www.militaar.net

Militaarteemad minevikust kaasaega
Tänane kuupäev 01 Aug, 2021 13:46

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi [ DST ]

Tee uus teema Vasta teemale  [ 2838 postitust ]  Mine lehele Eelmine  1 ... 184, 185, 186, 187, 188, 189, 190  Järgmine
Autor Sõnum
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: 01 Mär, 2011 20:29 
Eemal
Liige
Kasutaja avatar

väints kirjutas:
Teemapüstitus või ju üldiselt jabur olla, aga maha mattes ei mõelnud siis ega mõtle ju arvatavasti ka praegu keegi, et sinu hauda lahti kaevama tullakse.
Kas siis arheoloogide või tavaisikute poolt.
Politsei ja tuletõrjujad on inimestele eluks vajalikud.Isegi armee teinekord.
Või eksin ma nüüd?
Aga kui vajalik on näiteks kalme lahti kaevamine?

Ega sulle loomulikult huvi ei paku, kuidas nägi välja meie esivanemate elu kirjaeelsel ajal.

Üles
 Profiil Saada privaatsõnum  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: 02 Mär, 2011 2:29 
Eemal
Liige
Kasutaja avatar

Hauast elu otsida groteskne ei tundu? :?

Üles

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: 02 Mär, 2011 9:21 
Eemal
Liige

Arheoloogia/arheoloogide juured peituvadki üsna tumedas minevikus.
Kui riikliku kaitse all teostati sellise ulatusega röövimist mida tänapäeval ei suuda järgi teha ükski detektorist. Sellse "väärika" röövarheoloogia kunnid olid muidugi inglased. Jah, Briti muuseum on ma arvan esikohal maailmas esemete poolest, mis on kontekstist välja rebitud ja seega väärtusetud Arusaamatul viisil käib seda väärtusetut kontekstist välja rebitud kräppi vaatamas tohutu palju inimesi ja isegi mingeid teadustöid kirjutatakse selle najal. Arusaadav mis on sellise töö väärtus mis põhineb kontekstist välja rebitud leidudel. See on ilmselt 0 nagu ma aru saan siin teemas korduvalt sõna võtnud teadjameestest.
Olen suht kindel, et saja aasta pärast vaadatakse praeguste arheoloogide tööd palju kriitilisema pilguga. Selles suhtes on muidugi õigus neil kes soovitavad üldse mitte kaevata, välja arvatud päästekaevamised.

Üles

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: 02 Mär, 2011 12:07 
Eemal
Liige
Kasutaja avatar

väints kirjutas:
Teemapüstitus või ju üldiselt jabur olla, aga maha mattes ei mõelnud siis ega mõtle ju arvatavasti ka praegu keegi, et sinu hauda lahti kaevama tullakse.
Kas siis arheoloogide või tavaisikute poolt.
Politsei ja tuletõrjujad on inimestele eluks vajalikud.Isegi armee teinekord.
Või eksin ma nüüd?
Aga kui vajalik on näiteks kalme lahti kaevamine?

Sellest kõigest on siin teemas tegelikult juba piisavalt palju ka juttu olnud, aga hää küll...

Valdava osa tänapäeval teostatavatest arheoloogilistest kaevamistest moodustavad päästekaevamised. Probleemkaevamiste maht on võrreldes varasemate aastakümnetega kahanenud pea olematuks. St siis seda, et arheoloogid sõidavad kohale üldjuhul siis kui tee-, majaehituse vms seonduvalt on mingi objekt (kalme) päevavalgele tulnud. Seejuures on arheoloogidel õigus ja kohustus kaevata lahti üksnes see osa, mis läheb kinnitatud projekti/detailplaneeringu järgi nii või teisiti füüsilisele hävitamisele. Ülejäänud osa võetakse kaitse alla ja seda ei puutu keegi kui ei taheta just kriminaalkorras karistatud saada...Heaks näiteks võiks siinkohal tuua Kukruse kalme arheoloogilised päästekaevamised Ida-Virumaal...Alternatiiv oleks antud juhul siis umbes selline, et muinsuskaitseamet laseb kopameestel oma tööd jätkata, inimsäilmed purustatakse masinate poolt, paisatakse erinevatesse ilmakaartesse laiali ning pärast fikseeritakse kõikjal paljanduvate inimluude järgi, et ju oli vist kalmistuga tegemist. Niimoodi tahtsid võimud käituda Tartu mnt läbimurde puhul 2001. aastal. Õnneks võitis mõistus tookord "raha", vähemalt osaliselt...Huvitav, kumbat varianti kadunukesed ise eelistaksid: kas saada inimkäte poolt ümbermaetud või kopaga purustatud :wink:

Rokas nost no pagātnes mantojuma !!!

Üles

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: 02 Mär, 2011 21:16 
Eemal
Uudistaja
Kasutaja avatar

Ega sulle loomulikult huvi ei paku, kuidas nägi välja meie esivanemate elu kirjaeelsel ajal.

Ma olen täitsa kindel, et kalmetest me enam rohkem küll teada ei saa kui me juba teame.
Sest neid on piisavalt lahti kaevatud, et võrrelda ja uurida.
Nüüdseks ju teatakse juba suurem osa kõike mis teada saada on nendest.
Aga kas kondid metakse siis ümber ka hauapanustega?
Kahtlen millegipärast.
Need korjatakse ju ikka ära.

Üles

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: 02 Mär, 2011 22:37 
Eemal
Liige
Kasutaja avatar

Vat jah, mina jälle ei saa aru, miks raamatuid kirjutatakse, võiks juba aidata. Küll teisu, kesse neid loeb.

Üles

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: 02 Mär, 2011 23:15 
Eemal
Liige
Kasutaja avatar

väints kirjutas:
Ma olen täitsa kindel, et kalmetest me enam rohkem küll teada ei saa kui me juba teame.

Selles osas julgen sulle küll vastu vaielda. Näiteks sattusin eelmisel sügisel juhatama ühtesid päästekaevamisi, kus magistraalkraavi kaevamisel oli päevavalgele tulnud üks senitundmatu muinasaja lõpust pärinev kalmevorm. Teatud põhjustel kohta avalikustada ei saa, kuid meie ettekujutust 12.-13. sajandi matusekommetest oluliselt täiendanud objekt säilib tulevaste põlvede tarvis. Säilib siis see osa, mis kopast puutumata jäi...

Üles

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: 02 Mär, 2011 23:48 
Eemal
Uudistaja
Kasutaja avatar

Olgu nii, sellega ma siis nõustun, et võib olla tõesti satub mõni selline tundmatu variant kuskilt miskitmoodi ette.
Aga miks sa teisele küsimusele ühtegi vastust ei leidnud?
Seda võiks siis ju ka ikkagi mingil määral nimetada hauaröövimiseks.

Üles

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: 03 Mär, 2011 11:06 
Eemal
Liige
Kasutaja avatar

väints kirjutas:

Ju ei näinud siis põhjust vastuvaidlemiseks. Igal ühel ju oma arvamus :wink: . Aga jah, olen ka ise seda meelt, et varasematel aastakümnetel (tegelikult kogu 20. sajandi vältel) on Eesti arheoloogi olnud liialt kalmetekeskne ning tegelikult ei tea me tollasest eluolust suurt midagi. Viimasel aastakümnel on olukord õnneks küll mõnevõrra muutunud. Samas valitseb üldkäsitluste osas siiani nukker olukord, kuna uuemad uurimistulemused jõuavad nendesse nihkega kui üldse.

Üles

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: 03 Mär, 2011 12:04 
Eemal
Liige

Enne ajamasina leiutamist, mis võimaldaks jälgida sündmusi laivis.
Pole olulist kvalitatiivset hüpet näha.

Mulle meenub see vene multikas kui kaugel kosmoses vaadati teleskoobiga maad ja sõltuvalt teleskoobi kaugusest oli võimalik jälgida kõike mis maal on toimunud.

Üles

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: 03 Mär, 2011 23:43 
Eemal
Liige
Kasutaja avatar

Arheoloog kirjutas:
väints kirjutas:

Ju ei näinud siis põhjust vastuvaidlemiseks. Igal ühel ju oma arvamus :wink: . Aga jah, olen ka ise seda meelt, et varasematel aastakümnetel (tegelikult kogu 20. sajandi vältel) on Eesti arheoloogi olnud liialt kalmetekeskne ning tegelikult ei tea me tollasest eluolust suurt midagi. Viimasel aastakümnel on olukord õnneks küll mõnevõrra muutunud. Samas valitseb üldkäsitluste osas siiani nukker olukord, kuna uuemad uurimistulemused jõuavad nendesse nihkega kui üldse.

Vat oleks normaalse seaduse teinud, oleks ka teadma hakanud. Sama palju kui meie teame.

Üles

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: 20 Mär, 2011 16:14 
Eemal
Liige

https://www.riigiteataja.ee/akt/121032011008

Üles

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: 25 Mär, 2011 11:37 
Eemal
Uudistaja

(9) Otsinguloa väljaandmise ja kultuuriväärtusega asjade otsimisest aruandmise korra ning otsinguloa vormi kehtestab kultuuriminister määrusega.
[RT I, 21.03.2011, 4 - jõust. 01.06.2011]

Mida aga pole, on seesamane kultuuriministri määrus :)
Samas on 1. juunini jäänud napilt üle kahe kuu. Njah... hakkab tunduma, et seda seadust ei saa täita, sest koolituse saamine sellel õppeaastal läheb päris keeruliseks?

Üles

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: 25 Mär, 2011 16:37 
Eemal
Liige
Kasutaja avatar

§ 30. Kultuuriväärtusega leid
(1) Kultuuriväärtusega leid on maa seest või maa pinnalt, rajatisest, ehitisest, veest või veekogu põhjaladestustest leitud looduslik või ajaloolise, arheoloogilise, teadusliku, kunstilise või muu kultuuriväärtusega vallasasi, millel ei ole omanikku või mille omanikku ei ole võimalik kindlaks teha.
§ 30 1. Kultuuriväärtusega asja otsimine otsinguvahendiga
(1) Muinsuskaitseameti väljastatud ühe kalendriaastase tähtajaga kultuuriväärtusega asja otsimise loata (edaspidi otsinguluba) on keelatud käesoleva seaduse § 30 lõikes 1 nimetatud asja otsinguvahendiga otsimine. Otsinguvahend käesoleva seaduse tähenduses on tehniline vahend või seade, välja arvatud navigatsioonivahend, mille abil on võimalik tuvastada käesoleva seaduse § 30 lõikes 1 nimetatud asja asukohta.
Mõtetu - võin mürki võtta, et kohalikud sibulad, kes on idas karistamatult tegutsevad ütlevad, et nemad ei otsi otsinguvahendiga mingeid kultuuriväärtusega asja, vaid otsivad oma palitu metallnööpi mis eelmisel aastal siinkandis maha pudened. Kuidas sa neid siis 300 trahviühikuga karistad?????

Üles

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: 25 Mär, 2011 18:25 
Eemal
Liige
Kasutaja avatar

Ja kui ma ilma loata kuskil Sirgala pärapõrgus hülsse metsast korjan,tuleb ka 300 trahviühikut????Mind mündid ei huvita ja veelvähem muistsed nooleotsad vms.Pean ma siis ikka selle loa tegema et hülsse ja muud prahti otsin?

Üles

Näita postitusi eelmisest:  Sorteeri  
Tee uus teema Vasta teemale  [ 2838 postitust ]  Mine lehele Eelmine  1 ... 184, 185, 186, 187, 188, 189, 190  Järgmine

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi [ DST ]

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 2 külalist

Sa ei saa teha uusi teemasid siin foorumis
Sa ei saa postitustele vastata siin foorumis
Sa ei saa muuta oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa kustutada oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa postitada siin foorumis manuseid

Otsi...:
Hüppa: