Tänapäevased gaasimaskid / respiraatorid / kaitsemaskid

Kõik mis puutub ülejäänud militaarvarustusse...
Vasta
Kasutaja avatar
Manurhin
Liige
Postitusi: 5166
Liitunud: 09 Jaan, 2007 0:05
Asukoht: Tartu
Kontakt:

Re: Tänapäevased gaasimaskid / respiraatorid / kaitsemaskid

Postitus Postitas Manurhin »

Respiraatori kandmiseks peavad ikka päris head kopsud olema. Sain ka ise kevadise maskipaanika ajal mõned (FFP2, klapiga), andsin oma pensionärist emale proovida. Tema hinnang oli, et kodust välja, kasvõi poodi minna sellega küll ei kannata, hingata ei saa ja võib lihtsalt ära minestada. Proovisin ise - nojah, vaikselt ja rahulikult toimetada saab, aga kui on vaja juba mingit kotti tassida või midagi muud füüsilist teha, ega siis tõesti ime poleks, kui ühel hetkel pilt eest ära vajuma hakkab.
Kirves pole mänguasi, raiuge see omale pealuu sisse!
"Suured inimesed on ikka tõesti imelikud," ütles ta endamisi lihtsal moel, kui ta oma teekonda jätkas.
Leo
Liige
Postitusi: 3302
Liitunud: 27 Dets, 2006 20:35
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Re: Tänapäevased gaasimaskid / respiraatorid / kaitsemaskid

Postitus Postitas Leo »

Maski ja respiraatoriga harjub, kuid trikk on selles, et hingata tuleb tugevamini ja see väsitab rohkem, kui nüüd treenimata inimesele veel füüsiline koormus ka panna, siis kindlasti on vastik ja paha. Õnneks poest välja tulles võib maski ära võtta ja kui poest tasase käiguga tiksuda, siis ei peaks väga hull olema.
mart2
Liige
Postitusi: 5085
Liitunud: 22 Juun, 2014 19:52
Kontakt:

Re: Tänapäevased gaasimaskid / respiraatorid / kaitsemaskid

Postitus Postitas mart2 »

Maskiga harjub. Kui 1979 aasta kevadel oma keemiavägede utšebka lõpulaagris Adaži polügonil olime, siis toimus hommikune 5km jooks gaasimaskides. Raske oli, kui pool aastat eelnevat väljaõpet aitas. Mõned kavalad võtsid klapid välja, kuid kas kolmandal või neljandal päeval viidi peale jooksu kohe gaasimaski kontrolli - kloorpikriini telki! Mõnel mehel võttis tati maani venima ja paar tüüpi pani isegi hetkeks pildi tasku...

Seda effekti, et et läbi maski hingamine on raskem, kasutavad ka paljud tipu tasemel vastupidavusalade sportlased - nimelt on müügil spetsiaalsed treeningute ajal kantavad maskid, millistel saab õhu läbilaskvust reguleerida spetsiaalsete filtritega. Aitab parandada hapniku omastamist ning on eraldi treening lihastele, millised vastutavad kopsude liikumise eest - diafragma ja ribide vahelised lihased (või on neil mingi spets nimi?).
Paljude raamatute lugemine teeb inimese palju lugenud isikuks, kuid ei pruugi teha teda targaks...
Kasutaja avatar
Some
Liige
Postitusi: 4050
Liitunud: 11 Aug, 2008 9:25
Kontakt:

Re: Tänapäevased gaasimaskid / respiraatorid / kaitsemaskid

Postitus Postitas Some »

Eks diafragma ongi vahelihas ja koos roidelihastega seda hingamisvärki teeb. Kopsudele lihaseid ei kinnitu ja ise ennast liigutada ei suuda.

Maskiga harjub aga vahepeal tahaks puhkepause teha. Selles osas ma täiesti mõistan, miks kaupluste kaubaladujad ka karantiini ajal maske ei kasutanud.
Leo
Liige
Postitusi: 3302
Liitunud: 27 Dets, 2006 20:35
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Re: Tänapäevased gaasimaskid / respiraatorid / kaitsemaskid

Postitus Postitas Leo »

Ise haiglas selle pabermaskiga kuumal ajal nakkushaigetega tööd tehes võin öelda, et see ei ole nõrkadele ja füüsiline koormus on täiesti tuntav, maskid said kiiresti higist niiskeks ja peale tööd enam sporti teha ei tahtnud. Kui nüüd inimene, kes ei ole koormusega harjunud, järsku maskis rabelema hakkab, siis kindlasti võib pilt tasku minna. Gaasimaskis jooksmine on asi, mida on õnnestunud vältida, väes ei tahetud, et keegi kokku kukuks ja pandi maskid pähe ning kõnniti tasase käiguga telki, kus oli mingi pisargaasi moodi sodi lahti lastud. Vastupidavusalade sportlased treenivad jah niimoodi, et kannavad maski, mis treenib rindkere hingamislihaseid ja tõstvat ka väidetavalt vere hemoglobiinisisaldust, sisuliselt sama, mis kõrgmäestikulaager.
Kasutaja avatar
ambur123
Liige
Postitusi: 1583
Liitunud: 27 Apr, 2009 9:37
Kontakt:

Re: REAALSUS: COVID-19 pandeemia

Postitus Postitas ambur123 »

Teate, minul ajas täna närvi mustaks meie Rahvusringhääling – konkreetselt pean silmas 13.11 Ringvaate saate esimest lugu.

Tutvustati TÜ uuringut erinevate maskide kaitsevõimest: pikk, lai ja tore jutt koos graafikutega ja puha – aga tavainimesele kahjuks täiesti kasutu jutumula. Lõpuks öeldakse, et laual olev must mask on parem kui hall mask. Millega on nende puhul täpsemalt tegu (mis firma jne), sellest loomulikult ei sõnagi. Kust kurat ma siis pean teadma, kas osta selline või teine mask?

Kõikjal kilgatakse ja propageeritakse maske, ent ega siis keegi või ju selgelt öelda, millised on paremad ja millised kehvemad.

Umbes samahästi võiks ma läbi teleekraani näidata, et vat see tablett on parem kui teine. Aga otse loomulikult jätan ma ütemata, mis tabletiga ja millise doosiga on tegu. Mõistatage ja avastage ise …

Tartu Ülikooli uurijad ja Rahvusringhääling - asi või midagi. Tarbetu õhuvõngutamine.
Turist 47
Liige
Postitusi: 4300
Liitunud: 08 Nov, 2014 18:30
Kontakt:

Re: REAALSUS: COVID-19 pandeemia

Postitus Postitas Turist 47 »

Just. Nagu mingi salastatud püha toode, mille toimest, kvaliteedist jne lihtrahva keeles selgitusteks ja ka soovitusteks sõnavara puudub.
Vaatasin, kuulasin. Et miks ja kelle jaoks pandeemia ajal toota täiesti mõttetut lugu, uudiste raames. Siit tulebki, et trollis, trammis kaetakse suu salliga ja Tehtud.
T.
smr
Liige
Postitusi: 861
Liitunud: 05 Sept, 2011 7:07
Kontakt:

Re: REAALSUS: COVID-19 pandeemia

Postitus Postitas smr »

Ma küll ringvaadet ei vaata aga tavainimene üldiselt teab, et TÜ testi siiani on võitnud T-style

http://peegel.ut.ee/numbrid/nr-10/suur- ... vaart-mask

https://t-style.ee/product/filtreeriv-m ... kasutatav/
AMvA
Liige
Postitusi: 3517
Liitunud: 09 Dets, 2018 20:26
Kontakt:

Re: REAALSUS: COVID-19 pandeemia

Postitus Postitas AMvA »

ambur123 kirjutas:Teate, minul ajas täna närvi mustaks meie Rahvusringhääling – konkreetselt pean silmas 13.11 Ringvaate saate esimest lugu.

Tutvustati TÜ uuringut erinevate maskide kaitsevõimest: pikk, lai ja tore jutt koos graafikutega ja puha – aga tavainimesele kahjuks täiesti kasutu jutumula. Lõpuks öeldakse, et laual olev must mask on parem kui hall mask. Millega on nende puhul täpsemalt tegu (mis firma jne), sellest loomulikult ei sõnagi. Kust kurat ma siis pean teadma, kas osta selline või teine mask?

Kõikjal kilgatakse ja propageeritakse maske, ent ega siis keegi või ju selgelt öelda, millised on paremad ja millised kehvemad.

Umbes samahästi võiks ma läbi teleekraani näidata, et vat see tablett on parem kui teine. Aga otse loomulikult jätan ma ütemata, mis tabletiga ja millise doosiga on tegu. Mõistatage ja avastage ise …

Tartu Ülikooli uurijad ja Rahvusringhääling - asi või midagi. Tarbetu õhuvõngutamine.
Nad ei saa kahjuks seda seda, et panevad maskid pingeritta koos tootja või müüja äramainimisega, sest seda võidakse lugeda reklaamiks ja ERR ei tohi reklaami teha.
Seda võiks ja peaks tegema tarbijakaitseamet ja ma ei saa aru, miks ta seda siiani teinud ei ole.
Dr.Sci
Liige
Postitusi: 3299
Liitunud: 30 Okt, 2015 11:59
Kontakt:

Re: REAALSUS: COVID-19 pandeemia

Postitus Postitas Dr.Sci »

AMvA kirjutas:Nad ei saa kahjuks seda seda, et panevad maskid pingeritta koos tootja või müüja äramainimisega, sest seda võidakse lugeda reklaamiks ja ERR ei tohi reklaami teha.
Seda võiks ja peaks tegema tarbijakaitseamet ja ma ei saa aru, miks ta seda siiani teinud ei ole.
Mind häirib nende riidest kaitsemaskide korral rohkem hoopis see et tihti ettevõte sinna oma logo peale kleebib. No ei kavatse mina hakata tööandja poolt tasuta jagatud maski seni kandma kuni olen välja nuputanud kuidas TalTech kiri sellelt maski kahjustamata maha saada ja veel parem kui saaks TTÜ asemele. Kaitseomadustelt ilmselt ok sest on ka pigem musta värvi kui hall...

Tootja Desperado Clothing Oy, Soome. Kolmekihiline, kasutamisõpetus soome, rootsi, inglise keeles, sisaldab muuhulgas ka lauset: The treatment does not protect users from disease-causing microorganisms

Sisekaitseakadeemias kus maskide kandmine olevat kohustuslik, olevat samasugused, Sisekaitseakadeemia logoga...
Kasutaja avatar
ambur123
Liige
Postitusi: 1583
Liitunud: 27 Apr, 2009 9:37
Kontakt:

Re: REAALSUS: COVID-19 pandeemia

Postitus Postitas ambur123 »

smr kirjutas:Ma küll ringvaadet ei vaata aga tavainimene üldiselt teab, et TÜ testi siiani on võitnud T-style

http://peegel.ut.ee/numbrid/nr-10/suur- ... vaart-mask

https://t-style.ee/product/filtreeriv-m ... kasutatav/
Mina saan esimese lingi pealt vastuseks "404. Midagi läks valesti... Soovitud aadressi ei leitud, vabandame ebameeldivuste pärast!"

Tavainimesed on erinevad: kes rohkem, kes vähem informeeritud (vastavalt Teie ja mina). Minu postituse sisuks teisisõnu väljendudes oli, et milleks toota tühje uudiseid, millest inimestele tegelikku kasu ei ole? Väga jääb mulje, et tehakse uudis stiilis "vaat meie oleme targad ja teame aga ei ütle, uurige ise". Milleks? Eriti praegusel ajal, kui räägitakse maskide olulisusest ning et need on muuhulgas üheks oluliseks teguriks, mis mõjutab lähituleviku koroonameetmeid.

ERR ei saa reklaami teha, kuid antud juhul poleks sisult olnud tegemist reklaamiga ühe või teise tootja kasuks vaid TÜ objektiivse uuringu faktide tutvustamisega. Kui uuring näitab ühel maskil kaitset ja teisel mitte, siis mis (anti)reklaamist saab jutt olla. Igaüks saab ise siis otsustada, kas käib "kalavõrguga herneid püüdmas“ või asjaliku maskiga.

See uudis on rahvatervise seisukohast piisavalt oluline (eriti praegu), et inimesi kasutuste maskide eest hoiatada. Meenuvad mõned sarnased sisuga uudised paari aasta tagusest ajast, kui inimesi hoiatati meie talveoludesse mittesobiva kummiseguga hiina rehvide eest. Siis sai küll konkreetseid näiteid toodud, millised rehvid muudavad talvel sõitmise eluga mängimiseks. Rohkem selgroogu ühiskonna heaks seismisel, eriti praegusel kriisiajal.
andrus
Liige
Postitusi: 4322
Liitunud: 02 Juul, 2004 11:39
Kontakt:

Re: REAALSUS: COVID-19 pandeemia

Postitus Postitas andrus »

Praegu töötav viide on selline: https://peegel.ut.ee/numbrid/nr-10/suur ... vaart-mask

Ma loodan, et sa andsid ikka saate tegijatele tagasisidet ka, et mis tavainimesele muret teeb? Siin teemas sõna võtvate ekspertide vahelt ei pruugi nad sinu muret märgata.
hjl85
Liige
Postitusi: 6358
Liitunud: 16 Mär, 2018 11:29
Kontakt:

Re: REAALSUS: COVID-19 pandeemia

Postitus Postitas hjl85 »

https://kasulik.delfi.ee/news/uudised/r ... d=91662577
Riik võiks ise neid inimestele müüa.
AMvA
Liige
Postitusi: 3517
Liitunud: 09 Dets, 2018 20:26
Kontakt:

Re: REAALSUS: COVID-19 pandeemia

Postitus Postitas AMvA »

hjl85 kirjutas:https://kasulik.delfi.ee/news/uudised/r ... d=91662577
Riik võiks ise neid inimestele müüa.
Kusjjures vaatasin mis selline maskivabrik maksab. Aliekspressis saaks väikese kompaktse liini võimsusega 120 maski minutis hinnaga 23.000 USD. Selle peale kangastus meie kangelaslik Sillamäe maskitehas, kus ilmselt oli tootlikkus 12 maski minutis.

Tekkis täitsa mõte see ära osta, kaardimakse limiidi tõstmiseks peab esmaspäevani ootama.
Lemet
Liige
Postitusi: 19908
Liitunud: 12 Apr, 2006 15:49
Kontakt:

Re: REAALSUS: COVID-19 pandeemia

Postitus Postitas Lemet »

Kunst pole see tootmine püsti panna, märksa kallim ja vaevasem on saada toodangule sertifikaadid ming nendega mingisse müügiketti pääseda.
Errare humanum est-aga veel inimlikum on selle teise kraesse väänamine...
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Amazon [Bot] ja 3 külalist