Millise (pool)automaatrelva valiksite?

Kõik relvadest, nii Eestis kasutatavatest kui muidu...
Kasutaja avatar
Tundmatu sõdur nr. 4
Liige
Postitusi: 10495
Liitunud: 16 Okt, 2005 18:42
Asukoht: Siilis

Re: Enesekaitserelva valik

Postitus Postitas Tundmatu sõdur nr. 4 »

Dr.Sci kirjutas:Vastus läks kole teoreetiliseks. Täpsustan siis et kui küsimus poleks moonas... (no ma ei tea,palju seda ikka kodus vaja on) ega moona ega relva kättesaadavuses siis....? Et lihtsalt - tahad et kodus oleks relv (automaat), haarad relvakapist ja tunned end kindlana...

..minu valik antud tingimustes on 100% "vanakooli" nõuka AKM 7,62mm (ja kindlasti statsionaarse puitkabaga) 8)

Ning vtl-i vastus läks tõesti "kole teoreetiliseks" - ta lihtsalt ei saanud vist kohe küsimusest aru..

Sest doktori etteantud tingimusis ei olnud üldse "kohustuslik" AKM-le vähesobiv saritule andmine - otse oivaliselt piisab, kui 7,63x39 ubadega AKM-ist oma maamõisa kaitseks üksiktulerezhiimil grupimärgi pääle lähidistantsilt kiirtuld anda :twisted:
Infanterie - königin aller Waffen.
Ja kolmas brigaad tuleb ka nagunii.
vtl
Liige
Postitusi: 1314
Liitunud: 01 Veebr, 2009 20:20
Kontakt:

Re: Enesekaitserelva valik

Postitus Postitas vtl »

Borja kirjutas:Ning vtl-i vastus läks tõesti "kole teoreetiliseks" - ta lihtsalt ei saanud vist kohe küsimusest aru..


Kui Sa nii küsid, siis ma ilmselt ei saanud tõepoolest aru küsimusest. Eeldasin, et "automaat" tähendab (meil tsiviilkäibes keelatud) full-auto ehk valangu-võimelist püssi ning et küsimuse taust oli rõhuasetusega stiilis "millist KL (täis)automaatrelva oleks mõtet koju hoiule võtta, juhuks kui fekaal ventilaatorisse lendab".

Aga olen kursis ka sellega, et mõnede militaristide jaoks on "automaat" iga asi, mis pole just käsitsi ümberlaetav (a'la poltlukk).

Borja kirjutas:..minu valik antud tingimustes on 100% "vanakooli" nõuka AKM 7,62mm (ja kindlasti statsionaarse puitkabaga) 8)
[...]
Sest doktori etteantud tingimusis ei olnud üldse "kohustuslik" AKM-le vähesobiv saritule andmine - otse oivaliselt piisab, kui 7,63x39 ubadega AKM-ist oma maamõisa kaitseks üksiktulerezhiimil grupimärgi pääle lähidistantsilt kiirtuld anda :twisted:


Lihtsalt huvi pärast (ja üldse mitte norimiseks) küsin, miks just puitkabaga? Just see statsionaarne puitkaba oli esimene asi, mille ma oma 1976. aasta demilitariseeritud AKM-il uue "koleda" plastist Magpul Zhukovi vastu välja vahetasin. Ehh, tegelikult mitte esimene, vaid teine asi - esimene, mis minema lendas oli see kitsas, sile ja libe bakelliidist püstolkäepide.

UncleSamMeetsMotherRussia.jpg
UncleSamMeetsMotherRussia.jpg (86.72 KiB) Vaadatud 1179 korda


Originaalsed lakitud puitdetailid on muidugi kenasti karpi pakitud ja alles, juhuks, kui kunagi tekib soov seda relva tehasekonditsiooni taastada. Jah, on küll ilus, aga ergonoomika on pärit eelmise sajandi keskpaigast. Sama relv algselt:

Kalass_originaal.jpg
Kalass_originaal.jpg (227.7 KiB) Vaadatud 1175 korda
Eesti Relvaomanike Liit - relvaomanikud.ee
vtl
Liige
Postitusi: 1314
Liitunud: 01 Veebr, 2009 20:20
Kontakt:

Re: Millise (pool)automaatrelva valiksite?

Postitus Postitas vtl »

Ma kirjutasin ennist (täisautomaatrelva kontekstis), et mina võtaks esimese valikuga AR-i platvormil põhineva. Kui aga jutt käib relvaplatvormi eelistamisest üldiselt, siis mul on mõlemad kapis - nii AR-15 kui AKM. Mõlemal on omad fanaatikud ja vihkajad. Mina saan mõlemaga hästi läbi ning hakkama, aga kui peaks hakkama detailselt lahkama, siis esmajärjekorras meelde tulevad nüansid on järgmised:

Üht ja sama praktikali-võistlusrada saab AR-iga tiba kiiremini lasta. Mingi ajavõit tuleb selle pealt, et ergonoomika on veidi parem, sihikupilt tuleb kiiremini ette ja pärast lasku kiiremini tagasi. Mul on AR-il lühikese ja kerge käiguga tuuningupäästik ka, mis võimaldab kiiremaid järjestikuseid laske. Samas vahe ei ole kordades, vaid pigem seal 10...20% ja võib tulla ka harjutamisest.

Töökindluse kohapealt ei ole neil kahel tegelikult väga vahet. AK tundub küll robustsem, aga erinevatest YouTube relvapiinamisvideotest nähtub, et kui ikka lahtise kaitseriivi vahelt peoga liiva või muda luku peale kallata, hakkab ka kalass tõrkuma. Selle koha pealt on AR-i kinnilükatud luugiga kestaheiteava korral relv isegi paremini kaitstud, kui AK, millel jääb ka kaitseriivistatud olekus ikka mingi pilu lukuraami ja lukukoja kaane vahele.
Kui relv on hooldatud ja õlitatud, siis lasevad mõlemad. Sitane ja kuiv relv tõrgub olenemata mudelist.

AK kaba on võimalik konstruktsiooniliselt kokku panna ja relva lühemaks teha.
AR-i kabas on taandurvedru ja puhver, mida standardlahenduse korral ei ole võimalik kokku panna.

Raudsihikute korral pole vahet, aga optika hoiab AR-15 peal paremini nulli. AK peal optikale/punatäpile head lahendust ei olegi. Proovitud nii raami külje peal olevat soont, FAB defence alternatiivset lukukoja kaant koos picatinny siiniga ning tagumise raudsihiku / gaasitoru peale käivat kinnitust.

AR-15 annab (ka raudsihikutega) pikema maa pealt (100+ meetrit) pealt veidi parema grupi kui AK.

7.62x39 kuul on raskem ja aeglasem, 5.56x45 jällegi kiirem ja kergem. Mõlematel omad plussid ja miinused. Energia on laias laastus sama (~2000J). AK jaoks on võimalus laadida subsonic moona ja seda paremini summutada.

Tsiteerides klassikuid - küsimus, lehm või auto, jääb niisiis ikkagi päevakorda.
Eesti Relvaomanike Liit - relvaomanikud.ee
Kasutaja avatar
Tundmatu sõdur nr. 4
Liige
Postitusi: 10495
Liitunud: 16 Okt, 2005 18:42
Asukoht: Siilis

Re: Millise (pool)automaatrelva valiksite?

Postitus Postitas Tundmatu sõdur nr. 4 »

vtl kirjutas:7.62x39 kuul on raskem ja aeglasem, 5.56x45 jällegi kiirem ja kergem. Mõlematel omad plussid ja miinused..


Ma saan aru, et "prakticalist" ja sõjaväelane näevadki neid asju erinevalt :|

Minu poindid:
-- armeeringkondades üle maailma ei ole keegi eriti rahul 5,56-ga - mida tõendab see, et juhtivates tehnoriikides toimuvad pidevad "uue kaliibri" otsingud..
-- 5,56 padrunil ongi sõjaväelaste jaoks vaid üks pluss : ta on kerge // teda mahub pallu sõduri kantavasse varustusse - kõik muu on miinused..
-- 7,62x39 padrun ei kao seega kuskile ja on relvastuses (või nn "paraleelrelvastuses") abs-lt kõikjal üle maailma - seda eelkõige just 5.56 padruni puuduste tõttu..
-- AKMi puitkabal pole ka sõjaväelase harjunud õla jaoks häda kedagi - täiesti piisavalt ergonoomiline ning sujuva disainiga sõdurile välioludes kasutada..


P.S.
ja ei ole mingit vahet, kas automaat sõdurile või relv treenitud mehe relvakappi tema "maamõisa" kaitsmiseks miski ootamatu tigebande vastu - "practicalinõuded" // tuuningud siin ei kehti
Infanterie - königin aller Waffen.
Ja kolmas brigaad tuleb ka nagunii.
vtl
Liige
Postitusi: 1314
Liitunud: 01 Veebr, 2009 20:20
Kontakt:

Re: Millise (pool)automaatrelva valiksite?

Postitus Postitas vtl »

Borja kirjutas:Ma saan aru, et "prakticalist" ja sõjaväelane näevadki neid asju erinevalt :|
[...]
P.S.
ja ei ole mingit vahet, kas automaat sõdurile või relv treenitud mehe relvakappi tema "maamõisa" kaitsmiseks miski ootamatu tigebande vastu - "practicalinõuded" // tuuningud siin ei kehti


Milleks vastanduda? Praktikal ongi välja töötatud reaaleluliste olukordade simuleerimiseks ehk palju rohkem päris "lahing", kui näiteks see "pikali-põlvelt-püsti" sisuliselt piiramatu ajaga ühe staatilise märgi pihta täpitoksimine, mida meie kaitsestruktuurides senini väga andunult treenitakse.

Siinkohal ei pea ma praktikali all silmas mitte udupeeneks spordiks kätte läinud ja reeglitega ärapiiratud IPSC-d, vaid hoopis SRA-d, mis ongi just militaarseks loodud.

Samuti ei maksa halvustada ühtegi "tuuningut", mis relva täpsemaks-kiiremaks või mugavamaks teeb. Masstoodangus reamehe relv on võimalikult odav ja robustne.

Borja kirjutas:Minu poindid:
-- armeeringkondades üle maailma ei ole keegi eriti rahul 5,56-ga - mida tõendab see, et juhtivates tehnoriikides toimuvad pidevad "uue kaliibri" otsingud..
-- 5,56 padrunil ongi sõjaväelaste jaoks vaid üks pluss : ta on kerge // teda mahub pallu sõduri kantavasse varustusse - kõik muu on miinused..
-- 7,62x39 padrun ei kao seega kuskile ja on relvastuses (või nn "paraleelrelvastuses") abs-lt kõikjal üle maailma - seda eelkõige just 5.56 padruni puuduste tõttu..


Kõik 5.56 kergema kuuli plussid-miinused on mulle teada ja sellest võiks lausa omaette teema teha. Alternatiivi ei ole vaja "pidevalt otsida", vaid see on olemas ja täiesti toimiv nt. 300AAC Blackout näol, mis ongi (üks võimalik) valge inimese alternatiiv kalassi padrunile.
Tegu on siis 5.56 kestaga, mille pudelikael on lühemaks lõigatud ja sinna otsa pressitud 7.62 kuul. Salved, relvaraam, lukk kõik on samad, mis 5.56-l, ainult raud koos padrunipesaga tuleb välja vahetada.

Muide, see jutt, mida ma esmalt kirjutasin "7.62" vältimise kohta, ei käinud mitte kalassi (ja selle) padruni (7.62x39), vaid hoopiski võimsama 7.62x51 NATO kohta täisautomaatreziimis. Ka meie KV/KL-s on endiselt hulgaliselt vanemaid relvi (stiilis G3, AK4, M14...) mida osadele meestele koju hoiule jagatakse ning ei maksa endale luua illusiooni, et sellega (3500 džauli/pauk!) saab valangutega täpselt kontrollitud laustuld anda.

Borja kirjutas:-- AKMi puitkabal pole ka sõjaväelase harjunud õla jaoks häda kedagi - täiesti piisavalt ergonoomiline ning sujuva disainiga sõdurile välioludes kasutada..


Sõjaväelane võib olla ka "harjunud" sellega, et üks saapanumber peab sobima kõigile. Paraku inimesed on erinevad ning optimaalseks relvakäsitsemiseks tuleks ka nii elementaarne asi, nagu kaba pikkus kohaldada laskuri järgi. Mina olen 177cm pikk, minu naine 163cm. Neil kordadel kui me tiirus või võistlustel ühte vinti oleme jaganud, on pidevalt vaja olnud kaba pikemaks-lühemaks seadistada. Kuidas Sa puitkabaga seda teed, ma ei tea. Saed jupi ära ja pärast paned klotsi vahele?
Puit on küll ilus vaadata ja kena käega katsuda, kuid kardab komposiidist rohkem vett ja niiskust ning on raskem.
Eesti Relvaomanike Liit - relvaomanikud.ee
Kasutaja avatar
Tundmatu sõdur nr. 4
Liige
Postitusi: 10495
Liitunud: 16 Okt, 2005 18:42
Asukoht: Siilis

Re: Millise (pool)automaatrelva valiksite?

Postitus Postitas Tundmatu sõdur nr. 4 »

vtl kirjutas:Sõjaväelane võib olla ka "harjunud" sellega, et üks saapanumber peab sobima kõigile. Paraku inimesed on erinevad ning optimaalseks relvakäsitsemiseks tuleks ka nii elementaarne asi, nagu kaba pikkus kohaldada laskuri järgi. Mina olen 177cm pikk, minu naine 163cm. Neil kordadel kui me tiirus või võistlustel ühte vinti oleme jaganud, on pidevalt vaja olnud kaba pikemaks-lühemaks seadistada. Kuidas Sa puitkabaga seda teed, ma ei tea. Saed jupi ära ja pärast paned klotsi vahele?

Võrdlused saapanumbri // puukaba saagimisega on muidugi jama.

Kõigist automaatidest // kuulipildujatest, mida ma oma 180cm kasvu juures olen palge sättinud, ei sobinud mulle tõesti ainult puitkabaga hiina AK - millise saastaga meid 90te alguses kaitseväes õnnistati.. aga too oli ka erand, kilimanidele tehtud kalassi kaba oli vene originaalist selgelt lühem, no kudagi ei sobinud valgele mehele :mrgreen:

Ühegi muu relvatüübiga pole probleemi olnud.
Kui sõdur on liiga pikk standardrelva jaoks, on ta ka liiga pikk jalaväelase rolli - läeb hoopis ehitab sildu // tõstab kaste // kannab kanderaame.. ja kui sõdur on liiga lühike standardrelvale, ei kanna ta ka ära jalaväelase välivarustust ja läeb samamoodi kusagile mujale - küll kohta leiab :P
Reaalselt on see kaba "timmimine" sõjaväes vajalik vaid snaiprite puhul - mujal on see lihtsalt boonus, ilma milleta suurepäraselt hakkama saab.

Ning muideks - akf vtl demob kogu oma textiga täitsa otse, et sõjaväelase mõttemall ja arusaamad (loe: nõuded standardrelvale) on talle tundmata maa. Nii nagu mina ei õpeta siin, mismoodi prakticalistid peaksid omi relvi tuunima, nii pole ka akf-il siin väga mõtet oma "võrdlusi" teha // armeerelvade "tuuningut" defineerida :|


Lõpetuseks:
vtl kirjutas:Puit on küll ilus vaadata ja kena käega katsuda, kuid kardab komposiidist rohkem vett ja niiskust ning on raskem.
..olen elus näinud ohtralt oma elu äraelanud vintrauaga AKM // AK74 tüüpi relvi - aga pole kunagi näinud äramädanenud puitkabaga kalassi :shock: et siin läks akf-il küll fantaasia lappama :?
Infanterie - königin aller Waffen.
Ja kolmas brigaad tuleb ka nagunii.
Dr.Sci
Liige
Postitusi: 3309
Liitunud: 30 Okt, 2015 11:59
Kontakt:

Re: Enesekaitserelva valik

Postitus Postitas Dr.Sci »

vtl kirjutas:
Borja kirjutas:Ning vtl-i vastus läks tõesti "kole teoreetiliseks" - ta lihtsalt ei saanud vist kohe küsimusest aru..

Kui Sa nii küsid, siis ma ilmselt ei saanud tõepoolest aru küsimusest. Eeldasin, et "automaat" tähendab (meil tsiviilkäibes keelatud) full-auto ehk valangu-võimelist püssi ning et küsimuse taust oli rõhuasetusega stiilis "millist KL (täis)automaatrelva oleks mõtet koju hoiule võtta, juhuks kui fekaal ventilaatorisse lendab".
...
Ma jah küsisin just nii - paraku jah, tsiviilkäibes keelatud relvadest siiski lähtuvalt, midagi sellist mida kasvõi iga suvaline talunik võiks rahulikult kapis hoida ja haarata selle välja teadmisega et töötab - kuigi kapiust pole võibolla mitu aastat avatud... ja mille puhastamine ja lahti võtmine pole inseneriteadus, ja mille kaal pole väga ehk oluline sest tegemist ikka kodu kaitseks mõeldud asjaga, mitte igapäevasel koerajalutusel oleva aksessuaariga.

Ja kuna tegemist on tsiviilkäitluses keelatud relvaga, siis on arutelu puht teoreetiline.. aga pakutud variantidest jah - on ka mõned mida ise eelistaks - kui neid veel koguneb, saaks miski hääletuse teha :)
vtl
Liige
Postitusi: 1314
Liitunud: 01 Veebr, 2009 20:20
Kontakt:

Re: Millise (pool)automaatrelva valiksite?

Postitus Postitas vtl »

Borja kirjutas:Kui sõdur on liiga pikk standardrelva jaoks, on ta ka liiga pikk jalaväelase rolli - läeb hoopis ehitab sildu // tõstab kaste // kannab kanderaame.. ja kui sõdur on liiga lühike standardrelvale, ei kanna ta ka ära jalaväelase välivarustust ja läeb samamoodi kusagile mujale - küll kohta leiab :P
Reaalselt on see kaba "timmimine" sõjaväes vajalik vaid snaiprite puhul - mujal on see lihtsalt boonus, ilma milleta suurepäraselt hakkama saab.


Sa räägid vaheldumisi "standardpikkusega sõdurist" ja siis "maamõisa kaitsmisest".
Maamõis, ei küsi, kas sa oled liiga pikk või liiga lühikene, mees või naine. Pealegi, meie vastupanuvõime tugevus seisneb just sissisõja võimekuses, kus igast lakaluugist vaataks mõni toru välja. Selles kontekstis on snaiprivõimekus palju olulisem, kui hurraaaga (ülekaalukale) vaenlasele vastu tormamine.

Borja kirjutas:Ning muideks - akf vtl demob kogu oma textiga täitsa otse, et sõjaväelase mõttemall ja arusaamad (loe: nõuded standardrelvale) on talle tundmata maa. Nii nagu mina ei õpeta siin, mismoodi prakticalistid peaksid omi relvi tuunima, nii pole ka akf-il siin väga mõtet oma "võrdlusi" teha // armeerelvade "tuuningut" defineerida :|


Jah, minu jaoks on keskmise sõjaväelase mõttemall ja arusaamad tõepoolest tundmatu maa ja need võiksidki minupärast sinna eelmise sajandi keskpaika jääda koos kahuriliha jagamisega.
Kes teab, see teab, ma olen küberite taustaga, kes valdab nii tänapäeva tehnoloogiat kui moodsaid tulirelvi.

Ma ei tea, mida Sina praegu tuuningu all mõtled, kuid minu jaoks teevad keskpärasest armeerelvast parema relva:
* korralik suudmekompensaator, mis stabiliseerib lasujärgset relva liikumist;
* kerge, konkreetne ja lühikese reset-iga päästik, mis võimaldab täpse lasu sooritamist ja vajadusel kiireid järjestikuseid üksiklaske (topelt- ja kolmiklaske);
* optika/punatäppsihik, laser, öövaatlusseadmed;
* kahepoolsed valitsad (kaitseriiv/tulejuhtimisvalits, salveriiv, lukuriiv...), mida saab käsitseda mõlemast õlast ja nii vasaku- kui paremakäeline laskur;
* parandatud ergonoomikaga käepide, kaba, kiire(ma)t salvevahetust võimaldav salvelehter;
* kiirkinnitustega ja operatiivselt muudetava seadistustega relvarihm.

Vanakooli AKM ei vasta kahjuks ühelegi neist tingimustest.
Kui Sa nüüd tahad väita, et kõik need lisad on "praktikalistidest pehmodele", siis meil ei ole mõtet edasi vaielda.

Borja kirjutas:Lõpetuseks:
..olen elus näinud ohtralt oma elu äraelanud vintrauaga AKM // AK74 tüüpi relvi - aga pole kunagi näinud äramädanenud puitkabaga kalassi :shock: et siin läks akf-il küll fantaasia lappama :?


Jutt käis puidust üldisemalt relva kontekstis. Pundunud puitkabaga jahirelvi on küllalt nähtud.
Jah, AK puitkaba on on tegelikult kihtidest liimitud ehk sisuliselt on tegu paksu vineeriga ning seetõttu niiskusele oluliselt vastupidavam, aga puit on ikkagi puit. Kui vaadata Somaali piraatidelt jt. kõikvõimalikelt mässajatelt konfiskeeritud relvade pilte, siis on igasuguseid asju nähtud. Sealhulgas korralikult äramädanenud kaba ja laesäärt.

Minu algne küsimus oli ajendatud Sinu valikust "(...ja kindlasti statsionaarse puitkabaga)", mille peale tekkis põhjendatud küsimus, mis eelise puit kui ebastabiilne materjal peaks tänasel päeval relvakontekstis andma? Põhjendatud vastust ei ole ma siiani näinud.
Eesti Relvaomanike Liit - relvaomanikud.ee
vtl
Liige
Postitusi: 1314
Liitunud: 01 Veebr, 2009 20:20
Kontakt:

Re: Enesekaitserelva valik

Postitus Postitas vtl »

Dr.Sci kirjutas:Ma jah küsisin just nii - paraku jah, tsiviilkäibes keelatud relvadest siiski lähtuvalt, midagi sellist mida kasvõi iga suvaline talunik võiks rahulikult kapis hoida ja haarata selle välja teadmisega et töötab - kuigi kapiust pole võibolla mitu aastat avatud... ja mille puhastamine ja lahti võtmine pole inseneriteadus, ja mille kaal pole väga ehk oluline sest tegemist ikka kodu kaitseks mõeldud asjaga, mitte igapäevasel koerajalutusel oleva aksessuaariga.


Sellisel juhul ja sellise täpsustuse peale (suvaline talunik, kapiust pole võibolla mitu aastat avatud) on ka minu universaalne soovitus - kalass!

Samas on alati abiks, kui mees võtab oma relva aeg-ajalt kapist välja ja käib seda tiirus tuulutamas, muidu võib juhtuda, et sellel kriitilisel hetkel ei olegi enam seda osavust, et vaenlasele pihta saada. Ja sellisel juhul soovitaks ikkagi sellist relva, mida tahaks vajadusel igapäevaselt kasutada.

Dr.Sci kirjutas:Ja kuna tegemist on tsiviilkäitluses keelatud relvaga, siis on arutelu puht teoreetiline.. aga pakutud variantidest jah - on ka mõned mida ise eelistaks - kui neid veel koguneb, saaks miski hääletuse teha :)


Kaitseliitlase automaat ei olegi niiväga teoreetiline relv ehk ka meie Relvaomanike Liidus eelistaksime näha seda, et riigikaitselist relva võib ka tsivilist oma koduses kapis hoida. Koos tsingitäie moonaga mustadeks päevadeks.
Eesti Relvaomanike Liit - relvaomanikud.ee
Dr.Sci
Liige
Postitusi: 3309
Liitunud: 30 Okt, 2015 11:59
Kontakt:

Re: Millise (pool)automaatrelva valiksite?

Postitus Postitas Dr.Sci »

Ma siinkohal siiski nõustuks akf Borja seisukohtadega. Jällegi küsimuse kontekstist lähtuvalt.
vtl kirjutas:Ma ei tea, mida Sina praegu tuuningu all mõtled, kuid minu jaoks teevad keskpärasest armeerelvast parema relva:
* korralik suudmekompensaator, mis stabiliseerib lasujärgset relva liikumist;
* kerge, konkreetne ja lühikese reset-iga päästik, mis võimaldab täpse lasu sooritamist ja vajadusel kiireid järjestikuseid üksiklaske (topelt- ja kolmiklaske);
* optika/punatäppsihik, laser, öövaatlusseadmed;
* kahepoolsed valitsad (kaitseriiv/tulejuhtimisvalits, salveriiv, lukuriiv...), mida saab käsitseda mõlemast õlast ja nii vasaku- kui paremakäeline laskur;
* parandatud ergonoomikaga käepide, kaba, kiire(ma)t salvevahetust võimaldav salvelehter;
* kiirkinnitustega ja operatiivselt muudetava seadistustega relvarihm.
Sa ei hakka ju naabrinaisele kes küsib, millist akudrelli osta et peegli kinnituseks mõned kruvid puu sisse lasta, soovitama ergonoomilist kauakestvate akude ja 75 erineva kruviotsikuga akudrelli viimast mudelit (täiesti tasuta idee... pange akudrellile juurde lisavudun mis salvestab ära iga sisse lastud kruvi asukoha ja seda saate hiljem äpis vaadata)
Dr.Sci
Liige
Postitusi: 3309
Liitunud: 30 Okt, 2015 11:59
Kontakt:

Re: Enesekaitserelva valik

Postitus Postitas Dr.Sci »

vtl kirjutas:
Dr.Sci kirjutas:Ja kuna tegemist on tsiviilkäitluses keelatud relvaga, siis on arutelu puht teoreetiline.. aga pakutud variantidest jah - on ka mõned mida ise eelistaks - kui neid veel koguneb, saaks miski hääletuse teha :)


Kaitseliitlase automaat ei olegi niiväga teoreetiline relv ehk ka meie Relvaomanike Liidus eelistaksime näha seda, et riigikaitselist relva võib ka tsivilist oma koduses kapis hoida. Koos tsingitäie moonaga mustadeks päevadeks.
Siinkohal kirjutan kahel käel alla... üks koht kuhu ma vastava lõime tekitamisega tahtsin jõuda.
vtl
Liige
Postitusi: 1314
Liitunud: 01 Veebr, 2009 20:20
Kontakt:

Re: Millise (pool)automaatrelva valiksite?

Postitus Postitas vtl »

Dr.Sci kirjutas:Sa ei hakka ju naabrinaisele kes küsib, millist akudrelli osta et peegli kinnituseks mõned kruvid puu sisse lasta, soovitama ergonoomilist kauakestvate akude ja 75 erineva kruviotsikuga akudrelli viimast mudelit...


Vastupidi - kui keegi minu käest küsib, siis ma kindlasti ei soovita osta kõige odavamat säästumudelit, mille akud on selleks ajaks lootusetult ja pöördumatult tühjaks jooksnud, kui seda ükskord vaja peaks minema. Samuti ei näe ma põhjust, miks naabrinaine peaks (veneaegse) ebaergonoomilise tööriistaga oma küüned ära murdma, kui mugavad kiirkinnitused, kummist käepidemepehmendused jms. lisad on ammu leiutatud. Ja vast kõige olulisem on tööriista valikul see, et kõik need "75 erinevat kruviotsikut" oleksid kohvris kaasas.

2021 aastal ei ole suurt midagi teha tööriistaga, millel on üksainumas lapik- ja teises otsas üks ristpeaotsik. Meil on igapäevases käibes ca kümmekond eri suurusega torx-i, teist samapalju sisekuuskante, rääkimata kolmest-neljast eri mõõdus ristist, millest ükski ei ole üksteisega asendatav.

Trellide juurest (drell on riidesort) relvade juurde tagasi tulles - Sa "unustasid" oma viimasest vastusest välja minu tsitaadi, mis kinnitas, et talumehele, kes oma relvakapi vastu vähimatki huvi ei tunne, ongi parim valik üks vanakooli kalass.

Aga samuti ma kirjutasin, et selleks, et sellest relvast hädaolukorras ka kasu oleks, peaks oskama seda käsitseda. Ja relv, millega vahel tiirus hullamas käia, võiks olla juba elementaarsete lisadega. Korralik kompekas, päästik või kahepoolne kaitseriiv ei võta kellegil tükki küljest. Või siis vastupidi - võtab vaenlasel tüki küljest.
Viimati muutis vtl, 25 Okt, 2021 18:23, muudetud 1 kord kokku.
Eesti Relvaomanike Liit - relvaomanikud.ee
Dr.Sci
Liige
Postitusi: 3309
Liitunud: 30 Okt, 2015 11:59
Kontakt:

Re: Millise (pool)automaatrelva valiksite?

Postitus Postitas Dr.Sci »

Mida keerulisem relv ja lisavidinaid, seda keerulisem ongi käsitleda. Ma pole ju üldse laskmist parandavate täienduste vastu, aga relval, nagu ka mõnel muul tööriistal on konktreetne funktsioon. Kui värava taga kolistavad karjakaupa koerakoonlased, ma ei hakka neid ju poltluku ja optikaga millega võib tüüpide kubemekarvadest kunstilisi pilte tekitada,talitsema.., sama asi ka sileda poolautomaadiga kui just ei ütle et jookse, võtan pool meetrit ette ja saad omale täpilise lõua...võib ka terashaavlitega. Küsimus on just pigerm relvas mille võtad kapist välja siis kui ärkad, aed juba maha lõhutud, koer vingudes (kui elus) maja taga, alumise korruse akende klaasidest killud, välisukse sisepinnal on järjepanu tekkivad kirvejäljed ja siis seisad teisel pool ust ja ei huvita enam ei punatäpp ega kompensaator, ja ka see et uks on kahepoolsest plekist arvestatava tulekindlusega ja kuulid mis lähevad otse lähevad seda lõpuni.

Ja loomulikult, kui ma läheks metsa või lasketiiru, ma ei läheks selle relvaga...
vtl
Liige
Postitusi: 1314
Liitunud: 01 Veebr, 2009 20:20
Kontakt:

Re: Millise (pool)automaatrelva valiksite?

Postitus Postitas vtl »

Dr.Sci kirjutas:Mida keerulisem relv ja lisavidinaid, seda keerulisem ongi käsitleda...


Kindlasti ei mõelnud ma siinkohal mingit hullu open klassi sportrelva. See tuunimise jutt sai alguse minu isiklikust AKM ja AR-15 võrdlusest, kus ma väitsin oma lasketulemuste põhjal, et AR-iga sain pisut kiiremini lasta, aga sellel oli ka parem päästik.

Edasine oli juba järjekordne mõttetu foorumivaidlus teemale "need tuuninguga praktikalitüübid ei tea reaalsest elust midagi".

Dr.Sci kirjutas:...Küsimus on just pigerm relvas mille võtad kapist välja siis kui ärkad, aed juba maha lõhutud, koer vingudes (kui elus) maja taga, alumise korruse akende klaasidest killud, välisukse sisepinnal on järjepanu tekkivad kirvejäljed ja siis seisad teisel pool ust ja ei huvita enam ei punatäpp ega kompensaator, ja ka see et uks on kahepoolsest plekist arvestatava tulekindlusega ja kuulid mis lähevad otse lähevad seda lõpuni.


Sellises olukorras on kõige töökindlam asi üks vanakooli kaheraudne jahipüss, mille võib tõesti aastateks kappi "unustada".
Eesti Relvaomanike Liit - relvaomanikud.ee
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 23 külalist