www.militaar.net
https://www.militaar.net/phpBB2/

Vana Narva makett
https://www.militaar.net/phpBB2/viewtopic.php?f=52&t=45980
1. leht 1-st

Autor:  Kriku [ 18 Juul, 2020 14:39 ]
Teema pealkiri:  Vana Narva makett

Õnnelik vahefiniš: https://www.postimees.ee/7020495/kohali ... itsiooniga

Kodumaa tundku oma kangelasi:
Tsiteeri:
Peeter Tambu, kes oli Narva linna peaarhitekt 2008-2015, rääkis Postimehele maketi sünniloost. «Torkas kõrva, kui ekspositsiooni avamisel tänati mitut Narva volikogu saadikut. Nad olid enam kui kümme aastat Vana-Narva maketile vastu ja nõudsid veel mullu, et endine linna arhitekt Ivan Sergejev uuriks, mis õigusega palgati maketimeister Fjodor Šantsõn ja osteti maketi tegemiseks materjale – et tegemist on täiesti alatu linnavara kuritarvitamisega.

Makett sai alguse sellest, et võtsime Šantsõni arhitektuuriametisse tööle seda tegema. Ta oli alustanud kirikute ja raekoja maketiga, mida ta tegi üksikute objektidena. Palkasime ta maketti tegema, kui ta oli rääkinud ideest võtta terve omaaegne linn ette,» rääkis Tambu.

Näitusel ei näe Narva Hermanni linnuse maketiosa. Vahest on põhjuseks ruumi nappus või kuraatorite otsus. Maketi eelmises kodus, Narva raekojas, oli ruum väiksem, aga sinna mahtus ka linnusemakett.

Šantsõn on teinud makette veel teiste Narva linnaosade hoonetest - näiteks oli Puškini tänavale kavandatud väga uhke stalinistlik ansambel, mis jäi reaaluses lõpuni ehitamata.

Tambu meenutas, kuidas eelmainitud linna asjapulgad sundisid Šantsõnit vallandama ja et Ivan Sergejev pidi nägema vaeva maketi eest seismisel. Siis võttiski Narva Muuseum maketi koos tema autoriga oma hingekirja. «See kõik näitab järjekordselt niinimetatud linnaisade silmakirjalikust,» leidis Tambu.

Tambu leids, et arvestades maketi teostuse tehnilist taset, sobib ta kunagise mööblikombinaadi Narova administratiivhoone saali suurepäraselt. «Kui tegemist oleks 3D prinditud minimalistliku valge asjaga, mida näeb näiteks Narva linnuse uues ekspositsioonis, oleks teine tera, aga siinne ruum, kogu lähenemine, näituse ülejäänud eksponaadid ja vormistus moodustab minu meelest päris super terviku. On tore, kui peale kümne aasta möödumist on Vana-Narva makett inimestele lõpuks avalikult/ametlikult kättesaadav,» ütles Tambu.

1. leht 1-st Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi [ DST ]
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
http://www.phpbb.com/