Leitnandid, starleid ja kaptenid vene sõjaväes vanuse järgi

Muljeid teenistusest. Nii Eesti väeosades, N Liidus, luures või vastuluures, või hoopis partisanide juures. Kuidas kellelgi juhtunud on.
Kasutaja avatar
gvardimatros
Liige
Postitusi: 397
Liitunud: 30 Mai, 2009 10:16
Asukoht: TLN, Võru, Värska
Kontakt:

Postitus Postitas gvardimatros »

nad käisid pool aastat kuni aasta prapporite koolis
ja siis saabusid cccp - d seestpoolt õõnestama 8)
Baltiiski merejalaväe brigaad - huvitavalt raisatud aeg DMB 90
alax
Liige
Postitusi: 1503
Liitunud: 07 Dets, 2005 15:53
Asukoht: Lõuna-Eesti
Kontakt:

Postitus Postitas alax »

Aga missugustel ametokohtadel olid lipnikud, keda nimetati vene kroonus prapostsikkudeks (vist kirjutsaid valesti). Olen kuulnud , et nad olid sööklate ja ladude juhatajad. Kuidas neiks saadi? Vist olid neil vastavad kursused. Kas on teada igavestest likpnikest? Tänapäeval on lipnik vist sageli reservsõjaväelane, kui ma olen õigesti aru saanud?
_________________

Lipnik on Eesti ja oli Tsaari-Venemaa sõjaväes kõige madalam ohvitseri auaste. NLiidu sõjaväeprapoštšikud on Eesti sõjaväega võrreldes veeblid. Üldiselt kutselised allohvitserid. Enne 1971a. olid üleajateenijad seersandid ja vanemad, siis leiti et prapoštšik on soliidsem auaste. Praporeid oli väeosades arvuliselt umbes sama palju kui ohvitsere. Laod, köögid, tehnikud, orkestrite liikmed jne
Kasutaja avatar
Tux
Liige
Postitusi: 1327
Liitunud: 30 Okt, 2005 21:13
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Postitus Postitas Tux »

Jaa see tagasihoidlik prappor oli tegelikult see mees kelle najal terve see armee püsti püsiski. Kui mingi noor leitu tuli väkke, siis sai ta juba esimesel päeval aru, et temast ei sõltu midagi. Ainuke võimalus oma tööga hakkama saada oli siis kui ta prapporitega hästi läbi sai, sest need tundsid hästi sõdureid ja omasid ka ülevaadet mis kuskil ladudes olemas on. Samuti olid prapporid paiksed, neil oli naine ja aialapp kusagil lähedal, seega teadsid nad ka tsiviile (kolhoosiesimehi ja muid vajalikke asjapulki) kellelt midagi naturaalmajanduse tingimustes vahetada sai.
Tagantjärele tarkus on täppisteadus!
krijgsvolk
Liige
Postitusi: 784
Liitunud: 09 Aug, 2009 9:40
Asukoht: Jõgevamaa
Kontakt:

Postitus Postitas krijgsvolk »

Nojah, aga virutasid need praporid igatsugu staffi nii, et tolmas ükskõik mida ja ükskõik kust ja kuidas.
Mäletan, et küsisin ühe eesti kuti käest prapori kohra, et "mis mees see on?"
Tüüp vaikis hetke, mõtles korraks ja vastas siis:"Keskmine bensiinivaras!"
Lühidalt ja ammendavalt!
Mäletan, et oli üksikuid korrektseid tüüpe praporite hulgas. siiani on meeles üks tatarlasesest prapor perekonnanimega Vahhitov. See tüüp meenutas lausa korrektset ohvitseri juba, aga sellised isendid olid ikka äärmiselt haruldased küll.
Muide kutsuti neid praporeid veel "kussokideks"(v.k. "tükk") ja staršii praporštšikuid "polvtora kuska" ( v.k. "poolteist tükki").
Vandersell
Liige
Postitusi: 74
Liitunud: 08 Veebr, 2010 0:11
Asukoht: Internetis.
Kontakt:

Lipnik

Postitus Postitas Vandersell »

Tänud!
Aga ma saan aru, et nõukaajal oli lipnik ohvitseride ja seersantide vahepeal. Nii et mitte veel päris ohvitser.
Andres
Vandersell
Liige
Postitusi: 74
Liitunud: 08 Veebr, 2010 0:11
Asukoht: Internetis.
Kontakt:

Pagunite mahavõtmine.

Postitus Postitas Vandersell »

Huvitav, kas auastmeid võeti maha tavaliselt ühekaupa? Ja ma kujutan ette, et keda saadeti karistusalusena dispatti, pidi eeldatavasti kõikide pagunitega hüvasti jätma.
Mõnedes vanades filmides on näha, kuidas mõnel sõjaväelasel võetakse- kõigi nähes- pagunid pealt maha. See võis olla õudne läbielamus neile, kes auastmesse eriti tõsiselt suhtusid.
Aga see oli eeldatavasti väga vana komme.
Andres
Kasutaja avatar
kangelaspioneer
Liige
Postitusi: 1044
Liitunud: 30 Dets, 2004 13:13
Asukoht: Tallinn/Tapa
Kontakt:

Re: Pagunite mahavõtmine.

Postitus Postitas kangelaspioneer »

Vandersell kirjutas:...
Mõnedes vanades filmides on näha, kuidas mõnel sõjaväelasel võetakse- kõigi nähes- pagunid pealt maha. See võis olla õudne läbielamus neile, kes auastmesse eriti tõsiselt suhtusid.
Aga see oli eeldatavasti väga vana komme.
See protseduur käib ka tänapäeval samamoodi edasi, olen ise rivis olnud, kui rivi ees paguneid maha võetakse.
Vandersell
Liige
Postitusi: 74
Liitunud: 08 Veebr, 2010 0:11
Asukoht: Internetis.
Kontakt:

Jefreitor.

Postitus Postitas Vandersell »

Ah kohe nii.
Ja mis tegelane see jefreitor on? Mille poolest ta tavalisest sõdurist erineb? Tal vist kergem tõusta kui reamehel. Hitler oli ka sõjaväes kapral, mis vastab jefreitorile.
Lemet
Liige
Postitusi: 19914
Liitunud: 12 Apr, 2006 15:49
Kontakt:

Postitus Postitas Lemet »

Meil oli prapor zvodikomandöriks. Ja igati asine taat, kes ei kartnud ka polkovnikust staabiülemale vajaduse korral hambaid vastu ajada. Nii et Vetemaa määratluses "roppsuu-röökuri" alla liigituv isend, kes teisi polkovnikuid ei häbenenud sinatada ja kolmekordsetega õnnistada, teda vaid teietas ja Ivan Aleksejevitšiks kutsus. Ja eriti häält tõsta ei tihanud. Aga enamus oli muidugi sellest seeriast, keda Peetriaegse ühe paguniga vormi jutuga tögati. Õigustatult muidugi. Sest et teine pagun niikuinii kunagi koti alt välja ei paista. Ja hüüti neid "homutideks". Mõningaid eriti põlastusväärseid ka "sundukkideks"
Aga jefreitor on "eesrindlik sõdur". Keda peale paela pealesaamist "pjosiks" (peni)kutsuti. Ja supi seest võetud kondiga meelitati. Anti see "auaste" harilikult preemiaks reasõdurile. Ei mäleta küll ühtegi juhtumit, kui näiteks utšepkast keegi jefreitorina oleks saabunud. Jutte muidugi liikus, aga vähemasti meie väeossa tulid kõik, nii noorem komandörkoosseis kui spetsid ikka noorem-seersantitena.
Errare humanum est-aga veel inimlikum on selle teise kraesse väänamine...
ennww
Liige
Postitusi: 308
Liitunud: 11 Mai, 2006 9:12
Asukoht: Hiiumaa
Kontakt:

Re: Auastmetest

Postitus Postitas ennww »

Vandersell kirjutas:Aga missugustel ametokohtadel olid lipnikud, keda nimetati vene kroonus prapostsikkudeks (vist kirjutsaid valesti). Olen kuulnud , et nad olid sööklate ja ladude juhatajad. Kuidas neiks saadi? Vist olid neil vastavad kursused. Kas on teada igavestest likpnikest? Tänapäeval on lipnik vist sageli reservsõjaväelane, kui ma olen õigesti aru saanud?
Lipnikud (praporštšikud) - üleajateenijad, värvati ajateenijate hulgast vastavatele kursustele. Paljuski olidki n-ö tagalateenistusega seotud ametikohtadel - ladudes, meditsiiniteenistuses. Aga meil oli näiteks pa praaporist zampotehi (ehk komandöri asetäitja tehnilisel alal) abi, lootusetult loll aser. Ei mäleta ühtegi lipniku auastmes meest otseselt "sõjalisel" ametikohal.
vanahalb
Liige
Postitusi: 2618
Liitunud: 21 Juun, 2009 18:48
Kontakt:

Postitus Postitas vanahalb »

Jefreitoril oli vist erinevates väeosades erinev staatus. Meil peeti seda auastet peeti lausa mõnitamiseks ja ütlust "parem tütar lits kui poeg jefreitor" võeti ikka sõna-sõnalt.
Tavaliselt anti paelasid poole aasta tagant ja väeosasiseselt said reamehed kohe noorem-seeruks. Mõni karjerist reamehest kohe seersandiks ja demblisse läks vanemana (üks lai pikitriip pagunitel).
Mina igal tänujumalateenistusel ei käinud (seal jagatigi aukirju ja paguneid) Jutud käisid küll, et kombat oli mõned tsurkad mingite sigaduse eest jefreitoriks ülendanud, aga paelasid pole minu silm kellelgi näinud. Kui nad paberite järgi olidki jefreitorid, käisid ikka reamehe pagunitega.
Mul oli kirjutaja ametikoht jefreitori "dolznostiga" ja roodukas armastas vahel jõhkraid nalju teha. Et, jäin siin vaatama, et sul tuleks nagu auastet tõsta. See pääldis minupoolse pika pilgu ja rooduka irvitamisega, et "ära põe".
Vandersell
Liige
Postitusi: 74
Liitunud: 08 Veebr, 2010 0:11
Asukoht: Internetis.
Kontakt:

Miks?

Postitus Postitas Vandersell »

Jah , on igasugseid "komplimente" : Koerapaelad.
Aga miks selline põlgus? Või pole sel korralikku põhjust. Võib- olla ka see, et Hitler oli sama auastmega.
Andres
Lemet
Liige
Postitusi: 19914
Liitunud: 12 Apr, 2006 15:49
Kontakt:

Postitus Postitas Lemet »

Egas nüüd KÕIKE ka Aadu kraesse saa ajada... :wink: Seda enam, et enamusel sealsest publikust polnud Aadu kapraliseisusest udust aimugi. Hea, kui kaardil ilmakaari näidata suudeti. Aga oli loomulikult ka üksikuid erandeid. Kes isegi Moskva kaardilt üles leidsid.
Errare humanum est-aga veel inimlikum on selle teise kraesse väänamine...
Kasutaja avatar
kalleb
Liige
Postitusi: 5343
Liitunud: 27 Mai, 2005 22:55
Kontakt:

Postitus Postitas kalleb »

meil hüüti jefreitoreid reksideks

oi kuidas nad ei tahtnud oma paelakest kanda aga said igal võimalikul juhul pizdulei ohvitseide käest kui polnud seda triibukest ette näidata (pidi õmblema-liimima)

endal õnneks selle triibujamaga midagi pistmist polnud-tsistoje pogono-tsistaja sovest :lol:

prapporid olid meil suht mõistlikud , eks oli ka parme aga vähemalt hommikusel razvoodil olid kõik kained :write:
krijgsvolk
Liige
Postitusi: 784
Liitunud: 09 Aug, 2009 9:40
Asukoht: Jõgevamaa
Kontakt:

Postitus Postitas krijgsvolk »

Noh, ega need jefreitoripaelad miski auasi ikka valge inimese jaoks ei olnud. Meil kutsuti neid veel "vafleitoriteks". ega neid vafleitori paelu eiri kanda ei tahetud.
Räägitakse leedukatest ,mis räägitakse, aga oli nende seas ka valgeid isendeid. mu hea sõber Valdas sa paelad peale ja algul, esimesed päevad oli uhke küll, aga siis me nii kaua mõnitasime ja susisime, et ta need paelanärakad ise maha kiskus.
Mäletan, et tüüp oli valmis enne kubusse minema kasvõi, aga mäletan, et lõpuks jäeti mees ka ülemuste poolt rahule ja koju minekuks annetati siis temale nooremseeru paelad, sellega oli aga kõik normis.
Noh need jefreitori paelad tegid mõne mehega imet kah, eriti olid hohhollid, kes siis enda arvates kasvult meetri pikemad ja õlgadest kohe pool meetrit laiemad olid ja enda arust hirmsad pomod olid. Pärsi nalajakas oli vaadata.
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 8 külalist