Nutt ja hala

Vaba foorum kus võib arutada mujale mittesobivatel teemadel.
Vasta
toomas tyrk
Site Admin
Postitusi: 5563
Liitunud: 16 Dets, 2003 11:32
Kontakt:

Re: Nutt ja hala

Postitus Postitas toomas tyrk »

Kapten Trumm kirjutas:Mis puudutab seda asjata EMO väisamist (ja perearsti mitte), mida riiklikul tasemel kritiseeritakse, siis soovitaks selle perearstisüsteemi enne saata ümbertegemisele ja siis õiendada. Perearstile saad aja ehk järgmiseks päevaks, hommikul on võibolla vaja tööle minna. Väikeste laste puhul on see EMO tihti lausa hädavajalik, sest seisund halveneb kiirelt ja meie saamatu perearstisüsteem pole ülesannete kõrgusel.

Kui mina laps olin (olin kaunis põdur ja kõikvõimalikud meditsiiniasutused läbi teinud), siis nimetati perearsti jaoskonnarstiks ja need ei asunud mitte ühekaupa mööda linna laiali, vaid polikliinikus, kus oli organiseeritud töövälisel ajal valvearst paari valveõega, kuhu võis siis pöörduda, tõesti kiirabisse (toonane EMO) polnud vaja minna. Kiirabis ei käinud siis palavikuga keegi ja mõned asjad olid vene ajal organiseeritud palju läbimõeldumalt kui praegu on.


Lapse koolist puudumise jaoks ei ole tänasel päeval vaja mingit arstitõendit. Vanem vabandab, keegi ei kontrolli. Isegi praegu -koroona ajal - laps saadeti nohu pärast koolist koju. Tegime testi ja saatsin tagasi. Ei olnud mingit arstitõendit vaja. Keegi ei küsinud.

EMO on ikka vajalik eluohtlike olukordade ja traumade raviks. Oma sotsiaalsed probleemid hoidke kodus.
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36565
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: Nutt ja hala

Postitus Postitas Kriku »

Paistab siiski, et tänapäeval on käe- või jalaluumurrud siiski ka kiirabijuhtumid:
esinevad vigastused või trauma, kus abivajaja ei saa selle järgselt seista püsti või liigutada kätt, jalga või toetuda sellele
https://www.traumakeskus.ee/millal-kutsuda-kiirabi

Nii et ses osas võtan sõnad tagasi.
Crispy
Liige
Postitusi: 858
Liitunud: 03 Veebr, 2016 14:53
Kontakt:

Re: Nutt ja hala

Postitus Postitas Crispy »

Noh, eks ka jalaluumurde ole erinevaid + inimeste valulävi.
Mõned on autoga ise haiglasse sõitnud, äralõigatud näpp topsiga kaasas...
Kasutaja avatar
Kapten Trumm
Liige
Postitusi: 40142
Liitunud: 28 Juul, 2005 15:35
Kontakt:

Re: Nutt ja hala

Postitus Postitas Kapten Trumm »

EMO on ikka vajalik eluohtlike olukordade ja traumade raviks. Oma sotsiaalsed probleemid hoidke kodus.


Sul näib seda lapsega seotud kogemust ikkagi napivõitu olevat, kui selliste loosungitega esined :dont_know:
Arstitõendist pole ma rääkinud ja sotsiaalseid probleeme meil õnneks pole, tänan muretsemast. Abi võib reedel olla vaja rutem kui järgmise nädala teisipäeval.

Aga arusaam, et EMO on vajalik siis, kui tõsine vigastus või trauma (lapsel), siis nojah, eks kunagi saatus karistab sind sellise väljaütlemise eest.
/Veelgi hullem on see, et koos kohustusliku patriootliku riigioptimismi kehtestamisega nõrgeneks paratamatult ka meie ohutaju, mis on enesealalhoiuks vältimatult vajalik instinkt/ S. Mikser 2014.
toomas tyrk
Site Admin
Postitusi: 5563
Liitunud: 16 Dets, 2003 11:32
Kontakt:

Re: Nutt ja hala

Postitus Postitas toomas tyrk »

Ei pea olema vigastus. Loe veelkord, mida kirjutasin. Eluohtlik olukord oli seal kirjas.

Kui lihtsalt ei tea, mis lapse kõrge palaviku korral ette võtta - helista perearsti nõuande liinile. Muud köhad-nohud lähevad mööda. Ja tõepoolest - kummagi lapsega ei ole pidanud ei EMOt külastama ega kiirabi koju kutsuma.

Minu viga või? Nüüd karma karistab?
Dr.Sci
Liige
Postitusi: 3309
Liitunud: 30 Okt, 2015 11:59
Kontakt:

Re: Nutt ja hala

Postitus Postitas Dr.Sci »

Sobiks mitmesse teemasse aga panin siia...
Facebook ja Messenger on maas...
Capture2.PNG
https://forte.delfi.ee/artikkel/94763567/facebook-on-taielikult-rivist-valjas
AMvA
Liige
Postitusi: 3539
Liitunud: 09 Dets, 2018 20:26
Kontakt:

Re: Nutt ja hala

Postitus Postitas AMvA »

Lõpuks ometi.
Kasutaja avatar
Kapten Trumm
Liige
Postitusi: 40142
Liitunud: 28 Juul, 2005 15:35
Kontakt:

Re: Nutt ja hala

Postitus Postitas Kapten Trumm »

Kas vene propaganda claimib ka sel teemal midagi?
Venemaal oli Roskomnadzori ja FB suusad päris risti, kuna FB ei nõustu nuhkimisühiskonnas osalema.
/Veelgi hullem on see, et koos kohustusliku patriootliku riigioptimismi kehtestamisega nõrgeneks paratamatult ka meie ohutaju, mis on enesealalhoiuks vältimatult vajalik instinkt/ S. Mikser 2014.
nimetu
Liige
Postitusi: 7583
Liitunud: 25 Mär, 2016 21:16
Kontakt:

Re: Nutt ja hala

Postitus Postitas nimetu »

kuna FB ei nõustu nuhkimisühiskonnas osalema.

Heh. :lol:
FB pole mingit probleemi nuhkimisega - neile lihtsalt ei meeldi andmeid niisama jagada.
Kasutaja avatar
Kapten Trumm
Liige
Postitusi: 40142
Liitunud: 28 Juul, 2005 15:35
Kontakt:

Re: Nutt ja hala

Postitus Postitas Kapten Trumm »

Endagi üllatuseks (selle valvearsti teema juurde) nägin Nõmme jalakäiate silla juures RE valimisplakatit lubadusega - perearstikeskustesse valvearst tööväliseks ajaks. 8)

Selle EMO-de üle koormamise on ju sotsminni fantasöörid ise tekitanud - perearstisüsteemi killustatus ja kohustuse puudumine tegeleda patsiendiga väljaspool tööaega on tinginud lihtsalt selle, et vähemtähtsade hädadega minnakse sinna, kus abi saab - ehk siis EMOsse.

Nagu ma eespool kirjutasin, siis minu lapsepõlves polnud 10 pereasti mööda linna laiali, vaid oli polikliinik, kus oli organiseeritud tööväliseks ajaks valvearst koos paari valveõega ja siis kiirabis mingeid järjekordi polnud. Loomulikult oli polikliinikus ja rohkem võimekusi, ravimeid kohapeal jne, et reaalset abi anda.

Sama tuleb teha ka täna, mitte pugeda mingi perearsti nõuandeliini või muu butafooria taha. Kui Tallinna suuruses linnas on perearst sisult üks arst ja üks õde kahes toakeses, siis pole see mitte "esmatasandi tervishoid", vaid asendustegevus. Sellise mastaabiga polegi võimalik mingit öist abi anda, selleks pole ei personali ega tööriistu.

Toon sellise näite. Tegin kodus tööd, ettevaatamatult rellakaga lõigates lendas pisike metallitükike silma. Jäi sinna nii kinni, et koduste võtetega kätte ei saa.
Läksin EMO-sse (toona veel Ravi tänavale). Seal on valve silmarst (kuna seal asub silmakliinik). Ta võttis peale 10 min järjekorras ootamist selle tüki mul silmast välja, kirjutas rohud jne ning poole tunniga oli probleem lahendatud. Kas ma antud juhul oleks pidanud oma punase paistes silmaga ootama töönädala algust (oli laupäeva hommik)? :dont_know:
/Veelgi hullem on see, et koos kohustusliku patriootliku riigioptimismi kehtestamisega nõrgeneks paratamatult ka meie ohutaju, mis on enesealalhoiuks vältimatult vajalik instinkt/ S. Mikser 2014.
toomas tyrk
Site Admin
Postitusi: 5563
Liitunud: 16 Dets, 2003 11:32
Kontakt:

Re: Nutt ja hala

Postitus Postitas toomas tyrk »

Kapten Trumm kirjutas: Toon sellise näite. Tegin kodus tööd, ettevaatamatult rellakaga lõigates lendas pisike metallitükike silma. Jäi sinna nii kinni, et koduste võtetega kätte ei saa.
Läksin EMO-sse (toona veel Ravi tänavale). Seal on valve silmarst (kuna seal asub silmakliinik). Ta võttis peale 10 min järjekorras ootamist selle tüki mul silmast välja, kirjutas rohud jne ning poole tunniga oli probleem lahendatud. Kas ma antud juhul oleks pidanud oma punase paistes silmaga ootama töönädala algust (oli laupäeva hommik)? :dont_know:


Juhiks tähelepanu, et tegemist oli traumaga. Ja EMOsse pöördumine ainuõige tegu.

Mis aga puudutab sinu polikliiniku nostalgiat, siis kahjuks on see pisut kõverpeeglis kujutatud. Haapsalus võisid ju olud nii olla. Sauel aga näiteks oli teisiti.

Nõuka ajal oli Sauel samuti mingi 2-3 jaoskonnaarsti. Üks oli lastearst, kaks täiskasvanutele. Pluss oli veel õde. Mingit valvet väljaspool tööaega ei olnud. Polikliinik oli Nõmmel, aga seal käidi tavaliselt erialaarstide juures. Kui väljaspool tööaega mingi häda või haigus oli - ootasid tööaega, või väga suure häda korral kutsusid ikka kiirabi.

Täna täpselt ei tea, aga kui ise veel Sauel perearsti nimekirjas olin, siis oli Sauel ka kaks perearsti, istusid samas keskuses ning neil oli ühine registratuuriõde ning eraldi oli vist veel üks õde, mitte et mõlemil oma õde oleks olnud. Eriarstide juurde saadetakse endiselt mujale.

Praegu Tallinnas minu perearst istub Ida-Tallinna keskhaigle juures endises polikliinikuhoones. Oli vist varem ka seal tööl. Ta tegelikult väljaõppelt lastearst ning abikaasa just seepärast valis perearstiks. Et rohkem nagunii lastega seal käimist.

Ei kurda. Ei olegi eriti käinudki. Rohkem tõesti lastega neid korralisi ülevaatusi tegemas ning tõendeid saamas. Kui eriarsti juurde tahtsime - ei olnud ka mingit jokutamist.

Ja tõesti ei tunne erilist vajadust nädalavahetustel perearstile helistada...
Crispy
Liige
Postitusi: 858
Liitunud: 03 Veebr, 2016 14:53
Kontakt:

Re: Nutt ja hala

Postitus Postitas Crispy »

No viimasel ajal ongi ehitatud ju mööda Eestit igalepoole tervisemajasid kuhu on kokku koondatud erinevad perearstid, hambaarstid, uuringud, spetsialistid, röntgenid jne. See, et osad perearstid eelistavad töötada kasvõi ühe näitena Lasnamäe korteris, on nende enda valik (ja kahjuks patsient kannatab kuna kohapeal uuringuid teha ei saa. Mine käi kuskil mujal tegemas). Jah, tervisemaja töötab siiski vaid "tööajal", mitte 24/7 aga siiski mõistlik lahendus.
24/7 perearsti abi oleks muidugi väga vaja, aga ega meil pole väga arstegi selleks võtta kahjuks. Headel perearstidel on nimistu lõhkemiseni täis aga igasugu "hobusearste" ei soovitaks vaenlaselegi...

Enda pere kogemus ka Lasnamäe tervisemajaga seoses. Alguses murega perearsti juurde kurtma, tema tellis kohe Synlabist ning Tallinna eriarstikeskusest (mis asuvad samas majas) vastavad uuringud. Kohe peale perearsti läksime uuringutele ning järgmisel päeval sai vastused teada ning tervisemure lahendamisega alustada. Vägagi mugav.
"Lasnamäe korteriarstil" ei saagi iial olema sellist võimekust ning kahjuks on just patsient see, kes kannatab. Aga noh, mis teha...
Kasutaja avatar
Kapten Trumm
Liige
Postitusi: 40142
Liitunud: 28 Juul, 2005 15:35
Kontakt:

Re: Nutt ja hala

Postitus Postitas Kapten Trumm »

Perearst vähemalt Tallinnas pole inimese vaba valik - vaid piiratud ressurss, saad vaid sinna, kus vaba kohta on. See ei ole nii, et lähen kuhu tahan.
Valiksin ka "tervisemaja", aga nimekirjad täis olid, kui viimati vahetada tahtsin. Meie perearst ei tee ka koduvisiite, tel teel on suht võimatu tabada jne.

Minu jutu mõte on, et see "esmatasandi tervishoid" on meil mitmeski mõttes poolik ja selle sisukus sõltub tugevasti juhusest (kas perearst viitsib midagi teha ja mis tingimustes ta töötab).

Kohustust tegeleda (kasvõi mitme arsti peale) väljaspool tööaega neil pole (ja pole kunagi olnud). "Perearsti nõuandeliin" on siin poolik lahendus (ilma patsienti nägemata telefoni teel nt retsepti/diagnoosi ei saa, viinasokke ja paratsetamooli oskan ka ise teha) ja tulemuseks meie püüdlik-kandilises "süsteemis" ongi see, et abita jäänud patsientide mass vajub sinna EMO-sse, sest esmaspäeval on vaja tööle minna ja lapse kisa ei viitsi ka terve nädalavahetus kuulata. EMO rahva ajab see asi närviliseks, eriti kui on tippaeg (minge reede õhtul hilja - see meenutab lahingutandrit).

Selle asemel, et seda lihtsalt tõsiasja taibata, on sotsmin lihtsalt üritanud propageerida patsiente EMOsse mitte minema (mis ei toimi) ja ootama perearsti taga. Paljudel pole võimalik töölt ära jääda ja paljud ravijuhud saabki nii lahendatud, et saad reede õhtul EMO-st retsepti, ostad Tõnismäe valveapteegist rohud ja esmaspäeva hommikul oled enamvähem konditsioonis, et tööle minna.

Minu arvates võiks see perearstindus olla sedasi konsolideeritud, et ühes kliinikus on vähemalt x arv arste ning neil on kohustus välja panna ka väljaspool tööaega. See ei pea olema 24/7 vaid valve lõpeb näiteks 24.00 (hiljem käib vähe) ja nädalavahetusel algab 07.00. Ja ongi kogu protsess kogu omas ilus.
Meil aga üritatakse reanimeerida asja, mida võiks ammu ringi teha.

Olles ise ka kümmekord korda olnud EMO klient (mitte peavaluga seejuures), siis ma pean kiitma sealse personali tegevust ja tulemusele orienteeritust, alati olen väga kiirelt saanud oma mured lahendatud, asjad tehtud, retsept näppu ja head paranemist. Seepärast ma ei imestagi, et kui alternatiiviks on EMO või oodata paar päeva kodus, valitakse esimene. Mina ka valiks.
/Veelgi hullem on see, et koos kohustusliku patriootliku riigioptimismi kehtestamisega nõrgeneks paratamatult ka meie ohutaju, mis on enesealalhoiuks vältimatult vajalik instinkt/ S. Mikser 2014.
toomas tyrk
Site Admin
Postitusi: 5563
Liitunud: 16 Dets, 2003 11:32
Kontakt:

Re: Nutt ja hala

Postitus Postitas toomas tyrk »

Esiteks kirjutad, et Tallinnas perearsti eriti valida ei saa. Sest nimekirjad on täis.

Siis kirjutad, et tuleks praegused perearstid keskustesse koondada (kus suurem osa neist juba on). Ja seal veel veel lisavalve korraldada.

Töö- ja puhkeaja seadust arvestades - see tähendab veel lisaarstide palkamist, sest praegused arstid on juba koormatud. Nimekirjad on ju täis.

Ja sinu kirjeldatud "lahendus" ei arvesta üldse seda olukorda, et suur osa inimesi elab väljaspool neid tõmbekeskusi, kus selliseid multi-perearstikeskuseid koos lisavalvega rajada saaks...

Mõtle veel üks kord.
AMvA
Liige
Postitusi: 3539
Liitunud: 09 Dets, 2018 20:26
Kontakt:

Re: Nutt ja hala

Postitus Postitas AMvA »

Toomas, tegelikult tekib neid suuri perearstikeskusi järjest juurde ja just Tallinna lähiümbrusesse, Sauel on uus keskus, Jüris on suur keskus ja neid on veel.
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: mäger ja 10 külalist