eestis tehtud sõjafilmid ja seriaalid

Reklaamid ette ning kajastused tagantjärele. Aga paluks et ikka militaarasjadega seotult...
stilett
Liige
Postitusi: 1510
Liitunud: 02 Veebr, 2006 11:39
Asukoht: Läänemaa
Kontakt:

Huvitav, huvitav...

Postitus Postitas stilett »

Huvitav, huvitav. Võib olla osakb kolleeg Hugo1 valgustada, milline oli siis "tüüpiline eestlane punaarmees"? Kirjutad seda nii konkreetselt, nagu oleks ise laskurkorpuse ridades sammunud.

Igal juhul, olgu "Inimesed sõdurisinelis" ideeline, punane või roosa, mulle see film meeldib ja pean seda Eesti sõjafilmidest parimaks. Imelik, et antud filmi nõuka ajal riiulile seisma ei jäetud. Kui võtta võrdluseks teisi, tolleaegseid nõukogude filme, 60-70, ja 80-st aastatest, siis kui paljudes neist näidati, kuidas mehed nälgisid töölaagrites, lõhkised riidekaltsud seljas? Kui paljudes näidati ülejooksmist? Kui paljudes näidati, et üks vend on punaarmees ja teine, va reetur "teenib fašiste"......Selle aja kohta võib öelda, et julge ja progressiivne linateos. Lisaks on minu jaoks kõige paremateks kriitikuteks endise korpusemehed, kes filmist oma positiivse sõna ütlesid. Edasi ei julge diskuteerida, ise pole olnud ja ise pole näinud...
Mis aga puudutab "Ma langesin.........", siis antud raamatus/fragmentaariumis, võrreldes teiste tolleaegsete "teostega" on punaideoloogiat küll minimaalselt. Olen seda ikka päris mitme korrad lugenud, nii eesti, kui ka vene keeles. Kompartei juhtivat ja võidukat rolli küll välja ei loe.
Viimati muutis stilett, 21 Dets, 2007 19:15, muudetud 1 kord kokku.
OveT.
Liige
Postitusi: 2610
Liitunud: 22 Jaan, 2004 13:22
Kontakt:

Postitus Postitas OveT. »

Igal meist on õigus omale arvamusele ja igal meist on omad arusaamad elust ja kunstist... :wink:
Palun alati pakkuda märke, medaleid, riste, autasusid tsaari, eesti ja saksa ajast. Samuti dokumente, postkaarte ja fotosid igal teemal, vorme, kiivreid, pandlaid, mõõku jms. 52-23353 ri28le@hot.ee
stilett
Liige
Postitusi: 1510
Liitunud: 02 Veebr, 2006 11:39
Asukoht: Läänemaa
Kontakt:

...

Postitus Postitas stilett »

Täiesti nõus, Ove...
Kasutaja avatar
hillart
Liige
Postitusi: 3281
Liitunud: 07 Jaan, 2005 15:02
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

filmid

Postitus Postitas hillart »

Kood: Vali kõik

Selle aja kohta võib öelda, et julge ja progressiivne linateos.
Aga seda ma ju tahtsingi öelda, et oma aja kohta olid film "Inimesed sõdurisinelis" ja raamat "Ma langesin esimesel sõjasuvel", väga edumeelsed ja sisaldasid tõesti just seda, mida sellel ajal üldse veel karistamatult välja öelda sai.
Ei pane põrmugi kahtluse alla nende teoste kunstilist väärtust. Seda eriti just nende ilmumisaega silmas pidades.
Aga me ei pea ometi nende omaaegsete kirjandusteoste järgi tänases Eestis filmi tegema.Kas tolleaegne sõnum (vaieldamatult rohkem või vähem mõjutatud meil praegu just-kui põlualusest verevakarvalisest ideoloogiast) neis raamatuis on seda vaatajaile ka tänases Eestis? Kas tänases Eestis, kui me teame (või arvame teadvat) sündmuste tegelikku sisu, peame ikka linastama punaideoloogiast kantud kirjandusteost?
Samas, kui on olemas kümneid ja kümneid tolleaegsest tõsielust võetud filmistsenaariumiks kõlbulikke kirjatükke. Näiteks "Ka sõdurid nutavad." jne.

Ja sõltumata sellest, need teosed on kirjutatud tõesti kõrgel kunstilisel tasemel, on nad siiski tahes-tahtmata omaaegse ideoloogia kandjad ning propageerida seda ideoloogilist suunitlust tänases Eestis ei pea vähemalt mina õigeks. :twisted:
Postitusi lugedes kasuta kôigepealt oma aju (NB!! peaaju) HOMO SAPIENS !!! (e. foorumlane)

Stellung halten und sterben!!
johnbull
Liige
Postitusi: 470
Liitunud: 07 Jaan, 2007 0:59
Asukoht: Saaremaa
Kontakt:

Postitus Postitas johnbull »

:write:
Viimati muutis johnbull, 25 Okt, 2013 21:29, muudetud 1 kord kokku.
Ajalugu kirjutavad alati võitjad, ja kaotanud poolte ajalugu kuulub osalejate kahanevale ringile.
(Joachim Peiper)
stilett
Liige
Postitusi: 1510
Liitunud: 02 Veebr, 2006 11:39
Asukoht: Läänemaa
Kontakt:

...

Postitus Postitas stilett »

Kuidas "Inimesed sõdurisinelis" välja jäid. Ikka päris mitmest postitusest läbi käinud :D.

Mis aga on välja jäänud on: "Võõra nime all"
Kasutaja avatar
hugo1
Liige
Postitusi: 2238
Liitunud: 01 Veebr, 2005 15:29
Kontakt:

Postitus Postitas hugo1 »

Ideoloogia filmis oli olemas, tänapäeva see ei sobi enam.
Tüüpiline eestlane punaarmees, no võtame näiteks massilise ülejooksu või ärme unusta fakti, et enamus olid mobiliseeritud(sunniti sõdima vastu nende tahtmist), meestel oli meeles, et punased hävitasid nende riigi, tapsid ja küüditasid omaksed, siis veel töölaagri õudused jne...
Seda filmi ei sobi näidata ,rõhutan TÄNAPÄEVAL, nagu nii sõdisid eestlased punaarmees.
Meie võitluslipp sini-must-valge
aatekõrgusse näidaku teed!
Lehvi, lehvi sa hõõguma palged.
Süüta südames õilsuse leek.
stilett
Liige
Postitusi: 1510
Liitunud: 02 Veebr, 2006 11:39
Asukoht: Läänemaa
Kontakt:

....

Postitus Postitas stilett »

Mina ei pea silmas uute filmide tegemist. Lihtsalt tuletan meelde, et filmis "Inimesed sõdurisinelis" või raamatus "Enn Kalmu kaks mina", on sees nii mobiliseerimine, tööpataljoni nälg ja ka ülejooksmine :!:
Vanemohvitser
Uudistaja
Postitusi: 2
Liitunud: 25 Okt, 2013 16:01
Kontakt:

Re: eestis tehtud sõjafilmid ja seriaalid

Postitus Postitas Vanemohvitser »

ma ei tea kas seda juba mainiti aga kaks eestis tehtud sõjafilmi nagu Tuulepealne maa ja Nimed marmortahvlil:
Vanemohvitser
Uudistaja
Postitusi: 2
Liitunud: 25 Okt, 2013 16:01
Kontakt:

Re: eestis tehtud sõjafilmid ja seriaalid

Postitus Postitas Vanemohvitser »

Kas keegi tab selle filmi nime kus vabastatakse teletorni mul praegu meelde ei tule see on ka suhteliselt hea film :D
Kasutaja avatar
Tundmatu sõdur nr. 4
Liige
Postitusi: 10495
Liitunud: 16 Okt, 2005 18:42
Asukoht: Siilis

Re: Ma langesin esimesel sõjasuvel

Postitus Postitas Tundmatu sõdur nr. 4 »

OveT. kirjutas:
hillart kirjutas: See raamatuke on ju tegelikult ere omaaegse ideoloogia kandja, missugune kohe mitte kuidagi tänasesse päeva sobima ei peaks.

See on üks väga hästi ja inimlikult kirjutatud raamat.
Kui ma seda loen, siis ideoloogiat ma ei märkagi, see taandub tähtsusetuks (kuna ta ongi tähtsusetu, sest lisatud on teda niipalju, kuipalju oli vajalik, et raamat sai sellel ajal ilmuda).

Samamoodi "ere ideoloogia kandja" on Paul Kuusbergi "Enn Kalmu kaks mina", millest vändati sotsialismiaja viljastavates tingimustes senini ületamatult parim eesti sõjafilm "Inimesed sõdurisinelis".
++1

Seda (uus-)ideoloogilist möla võiks siin foorumis veits vähem olla.

On lihtne tõde, et INIMESED SÕDURISINELIS on seniületamata parim Eesti sõjafilm (mille järel tuleb tükk tühja maad) ning raamatuga MA LANGESIN ESIMESEL SÕJASUVEL võib parima eesti sõjaraamatu tiitlile (heal juhul) kandideerida vaid NIMED MARMORTAHVLIL..
Infanterie - königin aller Waffen.
Ja kolmas brigaad tuleb ka nagunii.
metssiga
Liige
Postitusi: 1688
Liitunud: 11 Nov, 2005 19:19
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Re: eestis tehtud sõjafilmid ja seriaalid

Postitus Postitas metssiga »

Eestis ei ole mitte kunagi tehtud häid mängufilme, kui just üks - "Viimne reliikvia" ning seal ka olid peamised tegijad mitte-eestlased. Kummaline, kuna kõigis teistes filmikunsti zhanrites on ikka tehtud üht kui teist väljapaistvat. Muidugi on esimeses lauses öeldu ainult minu enda isiklik arvamus, kuid kunagi filmidega palgatööd tehes sai neid hulgakaupa vaadatud ja just selline arvamus tekkis.
Võiks parem rohkem dokfilme teha, seda ju osatakse. Paar näidet Ukrainast:
http://www.youtube.com/watch?v=oFH27E26apo
http://www.youtube.com/watch?v=HrmKWyp7KZI
Oman vastavaid kohustusi ja piiramatuid õigusi antud ülesannete täitmisel.
Lemet
Liige
Postitusi: 19939
Liitunud: 12 Apr, 2006 15:49
Kontakt:

Re: eestis tehtud sõjafilmid ja seriaalid

Postitus Postitas Lemet »

Eestis ei ole mitte kunagi tehtud häid mängufilme, kui just üks - "Viimne reliikvia"
Tea, kas oma isikliku vaatenurga absoluudiks kuulutamine ikka põhjendatud on? Mulle näiteks tuleb peale reliikvia päris mitmeid meelde.
ning seal ka olid peamised tegijad mitte-eestlased
Sohoh...
Režii Grigori Kromanov
Produtsent Raimund Felt
Stsenaarium Arvo Valton
Muusika Uno Naissoo,
Tõnu Naissoo
Operaator Jüri Garšnek
Montaaž Virve Laev
Toimetaja Lennart Meri

Kromanov polnud küll jah tõesti eesti rahvusest, aga eesti elanik ikka.
Errare humanum est-aga veel inimlikum on selle teise kraesse väänamine...
Roamless
Liige
Postitusi: 3809
Liitunud: 22 Okt, 2005 20:57
Kontakt:

Re: eestis tehtud sõjafilmid ja seriaalid

Postitus Postitas Roamless »

Metssiga on Läti propaganda ohvriks langenud, seal ka arvati nõukaajal, et Viimne Reliikvia on tore Läti film :)
Unforeseen consequences
metssiga
Liige
Postitusi: 1688
Liitunud: 11 Nov, 2005 19:19
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Re: eestis tehtud sõjafilmid ja seriaalid

Postitus Postitas metssiga »

Aga Agnes ja Gabriel ...
Oman vastavaid kohustusi ja piiramatuid õigusi antud ülesannete täitmisel.
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 2 külalist