Arenenud riikide kosmosetehnika

Laevad, lennukid, tankid... Kõik sõjatehnikast.
Vasta
Lemet
Liige
Postitusi: 18947
Liitunud: 12 Apr, 2006 15:49
Kontakt:

Re: Arenenud riikide kosmosetehnika

Postitus Postitas Lemet »

SpaceX on nüüdseks jõudnud tasemele "üks start iga nädal" - ja seda mitte kuu või kaks, vaid juba üle poole aasta:
ajavahemikus 1. novembrist 2021 kuni 15. maini 2022 (195 päeva) toimus 28 Falconi starti.
195 / 28 = 6,96 päeva stardi kohta.
Errare humanum est-aga veel inimlikum on selle teise kraesse väänamine...
Zwyx
Liige
Postitusi: 100
Liitunud: 29 Dets, 2017 13:13
Kontakt:

Re: Arenenud riikide kosmosetehnika

Postitus Postitas Zwyx »

Sattus silma alla, et lähiajal hakkab tööstushiid Boeing järjekordselt startima oma kosmoselaeva Starliner. Tegemist 3. korraga, esimesel katsel 2019 detsembris oli häda tarkvaraga ning katsel nr. 2 augustis 2021 selgus ootamatult, et suur osa kütuseventiilidest kinni jäänud. 9 kuud ning 600 miljonit dollarit hiljem on uus proov. Stardiajaks lubatud 2254 GMT, mis Eestis oleks homme hommik 01:54. Võimalik jälgida mitmeid voogedastusi. Ühest küljest on tänapäeval mõnus Boeingut tümitada, teisest küljest loodaks, et siiski asi korda läehb.
onu juulius
Liige
Postitusi: 323
Liitunud: 25 Jaan, 2005 21:35
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Re: Arenenud riikide kosmosetehnika

Postitus Postitas onu juulius »

Starliner jõudis orbiidile, aga mitte päris ilma viperusteta. Lõppkiirenduseks kasutatavatest mootoritest kaks tükki ütlesid töö käigus üles, aga varumootorite abil jõuti siiski stabiilsele orbiidile. Praegu liigub vaikselt ISS-i poole.
zkaff
Liige
Postitusi: 108
Liitunud: 24 Veebr, 2011 18:30
Kontakt:

Re: Arenenud riikide kosmosetehnika

Postitus Postitas zkaff »

Lõuna-Korea lasi edukalt oma raketi ülesse. Teisel katsel.
https://www.youtube.com/watch?v=mlhoFjn3C7M
Kasutaja avatar
Kilo Tango
Liige
Postitusi: 7027
Liitunud: 14 Aug, 2008 15:40
Kontakt:

Re: Arenenud riikide kosmosetehnika

Postitus Postitas Kilo Tango »

onu juulius kirjutas: 20 Mai, 2022 9:52 ... Lõppkiirenduseks kasutatavatest mootoritest kaks tükki ütlesid töö käigus üles, aga varumootorite abil jõuti siiski stabiilsele orbiidile. ...
Teisel astmel ainult 2 mootorit ongi. Kust selline info? Minule midagi sellist silma ei hakanud. Starlineril endal on 4 OI mootorit ja need töötasid veatult.
onu juulius
Liige
Postitusi: 323
Liitunud: 25 Jaan, 2005 21:35
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Re: Arenenud riikide kosmosetehnika

Postitus Postitas onu juulius »

Kilo Tango kirjutas: 21 Juun, 2022 22:54Teisel astmel ainult 2 mootorit ongi. Kust selline info? Minule midagi sellist silma ei hakanud. Starlineril endal on 4 OI mootorit ja need töötasid veatult.
Starlineril on selline eripära, et kanderakett (Atlas-Centaur) viib kapsli ainult esialgsele orbiidile, mis on taotluslikult ebastabiilne (perigee alla 100 km). Tagamõte on selles, et kui pärast kanderaketist eraldumist peaks mingi tõrge tekkima, siis tuleb aparaat ise paari päeva jooksul alla tagasi ega jää orbiidile lõksu. Pärast eraldumist tekitab Starliner puudujääva kiiruse oma manööverdusmootorite (thrusters) abil, millede võimsus ei ole suur ja mis saavad sealjuures omajagu koormust. Kütus võetakse avarii-päästesüsteemist, mida orbiidil nagunii enam vaja ei ole. Kaks nendest manööverdusmootoritest (nr 11 ja 12) lülitati töö käigus välja, kuna mingid näitajad läksid paigast ära (analoogsed teemad olid ka esimesel katselennul). Kuna neid mootorikesi on seal omajagu (kokku vist 60), siis sai rikkiläinud mootorite töö teistele ümber suunata. Kuna Starlineril lubati ISS-ga põkkuda ja ta jõudis pärast seda edukalt Maale tagsi, siis polnud tegu otseselt ohtliku olukorraga. Omajagu mõtteainet sellegipoolest.

Edit - viide:
"It was not a flawless flight, of course, because this was a shakedown cruise meant to find and fix any lingering problems. Two of the 20 main thrusters on the spacecraft's service module, used for orbital maneuvering, failed shortly after Starliner separated from its Atlas V rocket. They were not recovered during the flight. Two smaller reaction control system thrusters also failed during the approach to the space station, but they were recovered."
https://arstechnica.com/science/2022/05 ... portation/
onu juulius
Liige
Postitusi: 323
Liitunud: 25 Jaan, 2005 21:35
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Re: Arenenud riikide kosmosetehnika

Postitus Postitas onu juulius »

SpaceX-i Starshipi projektist. Pärast vahepealset (pealtnäha) vaiksemat perioodi on hakanud jälle rohkem toimuma. Boca Chica orbitaalstartide keskkonnamõju analüüs sai lõpuks valmis ja osutus SpaceX-ile soodsaks, seega selle taha asi enam ei jää. Musk ise arvab, et tehniliselt on nad valmis esimeseks orbitaalstardiks juba juulikuus, aga tema hinnangud on muidugi alati ülioptimistlikud. Igatages esimene aste (BN7) on stardiplatvormil ja esimesi mootorite proovikäivitusi võib oodata lähipäevil. Küsimus, kumb esimesena maast lahti saab, kas SLS või Starship, on endiselt päevakorras.
Teine asi, mis on ehk isegi sama oluline - Starshipi stardiplatvormi ehitus on ka Floridas Kennedy Kosmosekeskuses täie hooga lahti läinud. Tehniliselt lahendatakse see juba SpaceXi valduses oleva LC-39A laiendusena. Kui seni võis kusagil Texase pärapõrgus toimuvat raketiarendust hea tahtmise korral veel ignoreerida, siis nüüd (arvestades Kennedy keskuse olulisust kosmoselennunduses) enam mitte. Pildil sõidutatakse stardiseadme torni ühte segmenti LC-39A suunas, taamal paistab aga SLS, mis on kohale sõidutatud stardieelsete protseduuride läbimängimiseks.

Pilt
Lemet
Liige
Postitusi: 18947
Liitunud: 12 Apr, 2006 15:49
Kontakt:

Re: Arenenud riikide kosmosetehnika

Postitus Postitas Lemet »

Venelastelt võeti taas leivatükk käest- kui siiani korrigeeriti ISSi orbiiti perioodiliselt vene transpordilaevade abil, siis nüüd tegi selle töö ära Cygnus.
Errare humanum est-aga veel inimlikum on selle teise kraesse väänamine...
teeline35
Liige
Postitusi: 1108
Liitunud: 11 Apr, 2010 9:21
Asukoht: LÄÄNEMAA
Kontakt:

Re: Arenenud riikide kosmosetehnika

Postitus Postitas teeline35 »

Mitme päeva tagune uudis;
https://novaator.err.ee/1608643201/amee ... u-avapaugu
NASA saatis koostöös ettevõttega Rocket Labs Kuu suunas teele 25 kilogrammi raskuse kuupsatelliidi CAPSTONE. USA kosmoseagentuur tahab missiooniga kontrollida, kas kavandatava kosmosejaama jaoks valitud orbiit aitab tõesti kütust säästa.

Kuu orbiidile jõudmine võtab mikrolaineahju suurusel sondil ligikaudu neli kuud. Võrdlusena kulus astronautide Saturn V raketiga Kuuni toimetamiseks vaid neli päeva. Põhjus peitub kasutatud kanderaketis. Rocket Labsi rakett Electron on vaid 18 meetri kõrgune ehk see on ainuüksi oma kõrguse poolest Saturn V-st kuus korda madalam.
Paistab säästuprojekt olema, aga on selge, et enam omaaegse kuuprogrammiga võrdväärset rahastamist ei tule. Kui suudetakse kulutused madalamad hoida, siis suurem lootus, et projektist ka asja saab. :)
NASA plaanib samale orbiidile rajada Artemise kuuprogrammi raames oma kosmosejaama Gateway. Agentuur kavatseb kasutada seda vahepeatusena nii mehitamata kui ka mehitatud missioonideks Kuu pinnale. Gateway konstrueerimine algab kava kohaselt 2024. aasta lõpus.
Mõistlik lahendus kasutada kosmosejaamu. Minu hinnangul mõned aastad tagasi Muski poolt välja hõigatud Marsi koloniseerimisprojektile saabki saatuslikuks plaan maanduda korduvkasutusega laevaga Marsil, sealt uuesti startida ja Maal sama asi läbi teha.
(Üli)koolitamata,aga lugeda kirjutada mõistan.
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 1 külaline