Nõukogude sõjaväebaasid

Kindlusehitised. Teed, sadamad ja lennuväljad. Kasarmud ja linnakud.
Maalinnad ja linnused. Kõik militaararhitektuurist.
Mercher
Liige
Postitusi: 172
Liitunud: 29 Sept, 2004 18:08
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Nõukogude sõjaväebaasid

Postitus Postitas Mercher »

Tervitused! Kas keegi oskab öelda, kust oleks võimalik (ja kas üldse) saada Nõukogude Liidu sõjaväebaaside (raketibaasid, katakombid, juhtimiskeskused jms.) asukotade kaarti. Või vähemalt mingit inffi, kust võiks teada saada, kus need kõik asusid, ja ehk, palju neist tänaseks säilinud on...?
riburabu
Liige
Postitusi: 56
Liitunud: 16 Veebr, 2004 13:15
Asukoht: viimsi
Kontakt:

Postitus Postitas riburabu »

http://www.keskkonnainfo.ee/trykised/di ... eostus.pdf

lisaks tõmbasin maa-ameti lehelt aerofotod kus on näha juurdepääsud ja objektid, praegu ei pruugi selleta võsastunud aladelt objekte leida.
olen käinud mitemetes neist, teinud palju fotosid.
(sõber tegeleb selle ajaga aktiivsemalt)
esmalt soovitaks keila-joa raketibaasi, klooga tankipolügoni, humala...
riburabu
Liige
Postitusi: 56
Liitunud: 16 Veebr, 2004 13:15
Asukoht: viimsi
Kontakt:

Postitus Postitas riburabu »

ja veel...
kõige parem elamus hiiumaa!
(militaarne hiiumaa, mart tegeleb seal sellega, siin foorumis lausa olemas)
maradör
Liige
Postitusi: 172
Liitunud: 06 Sept, 2004 11:01
Kontakt:

baasid eestis

Postitus Postitas maradör »

Peab ütlema et N-Liidu baaside otsingud on olnud alguses suht juhuslikud või siis ammustest aegadest meelde jäänud kohtade järgi, et kunagi on olnud nedes kohtades keelumärgid ja tõkkepuud koos putkadega.
Olen ise umbes ülepoole aasta uurinud väeosade kohti ja käinud neid pildistamas. Suureks abiks on olnud www.maaamet.ee leheküljel avalikuks kasutamiseks olevad aerofotod. Olen lihtsalt varem meelde jäänud kohti seal zoominud ja uurinud ja on suht hästi eristatavad venevägede baasid. Õhust vaadetes on neil kuidagi ühine joon mille järgi on kohe aru saada et midagi seal asub. Kuna enamus aerofotosid on pildistatud ca 1994 ajajärgus siis on seal hooned ja teed väga hästi näha. Kuid osad piirkonnad on juba uuendatud fotodega (pildistatud 1998-2002) siis seal on näha ikkagi see tuntav joon kuid on näha et on ka juba võssa kasvanud.
Suureks abiks viimasel ajal aga on tõepoolest ka eelmise kommentaarist loetav link (keskkonna min. poolt koostatud N-Liidu sõjaväe reostus digiväljaanne) kus on KÕIK venevägedega seostuvad krundid ja baasid ära toodud suures tabelis, kaasaarvatud ka sõjaväelaste puhkebaasid ja pioneerilaagrid. Sealt infot saades ja maaameti kaardilt täpsemalt otsides saabki suht hea tulemuseni. Nii et kui huvi võin veel lähemalt nõu anda ja soovitusi. Mailiaadress on siin profiilis olemas.
Eriti huvitavad kohad nimetaks siin aga ära mida olen külastanud või mida plaanin veel külastada:
Keila-Joa raketibaas, Saaremaal asuvad baasid, seal on need suht hästi säilinud- suurem on neist Dejevo raketibaas, Tehumardil, Tagaranna poolsaar, Valga kandis Vilaski tuumaraketibaas, Rooni tuumabaas ja Uniküla baas, seal aga on omavalitsused suurt tööd teinud ja suht palju on likvideeritud ja hooned lammutatud ja metsaalused korda tehtud, kuid jah....Vilaski sahtid on kinnikaetud kuid näha on seal ikkagi ja huvitav elamus siiski. Päris hästi on säilinud ka Haapsalu mnt ääres Ristil asuv Tuuma-keskmaarakettide baas ning saama tüüpi baas veel vana Haapsalu mnt ääres Nissi vallas- need asukohad saab sealt virtaalväljaandest kätte. Huvitavat on vaadata samas ka Tartus raadi lennuväljal ja Tapa piirkonnas. Kuhu ise veel minna sooviks on Võru kandis asuvad Sänna ja Nurisi tuumaraketibaasid kuid need on minu teada kaitseliidu valve all, et sinna oleks hea minna väikese huvigrupiga et teha ekskursioon ja uurida olemasolevat aga ok selleks korraks ma arvan et õiged juhtnöörid on olemas ja uurimist jagab.
dude
Liige
Postitusi: 256
Liitunud: 18 Okt, 2004 17:50
Kontakt:

Otsin huvilisi, kes on Saaremaal asunud baasidest huvitatud?

Postitus Postitas dude »

Oman infot nende paiknemise kohta ning sooviks rääkida muljetest/kogemustest...
maradör
Liige
Postitusi: 172
Liitunud: 06 Sept, 2004 11:01
Kontakt:

Postitus Postitas maradör »

to dude - võiksid midagi siin rääkida oleks põnev kogemusi ja muljeid vahetada.
Martti
Liige
Postitusi: 311
Liitunud: 21 Nov, 2004 21:05
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Postitus Postitas Martti »

Kus kohas asub Uniküla baas, kas see on Idavirumaal Maidla valla Unikülas?
Vanasõiduki huviline
Minu sõidukid: Gaz 22; Moskvich 412 1969
Külaline

Postitus Postitas Külaline »

Valgamaa Õru vald Uniküla kaketibaas on kindlasti olemas olen ise käinud, kui otsid seda ,aga üks Uniküla on ka Tartumaal kas seal raketibaas oli ei oska öelda.
Martti
Liige
Postitusi: 311
Liitunud: 21 Nov, 2004 21:05
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Postitus Postitas Martti »

Hetkel niimoodi otsimsega ei tegele kuna endal pole liikumisõigust(juhiluba) siis lihtsalt "kuulan maad". Loodetavasti talveks/kevadeks olemas ja siis on juba teine lugu. Mina teada pole Maidla valla Unikülas ühtegi raketi baasi aga sealt olen muud huvitavat metsast leidnud( kahjuks gallerii praegu ei tööta ja pilte seega pole võimalik vaadata). Aga seal Kiviõli kandis on veel üks selline alles. Aga seal ümbert mets maha võetud ja karjääri looma hakatud(vist, sest kindlalt ei tea). Igatahes seal oli vähemalt 2 angaari ja muid hooneid veel aga maha jäetud ja ära rüüsatud/paljaks varastatud juba. Kui mina seal käisin siis oli see veel täitsa metsa sees aga nüüd on tee pealt ka näha. Kahju.
Viimati muutis Martti, 29 Apr, 2005 18:45, muudetud 1 kord kokku.
Vanasõiduki huviline
Minu sõidukid: Gaz 22; Moskvich 412 1969
maradör
Liige
Postitusi: 172
Liitunud: 06 Sept, 2004 11:01
Kontakt:

Uniküla raketibaas

Postitus Postitas maradör »

Uniküla raketibaas asub Valga Maakonnas Oru vallas. Seal asusid Nõukogude Liidu ajal srateegilised keskmaaraktetid, mis kandsid tuumalõhkepäid. Üldiselt tasub sinna piirkonda sõita. Kagu-Eestis asus strateegiliste keskmaarakettide üksus mille staap oli Valgas ning seal piirkonnas asusid stardipositsioonid Vilaskis (seal olid kõige moodsamad tuumaraketid - maa-alused), Roonis ja Unikülas. Käisin ise suvel seal kandis uurimas ning peab märkima et sealsed omavalitsused ja metskonnad on teinud kõvasti tööd Nõukogude aegsete pärandite lammutamisega. Suhteliselt palju oli lammutatud ja ära veetud, et mõnes kohas oli päris raske selgeks saada kus midagi asus. Aga kindlasti saab põneva elamuse kui minna Vilaski baasi vaatama maa-aluseid pommi paiku. Need on küll kuplitega kinni kaetud kuid põnev ikkagi. Seal baasis on ka tervelt näha ka tuumapommi ladu. mis asub eraldi metsa sees.
Kui nüüd neid Valga kandi baase võrrelda siis Uniküla on see koht kus eritiu suurt midagi järel pole. Ainult teatud kohtades võib oletada ja aru saada et seal on midagi olnud.
Martti
Liige
Postitusi: 311
Liitunud: 21 Nov, 2004 21:05
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Postitus Postitas Martti »

Ehk siis vaatama minemise plaani võik päevakorda võtta kevade pool, siis on aega mõelda veel küll selle peale. Ise olen väga huvitatud ka igasugusest maa-alusest Eestist.
Vanasõiduki huviline
Minu sõidukid: Gaz 22; Moskvich 412 1969
maradör
Liige
Postitusi: 172
Liitunud: 06 Sept, 2004 11:01
Kontakt:

nõukogude baasid eestis

Postitus Postitas maradör »

Huvitab kas kellegil leidub või on teada kus võiks leida Nõukogude Liidu aegsete sõjaväebaaside fotosid või skeeme nende asukohtade kirjelduse kohta või lihtsalt fotosid milline nägi tollal baas seest poolt välja. Arvan et avalikult pilte ei tohtinud teha aga kindlasti keegi sõjaväes olles pildistas ennast ja sõpru väeosa taustal ja jäi midagi enamat peale.
põrgu
Uudistaja
Postitusi: 2
Liitunud: 27 Mär, 2005 14:53
Kontakt:

Postitus Postitas põrgu »

teenisin ise 84-86 tartu lähedal vorbusel.seal olid radarid.kui saan oma mälestustega kellelegi abiks olla ,siis palun väga. käisin mõned aastad tagasi kohapeal angaarid olid veel alles :
Põrgu
Martti
Liige
Postitusi: 311
Liitunud: 21 Nov, 2004 21:05
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Postitus Postitas Martti »

Martti kirjutas:Hetkel niimoodi otsimsega ei tegele kuna endal pole liikumisõigust(juhiluba) siis lihtsalt "kuulan maad". Loodetavasti talveks/kevadeks olemas ja siis on juba teine lugu. Mina teada pole Maidla valla Unikülas ühtegi raketi baasi aga sealt olen muud huvitavat metsast leidnud( kahjuks gallerii praegu ei tööta ja pilte seega pole võimalik vaadata). Aga seal Kiviõli kandis on veel üks selline alles. Aga seal ümbert mets maha võetud ja karjääri looma hakatud(vist, sest kindlalt ei tea). Igatahes seal oli vähemalt 2 angaari ja muid hooneid veel aga maha jäetud ja ära rüüsatud/paljaks varastatud juba. Kui mina seal käisin siis oli see veel täitsa metsa sees aga nüüd on tee pealt ka näha. Kahju.
Nädalavahetusel maal käies sai sõiduajal üritada sellest pilte teha kuna seisma ei saanud jääda, sest auto tervis polnud just kõige parem, ning hiljem ta ära kooleski ja koju pidi lõpuks tulema rongiga. Ja kuna veoauto(gaz 53) meeletult raputas siis vast ei ole pildid ka kõiga parema kvaliteediga. Aru on saada igatahes see et kogu plats lüüakse lagedaks. Pilt on tehtud Sonda lähedal asuvast raketibaasist. Pilt
Viimati muutis Martti, 11 Veebr, 2006 15:52, muudetud 1 kord kokku.
Vanasõiduki huviline
Minu sõidukid: Gaz 22; Moskvich 412 1969
Kasutaja avatar
nublu
Liige
Postitusi: 926
Liitunud: 16 Dets, 2003 19:25
Kontakt:

Postitus Postitas nublu »

põrgu kirjutas:teenisin ise 84-86 tartu lähedal vorbusel.seal olid radarid.kui saan oma mälestustega kellelegi abiks olla ,siis palun väga. käisin mõned aastad tagasi kohapeal angaarid olid veel alles :
Palun väga, anna vähemalt midagi teada. Mis üksus, kellele allus, mida tegid...

Muud üksikasjad võid ka omale hoida :wink:
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Amazon [Bot] ja 10 külalist