ERNA komandod Eestis 1941. aastal

Eestlased ning eestlastest koosnevad üksused, relvad, lahingud, varustus, autasud jne jne...
Vasta
arvolv
Liige
Postitusi: 539
Liitunud: 06 Okt, 2006 15:06
Asukoht: Seattle, WA, USA
Kontakt:

ERNA komandod Eestis 1941. aastal

Postitus Postitas arvolv »

Austatud foorumi koleegid;

Ajakiri "Kaitse Kodu (KK 2003-4 (46))" sisaldab artiklit, mis kirjeldab ERNA komando meeskondade 1941. aasta operatsioone Eestis. Oskaksite mind palun aidata leidmaks vastuseid järgmistele küsimustele.

A.) Saan ERNA/ERNA II ajaloodest nii aru, et üks ERNA grupp oli para-langetatud Eestisse (27/28 juuli 1941). Mis tüüpi hüppevorme kandsid need ERNA komandod? Kas need olid Soome või Saksa (Luftwaffe) hüppevormid?

B.) Osa neist Eesti meestest toodi Soomest Eestisse saksa (Luftwaffe) Heinkel He 111 lennukiga. Kas on teada mis selle lennuki Luftwaffe He 111 "Kennzeichen" oli? Kas Junkers Ju 52 transportlennukid osalesid ka nendes ERNA para-operatsioonides? Kas nende Ju 52 lennukite Kennzeichen'i andmed on teada?

C.) Kust ma saaksin leida mõned (kõrgema kvaliteediga) fotod nendest ERNA meestest hüppevormides ja/või nende transpordilennukitest?

Sooviksin väga joonestada ühte värvilitahvlit tüüpilisest ERNA komandost, kes siis kannab hüppaja vormi. Sooviksin kindel olla, et mul on joonisel kujutatud õige vormitüüp.

Suured tänud Teile juba ette abi eest.

Terv.;

ALV
arvolv
Liige
Postitusi: 539
Liitunud: 06 Okt, 2006 15:06
Asukoht: Seattle, WA, USA
Kontakt:

Re: ERNA komandod Eestis 1941. aastal (2)

Postitus Postitas arvolv »

Lgp. istorik;

Tänan väga jagatud viidete ja linkide eest. Leidsin neist üsna palju asjalikku ja huvitavat teavet, mis on mulle suureks abiks, kui valmistan ette oma värvilisi illustratsioone.

Terv.;

ALV
arvolv
Liige
Postitusi: 539
Liitunud: 06 Okt, 2006 15:06
Asukoht: Seattle, WA, USA
Kontakt:

Re: ERNA komandod Eestis 1941. aastal (3)

Postitus Postitas arvolv »

Lgp. istorik;

Veel kord, suured tänud Teile abi ja vihjete eest. Leidsin Teie jagatud lingist https://www.sshs.fi/binary/file/-/id/3/fid/691/ (ERNA-joukon
laskuvarjohypyt, Suomalaisten hyppykurssit sekä taisteluhypyt - Pasi PIRTTIKOSKI (autor)) - huvitava foto - mille järgi ma selle postitusele lisatud värvitahvli valmistasin. Ka Luftwaffe He 111 ja Ju-52 lennukite kohta oli seal palju head ja huvitavat infot.

Kui Teie aeg seda lubab, sooviksin palun väga teada, kas Teil on mugav tunne vaadata minu esitatud ilustratsiooni. Sooviksin kindlaks teha, nii palju kui võimalik, kas olen korralikult kõik vajalikud Soome sõjaväe ja Saksa Luftwaffe (hüppe) mundrite detailid oma värvitahvlisse integreerinud. Kahju vaid, et see allikfoto pole kõige parima kvaliteetiga.

Tänan väga.

Terv.;

ALV

----- Eemaldasin oma värvitahvli, sest leidsin mõned vead ilustratsioonis, mida ma parandada soovin. Uuendatud värvitahvel tuleb varsti. -----
Viimati muutis arvolv, 02 Mär, 2021 9:53, muudetud 1 kord kokku.
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36344
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: ERNA komandod Eestis 1941. aastal

Postitus Postitas Kriku »

Auväärt Arvo,

huvi pärast küsin, et mis plaan teil nende illustratsioonidega on? Kas te avaldate neid ka mujal kui siin?
arvolv
Liige
Postitusi: 539
Liitunud: 06 Okt, 2006 15:06
Asukoht: Seattle, WA, USA
Kontakt:

Re: ERNA komandod Eestis 1941. aastal (4)

Postitus Postitas arvolv »

Austatud Kriku;

Aitäh küsimuse eest. Hetkel, mul on umbes 1,3k värvitahvleid EW/LAT/LIT lennukitest valmistatud, pluss teiste riikide lennukeid (Brasiilia, Vene Impeerium/NL, Schveitsi, Kanada, jne), millel oli mingeid kokkupuuteid Balti riikidega. Sama ka mundritest, laevadest, lippudest, soomustehhnikast, jne. Kui lennuk/lipp/tank/jne on huvitav, on kuidagi EW'ga seotud, siis hea meelega jagan vahel oma illustratsioone MilNet foorumis (Tehnika foorumis - Arvo "käre-maru-vahva" Nurk/Toomas Türk'iga). Kunagi ei tea, kui keegi avaldab lisainfot - või näeb midagi joonistuses, mida mina parandama peaksin. Niiviisi, kõik võidavad läbi koostöö.

Alustasin oma (tõsisema) illustratsioontööga 1981. aastal, kui meil olid Seattle'i Lääneranniku Eesti Päevad (Seattle'i LEP). Ja ikka joonistan ... :) :)

Minu plaan on, et avaldan tulevikus mõned CD'd oma teksti ja värvitahvlite projektidest Balti sõjaajaloost (perioodist 1100AD kuni 1945AD - minu vanaema ei mäleta hästi, mis enne 1100AD juhtus). Mul on olemas liig-palju infot ja illustratsioone ühes (paber) raamatus avaldamiseks. Minu ilustratsioonid on ka osades Eesti raamatutes ilmunud; Põhjakotkad (PK1/PK2 - Toomas TÜRK/Toivo KITVEL); samuti on austatud härrad Mehis HELME ja Hanno OJALO avaldanud mitmeid minu värvitahvleid oma ilmunud raamatutes; jne.

Mul on ka umbes 700+ värvitahvlit valmistatud mitte-Balti riikide lennukitest, mitte-Balti sõjaajaloost. Neid olen esitanud Cross & Cockade International; The Aviation Historian; Wingleader ja ka Windsock/Datafile ajakirjades (pluss mõned teised väljaanded). Inglismaa kuniganna käsul valmistasin ka mõned kirjamargid Inglismaa lennunduse ajaloost Royal Mail'ile, mõned aastad tagasi. Need lennukid ajakirjadele on aga põhimõtteliselt 1MS lennukid; nagu Fokker D.VII, Sopwith 1F1/2F1 "Camel", Nieuport Nie. 17, Sikorski S-12, jne, lennumasinad. Neid valmistan koos oma koostööpartneri, Roger TISDALE'iga, Inglismaalt.

Loodan, et see selgitus aitab Teid.

Täna väga.

Terv.;

A
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36344
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: ERNA komandod Eestis 1941. aastal

Postitus Postitas Kriku »

Aitäh, täiesti!

Tohib küsida, kuidas te oma töid arhiveerite? Kas see kollektsioon koos allikatega on kuskil pilves süstematiseeritud kujul olemas?
Kasutaja avatar
istorik
Liige
Postitusi: 1042
Liitunud: 02 Mär, 2004 17:36
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Re: ERNA komandod Eestis 1941. aastal

Postitus Postitas istorik »

Tõepoolest, on tore Arvo värvilisi lennukipilte vaadata kmrd.Ojalo raamatust:
https://www.apollo.ee/kibeda-lopuni-luf ... desse.html
arvolv
Liige
Postitusi: 539
Liitunud: 06 Okt, 2006 15:06
Asukoht: Seattle, WA, USA
Kontakt:

Re: ERNA komandod Eestis 1941. aastal (5)

Postitus Postitas arvolv »

Lgp. istorik;

Olen väga tänulik Teie lahkete sõnade eest, mida jagasite minu illustratsioonide kohta.

Terv.;

A
arvolv
Liige
Postitusi: 539
Liitunud: 06 Okt, 2006 15:06
Asukoht: Seattle, WA, USA
Kontakt:

Re: ERNA komandod Eestis 1941. aastal (6)

Postitus Postitas arvolv »

Lgp. Kriku;

Kõik minu tähtsamad projektid, värvitahvlite file'id, teksti kollektsioonid koos allikatega (ajakirjad/fotod/raamatud/scan'id/jne), on salvestatud/valmistatud ühes arvutis, mis ei ole kunagi Internet'iga ühendatud. Inglise keeles siis - a stand-alone computer. Ma ei kasuta pilvesüsteeme, jne.

Tehnilislet, kasutan oma jooniste, värvitahvlite, kartograafiliste ja sõjaajaloo illustratsioonide valmistamiseks Adobe Photoshop ja Adobe Illustrator graafikaprogramme . Tekstide valmistamiseks aga kasutan tekstitöötlusprogrammi MSWord. Mulle, see on üks mugavuse küsimus. Viimaste aastate jooksul on loodud palju erinevaid graafikaorogramme - aga olen kindlaks jäänud siiani Adobe firma programmidele - kuna olen neid kasutanud juba 30 aastat ja nendega on mul kõige parem/mugavam valmistada vajalikke graafilisi elemente.

Nii palju kui võimalik/vaja, jagan oma mustandmaterjale teiste 'asjatundjatega/ekspertidega' enne, kes on rohkem kursis vajaliku teemaga kui mina. Näiteks, kui Erna ja soomepoiste mundrite värvitahvleid valmistan/valmistasin - siis jagasin mustandid ühe koleegiga, kellel on teravam silm, ta on teemaga paremini kursis kui mina :) :) :). Vahel pean ma 493.7128 korda koleegiga/koleegidega edasi-tagasi kirjutama/värvitahvleid/uuendatud illustratsiooni jagama, enne kui lõppresultaat on soovitud 96,7561% kuni 100,oo% täpsusega. Skype'i 'screen share' võimalus on üks hea abi-tööprogramm. Ainult läbi vaba info jagamise, profi koostööga, võidavad kõik - praegused ja ka tuleviku generatsioonid.

Loodan, et need mõned read aitavad Teid.

Terv.;

A
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36344
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: ERNA komandod Eestis 1941. aastal (6)

Postitus Postitas Kriku »

arvolv kirjutas:Kõik minu tähtsamad projektid, värvitahvlite file'id, teksti kollektsioonid koos allikatega (ajakirjad/fotod/raamatud/scan'id/jne), on salvestatud/valmistatud ühes arvutis, mis ei ole kunagi Internet'iga ühendatud. Inglise keeles siis - a stand-alone computer. Ma ei kasuta pilvesüsteeme, jne.
Pidasin silmas varundamist ja ligipääse. Hirmus kahju oleks, kui teie aukartustäratav töö juhusliku õnnetuse tõttu kaotsi läheks. Arvuti võib katki minna, maja võib põlema minna ja lõppude lõpuks oleme ju ka kõik surelikud.

Ühtlasi vabandan teema solkimise pärast. Kui vaja, liigutan oma küsimuse siit ära.
arvolv
Liige
Postitusi: 539
Liitunud: 06 Okt, 2006 15:06
Asukoht: Seattle, WA, USA
Kontakt:

Re: ERNA komandod Eestis 1941. aastal (7)

Postitus Postitas arvolv »

Lgp. foorumi koleegid;

Siin (http://www.elisanet.fi/fmp/fmpg_lw_lfl1_41.html; paragr. Kommando Luonetjärvi) on kirjutatud, et mõned Eesti Erna komandod transporditi (saksa) õhutranspordiga Soomest Eestisse Juulis, 1941. aastal. Saksa Luftwaffe tegi Eesti komando meeskondadele kättesaadavaks vähemalt neli Saksa lennukit. Õhutranspordi eest vastutas Luftwaffe rühmitus Aufkl. Gr. (F) / Ob. d. L.; Kennzeichen "T5+"):

Heinkel He 111/P-2:

T5+RH
T5+WH
T5+YH

Junkers Ju 52/3m:

T5+AB

Lisatud all, palun leidge minu värvitahvel selle saksa Aufkl. gruppi Junkers Ju 52/3m lennukist Teie hindamiseks. Kuna ükski allikafoto pole mulle end veel analüüsimiseks kättesaadavaks teinud - palun pidage meeles, et see värvitahvel tähistab "kunstniku parima oletuse". Jagan oma Heinkel He 111/P-2 värvitahvleid sellest "T5+" gruppist hiljem.

Tänan väga.

A
Manused
Junkers Ju 52 T5+AB Aufkl Gr (F)  ObdL 1941 PORT v1 (1050px).jpg
arvolv
Liige
Postitusi: 539
Liitunud: 06 Okt, 2006 15:06
Asukoht: Seattle, WA, USA
Kontakt:

Re: ERNA komandod Eestis 1941. aastal (8)

Postitus Postitas arvolv »

Lgp. foorumi koleegid;

Lisan tekstile juurde, Teile hindamiseks, oma uuendatud värvitahvli (v2) Eesti Erna komandost.

Terv.;

A
Manused
EW ERNA FSJ 1941 w and wo Helmet v2 (1050px).jpg
kulda18
Liige
Postitusi: 166
Liitunud: 13 Mär, 2004 16:34
Kontakt:

Re: ERNA komandod Eestis 1941. aastal

Postitus Postitas kulda18 »

Võimalik, et abiks võiks olla Toomas Hellati (elulugu https://et.wikipedia.org/wiki/Toomas_Hellat) poolt kirjutatud raamat "Luuraja aruanne KGB-le" (esimene gooGlist leitud link: https://www.apollo.ee/luuraja-aruanne-kgb-le.html). Ta oli koos Ülo Jõgiga üks nendest, kes langevarjuga alla visati.
Te ei usu mind juba siis, kui ma räägin maistest asjadest, kuidas te usuksite siis, kui ma teile räägiksin taevaseid asju?" Joh. 3,12
arvolv
Liige
Postitusi: 539
Liitunud: 06 Okt, 2006 15:06
Asukoht: Seattle, WA, USA
Kontakt:

Re: ERNA komandod Eestis 1941. aastal

Postitus Postitas arvolv »

Lgp. kulda18;

Tänan Teid väga Toomas HELLATI raamatu info eest.

Terv.;

A
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 1 külaline