Infoopid, libauudised, ajudekompost ja pehme õõnestustegevus

Ideoloogiline sõda, ajupesu...
Heal lapsel mitu nime!
Kasutaja avatar
isakene
Liige
Postitusi: 589
Liitunud: 29 Jaan, 2009 1:04
Kontakt:

Re: Infoopid, libauudised, ajudekompost ja pehme õõnestusteg

Postitus Postitas isakene »

Illike kirjutas:Tassis aurav tee ei ole alati lihtsalt tee. See võib olla ka propagandatee.
Etnobotaanik Renata Sõukand ja ta kolleegid on veendunud, et põdrakanepist valmistatud ivantšai viimaseil aastail pööraselt paisunud populaarsuse taga on tegelikult idanaabri teadlik müüdiloome, pehme jõu projitseerimise infooperatsioon, kultuurilise hübriidsõja õppus, vale ja vassimine.

Nu see saade oli ka paras antipropaganda ja infoopp. Üritati väita, et ajalugu kui sellist pole antud joogil olemaski ning kõik on puhas väljamõeldis ning jook ise väärtusetu. Ning Eestist tunni aja sõidu kaugusel asuv Koporje asula paigutati ka kusagile Karjalasse. 8)
Ajalooliselt oli see jook täiesti olemas. Aga erinevalt kaasaegsest kõikvõimsa vägijoogi legendist tunti teda omal ajal Hiina tee odava asendusena ning oli odava ersatsi sünonüümiks. Mingil ajal oli Venemaal lausa seadusega keelatud, kui võltsimine eriti suured mõõtmed võttis.
Ning see, et jook täiesti kasutu põhuleotis on, ei vasta ka tõele. Sisaldab päris palju kasulikke aineid ning on hea mitmete sisemiste vaevuste leevendamisel. A see, et selle kraami joomine vägilaseks teeb ning va Aadu ise tema ees paanilist hirmu tundis ning teevabriku hävitamiseks erioperatsiooni korraldas - võib küll infoopi alla liigitada. :lol:
Muideks, ma olen ka ise põdrakanepit (koos mitmete teiste metsataimedega) fermenteerinud ja kuivatanud, minu meelest on igati mõnus rüüp. Ning maja on veel paar päeva peale kuivatamist imemõnusat lõhna täis.

Kes tahab, loeb ise. https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%9A%D0 ... 0%B0%D0%B9
Kui Teile paistab, et see on nii, siis see ongi nii - Teile paistab.
Illike
Liige
Postitusi: 757
Liitunud: 15 Jaan, 2013 9:51
Kontakt:

Re: Infoopid, libauudised, ajudekompost ja pehme õõnestusteg

Postitus Postitas Illike »

Eks igaüks usub mida või keda tahab. Aga kas Te uuringut ise lugesite?
Ma lasin silmad üle ja minu arust tundub üsna tõene.
mart2
Liige
Postitusi: 3677
Liitunud: 22 Juun, 2014 19:52
Kontakt:

Re: Infoopid, libauudised, ajudekompost ja pehme õõnestusteg

Postitus Postitas mart2 »

Kui mõni inimene peab põdrakanepiteed propaks, siis Eestis oli/on see aastakümneid tunnustatud ravimtaim, mida on uuritud ka TÜ Farmaatsia Instituudis.
See, et ta praegu on haibitud, ei tulene niivõrd idanaabrist, kui sellest, mida kirjutavad ravimtaimedega äritsejad. Kõik käib lainetene - kuldjuur, üheksvägine, teeseen, põdrakanep, must pässik (chaga) ja uus kasvav trend on puuvõõrik...
Praegu on popp vaadata kõike läbi propa-prisma ja teha vastavat "teadustööd". 8)
Paljude raamatute lugemine teeb inimese palju lugenud isikuks, kuid ei pruugi teha teda targaks...
Illike
Liige
Postitusi: 757
Liitunud: 15 Jaan, 2013 9:51
Kontakt:

Re: Infoopid, libauudised, ajudekompost ja pehme õõnestusteg

Postitus Postitas Illike »

Miks te keskendute pisiasjadele ja ei näe laiemat pilti.
Artiklist:"Selle uuringu eesmärk oli mõista viiruslike narratiivide rolli ja sotsiaalmeedia kaasamist traditsiooni väljamõtlemisse. Võtsime eeskujuks hiljuti kõrgelt propageeritud Ivan-chaj – tee, mis on valmistatud veel paar aastat tagasi Euroopas vähetuntud ja kasutatud pajuürdi kääritatud lehtedest."

"Selle uurimuse eesmärk oli mõista võltsuudiste rolli ja sotsiaalmeedia osalust sümboolse identiteedi narratiivi konstrueerimisel ning selle kaudu “traditsiooni” väljamõtlemisel."

"Google'i trendid näitasid alates 2013. aasta juulist äkilist ülemaailmset huvi Ivan-chaj vastu. Otsingusageduse tõus kordub igal aastal ja kiireneb suvekuudel, saavutades haripunkti juulis, kui taim kogutakse"

"Esimene suur huvitõus langes kokku kuupäevaga (märts 2013), mil Vene kanal RenTV tõi eetrisse Ivan-chajile pühendatud telesaate ( Pishcha bogov, 2013 ). See valeuudiste levitamise eest musta nimekirja kantud kanal illustreeris värvikalt oma "kuulsusrikast ajalugu"."

"Suur hulk süžeeliine viitab ajaloolistele isikutele ja sündmustele (mitte tingimata faktilistele), mis on tuttavad konkreetses piirkonnas, mida nad käsitlevad, tuginedes publiku olemasolevatele teadmistele."

"2015. aastal näis, et Ivan-chaj lubas Vene Föderatsioonis riigilt rohkem ametlikku toetust. Impordi asendamise lainel korraldas Vene Föderatsiooni Avalik Koda avalikud arutelud teemal: "Õigusliku raamistiku väljatöötamine Ivan-tee tööstuse arendamiseks Vene Föderatsioonis ja kodumaiste Ivan-chaj tootjate toetamine"."

Järeldused:" ....mida laiem on narratiivi alus, seda rohkem inimesi see käsitleb ja seda suurem on võimalus, et see levib ja avaldab majanduslikku mõju. Ivan-chaji üldine positiivne kuvand esitati kõigi kaasaegse turunduse süžeeliinide ja muude moodsa turunduse vahendite summa kaudu, mis moodustati üldiseks narratiiviks, muutes selle tajumist. Narratiiviliinide mitmekesisus ja nende jaotus tekitasid olukorra, kus igaühe jaoks oli sõna otseses mõttes “midagi olulist” ja see haaras suure tõenäosusega kaasa kriitilise massi inimestest."

"Praegu on Ivan-chaj Vene Föderatsioonis muutumas rahvuslikuks kulinaarseks praktikaks, mille maitse, omadusi ja seost identiteediga peetakse joogi kõige olulisemateks tunnusteks."

"Usutavad narratiivid olid potentsiaalse publiku jaoks kergesti kohandatavad ja meedias kiiresti levitatavad. Venemaal ilmunud, peamiselt vene kultuurimärgina, läks narratiiv levima ja levis väljapoole selle piire, kus naabrid püüdsid omakorda võtta Ivan-chaj omaks oma kultuurimärgina, kuulutades seda kohalikuks traditsiooniks. "

Ma ei väida, et põdrakanepi tee ei võiks avaldada tervisele mingit mõju. Ma väidan, et oskuslikult kokku kirjutatud narratiivide abil on võimalik meile maha müüa igasuguseid ideid ja ideoloogiaid.

Uuring ise siin: https://www.sciencedirect.com/science/a ... 4020314766

Samalaadse mustri abil püüti siin hiljuti vaktsineerimist takistada.

Minul aitab see mõista natuke paremini neid erinevaid ajupesu mehhanisme ja tehnikaid.
Kasutaja avatar
isakene
Liige
Postitusi: 589
Liitunud: 29 Jaan, 2009 1:04
Kontakt:

Re: Infoopid, libauudised, ajudekompost ja pehme õõnestusteg

Postitus Postitas isakene »

Illike kirjutas:Ma väidan, et oskuslikult kokku kirjutatud narratiivide abil on võimalik meile maha müüa igasuguseid ideid ja ideoloogiaid.

Täiesti nõus. Minu point oli selles, et vasturünnaku eesmärgil mingi reaalse asja täiesti olematuks tembeldamine ei pruugi ka kõige mõistlikum strateegia olla.
Kui Teile paistab, et see on nii, siis see ongi nii - Teile paistab.
maksipoiss
Liige
Postitusi: 1207
Liitunud: 24 Okt, 2014 20:33
Asukoht: Pärnu
Kontakt:

Re: Infoopid, libauudised, ajudekompost ja pehme õõnestusteg

Postitus Postitas maksipoiss »

Ainukesed, keda mina seda teed propageerimas olen näinud on olnud Peipsi äärsed turismiettevõtjad. Seda siis kui vanausuliste kultuuri osana.
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 1 külaline