Nutt ja hala

Vaba foorum kus võib arutada mujale mittesobivatel teemadel.
Vasta
Turist 47
Liige
Postitusi: 4371
Liitunud: 08 Nov, 2014 18:30
Kontakt:

Re: Nutt ja hala

Postitus Postitas Turist 47 »

Hala.
Kohe mure nende "Delfi" uudistega:
1. Uudised , pagan küll , tasulised ... - seni olen maksmisest "ära libisenud"(raha netu).
2. Rahvusvahelised uudised tihti kas poolikud , ehk kajastatud mingi oma mätta otsast - huvi korral otsi jälle "algallikaid"..
3. Eesti uudised. Ajakirjanikud (väljaanded) ei ole alati ausad. Arvan , et tihti püütakse minu mõistusega manipuleerida , mind nö. segadusse ajada ehk "käima lükata", suunata , nügida kuhugi. ..
4. Igas teises artiklis viide nö. anonüümsele Spetsialistile , Liidrile (ikka anonüümsele) , eriti kui tahetakse Kellele või millele kas koht kätte näidata ehk nö. ära teha.
5.Ja muidugi need inimesi , organisatsioone süüdi mõistvad artiklid , enne prokuratuuri menetlust ja võimalikku kohtu lahendit. Süüdlane on leitud ja süüdi , kannatanu olemasolu pole oluline. ..
6. Minu arvates positiivseid artikleid vähe . See "negatiivsus" müüb , ei sobi minule (ei osta).
7. ..

Tehtud.Halatud.
T.
Kasutaja avatar
Manurhin
Liige
Postitusi: 5209
Liitunud: 09 Jaan, 2007 0:05
Asukoht: Tartu
Kontakt:

Re: Nutt ja hala

Postitus Postitas Manurhin »

Turist 47 kirjutas:Hala.
Kohe mure nende "Delfi" uudistega:
1. Uudised , pagan küll , tasulised ... - seni olen maksmisest "ära libisenud"(raha netu).
2. Rahvusvahelised uudised tihti kas poolikud , ehk kajastatud mingi oma mätta otsast - huvi korral otsi jälle "algallikaid"..
3. Eesti uudised. Ajakirjanikud (väljaanded) ei ole alati ausad. Arvan , et tihti püütakse minu mõistusega manipuleerida , mind nö. segadusse ajada ehk "käima lükata", suunata , nügida kuhugi. ..
4. Igas teises artiklis viide nö. anonüümsele Spetsialistile , Liidrile (ikka anonüümsele) , eriti kui tahetakse Kellele või millele kas koht kätte näidata ehk nö. ära teha.
5.Ja muidugi need inimesi , organisatsioone süüdi mõistvad artiklid , enne prokuratuuri menetlust ja võimalikku kohtu lahendit. Süüdlane on leitud ja süüdi , kannatanu olemasolu pole oluline. ..
6. Minu arvates positiivseid artikleid vähe . See "negatiivsus" müüb , ei sobi minule (ei osta).
7. ..

Tehtud.Halatud.
T.
Halan omalt poolt veel natuke lisaks. Tüüpiline Eesti ajakirjaniku käitumine - võtta netist üks kõigile vabalt saadaolev inglisekeelne artikkel, lasta see tõlkeprogrammist läbi ja siis juba tasulisena avaldada. Värske näide kohe võtta:
Tahad lugeda, maksa: https://sobranna.elu24.ee/7008951/naise ... a-uksekell
Sama asi originaalis, kõigile saadaval, kes inglišt niipalju ei mõista, võib ise google translatest läbi lasta: https://www.rd.com/article/husband-who-vanished/
Kas see juhtumisi mitte plagiaat pole, kui Marju Rõmmel Joseph P. Blank'i artikli oma nime all avaldab?
Kirves pole mänguasi, raiuge see omale pealuu sisse!
"Suured inimesed on ikka tõesti imelikud," ütles ta endamisi lihtsal moel, kui ta oma teekonda jätkas.
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36585
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: Nutt ja hala

Postitus Postitas Kriku »

Lauri Vahtre muidu hea artikkel läks ära, sest sellele siin taha kasvanud saba ei kõlvanud kuhugi.

Põhjusega on poliitikateemad kinni, põhjusega...
Kasutaja avatar
Svejk
Liige
Postitusi: 3758
Liitunud: 13 Jaan, 2010 18:32
Asukoht: Põllul
Kontakt:

Re: Nutt ja hala

Postitus Postitas Svejk »

Lauri Vahtre "muidu hea artikkel" eemaldati. Mis ülalpool sõna võtnud deklasseerunud elemendigi poolt tunnistati "nutu ja hala" musternäidiseks....
Aga kuna loodus ei salli tühja kohta (ja mõnede teatuste kohaselt ka teatud milneti moderaatorit... 8) ), siis:

Tõnu Lehtsaar: olemislõhe tühistab tõe
https://leht.postimees.ee/6997208/tonu- ... lRd4UwnYKI
Olemislõhe on avaliku retoorika lahknevus tegelikkusest
Tegelikkuse eest põgenemise soov viib olemislõheni
Inimesel tuleb kõigepealt olemislõhe iseendas ületada
Tahan rääkida ühest nähtusest, mida olen kohanud erinevates ühiskondades, milles olen elanud.
Minu tähelepanu on köitnud olukord, kus avalik retoorika räägib üht, aga tegelikkus on hoopis
teistsugune. Panen sellele asjale omaalgatuslikult nimeks «olemislõhe». «Olemislõhe» sellepärast,
et tegelikkus ja sellekohased sõnad ei lähe kokku. Kui see, mis on, on teistsugune kui see, mida
räägitakse, siis on tegu olemislõhega.
Olemislõhel on kaks serva ehk kallast, need on sõnad ja tegelikkus. Sõnad üldiselt käivad
tegelikkuse kohta, püüavad seda peegeldada ja kujundada. Samal ajal elab tegelikkus omasoodu
oma elu. Olemislõhe olemus on valesti sõnastatud tegelikkus. Valede, st tegelikkusele
mittevastavate sõnade põhjuseks võib olla võimetus mõista, realiteeditunde puudumine,
küündimatus, lihtsameelsus, petetus – mistahes inimlik nõrkus.
Kuidas olemislõhe avaldub, kuidas see meid mõjutab, missuguseid valikuid meile peale surub, see
on psühholoogiliselt huvitav. Meis kõigis ja meist igaühe ümber võib olla mõni olemislõhe. Ehk on
seda asja lihtsam mõista mõnede näidete najal ja seejärel võime teha olemislõhe kohta mõned
üldistused.
Mäletan üht oma esimest olemislõhe teadvustamist aastast 1984. Olin Novosibirskis ja ma pole ei
enne ega pärast näinud ühistranspordis nii metsikut trügimist. Kaotasin lärmakas olelusvõitluses
palju talvemantli nööpe. Trammid ja bussid olid alati puupüsti täis, lagastatud ja lõhutud. Iga
sõiduvahendi seinal rippus sealjuures kultuurse reisija meelespea, milles oli punkthaaval loetletud,
kuidas kultuurne reisija käitub. Näiteks ei lõhu salongi (sic!) mööblit, ei sülita päevalilleseemneid
maha, pakub naisterahvale istet, ei trügi, ei sõima ega röögi.
Teine olemislõhe oli see, kui räägiti demokraatiast, ühiskondlikust aktiivsusest ja nõukogude
inimese teadlikkusest. Üks selle väljendusi oli väga suur valimas käinute protsent juba ennelõunaks.
Klassivend arvas ühiskonnaõpetuse tunnis, et see pole mitte poliitiline teadlikkus, vaid muidu
defitsiitsed apelsinid ja suitsuvorst puhvetis, mis rahva kohale toob. Tema sai noomida ja sita
hinde.
Olen tegelenud avaliku esinemisega juba mitukümmend aastat. Nõukaajal oli omaette žanr
rääkida palju ja mitte midagi öelda. Oli isegi vastav verbiarsenal, nagu näiteks parandada, laiendada,
täiendada, edendada, parendada, süvendada jpm, mille abil need tekstid üles ehitati. Minu suureks
(kahju)rõõmuks hakkab see kõnestiil praegu tasapisi tagasi tulema.
Arvan, et ka tänapäeval on mitmed puutumatud kategooriad, näiteks sallivus, multikultuursus,
sooneutraalsus ja poliitkorrektsus, mis sõnastavad seda, mida tahetakse näha, mitte seda, mis
tegelikult on. Kui väärretoorika muutub ühiskonnas kohustuslikuks, on see märk, et liigutakse
diktatuuri poole. Üks diktatuuri tunnuseid on tegelikkusele mittevastavad kohustuslikud väited,
uskumused ja müüdid.
Me räägime isikuandmete kaitsest, privaatsfääri puutumatusest ja isikuõigustest. Üks IT-mees
seletas mulle, et igasugune informatsioon, mis on internetiga ühendatud seadmes, on
põhimõtteliselt avalik. Google ja Facebook teavad meie kohta peaaegu kõike. Tegelikult pole mingit
privaatsust. Kogu tants andmekaitse ümber on suuresti viisakas sotsiaalne mäng.
Kui väärretoorika muutub ühiskonnas kohustuslikuks, ontegemist märgiga, et liigutakse diktatuuri suunas.
Diktatuuri üheks tunnuseks on tegelikkusele mittevastavad kohustuslikud väited, uskumused ja müüdid.
Me oleme muutnud pedagoogikas ainekeskse lähenemise õppijakeskseks lähenemiseks.
Argumendid on inimlikud ja õilsad. Eeldus on, et iga õppija saab valida ja otsustada, mida õpib.
Tagajärg on huvi puudumine paljude oluliste valdkondade vastu, olgu selleks kasvõi matemaatika.
Raskuseks on laiemalt tippasjatundjate vähesus mitmes valdkonnas. Erudiidid, nagu kadunud Marju
Lepajõe, on jäämas harulduseks.
Meie toit on piinlikult puhas, me loeme kaloreid ning räägime tervislikust toitumisest ja liikumise
tähtsusest. Samal ajal pole meie rahval olnud kunagi nii palju allergiat ja depressiooni kui
tänapäeval. Sellele lisandub üldine füüsiline nõrkus.
Võimalik, et olemislõhe on paratamatu. Mida kehvem tegelikkus, seda valjemalt peame rääkima
ideaalist. Ülev retoorika on otsekui toimetulekuvahend, enda paremini paista laskmise viis. Kuni me
seda tegelikkusega segamini ei aja, ehk polegi probleemi.
Äkki on olemislõhe retooriline kallas – põgenemispaik tegelikkusest, mille ees me oleme jõuetud?
Sel jutukaldal on olla parem ja turvalisem kui tegelikkuse kaldal. Ja kui mõni tegelikkusesse ära
eksib ja enam õiget juttu ei aja, siis on temaga pahasti. Kui sõnad paitavad kõrvu, rahuneb ka hing.
Psühholoogid räägivad siin soovmõtlemisest.
Olen märganud ka seda, et jutumeestest kipub moodustama n-ö klubi. Need, kes ajavad sama juttu,
hoiavad ühte. Mida imelikum on jutt, seda suurem on kokkukuuluvustunne. Et õlatunne oleks
tugevam, õhutatakse üksteise jutukust. Jutul endal ei pruugi tegelikkusega olla suurt pistmist. Tõe
kriteeriumiks saab siis pühendumise määr, mitte faktipõhisus.
Ideaal oleks see, kui olemislõhet poleks. See tähendaks olukorda, kus tegelikkus ja sellekohased
sõnad langeksid kokku. Selle olukorra nimi on realiteeditunne, asjadest õigesti arusaamise võime
või talupojatarkus, kui soovite.
Minu arvates on asi halb siis, kui väärsõnad hävitavad realiteeditunde võime. Faktid on fanatismi,
soov- ja väärmõtlemise põhivaenlased, kuna need lõhuvad illusiooni. Kui palju peab olema fakte, et
inimesed märkaksid tegelikkust ja loobuksid väärjuttudest, ma ei tea.

Üks realiteeditunde tunnuseid on see, et sõnu on vähe, kuid sõnad on tabavad. Sõnad on võimsad,
kuna nad väljendavad tegelikkust. Tõde on oma olemuselt lakooniline. Tõde võib deneerida kui
tegelikkusele vastavat teadmist. Kunst on tegelikkust õigesti sõnastada. Kõiki sõnu ei maksa tõe
pähe võtta.
Mulle tundub, et olemislõhe ületamine algab inimesest endast. Need, kes mõistavad ennast õigesti,
kellel pole olemislõhet iseendas, saavad ka ülejäänud tegelikkusega suhteliselt paremini hakkama.
Olemislõhe ületamine iseendas on aga elukestev teekond, milleks soovingi igaühele edu ..
"Vaated ja veendumused pärinevad tunnetemaailma sügavikest ja loogika on enamasti vaid kuuleka intellekti abivalmis instrument põhjendamiseks ja õigustamiseks"
"Maul halten und warten diner!" (lõuad pidada ja lõunat oodata!)
Kasutaja avatar
Tundmatu sõdur nr. 4
Liige
Postitusi: 10495
Liitunud: 16 Okt, 2005 18:42
Asukoht: Siilis

Re: Nutt ja hala

Postitus Postitas Tundmatu sõdur nr. 4 »

Olen märganud ka seda, et jutumeestest kipub moodustama n-ö klubi. Need, kes ajavad sama juttu, hoiavad ühte. Mida imelikum on jutt, seda suurem on kokkukuuluvustunne. Et õlatunne oleks tugevam, õhutatakse üksteise jutukust. Jutul endal ei pruugi tegelikkusega olla suurt pistmist. Tõe kriteeriumiks saab siis pühendumise määr, mitte faktipõhisus.
..hea point - siuksed tüüpsed eduraportöörlikud üksteisele lõputult õlalepatsutajad tõusvad kohe silme ette :lol:
Infanterie - königin aller Waffen.
Ja kolmas brigaad tuleb ka nagunii.
maksipoiss
Liige
Postitusi: 1759
Liitunud: 24 Okt, 2014 20:33
Asukoht: Pärnu
Kontakt:

Re: Nutt ja hala

Postitus Postitas maksipoiss »

Borja kirjutas: ..hea point - siuksed tüüpsed eduraportöörlikud üksteisele lõputult õlalepatsutajad tõusvad kohe silme ette :lol:
Või siis siinne nn. konservatiivide klubi :) .
Z03
Liige
Postitusi: 1136
Liitunud: 22 Juul, 2016 10:09

Re: Nutt ja hala

Postitus Postitas Z03 »

maksipoiss kirjutas:Või siis siinne nn. konservatiivide klubi
Jälle miski, millega harjuda soovitan. Viimased 20-30 aastat oleme näinud pigem liberaalsusesse kalduvat maailma, nüüd järgmised 20-30 aastat konservatiivsuse suunas liikuvat ühiskonda. Kuni pendel jälle vastassuunda kaldub. Toimub pidev tasakaalu otsimine, üks ei ole teisest parem. Tuleb kohaneda.

Kuulge, kui isegi mina sellest aru saan...
Dr.Sci
Liige
Postitusi: 3309
Liitunud: 30 Okt, 2015 11:59
Kontakt:

Re: Nutt ja hala

Postitus Postitas Dr.Sci »

Lugesin (Õhtulehest) et
Bangladeshist pärit Fatema ütleb, et tema jaoks jääb TalTechis õppimine ära, sest kulukat e-õpet ta endale lubada ei saa.
Kelle jaoks ma siis e-loenguid teen?
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36585
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: Nutt ja hala

Postitus Postitas Kriku »

Harjutamine teeb meistriks :write:
Turist 47
Liige
Postitusi: 4371
Liitunud: 08 Nov, 2014 18:30
Kontakt:

Re: Nutt ja hala

Postitus Postitas Turist 47 »

Kas see just "N ja hala on, ei tea, aga minul on ammu üks küsimus: "Millal ja kas üldse saab Venemaal "Sõjamängude" ja üle ilma "kõvatamise" Raha ja vahendid otsa?"
Tean Vene maj. suurust; sanktsioone; jne. Aga , ehitavad tanke; laevu ; uued tooted siin ja seal. Iga nädal algab miskise suurema sõjalise õppusega, ehk võimalusel sõjakäiguga. Raha ei loe keegi.
Samas rikas Saksamaa ei suuda paari tanki renoveerida ja lenduritele uusi kiivreid osta.
Kui Keegi ütleks: " Reedel kell 4 on Raha otsas" , ehk mitte kunagi.. .
Ikkagi sai Hala, nii et nüüd on Halatud siis . Täna vist täiskuu kah veel.. .
T.
oliver
Liige
Postitusi: 2100
Liitunud: 01 Dets, 2004 17:53
Asukoht: Saarel
Kontakt:

Re: Nutt ja hala

Postitus Postitas oliver »

Võrdle elanike heaolu, see sõjaline näitemäng tuleb ju millegi arvelt - teedeehitus, tervishoid, pensionid jne.
Turist 47
Liige
Postitusi: 4371
Liitunud: 08 Nov, 2014 18:30
Kontakt:

Re: Nutt ja hala

Postitus Postitas Turist 47 »

oliver kirjutas:Võrdle elanike heaolu, see sõjaline näitemäng tuleb ju millegi arvelt - teedeehitus, tervishoid, pensionid jne.
Tänud. Ka elanike heaoluga olen arvestanud, aga see militaarne "rahakülv" ei ole loogiline. Või on?
T.
maksipoiss
Liige
Postitusi: 1759
Liitunud: 24 Okt, 2014 20:33
Asukoht: Pärnu
Kontakt:

Re: Nutt ja hala

Postitus Postitas maksipoiss »

Turist 47 kirjutas: Tänud. Ka elanike heaoluga olen arvestanud, aga see militaarne "rahakülv" ei ole loogiline. Või on?
T.
Mis asi seal venes üldse loogiline on?
Jaanus2
Liige
Postitusi: 3834
Liitunud: 31 Mai, 2007 13:17
Kontakt:

Re: Nutt ja hala

Postitus Postitas Jaanus2 »

Loogika on täitsa olemas - tahetakse suurriiki mängida ja see maksab. Isegi P-Korea mängib edukalt suurriiki (perse paljam veel), kohe Trump tahab kohtuda.
Dr.Sci
Liige
Postitusi: 3309
Liitunud: 30 Okt, 2015 11:59
Kontakt:

Re: Nutt ja hala

Postitus Postitas Dr.Sci »

Kuna täna on selle nädala esimene neljapäev ja antud teema üleüldiselt on võrreldes naljateemaga kõvasti maas siis lihtsalt elaks isikliku frustratsiooni välja.
Esiteks. Komöödia sai läbi. 5 päeva kestis, nüüd taas jälle hall argipäev. https://www.delfi.ee/news/paevauudised/ ... d=91434461
Teiseks. Autol automaatkäigukast kõrbes. Uus käigukast maksab rohkem kui auto jääkväärtus. (ka kasutatud käigukast Rootsi romulast koos paigaldusega)
Kolmandaks. Ilm kole, märg, ja vara juba läheb pimedaks. Tuleb talveaeg, läheb veelgi varem...
Neljandaks. Töö ei suju. Funktsioon millega töötan ja mis on saadud 4-na astme dif võrrandi lahendamisena kunagiste kuulsate professorite poolt (võrrand ise on 1/3 A4 pikk) , ei lahendu - täna, lähenedes jõumeetodil, sain graafiku, mille levitamise järel teise sugupoole esindajad ei tahtnud enam väga suhelda kui küsisin et kus nende arvates nullkoht võiks üldse olla:
image_2020_10_22T11_03_05_432Z.png
image_2020_10_22T11_03_05_432Z.png (13.7 KiB) Vaadatud 1931 korda
Ja ei teagi, kas kuskil on märgiviga, astmeviga, viga lähteandmetes või ühikute süsteemis, või on võrrand ise vigane ja tuleb (analüütiliselt) seda hakata lahendama. Abi ka kuskilt pole võtta, selleks on kristallkuuli vaja.

Ahh, lööks kõigele sellele käega, annaks probleemi üle tudengitele ja sõidaks Kavastusse.
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Bing [Bot] ja 56 külalist