KV ja KL käsirelvadest

Kõik relvadest, nii Eestis kasutatavatest kui muidu...
Vasta
ElrikThunderson
Liige
Postitusi: 1698
Liitunud: 30 Dets, 2012 22:01
Kontakt:

Re: KV/KL käsirelvadest

Postitus Postitas ElrikThunderson »

Liigutasin teema sobivamasse fooruminurka.
A4
Liige
Postitusi: 1834
Liitunud: 13 Juun, 2005 23:55
Kontakt:

Re: Uued käsirelvad EKV-le

Postitus Postitas A4 »

Kapten Trumm kirjutas:Tead sa ikka, millest räägid?
Kaadril, kelle tööpäev on 8-17 on kindlasti tore seda 5x aastas uuesti teha ja jahimehel õhtul teleka ees veel toredam.
Kuna kogemata tean, kui kaua aega võtab tegelikult ühe relva osandamise ja kokkupanemise selgeks drillimine (rääkimata kasutuse drillist), siis vabatahtliku kontekstis on ajakulu küsitav, poolepäevase kiirkursuse vormis seda tehes aga käivad ka aasta või paari pärast mehed kõrvad lontis küsimas, et mispidi see vidin ikka sinna käib ja miks mul relv kokku ei lähe. Seepärast, et automaatrelva osandamise ja kokkupaneku drillimine võtab nii paar päeva aega (napist väljaõppeajast) ja selle ajaga saaks teha vajalikumaid asju.


Esiteks, kas keskmisel kaitseliitlasel-reservväelasel üldse on tarvilik uus käsitulirelv kohe algusest peale nii põhjalikult omandada, et oskab seda pimesi või kinniseotud silmadega täielikult lahti võtta ja kokku panna? On see tegelikult vajalik? Kas seda välitingimustes tegelikult on vaja? Või piisab välitingimustes ja hämaral või pimedal ajal relva hooldamiseks selleks, et paari tifti avamisega kangutatakse lahti vaid lukuraam, lukku raami küljest ei eemaldata, millest kõigest piisab relva esmaseks välitingimuseks hooldamiseks?

Teiseks, kui tõesti on vaja relv „täielikult omandada“, siis kas see on tingimata vajalik saavutada kohe esimeste päevade jooksul pärast uue relva kättesaamist? Või piisab äkki relva esmasest tundmaõppimisest, kokku-lahti paneku ja hoolduse tundmaõppimisest, ning see edasine vilumus, vajadusel pimesi tegutsemine jne tulebki järgmiste nädalate ja kuude jooksul relva praktilise kasutamise käigus?

Kolmandaks, kui uue relva omandamine peaks osade kaitseliitlaste jaoks siiski olema ületamatu probleem või tarbetu ajakulu, siis milline oleks adekvaatne lahendus? Et laseme Kaitseliidus G3-de ja AK-4-dega veel järgmised 20 aastat edasi? Või las vanade (amortiseerunud) automaatidega jätkavad need, kes ümber õppida ei viitsi? Või jätkame second-hand turult G3-de soetamist? Või kui second-hand otsa saab, siis laseme kuskil uuesti tootmise käima panna või?

Ja neljandaks – kui uue käsitulirelva omandamine peaks olema tarbetu ajakulu, siis kas see laieneb ka teistele relvadele ja relvasüsteemidele Kaitseliidus? Nt kas peaksime igavesti säilitama 90mm tagasilöögita TT-kahurid, sest Javelini omandamine võtab märksa kauem aega kui automaat?

Lõpetuseks enda silmaga nähtud praktika uue relva omandamisel. U 5-6 aastat tagasi nägin, kuidas üks veebel õpetas reservväelastele selgeks püstolkuulipilduja MP-5, mis sisuliselt on sama, mis G3. Pooled reservväelased olid seejuures sellised, kellel varem üldse puudus igasugune kokkupuude relvade ja laskmisega. Piisas umbes poolest päevast, et inimestele selgeks teha nii MP-5 ehitus, tööpõhimõte, kokku-lahti panek, hooldamine + veel elementaarne lasketiiru OT. Järgmisel päeval tehti esimesed laskmised tiirus (täitsa OK tulemustega) ning pärast seda said kõik need reservväelased ilma eriliste probleemideta hakkama relvade lahtivõtmise, hoolduse ja uuesti kokkupanekuga. Jah, vilumust kõigil kohe ei tekkinud, aga see ei saa ega peagi pooleteise päevaga tekkima. Ei saa selle valguses aru, kuidas eelnevate oskuste ja teadmistega kaitseliitlastel peaks uue automaadi omandamine olema suureks ja ületamatuks, tohutut aega nõudvaks probleemiks.
vaad
Liige
Postitusi: 249
Liitunud: 22 Juul, 2019 15:08
Kontakt:

Re: KV/KL käsirelvadest

Postitus Postitas vaad »

Trumm, mida sa seal relva juures nii pulkadeni selgeks tahad õppida, mida ei ole võimalik teha kõige rohkem mõne nädalavahetusega? Räägime ikkagi lõppkasutaja taseme oskustest, relvurid võibolla tõesti õpivad seda mitu kuud intensiivselt ja põhjalikult tundma, aga nemad jätame praegu kõrvale. Mina ja minu kaasvõitlejad said R20 väga hästi selgeks selle pooleteise päevaga, mis meile anti. Enamus toiminguid on tal ju täpselt samad, mis kõigi teiste relvadega, s.t OT ja relva käsitlemine. Ainus päriselt uus asi enamuse jaoks on punatäpp, lukuriiv ja kokku/lahti käimine, aga need saab ka väga kiiresti selgeks. Mõnikümmend korda järjest salve vahetuse drill ja juba hakkab lihasmälu tekkima, sama kokku-lahti panemisega, pole vaja tiiru ronidagi, seda saab ju kuivalt teha. Usun, et TEST3 oleks võinud kohe järgi ära teha ja enamus oleks saanud oluliselt parema tulemuse, kui AK4-ga, mida varem nii hästi pulkadeni tunti. Minu arust käib R20 palju lihtsamalt ja loogilisemalt lahti, kui AK4. Lisaks sain oma ajateenistuse jooksul väga hästi selgeks nii Galili, AK4, MG3, Kusti, KSP kui USP ja ma ei usu, et ma eriti üle keskmise võitleja olen. Kuidas sa siis ei suuda 15 aastaga 3 relva ära õppida? Tundub, et sinu kriitika relva juures piirdub anekdoodlike olukordadega nagu too 500m peale BTR-i luugist sisse laskmise jutt või siis ei kritiseeri sa tegelikult relva, vaid väljaõppe puudujääke. Kui tõesti ei ole võimalik uut relva võitlejatele heal tasemel paari nädalavahetusega selgeks teha, tuleks vaadata mitte relva, vaid peeglisse.

Mis puudutab seda, et uuele platvormile minemine tõstab kulusid ja võtab aega, siis seda teeb ta kindlasti, aga üleminek on ka sisuliselt vältimatu. Vanad relvad on põhimõtteliselt ammendunud ressurss juba ja millalgi tuleb need välja vahetada ja siin tuleb jällegi võrrelda ümberõppe hinda vs uue platvormi pakutavate eeliste kasu võitleja efektiivsusele. Hetkel on see kaal väga kaugel viimase poole kaldu. AR-tüüpi relvad on de facto NATO standard üksikvõitleja relv, mistõttu on oluline, et ka meie seda oskaksime. Lisaks on nad vaieldamatult kõige populaarsemad poolautomaatsed vintrelvad USA-s enese- ja vara kaitseks. Kui ta sobib lihtrahvale enesekaitseks pättide ja türannitseva riigivõimu eest, siis miks ta ei sobi reservistidele? See peaks just temast ju "rahvaarmee" relva tegema. USA-s saab iga seadusekuulekas kodanik täna osta põhimõtteliselt 1:1 variandi meie Rahest, miinus siis automaattuli, ja nad ka teevad seda.
mongol
Liige
Postitusi: 1308
Liitunud: 13 Aug, 2008 21:58
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Re: KV/KL käsirelvadest

Postitus Postitas mongol »

Jäi silma ja meenus, et teema pealkiri ei vasta päris reaalsusele. Õigem oleks "KV ja KL käsirelvadest", sest need kaks organisatsiooni on siiani erineva käsirelvastuse peal. llmne vihje KLi eelmise sajandi keskpaigast versus KV mõne aasta tagusest ajast pärit automaadile, mis ei muutu niipea.
Mürgisuse mõte on samuti vabatahtlikkuse võtmises iseenesestmõistetavana - inetu olukord on tegelikult, et need mõniteist tuhat oma vabast tahtest riigikaitsesse panustajat on pidevalt teisejärgulised uuema varustuse või relvastuse "jagamistel". Räägitagu või tõestatagu vastupidist, niši-erandeid näiteks tuues ei muuda see olukorda, et tubli kaitseliitlane sõuab siiani "aeruga", kui juba igal pool tuleb vastu R-20. Kurvaks teeb, et nii lihtsalt tapetakse motivatsiooni - automaat on sõdurile esmatähtis ja kui juba mitmes lend (utreerin ja liialdan tugevalt) kuuenda brigaadi 8-kuu-ajateenijaid on juba R-20 suutnud haljaks roomata, siis skautide järel kõige kiiremini riigi kaitseks(-le) reageerivad "pühapäevasõdurid" ei liigitu ülejäänud Kaitsejõududega samale pulgale. Õnneks sama redeli küljes nad siiski on.

Järjekindel ringiga pommitamine otsustajate suunas - millal KL 21-sse sajandisse jõuab ka relvastuselt? No ei tule konkreetseid vastuseid mitte kuskilt. Miks üldse on vaja 8-kuud (mõnelgi puhul vastumeelselt elik on tal tegelikult suva, lihtsalt saab "aja tehtud") ajateenistust läbival tuttuut automaati? Miks pole KL olnud kiirelt reageerijana esimeste hulgas, kes uue "püssi" saab? Nii palju loogilisi küsimusi või ei?

Nutt ja hala välja saadud, tänan. Kuningas on siiski alasti.
Veiko Palm
Liige
Postitusi: 1019
Liitunud: 10 Okt, 2014 9:23
Kontakt:

Re: KV/KL käsirelvadest

Postitus Postitas Veiko Palm »

Hea mongol - Sinu pühendumus riigikaitsele ja Eestile on tähelepanuväärsed, nagu on tunnustamisväärt ka Sinu kaitseliitlaslik uhkus oma organisatsiooni üle. Kõva sõna.

Aga ma tihtipeale soovin, et Sa prooviksid samasuguse innuga hankida informatsiooni, mis nii mõnigi kord läheb vastuollu Sinu stereotüüpidega. Ning sageli soovin, et Sa jätaksid ka loetu meelde kauemaks, kui foorumi üheks leheküljeks. Alustada soovitan kasvõi siitsamast foorumist.

Kordan igaks juhuks üle juba korduvalt korratut. R20 on kogu meie operatiivstruktuuri põhirelv. Kõigile reservväelastele, tulgu need Kaitseliidust või kuskilt mujalt. Nii R20 kui ka sihikute tarned on koroonakriis täielikult uppi löönud. Sestap ka esialgne üksuste ümberrelvastamise graafik on täielikult ümber tehtud.

Edasises võid, paremaks personaliseerimiseks, süüdistada kaavõi mind. Oleme otsustanud, et jaotamine käib relv-sihik koos. Eraldi ei anta. Ilmaasjata ühtegi sellist komplekti laos ei hoita. Kui pole kätte jaotatud, siis ei ole jaotada. Kuna sel aastal saame harukordse võimaluse terve 2JVBr korraga põllule saada, otsustasime kasutada võimalust. Seetõttu saavad KL üksused relvad hiljem kätte. Sest kaitseliitlaste ümberrelvastamine käib kiiremini, kui muude reservüksustel. Oleks graafik pidanud, oleks KL uute relvadega.

Uus relv on hullult hea relv ja kindlasti käib selle omandamine lennult ning kindlasti tõuseb ka kõikide reservväelaste motivatsioon.

Ja ei maksa kustlikult siin KL-KV lõhet tekitada. Kaitseliidu reservväelased on tavalised reservväelased, kui vile kõlab. Ja 2JVBr relv on praegu siiski seesama aer. Ja ... oleks veel rohkem öelda.

PS. Ja seda, sõna otseses mõttes jama, et meil on mingid teise järgu sõdurid (mingid 8-kuu ajateenijad), palun mulle mitte ajada. Kui tahad ennast paremaks teha, tee endaga tööd palun, mitte ära halvusta teisi. Nii on viisakas. Ja kui arvutada viitsid, siis näed ju ka ise, et ei ole sugugi ei-tea-mitmes-lend selle R20 toimetamas.

PPS. Ja kuningas on selles mõttes alasti, et vahepeal mulle tundub, et Sa oled valmis rohkem oma relvavendade kui vastase vastu sõdima.
mongol
Liige
Postitusi: 1308
Liitunud: 13 Aug, 2008 21:58
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Re: KV/KL käsirelvadest

Postitus Postitas mongol »

Ma olen meelitatud ja tänan operatiivse vastuse eest 8)

Pole halvustanud, kuid raputan tuhka pähe - kõlas ilmselt sedaviisi jah. Ma lihtsalt olen näinud lademetes ajateenijaid ja kui ma panen nende kõrvale selle lademe vabatahtlikke kaitseliitlasi, keda ma ka vahest olen näinud, siis andke mulle tõesti andeks - kohustuslikku teenistust läbivale noorukile "kõlbab aer kah", sest sõdurioskused saab ta sellega kätte harjutatud küll. Aastaid sellesama "aeruga" oma vaba aega riiki panustanud (mõnel puhul ajateenistusele lisaks) võiks olla küll aga järjekorras eespool. Sära silmis näed sa kaitseliitlasel, ajateenijal aga märksa harvem (v.a. reede õhtuti või tänapäeval isegi lõuna paiku, kui väljaload teemaks tulevad). Palun lükake see subjektiine arvamus ümber, aga ma kahtlustan, et ma väga palju mööda ei pane.

Informatsiooni hankimine - vot küsi kustkaudu tahad, siis vastusena saab umbmäärast juttu. Detsember'21, siis veebruar'22, nüüd juba teine poolaasta.. Kuskil staapide tasemel võib tõesti olla paberike olemas, kus nii planeeritud kui edasinihkuvate kuupäevadega list on olemas, aga ega siis seda rea- ega allohvitserkoosseisuga jagata, milleks ometi.

Koroona põhjusena oli üks hea argument mullu, aga ma tõesti sooviksin vähem exceli-mõtlemist näha - kas lugupeetavad hakkavad ise hiljem raudsihikutega Rahede listi punatäppide numbritega täiendama? Ei, kompaniiveeblid või äärmisel juhul malevate relvurid. Uskuge aga mind, et "minu kandi" kompaniiveeblid oleks selleks valmis - mehed saaksid juba ammu raudsihikutega relvaga kokku kasvada, küll see täpp hiljem olemasolevaid oskusi veel efektiivsemaks muudab. Relva käsitsemise vilumus on olulisem kui kõikide lisade omamine relval, mis on ka nö "planguna" juba täiesti kasutatav. Pigem liigitaks holonumbri ja relvanumbri (oma lemmiksõnaga ) "tsentraalselt" sidumise pseudoprobleemiks - KUI plangud relvad on laos holode ootel. KUI püssa polegi veel, siis on ju arusaadav ja kogu mu hala täitsa infosulus olemisega põhjendatav.

Kas ma saan õigesti aru, et punatäppide tarne on veninud ja kuna ilma täpita pole Rahe kõlblik välja jagada, siis mingi kogus "planke" Rahesid ootab kuskil laos oma sihikut? Andke mulle kõige lugupidamise juures andeks, aga see on ju vabatahtlike ressursi raiskamine ja "lõhe tekitamine". Ei tasu unustada, et üks asi on nö paber, teine on inimeste subjektiivsed arvamused või hoiakud, mis jube lihtsasti pisiasjade kaudu sellise tunde tekitab. Mina silun omavahel öeldes seda "lõhet" nii palju kui suudan, kui küsitakse, et noh, millal siis reha? Kogu aeg ei ole enam usutav, et "lubati varsti, sest et koroona", silmistki näha.

Ma üritan kangesti kohelda kõiki võrdselt, aga kogemustepagas sunnib siiski vabatahtlikku kaitseliitlast pidama naaaaatuke paremaks kui 2JVBrig ajateenijat. Andestust, aga üks on oma üksusega/sõpruskonnaga kokku kasvanud ja kasvab edaspidigi (loe: areneb jätkuvalt), teine lihtsalt on, peaasi, et see aeg otsa saaks. Utreeritult muidugi, sest alati on tublisid poisse, kes asja innuga võtavad ja ka pärast ajateenistust kas aktiivse reservteenistuse (KLi näol) või lausa tegevaks jäämise läbi panustavad. Ülejäänud, nii inetu kui see ka pole välja öeldnua, on peamiselt read excelitabelis. See ei muuda mu hinnangut ajateenijale kui inimesele kuidagi, mulle nad meeldisid, eriti oma rühmade sõdurid, kõikide oma sitakeeramiste ja silmapaistmistega.

Südamest vabandan lp kindrali eest, kui jäi mulje, et ma sõdin omade vastu parema meelega. Ei sõdi, aga mulle meeldib küsida küsimusi, kui midagi on ebaselget. Eriti kui ma oma mätta otsast vaatan, siis on seda udu rohkem kui vaja või peaks. Ei süüdista ka, pigem retooriliselt tõstan ja ringutan käsi, et miks ometi, sest minu arusaam on natuke teine (ja võibolla lähemal murukamarale).

PS Kui ma sõdin, siis ma kahtlustan, et lp kindral on kursis, et ma teen seda põhjendatult ja kasutades legaalseid vahendeid. Sest et õiglus.
Omade eest sõdin ka alati ja mitte vähe ja kuna ma olen "peast kaitseliitlane", siis ilmselgelt on mul rõhuasetused sellised. Siis on asjad ka subjektiivsemad - miks nemad, aga mitte meie ja miks just nii.

PPS "Loomakatsed" on näidanud, et 3x3 tundi pärast tavalise inimese tööpäeva ja keskmine heldurvaldek on omandanud R-20 selliselt, et julgen temaga kohe TEST3 tegema hakata. Oskab vajalikke käsitsemis-, salve- ja tõrkedrille ning ka holo paika keerata. M-14 "loomakatse" on samuti hulganisti selle püssi austajaid juurde toonud.

Aitäh lp kindralile, et võttis vaevaks muruliblele vastata ja ausalt asju öelda. Mulle otsekohesus meeldib :)
professional retard
Veiko Palm
Liige
Postitusi: 1019
Liitunud: 10 Okt, 2014 9:23
Kontakt:

Re: KV/KL käsirelvadest

Postitus Postitas Veiko Palm »

Jutus on iva sees - mingitel juhtudel võiks tõesti ainult raudsihikuga relva anda. Tasub mõelda.

EDIT: Mõtlesin järgi (tegelikult mitte, vaatasin tarneid). Ega meil ka ilma sihikuteta pole suurt midagi jagada. Minu sisetunne ütleb, et pigem jääb suure osa reservväe ümberrelvastamine järgmise aasta sisse.

Ja koroona on löönud tegelikkuses kah, meeletu augu. Materjalist on puudus.

Ning veelkord - nö tavaliste reservväelaste (NB! Mitte ajateenijate) varustuse uuendamist tasub alati teha reservõppekogunemiste käigus - siis nad on "saadaval".
vaad
Liige
Postitusi: 249
Liitunud: 22 Juul, 2019 15:08
Kontakt:

Re: KV/KL käsirelvadest

Postitus Postitas vaad »

Räägitakse küll, et kaitsejõududes ei tohiks juba pikka aega enam olla vahet kaitseliitlasel, ajateenijal ja kaadrikaitseväelasel, aga kahjuks kõlab see keskmisele kaitseliitlasele ikkagi nagu PR möla, kuna sõnade taga tegusid ei nähta. Öelda võib ju palju ja ma usun, et seda sihti ka päriselt hoitakse, aga kui päeva lõpuks seisab võitleja kaevikus vales suuruses kaitsevestiga käes sama vana aer ning talle juba mitmendat aastat lubatakse, et "kannata veel veidi, kohe tuleb uus relv ja kohe saad õiges suuruses vesti", siis ilmselt tema tahe kaua enam ei kesta. Vahet pole, kui hästi üritab sõdur olukorda enda jaoks ratsionaliseerida. Karm tõsiasi on, et kui ta enda ümber ringi vaatab, siis relvastus on kõik sisuliselt teisest maailmasõjast pärit. "Uued automaadid, uued kullad, uued kustid, uued TT relvad... oota, tulevad varsti." Vabandust, aga ei kõla veenvalt. Eriti kehv on samal võitlejal suurõppuse ajal seista scoutide, ajateenijate ja liitlasvägede kõrval ja siis endamisi mõelda, et "me oleme ju võrdsed".

"Teine jalaväebrigaad on teisejärguline". "Kaitseliitlane saab teiste ära hooratud kulunud paska, ostku ise parem kui ei meeldi". Need on mõlemad laused, mida ma olen päriselt võitlejate suust kuulnud. Ma ei ürita midagi õõnestada ega kedagi süüdistada, aga ma saan täiesti aru, miks võitlejad sedasi arvavad. Esimese väite taga seisva meelestatuse lõi kõikuma tõik, et paljud 2jvbr võitlejad said R20 enne 1jvbr omasid. Teise väite taga oli seda öelnud võitleja kibestumus suurem ja kahjuks ei olnud mul toona ja ei ole ka täna ühtegi konkreetset näidet, millega seda arvamust muuta, sest pelgalt sõnu ei usuta ammu juba. Kui juhtuks vaid ime ja kaitseliit saaks kasvõi ühe ainsa relvasüsteemi vahetult enne kaitseväge...
mongol
Liige
Postitusi: 1308
Liitunud: 13 Aug, 2008 21:58
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Re: KV/KL käsirelvadest

Postitus Postitas mongol »

Veiko Palm kirjutas:EDIT: Mõtlesin järgi (tegelikult mitte, vaatasin tarneid). Ega meil ka ilma sihikuteta pole suurt midagi jagada. Minu sisetunne ütleb, et pigem jääb suure osa reservväe ümberrelvastamine järgmise aasta sisse.

See sisetunne on konkreetsem vastus kui ma tahaks. Ei taha sitasti kõlada, aga klassikaline "+3 aastat Kaitseliitu jõudmiseks" ei ole enam üllatus..

Tasub aga mõelda, kuidas vabatahtlikele seda serveerida, ilma naljata - mina "vastu ei tööta", aga no sita mängu juures on hea nägu teha jube raske, eriti kui sa oled otsekohesema ütlemisega, hmm, oot, meil oli jummala õige sõna selle jaoks.., ahjaa - klienditeenindajaid :)
(Too viimane ei ole iroonia, ma olen sellega täitsa nõus, et vabatahtlik ongi "klient", kelle vaba tahte hoidmiseks ja suurendamiseks peab tulema ka vastu. Tegelt ka, kasvõi pisiasjaga nagu M-suuruses kuulivest või 5,56 automaat..). Pluss see, et ma olen nende meeste ja naistega nõus minema kohe praegult kuhu iganes, mis siis, et nendel vaid vaba tahe, mul aga astmepalk pluss vaba tahe..
professional retard
Veiko Palm
Liige
Postitusi: 1019
Liitunud: 10 Okt, 2014 9:23
Kontakt:

Re: KV/KL käsirelvadest

Postitus Postitas Veiko Palm »

Tunne ja tunnetus on võimas asi,nende vastu faktidega ei saa. Ei hakka üritamagi.

Kaitseliidu poolt ettevalmistatavad üksused on osa Kaitseväest. SA ametikohale määratud kaitseliitlane on samasugune reservväelane, kui iga teine. Mõnikord oleme, tõsi küll, propaganda mõttes, et just nimelt õõnestada seda enesepiitsutamise mentaliteeti, midagi Kaitseliitu eraldi või varem suunanud.

Kuid mõtteaineks:
- puht faktiline märkus - digilaigus vormi sai KL kätte enne kaitseväge. Mina isiklikult olin analoog laigulises, kui "iga viimane kui (ilmselgelt mitte SA ametikohale määratud) kaitseliitlane" oli digilaigus;
- minul olid kehvemad kiivrid kui kaitseliitlastel, kuni sain selle uue kiivri;
- väljamaalt toodud kuulivestid olid enamusel kaitseliitlastel seljas enne mind. Mina sain oma esimese kuulivesti 2016. Elus esimese. Siiamaani on osadel peastaabi ohvitseridel iisraeli-päritolu asjad seljas. Ja see ongi ju õige, jalaväelasel on seda rohkem vaja;
- AK4 on selgelt kehvem, kui Norra G3. 2JVBr on alaväärtuslikum kui KL?
- Javelin jõudis KL täpselt samal ajal, kui igale poole mujale;
- just otsustasime osta spetsiaalselt KL-le Glock püstolid. KV neid ei saa.

Need siin esimesed mõtted.
nimetu
Liige
Postitusi: 7583
Liitunud: 25 Mär, 2016 21:16
Kontakt:

Re: KV/KL käsirelvadest

Postitus Postitas nimetu »

Miks üldse on vaja 8-kuud (mõnelgi puhul vastumeelselt elik on tal tegelikult suva, lihtsalt saab "aja tehtud") ajateenistust läbival tuttuut automaati?

Ma lihtsalt väikese märkuse korras lisaksin siia, et tegelikult on siin-seal ka mõned ajateenijad veel Galili ja G3 peal. Tõsi, G3 kasutatakse praeguseks vist ainult täpsuslaskuri rollis. Ehk siis täielikku üleminekut R-20 peale pole veel toimunud.
vaad
Liige
Postitusi: 249
Liitunud: 22 Juul, 2019 15:08
Kontakt:

Re: KV/KL käsirelvadest

Postitus Postitas vaad »

Veiko Palm kirjutas:Digilaigus vormi sai KL kätte enne kaitseväge. Mina isiklikult olin analoog laigulises, kui "iga viimane kui (ilmselgelt mitte SA ametikohale määratud) kaitseliitlane" oli digilaigus

Kahjuks on tegelikult veel tänaseni nii mõnegi kaitseliitlaste seljas vana kolmlaik vorm ja seda mitte seepärast, et vana Heldurvaldek pole viitsinud ringi vahetada, vaid laost selliseid veel väljastatakse. Paar aastat tagasi nägin ühes Tallinna malevkonnas juhtumit, kus terve rühmatäis SOK õppureid tuli mulle vastu vanas laigus. Arupärimise peale sain vastuseks, et neile polegi digilaiku antud. Digilaigus vormide saamiseks pidi päris pikalt asja ajamas käima. See on pigem küll kaitseliidu enda bürokraatia ja ladude probleem, aga siiski. Kaitseväes sellist nalja mina näinud ei ole.
Veiko Palm kirjutas:Väljamaalt toodud kuulivestid olid enamusel kaitseliitlastel seljas enne mind. Mina sain oma esimese kuulivesti 2016. Elus esimese. Siiamaani on osadel peastaabi ohvitseridel iisraeli-päritolu asjad seljas. Ja see ongi ju õige, jalaväelasel on seda rohkem vaja

Kahjuks käivad paljud kaitseliitlased veel täna kas üldse ilma kaitsevestita või siis PPA või Norra vanade vestidega, mis jällegi süvendab arusaama, et "saame teiste vana kraami". Uued vestid pole igale poole jõudnud ja "laos pole õigeid suuruseid" probleemi koos kaitsevestide enda disaini ja kvaliteedi hädadega on siin varem juba pikalt lahatud.
Veiko Palm kirjutas:Just otsustasime osta spetsiaalselt KL-le Glock püstolid. KV neid ei saa.

Kas on ka teada juba, mis generatsiooni ja mis taustaga püstolid tulevad? Glock on kindlasti hea valik, aga ma kardan, et hakkab levima mõte, et "näe, kaitsevägi sai tutikad USPid, meie saame teiste varudest ära trööbatud vanad glockid"
Veiko Palm kirjutas:Javelin jõudis KL täpselt samal ajal, kui igale poole mujale

Javelinidega läks päris hästi jah. Aitäh, et meelde tuletasite. See on tõesti hea point.
Veiko Palm kirjutas:AK4 on selgelt kehvem, kui Norra G3

Kui aus olla, siis ega AG3 eriti palju parem ei ole ja paljudes aspektides on ta hoopis kehvem. AG3 kaba käib küll kokku, aga on paljude (ka minu) arvates tunduvalt ebamugavam. Picatinny liist sihtimisseadmete kinnitamiseks on väga hea, aga kahjuks sellega koos täna meil sihtimisseadmeid ei väljastata ning seega on liist valdava enamuse jaoks ainult lisaraskus. Laesäärele olen näinud kinnitatuna erinevaid käepidemeid, mille efektiivsus on ka küsitav ning mis kõik lisab ka korralikult juba niigi raskele relvale raskust juurde, ja seda just halvimasse võimalikku kohta ehk relva ette otsa. Uus kaitsevest lükkab relva õlast niivõrd kaugele, et enamus võitlejaid ei ulata relva salvest eriti palju kaugemalt kinni hoida. Ainus oluliselt parem asi võrreldes AK-4ga on alumiiniumsalved, mis kaaluvad kõvasti vähem. Kui oleks sihtimisseadmed saanud, oleks AG3 pika puuga ees. Praegu neil kahel eriti sisulist vahet pole.
mongol
Liige
Postitusi: 1308
Liitunud: 13 Aug, 2008 21:58
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Re: KV/KL käsirelvadest

Postitus Postitas mongol »

vaad kirjutas:
Veiko Palm kirjutas:Just otsustasime osta spetsiaalselt KL-le Glock püstolid. KV neid ei saa.

Kas on ka teada juba, mis generatsiooni ja mis taustaga püstolid tulevad? Glock on kindlasti hea valik, aga ma kardan, et hakkab levima mõte, et "näe, kaitsevägi sai tutikad USPid, meie saame teiste varudest ära trööbatud vanad glockid"
Sisult Gen4, välimuselt võivad mõned Gen2/3 ka olla. Hää valik, kiidan.
Muus osas pean kahjuks liiga palju akf vaad'iga nõustuma, päris elu on jah pigem selline.

Ääremärkusena - vanem- ja kõrgemad ohvitserid (mõtlen siis PS tasemel toimetavaid) ei olegi eesliinil, et neil kõige uuemaid kuuliveste ja kiivreid kohe esimeses järjekorras vaja oleks. Mina sain oma esimese kuulivesti näiteks aastal 2018 ja "normaalse" kiivri 2020. Seni oli juudi vest ja USA kiiver. Peaasi, et sõduritel oli parim varustus, mis laost nillida sai.
professional retard
kraal
Liige
Postitusi: 665
Liitunud: 02 Mai, 2006 15:11
Kontakt:

Re: KV/KL käsirelvadest

Postitus Postitas kraal »

vaad kirjutas:Kui aus olla, siis ega AG3 eriti palju parem ei ole ja paljudes aspektides on ta hoopis kehvem. AG3 kaba käib küll kokku, aga on paljude (ka minu) arvates tunduvalt ebamugavam.

Ma ikka olen mõelnud, et kes see loll sellise kaba sinna välja mõtles. Oleks sellel kabal rohkem sälke kui sees ja väljas siis saaks enamvähem enda jaoks kohendada. Üha enam tundub, et Norra müüs või andis meile sinna samusesse kukkunud upgraditud relvad.
vaad kirjutas:Uus kaitsevest lükkab relva õlast niivõrd kaugele, et enamus võitlejaid ei ulata relva salvest eriti palju kaugemalt kinni hoida.

Mul sama probleem. Püsti lastes on täitsa enam vähem. Põlvelt lastes saab ka hakkama aga pikali on täitsa lootusetu. Lihtsalt käed ei ulatu.
paalberg
Liige
Postitusi: 591
Liitunud: 17 Mai, 2019 13:27
Kontakt:

Re: KV ja KL käsirelvadest

Postitus Postitas paalberg »

Eks üksjagu neid kaitseväe USPsid ole ka tänaseks tugevalaengulise püstolkuulipilduja moonaga ära hooratud. Need USPd, mis kaitseliidult saadi tulid kaitseväkke juba kasutatuna. Vaevalt see kaitseliit Glockiga palju viletsamad püstolid saab. Kui seal on mingeid väljavahetamist vajavaid elemente, saab need kerge vaevaga asendada. Pigem on just kaitsevägi see kes kaitseliidu ja PPA eeskujul järgmisena USP asemel Glocki kasutusele võtab. Sama lugu nende kaitseliidu automaatidele tulevate uute sihikutega. See Mepro M5 saab kaitseliidu automaatidel olema palju tegijam sihik kui kaitseväe amatööridele mõeldud igasugu Voretexid ja Holosunid. Jääb arusaamatuks, miks kaitseliitlased hädalahendusena omaalgatuslikus korras sinna AG-3le mingisugust optikat peale ei osta, AimpointPRO ja Eotech512 on enamasti 500 euro teema ja need amatööridele mõeldud igasugu Vortexid, Holosunid veel omakorda poole odavamad. Samuti saaks ebamugavad AG3e kabad Spuhri omadega asendada. Spuhri kaba jaemüügi hind on 260 eurot, riikliku tellimusena hulgi ostes saaks need kabad veel 25-30% soodsamalt ehk mingi 200 euroga kätte.
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 21 külalist