reamees seeniori teenistus

Muljeid teenistusest. Nii Eesti väeosades, N Liidus, luures või vastuluures, või hoopis partisanide juures. Kuidas kellelgi juhtunud on.
seenior
Liige
Postitusi: 54
Liitunud: 03 Nov, 2020 11:58
Kontakt:

reamees seeniori teenistus

Postitus Postitas seenior »

Sissejuhatus. On vist viimane aeg mälestusi kribada,aastad mööduvad ja mälu tuhmub. Mitmed söbrad on juba lahkunud ja sellest on eriti kahju. Loodan,et keegi ikka tunneb huvi ja loeb, kuidas kulges elu kaua aega tagasi punaarmees.Köik kirjeldatu on reaalselt juhtunud.Aasta numbriks kirjutati 1969,natuke enne jaanipäeva. 15 eesti meest on toodud Kovroovi öppediviisi, erialaks motopehoota.Esimene kuu aega hakkab kohe täis saama ja iga päev saab meile selgeks, et midagi ilusat ja meeldivat tulevik ei too.Meil ei ole mingit soovi järgmised poolteist aastat seersandina drillida noorsödureid. Pöördume isegi territooriumil liikuvate ohvede poole, kellel on mustad vöi helesinised pagunid ja palume meid oma väeossa kaasa vötta.Möned neist tunnistavad ,et on töesti kuulnud jutte tublidest eesti söduritest aga kaasa meid ikka ei vöeta.Ja siis uhel päeval teatatakse esmapilgul vähetähtis uudis.Teil on med. komisjonis käimata! No tere talv! Milleks see veel vajalik? Järgmisel päeval söidab rood polugoonile lasketiiru aga eesti mehed jäävad maha.Kui siis esimesed mehed arsti juurest välja tulid, hakkas kohe levima uks kuulujutt. Arst olevat soovitanud neil, kes tahavad seerukoolist ära pääseda, toene vöi vähemalt usutav ihuhäda voi puudus teada anda.Keegi rääkis,et arst on lätlane. Voi ei olnud? igatahes tekkis kohe varsti hulk sante ja vigaseid.Kellel vererohk korge,kellel silmanägemine vilets,kes ei kuule uhest körvast,kellel sormed köverad,kellel pölv opereeritud.Paari päeva pärast löhkeb pommuudis! Käsklus kölab seitse meest asjadega välja! Iga mees saab 3 rubla palgaraha. 80 kopikat on maha arvatud ajalehtede tellimiseks. Aga meie ei hakka neid lehti lugema,sest meie söjaväepiletisse on kirjutatud "riviteenistuseks kölbmatu"Jätkub.
seenior
Liige
Postitusi: 54
Liitunud: 03 Nov, 2020 11:58
Kontakt:

Re: reamees seeniori teenistus

Postitus Postitas seenior »

Kui te söidate Venemaa avarustel rongiga oleks hea meelde tuletada köik koolis geograafia tunnis öpitud teadmised.Muidu te lihtsalt ei saa aru kuhu poole rong liigub.Ma puuan kujutleda nende meeste tundeid , kes 1946.a.topiti vangilaagritest rongi lubadusega nad koju viia.Tegelikult viidi nad Sillamäele. Siis kull enamik kohe koju ei jöudnud .Kes julges rongist karku hupata otsiti hiljem kodust kiiresti ules,
Aga jätkame mälestusi . Meie seitse koos uhe saatjaks määratud ohvega saabusime järgmise päeva hommikul Moskva rongijaama.Kui me kutsealuste kogumispunkti jöudsime , valitses seal täielik tuhjus. Oli juba juunikuu löpp. Möödus paar tunnikest möistatades , mis rdasi saab,kui saabus meie transport. Ja äkki ei uskunud me oma silmi nagu jumalaarm oleks meid maha jätnud.Autost huppasid välja punaste pagunitega söjamehed - jälle pehoota !!! Meie pärimise peale, et mis värk on ,vastasid ainult , et ärge pabistage.Nemad on ainult stroibati polgu staabi valve - Kui sul on piletis kirjas " ne goden k strojevoi sluzbe" on sul edasi ainult kaks teed - kas stroibatti vöi vangivalvuriks. Meile määratud loos oli langenud. Kaugele söita polnudki vaja. Kesklinnast natuke eemal körvalisel tänaval asus tagasihoidlik madal hoone - UNR 290 staap " upravlenie natsalnika rabot ".Pealikuks oli keskealine polkovnik Fursov.Need teadmised jöudsid meieni möne aja möödudes.Praegu öeldi, et kuna on laupäev ei toimu enne esmaspäeva midagi.Vötke kamp kokku ja lähme linnasööklasse sööma! Tasumiseks anti mingid talongid. Söökla kulastus jättis meeldiva mulje. Edasi kästi lebotada kuni varsti läheme köik koos linna sauna.Kui leili visatud ja ihu puhtaks pestud, ostis iga mees oma kopikate eest saunamehelt pudeli ölut.Vaat siis tuli valge inimese tunne ja elu näis ilus.Jätkub.
seenior
Liige
Postitusi: 54
Liitunud: 03 Nov, 2020 11:58
Kontakt:

Re: reamees seeniori teenistus

Postitus Postitas seenior »

Esmaspäeval lahendati meie saatus lühikese autosõiduga Krasnogorskisse, mis asus Moskvast 23 km kaugusel Volokolamski maantee ääres. Kohale jõudnud leidsime end vanast vangilaagrist, kus sõja ajal elasid teiste vangide seas ka need saksa ohvitserid, kes olid ajupesu tulemusena nõustunud osalema uue punase Saksamaa loomisel.Valvetorne polnud küll aga oli luitunud planktaras hulgaliselt läbikäiguks sobivaid avasid. Vaba sisse-väljapääs 24/7 !! Edasi toimus töökohtadele jaotamine. Meie soove ja tahtmisi ei küsinud keegi .
Kõik jäi roodukomandöri otsustada. Üks semu meie hulgast, kes oli aastakese ülikoolis tudeerinud ja ennast raadiomeheks nimetas, määrati objektile elektrikuks. Paari nädala pärast pääses OGM - i ( otdel glavnogo mehanika) autoelektrikuks. Mina oleks soovinud saada autojuhi kohta aga määrati hoopis materjali lao transaks, ikkagi autode lähedal. Need kaks brigaadi OGM ja TsMS (tsentralnõi materjalnõi sklad) olid ainukesed, mis töötasid Moskva linnas. Ülejäänud meeste tööks sai kas krohvija või maaler kuskil x-kohas asuval objektil. Materjalide lattu üks brigaad ja teine OGM -i töökotta sõitsid hommikul elektrirongiga, lõunat söödi tavalises linnasööklas, õhtul jälle rongiga tagasi. Vanakeste ja noorte suhted olid enam-vähem talutavad. Natuke ütlemist ikka oli aga öösel magasid kõik rahulikult nagu õiged tööinimesed . Ühel päeval jõudis minuni info, et mind ootab postkontoris pakk. Jagada pakki võõraste nägudega mul soovi ei olnud,
seepärast tuli tegutseda operatiivselt. Õhtul otsiti järgmiseks päevaks dnevalnõid ja ajasin kohe vabatahtlikult käe püsti. Minu kanditatuur sobis ja ma võisin alustada oma plaani elluviimist. Päikesetõusu ajal kui paarimees tumbotska juures seisis, kadusin ma läbi aiaaugu linna peale. Vaja oli teha luuret, kus postkontor asub, et päeval minimaalse ajakuluga pakk ära tuua. Leidsin vajaliku kiiresti ja tulin tagasi. Päeval kui teised tööl olid tõin paki rahulikult tühja kasarmusse. Pakis olid sokid, juturaamat, kirjatarbed, paar lihakonservi ja kommi. Magusa jagasin oma semude vahel. Kui lõunamaa poeg paki sai oli selles vineerkasti täis kuivatatud urjukki. Postiljon tegi paki lahti ja kõik vanakesed võtsid kohe pihuga. Vaene paki omanik sai natuke viimased. Ühel pühapäeval toimus tõeline" kult-pohod " Gorki nim. kultuuriparki. Sõdur võib lõbustuspargis jalutada küll kui teenistus jookseb. Jätkub.
seenior
Liige
Postitusi: 54
Liitunud: 03 Nov, 2020 11:58
Kontakt:

Re: reamees seeniori teenistus

Postitus Postitas seenior »

Ja siis saabus päev, mis tähendas suurt muutust minu elus. Hommikul teatas üks autojuht mulle uudist , et alates homsest olen autojuhina arvatud OGM-i brigaadi. Sõber elektrik oli töökoja juhatajale ja peamehaanikule selgitanud kui vajalik on elukutselise autojuhi rakendamine ehitusvägede tööviljakuse tõstmiseks. Järgmisel hommikul viskan kulpi mereväe vormis ühe suure tärniga kaptenile ja vuristan " sm.teise järgu kapten ! Reamees seenior saabus teie teenistusse ! " Kapten muheles ja parandas mind "Praegu veel kolmanda järgu! " Küllap varsti lisandub veel üks tärn " sõnas töökoja juhataja, kes oli tsiviilisikust teenistuja. Vähem kui aasta pärast tõesti nii ka juhtus. Siis räägiti elust-olust ja küsiti minult, et kas ma "willisega" olen sõitnud? Vastasin ausalt, et ükskord Tartu Teedevalitsuse õue peal liigutasin sellist 10 meetrit. Ülemused noogutasid ja läksime õue .Keset platsi seisis üks lömmis esiosaga "buhanka" .Jõudsin mõelda, kellele sellist õnnetust veel vaja aga siit liikusime edasi. Eemal seisis viletsa väljanägemisega "willis", mille pealt vist juba pikema aja jooksul iga huviline oli midagi maha kruvinud."Meil on vaja see auto ühe objekti teenindamiseks sõitma saada. Kas võtad omale?" küsis töökoja juhataja. "Olen nõus" vastasin."Me aitame sind kap. remondi mootori ja käigukastiga. Ära kiirusta, aega on veel".Nii et nagu ütlesid sakslased "Jedem das seine". Kes saab tutika auto, kes saab romu.Kuna elektrikul oli vähe tööd, aitas ta mind auto juures iga päev.Koos sõbraga töötada soojal suve ajal on puhas rõõm. Täpselt ei mäleta aga terve kuu aega või natuke peale venitasime seda head elu kuni auto liikuma hakkas Jätkub.
frantzus
Liige
Postitusi: 810
Liitunud: 26 Jaan, 2015 21:42
Kontakt:

Re: reamees seeniori teenistus

Postitus Postitas frantzus »

Ja williseks oli arvatavasti GAZ-69A( või B)? Vaevalt tol ajal päris Ivan-Willised veel armees kasutusel olid?
seenior
Liige
Postitusi: 54
Liitunud: 03 Nov, 2020 11:58
Kontakt:

Re: reamees seeniori teenistus

Postitus Postitas seenior »

Jutt jumala õige, lugupeetud frantzus ! Auto mark oli Gaz 69 ,taga putkas kahel pool külgadel pikad pingid. Tänan küsimast !
seenior
Liige
Postitusi: 54
Liitunud: 03 Nov, 2020 11:58
Kontakt:

Re: reamees seeniori teenistus

Postitus Postitas seenior »

Nüüd siis minu uuest tööst lähemalt. Pealikuks sain Ehitus-Montaazivalitsuse juhata, kes oli tsiviilisik. Milleks see hea oli, sellest natuke hiljem. Objekt, mille nimeks õhukaitse radarijaam, asus Moskvast lõuna poole kolmanda ringtee lähedal metsa sees. Mööda Simferoopoli maanteed oli vaja sõita ca 70 km Tsehhovi linnani ja sealt veel 30 km paremale. Kohale jõudes oli nähtud pilt masendav.Kõikjal pori, pikk rivi räbalates lõunamaa poegi, labidad käes, liiguvad aeglaselt kuhugi. Zil-kallurid kihutavad edasi-tagasi. Peatume madala hoone ees. Selgub, et siin asub materjali ladu ja kohalik kontor. Heatahtlik pealik teatab mulle, et lao puhkeruum on nüüd õhtuti ka minu eluruum. Kohalikku kasarmusse mul asja ei ole, see asub ca 300 m eemal. Pealik oli varem mulle näidanud oma elumaja linnas ja palub hommikul kell 8 talle linna järele tulla. Esimene tööpäev on läbi. Tutvun siis uue eluruumiga. Kapp, laud, 3-4 tooli, magamisase, rohkem nari moodi, ümar eletripliit ja pann ning raadio. Proovin kas töötab? Kõlab küll, mingi Rumeenia jaam mängib muusikat. Ootamatult saabuvad 3 külalist ehk selle toa kohalikud kasutajad. Surume tervituseks kätt ja üritame tutvust sobitada. Üks on hoholl, kes peaks varsti jõuludeks koju saama, teine moldaavlane, kellel veel terve aasta teenida,kolmanda mehe rahvust ei mäleta. Ja nüüd kõlab küsimus, mis priizõvi mees sina oled? Minul on enam-vähem korralik vana malli paradka vorm seljas, juuksed peas, nägu parajalt päevitunud ja korralik vene keel suus. Willis õues pealekauba ja vastan uhke näoga, et "maikuu" oma. Kohalikud saavad sellest aru nii, et minust on kohe varsti "vanake" saamas. Mina nende otsust täpsustama ei hakka ja nii olen viie minutiga tervelt 12 kuud edasi liikunud. Seepeale lähevad kohalikud kasarmusse, sest neid ootab õhtune loendus. Mina olen linnas ostnud omale saia, vorsti ja kefiiri.Parem ikka kui õhtuks midagi kõhus on. Hommikul on tunne, et kipun ajahätta jääma ja kihutan linna poole. Kohale jõudes on tänav inimestest tühi kuigi kell näitab 7. 30. Seisan, vaatan ringi ja siis avaneb üks aken. "Tolik sõitis pool tundi tagasi tööliste bussiga ära!" Kurat küll, minu kell seisab !! Sõidan objektile tagasi enesetundega nagu ma oleksin koerakutsikas, kes on elutoa põrandale oma häda teinud ! Jätkub.
seenior
Liige
Postitusi: 54
Liitunud: 03 Nov, 2020 11:58
Kontakt:

Re: reamees seeniori teenistus

Postitus Postitas seenior »

Vabandan pealiku ees oma lollusest korraldatud käki pärast . Vastuseks ei tule mitte ühtegi kolmekordset ege muud vängemat sõna.
Vaat selline om härrasmehe tase. " Nüüd lepime kokku, et ma hakkan iga päev bussiga tööle tulema, sinu osaks jääb õhtune linna sõit.
Selline lahendus võtab mind tummaks, kokutan vaid, et sain aru. Enne lõunat tulevad minu tuttavad laotöölised uurima, kas ma viin
nad autoga söökla juurde kui nad organiseerivad mulle topelt portsu toitu.Söökla asub ca 1 km kaugusel ja kõik peavad jalgsi
kohale jõudma. Peale minu "Willise" muud transporti ei ole. Olen nõus ja kolm musketäri saavad spets reisi läbi pori söökla ukse ette.
Nad
on mulle ülimalt tänulikud ja toit ilmub minu ette lauale nagu võluväel. Edaspidi kordub lõunane spets reis alati kui ma õigel ajal kohal
olen. Asi oli selles, et mind ei olnud keegi kohalikus väeosas toidule vormistanud. Mina olin täiesti iseseisev baltimaade vabahärra.
Õhtune linna sõit kujunes kollektiivseks ürituseks. Lisaks pealikule olid autos ka mõned töödejuhatajad. Tagumine laetuli pandi põlema
ja sõidu ajal läks lahti kaardimäng. Linnas oli peatus kohaliku saslõki baari ees. Mind kutsuti ka sisse ja iga mees sai omale portsu liha.
Sellist õhtusööki juhtus küll harva aga igal tavalisel õhtul sain pealikult ühe rubla toidupoe külastamiseks. Vahel oli lao musketäridel
natuke raha, siis nad tellisid minult paar pudelit veini, mille koos ära tarbisime. Ükskord oli mul tarvis oma väeossa sõita, sest mul oli i
infot, et postkontoris on mulle pakk. Vahepeal oli väeosa kolinud Minski maantee 41-le kilomeetrile Goliitsõno-2 linnakusse .

Elektrik oli karjääriredelil edasi liikunud kinomehaanikuks-kunstnikuks. Veel üks Tartu mees oli objektilt tagasi ja tema uus amet oli
kaptjor . Vahetasime uudiseid ja sain oma paki kätte. Pakis oli muude asjade seas Tartu jõesadamast pärit ehtne triibuline madruse
särk. Kui dembliks valmistuv hoholl seda nägi ei saanud ta oma silmi enam mujale pöörata. Jätkub.
seenior
Liige
Postitusi: 54
Liitunud: 03 Nov, 2020 11:58
Kontakt:

Re: reamees seeniori teenistus

Postitus Postitas seenior »

Pakub mulle vahetuseks korralikku kümmekond aastat tagasi kasutusel olnud ehitusvägede paradno-võhodnaja villasest riidest frentsi.
Meenutas natuke saksa tankistide pidulikku kuube, millega eesti sõjamehed vahel kirikus käisid. Nõustun vahetusega , sest talv on kohe
algamas ja soojem riideese kulub alati ära. Nüüd saab hoholl tõelise kangelasena sõita kodumaale. Kuna laupäev ja pühapäev on mul
puhkepäevad, otsustan ühel hommikul sõita oma väeossa sõpradele külla. Tühjad sõidulehed on mul olemas ja täidan ühe igaks juhuks
VAI patrullile näidata. Väeosas on kinomehele tehtud ülesandeks sõita Zvenigorodi filmi näitama. Võta aga karbid käe otsa ja mine,
transporti ei ole ette nähtud. Pakun siis välja oma "takso" ja hakkame liikuma. Zvenigorod on linn Moskvast 50 km läänes kõrgustikul,
mis meenutab Lõuna-Eesti maastikku. Õhtul pimedas asume tagasiteele. Tuju on hea ja lõugame kõvasti laulda "On kesköö tundi löönud
juba kellad kõik me linnas ,küllap oled voodis sa, kuid mul ei tule und" Hommikul on vaja sõita objektile tööle. Nii kui auto väravast välja
pööran, käib hele kolks ja paraleelvarda üks ots kukub maha. Suitsumees ma ei ole, seepärast seisan ja mõtlen, et mitu kaitseinglit küll
eile õhtul meie kohal lendas. Auto on parajalt porine ja lisaks seon rooliotsa traadiga kinni. Vean sõidulehele diagonaalis jämeda joone ja
kirjutan suurte trükitähtedega " v kap.remont" .Ma tean, et teise ringtee ja Vana-Kaluuga maantee ristmikul seisab tihti VAI patrull .
Käivitan auto ja hakkan liikuma. Ikkagi tööpäev ja muud võimalust ei ole. Juba kaugelt näen, et seisavad, ootavad . Jätkub.
frantzus
Liige
Postitusi: 810
Liitunud: 26 Jaan, 2015 21:42
Kontakt:

Re: reamees seeniori teenistus

Postitus Postitas frantzus »

gaz69-2.jpg
frantzus kirjutas:Ja williseks oli arvatavasti GAZ-69A( või B)? Vaevalt tol ajal päris Ivan-Willised veel armees kasutusel olid?
Seega siis kupee-variant, ja ilma külgakendeta nagu armees kombeks, kolhoosides olid "salongis" ikka kaks trapets-akent ka kummalgil pool.
frantzus
Liige
Postitusi: 810
Liitunud: 26 Jaan, 2015 21:42
Kontakt:

Re: reamees seeniori teenistus

Postitus Postitas frantzus »

b283bf2s-960.jpg
Komandirskii willis oli tol ajal vast selline
seenior
Liige
Postitusi: 54
Liitunud: 03 Nov, 2020 11:58
Kontakt:

Re: reamees seeniori teenistus

Postitus Postitas seenior »

Suur tänu ilusate piltide eest, lugupeetud Frantzus ! Need trapets aknad külgedel tekkisid umbes 1970. aastal. Samal ajal ilmusid ka
sisse-välja keeratavad esisilla muhvid. Meile tuli 1970.a. suvel diviisi staapi selline tutikas . Parimate soovidega seenior .
Sektor gazovoi ataki
Liige
Postitusi: 989
Liitunud: 27 Dets, 2012 10:02
Kontakt:

Re: reamees seeniori teenistus

Postitus Postitas Sektor gazovoi ataki »

Водитель для Bеры. Selline Vene-Ukraina film on tehtud kangelaslikust 60-ndate aastate ülemuse autojuhist. Päris normaalne film ja head näitlejad.
seenior
Liige
Postitusi: 54
Liitunud: 03 Nov, 2020 11:58
Kontakt:

Re: reamees seeniori teenistus

Postitus Postitas seenior »

Aitäh info eest, lugupeetud Sektor gazovoi ataki ! Kas seda filmi saab kuskil vaadata ? Parimate soovidega seenior.
Sektor gazovoi ataki
Liige
Postitusi: 989
Liitunud: 27 Dets, 2012 10:02
Kontakt:

Re: reamees seeniori teenistus

Postitus Postitas Sektor gazovoi ataki »

seenior kirjutas:Aitäh info eest, lugupeetud Sektor gazovoi ataki ! Kas seda filmi saab kuskil vaadata ? Parimate soovidega seenior.
Teed siinsamas foorumis filmi venekeelse nime (hiirega) akiivseks ja vajutad Ctrl C ja teed youtube.com lahti ja sinna otsingureale Ctrl V. Sealt saad vaadata.
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 3 külalist