www.militaar.net

Militaarteemad minevikust kaasaega
Tänane kuupäev 23 Sept, 2021 16:18

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi [ DST ]
Tee uus teema Vasta teemale  [ 9 postitust ] 
Autor Sõnum
 Teema pealkiri: Toompea kaitsmine ja muu..
PostitusPostitatud: 30 Mär, 2021 11:07 
Eemal
Liige
Kasutaja avatar

Liitunud: 16 Okt, 2005 19:42
Postitusi: 9855
Asukoht: Siilis
Millegipärast ei ole foorumis sellist teemat - aga kindlasti on siin palju minuealisi, kes tahaksid siia jätta oma muljeid..

Minuenda väiksed mälestused siis..

SAVISAAR kutsub eesti raffast raadio kaudu appi // Toompead rünnatakse.
Olen kodus Mustamäel, reageerida ei viitsi (SAVISAARest lugu ka ei pea) - aga minu ema ajab mind välla // kihutab "appi minema".
Ajan dressid selga, lähen. Sõites trolliga Mustamäelt umbes enne Tõnismäe peatust näen juba jooksvaid mehi - saa aru, värk on vist tõsine.
Toompea lossi ees plats inimesi täis, imbun sinna sisse.
Kohe läeb rüseluseks, karjutakse nii eesti poolt kui vastu lööklauseid - näha on ka miilitsaid.
Rüseleme seal ja mingi moment tajun, keegi koguaeg müksab mind selga.
Keeran ümber // vaatan - keski minust vanem venelane konkreetselt näitab mulle nuga.
Karjun minu kõrvale sattunud miilitsale - "tal on nuga!".
Miilits reageerib aga noaga vehkinud venelane kaob momentaalselt raffamassi.

Olukord on väga ootamatult muutunud ja Toompea lossi hoovist hakkavad väljuma sinna lõksu jäänud venelased.
Lossiesise raffamassi seas moodustub omamoodi koridor "aktivistidest", kes peavad kaitsma neid rotte raffa viha eest (seda on päris pallu telekaadrites näha olnud).
Võtan kaaslastega õlgõlast kinni, ajan jalad laiali ja aitan seda koridori moodustada.
Moraalselt löödud venelased lahkuvad läbi selle "häbikoridori".
Venelased on vait, raffas karjub. Otse minu seljataga on keegi hüsteeriline naisterahvas, kes üritab minu laialiaetud jalge vahelt oma jalaga mööda seda koridori liikuvaid tiblasid lüüa - üritan teda tahapoole nügida, et ta nendele rottidele pihta ei saaks.

Vot tak.
Kuuldavasti on Leedu valitsus sarnastes sündmustes osalejatele spetsiaalse medali loonud - nohh, meil Eestis pole seda vajalikuks peetud. Sest vabadus tuli ju "kergesti" kätte :mrgreen:

Lihtsalt niisama.

_________________
Infanterie - königin aller Waffen.
Ja kolmas brigaad tuleb ka nagunii.


Üles
 Profiil Saada privaatsõnum  
 
 Teema pealkiri: Re: Toompea kaitsmine ja muu..
PostitusPostitatud: 30 Mär, 2021 12:14 
Eemal
Liige

Liitunud: 16 Juul, 2013 12:48
Postitusi: 427
See on tänuväärne teema ja väga huvitav ka. On vihjatud, et Nevski katedraalis olid GRU/KGB eriüksuslased valmis sekkuma, samuti kuulati sealt tornist valitsussidet pealt. Oma tuttavad olid 1991. augustis Raadiomaja juures, Hardo Aasmäe rääkis seal valjuhääldist, et kui rünnatakse soomukitega, siis hoidke ukseorvadesse jne varju. Oli kuulda ka Vilniuses tegutsenud eriüksuslastest, kes tsiviilriietes olles suures rahvamassis paanikat tekitasid, teravate väikeste nugadega justkui endale teed trügides kaasinimestesse väikeseid lõikeid sooritasid.


Üles
 Profiil Saada privaatsõnum  
 
 Teema pealkiri: Re: Toompea kaitsmine ja muu..
PostitusPostitatud: 30 Mär, 2021 12:16 
Eemal
Moderaator
Kasutaja avatar

Liitunud: 10 Aug, 2010 19:55
Postitusi: 25797
Asukoht: Viljandimaa
Soomukeid vast ikka ei olnud kirikus peidus...

_________________
Miks Venemaa Ukrainas sõdib?
Kas Ukraina kaotab?
2015 jaanuari pealetung
Karmi käega valitsus Ukrainale?
Islamiterroristide hord tuleb?
Moskva jaoks ei võimutse separatistid mitte Donetskis ega Luganskis, vaid Kiievis.


Üles
 Profiil Saada privaatsõnum  
 
 Teema pealkiri: Re: Toompea kaitsmine ja muu..
PostitusPostitatud: 30 Mär, 2021 12:32 
Eemal
Liige

Liitunud: 16 Juul, 2013 12:48
Postitusi: 427
Raadiomaja juures olid inimesed soomukite tulekuks valmis.
Tsiteeri:
20. augusti õhtuks oli raadio- ja telemaja kvartal raskeveokitega blokeeritud. Kaitse organiseerijad (nii Kodukaitse kui Rahvarinde inimesed) soovisid küll alguses paigutada relvastatud valve ka raadiomajja, kuid sellele olime vastu. Kui raadiomaja koridorides või stuudiotes oleks läinud tulevahetuseks, oleks ehk veerandi-poole tunni jooksul saated küll jätkunud, kuid aparatuur oleks purustatud – nagu toimus Vilniuses. Tõenäoliselt oleks olnud ka inimohvreid. Ehk oleks olnud siis väljapoole paistvat kangelaslikkust rohkem, ehk mõned soovisidki veidikesegi verd. Meil oli vaja kindlustada saated rohkem kui pooleks tunniks. Lepiti kokku – relvastatud kaitsjad olid vaid raadiomaja sissepääsu juures.

Õhtul kogunes raadio- ja telemaja ette hulgaliselt rahvast. See oli tõeliselt eriline õhtu ja öö – inimesed seisid ja ootasid rünnakut, paljakäsi, valmis kaitsma vabadust. Piimakombinaat saatis kogunenud rahvale tetrapakendites piima, mingi kohvik lähetas saiakesi, kusagilt saabus auto viinerite ja sardellidega. Paljud tulid kodus küpsetatud pannkookide ja muu omatehtud kraamiga. Seda ei müüdud, vaid jagati, pakuti kõigile soovijatele, mõtlemata kasusaamisele; küsimata, kuidas kaetakse hiljem kaubanduslik puudujääk. Keegi tassis kohale kasti Molotovi kokteilidega, küllap tuli seegi puhtast südamest, soovist kaitsta. Siiski arvasid inimesed, kellega rääkisin, et see viimane oleks pigem provokatsioon sõjaväelastepoolse jõu kasutamiseks kui tõsiseltvõetav kaitse tankide vastu.

Õnneks jäi raadio- ja telemaja rünnak ära, putšisid osutusid riigipöörde asjus täiesti saamatuks, riigipööre vaibus. Analüüsides hiljem meie ettevalmistusi ja tegevusplaane, leidsime, et arvestades tollast olukorda, oli ainuõige kindlustada, et Vikerraadio ei kaoks eetrist. Ka teletorni töötajatel oli sarnane taktika, olime ju nendega pidevalt ühenduses.

https://www.postimees.ee/511456/minu-aasta-1991-raadiosaated-ei-tohtinud-katkeda

Siin ka head materjali: https://arhiiv.err.ee/vaata/ule-noatera-1991-aasta-augustiputs


Üles
 Profiil Saada privaatsõnum  
 
 Teema pealkiri: Re: Toompea kaitsmine ja muu..
PostitusPostitatud: 30 Mär, 2021 13:04 
Eemal
Liige

Liitunud: 22 Juun, 2014 20:52
Postitusi: 2942
to akf NGolf -
Borja jutt käib ilmselt 15. mail 1990 toimunud Interrinde rünnaku kohta, mitte Augustiputši mälestustest.

_________________
Paljude raamatute lugemine teeb inimese paljulugenud isikuks, kuid ei pruugi teha teda targaks...


Üles
 Profiil Saada privaatsõnum  
 
 Teema pealkiri: Re: Toompea kaitsmine ja muu..
PostitusPostitatud: 30 Mär, 2021 13:14 
Eemal
Liige

Liitunud: 16 Juul, 2013 12:48
Postitusi: 427
Jah, samas teema pealkirjas oli ka "ja muu.." ja eeldasin, et siia kuuluvad ka teised sel aastal toimunud olukorrad, kus rahvas tuli kaitsma olulisi objekte. Igal juhul oli rahva hulgas külmrelvadega vehkijate hulgas ka päris proffe, see akf Borjat selga müksanud indiviid vast pigem mitte...


Üles
 Profiil Saada privaatsõnum  
 
 Teema pealkiri: Re: Toompea kaitsmine ja muu..
PostitusPostitatud: 16 Apr, 2021 14:21 
Eemal
Uudistaja

Liitunud: 08 Apr, 2021 21:14
Postitusi: 13
Tuleb meelde, et tegime tol päeval sõpradega aega parajaks ja keegi tõi sõna, et kutsutakse kõiki Toompeale. Sõitsime bussiga Lasnamäelt linna ja kui kohale jõudsime, "olid koolitunnid juba alanud". Lossi platsil oli rahvast nagu murdu ja meie seisime kusagil platsi parempoolses servas. Üksikuid eredamaid hetki enam ei meenu, pigem on meelde jäänud üldine tunnetus, mis kohapeal valitses ja selle võiks lühidalt kokku võtta kui solidaarsuse omade vahel.
Töötasin tol ajal Toompea lossi territooriumil asunud asutuses ja kui õigesti mäletan, siis mingi lühema perioodi (1-2-3 päeva) vältel ei saanud sissepääsupiirangu tõttu tööl käia.


Üles
 Profiil Saada privaatsõnum  
 
 Teema pealkiri: Re: Toompea kaitsmine ja muu..
PostitusPostitatud: 12 Mai, 2021 12:52 
Eemal
Liige

Liitunud: 16 Juul, 2013 12:48
Postitusi: 427
Tsiteeri:
Vähetuntud kangelane vanemleitnant Ahaladze: „Suutsin anda oma väikese panuse, et Toompeal verd ei valataks“
Grusiinist ärimees Goderdzi Ahaladze meenutab kirglikku päeva 1990. aasta mais, kui Eesti ülemnõukogu noorima liikmena Interliikumise mässajad Toompea lossi õuelt välja juhatas.


Jarovoi selja tagant seiravad toimuvat ajakirjanikud Toomas ­Sildam ja Peeter Raidla. Nugise õla kõrval jälgib toimuvat morni näoga Nõukogude armee vanemleitnandi vormis mees. 26aastane Goderdzi Ahaladze on ülemnõukogu noorim liige, isegi Mart Laarist neli aastat noorem.

„Tavaliselt käisin ma ülemnõukogus ülikonnaga, aga sel päeval panin mundri selga, et meeleavaldajate jaoks autoriteetsem välja näha,“ meenutab Ahaladze aastal 2021.

https://ekspress.delfi.ee/artikkel/93365339/vahetuntud-kangelane-vanemleitnant-ahaladze-suutsin-anda-oma-vaikese-panuse-et-toompeal-verd-ei-valataks


Üles
 Profiil Saada privaatsõnum  
 
 Teema pealkiri: Re: Toompea kaitsmine ja muu..
PostitusPostitatud: 12 Mai, 2021 13:14 
Eemal
Moderaator
Kasutaja avatar

Liitunud: 10 Aug, 2010 19:55
Postitusi: 25797
Asukoht: Viljandimaa
Väga huvitav:
Tsiteeri:
Ülemnõukogu valimisteks võis kandidaadi esitada valijate koosolek. Ahaladze kutsuski Tapal paari sõbra abil – ülemuste jaoks ootamatult – kokku koosoleku ja lasi end saadikukandidaadiks esitada. Kuna kõik toimus seaduse järgi, ei juletud tema kandidatuuri ära nullida. Aga vanemleitnandi isetegevus ärritas ülemusi ning õige valimistulemuse saavutamiseks esitati maavägede ringkonnas viis kandidaati.

„Jevgeni Aunapu oli kindral, eestlane, lugupeetud inimene, sõjakooli juht. Teine tähtis kandidaat oli Afganistani sõjas käinud ordenikandja, polkovnik,“ räägib Ahaladze. „Aga nad ei näinud eriti vaeva. Ma ei olnud mingi poliittehnoloog, aga tegin intuitiivselt õigeid asju,“ meenutab mees, kes hiljem Ukrainas ka poliittehnoloogina raha teenis.

Tänapäeva mõistes tegi Ahaladze ukselt uksele kampaaniat. Ta käis kaks korda läbi kõik Eestis asunud maavägede väeosad, esines sõdurite ees ning investeeris oma näopildiga ühelehelise valimisprogrammi trükkimiseks 100 rubla. Sel ajal võrdus see summa Eesti NSVs keskmise kuupalgaga. Oma valijatele, s.t ajateenijatele lubas Ahaladze mõõdukaid ümberkorraldusi. „Nõukogude Liidu lagunemisest ma ei rääkinud, ei osanud sellest mõeldagi! Olin mõõdukas keskmik.“

ENSV, 18. märts 1990. Ahaladze sõnul olid ülemnõukogu valimised ausad ses mõttes, et hääletustulemust ei võltsitud. „Aga valimispäeva hommikul rivistasid komandörid oma sõdurid üles ja andsid soovituse: „Me hääletame (Tallinna Kõrgema Ehitusvägede Poliitilise) sõjakooli ülema kindral Aunapu poolt!“ Tegelikult andis valimisjaoskonnas enamik ajateenijatest hääled mulle.“ Maavägede valimisringkond number 46 oli kõige suurem, valimistel osales 10 075 inimest – osalusprotsent oli 97. Armeejuhtide jahmatuseks võidab valimised nii vanuse kui auastme poolest poisike Ahaladze. Ülejäänud sõjaväelased Eesti ülemnõukogus on lennuväe kindral Zijautdin Abdurahmanov, piirivalvevägede polkovnik Jevgeni Kotšergov ja mereväe 3. järgu kapten Sergei Volkov.
Tekitab igasuguseid mõtteid :?

_________________
Miks Venemaa Ukrainas sõdib?
Kas Ukraina kaotab?
2015 jaanuari pealetung
Karmi käega valitsus Ukrainale?
Islamiterroristide hord tuleb?
Moskva jaoks ei võimutse separatistid mitte Donetskis ega Luganskis, vaid Kiievis.


Üles
 Profiil Saada privaatsõnum  
 
Näita postitusi eelmisest:  Sorteeri  
Tee uus teema Vasta teemale  [ 9 postitust ] 

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi [ DST ]


Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 1 külaline


Sa ei saa teha uusi teemasid siin foorumis
Sa ei saa postitustele vastata siin foorumis
Sa ei saa muuta oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa kustutada oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa postitada siin foorumis manuseid

Otsi...:
Hüppa:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Eestikeelne tõlge phpbb.ee poolt