www.militaar.net
https://www.militaar.net/phpBB2/

Hans Wachtmeister – Eesti esimene feldmarssal
https://www.militaar.net/phpBB2/viewtopic.php?f=46&t=21731
1. leht 1-st

Autor:  Ursus [ 23 Mai, 2010 22:50 ]
Teema pealkiri:  Hans Wachtmeister – Eesti esimene feldmarssal

Kirjutan seekord esimesest Eesti ”feldmarssalist”. Jutumärgid on asjakohased, sest see polnud selle esimese puhul veel auaste, vaid ametinimetus. Selleks esimeseks oli Hans Wachtmeister, tänini kestvale Rootsi krahvisuguvõsale alusepanija, kuid tagasihoidliku päritoluga mees, nagu perekonnanimestki näha. Ta oli juba 1550 rittmeister ordu teenistuses, seejärel üks mõisameeste rittmeistreid Rootsi teenistuses. (Mõisameeste osas olen enda meelest mitmes kirjutises suutnud tõestada, et nende näol polnud tegemist mitte kõikvõimalike seiklejate, palgasõdurite jmt-ga, kellega liitus mõnevõrra Liivimaa aadlikke ja linnakodanikke, vaid – Liivimaa aadlike ja linnakodanikega, kellega liitus mingil määral palgasõdureid, seiklejaid jne. Aadlimaakaitseväega, ühesõnaga. Nt ka Ivo Schenkenberg oli mõisamees. Nende hilisemas ajalookirjutuses halb reputatsioon aga tuleb sellest, et nad korduvalt just tollaste liivimaalaste seas õigusega väga ebapopulaarse Rootsi ülemvõimu vastu välja astusid, meie aga joondume tänini väga Rootsi-meelse Russowi jt Rootsi-aegsete v –meelsete autorite järgi.) Pärast Klaus Kurselli juhitud mõisameeste mässukatse nurjumist 1570 oli HW lühemat aega ka Vene (hertsog Magnuse) teenistuses, ent naases Rootsi poolele arvatavasti pärast Tartu venelastelt vallutamise katse läbikukkumist 1571. Abiellus Rootsi-Soome suurniku Henrik Klasson Horni tütre Beataga ja jäi 1575 erinevalt mõisameeste enamusest Rootsi poolele. Lihtsalt öeldes: ta osteti ära. Aadeldati 1578, omandas Eestis ja Rootsis mitu mõisa, ülendati Eestimaal asunud vägede väliooberstiks (st juhatajaks) ja lõpuks 1581 esimese liivimaalasena feldmarssaliks (mis tollal ei tähendanud küll veel otseselt auastet, vaid siinse väliarmee ratsaväeülema ametikohta). Samal ametikohal oli ka 1590, sõjategevuse taaspuhkedes Venemaaga. Suri mais 1590. Suguvõsa nimi tuleb ilmselt sellest, et Hansu vanaisa Axel oli pikemat aega Kuressaare piiskopilossis vahisõdurite pealik (vahtkonnaülem, vahtmeister, “peenemalt” öeldes kindluse komandant). Muide, juba Hansu vanaisa Axel ja isa Claes olid väikemõisnikud Hiiumaal Aunakus (Õunaku). See polnud läänimõis, vaid päriseks ostetud allood, mis paiknes mitte piiskopi- (nagu võiks oodata), vaid ordualadel, ja oli kaua saare ainus eramõis. Hansul ja tema järglastel oli Hiiumaal hiljem teisigi valdusi. Võimalik on niisiis lausa kohalik hiiu või hiiurootsi päritolu.

Võib kõlada üllatavalt, kuid n-ö päris feldmarssaleid on Eesti sõjaajaloos aga ligi paarkümmend. Sõltub natuke sellest, keda ”omaks” lugeda ja keda mitte.

Autor:  medal [ 23 Mai, 2010 23:02 ]
Teema pealkiri:  Re: Hans Wachtmeister – Eesti esimene feldmarssal

Ursus kirjutas:
Abiellus Rootsi-Soome suurniku Henrik Klasson Horni tütre Beataga


Kas Beata ei olnud hoopis Erik Arvidsson Stålarmi tütar?

Autor:  Ursus [ 23 Mai, 2010 23:30 ]
Teema pealkiri: 

Ega ma sedagenealoogiateamikest v mõnelt vastavalt saidilt kontrollinud ole. Jäi kunagi kusagilt, vist W. Tawastjerna kirjutistest meelde. Aga point on ju ikka sama -- HW abiellus Rootsi-Soome suurnikuperekonda.

Autor:  Ursus [ 24 Mai, 2010 11:48 ]
Teema pealkiri: 

Tawaststjerna muidugi, vabandan. Ei suutnud oma allikat hetkel siiski tuvastada, aga vaatan, et olen nt Karl Henrikson Horni lugenud HW naisevennaks.

Autor:  medal [ 24 Mai, 2010 13:14 ]
Teema pealkiri: 

Uurisin ka vähe asja ja Hans Wachtmeister oli tõesti ka Karl Henriksson Horni sugulane.

Henrik Klasson Horn oli Hans Wachtmeistri naise Beata tädimees. Ning Karl Henriksson Horn seega tema tädipoeg.

Wachtmeistri naisevend oli Arvid Eriksson Stålarm.

Autor:  Ursus [ 24 Mai, 2010 16:39 ]
Teema pealkiri: 

Tänud! Kui võimalik, siis palun ka viidet v linki!

Autor:  medal [ 24 Mai, 2010 17:18 ]
Teema pealkiri: 

Ikka saab:

Wachtmeistri naise kohta:

http://daten.digitale-sammlungen.de/~db ... seite=1036 Genealogisches Handbuch

http://www.genealogia.fi/genos/5/5_137.htm Genos 5 (1934)

Stålarmide ja Hornide suguluse kohta:
http://runeberg.org/sbh/a0517.html Svensk Biografiskt Handlexikon

Samuti on nende sugulussidemete kohta kirjas nii eesti- kui rootsikeelses Vikipeedias:
http://et.wikipedia.org/wiki/Hans_Wacht ... urnud_1590)
http://et.wikipedia.org/wiki/Arvid_Erik ... %C3%A5larm
http://et.wikipedia.org/wiki/Henrik_Klasson_Horn
http://sv.wikipedia.org/wiki/Arvid_Erik ... %C3%A5larm)_d.%C3%A4.

1. leht 1-st Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi [ DST ]
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
http://www.phpbb.com/