Männikult leiti 15 tonni lõhkeainet

Padrunid, mürsud, miinid, granaadid ja kõik muu, mis lendab ja plahvatab, või tapab/vigastab/hävitab muul moel...
Aspelund
Liige
Postitusi: 1142
Liitunud: 04 Mai, 2005 10:45
Kontakt:

Männikult leiti 15 tonni lõhkeainet

Postitus Postitas Aspelund »

http://uudised.err.ee/index.php?06253970

Kingitus Eesti Wabariigilt.

A.
Roamless
Liige
Postitusi: 3809
Liitunud: 22 Okt, 2005 20:57
Kontakt:

Re: Männikult leiti 15 tonni lõhkeainet

Postitus Postitas Roamless »

Kas videos demineerijatel ei vilksata mitte uuem 2000 tootmisaastasse jääv Unimog?
Unforeseen consequences
allatah
Liige
Postitusi: 1063
Liitunud: 15 Veebr, 2006 17:04
Asukoht: Tallinn/Tartu/Võrumaa
Kontakt:

Re: Männikult leiti 15 tonni lõhkeainet

Postitus Postitas allatah »

Keegi võiks selle koguse umbkaudselt piltlikustada.
Et mitu 3 trepikojaga 5 kordset maja saaks sellega maha võtta? 3, 30 või 100? Okei, on erinevad lõhkeained ja kõik sõltub paigutusest, aga et kui see sama 15 tonni oleks praegu uus ja kasutuskõlblik ning oleks vaja võimalikult palju vanu maju lammutada, et ehitada nende asemele Põhja-Eesti mägiplatoo, siis mitu maja saaks?
Riigi kaitse on liiga tähtis asi, et seda teistele usaldada.
Kasutaja avatar
oleeg
Liige
Postitusi: 5193
Liitunud: 23 Jaan, 2006 14:10
Asukoht: Kodutares
Kontakt:

Re: Männikult leiti 15 tonni lõhkeainet

Postitus Postitas oleeg »

"Ilmselt jääkide hävitamiseks ei hakatud kaugele minema, valati see lõhkeaine kenasti aukudesse ja sinna ta jäi 75 aastaks. Kindlasti on see täielik üllatus ka mulle, ma ei arvanud, et vabariigis niimoodi tehakse, aga ei ole midagi uut siin ilmas. Kui näeme, kuidas uues Eesti vabariigis igasugu sigadusi toimub, siis vanas püüti seda ka teha, aga tore oli, et seda sai teha kohas, kus oli okastraat ümber, ei paistnud kellegi silma," sõnas sõjaajaloolane.

:scratch:

Operatsiooni olid kaasatud teadlased, meedikud, päästjad, kaitseväelased, aga ka ajaloolased, kes hiigelkoguse lõhkeaine pealinna metsa alla sattumise loole loogilise seletuse leidsid.

:mrgreen:

Püüdes eeltsiteeritud teksti ja ka kogu sõnumit seedida tabasin ennast mõttelt: kas rohkem võiks usaldada poliitikuid või tsitaatides sisalduvat? :mrgreen:

Ma tean kedagi, kelle sõber tavatseb sellistel puhkudel öelda:
"Naerda tahaks, kuid vägisi pealetikkuv nutt ei lase seda teha..."
:write:


Tilluke täiendus-parandus:
Esimeses postituses on märgitud: Kingitus Eesti Wabariigilt.

Ilmselgelt EI OLE TEGU EV (ka mitte EW) esindajate poolt "kingitusena" mahamaetud kraamiga. Mõni komisjoni kuulunud "ekspert" võiks peeglisse vaadates vähemalt iseendale tunnistada - et ta ei tea ja hämab...

terv
o
[i]Miski siin ilmas ei saa viibida nii sügavas vaikuses kui surnud inimene.[/i]
Frederic Manning
Aspelund
Liige
Postitusi: 1142
Liitunud: 04 Mai, 2005 10:45
Kontakt:

Re: Männikult leiti 15 tonni lõhkeainet

Postitus Postitas Aspelund »

oleeg... äkki valgustad siis neid, kelle info piirdub meedias avaldatuga. Mis see siis reaalselt oli?
Kasutaja avatar
Marissa
Liige
Postitusi: 1069
Liitunud: 10 Juun, 2005 8:57
Kontakt:

Re: Männikult leiti 15 tonni lõhkeainet

Postitus Postitas Marissa »

Aspelund kirjutas:http://uudised.err.ee/index.php?06253970

Kingitus Eesti Wabariigilt.

A.
Ma pole küll asjatundja, aga kui see on Männiku plahvatuse ajast, tekib üks küsimus: kas see 15 tonni, mis nüüd leiti, plagas plahvatuse ajal kuhugi eemale peitu?! Ja pidas nüüd vajalikuks ennast ilmutada?
Kes kontrollib olevikku, kontrollib minevikku. See kes kontrollib minevikku, kontrollib ka tulevikku.
Kasutaja avatar
oleeg
Liige
Postitusi: 5193
Liitunud: 23 Jaan, 2006 14:10
Asukoht: Kodutares
Kontakt:

Re: Männikult leiti 15 tonni lõhkeainet

Postitus Postitas oleeg »

...äkki valgustad siis neid, kelle info piirdub meedias avaldatuga. Mis see siis reaalselt oli?
Mina olin kaugel puu otsas kui pauk käis! Seda kõigepealt.
Reeglina kasutan mõtlemiseks pead ja seal sisalduvat.

Hetkel ei suuda mina leida mingit mõistlikku vastust päris paljudele meedias esitstud versiooni kohta tekkinud küsimustele. No ma võin mõne niidiotsa anda, ega ma kade pole...

1. Männikul on aegunud või XXX põhjustel sobimatuks kuulutatud laskemoona ümbertöötlemist teostatud ka pärast nimetatud 1936.a. plahvatust. Need kas seda fakti ei tea - ärgu pidagu ennast eksperdiks. (Mina pole ennast kunagi selleks pidanud.)
2. Mille alusel "operatsiooni kaasatud" tänased "eksperdid" väljastavad meediasse laimu Männikul plahvatuse eel, ajal või järel töötanud spetsialistide kohta?

Lp. Aspelund! Mitte et ei tahaks, kuid pelgan et lähen edasiste niidikeste ulatamisel teravaks "kellegi" suhtes... Seega hetkel lihtsalt lõpetan.

terv
o
[i]Miski siin ilmas ei saa viibida nii sügavas vaikuses kui surnud inimene.[/i]
Frederic Manning
marks
Liige
Postitusi: 325
Liitunud: 20 Mai, 2005 11:41
Asukoht: wesenberg
Kontakt:

Re: Männikult leiti 15 tonni lõhkeainet

Postitus Postitas marks »

Selles augus olid veel EW aegsete õppemiinide laengud ja Briti laskemoonakastide jääke. Umbes selle koha peal oli EW ajal labor.
Kasutaja avatar
Kapten Trumm
Liige
Postitusi: 40168
Liitunud: 28 Juul, 2005 15:35
Kontakt:

Re: Männikult leiti 15 tonni lõhkeainet

Postitus Postitas Kapten Trumm »

Iseenesest pole see lõhkeaine mahavalamine/matmine mingi eriline kuritegu, 30ndate teisel poolel vaevalt aimati, mis tulevikus olema hakkab ja mis selle vana trotüüliga ikka teha oleks olnud kui KV territooriumile okastraadi taha maha matta. Ise on trotüül selline küllalt kindel asi ja sinna peale lõket tehes vaevalt plahvatust esile kutsuda õnnestub. Vaja on ikka päris kõva kärtsu, et see detoneeruks. Õhkimise kaadreid Aegviidus vaadates tundus, et osa lõhkeainest lendaski kildudena laiali ega plahvatanud. Arusaam, et Männikul elati 70 aastat pommi otsas, pole kindlasti tõsi.
/Veelgi hullem on see, et koos kohustusliku patriootliku riigioptimismi kehtestamisega nõrgeneks paratamatult ka meie ohutaju, mis on enesealalhoiuks vältimatult vajalik instinkt/ S. Mikser 2014.
Aspelund
Liige
Postitusi: 1142
Liitunud: 04 Mai, 2005 10:45
Kontakt:

Re: Männikult leiti 15 tonni lõhkeainet

Postitus Postitas Aspelund »

Trotüüli sulamistemperatuur on ju 80 kraadi, seega niisama ta laiali ei vaju. Maa sees olnud kängar meenutas videos auku/kanalisse valatud klompi. Ma ei taha hästi uskuda, et selline moodustis võis tekkida lihtsalt laojääkide auku ajamisel. Sellele peaks ju eelnema sulatamine, võimalused selleks on aga vaid spetsiaalses laboris.

Kas 1936 lendas seal õhku kogu kohapeal olnud trotüül või vaid osa sellest?

Aga kokkuvõttes on tõesti raske kindlalt öelda, et tegu on EW või ENSV aegse moodustisega. Kui just ei ilmu välja mõni dokument/mälestus konkreetsest perioodist, milles öeldakse, et kaevasime augu ja ajasime trotüüli sinna sisse.
lugeja
Liige
Postitusi: 36
Liitunud: 15 Nov, 2005 16:09
Kontakt:

Re: Männikult leiti 15 tonni lõhkeainet

Postitus Postitas lugeja »

Huvitav, et see alles nüüd "avastati" :)
Igastahes 80-kümnendatel oli see kant Nõmme poisikestele teatud-tuntud,
sest sealt kaevati välja "makarone" et oma rakette jms valmistada.
Ja kindlalt on sealt ka ennem igasugust kraami välja kaevatud.
Kasutaja avatar
Kapten Trumm
Liige
Postitusi: 40168
Liitunud: 28 Juul, 2005 15:35
Kontakt:

Re: Männikult leiti 15 tonni lõhkeainet

Postitus Postitas Kapten Trumm »

Imestan, et Päästeamet pole seni taibanud seda ala pommikoertega korralikult läbi otsida.
15 tonni trotüüli peaks ka 2 m sügavuselt pommikoer üles leidma.
Küsimus on lihtsalt selles, mis saanuks siis, kui selle lõhkeaine matmiskoha avastanuks halbade kavatsustega inimesed?
Näiteks mõned aktiivsemad dozornikud 2007 sündmuste eel/ajal.
/Veelgi hullem on see, et koos kohustusliku patriootliku riigioptimismi kehtestamisega nõrgeneks paratamatult ka meie ohutaju, mis on enesealalhoiuks vältimatult vajalik instinkt/ S. Mikser 2014.
Kasutaja avatar
lant
Liige
Postitusi: 356
Liitunud: 05 Apr, 2005 22:28
Asukoht: Järvamaa
Kontakt:

Re: Männikult leiti 15 tonni lõhkeainet

Postitus Postitas lant »

Esimese Eesti valitsuse ajal oli lõhkeaine vabalt müüdav.Mäletan, et vanaema aidas olid mingid imelikud kastid.Sisaldasid mingeid oherdeid, suured rullid nööri, imelikku kollast ainet saksa kirjadega, mis olid kõik pakitud jne.
Küsisin kunagi mis need on ja vanaema ütles, et talumehed lasid omal ajal sellega kände ja kive vastu taevast.
Siis ei tulnud keegi selle peale, et sellega midagi kurja korda saata.See hirm tuli valitsejatel peale eesti okupeerimist ja on siiani. Nüüd ainult nimeta ja KAPO väänab kohe käed selja taha.
Optimist õpib inglise keelt, pessimist-hiina, aga realist Kalashnikovi automaati.
Lemet
Liige
Postitusi: 19936
Liitunud: 12 Apr, 2006 15:49
Kontakt:

Re: Männikult leiti 15 tonni lõhkeainet

Postitus Postitas Lemet »

Huvitav, palju Toots omal ajal pabereid täitma pidi, et kesapõld puhtaks lasta. Või kuipalju selline tegevus tänasel päeval asjaajamist võtaks. Ja raha. :scratch:
Errare humanum est-aga veel inimlikum on selle teise kraesse väänamine...
Kasutaja avatar
oleeg
Liige
Postitusi: 5193
Liitunud: 23 Jaan, 2006 14:10
Asukoht: Kodutares
Kontakt:

Re: Männikult leiti 15 tonni lõhkeainet

Postitus Postitas oleeg »

Marks kirjutas:
Selles augus olid veel EW aegsete õppemiinide laengud ja Briti laskemoonakastide jääke. Umbes selle koha peal oli EW ajal labor.
Võimalik. Kui ma täna võtan ENSV-s 1970 aastal trükitud ajalehe, keeran sellesse 1914. aastal vermitud kuldraha ja matan kivikalme kõrvale maha – kas siis võib sama metoodikat rakendades järeldada, et … ? Paraku ei käi need asjad nii…

Kapten Trumm arvas:
Iseenesest pole see lõhkeaine mahavalamine/matmine mingi eriline kuritegu…
Täna on selline lihtsustatud ettekujutus toonasest elust kerge tulema. 30ndate teine pool oli ilus ja majanduslikult edukas aeg, kuid eestlased olid alles väljunud majanduslikult üsna keerulisest perioodist. See annab mulle alust sügavalt kahelda majanduslikel põhjustel pea kümme aastat püksirihma pingutanud riigikaitsetegelaste nõusolekule/loale/käsule lõhkeaine lihtsalt maha valada. Seda enam, et kogus oli isegi nende jaoks suur.

…ja mis selle vana trotüüliga ikka teha oleks olnud…
No ma ei tea, ei tahakski kohe sellist seisukohta arvustada. Soovitan vastavate volitustega asutusest järele uurida…


Aspelund märkis:
Aga kokkuvõttes on tõesti raske kindlalt öelda, et tegu on EW või ENSV aegse moodustisega. Kui just ei ilmu välja mõni dokument/mälestus konkreetsest perioodist, milles öeldakse, et kaevasime augu ja ajasime trotüüli sinna sisse.
Näib, et oled ennegi haamrit kasutanud. Konstateerin vaid fakti, et oled vist varemgi naelapeale pihta saanud… või vähemalt naela hoidvale näpule :P

Lant teatas:
„Esimese Eesti valitsuse ajal oli lõhkeaine vabalt müüdav.“
Nii see tõesti oli, kasutati põllumajanduses ja müüdi talumeestele seaduslikult vastavate eeskirjade alusel.

terv
o
[i]Miski siin ilmas ei saa viibida nii sügavas vaikuses kui surnud inimene.[/i]
Frederic Manning
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 3 külalist