Kaitse villide, siilide jne vastu

Relvastatud gruppide tegevus väljaspool ametlikke väeosi. Metsavendlus, sissisõda, mittekonventsionaalne sõda, gerilja, banditism ja mis iganes nimed sellele nähtusele antud on.
Shiim
Moderaator
Postitusi: 1720
Liitunud: 20 Jaan, 2005 2:52
Kontakt:

Kaitse villide, siilide jne vastu

Postitus Postitas Shiim »

Milliseid nippe kasutate, et vältida pikkadel retkedel ville jalgadel, siili tagumikus, reite hõõrdmist jne?
Inimeste füsioloogia on muidugi erinev ja mõnel pole sellist tüüpi hädadega pea üldse kogemusi. Minul paraku on - kui ikka paari päevaga peab sadakond kilomeetrit maha trampima, kaasneb sellega igasugu ebameeldivaid kõrvalnähte.
Villide vastu aitab muidugi osaliselt sokkide vahetamine ja jalgade õhutamine võimalikult tihti, kuid läbimärja saapaga jääb sellest väheks. Kas keegi on kasutanud kreeme, mis muudab jalanaha vett hülgavaks (näiteks http://www.jtreelife.com/products/climbing-salve http://www.backpackinglight.com/cgi-bin ... ropel.html, http://www.bravesoldier.com/friction-zone.php, http://www.sportslick.com/, http://www.gurneygears.com/gear/gurney_goo/)?
Nii jalalabade kui ka reite kaitseks olen kasutanud beebipuudrit, kuid selle efektiivsus ei paista just kõige suurem olevat - eriti reite pealt kaob see õige kiiresti.
Reite hõõrdumise vastu (eriti kipub see esinema siis, kui püksid vihmast või kraaviületamisest märjad) võiks ju aidata ka pika aluspesu kasutamine, aga palava ilmaga pole see kõige mõnusam. Äkki pikad võrkpüksid?
Päris imenippe muidugi vaevalt et leidubki - kõik abinõud on ilmselt siiski pigem leevendava iseloomuga.
[url=http://www.hot.ee/emulaator][img]http://www.hot.ee/emulaator/toetan3.gif[/img][/url]
Summeri pirisemisel on metsavennal aega hüpata laskepessa ja oodata mis sünnib - kas tegemist on inimese, looma või linnuga, või hoopis UFO-ga kirsavoi saabastes, automaat kaelas. Viimasel juhul kohe tuli peale.
Ingvar
Liige
Postitusi: 64
Liitunud: 04 Okt, 2008 12:04
Asukoht: Tallinna ligidal
Kontakt:

Re: Kaitse villide, siilide jne vastu

Postitus Postitas Ingvar »

Kasuta "siilipoisi" vastu nn. jooksjate poolpikkasid pükse. http://www.jooksuekspert.ee/images/stor ... 00x700.jpg
Eesti Siga
Liige
Postitusi: 223
Liitunud: 05 Dets, 2005 13:18
Asukoht: Tartu/Pärnu
Kontakt:

Re: Kaitse villide, siilide jne vastu

Postitus Postitas Eesti Siga »

Shiim kirjutas: Reite hõõrdumise vastu (eriti kipub see esinema siis, kui püksid vihmast või kraaviületamisest märjad) võiks ju aidata ka pika aluspesu kasutamine, aga palava ilmaga pole see kõige mõnusam.
Just vastupidi - on mõnusam. Ükskord sai lühikese aluspesu varu täis higistatud ja ürituse viimane päev Eesti mõistes suht kõva plusskraadiga lõpuni käidud nii, et jalas olid välivormi all pikad aluspesu püksid. Loomulikult mitte puuvill, vaid kaasaegne sünteetika. Üllatuseks sai avastatud, et väga OK oli.

Pärast seda sai soetatud ka sellised performance-alukad, kus sääre pikkus on selline, et katab täpselt põlve ära. Hetkel tundub parim kompromiss, kuna reied ja mõne ürituse ajal ka põlved ongi need, mida hõõrdumise vastu tuleks kaitsta.
Kasutaja avatar
taifunk
Liige
Postitusi: 129
Liitunud: 13 Juun, 2006 9:12
Asukoht: Pärnu
Kontakt:

Re: Kaitse villide, siilide jne vastu

Postitus Postitas taifunk »

Vormipüksid ja nende lõige on tegelikult selline, et püksivärvel peaks jääma üsna kõrgele. Enamik kannab aga püksivärvlit ikkagi puusade kõrgusel ning see on üks põhjustest mis tekitavad hõõrdumist.
Ise olen leidnud abi traksidest, mis hoiavad püksid veidi kõrgemal ja ühtlasi ei rebene ka pükste keskkoht nii kiirelt.
gruppen
Liige
Postitusi: 388
Liitunud: 01 Dets, 2005 3:49
Asukoht: Eesti
Kontakt:

Re: Kaitse villide, siilide jne vastu

Postitus Postitas gruppen »

Traksid takistavad ka vöökohal ülemäära märjaks minemast. Jalgevahel, kelladele ning kannide vahele Bepanthen päris hää määre. Siis kui juba tunda annab - mahe leevendus aga ilmselt kärab ka ennem peale määrida, et nahkaturgutada. Põlvini pesu minimaalselt - liibuv, ilma suurte õmblusteta. Parem oleks kui mitte väljaveninud või liiga suur number. PP-l ei tekkinud neid asju kasutades problemaatilis sümptomeid elutähtsate asjade juurde :D
Kolm päeva ja umbes 100 km, ei olnud alati kõige kuivem.
Shiim
Moderaator
Postitusi: 1720
Liitunud: 20 Jaan, 2005 2:52
Kontakt:

Re: Kaitse villide, siilide jne vastu

Postitus Postitas Shiim »

Äkki suviseks ajaks kõlbaks võrkpesu?
[url=http://www.hot.ee/emulaator][img]http://www.hot.ee/emulaator/toetan3.gif[/img][/url]
Summeri pirisemisel on metsavennal aega hüpata laskepessa ja oodata mis sünnib - kas tegemist on inimese, looma või linnuga, või hoopis UFO-ga kirsavoi saabastes, automaat kaelas. Viimasel juhul kohe tuli peale.
Kasutaja avatar
Kapten Trumm
Liige
Postitusi: 40175
Liitunud: 28 Juul, 2005 15:35
Kontakt:

Re: Kaitse villide, siilide jne vastu

Postitus Postitas Kapten Trumm »

Reite hõõrdumise vastu on kõige odavam variant korralikud "liibuvad bokserid" tüüpi aluspüksid, millele õmmelda masinaga otsa ca 15 cm pikkused T-särgi materjalist pikendused, õmblus ja ärapööre väljapoole (et ei hõõruks). Need spordiriided on tihti mingist sünteetikast, mis hästi ei sobi. Kubemepiirkonnda haudumise/hõõrumise vastu - kanda vormipükse suht "puusade peal", et harudevaheümblus ripub ja palavamate ilmadega käia püksilukk lahti. Jalatsite hõõrdumine - pole sest lõpuni lahti saanudki, lihtsalt vahetada tihedalt sokke ja pesta jalgu - hõõrumise põhjus on tegelikult märjad (higised) jalad. Ka ei ole täheldanud, et "firmasaapad" vähem hõõruks kui nt sisse kantud soome jalaväesaapad.

Huvitav on see, et minu jalg ei kannata palavaga pakse puuvillaseid sokke, kui kasutada villaseid, higistab hulka vähem :dont_know:
Õhuke sokk aga ei kaitse jalga saapa sees leiduvate servade eest (pöiakaitse, pealset õmblused).
/Veelgi hullem on see, et koos kohustusliku patriootliku riigioptimismi kehtestamisega nõrgeneks paratamatult ka meie ohutaju, mis on enesealalhoiuks vältimatult vajalik instinkt/ S. Mikser 2014.
gruppen
Liige
Postitusi: 388
Liitunud: 01 Dets, 2005 3:49
Asukoht: Eesti
Kontakt:

Re: Kaitse villide, siilide jne vastu

Postitus Postitas gruppen »

Kapten Trumm kirjutas:Reite hõõrdumise vastu on kõige odavam variant korralikud "liibuvad bokserid" tüüpi aluspüksid, millele õmmelda masinaga otsa ca 15 cm pikkused T-särgi materjalist pikendused, õmblus ja ärapööre väljapoole (et ei hõõruks). Ka ei ole täheldanud, et "firmasaapad" vähem hõõruks kui nt sisse kantud soome jalaväesaapad.
Võrkpesu olen ainult ülaosal kasutanud. Pikemaks õmmelda tavalisi boksereid pole küll mõtet, kui on sellelaadsed täiesti juba olemas ja hinnalt samad mis "lühikesed" bokserid. Tootjanime peast ei tea, mina hangin neid Prismast, Ulatuvad pea põlveni ja üleskerimist pole senini täheldanud.

Mis puudutab jalgade hõõrumist siis tõesti jah sokkide vahetamine aga üldiselt loeb saapast. Kui ma võrdlen praegu Alpe; Taanlasi, Magnumeid (Stealth II) ja Haix Airpowereid (P6) - siis esimese kolmega võib rannas käia :roll: Hoolimata paar korda kraavis käimisest (saabas pilgeni ülalt vett täis ja nii rahumeeli kilomeetreid edasi sest aega ega kohta vahetamiseks polnud) ning niisketest jalgadest-sokkidest ei olnud mingit hõõrdumist, ei mingit villi ja ometigi kõikide teiste saabastega sama kilometraaži peale oleks villid järel olnud. Üldiselt on aga nii, et sedavõrd subjektiivne asi tuleb ainult katse-eksituse meetodil välja, isiklikust tunnetusest lähtuvalt... :?
pedro
Uudistaja
Postitusi: 26
Liitunud: 26 Mai, 2012 16:11
Kontakt:

Re: Kaitse villide, siilide jne vastu

Postitus Postitas pedro »

Enda kogemusest ütleks, et spordi aluspüksid on väga head, ülatuvad peaaegu põlvedeni, hind on ka hea kuid mugavus on märgatav. Ise nt ei saa võrku kanda suvisel ajal seega olen selle välistanud. Siili vastu on hea ka see, kui püksilukku lahti hoida ,õhutab ja ei ole liiga palav.
Päevase rännakuga isiklukult ei soovita jalgu lahti võtta, kui kõik on korras ja ei hõõru ega midagi siis las olla, Mitme päevasega siiski jalgu õhutada ja talki peale hõõruda.
Shiim
Moderaator
Postitusi: 1720
Liitunud: 20 Jaan, 2005 2:52
Kontakt:

Re: Kaitse villide, siilide jne vastu

Postitus Postitas Shiim »

Kapten Trumm kirjutas:Jalatsite hõõrdumine - pole sest lõpuni lahti saanudki, lihtsalt vahetada tihedalt sokke ja pesta jalgu - hõõrumise põhjus on tegelikult märjad (higised) jalad.
Sokkide vahetamine enam ei aita, kui jalatsid juba läbimärjad on - kui on vaja nt 5 km soos käia, siis 5 km metsas või teel ja nii vaheldumisi kuni 100 km kahe ööpäevaga täis saab, ei jõua sokke niipalju kaasas kanda, et jalad kuivaks jääksid (jah, ma pole näiteks Haixi veel proovinud - äkki oleks neist tõesti abi, kuid kardan, et sääre vahelt immitseb lausvees ikka midagi sisse).
Sestap näib, et jalgade tervis oleneb kolmest asjaolust:
1. Saabas
2. Sokid (spetsiaalsed õmblusteta sokid annavad kindlasti mugavust juurde, aga need on suhteliselt kallid ja minu meelest muutis vesine keskkond paksemad neist (Lorpen) juba peale esimest retke kuidagi paakunuks)
3. Jalgade hooldus. Minul hõõrumisi jalalaba peal ja külgedel eriti polegi - villid tekivad talla alla ja põhiliselt sellest, et jalg on lihtsalt kogu aeg vees ja nahk imab end seda täis. Seega otsustasin katsetada vastavaid kreeme. Kahjuks lõpetati mõni kuu tagasi kõige suurema imekreemi (Hydropel) tootmine ja välismaiste foorumite põhjal näib, et päris võrdväärset asendajat turul polegi, kuid midagi siiski katsetan.

gruppen kirjutas:Mis puudutab jalgade hõõrumist siis tõesti jah sokkide vahetamine aga üldiselt loeb saapast.
Pean ka ise plaani need Haixid hankida - kuidas hingab ja kui pikalt kuiva peab? Minu jalg on selline, et vähemalt 10 km jooksul higistab see saapa juba seest niiskeks, aga kui saaks selle kuidagi saapast välja nii et samal ajal uut niiskust sisse ei tule, oleks päris hea.

Aga jah, eks see saapa sobivus sõltub ka liistust jne. Eestlastel üldiselt pidi vist laiem jalg olema, mistõttu Nike pidi paremini sobima kui Adidas, mis pidi olema Nike'st natuke kitsama ja pikema liistuga :)
[url=http://www.hot.ee/emulaator][img]http://www.hot.ee/emulaator/toetan3.gif[/img][/url]
Summeri pirisemisel on metsavennal aega hüpata laskepessa ja oodata mis sünnib - kas tegemist on inimese, looma või linnuga, või hoopis UFO-ga kirsavoi saabastes, automaat kaelas. Viimasel juhul kohe tuli peale.
gruppen
Liige
Postitusi: 388
Liitunud: 01 Dets, 2005 3:49
Asukoht: Eesti
Kontakt:

Re: Kaitse villide, siilide jne vastu

Postitus Postitas gruppen »

Mul higistab jalg ka palju. Esimese soki vahetuse tegin Kupi rajal päeva kolmandas punktis ja seda ka sellepärast, et ma tahtsin näha mis saapas toimub, reaalset tunnet selleks tarbeks polnud. Taldade sisemised küljed olid sokkidel kergelt niisked selleks ajaks. Öisel luurel sattusime topeltvarustusega liiga soisesse kohta, kus mingisuguses rööpas tuli ka korra seisatada. Säärised olid peal küll aga tundsin, kuidas külm vesi mööda säärt alla saapasse tuli. Sokke vahetada polnud võimalik ja panime nii edasi - öises laagris võin öelda, et sokid olid tervelt niisked aga sellist momenti, et saapast midagi välja valada oleks olnud võimalik või kätt saapasse pannes oleks see märg olnud - ei. Niiske küll ja tegelikult ma ei tea, kaua need kuivasid lõpuks pärast võistlust, sest seal tõmbasin järgmise paksu soki alla (Tamrexis päris head, rohelised) ja kõik. Vahetasin ajalehti sees ja nurgas nad ise kuivasid. Mingisugune niiskus oli tegelikult pikalt sees. Siiski ütlen ma seda, et mul ühtegi villi ei tekkinud isegi ära ei hõõrunud sellel tasemel, et oleks hakanud probleem tekkima - ometigi olid need saapad mul paar päeva linnas jalas olnud nii, et läksin külmalt peale. Võrreldes oma eelpool mainitud saapakogemusega julgen ma neid omade kogemuste põhjal julgelt soovitada! tallaalust villi ma tean, PP-l üks selline oli ja jalg oli nii krimpsus, et med. seda ei näinudki sest jalg oli nii läbi vettinud.
V.a. see sissejooksnud vesi ma ei tuvastanud, et märjas rohus oleks läbi naha tulema hakanud vms. Määrisin ennem mingite gorele sobivate määretega (võin sulle täpse margi homme öelda) ja lasin mingit spreid ka peale.
Jyrgenson
Liige
Postitusi: 37
Liitunud: 27 Aug, 2012 21:26
Kontakt:

Re: Kaitse villide, siilide jne vastu

Postitus Postitas Jyrgenson »

Olen tugevalt üle 10 aasta viljelenud pikamaamatkamist, ehk siis raskel maastikul, raske seljakotiga liikumist. Kogemuse põhjal võin öelda, et villide teket aitava ära hoida vastavad kreemid, spetsiaalsed (kallid) sokid, jäiga tallaga saapad (ise eelistan saapaid mille tald peaaegu ei paindu), jalgade tihe tuulutamine mitte pesemine ja mõistlik tempo.
Iga kord kui üritan kerge seljakotiga kiiret kergmatkamist, tekkivad villid. Kui liigun raske seljakotiga mõõdukas tempos, ei tekki ville. Paraku tempoka liikumisega on villid ilmselt paratamatud.
Head sokid on hädavajalikud, paraku on need ebaodavad. Minu arsenalis on ühe sokipaari keskmine hind 30.-euri, on ka mõned 20.- alla jäävad ja mõned mille hind ulatub üle 40.-, aga oma lallude heaolu on tähtsam kui raha. Head sokki võib vabalt ka 2 päeva kanda ja siis käigu pealt ära pesta.
Villide vastu aitab ennetuslikult ka tihe jalutamine, see muudab naha natuke töökindlamaks.
Shiim
Moderaator
Postitusi: 1720
Liitunud: 20 Jaan, 2005 2:52
Kontakt:

Re: Kaitse villide, siilide jne vastu

Postitus Postitas Shiim »

gruppen kirjutas:Mis puudutab jalgade hõõrumist siis tõesti jah sokkide vahetamine aga üldiselt loeb saapast. Kui ma võrdlen praegu Alpe; Taanlasi, Magnumeid (Stealth II) ja Haix Airpowereid (P6) - siis esimese kolmega võib rannas käia :roll:
Kuskohast need Haixid ostsid? Kohapeal vist üheski poes pole ehk tuleb välismaalt tellida?

Jyrgenson kirjutas:Olen tugevalt üle 10 aasta viljelenud pikamaamatkamist, ehk siis raskel maastikul, raske seljakotiga liikumist. Kogemuse põhjal võin öelda, et villide teket aitava ära hoida vastavad kreemid, spetsiaalsed (kallid) sokid, jäiga tallaga saapad (ise eelistan saapaid mille tald peaaegu ei paindu), jalgade tihe tuulutamine mitte pesemine ja mõistlik tempo.
Iga kord kui üritan kerge seljakotiga kiiret kergmatkamist, tekkivad villid. Kui liigun raske seljakotiga mõõdukas tempos, ei tekki ville. Paraku tempoka liikumisega on villid ilmselt paratamatud.
Head sokid on hädavajalikud, paraku on need ebaodavad. Minu arsenalis on ühe sokipaari keskmine hind 30.-euri, on ka mõned 20.- alla jäävad ja mõned mille hind ulatub üle 40.-, aga oma lallude heaolu on tähtsam kui raha. Head sokki võib vabalt ka 2 päeva kanda ja siis käigu pealt ära pesta.
Villide vastu aitab ennetuslikult ka tihe jalutamine, see muudab naha natuke töökindlamaks.
Nojah, tempot ei anta pahatihti valida ja pigem on see kiire kui aeglane. Vahel isegi pooljooks või jooks 8)
Villide tekkimine oleneb ilmselt ka jalast. Osad mehed käivad 100 km ära ja pole villipoegagi, samas oli minul viimati 30% tallast villidega kaetud.
Aga mis firma sokke ja mis kreeme kasutad?
Miks jalgu pesta ei tohi? Kas see mitte ei eemalda vohama hakanud bakterikolooniaid?
Kas jäik tald jalga rohkem ei väsita?
[url=http://www.hot.ee/emulaator][img]http://www.hot.ee/emulaator/toetan3.gif[/img][/url]
Summeri pirisemisel on metsavennal aega hüpata laskepessa ja oodata mis sünnib - kas tegemist on inimese, looma või linnuga, või hoopis UFO-ga kirsavoi saabastes, automaat kaelas. Viimasel juhul kohe tuli peale.
gruppen
Liige
Postitusi: 388
Liitunud: 01 Dets, 2005 3:49
Asukoht: Eesti
Kontakt:

Re: Kaitse villide, siilide jne vastu

Postitus Postitas gruppen »

Haixil ka suht jäik tald - ei väsitanud nagu. Samas pole 100 km veel proovida saanud järjest. Mina tellisin varustelekast, samas oli ka siin foorumis keegi, kes pakkus oluliselt odavamalt neid tellida, kuida ma ei tea... ei riskinud. Osta-s liigub ka mõnikord erinevaid numbreid. Mõistlikeim variant oleks saksas olev tuttav, kes sealt kohapealt ostaks.. oli siin mingi teema kus arutleti õhku täis hindade üle ja selle üle, millisest siinsest poest neid tellida saaks. Armament ja kusagilt oli vist veel?

Ja mis puudutab seda, et mitte üle 20 km siis.... Seal kus ma käin (ja ka lp. Shiim) jt. ei ole valikut, kas lähed või ei. Kui alustad siis ka lõpetad... ja kui vaja jooksed, või kaotad elu 8) Nii lihtne see ongi :lol:
Shiim
Moderaator
Postitusi: 1720
Liitunud: 20 Jaan, 2005 2:52
Kontakt:

Re: Kaitse villide, siilide jne vastu

Postitus Postitas Shiim »

gruppen kirjutas:Haixil ka suht jäik tald - ei väsitanud nagu. Samas pole 100 km veel proovida saanud järjest. Mina tellisin varustelekast, samas oli ka siin foorumis keegi, kes pakkus oluliselt odavamalt neid tellida, kuida ma ei tea... ei riskinud. Osta-s liigub ka mõnikord erinevaid numbreid. Mõistlikeim variant oleks saksas olev tuttav, kes sealt kohapealt ostaks.. oli siin mingi teema kus arutleti õhku täis hindade üle ja selle üle, millisest siinsest poest neid tellida saaks. Armament ja kusagilt oli vist veel?
Jah, saab ka meie veebipoodidest tellida (nt laiguline.ee). Olen seda ka teinud ja läks isegi numbriga täppi. Samas oleks kõige parem ikkagi enne jalga proovida, sest numbrid on erinevatel tootjatel natuke erineva suurusega.
[url=http://www.hot.ee/emulaator][img]http://www.hot.ee/emulaator/toetan3.gif[/img][/url]
Summeri pirisemisel on metsavennal aega hüpata laskepessa ja oodata mis sünnib - kas tegemist on inimese, looma või linnuga, või hoopis UFO-ga kirsavoi saabastes, automaat kaelas. Viimasel juhul kohe tuli peale.
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 11 külalist