1944 D-day ja D. Eisenhoweri käsk vange mitte võtta!?

Sõjavangilaagrid nii siin kui seal, vangide kohtlemine jne.
Vasta
krijgsvolk
Liige
Postitusi: 784
Liitunud: 09 Aug, 2009 9:40
Asukoht: Jõgevamaa
Kontakt:

1944 D-day ja D. Eisenhoweri käsk vange mitte võtta!?

Postitus Postitas krijgsvolk »

Olen kusagilt ammu poole kõrvaga kuulnud, et Liitlasvägede ülemjuhataja Dwight Eisenhower andnud välja käsu, et D-päeval, ega ka 10 päeva jooksul peale seda, saksa sõdureid vangi mitte võtta!?
Kusagil mälus oli see fakt ammu, nüüd aga ujus välja kui Tiiger-tanki ässast Michael Wittmanist netist doki juppe kaesin.
Kas keegi teab midagi sellest täpsemalt?
Mingis kirjasõnas fikseeritud kujul kusagil?
Kas Saksa väejuhatus teadis seda ja mis korraldusi tema jõudis anda jnejnejne.?
Tean, et Idarindel sakslased vähemasti 1941. aastal korra- paar seda Punaarmee suhtes rakendasid. Minu mäletamist mööda 2-3 päevaks ja korpuse ulatuses. Oli vist nii, et leiti punaarmeelaste poolt massiliselt surnukspiinatud saksa sõdurite surnukehi..!
Kahju, aga mingit allikat ei mäleta.
Kasutaja avatar
Fucs
Liige
Postitusi: 15550
Liitunud: 12 Dets, 2006 21:43
Asukoht: retired
Kontakt:

Postitus Postitas Fucs »

Ma ei tea kust või millisest dokumendist seda lugeda saaks.

Mingis dokufilmis räägiti (asjaosalised ise) ka sellest (Discovery või History kanalil) aga mulle nagu jäi meelde, et sellised juhtnöörid olid antud dessantüksustele (diversioonigruppidele), kes langevarjuga kusagil eesliinist kõvasti tagapool enne D-päeva alla visati (ja lisaks veel valesse kohta). Arvati, et Fritzud tagalas viskavad kohe massiliselt käpad püsti ja nende kaasavedamine ei ole eriülesannetega div.grupil võimalik.

Aga võib olla ma sain ka valesti aru.
krijgsvolk
Liige
Postitusi: 784
Liitunud: 09 Aug, 2009 9:40
Asukoht: Jõgevamaa
Kontakt:

Postitus Postitas krijgsvolk »

Jah, Sul, kamraad Fucs, võib selle History Channeli ja Discovery osas täiesti õigus olla, aga asjal on üks point: nimelt mul ei ole kumbagi neist taevakanaleist, ega üldse ühtegi SAT-TV kanalit. Ja vist ei kavatse tekitada, kah, annaks Jumal jõudu raamtute ja internetiga hakkama saada!
Aga see selleks.
Mulle meenub , et see sakslaste vangi võtmise keeld puudutas nagu USA armee 82. ja 101. õhudessantdiviisi, mis mõlemad, kui ma õigesti mäletan osalesid lahingutes Normandias...
Ja minu arust nood tüübid ei ajanud miskit divarsandijuttu, küll aga vaatasid üsna teravasti intervjueerijale otsa...
Pagan satti mul ju pole, aga miskit dokki olen kuskil näind ja miskit kirjatükki lugenud kunagi..
Halb kui mälu on üle koormatud ja annab lühiühendust.Võib olla on mul luulud???
Muideks, kui see , oletatav vangide tapmise asi nii peaks olema, siis ma eriti ei imesta.
Moraalsed probleemid ei seganud ju Air-marssal Harrist tuhandeid saksa linnu mõttetult hävitamast ega sadu tuhandeid saksa tsiviielanikke pommirünnakutega tapmas!
Rääkimata veel Tokio tuletormi korraldajast.
Ma miskipärast usun, et see võis ikkagi tõsi olla, ehk keegi siin foorumil oskab ikkagi vastata sellele küsimusele?
Ei tea ,ehk ajan segi millagagi... Ei tea.. aga huvitav on ikkagi.[/code]
Kasutaja avatar
Fucs
Liige
Postitusi: 15550
Liitunud: 12 Dets, 2006 21:43
Asukoht: retired
Kontakt:

Postitus Postitas Fucs »

Eks sellega on nii, nagu muudelgi puhkudel samasuguste teemadega.
Kõik teavad ja räägivad, et oli, aga dokumente selliste asjade kohta ei leia. Ma arvan, et kui saksmannid oleks sõja võitnud, siis oleks kõigil teada just liitlaste sõjakuriteod ja saadaval oleks ka vastavad dokumendid, ning mitte midagi poleks leida saksmannide analoogsetest tegudest.
http://forum.axishistory.com/viewtopic.php?t=46398
****
During the war the Armies of Allied nations such as the U.S., UK, Australia and Canada were ordered to treat Axis prisoners strictly in accordance with the Geneva Convention (1929). Some breaches of the Convention took place, however. According to Stephen E. Ambrose, of the roughly 1,000 U.S. combat veterans that he had interviewed, roughly 1/3 told him they had seen U.S. troops kill German prisoners.
http://en.wikipedia.org/wiki/Prisoner_of_war

Samal teemal juttu siin foorumis
http://ww2f.com/western-europe-1943-194 ... d-day.html
***
The editor of this particular book goes on to explain that the Allied Nations today are still not ready to come to terms with the fact that British, Canadian and American soldiers shot Germans out of hand that had surrendered.

Samal teemal juttu siin:
http://www.ww2talk.com/forum/nw-europe/ ... d-day.html
***
Dokufilm tõmmatav. Ise pole näinud.
http://thepiratebay.org/torrent/5331633 ... BDVDRip%5D
*****
http://wiki.answers.com/Q/Is_it_true_th ... _prisoners

*****
Vaata seda ka
http://www.youtube.com/watch?v=HD4bDHTHdpU
Kasutaja avatar
Fliegerfaust
Liige
Postitusi: 77
Liitunud: 22 Apr, 2010 13:56
Asukoht: Reval
Kontakt:

Postitus Postitas Fliegerfaust »

Selle kohta on nüüd uus raamat väljas.

http://www.apollo.ee/product.php/0699550
Ostan Järvamaaga ja Türiga seotud vanu fotosid ja postkaarte ajaliselt kuni teise maailmasõja lõpuni.Kõik pakkumised teretulnud!!
krijgsvolk
Liige
Postitusi: 784
Liitunud: 09 Aug, 2009 9:40
Asukoht: Jõgevamaa
Kontakt:

Postitus Postitas krijgsvolk »

Viel besten Dank, Kamerad Fliegerfaust!
Tuleb nädalavahetusel siis sammud, õigemini rattad, linna poole sättida, ehk on hea raamat!?
Aga, mis puudutab enamuse saksa sõjavangide tapmist liitlaste poolt Normandias, siis ühel sakskeelselt Austria saidil oli kirjas, et suurettevõtja saksa sõjavangide tapmises olnud ka Kanada väekontingendi juhataja kindralleitnant (nime kahjuks ei mäleta), kes oli korduvalt, enne dessandi teeleasumist toimunud nõupidamistel korrutanud, et temal ei olevat saksa sõjavange millekski vaja... Ja eks see korrutamine andis ka tulemusi, olgugi, et otsest käsku ju inkrimineerida ei saa...
Muide minule on too kanadalaste suhtumine mõistatuseks jäänudki, ei oska kuidagi arvata, mida sakslased neile kurja teinud olid?
Kusjuures ei olnud tegemist esimese laine õhudessantväelaste või marinidega, kellel tõesti vange kuhugi panna pole, vaid tavalise infantry-ga.
Ja kõige enam olid metsikustega silma paistnud just Kanada lääneosa põlismetsadest pärist indiaani-valge segaverelised ( saksa keeles mischlingid).
Muide Idarindel tegid vangide tapmise osas ikkagi otsa lahti juba 22.juuni pärastlõunal, st sõja 7-8 tunnil just "võitmatu ja legendaarse" punaarmeelased, kes paanilise põgenemise käigus neile juhuslikult näppu jäänud saksa tagalüksuste mehed( ka meedikud) lihtviisil surnuks piinasid...
Sakslased fikseerisid aga sellised juhtumid eht germaani täpsusega nagu rutiinse kriminaalasja materjalid: sündmuskoha vaatlused, skeemid, laipade fotod, kehavigastuste kirjeldused, kohtumeditsiiniline ekspertiis. Sõja lõpu poole ei olnud muidugi enam selleks eriti aega, aga püüti endiselt.
Wehrmachti ja Waffen- SSi üksuste sõdurid hakkasid Punaarmee sellistele metsikustele pariteetselt vastama alles hulga aega hiljem.
Esialgu keelasid ohvitserid sellise käitumise üsna karmilt ära, põhjendades, et ega Saksa sõdurid mingid bolševistlikest mõrtsukatest barbarid ole...
Hiljem muidugi muutus paljugi ka Wehrmachtis.
Iseenesest on mul üks mahukas materjal just Idarinde kohta, kui kunagi aega saan tõlgin ära ja riputan jupphaaval siia üles. Esialgu olen alles alguses.
Henn
Liige
Postitusi: 514
Liitunud: 19 Nov, 2007 13:38
Asukoht: Eesti
Kontakt:

Postitus Postitas Henn »

Olen lugenud sellest käsust, kuid kahjuks ei mäleta kus.
Kasutaja avatar
oleeg
Liige
Postitusi: 5193
Liitunud: 23 Jaan, 2006 14:10
Asukoht: Kodutares
Kontakt:

Re: 1944 D-day ja D. Eisenhoweri käsk vange mitte võtta!?

Postitus Postitas oleeg »

Olen kusagilt ammu poole kõrvaga kuulnud, et Liitlasvägede ülemjuhataja Dwight Eisenhower andnud välja käsu, et ... saksa sõdureid vangi mitte võtta!?
Otsida võib selliste märksõnade alt:

Ardennes offensive
Kampfgruppe Peiper
Joachim Peiper
Malmédy Massacre
Massacre at Baugnez
December 17, 1944
...
One U.S. unit promptly issued orders that "No SS troops or paratroopers will be taken prisoner but will be shot on sight."
The Ardennes. United States Army in World War II, The European Theater of Operations. Washington, D.C.:
Cole, Hugh M. (1965).

http://www.history.army.mil/books/wwii/7-8/7-8_5.htm

terv
o
[i]Miski siin ilmas ei saa viibida nii sügavas vaikuses kui surnud inimene.[/i]
Frederic Manning
Kasutaja avatar
Seersant Steiner
Liige
Postitusi: 1098
Liitunud: 05 Nov, 2005 12:59
Kontakt:

Re: 1944 D-day ja D. Eisenhoweri käsk vange mitte võtta!?

Postitus Postitas Seersant Steiner »

eisenhover ju lasi sakslasi mitte vangidena kohelda vaid kohelda kui desarmeeritud vägesid ja mitte neile punase risti abi anda!
Kasutaja avatar
just plain mean
Liige
Postitusi: 627
Liitunud: 08 Dets, 2008 14:05
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Re: 1944 D-day ja D. Eisenhoweri käsk vange mitte võtta!?

Postitus Postitas just plain mean »

Ma soovitaks ka Beevori "D-päev" läbi lugeda. Mulle jäi sellest raamatust mulje, et just lääneliitlased panid toime suurema osa sõjakuritegudest Normandias, samas kui sakslased kohtlesid oma vange Genfi konventsiooni järgides. Igatahes anti ju ka Hitleri Kommandobefehl välja just seepärast, et liitlasvägede diversandid ei järginud rahvusvahelisi leppeid - ei kandnud alati vormi, ei võtnud vange jne.
andrus
Liige
Postitusi: 4332
Liitunud: 02 Juul, 2004 11:39
Kontakt:

Re: 1944 D-day ja D. Eisenhoweri käsk vange mitte võtta!?

Postitus Postitas andrus »

Ma ei saa aru, mis on Kommandobefehl-l lääneliitlaste maabumisega Normandias pistmist? Seal sõditi enamuses ikkagi regulaarvägedega.

Aga kui sa nii hästi asja tead, siis äkki tood mõned näited, mille põhjal see preambula kokku kirjutati?
Aus erbeuteten Befehlen geht hervor, dass sie beauftragt sind, nicht nur Gefangene zu fesseln, sondern auch wehrlose Gefangene kurzerhand zu töten im Moment, in dem sie glauben, dass diese bei der weiteren Verfolgung ihrer Zwecke als Gefangene einen Ballast darstellen oder sonst ein Hindernis sein könnten. Es sind endlich Befehle gefunden worden, in denen grundsätzlich die Tötung der Gefangenen verlangt worden ist.
http://www.documentarchiv.de/ns/1942/ko ... efehl.html

Mundris oleku või mitteoleku kohta on ka huvitav lõik:
Von jetzt ab sind alle bei sogenannten Kommandounternehmungen in Europa oder in Afrika von deutschen Truppen gestellten Gegner, auch wenn es sich äusserlich um Soldaten in Uniform oder Zerstörungstrupps mit und ohne Waffe handelt, im Kampf oder auf der Flucht bis auf den letzten Mann niederzumachen.
D-Day kohta on seal samuti (üllatus-üllatus, milline tuleviku ettenägemine!) lõik olemas:
Diese Anordnung gilt nicht für die Behandlung derjenigen feindlichen Soldaten, die im Rahmen normaler Kampfhandlungen (Grossangriffe, Grosslandungsoperationen, Grossluftlandeunternehmen) im offenen Kampf gefangengenommen werden oder sich ergeben. Ebensowenig gilt diese Anordnung gegenüber den nach Kämpfen auf See in unsere Hand gefallenen oder nach Kämpfen in der Luft durch Fallschirmabsprung ihr Leben zu retten versuchenden feindlichen Soldaten.
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 1 külaline