Eraettevõtlus NSVL-is (peale põllumajanduse-aianduse!)

Vaba foorum kus võib arutada mujale mittesobivatel teemadel.
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36585
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Venemaa majandus ja sanktsioonid

Postitus Postitas Kriku »

Lemet kirjutas:Kutid, puhake jalga...kui keegi mäletab näiteks TEMTi kõrvalmajas asunud värvusfoto laborit, siis see oli täiesti legaalne eraettevõtlus, mis läbi 80ndate toimetas. Ja oli neid ka teisigi. Loomulikult kontrolliti ja pinniti sedasorti seltskonda ikka kõvasti ning SORVVO hoidis neil lampi peal, aga põhimõtteliselt oli tegu lubatud asjaga.
"Alfa" oli ikkagi suur erand. Peeter Raidla kirjutab:
Päris oma fotolabor

Aastast 1972 oli Sillamil individuaaltöö leping teeninduskombinaadiga Harju ja pärast viimase reorganiseerimist samasugune leping aastail 1982–1990 Harju teenindustootmisvalitsusega. Sellele lepingule tuginedes õnnestus Sillamil 1972. aastal enda kasutusse saada tühjad keldriruumid Tallinnas aadressil Pärnu mnt 62a (kes tahab nendest ruumidest mingitki ettekujutust saada, võib külastada restorani Gotsu, mis 2010. aastast sealsamas keldris tegutseb). Pärast kõikvõimaliku koli ja saasta väljavedamist ning ligi 100-ruutmeetrise pinna remontimist ja ümberehitamist avas Sillam seal veel samal 1972. aastal fotolabori Alfa, mis sai üle Tallinna tuntuks filmide, iseäranis aga värviliste diapositiivide ilmutajana.

Kliendid hakkasid kohe algusest peale kõrgelt hindama Alfa tööd ja selle ja head taset. Alfa kuulsus levis kiiresti. Pisut eemal üle tee asunud Ajakirjandusmaja kaheksanda korruse akendest, mille taga mina 1980. aastatel töötasin, hakkas fotohuviliste järjekord mitmel puhul silma. „Pidin iga kuu maksma teeninduskombinaadile mingi kindla summa, mis laias laastus oli võrdne lihtsureliku kahe kuu palgaga. Ülejäänud osa teenistusest võisin endale jätta,“ on Sillam ise meenutanud.

„Ilmutamiseks vajalikud kemikaalid ja muud materjalid sain kirjade järgi kombinaadist, tegelikult hankisin neid aga ise oluliselt suuremates partiides juurde, algul Moskvast, hiljem Soomest ja Saksamaaltki. Ametlikult kirja pandud kogusest ilmutasime tegelikkuses kümme või isegi sada korda enam. Et üheaegselt võimalikult rohkem filme ilmutada, leiutasin ise spetsiaalsed abivahendid. Kõigepealt raami, mis mahutas korraga kaksteist filmi, ning siis nn ilmutustoru, mis võttis korraga vastu viis raami. Ehk kui toonaste eeskirjade järgi kulus ühe filmi ilmutamiseks poolteist tundi, siis mina suutsin sama aja sees ühe sellise võtte abil korraga 60 filmi ära ilmutada. Neid raame oli mul rohkem kui viis ja torusid rohkem kui üks. Ilmutusmasinas aitas protsessi kiirendada magnetajamiga pump, mille ma ostsin USA-s vend Ovel külas käies. Mäletan, et mõnel korral tuli ööpäeva jooksul isegi kuni tuhat filmi ära ilmutada. Eks igaüks võib arvutada, palju see tookord raha sisse tõi.“Mingil perioodil maksis ühe diapositiivfilmi ilmutamine 1 rubla ja 50 kopikat, millest jäi Sillamile pärast maksude ja kulude mahaarvestamist umbes 60 kopikat.

Koos Velloga töötas Alfas abikaasa Õie Sillam (1933), kuid oli ka kõrvalist palgatööjõudu, mis nõukogude ajal oli seadusega tegelikult keelatud. Enamasti käisid Alfas endale lisa teenimas kutsekooli õpilased, kes olid tööle vormistatud praktikantidena.

Selleks, et meeletut huvi ilmutamisteenuse vastu rahuldada, mõtlesid Vello ja Õie välja üsna nupuka meetodi. Filme hakati ilmutusse võtma 24 tundi ööpäevas. Selleks lasti valmistada spetsiaalsed ümbrikud, millesse tuli filmirull sisse pista, ja ümbrikule kleebitud numbrilindilt väike konts ära rebida. Nagu kinopiletil. Siis tuli ümbrik läbi pilu kasti lasta ja uksele kirjutatud tähtaja möödudes, sagedasti juba sama päeva pärastlõunal või järgmise päeva hommikul, ilmutatud filmile järele tulla. Kättesaamiseks pidi küll järjekorras seisma, aga teenindus käis kiiresti, sest numeratsioon toimis, ilmutatud filmirullid olid asetatud numbrite järgi väikestesse pesadesse ja väljastamine käis ladusalt. Mäletan seda neist aegadest, kui ma ise Alfa teenuseid kasutasin. Kui fotohuvilisel oli tuli takus, suudeti film ära ilmutada paari tunniga.

Alfa laborist sai soovi korral osta ka defitsiitseid ORWO filme, mida Vello käis aeg-ajalt Moskvas kokku ostmas. Veel enne Berliini müüri langemist novembris 1989 käisid Sillami rajatud Alfaga Tallinnas isiklikult tutvumas Ida-Saksamaal asunud ORWO tehase inimesed. Pärast seda, kui nad veendusid, et Alfa töö kvaliteet ei jää ORWO enda ilmutuskvaliteedile milleski alla, kutsuti Vello Sillam Ida-Saksamaale tehasega lähemalt tutvuma. Avia väikebussiga tehtud reis päädis sellega, et Sillam naasis Eestisse terve bussitäie ORWO filmide ja kemikaalidega. Kogu kraam anti Sillamile tehasest kaasa osaliselt tasuta ja osaliselt võlgu. Üle piiri saamisega probleeme ei tekkinud, sest paberid olid kõik kenasti vormistatud.

Kui 1990. aastal tekkis võimalus aktsiaseltside moodustamiseks, asutas ka Vello Sillam oma fotolabori baasil aktsiaseltsi Alfa. Sel ajal hakkasid aga Eesti turule tungima ORWO filmist veelgi kvaliteetsemat toodangut pakkunud lääne firmad eesotsas Kodakiga. Nii jäigi ettevõtteregistrisse kantud AS Alfa 1995. aastast toimivasse äriregistrisse üle toomata. Alfa labori omaaegsed imeseadmed leidsid aga koha Vello Sillami kuuris.

Alfas teenitud raha eest ehitasid Sillamid endale Nõmmele maja, mis oma suurusega ületas kordades ENSV päevil lubatud ametlikke norme ning kutsus esile nii kadestajate kui ka toonaste võimu- ja karistusorganite tähelepanu. Kohapeal käis asja uurimas koguni ENSV esiprokurör Karl Kimmel (1922‒2009), kes ähvardas Sillami trellide taha saata. Nimelt leiti, et Sillami tulu on spekulatiivne ja et ta kasutab võõrtööjõudu. Vello tegevus sai negatiivset tähelepanu koguni üleliidulises kesklehes Izvestija, kus teda nimetati poolpimedaks fotograafiks, kes on sotsialismi pahupidi pööranud. Vangimajja Vellot siiski ei saadetud.
https://arileht.delfi.ee/news/uudised/e ... d=90167807
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36585
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: Eraettevõtlus NSVL-is

Postitus Postitas Kriku »

Aastast 1972 oli Sillamil individuaaltöö leping teeninduskombinaadiga Harju ja pärast viimase reorganiseerimist samasugune leping aastail 1982–1990 Harju teenindustootmisvalitsusega.
Kriku kirjutas:See, mis tundub inimesele, kes kuhugi oma filmid ilmutada või saapad parandada viis, ei pruugi olla kooskõlas sellega, kuidas asi oli paberil korraldatud.
Filmide ilmutamise töökoda polnud niisiis teoreetiliselt iseseisev ettevõte, vaid olemasolev organisatsioon võimaldas sel oma firma alt tegutseda. Ma ei kujuta ette, kui laialt sellist skeemi kasutati, aga mulle tundub, et need olid vähesed erandid.
Kasutaja avatar
Troll
Liige
Postitusi: 3173
Liitunud: 08 Okt, 2004 16:59
Asukoht: Viljandi
Kontakt:

Re: Eraettevõtlus NSVL-is

Postitus Postitas Troll »

Minu vanaisa oli 6.kategooria plekksepp, tal oli täitevkomiteest saadud patent ja ta töötas peale pensionile jäämist kodus. Tegi näiteks majavalitsusele keerulisi ventilatsioonisüsteeme ja vihmaveesüsteeme, EKSEKO-le plekist vorme, mille järgi klaasriidest ja vaigust söödavanne vormiti jms, täiesti ametlikult. Pluss eratellimused loomulikult. Sai täitevkomitee erifondist odavalt osta roostevaba plekki ja tsinkplekki. Tollal poisikesena ei osanud seda millekski eriliseks pidada, nüüd võtab küll kukalt kratsima, et kuidas seda lubati?
Hea võidab alati kurja - kes võidab, see ongi hea!
Tapper
Liige
Postitusi: 708
Liitunud: 28 Juul, 2005 9:12
Asukoht: Ütsainus Mulgimaa
Kontakt:

Re: Eraettevõtlus NSVL-is

Postitus Postitas Tapper »

No ärge unustage, et kui oli valida, kas sõjakommunismi kokku kukkumine ja seega oma võimust ilmajäämine või NEP kadus igasugune ideelisus ja pöörduti kapitalismi poole.
Eks see plaanimajanduse ülevalhoidmise tugikepp oli mida me nägime rohujuure tasandilt.

David Vseviov on korduvalt välja toonud oma lugudes kui paindlik oli see "vankumatu murdumatu kommunism" kui tuli oma positsiooni säilitada kaitsta.
Evolutsiooni kõrvalmõju, intelligentsus
Tegelane5
Liige
Postitusi: 801
Liitunud: 07 Veebr, 2009 12:28
Kontakt:

Re: Eraettevõtlus NSVL-is

Postitus Postitas Tegelane5 »

Troll kirjutas:Minu vanaisa oli 6.kategooria plekksepp, tal oli täitevkomiteest saadud patent ja ta töötas peale pensionile jäämist kodus. Tegi näiteks majavalitsusele keerulisi ventilatsioonisüsteeme ja vihmaveesüsteeme, EKSEKO-le plekist vorme, mille järgi klaasriidest ja vaigust söödavanne vormiti jms, täiesti ametlikult. Pluss eratellimused loomulikult. Sai täitevkomitee erifondist odavalt osta roostevaba plekki ja tsinkplekki. Tollal poisikesena ei osanud seda millekski eriliseks pidada, nüüd võtab küll kukalt kratsima, et kuidas seda lubati?
Loogiline tegelikult kui mõtlema hakata. Ütleme et noid asju Nliidus ei tehtud või polnud vastava kvaliteediga saada. Valida on kas osta valuuta eest Soomest või siis äkki vaataks läbi sõrmede kuldsete kätega meistrimehe tegevuse seaduslikkusele ning saab asjad rubladega aetud.
[i]“It is difficult to get a man to understand something, when his salary depends on his not understanding it.” [/i]
Jaanus2
Liige
Postitusi: 3834
Liitunud: 31 Mai, 2007 13:17
Kontakt:

Re: Eraettevõtlus NSVL-is

Postitus Postitas Jaanus2 »

Üksiku käsitöölise staatus oli NL-is igati olemas ja reglementeeritud. Kõike ei võinud teha ja sulaseid kasutada, aga muidu oli igati legaalne. Maksustamine oli ka ette nähtud, kõrgem kui teistel, aga õiget asja tehes tasus ära.
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36585
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: Eraettevõtlus NSVL-is

Postitus Postitas Kriku »

Kõvemat raha tehti tomatite Leningradi turule vedamise ja muu sellisega, piimaga mitte.

Aga sellest kõigest on NSVL nostalgia teemas juba palju juttu olnud. Käesoleva teema põhiküsimus on, kas, millal ja mil määral oli võimalik muu eraettevõtlus peale "isiklike abimajandite".
toomas tyrk
Site Admin
Postitusi: 5564
Liitunud: 16 Dets, 2003 11:32
Kontakt:

Re: Eraettevõtlus NSVL-is

Postitus Postitas toomas tyrk »

Oli selline mõiste nagu "individuaalne töövõtt", mis tähendas omapead igasugu asjade meisterdamist ja ka teenuste pakkumist. "Individuaalne töövõtt" pidi siis eraettevõtlusest erinema eelkõige selle poolest, et ei tohtinud olla teisi palgatöötajaid (et ei toimuks "ekspluateerimist") ja töövahendid pidid ka olema riigi omad. Töövahendite eraomandus oli üks paha-paha asi ideoloogiarindel.

Seda viimast aga ei olnud võimalik alati tagada. Kohe kindlasti mitte 100% tagada.
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36585
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: Eraettevõtlus NSVL-is

Postitus Postitas Kriku »

toomas tyrk kirjutas:Oli selline mõiste nagu "individuaalne töövõtt"
TEA entsüklopeediast:
1980. aastatele, eriti kümnendi teisele poolele, oli iseloomulik NSV Liidus ilmnev majandusprobleemide kuhjumine, ent sellega seoses avanes Eestil võimalus teha reforme, alguses väiksemaid, hiljem ka põhjalikumaid. Aastakümne esimesel poolel hakati ümber korraldama elukondliku teeninduse ettevõtteid (individuaalne töövõtt). Kümnendi keskel asuti alguses kergetööstuses, hiljem ka mujal rajama nn riiklikke väikeettevõtteid – neid asutasid küll riiklikud ettevõtted, kuid plaanimajanduslikud kitsendused neid ei piiranud.

1987. aastal hakkasid eraisikud looma eeskätt teeninduses ja kaubanduses (hiljem ka teistes majandusharudes) kooperatiive, need andsid võimaluse teha algust eraettevõtlusega, hiljem algas kaubandusettevõtete eraisikutele rentimine. Põllumajanduses asuti ärgitama talude taastamist. Ent kuna tegu oli ainult kohaliku uusettevõtluse käivitamisega ja turumajanduslikku infrastruktuuri ei olnud veel loodud, siis esialgu need algatused Eesti majanduse üldseisu ei parandanud.
Huvitav, kas see dateering - 1980-ndate esimene pool - on õige ja kui jah, siis mida see tähendab? Gorba sai võimule alles 1985. Kas varasemad taadid (Andropov?) hakkasid juba midagi sellist juurutama?

Tannberg võib-olla rääkis sellest, aga mina isiklikult küll ei mäleta :dont_know:
Kasutaja avatar
Troll
Liige
Postitusi: 3173
Liitunud: 08 Okt, 2004 16:59
Asukoht: Viljandi
Kontakt:

Re: Eraettevõtlus NSVL-is

Postitus Postitas Troll »

toomas tyrk kirjutas:...töövahendid pidid ka olema riigi omad. Töövahendite eraomandus oli üks paha-paha asi ideoloogiarindel.

Seda viimast aga ei olnud võimalik alati tagada. Kohe kindlasti mitte 100% tagada.
Jep, nii see oli, vanaisal olid kodus elektriline plekigiljotiin, painutuspress, valtsimismasin, puurpink ning elektri- ja gaasikeevitus. Kuidas nende saamisega lood olid, ei oska öelda, tõenäoliselt mingi mahakandmisega seotud sahker-mahker. Ametlikult osta neid vaevalt sai.
Hea võidab alati kurja - kes võidab, see ongi hea!
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36585
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: Eraettevõtlus NSVL-is

Postitus Postitas Kriku »

Troll, mis aastast su vanaisa niimoodi toimetas?
AMvA
Liige
Postitusi: 3543
Liitunud: 09 Dets, 2018 20:26
Kontakt:

Re: Eraettevõtlus NSVL-is

Postitus Postitas AMvA »

Näiteks enamus UKU käsitöökombinaadi tooteid valmisid individuaalse töövõtu alusel. Materjal ja töövahendid (vähemalt mingi osa) olid UKU poolt, töö käis kodus. Mu koolivenna isa treis selle alusel kodus õllekappasid UKU-le.
Kasutaja avatar
Troll
Liige
Postitusi: 3173
Liitunud: 08 Okt, 2004 16:59
Asukoht: Viljandi
Kontakt:

Re: Eraettevõtlus NSVL-is

Postitus Postitas Troll »

Kriku kirjutas:Troll, mis aastast su vanaisa niimoodi toimetas?
Vanaisa jäi lõplikult pensionile 1979-l aastal, kuid see kodune töö käis juba mõned aastad enne seda.
Hea võidab alati kurja - kes võidab, see ongi hea!
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36585
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: Eraettevõtlus NSVL-is

Postitus Postitas Kriku »

AMvA kirjutas:Näiteks enamus UKU käsitöökombinaadi tooteid valmisid individuaalse töövõtu alusel. Materjal ja töövahendid (vähemalt mingi osa) olid UKU poolt, töö käis kodus. Mu koolivenna isa treis selle alusel kodus õllekappasid UKU-le.
Vahe Trolli vanaisaga (kõlab hästi :) ) seisneb siin selles, et Trolli vanaisa ei teinud ainult ühele kliendile. UKU töötajad tegid lihtsalt tänapäevases mõttes kaugtööd.

1970-ndate lõpp on päris huvitav dateering.
Kasutaja avatar
Troll
Liige
Postitusi: 3173
Liitunud: 08 Okt, 2004 16:59
Asukoht: Viljandi
Kontakt:

Re: Eraettevõtlus NSVL-is

Postitus Postitas Troll »

Kriku kirjutas:1970-ndate lõpp on päris huvitav dateering.
Tähendab, plekitöid tegi vanaisa kogu aeg, niikaua kui ma mäletan. Mis ajast see ametlikuks muutus, ei oska öelda, kes seda lapsele ikka ette kandis. :D EKSEKO tellimused olid igal juhul juba 80-l aastatel, kui ma juba küllalt suur olin, et taadile suuremate tellimuste puhul appi minna. Oma esimesed iseteenitud taskurahad sain igal juhul niimoodi.
Hea võidab alati kurja - kes võidab, see ongi hea!
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 47 külalist