1. leht 1-st

Embleemide hoiustamine

Postitatud: 11 Juun, 2017 15:26
Postitas MG-3
Kuna olen mitmeid aastaid kogunud embleeme, siis omaette teema on nende hoiustamine. Olen katsetanud nii mõndagi, mis toimib paremini ja mis vähem, mida kindlasti mitte teha, seetõttu natuke jagan oma kogemusi teiega.


Kõigepealt siis need punktid, mida hoiustamist silmas pidades kindlasti mitte teha aka BIG NO NO NO :evil: :evil: :evil: :

1. Igasugune kleepimine kahepoolse teibiga. Kleepimine kuskile stendile, fotoalbumisse, seinale. Palju embleeme on niimoodi ära rikutud, liim ei tule enam maha, tõmbab niidid välja. Kui see liimiga koos olev embleemi tagakülg peaks kokku puutuma mingi embleemi esiküljega, võib saada rikutud see kindlasti. Lihtsalt hirmus!!
2. Nööpnõelaga-knopkaga augustamine. Embleem on koheselt rikutud, eriti kui on tegemist rariteetsemate eksemplaridega. Auk jääb sinna alatiseks, seda juba ei peida kellegi eest.
3. Lahtiselt karbis, sahtlis, kastis üksteise ostas-hunnikus vedelemas. Uuemad embleemid on takjakinnitusega, vanad mitte. Kokkupuutudes omavahel tõmbab takjakinnitus teisel embleemil niidid välja. Omavahel kokku panna takjakinnitusega on iseenesest hea variant, kui need on sama üksuse embleemid. Muul juhul ei toimi, sest embleemide mõõtmed on erinevad ja üleliigse serva puhul jääb ta ikkagi teise embleemi külge ja tõmbab niidid välja. Eriti siis, kui pidevalt neid karpi välja-tagasi tõsta.
4. Lahtiselt albumi v kiletaskute sees vedelemas. Embleemide jaoks täpseid taskuid pole veel välja mõeldud, seega jooksevad nad väga lihtsalt sealt kiletaskust välja. Sellele on olemas lahendus, seda järgmises osas. Samuti lihtsalt fotoalbumi taskutesse panek pole hea, sest kuna embleem on 5x paksem kui foto, ajab ta fotoalbumi V-kujuliseks läiali, ja näeb rohkem välja lehvik kui mingi album. Rääkimata sellest, et niimoodi ei sobi ta ühtegi riiulisse ega mapi vahele. Täis jura!!


Kuidas hoiustada embleeme nii, et miski ei saaks kahjustatud, ja kõik oleks lihtsalt super 8) 8)

1. Hiljuti avastasin minigrip-kotid, neid saab soetada siit, kindlasti ka kuskilt mujalt https://www.pakendikeskus.ee/catalogsea ... q=minigrip
Eesti kaitseväe embleemidele sobivad enamasti kahes mõõdus kotid, need on siis 100x100mm (suured embleemid nagu Sidepataljon, Vahipataljon) ja 80x120mm (SOG, vana sidepataljon). Väiksemad embleemid (nagu Kuperjanovi jvp, Kalevi jvp, Scoutspataljoni omad erinevad, Lääne krk, Suurtükiväegrupp, mõned veel), need mahuvad kenasti 80x100mm kotikestesse.
2. Kui kotikestesse pandud iga embleem eraldi, pole muret et nad peaksid teineteist rikkuma. Kenasti õhu välja surudes saab suhteliselt hea variandi, kuidas edasi hoiustada. Nüüd on variant panna need nõelaga, knopkaga, läbi peenikese varda kuidas iganes, stendi külge, seinale või mujale, ilma et midagi saaks rikutud. Kellegi teadmata kodaniku hoiustamise variant on siin:
Pilt

3. Mina näiteks hoiustan nii: Peale seda, kui embleemid on kenasti ühekaupa kotikestes, lähevad kiletaskutesse, 100x150mm, mida saab soetada siit: http://www.byroomaailm.ee/pood/kontorit ... kis-194802
Väiksemate embleemide, nagu Kuperjanovi jvp, Scoutspataljon, Kalevi jvp, mõned muud ka, neid saab hoiustada kenasti 3x3 kiletaskutes, nagu need siin:
http://www.byroomaailm.ee/pood/kontorit ... tex-194803
4. Miks just kilekotikestesse ja mitte niisama kiletaskusse? Järgi proovitud. Kui iga embleem on kenasti omas kotis, ei puutu nad teisega kokku, ega kahjusta üksteist. Samas, on nad siiski nn albumina, kus igaüks on selgelt näha. Vajadusel saab katalogiseerida ja teha oma süsteem, pannes leheküljed albumis vastavasse järjekorda. Olen käinud mitmeid kordi näitusel oma kollektsiooniga, nägin ja kogesin, tekkisid mõtted. Niimoodi hoiustamisel on tagatud ka ilmastikukindlus, sest nad kardavad vett ja päikest. Tookord pidin palju embleeme ära kuivatama, sest lihtsalt kiletaskus olles said siiski märjaks. Sel juhul ei jookse ta kiletaskust välja, seega ei pea muretsema. Samuti on kaitstud liigse päikese eest, sest päike teeb neile kurja, tuhmistab ja pleegitab. Aga sellel ei tohi lasta juhtuda, kui on kollektsioon hinnaline!


Loodan et on abiks, võite täiendada, moded võivad ära pinnida, sest see on vajalik teema ja oluline info kogujatele, kes on fanatid, nagu mina 8)
Keep cool 8) 8)
MG-3 aka Rait

Re: Embleemide hoiustamine

Postitatud: 14 Juun, 2017 22:03
Postitas ambur123
Aitäh huvitava ja ühtlasi ka vajaliku teemapüstituse eest! See pilt peaks olema ühest tuletõrjekomando kollektsioonist, vist Lilleküla meeste oma, kui ma ei eksi.

Jagan arvamust, et teip, „komposteerimine” ja läbisegi koos krõpsukinnitusega hoidmine ei mõju embleemide tervisele hästi. Küllalt palju on levinud embleemide panemine stendiga seinale ja olen teiste meeste kogudelt märganud, et lisaks ülal kirjeldatule hakkab aja jooksul embleemide välimust kahjustama ka tolm ning UV-kiirgus päikesepaistest (lihtsalt öeldes pleegitab päike värvid lihtsalt ära). Mõned kummi/plasti materjalid hakkavad vabalt seistes keerduma ("krussi tõmbuma") ja jäävad ilusateks vaid väikese pressi albumis.

Mina olen läbi käinud lahtise kasti ja minigrip kottide etapid ning meeldinud pole ükski. Juba päris mitu aastat kasutan A4 mõõdus kilesid, millel neli 10x15 cm taskut ja neid saab kenasti kausta panna. Selliste mõõtmetega taskud on minu meelest kõige universaalsemad: sisse mahuvad ühtemoodi nii suuremad või paksemad eksemplarid kui ka väikesed, mida saab panna ühte taskusse nt 2-3 tk. Tavalise kahe rauaga kausta asemel kasutan nelja rauaga kaustasid, et kilede servad hoiaksid end kaustas ilusamini.

Kausta hoolikalt välja võtmisel ning õigesti hoidmisel ei kuku ka embleemid taskutest üldjuhul välja. Ning kui juhtubki kogusse sattuma mõni selline tegelane, mis plehku pista armastab, siis saab kiletasku ülemisse otsa sulgeda ühe-kahe väikese läbipaistva teibitükiga, mis desertööri takistavad ja ei riiva ka silma :)

Kaustade embleemide mahutavus sõltub nende paksusest, eeskätt sellest, kas tegemist tavaliste embleemidega või nendest 2x paksemate krõpsukinnitusega embleemidega. Kui kausta kilede/embleemidega mitte üle paisutada, siis näevad need kenad välja ja ei hakka nö laiali punnitama / lehvikut meenutama. Ühe kõvasti punnis kausta asemel tasub tekitada kaks kõhnamat, etn see-eest parema väljanägemisega kausta.

Kaustad soovitan osta ühekorraga täpselt samasugused (värv ja paksus) või siis vähemalt sama stiili, nii näevad nad riiulis ka kenad välja. Kes tahab, võib loomulikult katsetada eri värvidega, nt rohelised kaustad militaarvaldkonnale ja sinised kaustad politsei jm korrakaitse embleemide jaoks.

Selline on minu kogemus – eks igaüks leiab endale sobivama variandi.

Edu!

Re: Embleemide hoiustamine

Postitatud: 02 Juul, 2017 17:06
Postitas Dogger
Hoian juba aastaid kiletaskutes 10x15 ja ei ole probleemi olnud. Tavaliselt sulgen ülemised osad kirjaklambriga.