Valga maavanem Villem Maidre (Rebane)vennapoeg

Teenistuskaaslaste, sugulaste jt inimeste otsimine foorumi kaudu.
Vasta
Rebane11
Liige
Postitusi: 1172
Liitunud: 10 Mär, 2021 20:15
Kontakt:

Valga maavanem Villem Maidre (Rebane)vennapoeg

Postitus Postitas Rebane11 »

Kadunud nagu vits vette. Ants- Kaljo oli ristinimi, legendi järgi valetas ennast vanemaks ja läks Saksa sõjaväkke. 1944 pärast Sinimägesid olevat olnud puhkusel, tagasi läks kuna naaber nurises et kuidas teie poja puhkus nii kaua kestab. Otsitud siitpoolt ja sugulaste poolt läänes. Pole. Pole isegi märki, et oleks teeninud saksa sõjaväes.
Sünnikoht Piiriotsa, sõtta minek Käärike talu, Tõlliste vald. Puhkusel 1944 käis ka Käärikel. Mulle endale rääkis üks endine naaber, et pärast Eestist taandumist sai Antsuga kokku Lätimaal ja istusid lõkke ääres öö otsa.
Ma sünnidaatumeid ei pane, sest teada on et valetas ennast vanemaks ja selle järgi otsing ei näita et ta oleks üldse kusagil olnud või elanud. Hakkaks seekord Villemist ajama, kui võimalik?
Mu vanaema neiupõlve nimi oli haruldane . Lambahirt. Vanaisa Rebane. Vanaonu Villem vahetas nime Maidreks, kuna arvas et Rebane advokaadina pole eriti sobiv.
Mu onu siis see keda otsime.
Kas on seost Alfons Rebasega - vaevalt, Rebaseid on palju. Uurinud pole. Kui oleks, siis sõja aegne Valga maavanem ja kuulus sõjamees oleks mingi ühise märgi maha jätnud.
Viimati muutis Rebane11, 20 Juul, 2023 23:23, muudetud 4 korda kokku.
Rebane11
Liige
Postitusi: 1172
Liitunud: 10 Mär, 2021 20:15
Kontakt:

Re: Valga maavanem Villem Maidre (Rebane)vennapoeg

Postitus Postitas Rebane11 »

Kui teda ei leia, siis hea oleks arutelu - kas EW ja Saksa ajal oli võimalik nii jäljetult kaduda, ennast vanemaks teha jne.
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36565
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: Valga maavanem Villem Maidre (Rebane)vennapoeg

Postitus Postitas Kriku »

Mis otsitava perekonnanimi siis oli, ma ei saa aru?
Rebane11
Liige
Postitusi: 1172
Liitunud: 10 Mär, 2021 20:15
Kontakt:

Re: Valga maavanem Villem Maidre (Rebane)vennapoeg

Postitus Postitas Rebane11 »

Kuna oli vennapoeg, siis Rebane. Mul kuskil on tema sünnitunnistus ja mingi klassitunnistus. Mälu järgi 1926 aastal sündinud Ants - Kaljo Rebane. Olla teinud ennast aasta vanemaks (aga võib olla muutis veel midagi, kas see oli võimalik?), aga esiotsa olnud koka abi või midagi sellist. Et puhkusele saada siis viimane teadaolev ametikoht- relvur. Ma olen lapanud erinevaid nimekirju, aga kusagil pole kohanud sellenimelist. Ei tea ka väeosa.
Viimati muutis Rebane11, 21 Juul, 2023 13:08, muudetud 1 kord kokku.
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36565
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: Valga maavanem Villem Maidre (Rebane)vennapoeg

Postitus Postitas Kriku »

Rebane11
Liige
Postitusi: 1172
Liitunud: 10 Mär, 2021 20:15
Kontakt:

Re: Valga maavanem Villem Maidre (Rebane)vennapoeg

Postitus Postitas Rebane11 »

See on nüüd see koht, kust algama peaks. Ants - Kaljo sünnitunnistus on meil ka olemas. Küsimus on pigem selles, kas sai keegi kaduda nii, et teda ei leia ühestki nimekirjast? Tegi ennast vanemaks, kas veel midagi? Päris laia kaarega oleme uurinud nimevariante ja vanust. Ometi 1944 suvel käis puhkusel? Valgamaal, Tõlliste valla Käärike talus? Esiotsa olevat olnud köögis, hiljem relvur. Läks tagasi, sest naabrimees olevat huvi tundnud, et kuidas teie poisi puhkus nii pikk on? Üks EW aja naaber, vanamees siis ütles mulle et istusid Lätis öö otsa lõkke ääres ja ajasid juttu. Oktoober 1944 siis.
Kui poleks sünnitunnistust, siis poleks uskunud et selline mees olemas oli.
Kasutaja avatar
Fucs
Liige
Postitusi: 15559
Liitunud: 12 Dets, 2006 21:43
Asukoht: retired
Kontakt:

Re: Valga maavanem Villem Maidre (Rebane)vennapoeg

Postitus Postitas Fucs »

ProPatria nimekirjas ja Memento 12.köites on üks eesnimeta, sünniajata ja sünnikohata REBANE
Nooremseersant, 20.diviisi sidekompanii, langes 19.03.1945 Oppelni rindel.
Allikas: Heino Prunsvelt. Sõjasurmad aastatel 1939 /1945. Tallinn, 2013

http://okupatsioon.ee/et/andmed-ja-nime ... -6666-nime
https://www.memento.ee/wp-content/uploa ... mat-16.pdf

Mujal avalikes netiallikates midagi pole.
Rebane11
Liige
Postitusi: 1172
Liitunud: 10 Mär, 2021 20:15
Kontakt:

Re: Valga maavanem Villem Maidre (Rebane)vennapoeg

Postitus Postitas Rebane11 »

Jah, muid andmeid pole. Side poole tõmbab meie suguvõsa mitu põlve juba. Aga Rebaseid ON palju.
Jääb üle suhtuda iga langenud sõduri säilmetesse nii nagu oleks see mu oma onu. Nii on mind ka lapsest saadik kasvatatud. Teadmata kadunud on perele palju suurem löök, kui langenud. Üle poole sajandi nuputame, et mis ja kus.
Rebane11
Liige
Postitusi: 1172
Liitunud: 10 Mär, 2021 20:15
Kontakt:

Re: Valga maavanem Villem Maidre (Rebane)vennapoeg

Postitus Postitas Rebane11 »

Fucs, eestlased koguti ju Heidelaagrisse? Neid nimekirju olen lugenud. Seal ühtegi tuttavat nimepilti ei näinud. Aga kui palju sai Saksa sõjaväkke minnes enda andmeid võltsida? Et nii totaalselt kaduda? Et ei ole kohanud ühegi üksuse nimekirjas, samas pere teab et läks 43. aastal vabatahtlikuks ja 44. pärast Sinimägesid oli puhkusel?
Kasutaja avatar
Fucs
Liige
Postitusi: 15559
Liitunud: 12 Dets, 2006 21:43
Asukoht: retired
Kontakt:

Re: Valga maavanem Villem Maidre (Rebane)vennapoeg

Postitus Postitas Fucs »

Osa koguti Neuhammerisse, osa saadeti Tšehhi, Neveklausse , osa jäi Kuramaale kotti, osa sattus kindlasti veel kuskile.

No kui mees sündins 1926 siis "6"-est on lihtne "5" teha, oleneb mis dokumendiga ta ennast ära möllis ja kui kõva taustakontroll teistest allikatest oli.

Jutt käib siis ilmselt aastast 1943 ? kui käis Eesti Leegionist Eesti SS-vabatahtlike brigaadi moodustamine ja sinna vabatahtlike värbamine ja kui mees veel 17 oli ? .... kuigi lennuväe abiteenistusse võeti ka nooremaid kui 18, siis ilmselt tahtis mees sihilikult mujale saada, et hakkas ennast vanemaks valetama.

Kuna kaks eesnime, siis on ka seal teatud "mängimisruum"... nt kasutada neist ainult ühte või siis ka nt Kaljo asemel Kalju. Rohkem ma ei usu, et midagi eriti muuta/võltsida sai, kui ka oleks tahtnud.

Või siis ka mõne ametniku poolne väike "kirjaviga" kusagil nime kirjutamisel, kus käekiri loetamatu ja võib välja lugeda midagi muud kui kirjutati.

Ma oma ühte 2MS kaduma jäänud vanaonu otsisin aastaid hulluks mööda arhiive ja lõpuks selgus, et perenimes oli ühel hetkel R asemel V tekkinud dokumentidesse.... ja perenimi oli läinud lõpuks vigaselt ka hauakivile.
Rebane11
Liige
Postitusi: 1172
Liitunud: 10 Mär, 2021 20:15
Kontakt:

Re: Valga maavanem Villem Maidre (Rebane)vennapoeg

Postitus Postitas Rebane11 »

Lennuväe poisse oli suguvõsas küll, aga onu möllis end ikka väkke. Ilmselt Leegioni. Vahel mõtlen, et hakkaks tagantpoolt pihta - puhkustelubadega, kui selliseid andmeid on. Ja Kaljo onu oli siiski maavanem, sealt kaudu võis saada mida iganes pabereid. Kuigi - Villem osales oma elu lõpuni Ants Kaljo otsingutes. Aga sekretäre me ju ei tea? Kes ütleks ära maavanema hõimlase pisikesest palvest?
Või ta isegi - 43. aastal elasid nad kõik ühes majas, ilmselt oli seal nii trükimasin kui pitsatid.
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 1 külaline