Dokumentaalfilm Kristjan Palusalust

Teenistuskaaslaste, sugulaste jt inimeste otsimine foorumi kaudu.
vibu11
Liige
Postitusi: 67
Liitunud: 18 Okt, 2006 15:57
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Dokumentaalfilm Kristjan Palusalust

Postitus Postitas vibu11 »

Ei teadnud, kuhu postitust postitada, siis panin siia...

Seoses dokumentaalfilmi valmimisega legendaarsest Eesti maadlejast Kristjan Palusalust otsin kõikvõimalikku informatsiooni tema ja temaga seotud inimeste kohta.

1941. aastal Palusalu mobiliseeriti Punaarmeesse nagu enamik eesti raskejõustiklastest.
Ta saadeti Kotlasesse.

Otsustatud, et laagrisse surema ei jääda, panid mehed sealt minema sihiga jõuda läbi põhjatute rabade tuhande kilomeetri kaugusel asuvasse Soome. Kui lõppes toit, katsuti seda ühe linnakese lähedal õmblusnõelte eest vahetada ette sattunud eidelt. Valvas eideke tõi leiba küll, kuid koos miilitsatega.


Põgenejad toimetati Arhangelskisse, kus sõjatribunal mõistis nad surma. Surmamõistetuid oli seitse:

Alfred Savi,

Valfred Hinnom,

Alfred Aun,

Nikolai Rikson,

Kristjan Palusalu,

Alfred Paunel,

August Põldmar.


Kümmekonna päeva pärast asendati surmaotsus 10aastase vabadusekaotuse ja Soome rindele saatmisega. Seal õnnestus kolmel neist –

Palusalul,
Paunelil ja
Põldmaril –
end soomlastele vangi anda. Palusalu jõudis koos 800 vangilangenuga 1942. aasta 1. jaanuaril Tallinna tagasi, kuid ühtki teist ülalnimetatut saabujate hulgas ei olnud.

Kas kellelgi on mingit infot- kas siis fotomaterjalina või lihtsalt teadmistena, mis sai hiljem ülejäänud meestest? Kas kellelgi on infot, materjali KOTLASEST? Üldse tööpataljoni tegemistest?

ootsuärevalt lootma jäädes
Jaanis valk
vibu11@hot.ee
Olen huvitatud Ratsaväerügemendiga seonduvast
Kasutaja avatar
gnadenlose
Liige
Postitusi: 2160
Liitunud: 02 Mär, 2004 13:18
Asukoht: Kilulinn/Kardulavabariik
Kontakt:

Postitus Postitas gnadenlose »

Tööpataljonidest on omal mitmeid raamatuid ilmunud, ühegi nime enam kahjuks ei mäleta :cry: Viimati (ca. 10 aasta eest) sattusin lugema mingit pehmekaanelist, mida oli vist koguni kaks osa. Ka minu vanaisa tegi selle põrgu läbi, pilte kahjuks sellest ajast pole, küll aga mõned perioodist, kui meestel tööpati orjapõli lõppenud ja mundrid juba seljas.
Гив Ми Мани
Kasutaja avatar
gnadenlose
Liige
Postitusi: 2160
Liitunud: 02 Mär, 2004 13:18
Asukoht: Kilulinn/Kardulavabariik
Kontakt:

Postitus Postitas gnadenlose »

Ja Palusalust ilmus mitte väga ammu suurepärane hiiglaslik raamat (Paavo Kivine), seal ka sind huvitavast perioodist üsna põhjalik ülevaade.
Гив Ми Мани
vibu11
Liige
Postitusi: 67
Liitunud: 18 Okt, 2006 15:57
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Postitus Postitas vibu11 »

gnadenlose kirjutas:Ja Palusalust ilmus mitte väga ammu suurepärane hiiglaslik raamat (Paavo Kivine), seal ka sind huvitavast perioodist üsna põhjalik ülevaade.
Tänud viite eest. Paavo Kivise käsutuses olevad materjalid on ka kõik lahkelt lubatud juba varakult ka filmi käsutusse. Nimetatud inimeste kohta aga pole kahjuks ka Paavol informatsiooni :(
Olen huvitatud Ratsaväerügemendiga seonduvast
Arnold
Liige
Postitusi: 5110
Liitunud: 23 Jaan, 2005 16:26
Kontakt:

Postitus Postitas Arnold »

Pead Soomest küsima, neil seal ju lausa meie KAPO vaste arhiivgi lahti tehtud.
Vladimir
Liige
Postitusi: 106
Liitunud: 17 Dets, 2008 10:47
Kontakt:

Postitus Postitas Vladimir »

Arnold
Liige
Postitusi: 5110
Liitunud: 23 Jaan, 2005 16:26
Kontakt:

Postitus Postitas Arnold »

Mis dokumendid need masinakirjas siis on? Ei mingit päist! :?
vibu11
Liige
Postitusi: 67
Liitunud: 18 Okt, 2006 15:57
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Postitus Postitas vibu11 »

Tänud Vladimir.
Sellest andmebaasist käisin ka üle.
Eks töötan nendega natukene.

Pauneli ja Põldmari kohta veel niipalju, et kui Palusalu oli 1945-1946 vangimajas ja teda üritati süüdistada riigireetmises, siis neid kahte meest otsiti ka tunnistuste jaoks mööda Eestit taga. Ei leitud. Arvatavasti jäid soome. Eks siis tule tõesti Soome arhiivide poole pöörduda. Igatahes uurimise kohta niipalju- kui keegi hakkab mulle rääkima, et KÕIK NKVD uurimised olid sellise lõpptulemusega, nagu see asutus tahtis, siis see on TÄIELIK möga. Olles tutvunud uurimismaterjalidega võin kinnitada, et süütõendite analüüs, ülekuulamise taktika vastas rohkem õigusriigi normidele, kui meile ette meeldiks kujutada...
Olen huvitatud Ratsaväerügemendiga seonduvast
Shiim
Moderaator
Postitusi: 1720
Liitunud: 20 Jaan, 2005 2:52
Kontakt:

Postitus Postitas Shiim »

vibu11 kirjutas:Igatahes uurimise kohta niipalju- kui keegi hakkab mulle rääkima, et KÕIK NKVD uurimised olid sellise lõpptulemusega, nagu see asutus tahtis, siis see on TÄIELIK möga. Olles tutvunud uurimismaterjalidega võin kinnitada, et süütõendite analüüs, ülekuulamise taktika vastas rohkem õigusriigi normidele, kui meile ette meeldiks kujutada...
Kõike mis toimikutes ja ülekuulamisprotokollides kirjas, ei maksa tõe pähe võtta. Seda enam, et tegelikust "taktikast" ei ole seal märkigi.
Lisaks - otsuseid ei muuda kuritegelikuks mitte fakt, et midagi toimus või ei toimunud nii nagu NKVD tahtis, vaid hoopis see, et õigusvastaselt annekteeritud riigi territooriumil pandi kehtima oma (muuhulgas inimõigusi eiravad) seadused. Muidugi, kui vastavalt nendele seadustele oli inimene puhas poiss, siis miks mitte teda vabastada.
[url=http://www.hot.ee/emulaator][img]http://www.hot.ee/emulaator/toetan3.gif[/img][/url]
Summeri pirisemisel on metsavennal aega hüpata laskepessa ja oodata mis sünnib - kas tegemist on inimese, looma või linnuga, või hoopis UFO-ga kirsavoi saabastes, automaat kaelas. Viimasel juhul kohe tuli peale.
vibu11
Liige
Postitusi: 67
Liitunud: 18 Okt, 2006 15:57
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Postitus Postitas vibu11 »

Shiim kirjutas:
vibu11 kirjutas:Igatahes uurimise kohta niipalju- kui keegi hakkab mulle rääkima, et KÕIK NKVD uurimised olid sellise lõpptulemusega, nagu see asutus tahtis, siis see on TÄIELIK möga. Olles tutvunud uurimismaterjalidega võin kinnitada, et süütõendite analüüs, ülekuulamise taktika vastas rohkem õigusriigi normidele, kui meile ette meeldiks kujutada...
Kõike mis toimikutes ja ülekuulamisprotokollides kirjas, ei maksa tõe pähe võtta. Seda enam, et tegelikust "taktikast" ei ole seal märkigi.
Lisaks - otsuseid ei muuda kuritegelikuks mitte fakt, et midagi toimus või ei toimunud nii nagu NKVD tahtis, vaid hoopis see, et õigusvastaselt annekteeritud riigi territooriumil pandi kehtima oma (muuhulgas inimõigusi eiravad) seadused. Muidugi, kui vastavalt nendele seadustele oli inimene puhas poiss, siis miks mitte teda vabastada.
Kui juriidiline analüüs ütleb, et süüdistus on vaid kaudsetele tõenditele rajatud, mis inimese süüdimõistmiseks on vähene, ning inimene tuleb vabastada, isegi kui teatakse, et on süüdi (sest venemaa jaoks OLI ta riigireetur) ja dokument on ametkondadevaheline sisedokument, siis see on minu jaoks piisav tõestus, et KÕIK asjad ei käinud mitte nii nagu meile serveeritakse. Detailidesse ei tahaks lihtsalt laskuda. Kõik pole vaid must ja valge.
Olen huvitatud Ratsaväerügemendiga seonduvast
MOrav
Liige
Postitusi: 2150
Liitunud: 28 Dets, 2004 20:45
Kontakt:

Postitus Postitas MOrav »

"... kui keegi hakkab mulle rääkima, et KÕIK NKVD uurimised olid sellise lõpptulemusega, nagu see asutus tahtis, siis see on TÄIELIK möga. Olles tutvunud uurimismaterjalidega võin kinnitada, et süütõendite analüüs, ülekuulamise taktika vastas rohkem õigusriigi normidele, kui meile ette meeldiks kujutada..."

Kahjuks tundub, et et eelkõnelejal oleks olnud kasulik protseduur arreteerimisest kuni surmaotsuse täideviimiseni või heal juhul laagrist vabanemiseni endal läbi teha, et saada aru nende uurimistoimikute ja sinna iga paberi tekkimise mehhaninismist. Õnneks see pole enam võimalik. Vähemalt siin riigis ja praegu.

Kahjuks pole võimalik esitada ka neid väiteid "stalinlikust" õigusriigist tollal tapetutele ja öelda siis nende arvamus eelkirjutajale edasi. Vähestele ellujäänutele veel on, ehkki nii mõnedki neist on praegu õnnelikud iga neile antud päeva ja Eesti Vabariigi eest ning seega ka leebemad minevikku vaadates.
ppp
Liige
Postitusi: 723
Liitunud: 05 Apr, 2006 17:54
Kontakt:

Postitus Postitas ppp »

Eks siin ole tegemist sama teemaga kui juudid kolmanda riigi armees jms. Ega siin ja seal tehti erandeid jms subjektiivsetel alustel, mõne fakti pärast ei saa veel holokausti ja ka staalinliku puhastust eirata. Süsteem oli üks, väikesed erandid valitutele ehk teine teema. Ja muidugi ei ole maailm kunagi päris must-valge, must-punane-valge ega punane üksi, ikka subjektiivset viskab sisse.
Kapral Karu
Moderaator
Postitusi: 1133
Liitunud: 14 Dets, 2004 13:44
Kontakt:

Postitus Postitas Kapral Karu »

Arnold kirjutas:Mis dokumendid need masinakirjas siis on? Ei mingit päist! :?
Päise saad nii, et asendad pildi aadressireal viimased numbrid nullidega ja vajutad Enter, nt http://www.obd-memorial.ru/221/Memorial ... 000000.jpg. See on toimiku tiitelleht, järgmised failid sisaldavad selle sisukorda.
vibu11
Liige
Postitusi: 67
Liitunud: 18 Okt, 2006 15:57
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Postitus Postitas vibu11 »

Estoloog kirjutas:"... kui keegi hakkab mulle rääkima, et KÕIK NKVD uurimised olid sellise lõpptulemusega, nagu see asutus tahtis, siis see on TÄIELIK möga. Olles tutvunud uurimismaterjalidega võin kinnitada, et süütõendite analüüs, ülekuulamise taktika vastas rohkem õigusriigi normidele, kui meile ette meeldiks kujutada..."

Kahjuks tundub, et et eelkõnelejal oleks olnud kasulik protseduur arreteerimisest kuni surmaotsuse täideviimiseni või heal juhul laagrist vabanemiseni endal läbi teha, et saada aru nende uurimistoimikute ja sinna iga paberi tekkimise mehhaninismist. Õnneks see pole enam võimalik. Vähemalt siin riigis ja praegu.

Kahjuks pole võimalik esitada ka neid väiteid "stalinlikust" õigusriigist tollal tapetutele ja öelda siis nende arvamus eelkirjutajale edasi. Vähestele ellujäänutele veel on, ehkki nii mõnedki neist on praegu õnnelikud iga neile antud päeva ja Eesti Vabariigi eest ning seega ka leebemad minevikku vaadates.
Estoloog. Olen sinuga täiesti nõus. Ei saa vaid aru, millest selline tagajalgadele tõusmine. Et rezhiim oli kuritegelik- nõus. Et NKVD tegevus oli rohkem kui kallutatud- nõus. Väitsin vaid, et mitte KÕIK uurimised polnud sellised. Räägime siiski Palusalust. See mees oli õnnistatud kaitseingliga. Olen selles täiesti kindel. 7st mehest ainukesena jõuda Eestimaa pinnale. Selleks peab olema fortuuna soosik. Jääda Inimeseks suure algustähega- selleks peab olema sisemist jõudu. Mitte murduda- eestlaslikku põikpäisust.

Offtopic-
Miks mulle tundub, et me oleme enda mõttemaailma lukustanud mingisse mulli. Sellesse mulli ei tohi tungida mitte midagi väljastpoolt meie mõttemaailma. Saan aru- kartus on, et mull lõhkeb. Samas sureb meie identiteet, kui me ei ole valmis uuema informatsiooni vastuvõtuks, analüüsiks, omaksvõtuks...
Olen huvitatud Ratsaväerügemendiga seonduvast
Kapral Karu
Moderaator
Postitusi: 1133
Liitunud: 14 Dets, 2004 13:44
Kontakt:

Postitus Postitas Kapral Karu »

Estoloog kirjutas: Kahjuks tundub, et et eelkõnelejal oleks olnud kasulik protseduur arreteerimisest kuni surmaotsuse täideviimiseni või heal juhul laagrist vabanemiseni endal läbi teha, et saada aru nende uurimistoimikute ja sinna iga paberi tekkimise mehhaninismist.
Kas sellest ikka olnuks abi? :wink: Kui palju arreteeritud ise sellest paberimajanduse tekkest teadsid (s.t kui palju neile näidati)? Kas keegi on seda mehhanismi põhjalikumalt ja erapooletult uurinud? Näiteks kasvõi võrrelnud erinevate ellujäänud asjaosaliste ülekuulamismälestusi sellega, mis toimikuisse kirja pandi?
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 9 külalist