nad on kõige ökonoomsemad täisvõimsusel, aga sellest hoolimata on nende võimsus tegelikult muudetav kaunis kiiresti üsna suures ulatuses, nagu ka akf Trumm mainis:
Kapten Trumm kirjutas:Miinimumilt maksimumini 25 minutit (1400 miinus 400:40) ja vastupidi. Gaasijaamad on kiiremad ainult siis, kui katlaid kogu aeg kütta. Tarbimispiike, mis on üldiselt prognoositavad, on sellise reguleerimiskiirusega väga hästi võimalik täita.


Siit (üsnagi informatiivsest) artiklist veel üks relevantne graafik.
Pilt
1. A 2010 comparison of German nuclear, newly built hard coal, and combined cycle gas turbine (CCGT) power plants’ ability to handle load changes suggests nuclear power plants could ramp at a rate of ± 63 MW/min, which hard coal (± 26 MW/min) and CCGT (± 38 MW/min) couldn’t match. Courtesy: Sustainable Nuclear Energy Technology Platform, Nuclear Energy Factsheets—Load Following Capabilities of Nuclear Power Plants, 2017

ja samas artiklis prantslastest:
French utility EDF began making its nuclear plants more “maneuverable” in the 1980s, and today it says a 1,300-MW reactor can increase or decrease its output by 900 MW within about 30 minutes. “This is made possible by EDF’s unrivalled industrial expertise and specific capabilities,” it said. This photo shows EDF’s two-unit (each 900 MW)


Lisaks ei takista keegi kasutamast energiasalvestamist koos tuumajaamadega (kus on seda vaja oluliselt lühemaks perioodiks kui näiteks tuulenergia puhul, sest tootmist suudetakse ikkagi muuta suurusjärgus 30 - 50MW/minutis). Millegipärast aga on iga tuumaenergiat puudutava teema juures lausa sotsiaalne kohustus iga kitsaskohta suhtuda: "näe näe, kõik on halb ei saa tehaaaa!", isegi kui tegelikult on neile lahendus olemas (mis on kaugelt lihtsam implementeerida kui roheenergia puhul).

Kui rääkida 4. generatsiooni sulasoola reaktoritest on veel igasugu väga huvitavaid võimalusi energiasalvestamiseks ilma igasuguste akudeta. siin on päris põhjalik ülevaade. Mõningatest lahendustest seal:

U.K. and Canada-based developer Moltex Energy is working on a design it calls a “Stable Salt Reactor” that the company says could eventually store energy for around eight hours but up to 24, significantly longer than the four-hour duration period that lithium-ion batteries typically provide.

Terrestrial Energy’s Integral Molten Salt Reactor (IMSR) design also uses a salt-cooled reactor core. Heat is captured by molten salt and circulated by a pipe loop to transport thermal energy to sites up to five miles away. The heat can drive a turbine to provide blackstart capability or renewable load-following, but can also serve energy-intensive industries like chemical production that might be co-located near a reactor.

jne
Kasutaja avatar
Kapten Trumm
Liige
Postitusi: 40072
Liitunud: 28 Juul, 2005 15:35
Kontakt:

Re: Kliimamuutustest

Postitus Postitas Kapten Trumm »

Madis Reivik kirjutas:Gaasijaama ajakonstant on hästi väike - seal ei ole "katelt" ega erilist termilist massi, gaasi-õhu segu aetakse otse "lennukimootorisse" ja see väntab genekat ringi.

Ilmselt nullist pöördesse ajamine siiski mingi aja võtab, kogu see kallis jura peab soojenema ja stabiliseeruma (laagrid jms, termiline paisumine). Aga kui juba pöördes on siis hõõrdekulu on madal ja võib "tühjalt" ringi käia mõistlike kuludega.


Olen kogemata soojatootmisega mõned aastad kokku puutunud. Meil olid 5 MW saksa gaasikatlad. Kui see peale suvist seisakut käivitada oli sellel isegi spetsiaalne programm, millega see umbes veerand tundi vaikselt tiksus, enne kui tuurid üles võttis. Kui katel soe oli, siis see automaatne sisse-välja käimine käib kähku, nii minut-teine.

See pole päriselt siiski gaasipõleti, et keerasin gaasi lahti, andsin vungi ja oligi. Suhteliselt kiire, aga ka mitte hetkeline.
/Veelgi hullem on see, et koos kohustusliku patriootliku riigioptimismi kehtestamisega nõrgeneks paratamatult ka meie ohutaju, mis on enesealalhoiuks vältimatult vajalik instinkt/ S. Mikser 2014.
Kasutaja avatar
MadMan
Liige
Postitusi: 1969
Liitunud: 23 Veebr, 2005 19:33
Asukoht: Tartu
Kontakt:

Re: Kliimamuutustest

Postitus Postitas MadMan »

Lisaks ehitatakse Soomes akuvarundusjaamasid.

Huvitav, kas sellise nikerduse jahutuskuludest mingi kasutegur ka üle jääb?

Põleng Austraalia akujaamas.
https://www.theepochtimes.com/australias-biggest-battery-ablaze-for-4-days-as-technology-woes-grow_3932612.html
California akujaam seiskus ülekuumenemise tõttu.
https://www.theepochtimes.com/worlds-biggest-battery-in-california-overheats-shuts-down_3998519.html?utm_source=partner&utm_campaign=ZeroHedge

See maaalune edasi-tagasi pumbatav veereservuaar tundub juba peaaegu mõistlik lahendus muude leiutiste kõrval.
Vihkad Eestit? Vali Reformierakond.
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: ugandiklubi ja 6 külalist