Kliimamuutustest

Vaba foorum kus võib arutada mujale mittesobivatel teemadel.
Vasta
Kasutaja avatar
wolfgang
Liige
Postitusi: 737
Liitunud: 28 Dets, 2008 22:44
Kontakt:

Re: Kliimamuutustest

Postitus Postitas wolfgang »

Sinu enda määratluse järgi on siis "tõendeid on mägede kaupa", "on ilmselge", "kahtlemata" pigem optimisti vestmiku väljendid. Meenutab chemtraili meeste argumente "Halloo Kosmos"-est.
Minu jaoks ei ole selge, kuidas ühe gaasi kontsentratsiooni muutus atmosfääris 0,003% 0,004% peale muudab planeedi kliimat määral, et kogu majandus tuleb laiali peksta. Keskkonnal on päris probleeme - prügi, saastamine, vee lõppemine teatud piirkondades, kaevandamise mõju jne. a tegeldakse mingi h..njaaga.
OLAVI
Liige
Postitusi: 1635
Liitunud: 31 Juul, 2014 0:49
Kontakt:

Re: Kliimamuutustest

Postitus Postitas OLAVI »

nimetu kirjutas:... Naljakal kombel on tänu valitsuse võrgutasu kompensatsiooni meetmele minu viimane elektriarve üks madalamaid mis mul eales olnud.
:lol:

Naljakas on ainult "kindla paketi" omanike kitsas maailmavaade, kes ei taju et riigifirma poolt kindlaks nimetatud paketi müügikahjud maksavad ühel või teisel moel kinni kõik maksumaksjad ja elektrikasutajad.
Kui kahjumliku paketi oleks müünud erafirma, siis see oleks juba pankrotis, nagu mujal maailmas on juhtunud.

Reaalselt on elektri ja gaasi ühikuhind (s/kWh või eur/m3) arvetel tõusnud võrreldes aastataguse ajaga 3 korda, mitte 40% nagu AKs näidatud.

Artikkel meediast Septembri elektrihinnast:
Suur ehmatus. Kolme inimese näited ehk miks eramajade omanikud pelgavad talvele vastu astuda.
https://arileht.delfi.ee/artikkel/94872 ... stu-astuda

2020 sept.
Pilt

2021 sept.:
Pilt
Ainuke asi, mis jagades paljuneb on teadmised.
OLAVI
Liige
Postitusi: 1635
Liitunud: 31 Juul, 2014 0:49
Kontakt:

Re: Kliimamuutustest

Postitus Postitas OLAVI »

wolfgang kirjutas:... Minu jaoks ei ole selge, kuidas ühe gaasi kontsentratsiooni muutus atmosfääris 0,003% 0,004% peale muudab planeedi kliimat määral, et kogu majandus tuleb laiali peksta. Keskkonnal on päris probleeme - prügi, saastamine, vee lõppemine teatud piirkondades, kaevandamise mõju jne. a tegeldakse mingi h..njaaga.

Jah, koolis õppinud inimesed teavad, et kuna õhus on veeauru kuni 4% ja veeauru mass kogu atmosfääris arvatakse olevat 12 700 000 000 000 000kg, siis veeaur on kõige suurema mõjuga atmosfäri komponent. https://et.wikipedia.org/wiki/Atmosf%C3%A4%C3%A4r

Aga kuna jõgede ja ookeanite aurumist on raskem maksustada, siis "rahalugejad" lähevad lihtsamat teed.
Ainuke asi, mis jagades paljuneb on teadmised.
nimetu
Liige
Postitusi: 7574
Liitunud: 25 Mär, 2016 21:16
Kontakt:

Re: Kliimamuutustest

Postitus Postitas nimetu »

Naljakas on ainult "kindla paketi" omanike kitsas maailmavaade, kes ei taju et riigifirma poolt kindlaks nimetatud paketi müügikahjud maksavad ühel või teisel moel kinni kõik maksumaksjad ja elektrikasutajad.
Kui kahjumliku paketi oleks müünud erafirma, siis see oleks juba pankrotis, nagu mujal maailmas on juhtunud.

No see ongi börsihindade risk. See on sinna algusest peale sisse kirjutatud. Madalamate hindade nautimiseks tuleb paratamatult riskida olukorraga, et mingil hetkel enam pole madalad hinnad. Ja suuremad läbikukkujad on olnud need müüjad, kes ei hinnanud oma riske adekvaatselt. Aktsiatega kaubeldes võid ka vastu nina saada ning see on paratamatu osa sellest süsteemist.

Ja kui nüüd väga aus olla, siis siinkohal pole süüdi pelgalt rohepööre (oma osa on kindlasti), vaid venelaste turumanipulatsioonid, mis on kokku sattunud teiste negatiivselt mõjuvate sündmustega. On üsna tõenäoline, et uue lepinguga tulevad ka mul kõrgemad hinnad, kuid see on paratamatus. Mis aga mulle absurdne tundub, on valitsuse katse olukorda leevendada madalamate võrgutasudega. See leevendus tuleb nii või naa maksumaksja (ehk minu ja sinu) taskust ning ilma eristusteta (st. kõigi tasusid langetatakse samamoodi) ei paranda tegelikult kellegi olukorda, sest ühed saavad tavalisest palju väiksema arve ja teiste puhul on selle suurus ikkagi kosmiline. Kui üldse sellist meedet kasutada, siis see peaks olema suunatud.
Kasutaja avatar
Kilo Tango
Liige
Postitusi: 9095
Liitunud: 14 Aug, 2008 15:40
Kontakt:

Re: Kliimamuutustest

Postitus Postitas Kilo Tango »

wolfgang kirjutas:Sinu enda määratluse järgi on siis "tõendeid on mägede kaupa", "on ilmselge", "kahtlemata" pigem optimisti vestmiku väljendid. Meenutab chemtraili meeste argumente "Halloo Kosmos"-est.
Minu jaoks ei ole selge, kuidas ühe gaasi kontsentratsiooni muutus atmosfääris 0,003% 0,004% peale muudab planeedi kliimat määral, et kogu majandus tuleb laiali peksta. Keskkonnal on päris probleeme - prügi, saastamine, vee lõppemine teatud piirkondades, kaevandamise mõju jne. a tegeldakse mingi h..njaaga.


Ei ole tõsi. Mulle pmst. ei meeldi kliimamuutus, seega ei saa ma selle suhtes ka optimist olla. Pigem on tegemist loogilise tagajärjega süsiniku tagasi atmosfääri paiskamisel. Kõrvutada seda chemtraili rahva argumentatsiooniga on pehmelt öeldes üleolev ja ei päde. Ma olen nõus selle osaga, mis puutu majanduse kahjustamist, aga teisest otsast. IMHO peaks EL olema alates päevast 1 hakanud alternatiivset energiatootmist rõhutatult toetama ja üleminekut ette valmistama. Kõik see jäeti aga turu hooleks vaatamata sellele, et TEATI, et suure elektrijaama ehitamine koos planeerimisega on 5-10 aasta pikkune projekt. Seda enam, et tegu on uute tehnoloogiatega.

Aga alustame algusest - inimesed siin kurtsid, et algandmeid ei ole. Palun: https://gisgeography.com/free-world-cli ... a-sources/ Mine too andmed ära ja jooksuta oma analüüse palju tahad.

IMHO on täna inimtekkelise kliimasoojenemisega vaidlemine sama ogar, kui evolutsiooni eitamine. Mõlemal on omad eitajad, kuid minu arvates kuuluvad need enamasti pigem sinna IQ normaaljaotuse vasakusse poolde.
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36428
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: Kliimamuutustest

Postitus Postitas Kriku »

wolfgang kirjutas:Minu jaoks ei ole selge, kuidas ühe gaasi kontsentratsiooni muutus atmosfääris 0,003% 0,004% peale muudab planeedi kliimat määral, et kogu majandus tuleb laiali peksta. Keskkonnal on päris probleeme - prügi, saastamine, vee lõppemine teatud piirkondades, kaevandamise mõju jne. a tegeldakse mingi h..njaaga.
Aga mis sinu jaoks on selge?

Kuidas kirjutada videokaardi draiverit?

Kuidas arvutada kanderaketi optimaalset trajektoori?

Mismoodi rakk energiat toodab?

Aga kõik kliimasse puutuv peab tingimata olema, muidu ei saa see olla muu kui h..njaa :write:
Poti soldat
Liige
Postitusi: 1716
Liitunud: 02 Dets, 2012 12:44
Kontakt:

Re: Kliimamuutustest

Postitus Postitas Poti soldat »

Tänapäeval on internetis igaüks kliimaekspert. :) Mina olen keskmisest rumalam ja tunnistan ausalt et pikaajalistest kliimaprotsessidest jagan väga vähe. Tänapäeval aga enamus kliimateadlasti paistavad soojenemise põhjuste suhtes üldjoontes enam-vähem samal arvamusel olevat. Siinkohal näen kolme võimalust:

1. Kliimateadlased kes on kogu elu antud valdkonna uurimisele pühendanud on tegelt purulollid ja ei jaga ikka üldse matsu. Matemaatikat ei mõista, kasutavad kõik vigaseid mudeleid, temperatuuri mõõta ei oska jne. jne. - teoorias muidugi võimalik, aga kes siis oleks need targemad eksperdid keda uskuda?

2. Enamus kliimateadlasi jagavad matsu küll aga meelega valetavad ja võltsivad, ning kogu inimtekkeline kliimasoojenemine on tegelikult maailma suurima vandenõu poolt loodud hiiglaslik vale, eesmärgiga et tuulikuärimehed pappi saaks teenida, Hiina Euroopale ära panna jms. - see läheb rohkem sisalikinimeste ja "Bill Gates leiutas koroona selleks et kõik 5G kiibistada" kategooriasse.

3. Kliimateadlased enam-vähem ikka jagavad matsu ja tegelt ongi käimas inimtekkeline kliimasoojenemine. - tundub kõige tõenäolisem variant.
mart2
Liige
Postitusi: 5127
Liitunud: 22 Juun, 2014 19:52
Kontakt:

Re: Kliimamuutustest

Postitus Postitas mart2 »

Poti soldat kirjutas:Tänapäeval on internetis igaüks kliimaekspert. :) Mina olen keskmisest rumalam ja tunnistan ausalt et pikaajalistest kliimaprotsessidest jagan väga vähe. Tänapäeval aga enamus kliimateadlasti paistavad soojenemise põhjuste suhtes üldjoontes enam-vähem samal arvamusel olevat. Siinkohal näen kolme võimalust:...
AKF unustab vähemelt ühe levinud variandi veel. Sellest on korduvalt räägitud ka paljude teadlaste poolt (eelkõige geoloogid ning glatsioloogid, kes vaatavad ajas tagasi sadu tuhandeid ja miljoneid aastaid) -
- Kliima soojenemine toimub ja inimesel on tõenäoliselt mingi osa. Samas ei ole kellelgi täpselt selge kui suur on just (ja ainult) inimese roll.

Ilmselt selle pärast on ka probleem nende ennustavate graafikutega, sest muutused jäävad allapoole mudelite keskmist - mingid tegurid on kas puudu või nende kaal hinnatud valesti. Eks teadus areneb, loodus liigub ja kunagi näevad meie järglased kahjuks /õnneks suuremat pilti.

Jõudu ennustamas!
Paljude raamatute lugemine teeb inimese palju lugenud isikuks, kuid ei pruugi teha teda targaks...
Kasutaja avatar
Kilo Tango
Liige
Postitusi: 9095
Liitunud: 14 Aug, 2008 15:40
Kontakt:

Re: Kliimamuutustest

Postitus Postitas Kilo Tango »

mart2 kirjutas:...Kliima soojenemine toimub ja inimesel on tõenäoliselt mingi osa. Samas ei ole kellelgi täpselt selge kui suur on just (ja ainult) inimese roll.
...


AFAIK on inimese osa ikka üsna täpselt paigas. Näita mulle kokkuvõtvat uuringut (siis uuringut, mis toetub mitmele alusuuringule), mis väidab, et see nii ei ole.
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36428
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: Kliimamuutustest

Postitus Postitas Kriku »

mart2 kirjutas:Samas ei ole kellelgi täpselt selge kui suur on just (ja ainult) inimese roll.
Täpselt polegi mitte ükski asi selge. Ükskõik mille täiesti täpselt mõõtmine on teoreetiliselt võimatu. Mistap on abstraktne "täpsuse" nõudmine demagoogia.

Kõik teaduslikud väited on tänapäeval tõenäosuslikud. Olulise tulemuse piir on kokkuleppeline, vt. näiteks https://news.mit.edu/2012/explained-sigma-0209 .
Madis Reivik
Liige
Postitusi: 3321
Liitunud: 20 Dets, 2019 13:30
Kontakt:

Re: Kliimamuutustest

Postitus Postitas Madis Reivik »

Kriku, sa unustad et lihtinimene lähtub kahest printsiibist

1) Et oleks veel lihtsam
2) Ja "anything I dont understand must be simple"

Vastuväited kahele printsiibile saavad vasturünnaku osaliseks.

Kliimasoojenemine on üks osa probleemist, CO2 suurenemine ei ole ka kuigi tore. Kui maa alt süsinik välja kraapida ja maha põletada, samas metsade pindala vähendades, siis CO2 suureneb. Kui paljukest looduslikult nafta ja kivisüsi maa alt välja ronib ja maha põleb ?
hjl85
Liige
Postitusi: 6367
Liitunud: 16 Mär, 2018 11:29
Kontakt:

Re: Kliimamuutustest

Postitus Postitas hjl85 »

Prantslastel ka mõistus pähe tulnud ning ehitavad uue tuumajaama
https://twitter.com/disclosetv/status/1 ... 79751?s=21
teeline35
Liige
Postitusi: 1543
Liitunud: 11 Apr, 2010 9:21
Asukoht: LÄÄNEMAA
Kontakt:

Re: Kliimamuutustest

Postitus Postitas teeline35 »

Eilses AK s oli jutt hinnatõusust koos hinnakasvu protsentidega , seal Swedbanga juht lausus konkreetselt : See hinnatõus on arve rohepöörde eest
Täpsustaks läbimõtlematu ja rumalalt teostatud rohepöörde eest. Hakati suure hooga CO tootmist ebareaalse ajakavaga vähendama, välistades hetkel ainsa olemasoleva suurtootmiseks sobiva tehnoloogia; tuumaenergeetika. Ülejäänud on kõik ju ideede või arendusjärgus olev tehnoloogia, mille soovitud mahus tööle saamine pole üldse kindel.
Kui veel mõni aeg tagasi Macron oma kukkuva toetuse tõstmiseks rääkis prantsusmaa tuumaenergeetika piiramisest või isegi lõpetamisest, siis nüüd on jutt vastupidine.https://www.err.ee/1608397529/macron-pr ... -ehitamist
Peamine argument süsinikuneutraalsus,
"Kui me tahame tasuda meie energia eest mõistliku hinnaga ja mitte sõltuda teistest riikidest, peame jätkama nii energia säästmist kui ka investeerima süsinikuvaba energia tootmisse meie territooriumil," ütles Macron teisipäeval.
Oleks mõistlik ka meil.
Mis puutub mitmel eelneval leheküljel pead tõstnud kahtlemises hetke kliimauuringute tulemuse lõplikkuses. Olen samuti seda meelt. Pole küll spetsialist, aga lihtne talupojatarkus. 100-200 aasta jooksul tehtud võrreldava alusega ülemaailmse ilmastiku monitooringu alusel teha lõplikke järeldusi terve planeedi kliima kohta eriti veel kõrvutades viimase 2-3 miljardi aastast vanust!? On olemas uuringuid mõningate paikade pikemaaegsete kliimatingimuste kohta, Antarktika ja Gröönimaa jääst ning Alpide lumest, lisaks mõne piirkonna kivimitest saadud andmete põhjal, aga kas need mõnest kohast saadud andmed on usaldusväärselt kohaldatavad terve planeedi kohta? Kas Krimmis tehtud ilmastiku mõõtmiste tulemusi saab üks ühele üle kanda eesti kohta? Ennustada eesti keskmisi temperatuure suvel ja talvel?
Horisondis kirjutab klimatoloog Ain Kallis kliimast ja kliimauuringute ajaloost ning sellle aasta ühes numbris vihjates tänapäevale mainis 1960-70 kliima uurijate poolt avaldatud uurimistöödes väljendatud muret kliima jahenemise pärast ning üleskutseid selle vastu võidelda.
Kuidas arvamused muutuvad; näiteks
https://novaator.err.ee/1608389870/ajal ... ahenemises
Uurimuse peamiseks järelduseks ongi Lu sõnul asjaolu, et kliimajahenemine võib teatud ookeanide osades viia madalama hapnikusisalduseni. Ta lisas, et aastakümneid on arvatud, et ookeanide anoksiat põhjustab kliimasoojenemine, mis omakorda mõjutab mereorganismide elutingimusi ja seeläbi ökosüsteemi tervikuna. Nüüd aga on kogunenud tõendid ka sellest, et Maa ajaloos on hapnikusisaldus langenud ka kliima jahenedes.

20-30 aasta pärast elame teistsuguses maailmas, kahtlustan, et see käib ka kliimateaduse praeguste põhidogmade kohta!
(Üli)koolitamata,aga lugeda kirjutada mõistan.
Madis Reivik
Liige
Postitusi: 3321
Liitunud: 20 Dets, 2019 13:30
Kontakt:

Re: Kliimamuutustest

Postitus Postitas Madis Reivik »

Ookeani hapnikusisaldus sõltub ju suurel määral "vertikaalsetest" hoovustest, kus poolustel vesi jahtub ja alla vajub.
Ülikeeruline süsteem ja võib mingitel tingimustel vabalt muutuda - nagu ka Golfi hoovus võib väidetavalt seisma jääda ja inglaste keskmist temperatuuri 10 kraadi (peast kirjutan) vähendada.
Kasutaja avatar
Kapten Trumm
Liige
Postitusi: 40072
Liitunud: 28 Juul, 2005 15:35
Kontakt:

Re: Kliimamuutustest

Postitus Postitas Kapten Trumm »

Vertikaalsed hoovused sõltuvad aga temperatuurist (soe vesi on kergem kui külm).
/Veelgi hullem on see, et koos kohustusliku patriootliku riigioptimismi kehtestamisega nõrgeneks paratamatult ka meie ohutaju, mis on enesealalhoiuks vältimatult vajalik instinkt/ S. Mikser 2014.
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Bing [Bot] ja 13 külalist