Metsavend Pargas

Relvastatud gruppide tegevus väljaspool ametlikke väeosi. Metsavendlus, sissisõda, mittekonventsionaalne sõda, gerilja, banditism ja mis iganes nimed sellele nähtusele antud on.
Kasutaja avatar
mortus
Liige
Postitusi: 109
Liitunud: 20 Mär, 2005 14:44
Asukoht: rakvere, tartu
Kontakt:

Metsavend Pargas

Postitus Postitas mortus »

Tegu on Virumaa mehega. Kellelgi teadmisi või huvi on? Võiks jagada. Ise olen suht põhjaliku uurimistöö teinud sellel teemal :P
Kasutaja avatar
Mati
Liige
Postitusi: 392
Liitunud: 10 Veebr, 2005 21:42
Asukoht: Raplamaa
Kontakt:

Pargas

Postitus Postitas Mati »

HEINO LIPP alias PARGAS

30.12.1910 Uniküla - 18.11.1949 Arvila


Heino Lipp sündis 1910. aastal Virumaal Maidla vallas Unikülas metsavahi pojana. Ta oli kuulsamaid metsavendade juhte Virumaal. Langes lahingus 18. novembril 1949. aastal Mäetaguse vallas Arvilas.

Hüüdnime Pargas sai ta juba noormehena kui kevadeti Purtse jõel palke parvetas. Ühe kihlveo peale pidi ta habeme ehk parra kasvatama ja nii sa tast parraga palgiparvetaja ehk Pargas.
MOrav
Liige
Postitusi: 2150
Liitunud: 28 Dets, 2004 20:45
Kontakt:

Postitus Postitas MOrav »

Mitte teemaalgatajale, aga Ohmanil on lugu

Valdur OHMANN. 55 aastat legendaarse Pargase viimasest aktsioonist. 2004, nr. 4, lk. 82-86

Võimalik, et dokumente ilmub seal Pargasest veel. Vähemalt olen soovitanud ühel autoril sinna pöörduda.
mrali
Uudistaja
Postitusi: 7
Liitunud: 30 Dets, 2004 16:50
Asukoht: Taebla/Tallinn
Kontakt:

Postitus Postitas mrali »

Pargast oli peetud ka kümnevõistleja Heino Lipu vennaks.Üks versioone,miks Lipp kunagi olümpiale ei pääsenud,oligi see väidetav sugulus.
Samuti (nt üks V.Pinni raamat) olen kuulnud,et tema eesnimi polnud mitte Heino vaid Herman või Härman.
Kasutaja avatar
Mati
Liige
Postitusi: 392
Liitunud: 10 Veebr, 2005 21:42
Asukoht: Raplamaa
Kontakt:

Metsavend Pargas

Postitus Postitas Mati »

Kasutaja avatar
mortus
Liige
Postitusi: 109
Liitunud: 20 Mär, 2005 14:44
Asukoht: rakvere, tartu
Kontakt:

Postitus Postitas mortus »

muideks pargas ja kuulus sportlane olid sugulased...nende vanaisad olid vennad.
ja neid paragse hüüdnime versioone tean isegi kajastasin neid oma uurimistöös pargasel on muideks tütar kellelt sain mõningad pildid pargasest, ja tema surmast veel niipalju et see on isegi dokumenteeritud ja tema hukkumispaigas on nüüd mälestus tahvel või isegi ausammas, olin ka ise asjaosalisena avamisel. Ja nime Herman eestistas ta Heinoks.
ja tema hukkumise kohta on huvitav et tolleaegses tokumednis mainitakse et tema juurest leiti kergekuulipilduja MG koos 150 padruniga ja püstol TT, kuid usaldusväärsemad allikad ja asjaosalised ise on väitnud et ta omas vene püstolkuulipildujat PPS mille traadist kaba oli ta ära võtnud. Ja kuna ta ise eneselt elu oli võtnud siis raske uskuda et ta seda MGga tegi :D kuna ise kauges suguluses temaga olen kuulnud et ta ikka PPSiga endalt elu võttis kui oli langenud haavatuna koerte kätte. temast on ka kirjutatud palju legende..kes kuulnud võiks ka jagada.
MOrav
Liige
Postitusi: 2150
Liitunud: 28 Dets, 2004 20:45
Kontakt:

Postitus Postitas MOrav »

Kas see uurimistöö ilmub kusagil? Või sobiks see siia üles panna? Koos pilridega.
Kasutaja avatar
mortus
Liige
Postitusi: 109
Liitunud: 20 Mär, 2005 14:44
Asukoht: rakvere, tartu
Kontakt:

Postitus Postitas mortus »

see uurimustöö mul kuskil arvuis vist olemas..lisadega on ligi 30 lkd..kuid pilte minumäletamistmööda ei ole digitaalsesl kujul...aga teksti paljundamiseks on minu käst luba küsinud minu mäleamistmööda KL alutaguse malev ja siis on avaldatud ka antud tööst fragmente raamatus : Koduauuria aabits, kolme küla lugu...oli minu mäletamist mööda selline pealkiri...aga seda tööd ka mingi usa selts endale paljundand..ei tea kül miks..a kui inimestel huvi ja soovi siis ehk panen ka netti üles.
Kasutaja avatar
de Armani
Liige
Postitusi: 130
Liitunud: 06 Juul, 2006 10:30
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Postitus Postitas de Armani »

Olen ise Kiviõlist pärit. Siiamaani Kiviõli tagust metsa kutsutakse lipu metsaks.
Välja, välja Wabariigi seest, kes söövad meie leiba ja ei räägi eesti keelt!!!
ppp
Liige
Postitusi: 723
Liitunud: 05 Apr, 2006 17:54
Kontakt:

Postitus Postitas ppp »

Raamatu all pidas Mortus ilmselt silmas "Küla kodu-uurija kukeaabits. Kolme küla kroonika" Monika-Aino Jõesaar, KUMA kirjastus, 2004. Jah, vaatasin kiirelt üle, Lipust juttu sees, relvaks mainitud küll PPSH. Minu isapoolne suguvõsa ka sealt pärit, isa ka ühel pildil teisteseas seal raamatus.
loivar
Uudistaja
Postitusi: 4
Liitunud: 17 Mär, 2007 19:33
Kontakt:

Postitus Postitas loivar »

mrali kirjutas:Pargast oli peetud ka kümnevõistleja Heino Lipu vennaks.Üks versioone,miks Lipp kunagi olümpiale ei pääsenud,oligi see väidetav sugulus.
Samuti (nt üks V.Pinni raamat) olen kuulnud,et tema eesnimi polnud mitte Heino vaid Herman või Härman.
Võin eksida, ehk tegemist kellegi teise tuntud sportlasega (pole minu huviala), kuid üks tuntud sportlane ei saanud sellepärast välismaale võistlustele, et ta oli sõja lõpus siiajäänud luuregruppi radist. Tema "õnneks" arreteeriti ta kohe peale Eesti taasokupeerimist ja mingit otsest süütegu tal nõukogude võimu ees ei leitud olevat. Kuid vaatamata sellele, et oli oma ala Liidu parim, välisvõistlustele teda ei lubatud.
metssiga
Liige
Postitusi: 1688
Liitunud: 11 Nov, 2005 19:19
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Postitus Postitas metssiga »

loivar kirjutas:
mrali kirjutas:Pargast oli peetud ka kümnevõistleja Heino Lipu vennaks.Üks versioone,miks Lipp kunagi olümpiale ei pääsenud,oligi see väidetav sugulus.
Samuti (nt üks V.Pinni raamat) olen kuulnud,et tema eesnimi polnud mitte Heino vaid Herman või Härman.
Võin eksida, ehk tegemist kellegi teise tuntud sportlasega (pole minu huviala), kuid üks tuntud sportlane ei saanud sellepärast välismaale võistlustele, et ta oli sõja lõpus siiajäänud luuregruppi radist. Tema "õnneks" arreteeriti ta kohe peale Eesti taasokupeerimist ja mingit otsest süütegu tal nõukogude võimu ees ei leitud olevat. Kuid vaatamata sellele, et oli oma ala Liidu parim, välisvõistlustele teda ei lubatud.
Haukka-Tümleri luuregrupi areteeritud liikmete juurdlusel 1944-45 kerkis esile ka Heino Lipu nimi. Siiski selgus varsti, et ta oli ainult mõne luurajaga isiklikult tuttav ja need olid teda külastanud, ei muud. Luuregrupi radistiks olemine oleks olnud juba otsene süütegu ja tähendanud Siberi sõitu, kui mitte kuuli.
Oman vastavaid kohustusi ja piiramatuid õigusi antud ülesannete täitmisel.
Kasutaja avatar
arumik1943
Liige
Postitusi: 281
Liitunud: 14 Sept, 2007 11:15
Kontakt:

Postitus Postitas arumik1943 »

Kas keegi seda ka teadis, et Pargas käis taludest loomi röövimas. Ta ei olnud just kõige eeskujulikum metsavend. Tean lugu kus Pargas ühel õhtul ühte tallu läks. Inimesed olid kõik majas ja kuulsid, et laudas on mingi kolin. Kui keegi neist läks õue vaatama, et mis toimub karjus õuest Pargas; Sisse tagasi muidu lasen kõik maha. Tean seda kuna olen talle kaugelt sugulane. Seda juttu rääkis mulle vanaisa. Olen käinud ka Pargase suguvõsakokkutulekul ja seal räägiti tast ikka igasuguseid kiidujutte.
Kasutaja avatar
Rebu
Liige
Postitusi: 285
Liitunud: 01 Dets, 2007 11:21
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Postitus Postitas Rebu »

Kas keegi seda ka teadis, et Pargas käis taludest loomi röövimas. Ta ei olnud just kõige eeskujulikum metsavend. Tean lugu kus Pargas ühel õhtul ühte tallu läks. Inimesed olid kõik majas ja kuulsid, et laudas on mingi kolin. Kui keegi neist läks õue vaatama, et mis toimub karjus õuest Pargas; Sisse tagasi muidu lasen kõik maha. Tean seda kuna olen talle kaugelt sugulane. Seda juttu rääkis mulle vanaisa. Olen käinud ka Pargase suguvõsakokkutulekul ja seal räägiti tast ikka igasuguseid kiidujutte.

Mulle rääkis vanaema sama juttu.[/b]
Kogun saksa ja vene kolu
Kasutaja avatar
mortus
Liige
Postitusi: 109
Liitunud: 20 Mär, 2005 14:44
Asukoht: rakvere, tartu
Kontakt:

Postitus Postitas mortus »

huvitav kas siis siinne rahvas ka minu sugulased kaugelt :D
kuna pargas seda igaljuhul on :D
ja kui mu uurimise vastu huvi siis andke aga teada;)
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 3 külalist