Jaan Hansen

Teenistuskaaslaste, sugulaste jt inimeste otsimine foorumi kaudu.
Edson
Uudistaja
Postitusi: 9
Liitunud: 15 Nov, 2010 16:39
Kontakt:

Postitus Postitas Edson »

Motronicus kirjutas:
Edson kirjutas:Ma otsin oma vanaonu Jaan Hansenit, kes jäi kadunuks II MS-s. Oleks hea kui saaks tema saatusest midagi tagantjärgi teada. Jaan mobiliseeriti II MS alguses vene sõjaväkke ja rohkem meie perekond temast midagi ei tea. Minu vana-vanaema Marie Hansen püüdis kadunud poega leida kuni oma surmani 1989 aastal, kuid ei leidnud.

Edson kirjutas:Arhiivis sain niipalju targemaks vanaisa Antoni kohta, et ta tahtis 1941a novembris astuda Omakaitsesse, Taevere kompaniisse aga kuna ta oli siis alles 16a, siis oli nimel joon all ja märkus "noor". Seega ei tea, kas vast üldse võeti.

Mais 1944 astus Eesti SS Leegionisse ja läks rindele. Sai ka 2 korda haavata, õlg oli läbi lastud.
Tasub pöörduda Punase Risti poole. Idasuunalised päringud võtavad palju aega ja kahjuks kipuvad tulema sisuliselt vastusega "andmed puuduvad" (palju on salastatud, palju läbitöötamata jne). Proovida aga tasub. Samas näib, et Venemaal on just algamas uus avalikustamise kampaania, muidugi, kes teab pikalt see kestab.
Teine võimalus, küsida kohalikelt. Iseasi palju neid teadjaid järgi on.

Kas vana-vanaema tagasipöördunud korpusepoisse ei küsitlenud? Taevere vallast mopiti Vene väkke omajagu, mõni tuli tagasi kah. "Külaraadioga" peab muidugi ettevaatlik olema, nt ilmselt sama Anton Hanseni kohta pakuti, et langes kodukülas '44.
Ilmselt tegu küll samade inimestega, kuid igaks juhuks küsiks üle, kust kandist Taevere vallas nad pärit olid?
Edson kirjutas: Selline oli paljude Eesti perekondade saatus. Vanem vend represseeriti mobilisatsiooni nime all vene sõjaväkke ja piinati Siberis surnuks. Surmakoht ja eg teadmata. Noorem vend astus Saksa armeesse ja võitles Eesti vabaduse eest.
Ilmselt samas pundis läksid Venemaale minu sugulastest, ütleme nii, et perepoeg ja tema onu (ema vend), isa ehk perepea värvati hiljem sakste väkke. Perepoeg langes 22-aastasena 16.01.43 Lukis (sõdurisaatus! sic! kuupäev), isa põgenes Saksamaale ja elas hiljem aastakümneid seal. Onu, kes ka Luki all haavata sai, õlga, oli ainuke, kes neist koju jõudis. Tema jaoks oli see juba kolmas sõda. Kuid kodus ei pidanud närvid vastu. Sõdurisaatus!
Vanaisa Anton tuli elusana tagasi sõjast, muidu ma siin ei räägiks.
Aga nende perekond elas Suure-Jaani lähedal Matsi talus. See talu on Suure-Jaanist ja Lahmuse külast veidi edasi Vändra poole. Eks Marie ilmselt uuris ka korpuse meeste käest aga ju siis tolku polnud.
Motronicus
Liige
Postitusi: 341
Liitunud: 03 Veebr, 2009 16:21
Kontakt:

Postitus Postitas Motronicus »

Edson kirjutas: Vanaisa Anton tuli elusana tagasi sõjast, muidu ma siin ei räägiks.
Soovitasin sul küsida kohalikelt, sest ilmselt need, kes võiks midagi teada, kasvõi kuulujuttude põhjal, militaar.net'ti ei loe. Minu vihje oligi, ütleme nii, kohalikke olusid teadjalt. Mis aga osutus valeks (väike geni.com kontroll).
Sellepärast tulebki "külaraadiosse", ehk kohalikke teadjatesse ("teadjatesse") suhtuda kriitiliselt. Inimese mälu on hämmastav valede allikas.
Samas olen sedasi saanud mõnegi isiku kohta vihjeid, mida edasi uurida.

Seega, Punane Rist ikkagi. Või ilmub mõni toimik välja, st töötatakse läbi ja süstematiseeritakse, saad otsida AIS'ist. Ka selline isiklik kogemus on mul. See tähendab, sarnaselt sinule, samuti teadmata saatusega sugulase kohta ilmusid viimase kahe aasta jooksul toimikud, kus siis tõde ilmnes (lõpppeatus Vjatlag). Sama isiku kohta tuli Venemaalt, Punase Risti kaudu, sisuliselt: "andmed puuduvad".

PS: eelpool mainitud "onu" oleks ilmselt saanud ehk asja valgustada, sest suure tõenäosusega oli ta moptitutega samas pundis. Ühekandimehed.
Per aspera ad astra!
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 4 külalist