Kas Eesti Valitsus ja President käitusid õigesti 1939-1940

Tagantjärele tarkus on täppisteadus. Või kui tädil oleks rattad...
Vasta
Reigo
Liige
Postitusi: 2228
Liitunud: 01 Dets, 2005 22:09
Kontakt:

Postitus Postitas Reigo »

MadMan:
Jällegi julged hinnangud, aga ei mingit tõestus- või allikmaterjali.
Foorumis enesekindlalt mölisemise asemel võiksid sa natukenegi raamatuid uurida. Sest on ilmselge, et sa seda eriti ei ole vaevunud tegema, vaid opereerid mingisuguses enda poolt välja mõeldud "faktidest" koosnevas muinasjutumaailmas. Alustame näiteks raamatust "Sõja ja rahu vahel". Peatükk 1.1.5 Soome ja Balti riigid (lk 49-51). Peaks olema elementaarne, et igaüks, kes tahab me armastatud teemal diskuteerida, on seda raamatut lugenud. Aga, jah, grafomaanil ilmselt näpud nii sügelevad, et raamatute lugemiseks aega ei jää.
Või sa üritad väita, et Soome oleks mingi "orientatsiooni" korral saanud maailmasõjast täiesti kõrvale jääda?
Sa üritad "Hennu mängida"?
Huvitav, et Eestis on neid Soome ajaloospetsialiste rohkem kui Soomes Jelena Hietaneni mõttekaaslasi.
...andis grafomaan hinnangu.
Millistest seltsimeestest ja millistest nõudmistest käib jutt?
Arva ära!
Eesti orientatsioonivabadus ehk mingisugusegi praktilise orientatsiooni puudumine nüüd vaevalt põhjanaabritele eeskujuks sai olla.
Mida sina ka sellest tead... Eesti oleks heameelega Soomega liidu sõlminud.
Kasutaja avatar
oleeg
Liige
Postitusi: 5193
Liitunud: 23 Jaan, 2006 14:10
Asukoht: Kodutares
Kontakt:

Postitus Postitas oleeg »

corvus kirjutas hästi, 5+

mul oleks siinkohal sügav tahtmine teema lõpetada, et keegi viimast postitust rumalate kommentaaridega ära ei rikuks ...

terv
o
Kasutaja avatar
MadMan
Liige
Postitusi: 1981
Liitunud: 23 Veebr, 2005 19:33
Asukoht: Tartu
Kontakt:

Postitus Postitas MadMan »

Sorry, oleeg. Rikume ikka.

Marandi mõtisklusi antud teemal:
...
Mis seletab siis president K. Pätsi hoiakut, miks oli ta nüüd siiski nii järeleandlik Eesti vallutajale?
Tavaline seletus on, et ta oli sunnitud alistuma kommunistliku suurvõimu jõhkrale vägivallale, muud võimalust ei olnud. Aga kuidas, mis mõttes sunnitud? Vägivald oli militaarne ja poliitiline, mitte füüsiline tema enda vastu. Venelane ei ähvardanud teda, püstol käes – taktika oli näiliselt demokraatlik võimuvahetus Eestis ja pahandus suur, kui demonstratsioonid selles mõttes roopast välja jooksid. Tavaline seletus on liiga üldsõnaline ja kaht konkreetsemat leiab K. Pätsiga siis rääkinud inimeste mälestustest.
Üks nendest oli etteheide, et vene enamlasi halvasti tundev president mõistis liiga hilja N Liidu tõelist eesmärki ja taktikat nüüd Eestis (E. Tambek). Ja tõesti: ta uskus ka kohe A. Ždanovi ja veel 17. juulil N Liidu uue saadiku V. Botškarjovi kinnitust, et Eesti sisekorda ei taheta muuta (M. Juhkam – A. Ots; E. Tambek). Perspektiiv oli põhiliselt jätkuv baasideajastu – Eesti kui N Liidu protektoraat, mitte kui juba liiduvabariik.
Teine seletus on järeldus mälestustes leiduvast faktist. President uskus nimelt Eesti pääsemist N Liidu haardest juba paari kuu pärast puhkeva Saksa-Vene sõjaga, järelikult tuli tema meelest seni järele anda A. Ždanovi nõuetele, et keeldudes mitte välja kutsuda midagi veel pahemat. Miks ta uskus ekslikult seda uut sõda, me ei tea (3). Aga seda usku kuulis tema käest 1940. aasta kevadel või suvel neli temaga ametialaselt või eraviisil rääkinud inimest: presidendi kantselei ülem E. Tambek, Eesti saadik Rootsis ja Skandinaavias H. Laretei, endine riigivolikogu esimees O. Pukk ning J. Tõnisson. Kaks esimest on ise kirjutanud sellest oma mälestustes, kahe viimase puhul aga seda nende käest kuulnud teised autorid (H. Mäe ja H. Mark).
Kunas oleks pidanud puhkema see tegelikult alles 22. juunil 1941 alanud Saksa ja N Liidu sõda, selle kohta lähevad mäluandmed küll veidi lahku. Ühe järgi kinnitas president kunagi 1940. aasta suvel, et novembri alguseks on venelased läinud Eestist sakslaste survel (E. Tambek), teised allikad nimetavad kas ainult seda 1940. aastat, selle sügist või septembrikuud. Viimast ennustust mäletab aprillis 1940 pikalt presidendiga rääkinud saadik H. Laretei. Pätsi sõnade järgi oli ka valitsus veendunud, et “septembrikuul” puhkeb sõda Saksamaa ja N Liidu vahel. Selleni “on veel ainult pool aastat ja kui meie (baaside) lepingu lojaalse täitmisega ei provotseeri N Liitu astuma mingisuguseid drastilisemaid samme, siis oleme päästetud”, uskus ta. Ja see baasideajastu taktika kaldus temal tõenäoliselt edasi ka juunikuu murranguga tekkinud olukorda – “provokatsiooni” oleks tähendanud ka keeldumine täita N Liidu uusi nõudeid.
Kuid see oli ekslik taktika. Katastroof oli juba käes ja midagi halvemat ei võinud enam juhtuda, aga reageerida oleks veel võinud teisiti. “Laske kasvõi üksainus pauk piiril!” olevat J. Tõnisson nõudnud valitsuse käest. Kuid “pauku” oleks võinud teha ka sõnarelvaga – küll paratamatult alistudes vägivallale, siiski avalikult protesteerida selle vastu. See olnuks väärikam hoiak ja see oleks vastuvaidlematult teinud selgeks sündmustiku tõelise olemuse nii tulevase ajalookirjutuse kui ka kohe väljas algava poliitilise vabadusvõitluse jaoks. Seda täit selgust ei võinud anda presidendi siiski ka ebajärjekindel liin: nii põhiseaduslik kui põhiseadusevastane otsus riigiorganite (valitsuse resp parlamendi) kohta, mõned poliitilised üleskutsed kodanikkudele. Ja selgust ei võinud ka suurendada pärast appivõetud nn riikliku järjepidevuse fiktsioon, nagu oleks J. Uluots jäänud peaministriks ja tema amet veel pärandunud mitmetele pagulaspoliitikutele.
Ühelt poolt püüdis niisiis president ära hoida Eesti iseseisvuse lõplikku hukkumist, teiselt poolt aga uskus Ždanovi ja Botškarjovi kinnitust, et seda polnud karta – vastuolus näivad olevat need mõlemad tema hoiaku seletused! Kas need on aga ehk siiski ühendatavad, kas nendes ehk kajastuvad presidendi vankuvad meeleolud sündmuste arenedes või kas peab ikkagi ära langema tema erilise taktika seletus, just selle küsimuse kohta ei paista enam leiduvat allikaid.
Kuid nimetada tuleks veel seda ilmse tähendusega fakti, et 66-aastane haiglane president K. Päts ei olnud ka enam psüühiliselt tugev riigijuht. Seda on kujukalt kirjeldanud temasse küll suurima austusega suhtunud mälestuste autorid. “Nüüd oli minu ees murtud inimene,” tunnistab K. Pätsi 27. juunil 1940 Kadriorus külastanud H. Mäe. Ning E. Tambeki mälupilt presidendist 21. juunil, kui linnast oli teatatud lossi juurde saabuvast meeleavaldajate rongkäigust: “Ta oli näost kahvatu, huuled kramplikult kokku surutud. Ta niisutas keelega sageli huuli. Ta närvid näisid olevat katkemiseni pingul.” Kahju on veelgi vanast mehest, aga tõdemata ei või olla, et ta ei olnud enam kõige parem vabariigi president sellel Eestile kõige raskemal hetkel.
Aga on ka öeldud, et “iseloomustada tähendab võrrelda”! Ja ajaloost teame vanemaidki, aga tugevaid riigijuhte – monarhe, presidente, peaministreid. Eestlasele meenub ehk kõigepealt Soome suur riigimees J. K. Paasikivi. Kuid president K. Päts ei olnud Eesti Paasikivi.
Pärit siit http://www.konstantinpaetsimuuseum.ee/K ... ogumik.doc
corvus - 1) Iga riigi ja valitsuse ülim eesmärk on hoiduda sõdadest (ei kehti teatavate režiimide puhul) = ratsionaalne käitumine
Igasuguse vastuhakuta iseseisvuse käest andmine ei ole ratsionaalne käitumine.
corvus - 2) NSVL ei kuulutanud ennem läbirääkimisi Eestile sõda, miks pidi Eesti läbirääkimiste ettepaneku peale sõja kuulutama? Viimane käitumine oleks tähendanud millist nimetust? Õige: Agressor - ükskõik millise aastakäigu definitsiooni järgi.
Vastaks tsitaadiga Reigolt
Eee..., mis sõja alustamisest NLiidu vastu siin jutt käib? Ega Eesti poleks mingil juhul sõda kuulutanud, vaid lihtsalt öelnud, et lepingut ei sõlmi.
Üsna selge oli see, et lepingust keeldumise korral oleks Eestit rünnatud ja Tõnisson (ning minusugused vereihkajad) oleks saanud need paar pauku piiril. Ma nüüd sellest loogikast hästi aru ei saa kuidas "väike agressor" preventiivselt "suurt agressorit" tõrjub.
corvus - Eesti ei saanud aga endale lubada luksust alustada preventatiivset sõda!
WTF?
Reigo - Alustame näiteks raamatust "Sõja ja rahu vahel". Peatükk 1.1.5 Soome ja Balti riigid (lk 49-51).
Loen läbi.
Vihkad Eestit? Vali Reformierakond.
Kasutaja avatar
oleeg
Liige
Postitusi: 5193
Liitunud: 23 Jaan, 2006 14:10
Asukoht: Kodutares
Kontakt:

Postitus Postitas oleeg »

Sorry, oleeg. Rikume ikka.
OK! Innitsiatiiv on karistatav ja vastulöök kiire.

Karistuseks soovitan Sul läbi lugeda ka Eesti keelde tõlgitud "Soome kaitseküsimus", 1927. aasta raamatu. Tartlasena leiad selle TÜ raamatukogust kergelt üles ... :wink:

Ehk aitab see trükis Sul edaspidistes väitlustes ennast paremini argumenteerida ...

terv
o
Reigo
Liige
Postitusi: 2228
Liitunud: 01 Dets, 2005 22:09
Kontakt:

Postitus Postitas Reigo »

MadMan:
Loen läbi.
Loe ikka terve raamat läbi, muidu võib juhtuda, et oleme sunnitud taas aega raiskama igasuguste väljamõeldiste lahkamiseks.

Mis puutub Marandi väiteisse:
Kuid see oli ekslik taktika. Katastroof oli juba käes ja midagi halvemat ei võinud enam juhtuda, aga reageerida oleks veel võinud teisiti.
Tegelikult polnud katastroof veel käes ning kõige halvem ja peamine (sovetiseerimine) polnud veel alanud. Taktika oli ekslik tagantjärele tark olles.
Kasutaja avatar
Yamamoto
Liige
Postitusi: 135
Liitunud: 27 Dets, 2007 12:19
Kontakt:

Postitus Postitas Yamamoto »

corvus kirjutas:1) Iga riigi ja valitsuse ülim eesmärk on hoiduda sõdadest (ei kehti teatavate režiimide puhul) = ratsionaalne käitumine
Eesti riigi ja valitsuse ülim eesmärk oleks ideaalis iseseisvuse säilitamine!
OveT.
Liige
Postitusi: 2610
Liitunud: 22 Jaan, 2004 13:22
Kontakt:

Postitus Postitas OveT. »

corvus kirjutas: Siis katsuge üldse vait olla...
Kaua võib vinguda?


Kuna tegemist on oletusliku teemaga, siis ei näe mingitki põhjust teiste arvamuste labaseks mahategemiseks.
Kõigil on õigus oma arvamusele ja arvamuste paljusus oleksoloogias on absoluutselt normaalne :wink: ... nagu on normaalne ka inimeste erinev lugemus, haritus, loogilise mõtlemise oskus jne.
Palun alati pakkuda märke, medaleid, riste, autasusid tsaari, eesti ja saksa ajast. Samuti dokumente, postkaarte ja fotosid igal teemal, vorme, kiivreid, pandlaid, mõõku jms. 52-23353 ri28le@hot.ee
araterI
Liige
Postitusi: 949
Liitunud: 20 Jaan, 2007 15:00
Kontakt:

Postitus Postitas araterI »

Mis väärt oleks olnud ka inimohvritega vastuhakk 1939-40 kui 1944 oleks meil juba tunduvalt kehvemates positsioonides pidada maha tunduvalt suurem kaitsesõda, tunduvalt arvukama ja paremini varustatud vastasega? Praktikas ilmselt me toda 44-nda aasta sõda poleks enam pidanud.

Mis on väärt iseseisvus kui rahvast oleks siia järele jäänud näiteks pool miljonit (mitte hukkunuid/deporteerituid poleks rohkem olnud vaid pigem näiteks emigrante)? Demograafid ütlevad selle kohta "demograafilise kollapsi piir".

Jättes välja isiklikud ideoloogilised ja isiklikud eelistused: kas üks võimalik seisukoht Pätsi ja tol ajal otsustusprotsessi juures olnud ja täna endiselt (erinevalt Pätsist) lugupeetud Eesti riigitegelaste otsuse kohta ei võiks olla, et olid jah edevad (edev ehk siis Päts), (poliitilise) omakasu peal väljas, liiga ettevaatlikud (aga usutavast mitte argpüksid), ei olnud piisavalt paranoilised ja militaristlikult ettevaatavad jne aga summa-sumarum see otsus oli selline, et pärast 50 aastat okupatsiooni on meid on ikkagi miljoni jagu alles.

Kuna ükski stsenaarium ei ole jah/ei tasemel, s.o. oleksime "võitnud" / ei oleks, ei oleks alles jäänud / oleks vaid tõenäosuste ja määrade tasemele, s.o. n% tõenäosusega oleks "võitnud", inimohvreid oleks olnud X0 tuh inimest, aktiivsed lahingud oleks kestnud X kuud ja sissisõda Y0 tuh osavõtul Y kuud. Siis kas vastuhaku stsenaariumi pooldajad ei täpsustaks omalt poolt neid tõenäosuslikke, ajalisi ja arvulisi suuruseid?

* * *

Muuseas, see vaidluse lähtekoht on täpselt selline, mille tõttu algavad kodusõjad. Eestlased on üldiselt intelligentne rahvas ja kodusõdu pole pidanud. Milline võiks olla nende kahe vastandliku seisukoha (Päts ja muud tolleaegsed riigitegelased olid reeturid ja argpüksid versus kindlasti oleks pidanud vastu hakkama) ühisosa. Mida ühed või teised oleks nõus oma seisukohtadest järgi andma selleks, et kui järgmine kord analoogiline olukord on, siis need kaks vastandlikku poolt lepiks kokku ühise otsuse.

Ilmselt oleks mõistlik ka see sõjakirves maha matta, mille sisuks on potentsiaalsete vastuhakkajate saatus: Päts ei oleks ilmtingimata pidanud 34 aastal riigipööret korraldama ja see jätab võimaluse asjade teistsuguse käigu osas. Samas, omamata mingit tegelikku kogemust poliitikast me ei oska ennustada, milliseks oleks kujunenud nende valitsusaeg ning kas ja millistele kokkulepetele oleks vabsid venelastega läinud.

Aga seda stsenaariumit oleks ka huvitav lugeda: kui riigipööret poleks toimunud, kes oleks võitnud Riigivanema valimised, kas ja kui palju oleks tolle Riigivanema valitsusaeg erinenud Pätsi omast, kas ja mida olulist oleks kaitse- ja julgeolekupoliitikas suudetud (või olnud võimalik või oleks tolle aja majanduslikku seisu arvestades reaalselt tehtud) ära teha ning milline oleks olnud Sirgu, Larka või neile meelepärase välisministri / saadiku (kes see küll võinuks võiks olla?) reaktsioon ultimaatumile? Sest üks on selge - ultimaatum oleks varem või hiljem tulnud.
Reigo
Liige
Postitusi: 2228
Liitunud: 01 Dets, 2005 22:09
Kontakt:

Postitus Postitas Reigo »

Corvus:
kas Petain, kes veel pool aastat ennem seda rääkis üsna sarnast juttu Laidomerile, oli 1940.aastal vaherahu sõlmides tõesti reetur? Või lõpetas ta selle, mis oli sel hetkel selge?
Petaini ei hakatud reeturiks pidama mitte vaherahu sõlmimise tõttu, vaid Vichy-sekelduste pärast. 1940. aastal olevat prantslased teda tegelikult üldiselt pidanud eriliselt au sees, sest suutis pärast täielikku lüüasaamist kuidagigi talutava olukorra saavutada. Vähemalt nii väitis mulle kunagi üks prantslane Axis History Forumil. Tundsin selle teema vastu huvi, kuna Naanuri ja Valge olid ajakirjanduses Laidoneri ning Petaini samastama asunud.

Araterl
Aga seda stsenaariumit oleks ka huvitav lugeda: kui riigipööret poleks toimunud, kes oleks võitnud Riigivanema valimised, kas ja kui palju oleks tolle Riigivanema valitsusaeg erinenud Pätsi omast, kas ja mida olulist oleks kaitse- ja julgeolekupoliitikas suudetud (või olnud võimalik või oleks tolle aja majanduslikku seisu arvestades reaalselt tehtud) ära teha ning milline oleks olnud Sirgu, Larka või neile meelepärase välisministri / saadiku (kes see küll võinuks võiks olla?) reaktsioon ultimaatumile?
Taoline stsenaarium nõuab spekuleerimist viie-aastase perioodi osas. Ma arvan, et see on siiski liig. Mis puutub 1934. a pöördesse, siis võiks üritada analüüsida, millised olid selle positiivsed ja negatiivsed tagajärjed ning kummad kaalukausile asetades raskemad on.
araterI
Liige
Postitusi: 949
Liitunud: 20 Jaan, 2007 15:00
Kontakt:

Postitus Postitas araterI »

Reigo kirjutas:Taoline stsenaarium nõuab spekuleerimist viie-aastase perioodi osas. Ma arvan, et see on siiski liig. Mis puutub 1934. a pöördesse, siis võiks üritada analüüsida, millised olid selle positiivsed ja negatiivsed tagajärjed ning kummad kaalukausile asetades raskemad on.
Viie aasta peale spekuleerimine on julm hiromantia aga paraku ilma ei tule välja nende kahe stsenaariumi erinevus. Selleks, et hinnata miks 34 hea või halb oli on vaja omada õrnagi hüpoteesi selle kohta mis kuni ilmselt vältimatu ida-agressioonini toimunud oleks. Ainult positiivse-negatiivse üle arutades sukeldume me tagasi just juba vaibuda jõudnud viljatusse vaidlusesse. Las vastuhaku pooldajad ka arendavad natuke oma stsenaariumit.

* * *

corvus-e üsna huvitava ekstrapolatsiooni kohta mainin oma väljakäidud stsenaariumi, et kui vastupanu oleks Baltikumis vähegi tõsisem olnud, siis emma-kumma - sakslaste või venelaste suure sõja alustamine oleks (sõltumata meie allesjäämisest) kindlasti edasi lükkunud ja esmaründajaks ei oleks pruukindu olla Saksamaa. Võib-olla oleks see olnud meie šanss maailma ajaloo käiku pöörata. Kui väide usutav tundub, siis siit võib väliskeskkonna osas keegi edasi arendada.
OveT.
Liige
Postitusi: 2610
Liitunud: 22 Jaan, 2004 13:22
Kontakt:

Postitus Postitas OveT. »

corvus kirjutas: Veel mingeid probleeme?


corvus ei vaevunud isegi minu minu mõnesõnalist repliiki läbi lugema.
Foorumisse postitamine ei ole kohustuslik, diskuteerimine ei ole kohustuslik, teiste arvamuste omaksvõtt ei ole kohustuslik, nagu ka ei ole kohustuslik "pööbliga" (siin vahel kasutatav väljend) suhtlemine :wink:
Kui siiski on võetud vaevaks suhelda, siis tuleks suuta üle olla tahtmisest teist lolliks sõimata.
Tasemevahe (olgugi ehk mõnikord vaid kujuteldav), ei anna õigust olla labane :roll:
Kõik!
Palun alati pakkuda märke, medaleid, riste, autasusid tsaari, eesti ja saksa ajast. Samuti dokumente, postkaarte ja fotosid igal teemal, vorme, kiivreid, pandlaid, mõõku jms. 52-23353 ri28le@hot.ee
Kasutaja avatar
hugo1
Liige
Postitusi: 2238
Liitunud: 01 Veebr, 2005 15:29
Kontakt:

Postitus Postitas hugo1 »

Üks aga on selge, need faktorid ei oleks arvatavasti olnud samad, mis Soome puhul. Suudab keegi neid võimalikke faktoreid (mitte klišeesid) nimetada?
Kulla Corvus, soomlased valmistusid sõjaks ette.
Mannerheimi kaitseliin, suurõppused(tegelikult mobilisatsioon), väga paljud relvahanked jne...
Eesti ettevalmistused sõjaks selle kõrval :roll:
Kas meie riigijuhtide otsus osta N-Liidult relvi oli ikka tark otsus?
Selleltsamalt N-Liidult keda peeti ohuks nr. 1 :shock:
Kas Eesti ohvitseridel oli ikka 30-ndate teises pooles vaja kasiinosid, või äkki oleks võinud see raha mujale kuluda?
Alusta palun sealtmaalt kus Soomegi ja seis oleks vähe teine.
Soovitan Sul võrrelda Soome ja Eesti relvastust näiteks 1938a algusest-kuni 1939a. lõpuni. Soome poole allikaks kõlbab paks ja mahukas talvesõja raamat, Eesti jaoks Salo töö.
Ma sügavalt kahtlen, arvestades seda kuidas punaarmee Talvesõjas sõdis, et nad oleksid suutnud Eesti vallutada paari nädalaga, kui meie riik oleks julgenud ettevalmistada sama julgelt nagu tegi seda Soome.
Ära palun unusta, et soomlasi oli tol ajal alla viie miljoni, venelast hoiti kinni kui kaua :wink:
Meie võitluslipp sini-must-valge
aatekõrgusse näidaku teed!
Lehvi, lehvi sa hõõguma palged.
Süüta südames õilsuse leek.
Kasutaja avatar
Yamamoto
Liige
Postitusi: 135
Liitunud: 27 Dets, 2007 12:19
Kontakt:

Postitus Postitas Yamamoto »

Kui Eesti oleks jäänud Nõukogude okupatsiooni alla, kui Suvesõda ei oleks olnud, oleks inimkaotused lõpuks suuremad olnud, kui sõjas.
toomas tyrk
Site Admin
Postitusi: 5563
Liitunud: 16 Dets, 2003 11:32
Kontakt:

Postitus Postitas toomas tyrk »

Enne igasuguse jama postitamist (ka Oleksoloogia teemasse) tasuks ikka endale mõned asjad selgeks teha.
hugo1 kirjutas: Kas meie riigijuhtide otsus osta N-Liidult relvi oli ikka tark otsus?
Selleltsamalt N-Liidult keda peeti ohuks nr. 1 :shock:
Ole palun nii kena ning loe veidi Eesti relvaostudest. Ja millal jõuti relvatellimusteni N Liidust ning mis oleksid olnud alternatiivsed võimalused sel ajal. Materjali on ohtralt ka siin foorumis.
hugo1 kirjutas:
Kas Eesti ohvitseridel oli ikka 30-ndate teises pooles vaja kasiinosid, või äkki oleks võinud see raha mujale kuluda?
Hm, äkki valgustad ka teisi foorumlasi kui mitu uut kasiinot avati 30-ndate teises pooles eesti ohvitseridele? Või kui mitu kasiinot kolis uutesse ruumidesse?

Kas Sa üldse tead mis asutis oli ohvitseride kasiino? Ja mis rahadest seda ülal peeti?
Henn
Liige
Postitusi: 514
Liitunud: 19 Nov, 2007 13:38
Asukoht: Eesti
Kontakt:

Postitus Postitas Henn »

Corvus kirjutas: "Ehk siis on 1939.aasta oktoober ning NSVL alustab sõjategevust EW vastu. Laidoner käitub vastavalt oma sõnadele ning sõjavägi käitub vastavalt saadud direktiivile. Umbes 7ndal päeval lõppeb lahinguteks vajalik laskemoona tagavara ...".

Kuna kogu lahingutegevuse käik kuulub oleksoloogia alla, siis seda ma ei kommenteeri, oleks võinud minna nii, kuid ka teisiti. Küll aga vajab korrigeerimist ekslik väide, et 7-me päeva pärast lõppenuks Eestil laskemoon otsa.

Kui vaadata venelaste poolt äraviidud Eesti Kaitseväe varade nimekirja sügisest 1940, siis avaneb hoopiski teine pilt. Eesti Kaitsejõud olid sunnitud andma septembris Punaarmeele üle 162 973 vintpüssi, 5740 püstolkuulipildujat, 4871 kuulipildujat, 489 suurtükki, 106 511 käsigranaati, 17 sõjalaeva jne. Selle järgi selgub, et sõjavägede ülemjuhataja Joh. Laidoneri väide, mis oli üheks allaheitlikuse põhjenduseks, et vastupanu korral „laskemoona jätkuks vaid mõneks päevaks”, ei pea paika. Laskemoona oli varuks ca. 100 miljonit padrunit, mis on umbes kaks kolmandikku sellest, mis kulus laskemoona kogu Vabadussõja jooksul aastatel 1918-1920, kui mitte arvestada venelastelt lahingute käigus sõjasaagiks saadud laskemoonakoguseid. Suurtükilaske oli 1939. aastal 270 000 (osa elementidena). Ka Salo väitel oli sõjaaja vajadus kaetud ja Arsenal tootis uut laskemoona juurde. Kas tõesti oleks kõik see vaid seitsme päeva jooksul ära kulunud? Ja ometi väitis Laidoner kui arutati vastupanu võimalikkust, et Eestil puudub vastupanuks laskemoon! Miks ta valetas?
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 5 külalist