Pronkssõdur võetakse maha!

Reklaamid ette ning kajastused tagantjärele. Aga paluks et ikka militaarasjadega seotult...
Kasutaja avatar
Juhan
Liige
Postitusi: 185
Liitunud: 21 Nov, 2006 13:08
Asukoht: Tartu
Kontakt:

Postitus Postitas Juhan »

kala kirjutas:Ei pea vastu võtma ka teisel korral, kuid siis peab minema president asjaga kohtusse.
Kurat...kui õigesti mäletan 9. klassi ühiskonnaõpetuse tunnist, siis kas mitte ei ole sellise asja puhul "hea tava", et keski/miski tagasi astub?
Või oli hea tava see, et president selle teise laksuga ikka vastu võtab...
No vot mine võta kinni, ei mäleta enam täpselt :oops:, aga fakt on ikkagi see, et kui President ning ka juristid ütlevad, et see on põhiseadusega vastuolus, siis võiks pronkssõdurile ärategemise eesmärgil abi otsida sõjahaudade kaitse seadusest.
Meie reliikvia on vabadus!
Meie reliikvia on au!
Indrek
Liige
Postitusi: 209
Liitunud: 05 Mär, 2005 21:56
Asukoht: Dorpat
Kontakt:

Postitus Postitas Indrek »

siit loo moraal - enne kui kuju kamazi kastis pole, on mõttetu minna sovetskoje sampanskojet ostma.
Another bites the dust
meesmetsast
Liige
Postitusi: 341
Liitunud: 18 Veebr, 2006 14:48
Kontakt:

Postitus Postitas meesmetsast »

Väga vara veel hõisata :cry:
metsawend
Liige
Postitusi: 184
Liitunud: 11 Nov, 2005 16:20
Asukoht: Saaremaa
Kontakt:

Postitus Postitas metsawend »

Hõiskamiseks on jah veel väheke vara.Aga kujutage ette ,kui see pronkssõdur seisab veel 9.mail 2007.Siis läheb minu meelst suuremaks mässamiseks seal. :wink:
Kruuda
Liige
Postitusi: 857
Liitunud: 12 Veebr, 2007 6:33
Kontakt:

Postitus Postitas Kruuda »

metsawend kirjutas:Hõiskamiseks on jah veel väheke vara.Aga kujutage ette ,kui see pronkssõdur seisab veel 9.mail 2007.Siis läheb minu meelst suuremaks mässamiseks seal. :wink:
Kuidas pagan ei jätku neil kes peavad ennast rahvuslasteks kainet mõistust.
Mine jah kohale ja anna kesktelevisjoonile ka veel intervjuu enne kui mõnele veteranile molli annad! See on juba sama hull kui need Saksamaa ROHELISED kes üritavad tuuma jäätmeid vedavat rongi kraavi lasta sest tuumaenergja on paha paha.
Kasutaja avatar
Kessel
Liige
Postitusi: 354
Liitunud: 26 Sept, 2005 13:29
Asukoht: Fellin - Hapsal
Kontakt:

Postitus Postitas Kessel »

Tegelikult oli see seaduse vastuvõtmine ja kuju teisaldamise jutt üks paras valimis eelne reklaamtrikk, võitmaks teatud parteidele valijate hääli.
Ninasarvikud sai muukeelseid valijaid juurde (TEHTUD) ja Oravad lihtsalt odavat populaarsust meiesuguste seas.
Arvan , et see kuju seisab sama koha peal veel järgmise aasta 9. mail.
metsawend
Liige
Postitusi: 184
Liitunud: 11 Nov, 2005 16:20
Asukoht: Saaremaa
Kontakt:

Postitus Postitas metsawend »

Kruuda ära minust valesti aru saa.Ma tahtsin seda öelda ,et mis siis saab ,kui Valitsus seda 9.maiks maha ei vötta?
valdo
Liige
Postitusi: 375
Liitunud: 11 Veebr, 2005 17:03
Asukoht: Kehra/Tallinn
Kontakt:

Postitus Postitas valdo »

metsawend kirjutas:Hõiskamiseks on jah veel väheke vara.Aga kujutage ette ,kui see pronkssõdur seisab veel 9.mail 2007.Siis läheb minu meelst suuremaks mässamiseks seal. :wink:
Ma ei usu, et pronkssõdurit 9. maiks maha võetakse. Tsiviliseeritud riigid ja rahvad ei peaks sõdima ju mitte kujudega (kes ennast kaitsta ei saa), vaid siiski reaalsete nähtustega. Elutu mälestusmärk ei saa ennast kaitsta.

Miks ei võiks see kuju, kui see kord sinna juba on püstitatud langenute mälestuseks, sinna jäädagi? Lisame talle juurde paar monumenti, mis mälestavad teisel poolel võidelnuid ning saamegi ühe paiga, mis mälestab 2. maailmasõja ajal kannatanuid? Olgem suuremeelsed ja ärgem ehitame oma rahvusriiki eelnevalt olnut buldooseriga mõtlematult kokku lükates selle varemetele, vaid siiski selle kõrvale! Ajalugu on selline nagu ta on, seda ümber ei tee.

Tegelikult ei olnud see toona üldse meie sõda, vaid võõras sõda, kuhu Eesti väevõimuga sisse kisti. Kuivõrd Eesti 1940 iseseisvuse kaotas (okupeeriti), siis ei saa rääkida Eesti osalusest sõjas, vähemalt mitte riiklikul tasemel. Enamik venelasi, nagu ka eestlastest vene poolel võidelnuid ja langenuid, ei tahtnud muide ei sõda ega Eesti allutamist, vaid kisti samuti väevõimuga sõtta. Ka nende mälestust on vaja säilitada - ideoloogia ei saa teerulliga sõita üle tavaliste inimeste ja nende saatuste. Kui ta seda teeb, on sellises ühiskonnas suhted VÄGA paigast ära.

OK, kisume kuju maha, ja edasi? Ma ei näe ühtki viisi, kuidas me saaksime lihtsale vene inimesele selgeks teha, et MIKS me seda tegime. Milleks idanaabriga suhteid meelega rikkuda? Nagunii on bolševike pikaajaline võim eesti ja vene rahvad liigagi segastesse suhetesse tõuganud, mida on tegelikult väga kurb vaadata. Kannatasid ju režiimi all mõlemad. Pika ajalooga tsiviliseeritud kultuurrahvad peaksid sellest minu arvates üle olema.

Tegelikult on selle kujuga samasugune lugu, nagu paljude nõukaaegsete asjadega - tema ametlik ja tegelik olemus on erinevad, kuna tollal ei saanud rääkida seda, mida mõeldi. Viimasel ajal lahmides on seda tahku kahjuks liialt vähe puudutatud. Ametlikult oli ta monument Tallinna vabastajatele, tegelikult aga... mälestas ta sõjas langenud eestlasi.

Vaadake kujule otsa - ta kujutab endast leinavat eestlast, kes... paraku on ajastust tingituna küll nõukogude vormis ehk siis eesti rahvas on esindatud laskurkorpuse võitleja isikus, kes on mälestamiseks kiivri peast võtnud. Arvake ise, kas nõukaajal sai mälestavat kuju mingisse teise vormi panna? Iseasi, kui seal oleks ajalugu eksitavaid tekste "vabastamise" jm kohta - seda aga ei ole. Täpsemalt - sellised tahvlid olid, aga need on sealt eemaldatud kui võõrkeha.

Ajaloolane David Vseviov - inimene, kellest ma väga lugu pean - on Postimehes kirjutanud ühe sügavmõttelise artikli pronkssõduri teemal, soovitan kõigil lugeda, enne kui lahmima hakatakse - http://www.postimees.ee/270107/esileht/ak/241501.php .

Iseasi on see, et säärased paigad ei tohi muutuda igasuguste maru-äärmuslaste kogunemispaigaks, olgu need ükskõik millisest rahvusest või milliste ideoloogiatega tahes. Ehk siis igasuguseid miitinguid seal 9. mail, 23. juunil, 22. septembril tuleks taunida ja riigi käsutuses olevate kõikide vahenditega ka vältida.
Valdo

[b][url=http://tinyurl.com/rattad]Eesti Jalgrattamuuseumi[/url][/b] looja ja eestvedaja
Asume Kesk-Eestis Väätsal Pikk tn 9. Maist septembrini oleme avatud R,L,P 11-18, muul ajal kokkuleppel
Tutvustame jalgratta ajalugu eesti vaates, meie seitsmes saalis on välja üle 120 ratta
Kasutaja avatar
MadMan
Liige
Postitusi: 1994
Liitunud: 23 Veebr, 2005 19:33
Asukoht: Tartu
Kontakt:

Postitus Postitas MadMan »

Viidatud artikkel ja valdo post räägivad mingist "maha võtmisest", sama plaati ketrab ka naaberriigi propagrammafon, aga minu arust unustatakse üks oluline asi - jutt käib monumendi teisaldamisest sobivamasse kohta. Sellega oli mingil hetkel nõus ka Venemaa ja lubas isegi oma kuludega Tõnismäele maetud II MS langenud sõdurite säilmed ümber matta.
Teine aspekt on see, et Eesti Vabariigis teostab võimu demokraatlikult valitud parlamendi poolt määratud valitsus - seega väljendub samba teisaldamises kaudselt Eesti rahva enamuse tahe. Ükski välisorganisatsioon või riik ei saa tulla meile ütlema kuidas me oma riigis asju ajame. Siin on peidus ka oluline konks - tuleb ND-le ja teistele asjast huvitatud osapooltele selgitada - A) pronkssõdur kui monument jääb alles, aga B) muutub monumendi asukoht. Selliseid liigutusi on ajaloos tehtud ennegi ja tehakse ka hiljem. Praeguses asukohas pole loodud tingimusi 9. mail toimuvate rahvakogunemiste jaoks, läheduses on tähtis liiklussõlm jne.

Pronkssõduri asemele võiks taastada mõne Vabadussõja ausamba. Üleüldse võiks neid taastada rohkem ja initsiatiivi võiks üles näidata riik mitte ainult kohalikud omavalitsused. See oleks positiivne taktika ja keegi ei saaks meid süüdistada natsismis või fašismis või kurat teab milles.
Vihkad Eestit? Vali Reformierakond.
valdo
Liige
Postitusi: 375
Liitunud: 11 Veebr, 2005 17:03
Asukoht: Kehra/Tallinn
Kontakt:

Postitus Postitas valdo »

MadMan kirjutas:Viidatud artikkel ja valdo post räägivad mingist "maha võtmisest", sama plaati ketrab ka naaberriigi propagrammafon, aga minu arust unustatakse üks oluline asi - jutt käib monumendi teisaldamisest sobivamasse kohta.
Ka mina oleksin teisaldamisega põhimõtteliselt nõus aga... kardan, et selle otsuse selgitamine lihtvenelastele oleks võimatu. Eriti nüüd, kui see sündmus on kahjuks mitmelt poolt propagandavankri ette rakendatud. Kui samba teisaldamise hind oleks - "tänu" mõlema poole äärmusideoloogidele - totaalselt ärarikutud suhted kahe naaberrahva vahel, siis seda ei ole meie kodumaale minu arvates küll vaja.

Mina olen selles osas pragmaatik ehk selliseid asju tuleb planeerida arukalt ja läbimõeldult.
MadMan kirjutas: Pronkssõduri asemele võiks taastada mõne Vabadussõja ausamba. Üleüldse võiks neid taastada rohkem ja initsiatiivi võiks üles näidata riik mitte ainult kohalikud omavalitsused. See oleks positiivne taktika ja keegi ei saaks meid süüdistada natsismis või fašismis või kurat teab milles.
Kui Sa räägid Vabadussõja samba taastamisest, siis see termin juba ise räägib enda eest, et sammas taaspüstitatakse sellesse kohta, kus ta varem oli. Endisel Toompea turul ehk Kaarli kiriku platsil ei ole aga Vabadussõja sammast kunagi olnud.

Minu meelest sobiks sinna platsile kõige enam eesti rahva suurkuju Lennart Meri ausammas. Aga kuna näib, et praegune monument on (vähemalt lähitulevikus) mõistlik sinna siiski jätta, saab meie 20. sajandi ühe suurkuju Lennart Meri samba ka ehk ka kusagile mujale väärikasse kohta püstitada.
Valdo

[b][url=http://tinyurl.com/rattad]Eesti Jalgrattamuuseumi[/url][/b] looja ja eestvedaja
Asume Kesk-Eestis Väätsal Pikk tn 9. Maist septembrini oleme avatud R,L,P 11-18, muul ajal kokkuleppel
Tutvustame jalgratta ajalugu eesti vaates, meie seitsmes saalis on välja üle 120 ratta
Kasutaja avatar
MadMan
Liige
Postitusi: 1994
Liitunud: 23 Veebr, 2005 19:33
Asukoht: Tartu
Kontakt:

Postitus Postitas MadMan »

Nn pronksmehe ümarlauale või Laskurkorpuse ja NSVL armee veteranide esindajatele võiks anda järada kondi, et kuhu see sammas panna - kas Maarjamäele, mõne suurema kalmistu vabasse serva või kuskile mujale, kus on ruumi ja turvaline korraldada mälestustseremooniaid. Sellise otsuse järjekindel ja põhjalik selgitamine on arusaadav kõigile. Tavaliselt on nii, et andes kisakõridele (Klenski jts poliitilise profiidi lõikajad) võimaluse valida, siis targemad neist valivad, aga üksikud kisavad edasi, kuid nende argumentidel pole enam jõudu. Propagandaga on võimalik edukalt võidelda ja minu arust on venelased piisavalt pragmaatilised, et seda sambajura mitte liiga tõsiselt võtta. Tõelised vabastajad oleks pärast IIMS koju läinud.

Meri või mõne muu kuulsa kirjaniku (kasvõi Puškini :P ) ausammas Rahvusraamatukogu ette oleks rohkem kui kohane.
Vabadussõja ausambaid taastades tuletaks meelde meie riigi loojaid ja ka kujureid, kelle töö sõna otseses mõttes "võeti maha".
Ka pika ajalooga kultuurrahvad ei pea kõike seedima, mis neile ette pannakse - sobimatud monumendid leiavad oma koha kas muuseumis või ümbertöötlemiskeskuses.
Vihkad Eestit? Vali Reformierakond.
Kasutaja avatar
Kapten Trumm
Liige
Postitusi: 40239
Liitunud: 28 Juul, 2005 15:35
Kontakt:

Postitus Postitas Kapten Trumm »

See pronkssõdur tuleks panna sinna Maarjamäele Kalevipojaga silmitsi merre seisma ja monument nimetada ringi "Kalevipoeg võtleb sortsidega" :lol:
Kasutaja avatar
Troll
Liige
Postitusi: 3173
Liitunud: 08 Okt, 2004 16:59
Asukoht: Viljandi
Kontakt:

Postitus Postitas Troll »

Loen neid Valdo postitusi ja meel läheb kurvaks! Ikka ja jälle peame just meie need "mõistlikud" olema! Tõmbame küüru selga ja anname järele, et "mitte suhteid rikkuda", kuna venelased "lihtsalt ei saa aru". Mis suhteid siin enam rikkuda on, kui vene propaganda on niigi Eestist kujundanud vaenlase pildi. Krt, kas me oleme iseseisev riik või mitte? Kas senistel kogemustel on alandlikkus ja järeleandlikus Venemaa nõudmistele edu toonud? Ei, Venemaa on seda pidanud enesestmõistetavaks ja nõuab aina rohkem. Eesti ei sõltu ei majanduslikult ega ka sõjanduslikult (tänu NATO liikmeksolekule) Venemaa armulikkusest, aga ikka on meil see orjalikus sees.
Viimati muutis Troll, 16 Veebr, 2007 17:01, muudetud 1 kord kokku.
Hea võidab alati kurja - kes võidab, see ongi hea!
Kasutaja avatar
amnesia
Liige
Postitusi: 36
Liitunud: 27 Veebr, 2006 16:53
Asukoht: Läänemaa
Kontakt:

Postitus Postitas amnesia »

pealtnäha oleme me juba oma suhted venemaaga rikkunud nii et seda hirmu enam pole et kas me ikka tohime. ja kui kogematta kombel peaks kunagi asi sõjani jõudma siis toogem näiteks vabadussõja, see on tõestus sellest et meie riik võib olla tugev kui seda ainult tahta, kui meie ühiseks eesmärgiks on vabaduse säilitamine siis olen mina valmis oma isamaa eest surema küll.
stilett
Liige
Postitusi: 1510
Liitunud: 02 Veebr, 2006 11:39
Asukoht: Läänemaa
Kontakt:

???

Postitus Postitas stilett »

Kusagilt, vist kaasfoorumlase Valdo postitusest käis läbi, et "lihtvenelasele" on raske teisaldamist selgeks teha. Julgen siinjuures natuke vastu vaielda. Kaugeltki mitte kõik venelased pole "tinasõduris" kinni. Abikaasa töötab Haapsalu Üldgümnaasiumis ehk endises Haapsalu Vene Keskkoolis, nii, et suhtlen päris paljude vene rahvusest inimestega. Suur protsent kõrgharidusega venelasi on absoluutselt seda meelt, et kurikuulus "sõdur" peaks seisma kas surnuaial või Maarjamäel. Paljudele aga on üldse sügavalt savi, mis selle õnnetu kujuga saab või juhtub. Nii, et pole venekeelse elanikkonna seisukoht midagi nii üksmeelne...
Suletud

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 15 külalist