NMT/GSM

Vaba foorum kus võib arutada mujale mittesobivatel teemadel.
Viiskümmend
Liige
Postitusi: 2083
Liitunud: 04 Aug, 2010 12:33
Kontakt:

Re: NMT/GSM

Postitus Postitas Viiskümmend »

Lennart Meril oli statsionaarne ja sõltumatu NMT otseside üle lahe, Kadrioru katusele oli selleks ka korralik yagi antenn paigaldatud.
Näiteks Tallinki laevadel on GSMi repiiter-tugijaamad, kohe Tallinnas lülituvad reisijate telefonid laeva tugijaamale ja on seal kuni laeva sildumiseni Helsingis. Keset lahte vahetab laeval olev tugijaam lihtsalt oma nn. Eesti operaatorite teenused automaatselt Soome operaatorite pakutavate vastu ja teistpidi sõites on see vastupidi.
Kasutaja avatar
Kapten Trumm
Liige
Postitusi: 40072
Liitunud: 28 Juul, 2005 15:35
Kontakt:

Re: NMT/GSM

Postitus Postitas Kapten Trumm »

Raadiolevi võimalustest - ma olen keskpolükal saanud vabakasutuse (446 MHz) 0,5W jaama saanud korraliku side 5 km linnulennult ja olen olnud hädas sellega, et tunduvalt võimsam SEM pole saanud sidet ca 1,5 km teise samasugusega :dont_know:
/Veelgi hullem on see, et koos kohustusliku patriootliku riigioptimismi kehtestamisega nõrgeneks paratamatult ka meie ohutaju, mis on enesealalhoiuks vältimatult vajalik instinkt/ S. Mikser 2014.
OLAVI
Liige
Postitusi: 1635
Liitunud: 31 Juul, 2014 0:49
Kontakt:

Re: NMT/GSM

Postitus Postitas OLAVI »

Raadiosignaalide kaugsidest:
Esimene Eesti ringhäälingusaatja (5W) pandi tööle Tallinnas ja selle signaal oli Tartus ja Võrus väga nõrgalt kuulda, kui üldse oli kuulda.
Teine ringhäälingusaatja mis tagas kuuldavuse üle Eesti pandi üles Türile (15W) ameerika firma poolt ja see hakkas segama Itaalia ja teisi Vahemereäärsete riikide ringäälingusaatjaid, mispeale need esitasid Eesti riigile kaebuse.
Analoog TV kaugemat pilti olen Eestis näinud RAI (Itaalia) ja Norra TVd.
Soome UKV raadio kuulamine väliantenniga Tartus oli mul 80`datel tavapärane.
Raadioamatöörid teavad sellist nähtust nagu "saatja ümber olev vaikusetsoon", mida olen ise kogenud tankodromil kus 20W saatjatega 300m kuni 1km kauguselt oli keeruline sidet saada.
Raadiolainete levi sõltub palju antennidest, maapinnast, kasutatavast sagedusest ja paljudest muudest teguritest.
NMT levist:
Oma esimene oli Erikson Hotline, norm saatevõimsus siseakult 5W ja auto sigarisüütajast 15W.
Minu omal oli mingi anomaalia ja kippus sigarisüütaja toitel minema ülivõimsaks ning auto süütajapesa 10A kaitset läbipõletama ning tuli suurem kaitse panna.
Kõrgelt Hiiumaa põhjarannikult auto katuseantenniga sain kätte nii Rootsi ja Soome võrgud.
Ainuke asi, mis jagades paljuneb on teadmised.
retti
Liige
Postitusi: 1268
Liitunud: 13 Dets, 2004 22:14
Kontakt:

Re: NMT/GSM

Postitus Postitas retti »

OLAVI kirjutas:Raadiosignaalide kaugsidest:

Analoog TV kaugemat pilti olen Eestis näinud RAI (Itaalia) ja Norra TVd.
Soome UKV raadio kuulamine väliantenniga Tartus oli mul 80`datel tavapärane.

Olen kuulnud - et Tartus Puiestee tänaval olla kaunis stabiilselt vaadatud Soome YLE TV analoogtelevisiooni.
Oma silmaga olen näinud Soome TV pilti Viljandimaa Kärstnas. Kohalikud väitsid,et kaunis tavaline.
Kasutaja avatar
isakene
Liige
Postitusi: 1056
Liitunud: 29 Jaan, 2009 1:04
Kontakt:

Re: NMT/GSM

Postitus Postitas isakene »

Soome YLE-t olen ise vaadanud EPA Torni 9-ndal korrusel. Tähelepanuväärseks tegi asja fakt, et tol hallil ajal, kui telesaatja keset linna kõrgus, ei viitsinud keegi end antenni ülespanekuga vaevata ning tavaline "tudengiantenn" koosnes triikraua- või laualambi- või kohviveskijuhtmest, millele jupp jämedamat vasktraati ümber pistikuharu keeratud. Mille vaba ots siis omakorda teleka antennipesasse käis. Kursavennal oli selleks lausa statsionaarselt antennipesaga ühendatud seinakontakt teleka tagakaane külge kruvitud, et lihtsam oleks parajasti kasutusest vaba majapidamisriistapuud antenniks ühendada. "Soome hääle" plokist polnud aga lõunamaalased muidugi miskit kuulnud, ning kaladena maigutavate hääletute tegelaste ekraanilt vahtimine suurt populaarsust ei saavutanud. Seda enam, et väljamaine pilt sattus ette vaid kord-paar kuus.
Kurioosne lahendus levi parandamiseks oli veel tuttavate tudengineidude ühikatoas. Raadiotehnikaline kõrgtehnoloogia seisnes traadist konksus kardinapuu küljes, kuhu kehva telekapildi korral tuli antennina kasutatav triikraud riputada. Toimis lausa uskumatult hästi. :D
Kui Teile paistab, et see on nii, siis see ongi nii - Teile paistab.
klm
Liige
Postitusi: 124
Liitunud: 29 Apr, 2008 8:56
Asukoht: Wesenbergh
Kontakt:

Re: NMT/GSM

Postitus Postitas klm »

Kui otsenähtavus kätte saada, siis on koduste, piiratud vahenditega võimalik näiteks mõnekümne kilomeetri kõrgusel lendava meteosondi 0,6 W saatjat paarisaja kilomeetri pealt varras antenniga vastu võtta. Sealjuures on vastuvõtjaks mõneteist eurone tarkvaralise raadio võimekusega USB TV pulk.
Kui nüüd "raadiotehniliste sateliitide" võimekusele mõelda, siis pole orbiidilt mobiili kõnede kuulamine mingi ulme.
mart2
Liige
Postitusi: 5127
Liitunud: 22 Juun, 2014 19:52
Kontakt:

Re: NMT/GSM

Postitus Postitas mart2 »

retti kirjutas:... Olen kuulnud - et Tartus Puiestee tänaval olla kaunis stabiilselt vaadatud Soome YLE TV analoogtelevisiooni...
Tartus vaadati Tähtveres Soomet tõesti, kuid katusel oli "patarei" - neli antenni ruuduna.
Pärnus isakodus oli Nikolai tänaval (siis Võidu tn) katusel üksik ja ~80% ajast oli Soome pilt ees.
Paljude raamatute lugemine teeb inimese palju lugenud isikuks, kuid ei pruugi teha teda targaks...
retti
Liige
Postitusi: 1268
Liitunud: 13 Dets, 2004 22:14
Kontakt:

Re: NMT/GSM

Postitus Postitas retti »

mart2 kirjutas:
retti kirjutas:... Olen kuulnud - et Tartus Puiestee tänaval olla kaunis stabiilselt vaadatud Soome YLE TV analoogtelevisiooni...
Tartus vaadati Tähtveres Soomet tõesti, kuid katusel oli "patarei" - neli antenni ruuduna.
Pärnus isakodus oli Nikolai tänaval (siis Võidu tn) katusel üksik ja ~80% ajast oli Soome pilt ees.

Me tõenäoliselt räägime sama asja eri tehnilistest lahendustest.
Soome TV saateid VHF sagedustel sai vaadata ka ühe antenniga. Kui sai.
Kui Soome TV saateid hakati üle kandma UHF e. detsimeeter lainealal - siis oli küll sinu mainitud "patareil" jumet.
Selline oli ka Tartu kesklinnas.Pildil paremal maja katusel
Manused
Scan-141125-0014.jpg
smr
Liige
Postitusi: 868
Liitunud: 05 Sept, 2011 7:07
Kontakt:

Re: Kas N Liidus oli ka midagi head?

Postitus Postitas smr »

Kapten Trumm kirjutas:See GSM vidin reisilaevadel ei oma ju ühendust maismaal asuvate tugijaamadega, vaid käib satelliidi kaudu. Kahtlane küll, et GSM (või isegi NMT) levi ulatub kaldast 2000 km.

Sideasjanduses on muidu kirvereegel 1 vatt võimsust = 1 km levi. Selle järgi võiks selle NMT ülelahe levi müüdi kiirelt ühele poole saada, vaevalt selle asja võimsus palju üle 20W oli.


Uhh 1 W=1km :)

Mul istub üks lühilaine raadio ja kuulab WSPR majakaid. Võrdle nüüd PWR ja km tulpasid :)



Pilt
smr
Liige
Postitusi: 868
Liitunud: 05 Sept, 2011 7:07
Kontakt:

Re: NMT/GSM

Postitus Postitas smr »

retti kirjutas:
mart2 kirjutas:
retti kirjutas:... Olen kuulnud - et Tartus Puiestee tänaval olla kaunis stabiilselt vaadatud Soome YLE TV analoogtelevisiooni...
Tartus vaadati Tähtveres Soomet tõesti, kuid katusel oli "patarei" - neli antenni ruuduna.
Pärnus isakodus oli Nikolai tänaval (siis Võidu tn) katusel üksik ja ~80% ajast oli Soome pilt ees.

Me tõenäoliselt räägime sama asja eri tehnilistest lahendustest.
Soome TV saateid VHF sagedustel sai vaadata ka ühe antenniga. Kui sai.
Kui Soome TV saateid hakati üle kandma UHF e. detsimeeter lainealal - siis oli küll sinu mainitud "patareil" jumet.
Selline oli ka Tartu kesklinnas.Pildil paremal maja katusel


Ise mäletan 80ndatest ühte sellist quad VHF(?) yagi Ilmatsalu tänaval 3kordse maja katusel.
UHFis hakkas MTV3 tulema alles 80ndate lõpus ju?

Edit: 1986 siis ehk https://fi.wikipedia.org/wiki/Kolmoskanava
AMvA
Liige
Postitusi: 3529
Liitunud: 09 Dets, 2018 20:26
Kontakt:

Re: Kas N Liidus oli ka midagi head?

Postitus Postitas AMvA »

Kapten Trumm kirjutas:
Sideasjanduses on muidu kirvereegel 1 vatt võimsust = 1 km levi. Selle järgi võiks selle NMT ülelahe levi müüdi kiirelt ühele poole saada, vaevalt selle asja võimsus palju üle 20W oli.


Ma ei ole küll nii kõva teoreetik kui sina ja seega lähtun praktilisest kogemusest.

Mitmeid aastaid oli Telia levi Lohusalu rannas nii olematu, et näiteks raadio podcaste või muusika voogedastust oli võimatu kuulata. Ma tegin telefonil võrguotsingu, vaatasin et Soome Tellia levi täitsa saadav ja istusin nende võrgus. Ja see ei olnud mitte mingi üks erilise leviga päeva vaid sedasi sai suve jooksul ikka mimel päeval tehtud.
Kasutaja avatar
Kapten Trumm
Liige
Postitusi: 40072
Liitunud: 28 Juul, 2005 15:35
Kontakt:

Re: NMT/GSM

Postitus Postitas Kapten Trumm »

Anomaaliad on iga asjaga, ULL raadiosidet on ka teistpoolt maakera kuulatud.
/Veelgi hullem on see, et koos kohustusliku patriootliku riigioptimismi kehtestamisega nõrgeneks paratamatult ka meie ohutaju, mis on enesealalhoiuks vältimatult vajalik instinkt/ S. Mikser 2014.
AMvA
Liige
Postitusi: 3529
Liitunud: 09 Dets, 2018 20:26
Kontakt:

Re: NMT/GSM

Postitus Postitas AMvA »

Kapten Trumm kirjutas:Anomaaliad on iga asjaga, ULL raadiosidet on ka teistpoolt maakera kuulatud.


See anomaalia kestis terve suve, nagu ma mainisin (ekstra sinu jaoks) :)
smr
Liige
Postitusi: 868
Liitunud: 05 Sept, 2011 7:07
Kontakt:

Re: NMT/GSM

Postitus Postitas smr »

Tartu skulptor Aulin Rimm on televisiooni kaugvastuvõtmise entusiastina vastu võtnud saateid peaaegu kõigist Euroopa riikidest.

https://www.ra.ee/fotis/index.php/et/ph ... bd6394c850
Alts
Liige
Postitusi: 64
Liitunud: 16 Apr, 2005 12:44
Asukoht: Tartu
Kontakt:

Re: NMT/GSM

Postitus Postitas Alts »

Kaheksakümnendatel lapsena Tartus sai väga igatsetud Soome televisiooni. Vanaisast järelejäänud raamatutes oli juttu televisiooni kaugvastuvõtust, mis oli võimalik läbi peegelduste ionosfäärist. Kas on nii, et kuuekümnendatel oli see võimalik, kuna TV leviks kasutati ka mujal meeterlaineala aga hilisemalt kasutusele võetud detsimeeterlaineala enam nõnda ei peegeldunud?
Kuni targem järele annab, annab kavalam talle kerepeale.
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 14 külalist