EAM Maarjamäe filiaal

Militaarmuuseumid, -ekspositsioonid, -kollektsioonid -- kuidas iganes keegi neid nimetada tahab.
Vasta
Kasutaja avatar
hummel
Liige
Postitusi: 2079
Liitunud: 18 Apr, 2004 12:55
Kontakt:

EAM Maarjamäe filiaal

Postitus Postitas hummel »

Käisin nädalakest paar tagasi seal siis vaatamas uut väljapanekut ISEOLEMISE TAHE. 90 AASTAT EESTI VABARIIKI.
Kahjuks varem polnud aega sõna võtta, sest "töö kiidab tegijat", kuid tahaks siiski asja kirja panna ning ootaks ka kaasfoorumlaste seisukohti.

Algatuseks vastav link: http://www.eam.ee/est/naitused/pysi/cat-439

Ootused muuseumi minnes olid märkimisväärsed, sest juba mõne kuu on ekspositsioon suletud olnud. Ajateenijatele-õppuritele mõeldud ekskursioongi sai ära jäetud. Kuna oli puhkepäev ja ka viimane päev tasuta külastuseks, oli rahvast võrdlemisi palju. Siiski ei seganud see otseselt.
Huvitav, et ekspositsiooni saab vaadata kahte pidi - tänapäevast minevikku ja vastupidi. Mina vaatasin siis ikka "algusest", ehk kaugemast minevikust alates.

Ehmatas kohe alguses ekspositsiooni kujundus. Kogu väljapanek oli koostatud klaaslampide ees olevatest valgustatud ja nurga all must-valgetest rohke tekstiga lugemistahvlitest. Lagi ja põrand süsimustad. Ei saanud täpselt aru, kas pidin end tundma, kui matusebüroos, kinos või raamatut lugedes. Ajaloos tagasi mineku tunnet igatahes ei tekkinud. Originaalesemeid, dokumente ja kujundusi oli minimaalselt. Vaid üksikud asjad helendavate plastmasstahvlite keskel üksikutes sahtlikestes. Nagu (nn moodsa) kunsti näitus.
Võrdlemisi huvitav oli filmiprogramm, mis mõnedes nurgatagustes või saalides jooksis. Eriti asjalik ja pädev tundus film Vabadussõjast. Filmid olid minuarust umbes veerandtunnised, mille äravaatamise järel võis tahvlite vahel edasi kulgeda.
Metsavendade punker-maja oli osaliselt alles jäänud, kuid sedakorda oli ükspool paremaks vaatamiseks eemaldatud.
Kindlasti oli huvipakkuv ärkamisaja osa, sest sellel temal pole meil mingeid väljapanekuid koostatud. Ehk oligi see ekspositsiooni kõikse huvitavam ja asjalikum ja kujundusse sobivam komponent.

Tahvlitele olid vahelduvalt kleebitud pisikesed ikoonikesed, mis tähistasid vastavalt: "Võim ja valitsus", "Hea elu", "Vaimu jõud", "Võitlus ja vastupanu". Et siis ka rumalam või vähemarenenum külastaja teaks, et loeb ja vaatab klaastahvlilt antud teemaga seonduvat teksti ja pilte! "Võitlust ja vastupanu" tähistas näiteks mingi sinine siilike (ütlemata iseloomulik militaariale nii kujult, kui värvilt). Kohe meenus vana kultusmultifilm "Siil udus".
Mõne suurema ruumi põrandal olid plastmasskastid, mille peale oli kirjutatud mingi sõna või küsimus ja siis avades sai teada vastuse. Et siis pisiperele ka midagi...

Kokkuvõttes jäi võrdlemisi sünge ja ebalev mulje. Tobemasendav pealetükkiv standardkujundus ja klantsmodernsus, mille vahelt ajalugu on väljendatud ajalooõpiku formaadis. Muuseumiekspositsiooni oleks vabalt võinud asendada stendide tekstidest ja piltidest koostatud õpperaamatuga koos dokfilmikestest DVD-koguga. Vast oleks ka odavamalt läbi saanud.

Ära vaadata tasub kindlasti, kuid erilise vaatamisväärsusega minu arvates küll tegemist pole. Vana ekspositsioon tundus asjalikum ja huvitavam.
Näituse koostööpartnerid on Eesti Vabariik 90 juubeliaasta töörühm, Eesti Filmiarhiiv ja Kultuuriministeerium.

Kontseptsioon: Mariann Raisma, peakuraator: Ivar Leimus.
Perioodide kuraatorid on Mati Õun, Anne Ruussaar, Viivi Glass, Sirje Annist, Mati Mandel, Eve Ellermäe-Reimets, Olev Liivik, Hiljar Tammela, Ene Hiio ja Triin Siiner.

Arhitektuurne kujundus: ArhitektuuriAgentuur OÜ: Inga Raukas, Oliver Soomets, Eva-Maria Gramakovski
Graafiline kujundus ja trükised: Tuuli Aule
Shiim
Moderaator
Postitusi: 1720
Liitunud: 20 Jaan, 2005 2:52
Kontakt:

Postitus Postitas Shiim »

Sain Su jutust eelnevalt ära hirmutatud.
Käisin siiski ja kaesin ise - minu arvates on tegu igati kaasaegse ja informatiivse lahendusega. Suured fotod loovad omamoodi atmosfääri. Meeldis.
Pealegi ei paku näituse teema kuigi palju põhjusi eksponeerida ainelist kultuuri. Pigem tulebki siin lugu jutustada - fotode, videote ja muidugi selgitavate tekstide abil.
[url=http://www.hot.ee/emulaator][img]http://www.hot.ee/emulaator/toetan3.gif[/img][/url]
Summeri pirisemisel on metsavennal aega hüpata laskepessa ja oodata mis sünnib - kas tegemist on inimese, looma või linnuga, või hoopis UFO-ga kirsavoi saabastes, automaat kaelas. Viimasel juhul kohe tuli peale.
Arnold
Liige
Postitusi: 5110
Liitunud: 23 Jaan, 2005 16:26
Kontakt:

Postitus Postitas Arnold »

Pealegi ei paku näituse teema kuigi palju põhjusi eksponeerida ainelist kultuuri.
No kuidas võtta - ma lähen muuseumisse just ainelist kultuurat uudistama, targad tekstid on palju kergemini kättesaadavad raamatuid lugedes (sohval lesides).
Käisin kah septembri lõpus vaatamas. Sügaval pealelõunasel ajal olin arvatavasti esimene külastaja, sest kassatädi müüs mulle pileti ja ostis selle suure ähmiga tagasi, sest olla olnud piletivaba päev.
Sisusse väga ei süüvinud, rohkem huvitas kõneainet pakkunud kujunduslik külg ja just nimelt illustreerivad esemed, mis olid minuni jõudnud kuulduste põhjal juba siseringi jagelusi põhjustanud.
Kujunduse üldkontsept on päris jahmatav ja "kreisi". Olles selles majas viie aasta jooksul tööd teinud ja pidu pidanud, ei osanud ma neis käikudes kulgedes üldse aru saada kus ma hoones parasjagu asetsen, enne kui jälle algustrepil maandusin. Kindlasti tekkis võimalus samade ekspositsioonisaalide tavapärase "nelja seina ja keset tuba pandu" asemel hulgaliselt lisapinda kasutada. Sellega plussid minu jaoks ka lõppesid. Ma ei ole otseselt klaustrofoob, aga neis, pigem pimedates (mida rõhutas tonnide kaupa musta - kui Juhanil oli ainult lagi must, siis siin maa ja kõik muu ka), kunstliku valgusega umbsetes käikudes rõhus mind õhupuudus (olin üksi koos paari valvuriga!) ja tohutu tekstimassiivi halb loetavus (oman oma ea kohta ideaalset nägemist). See umbne poolpimedus ajas mind kindlasti seda retke kiirendatud korras läbima.
See eelnev oli minu füüsilisest enesetundest lähtuv arvamus, nüüd algab tõsisem lugu. Niisiis Eesti lugu illustreerivate esemete juurde! See, et saksa sõduri mannekeenile olid jalga pistetud mingid kahtlased "landliisi" poolsaapad, või et I MS sõdurite "surmažetoonid" ekspositsioonis olid Ajaloomuuseumi enda kogusse siinkirjutaja poolt annetatud või vahendatutest sama liigi esindajatest kordades kehvemas seisus ja isegi Eestiga mingitki seost mitte omavad - see on veel alla neelatav.
Täiega litaka sain kätte kui hakkasin uudistama Pätsi puudli Eenpalu klaaskasti (ekspositsioonis näo kõrgusel rippuvad kuubid, kus tuntud isiku pilt, väike lugu, lisatud mingi ese). Eenpalu oli käinud mingite kodutütarde, või kes nad olid, juures ja osalenud kas lipuõnnistamisel/üleandmisel, või omale võetud tähtsusega lihtsalt külla tulles koputanud organisatsiooni lipu vardasse nimelise naela. Samune nael on tänaseni vastu pidanud ja mingeid teid pidi Eesti Ajaloomuuseumisse jõudnud. Et esimuuseumi kuraatorid (mingi arendus vantide "kuraatõ"-st?) saaksid asja nimetada Eenpalu LIPUNÕELAKS! Edasi anti asi toimekate tõlkijate kätte, kes asja ära parandasid - ei, mitte lipunaelaks...LIPSUNÕELAKS (tie-pin, bulavka galstuka) Lööks selle "nõela" hea meelega mõnele kuraatõle kõri piirkonda lipsu hoidma!
Blondide hoogtöö tulemusi oli veelgi näha, aga kuna tungivalt nõutud asjassepuutumatute esemete kõrvaldamisest on tugevama õigusega loobutud, samas aga jaburad tekstid ära koristatud, siis ei saagi keegi aru miks on Pätsi kuubikus üks väike malelaud ja Pitka omas suht maitsetu küünlajalg. Malelaua tegi Pätsi käest tema kuulsad kirjad saanud leedukas nende varjatult laagrist välja toomiseks ja seda asja pole Päts isegi näinud, küll aga püüti seda eksponeerida Pätsi malelauana (nüüd ei tea millena). Pitka küünlajalg on aga täielik fiktsioon. See mees muidugi oskas - haudasidki on tal vähemalt kolm! :lol:
Nii et veidi piinlik, ekskolleegid!
Kasutaja avatar
hummel
Liige
Postitusi: 2079
Liitunud: 18 Apr, 2004 12:55
Kontakt:

Postitus Postitas hummel »

Üks fundamentaalne probleem on selle modernmuuseumiga veel esile kerkinud - kitsikus. Ruumid on nii väkseks ja kitsaks pressitud, et ekskursiooniga on sinna raske ligi pääseda. Ajateenijatega võiks ka muuseumi minna, kuid 40 liikmeline (= bussitäis) rühm sinna kuidagi normaalselt vaatama mahtuda ei taha. Nurgatagustes kinokestes on normaalselt kohti vist miski 10-15 inimesele. Ja noh muuseumis ikka tuleks midagi tarka juurde ka seletada vahel ja enamik peaksid seda nägema-kuulma.
Muidu olen ikka organiseerinud allüksuse vanema allohvitserina noorematele kaadrallohvitseridele muuseumikülastusi-väljasõite (NB! kutsuks üles ka teisi vanemaid-juhtivaid allohvitsere seda tegema!), et neid harida. Käisime Maarjamäel vist u 6 inimesega ja nii oli küll normaalne.

Huvitav, kas näiteks seda filmi Vabadussõjast oleks ka võimalik osta, mida seal näidatakse? Saaks vähemalt ajateenijatele ära näidata.
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 6 külalist