Teeme sporti!

Vaba foorum kus võib arutada mujale mittesobivatel teemadel.
2korda2
Liige
Postitusi: 1595
Liitunud: 01 Juul, 2014 11:56
Kontakt:

Re: Liigu terviseks, valmis tööks ja kaitseks jne.

Postitus Postitas 2korda2 »

"10% ühiskonnast" on siin võtmesõna. Sisaldab nii alla-aastaseid kui pensionäre.
Teine asi on vajaduses. Mina mängin väikses seltskonnas regulaarselt bridži. Mehed viiendas kümnes. Kolm liigutavad end mingi regulaarsusega (see normiks toodu paistab jõukohane), 2 mitte. Parimas vormis on aga mees, kes spetsiaalselt sporti üldse ei tee - elukutseline päästja. Too rügab aga isiklikus majapidamises ja teinekord ka tööl piisavalt, et eraldi trenni teha pole aega ja ei näe mõtetki.
Vanusega juhtub see, mis ikka - vigastused sagenevad ja ei parane enam nii kiirelt. Siis vaadatakse ka rahulikumaid valikuid (kossu ja jalka asemel rattasõit või ujumine). Üldjuhul langeb sedasi treeningu intensiivsus. Aega aga juurde ei tule (no päris pensionile jäädes küll).
Kasutaja avatar
Fucs
Liige
Postitusi: 15550
Liitunud: 12 Dets, 2006 21:43
Asukoht: retired
Kontakt:

Re: Liigu terviseks, valmis tööks ja kaitseks jne.

Postitus Postitas Fucs »

http://www.militaar.net/phpBB2/viewtopi ... 03#p484203

Noorte tervisest veel...
Füüsiline aktiivsus

Iga laps võiks olla mõõdukalt füüsiliselt aktiivne vähemalt 60 minutit iga päev. 2014. aasta kooliõpilaste tervisekäitumise uuringu andmetel liigub Eestis piisavalt 16% lastest (21% poistest ja 12% tüdrukutest), sealjuures liiguvad nooremad õpilased rohkem kui vanemad õpilased. Võrdluses teiste uuringus osalenud riikidega liikusid 2010. aastal Eesti lapsed vähem (Joonis 5), sealhulgas olid nii 11-, 13- kui 15-aastaste seas paremad ka meie naaberriikide Läti ja Soome näitajad.

Pilt
http://www.terviseinfo.ee/et/blogi/4444 ... rte-tervis

Rohkem statistikat siin:
http://www.terviseinfo.ee/et/truekised? ... =&limit=20
http://www.stat.ee/tervishoid


******

2008
Ligi pooled tallinlastest ei liiguta end üldse
http://www.delfi.ee/news/paevauudised/e ... d=19091550

2016
Postimehe roosa osa.... 8)
Uuring: ligi pool Eesti inimestest liigutab end regulaarselt
http://naine24.postimees.ee/3476519/uur ... gulaarselt

Kahe viimase teemaga on see häda, et ei täpsustata, kas liigutatakse ennast piisavalt või lihtsalt liigutatakse.....
Kasutaja avatar
Kapten Trumm
Liige
Postitusi: 40072
Liitunud: 28 Juul, 2005 15:35
Kontakt:

Re: Liigu terviseks, valmis tööks ja kaitseks jne.

Postitus Postitas Kapten Trumm »

"10% ühiskonnast" on siin võtmesõna. Sisaldab nii alla-aastaseid kui pensionäre.
Teine asi on vajaduses. Mina mängin väikses seltskonnas regulaarselt bridži. Mehed viiendas kümnes. Kolm liigutavad end mingi regulaarsusega (see normiks toodu paistab jõukohane), 2 mitte. Parimas vormis on aga mees, kes spetsiaalselt sporti üldse ei tee - elukutseline päästja. Too rügab aga isiklikus majapidamises ja teinekord ka tööl piisavalt, et eraldi trenni teha pole aega ja ei näe mõtetki.
Vanusega juhtub see, mis ikka - vigastused sagenevad ja ei parane enam nii kiirelt. Siis vaadatakse ka rahulikumaid valikuid (kossu ja jalka asemel rattasõit või ujumine). Üldjuhul langeb sedasi treeningu intensiivsus. Aega aga juurde ei tule (no päris pensionile jäädes küll).
Teema pole ainult vanuses, vaid ka ohutusläve tunnetamises?

Teate, mis on täna kepikõndijate kutsehaiguseks saamas? Nn kukekannus ehk kannakõõluse kinnituskoha luukasvis, mida saab kõrvaldada üksnes operatsiooniga (6 kuud taastumist). Väljendub see jalalaba koormamise järel kanna valulikkuses. Mina suutsin selle endale saada varustusega terviserännakuid tehes (nt seljakotiga õhtul 5 km). Hakkasin noorematele jalgu jääma ja mõtlesin, et tegelen asjaga. Mis see 5 km iga õhtu siis mehele teeb, 20 aastat tagasi jooksin iga õhtu niipalju. Umbes aasta sain teha kui pandi analoogne diagnoos ka mulle. Mitte et mul liikumise vastu oleks, aga taoline oma tarkusest toimetatav punnitamine (a'la teen iga õhtu 5 km kepikõndi) kipub asjatundmatul tegemisel andma tulemuseks traumasid. Nii perearst kui ortopeed ütlesid, et pidi olema kepikõndijate kutsehaigus - liigne jalgade koormamine. Kuna koormus pole nii suur, et nõrgaks lüliks osutub nt hapnikutarbimine või südame tootlikkus, siis pidi osutuma sellistel haigekassa rahast reklaamitavatel leebetel treeningutel nõrgaks kohaks liikumisaparaat, kuna inimene ei saa millegi järgi aru, et nüüd aitab. Oma osa annavad siin sobimatud jalatsid (kiirkäimiseks on ekstra tossud olemas) kui ka need kenad asfaltkattega kergliiklusteed, mis igas külakeskuses on.

Ehk siis need "150 min käimist päevas" kipuvad tulemuseks anda tugi- ja liikumisaparaadi traumasid. 30 minutit jooksu pidi ohutum isegi olema - võhm hakkab piirama enne, kui mujalt järgi annab ja võhm kasvab aeglaselt, andes liikumisaparaadile võimaluse kaasa areneda. Vähesed inimesed jaksavad pikka aega iga õhtu 5 km joosta, kuid 5 km kiirkõndi jõuab pea igaüks. Seepärast neid vigastusi palju tulebki, et jõutakse vigastuseni pingutada.

Ärgu mu jutt võtku nüüd kellegi liikumistahtmist ära.

PS. Aga miks mittesportiv päästja heas vormis on - küsimus pole ainult kalorikulus, vaid kuidas need kalorid kulutatakse. Eesti talumees aastal 1934 oli tänasest mehest tervem ja paremas vormis seepärast, et ta päev möödus rahulikus tempos, 60-90 pulsiga askeldades. Tänase mehe päev möödub 60-90 pulsiga laua taga stressates ning õhtul 120-150 pulsiga trennis punnitades. Tulemuseks on 60- aastaselt läbi süda ning kilod ei taha kuskile kaduda (stressis keha hoiab väga hästi kilosid kinni).

NB! Lugede Salo magistritööd Eesti kaitsmisest 1939 - seal on märgitud, et sõjaväkke kutsutud poistest (kutsuti 90%) oli valdav enamus vormis "hea" või "väga hea".
/Veelgi hullem on see, et koos kohustusliku patriootliku riigioptimismi kehtestamisega nõrgeneks paratamatult ka meie ohutaju, mis on enesealalhoiuks vältimatult vajalik instinkt/ S. Mikser 2014.
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36425
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: Liigu terviseks, valmis tööks ja kaitseks jne.

Postitus Postitas Kriku »

Vanuses 5-69, milles valdav enamus inimestest peaks olema võimeline 30 minutit päevas liikuma, oli 2016. aastal muidu 81,2% rahvastikust.
Fuchs
Liige
Postitusi: 290
Liitunud: 22 Nov, 2005 14:02
Kontakt:

Re: Liigu terviseks, valmis tööks ja kaitseks jne.

Postitus Postitas Fuchs »

Mulle tundub, et see hull sporditegemise kasulikkus on samasugune müüt kui soovituslik päevas 2liitri vee joomine.
Ma ise käin küll suht regulaarselt jõusaalis ja ujumas (suhteliselt riskivabad tegevused mõlemad), peamine põhjus on see hea enesetunne mis sellega kaasneb.
Aga vaadates oma tutvuskonda, ei saa kuidagi öelda, et tervis mul kõige parem oleks.
Kõige markantsem näide on joodikust 70ndates naabrimees, kelle ainus sport on 2liitrise Bocki tõstmine (teise käega suitsu peale) ja näe elab, keskmise eesti mehega võrreldes näib suht õnnelik ka veel sealjuures. :dont_know:
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36425
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: Liigu terviseks, valmis tööks ja kaitseks jne.

Postitus Postitas Kriku »

Nojah, aga 30 minutit käimist 5 päeval nädalas... Kes seda kokku ei saa, see ikka üldse muud ei tee, kui istub kuskil.
Kasutaja avatar
Kilo Tango
Liige
Postitusi: 9095
Liitunud: 14 Aug, 2008 15:40
Kontakt:

Re: Liigu terviseks, valmis tööks ja kaitseks jne.

Postitus Postitas Kilo Tango »

Fuchs kirjutas:Mulle tundub, et see hull sporditegemise kasulikkus on samasugune müüt kui soovituslik päevas 2liitri vee joomine.
...
Kõige markantsem näide on joodikust 70ndates naabrimees, kelle ainus sport on 2liitrise Bocki tõstmine (teise käega suitsu peale) ja näe elab, keskmise eesti mehega võrreldes näib suht õnnelik ka veel sealjuures. :dont_know:
Ei ole müüt. Ei saa vaadata üksikindiviidede põhjal asju. Selliseid teemasid vaadatakse ikkagi statistiliselt.

Mis seda naabrimeest puutub, siis on ka saja aastaseid olnud (ehk mõni praegugi), kes kimuvad ühe sigareti teise otsa. See ei tähenda, et see mõnel teisel kah välja tuleks. Ammugi ei tähenda see, et "100 aastaseks elamiseks peab kimuma ...".
2korda2
Liige
Postitusi: 1595
Liitunud: 01 Juul, 2014 11:56
Kontakt:

Re: Liigu terviseks, valmis tööks ja kaitseks jne.

Postitus Postitas 2korda2 »

Kriku,
rangelt võttes mina sellele mõõdikule tegelikult ei vasta - mina liigutan end harvem aga korraga rohkem (vähemalt 1,5h kaupa). Suvekuul näiteks 400-500km rattaga aga mitte 15km kaupa päevas, vaid pigem igal 3-4 päeval 50km. Põhjus on lihtne - iga treeninguga kaasneb ajakulu riietumisele ja pesemisele. Iga päev seda aega kulutada ei tahaks (lisaks on korraga rohkem tehes võimalik ka pisut ilma valida, jättes kehvemad päevad vahele).
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36425
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: Liigu terviseks, valmis tööks ja kaitseks jne.

Postitus Postitas Kriku »

Tegelikult algloos oligi öeldud, et 150 minutit nädalas.
Kasutaja avatar
pagan
Liige
Postitusi: 1263
Liitunud: 10 Nov, 2011 1:55
Kontakt:

Re: Liigu terviseks, valmis tööks ja kaitseks jne.

Postitus Postitas pagan »

Meie seas on üks foorumlane kelle jooksu maratoniaeg on ~3h 37min.
Minule on ta eeskujuks, kuigi ma juba ütlen ette et minu jaoks on see aeg kättesaamatu. Aga püüdma peab.
Ma arvan, et tema enda jaoks on selle kordamine ka seotud tõsiste terviseriskidega. Ega ta keenialane ei ole. :)
Ja olgugi, et ma tahaks eeskuju innustada siis meile on teda elusana rohkem vaja. :D
Ülbeks minekuga hakkavad vead tulema.
Fuchs
Liige
Postitusi: 290
Liitunud: 22 Nov, 2005 14:02
Kontakt:

Re: Liigu terviseks, valmis tööks ja kaitseks jne.

Postitus Postitas Fuchs »

Kilo Tango kirjutas:
Fuchs kirjutas:Mulle tundub, et see hull sporditegemise kasulikkus on samasugune müüt kui soovituslik päevas 2liitri vee joomine.
...
Kõige markantsem näide on joodikust 70ndates naabrimees, kelle ainus sport on 2liitrise Bocki tõstmine (teise käega suitsu peale) ja näe elab, keskmise eesti mehega võrreldes näib suht õnnelik ka veel sealjuures. :dont_know:
Ei ole müüt. Ei saa vaadata üksikindiviidede põhjal asju. Selliseid teemasid vaadatakse ikkagi statistiliselt.

Mis seda naabrimeest puutub, siis on ka saja aastaseid olnud (ehk mõni praegugi), kes kimuvad ühe sigareti teise otsa. See ei tähenda, et see mõnel teisel kah välja tuleks. Ammugi ei tähenda see, et "100 aastaseks elamiseks peab kimuma ...".
Jah muidugi, see joodiku näide oli rohkem naljana mõeldud, vale emoticon läks lõppu.
Minu jutu point oli rohkem selles, et geneetiline baas mõjutab tegelikult väga palju, uuringute järgi maailma vanimad ja vitaalsemad inimesed pole elus päevagi sporti teinud, mõõdukalt alkoholi ja suitsu aga küll.
Liigaktivse nooruses sportimisega olen ise saanud valutava selja ja liigesed on juba ka kahtlased. Ehk siis nokk kinni - saba lahti olukord, kus üldne füüsis on väga hea aga hädad tulevad natuke teise külje pealt.
Walter2
Liige
Postitusi: 3979
Liitunud: 27 Okt, 2012 22:11
Asukoht: Phuket
Kontakt:

Re: Liigu terviseks, valmis tööks ja kaitseks jne.

Postitus Postitas Walter2 »

Kriku kirjutas:Nojah, aga 30 minutit käimist 5 päeval nädalas... Kes seda kokku ei saa, see ikka üldse muud ei tee, kui istub kuskil.
See norm tehakse täis ja ületatakse lõdvalt juba iga regulaarselt ühissõidukiga tööl käiva inimese poolt.
Elu on liiga lühike et raisata seda lollide peale tõestamaks et nad on lollid /道德经 (Dàodéjīng)/
Parem olla tark ja rikas kui loll ja vaene...
Kasutaja avatar
kaur3
Liige
Postitusi: 6208
Liitunud: 26 Juul, 2005 12:09
Kontakt:

Re: NATO kehalise võimete test?

Postitus Postitas kaur3 »

USA armee võtab kasutusele senise 3 alast koosneva testi asemel 6 alaga testi.

http://soldiersystems.net/2018/07/09/ar ... late-2020/
CÄÄRFIILD
Uudistaja
Postitusi: 11
Liitunud: 09 Juul, 2018 21:01
Kontakt:

Re: NATO kehalise võimete test?

Postitus Postitas CÄÄRFIILD »

Ei tea milline on NATO test aga olen kursis IDF testidega ja need on väga karmid, ka tüdrukutele.
Kahtlen ,et meie uued ajateenijad sellisele pingele 2 aastat vastu peaks, lumhelbekstel ju tervis nõrk:)

Israeli army women soldiers training IDF girls Israel Defense Forces female soldiers krav maga
https://www.youtube.com/watch?v=GFYSzCJN4Zs
Kasutaja avatar
Tundmatu sõdur nr. 4
Liige
Postitusi: 10495
Liitunud: 16 Okt, 2005 18:42
Asukoht: Siilis

Re: NATO kehalise võimete test?

Postitus Postitas Tundmatu sõdur nr. 4 »

Nn "NATO test" on sisutu sõnavärdjas, sest mingit "NATO testi" pole kunagi olemas olnud..
Test, mida siin miskipärast nii nimetatakse, on 1980tel USA maaväes kasutuselevõetud test (ja ainult maaväes, sest USA mereväel, õhuväel ja merejalaväekorpusel on kõigil omad testid)..
Vbolla on "NATO testi" eksitav nimetus levind seetõttu, et mitmed "väiksemad vennad" a la Eesti on omaenda mõttelaiskusest selle USA maaväetesti "üle võtnud"..
"Suurematel vendadel" see-eest, nt Saksa armeel, on kogu aeg olnud omad ja pallu täiuslikum-mitmekesisemad testid - millede ajalugu ulatub veel Hitleri-eelsesse aega..

Minu arvamus - "NATO test" on suht primitiivne(-ja on seda kogu aeg olnd), see test ongi mõnna vaid mõttelaisale ametnikule ega arenda eriti kuidagi sõjaväelase füüsilist taset..
Millist minu arvamust kinnitab ka see, et (a) US Army ise näikse sellest primitivismist lõpuks loobuvat ning (b) ega keegi "suurtest" polegi vist seda testi ka eriti "adopteerinud"..

Niiet tegelt väga suvalis-juhuslik värk on see nn "NATO test" meil - kaitseväe kehalise kasvatuse vorstid oleks omal ajal võinud parem sõjaeelse Eesti kehaliste katsete programme uurida - selmet siin "natotestitada"..

Minu arvamus ainult - ei pretendeeri lõplikule tõele :mrgreen:
Infanterie - königin aller Waffen.
Ja kolmas brigaad tuleb ka nagunii.
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 12 külalist