Õhkrelvad

Kõik relvadest, nii Eestis kasutatavatest kui muidu...
Vasta
Kvali
Uudistaja
Postitusi: 7
Liitunud: 20 Veebr, 2019 16:06
Kontakt:

Re: Õhkrelvad

Postitus Postitas Kvali »

Tõesti huvitav lugemine see jahiseadus. Ausalt öeldes ei ole seda varem lugenud. Kas õhupüssi ei või jahipidamiseks kasutada sel põhjusel, et seda pole nimetatud jahipidamisvahendite nimekirjas? Arvan, et see on nimekirjast välja jäänud kuna jahipidamiseks on kasutatud alati traditsioonilisi vahendeid, ei arvata, et võib ka õhupüssiga edukalt väiksemaid loomi jahtida ning keegi pole seda ettepanekut seadusemuudatuseks teinud. Samuti hämmastab, et Eestis ei või kasutada öösihikut ning lisavalgust. Seda siis jahipidamisel, kellegi farmis rottide laskmisel justkui võiks?
Nüüd tulebki teine küsimus. Koduaias ju kasutatakse mürki ja gaasi muttide või hiirte ja rottide hävitamiseks. See aga on jahiseaduses keelatud. Ilmselt võib seda teha sest antud tegevust ei tehta jahinduse eesmärkidel. Kui ma lasen samal põhjusel rebaseid, linde ja rotte ning ei tee seda jahinduse eesmärgil siis võib seda justkui teha? Samas ei ole võimalik osta suurema kaliibriga õhupüssi kuna sellega jahti ei või pidada. Kui ostan enesekaitseks, siis ei või jällegi jahti pidada (kuigi see ju ei olekski jaht). Nokk kinni saba lahti. Natuke raske on siin oma mõtet edasi anda, aga ehk saate aru mida mõtlen.
Aga miks õhkrelv ja mitte tulirelv? Mõnele meeldib blond, mõnele brünett, mõnele paksem, mõnele peenem :) Tulirelva omamist ma kindlasti ei välista, mingi aeg kindlasti tuleb see ära teha. Hetkel on suur huvi õhkrelvade vastu, väikeloomade/lindude puhul on see kordades soodsam kui tulirelv. Samuti teeb see väiksema paugu ja ei hirmuta teisi ära ning lõpptulemus on sihikul olevale loomale sama.
Andrus1973
Liige
Postitusi: 193
Liitunud: 13 Nov, 2017 15:02
Kontakt:

Re: Õhkrelvad

Postitus Postitas Andrus1973 »

Jahiseadus kehtib jahiulukitele. Rotid, tarakanid jms pole jahiulukid ja nendega tegelemist jahiseadus ei reguleeri. Rebased, jänesed haned on jahiulukid. Varesed rongad on kah jahiseaduses kirjas. Linnas varblasi lastes on kah pahandus varem või hiljem garanteeritud.
Viimati muutis Andrus1973, 20 Veebr, 2019 19:12, muudetud 1 kord kokku.
Ma ei kuuluta tõde vaid avaldan arvamust!
Kvali
Uudistaja
Postitusi: 7
Liitunud: 20 Veebr, 2019 16:06
Kontakt:

Re: Õhkrelvad

Postitus Postitas Kvali »

Andrus1973 kirjutas:
Dr.Sci kirjutas: Võid ainult oma aias (jäneseid) plõksida kui elad tiheasustusalas.
Kindlasti ei või sellega jäneseid plõksida. Jänes on jahiuluk ja selle küttimine on seadusega reglementeeritud. Rotte kahjurite hävitamise sildi all vast võib. Enne, kui hanedele kallale lähed tutvu jahiseadusega ja jahieeskirjaga.
Ma küll päris täpselt ei tea aga ma kujutan ette, et suuremat sorti õhuka võiks saada registreeritud analoogselt nendele 1970 eelsetele püssidele. Et vaja on sebida tüübikinnituskood, mis ise enesest ei ole mingi ületamatu protseduur eriti, kui kusagil meie armsas EUs on analoogne asi juba registreeritud.
Sel aastal tehakse mõnes maakonnas saabuvatele hanedele haarang. Kuna nende populatsioon on nii suureks kasvanud, siis tahetakse näha, kas see suudab nad viljapõldudelt eemale peletada. Seega milleks kulutada raha tulirelvale ja moonale, kui sama töö teeb ära õhupüss.
Andrus1973
Liige
Postitusi: 193
Liitunud: 13 Nov, 2017 15:02
Kontakt:

Re: Õhkrelvad

Postitus Postitas Andrus1973 »

Kui sul on plaan jahipidamisega tegelema hakata alusta jahikursusest. http://www.ejs.ee/koolitused/
Ma ei kuuluta tõde vaid avaldan arvamust!
Dr.Sci
Liige
Postitusi: 3304
Liitunud: 30 Okt, 2015 11:59
Kontakt:

Re: Õhkrelvad

Postitus Postitas Dr.Sci »

Kvali kirjutas:Tõesti huvitav lugemine see jahiseadus. Ausalt öeldes ei ole seda varem lugenud. Kas õhupüssi ei või jahipidamiseks kasutada sel põhjusel, et seda pole nimetatud jahipidamisvahendite nimekirjas? Arvan, et see on nimekirjast välja jäänud kuna jahipidamiseks on kasutatud alati traditsioonilisi vahendeid, ei arvata, et võib ka õhupüssiga edukalt väiksemaid loomi jahtida ning keegi pole seda ettepanekut seadusemuudatuseks teinud. Samuti hämmastab, et Eestis ei või kasutada öösihikut ning lisavalgust. Seda siis jahipidamisel, kellegi farmis rottide laskmisel justkui võiks?
Nüüd tulebki teine küsimus. Koduaias ju kasutatakse mürki ja gaasi muttide või hiirte ja rottide hävitamiseks. See aga on jahiseaduses keelatud. Ilmselt võib seda teha sest antud tegevust ei tehta jahinduse eesmärkidel. Kui ma lasen samal põhjusel rebaseid, linde ja rotte ning ei tee seda jahinduse eesmärgil siis võib seda justkui teha? Samas ei ole võimalik osta suurema kaliibriga õhupüssi kuna sellega jahti ei või pidada. Kui ostan enesekaitseks, siis ei või jällegi jahti pidada (kuigi see ju ei olekski jaht). Nokk kinni saba lahti. Natuke raske on siin oma mõtet edasi anda, aga ehk saate aru mida mõtlen.
Aga miks õhkrelv ja mitte tulirelv? Mõnele meeldib blond, mõnele brünett, mõnele paksem, mõnele peenem :) Tulirelva omamist ma kindlasti ei välista, mingi aeg kindlasti tuleb see ära teha. Hetkel on suur huvi õhkrelvade vastu, väikeloomade/lindude puhul on see kordades soodsam kui tulirelv. Samuti teeb see väiksema paugu ja ei hirmuta teisi ära ning lõpptulemus on sihikul olevale loomale sama.
Mõte on arusaadavam kui seadused, aga ma natuke proovin siis riigi poolel olla.
1) Õhkrelvad jahis? Jahipidamise mõte pole jahiulukit piinata vaid ikka see et ta võimalikult vähese arvu laskudega maha võtta ja kui ka on saanud kergema haava, võtavad koerad verejälje üle. Õhkrelvaga seda ei saa tagada.
2) Koduaed, mürk, gaas, rott ja mutt ja vesirott, tuba ja hiir - loomad pole jahiulukid ja aed pole jahimaa. Mürgiga võid ka oma aias rebast või šaakalit püüda aga mitte metsa vahel ja ise tead kuidas kodus omaenda koera õnnetuse eest hoiad.
3) Miks ole ammud lubatud jahipidamises - ei tea, vabamüügis on nad sellises konfiguratsioonis et kui tahaks kellegi ära koristada, valiks just nimelt seda tüüpi relva - hääletu ja täpne.
4) Öösihik - kui oleks lubatud, siis oleks elu palju ohutum. Kui öösel pukis passida põllul laiavaid elajaid - pole kunagi kindel kas on ikka siga või kartulivaras, või kaitseliidu õppus. Siin on vaid reegliks see, et ära tulista objekti mille kohta pole 100% kindel... aga on ju öö ja öösihikut pole... Vähemalt helisummutid võeti keelu alt maha.
5) Seadusega vabalt kasutatavad õhkrelvad võtavad maha suvalise koduõuele tunginud linnu, väikenärilise, väikekiskja, täpse käe korral ka inimese.
Dr.Sci
Liige
Postitusi: 3304
Liitunud: 30 Okt, 2015 11:59
Kontakt:

Re: Õhkrelvad

Postitus Postitas Dr.Sci »

Kvali kirjutas:
Andrus1973 kirjutas:
Dr.Sci kirjutas: Võid ainult oma aias (jäneseid) plõksida kui elad tiheasustusalas.
Kindlasti ei või sellega jäneseid plõksida. Jänes on jahiuluk ja selle küttimine on seadusega reglementeeritud. Rotte kahjurite hävitamise sildi all vast võib. Enne, kui hanedele kallale lähed tutvu jahiseadusega ja jahieeskirjaga.
Ma küll päris täpselt ei tea aga ma kujutan ette, et suuremat sorti õhuka võiks saada registreeritud analoogselt nendele 1970 eelsetele püssidele. Et vaja on sebida tüübikinnituskood, mis ise enesest ei ole mingi ületamatu protseduur eriti, kui kusagil meie armsas EUs on analoogne asi juba registreeritud.
Sel aastal tehakse mõnes maakonnas saabuvatele hanedele haarang. Kuna nende populatsioon on nii suureks kasvanud, siis tahetakse näha, kas see suudab nad viljapõldudelt eemale peletada. Seega milleks kulutada raha tulirelvale ja moonale, kui sama töö teeb ära õhupüss.
Õhupüss seda tööd ära ei tee. Aga kui oled maaomanik ja on probleem kevadiste rändlindudega siis võta kontakti kohalike jahimeestega. Kui aga hanepraadi tahad siis õhupüssi või tulirelva soetamise asemel odavam on Stockmann (vms kuni otsetootjateni välja)
diesel
Liige
Postitusi: 630
Liitunud: 20 Jaan, 2011 20:47
Kontakt:

Re: Õhkrelvad

Postitus Postitas diesel »

Dr.Sci kirjutas: 5) Seadusega vabalt kasutatavad õhkrelvad võtavad maha suvalise koduõuele tunginud linnu, väikenärilise, väikekiskja, täpse käe korral ka inimese.
küllap on tänapäe riistad ja moon paremad. aga kas piisavalt, seda ei mõista öelda.
kuskil kaheksakümnenda aasta kanti sai üks sui malevas oldud vahepeal tööl rohujahu veskis. mis seal täpselt teema oli, seda ma ei tea, aga osadel päevadel oli kohale tellitud jahimees. pidi laskma tuvisid. õhupüssiga, et paugutamist poleks. ja püss oli väljanägemiselt asjalikum kui tiirudes plõksimiseks pakutavad. aga vaeva oli kodanikul laialt. niipalju mäletan, et maha pidavat saama ainult pähe või tiiva alla lastes. läbi tiiva või rindu lastes tuvi jäi lennuvõimeliseks. päris ropp oli tegelikult. veritsevaid ja ringi liipavaid linde oli mitmeid. õnneks malevlased peksti siis mujale tööle.
Kvali
Uudistaja
Postitusi: 7
Liitunud: 20 Veebr, 2019 16:06
Kontakt:

Re: Õhkrelvad

Postitus Postitas Kvali »

Jahti olen pidanud päris palju, seda mitte küll Eestis ning Eestis ei ole hetkel plaanis ka jahipidamisega pidevalt tegelema hakata.
Dr.Sci viiest punktist viimase neljaga olen nõus, esimesega ei saa täielikult nõustuda. Esiteks polegi plaanis karu või põtra minna õhupüssiga laskma :D Olen sellega küll nõus, et lask peab olema täpne ja surm võimalikult kiire. Samas võib iga relvaga lastes tabada mittesoovitud piirkonda ning vajadus teise kuuli järele võib olla ka tulirelva puhul. On endalgi juhtunud, kus pikalt distantsilt ei olnud kõige täpsem lask ja tuli sõita ligemale, et uuesti lasta. See võttis aega. Õhupüssi puhul on distants ehk max 50 meetrit, enamasti vast ca 20-40 meetrit, kehva lasu puhul jõuab kiirelt sinna joosta, et vajadusel kohe uus lask teha. Eks neid näiteid on palju ja see on see kuidas keegi põhjendab ning mis kellegi arvamus on. Ma küll ei tea palju Sul on õhkrelvadega kokkupuudet olnud, ehk selles ongi asi, et pole nendega palju kokkupuudet, sellepärast ka selline arvamus?
Olen kindel, et õhupüss teeb selle töö ilusti ära. Seda ütlen nii enda kui teiste kogemuse põhjal.

Aga selle kohta keegi oskab midagi öelda, kuidas ikkagi muretseda omale suurema kaliibriga õhkrelv ilma, et selle eest kinni pannakse?
Dr.Sci
Liige
Postitusi: 3304
Liitunud: 30 Okt, 2015 11:59
Kontakt:

Re: Õhkrelvad

Postitus Postitas Dr.Sci »

Kvali kirjutas:Aga selle kohta keegi oskab midagi öelda, kuidas ikkagi muretseda omale suurema kaliibriga õhkrelv ilma, et selle eest kinni pannakse?
Vastus pole kindlasti see mida oodatakse - aga nii paintball'i kui airsofti relvade kaliiber (tegemist on pneumorelvadega, vastuvaidlejatel on võimalus vabatahtlikult kaitseriietuseta toru ees seista) on suurem kui 4,5 mm.
Kuid kui on huvi (jääda võimuorganite silma) siis võib ju otse küsida kas ja kuidas tohib soetada https://www.airgundepot.com/air-venturi ... ot-ii.html - ja mis vahe on sellel ja airsofti relval.
vtl
Liige
Postitusi: 1314
Liitunud: 01 Veebr, 2009 20:20
Kontakt:

Re: Õhkrelvad

Postitus Postitas vtl »

Kvali kirjutas:...Helistasin Põhja piirkonna relvalubade info nr ja seal ei osatud mu küsimustele vastata. Lisaks ütlesin, et kui lähen kuhugi jahiklubisse kus tulirelvaga jahti peetakse oma liikmelisust registreerima ja ütlen, et plaan on muretseda õhupüss jahi pidamiseks, siis naerdakse mind seal välja.
[...]
Mis nüüd peaks tegema? Haned on varsti kohal ja hakkavad viljapõlde hävitama.
Alustame sellest, et jahipidamiseks peab Sul kõigepealt olema jahitunnistus. See antakse välja pärast kursuste läbimist ning eksamite (teooria ja laskekatse) sooritamist. Kursusi korraldab nt. Eesti Jahimeeste Selts, need kestavad ca 3 kuud ja maksab ca 320€ pluss eksami- ja jahitunnistuse tasud (veel paar-kolmkümmend eurot).

Kui Sul on jahitunnistus käes, siis tuleb leida sõbralik jahiselts, mis annab Sulle jahiloa jahipidamiseks OMA JAHIPIIRKONNAS. Jah, Sa ei või jahti pidada suvalises kohas, vaid ainult jahipiirkonna kasutaja poolt lubatud alal. Tavaliselt on kaks varianti - Sa kas astud konkreetse jahiseltsi liikmeks või sa saad "turistina" ühekordse loa konkreetses jahipiirkonnas toimetamiseks. Üldiselt jahiseltsid võõraid tüüpe oma liikmeks ei võta ja niisama jahilube võõrastele ka ei väljasta. Kui, siis erikokkuleppel ja tasu eest.

Erandjuhtum on see, kui Sa oled antud piirkonnas maaomanik ja Sul on jahiseltsiga sõlmitud jahimaa kasutamise leping. Sellisel juhul on jahipiirkonna kasutaja kohustatud andma omanikule (või tema esindajale) tasuta jahiloa väikeulukite küttimiseks oma maal. Kui Sa oled aga oma maal jahipidamise keelanud, siis ei ole ka Sul endal õigust seal jahti pidada.

Jahti võid pidada ainult vastavalt jahieeskirjale, mis sätestab, millal ja millist jahti võid üldse konkreetsele ulukile jahti pidada. Lubatud jahipidamisviisid võivad sõltuvalt ulukist olla varitsus-, hiilimis- ja peibutusjaht, jaht püünisega (nt. kastlõksuga), jaht jahikoeraga jne. Samuti on jahiseaduses sätestatud, millised on lubatud jahipidamisvahendid ja millist ulukit iga konkreetse vahendiga küttida tohib (keda tohib lasta ääretulepadruniga, keda täismantelkuuliga, mis on minimaalsed kaliibrid ja kuuli kaalud).
Pneumorelva lubatud jahipidamisvahendite nimekirjas (JS §24 lg 1) EI OLE ning sama § lõige 2 p. 7 ütleb, et "Keelatud on jahipidamine ambu, õhkrelva ning laser- ja öösihikut kasutades".

Seega võid oma mõtte õhupüssiga (olgugi, et võimsa õhupüssiga) jahti pidada ära unustada. Kui Sul on vaja abi haneliste tõrjumisel, siis pöördu abi saamiseks oma piirkonna jahiseltsi poole ja konsulteeri nendega.
Eesti Relvaomanike Liit - relvaomanikud.ee
vtl
Liige
Postitusi: 1314
Liitunud: 01 Veebr, 2009 20:20
Kontakt:

Re: Õhkrelvad

Postitus Postitas vtl »

Dr.Sci kirjutas:4) Öösihik - kui oleks lubatud, siis oleks elu palju ohutum. Kui öösel pukis passida põllul laiavaid elajaid - pole kunagi kindel kas on ikka siga või kartulivaras, või kaitseliidu õppus. Siin on vaid reegliks see, et ära tulista objekti mille kohta pole 100% kindel... aga on ju öö ja öösihikut pole...
Öösihik (ehk relvale kinnitatud sihtimisseade puudulikus valguses sihtimiseks) on keelatud.

Küll on aga tsiviilkäibes lubatud öövaatlusseade, mida võid vabalt poest soetada. Piisav, et eristada siga kartulivargast.
Eesti Relvaomanike Liit - relvaomanikud.ee
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36425
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: Õhkrelvad

Postitus Postitas Kriku »

Hanede puhul loodetakse jah heidutavat efekti tabamusest (kui mõni maha jääb, vast teised lendavad minema ja hoiavad järgmine kord kaugemale), kuid ma ei usu, et see ilma pauguta toimiks. Õhupüssiga põllult hanede peletamisse ei usu ja ülalloetletud põhjustel on see illegaalne.
Kvali
Uudistaja
Postitusi: 7
Liitunud: 20 Veebr, 2019 16:06
Kontakt:

Re: Õhkrelvad

Postitus Postitas Kvali »

Ametnikud ei osanud mulle konkreetset vastust anda, miks on paintball ja õhul töötavad airsoft pneumorelvad vabalt kättesaadavad. Samuti ei osatud konkreetselt vastata mitmetele teistele õhkrelvi puudutavatele küsimustele. See paneb kahtlema kas ametnike pädevuses või seaduse vettpidavuses. Kurb.
Andrus1973
Liige
Postitusi: 193
Liitunud: 13 Nov, 2017 15:02
Kontakt:

Re: Õhkrelvad

Postitus Postitas Andrus1973 »

Õhkrelvaga jahi pidamine on meie kandis mitte eriti levinud ja seega ametnikele võõras. Sellest ka seosusetud ja ebamäärased vastused. Kui on kindel soov õhkrelvaga jahti pidada tuleb kokku koguda huvigrupi tuumik, käia, rääkida, selgitada jne ning lõpuks läbi suruda seadusemuudatus. Väga hea näide on vibujahi legaliseerimine Eestis. See oli kah mõned aastad tagasi keelatud, kuid täna on olemas. Internetist lugedes leiab palju materjali.
Airsofti ja paintpalli relvad on siiski mänguasjad, mis ei ole ette nähtud tabamisel sihtmärki ellimineerima. Vastu pidi nende välja töötamise püütakse sihtmärgi vigastamist vältida.
Ma ei kuuluta tõde vaid avaldan arvamust!
Kasutaja avatar
Satakas
Liige
Postitusi: 2354
Liitunud: 21 Jaan, 2005 0:33
Asukoht: Tartu
Kontakt:

Re: Õhkrelvad

Postitus Postitas Satakas »

Õhkrelvaga jahipidamise keeld on lihtsalt selle taga, et Eesti ametniku/seaduselooja arvates on õhkrelv see pisike plärtsutaja, mida nõukaajal laatadel katsuda sai.

Mujal maailmas kasutatakse õhkrelvi isegi pühvlite jahtimiseks.
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 7 külalist