www.militaar.net

Militaarteemad minevikust kaasaega
Tänane kuupäev 27 Nov, 2021 6:17

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi [ DST ]
Tee uus teema Vasta teemale  [ 42 postitust ]  Mine lehele 1, 2, 3  Järgmine
Autor Sõnum
 Teema pealkiri: MARSSAL MANNERHEIMI ARHIIV
PostitusPostitatud: 24 Mär, 2005 23:19 
Eemal
Liige
Kasutaja avatar

Liitunud: 17 Okt, 2004 11:19
Postitusi: 147
Asukoht: Pärnu
MARSSAL MANNERHEIMI ARHIIV


Soome ohvitser Vilhau Tahvanainen valdas mitut keelt, oli Soome luureagent ja erikuller, kes täitis marssal Mannerheimi eriülesandeid. Ta tegi Mannerheimi käsul koopiad kõigist hangitud luureandmetest ja tähtsatest dokumentidest, mis hiljem tema valdusse jäid.
Soome president Paasikivi, kes 1945. aastal jättis Soome edasise saatuse Nõukogude Liidu otsustada, nõudis Vilhau Tahvanaiselt surmaähvardusel, et see ei publitseeriks neid N. Liitu rängalt süüdistavaid materjale, ega reedaks nende olemasolu mitte kellelegi. Nii ei saanud Tahvananinen neid materjale avalikustada ja andis need edasi autoriteetsele ning usaldusväärsele ohvitserile V. O. Oramale, soovitades, et see need esimesel võimalusel avaldaks.
Kuid ka Oramal ei õnnestunud tollal Soomes valitsenud poliitilistes tingimustes Mannerheimi sõjalisi luurematerjale publitseerida, kuna Paasikivi järglane Urho Kaleva Kekkonen viis läbi nõukogude sõbralikku poliitikat. Nii oli ka Orama sunnitud oma kõrge ea ja halva tervise tõttu need materjalid omakorda edasi andma erumajor Hautamäkile, kes nimetatud materjalide publitseerimisega tegelema asus.

Soome marssal Mannerheimi poolt kogutud luureandmete põhjal oli N. Liidul 1940. aastal olemas järgmine tegevuskava:
1. Lääneriikide vaikival nõusolekul pidi Punaarmee 1940. aasta märtsis okupeerima ja annekteerima Soome. Balti riigid pidi Nõukogude Liit okupeerima ja annekteerima hiljemalt 1940. aasta maikuu lõpuks.
2. 1940 kevadel pidi Prantsusmaa koos Hollandi ja Belgia vägedega alustama sõjategevust Saksamaa vastu. Samal ajal pidi toimuma Inglise-Prantsuse invasioon Norrasse ja sealt edasi Taani ning Lõuna-Rootsi, kus oli ette nähtud luua Saksamaa vastu alustatava sõja lõunarinne.
3.Jugoslaavia pidi ründama Saksamaad "Böömi hobuseraua" kaudu, mida tõendasid 1940. aastal La Charités Prantsuse kindralstaabis sakslaste kätte saagiks langenud dokumendikaustad.

9. märtsil 1940 saatis Saksa välisasjade minister von Ribbentrop marssal Mannerheimile ametliku kirja, mis kandis riigimarssal H. Göringi ja von Ribbentropi allkirja. Selle Mannerheimi arhiivi säilikuna K/8/24 signeeritud dokumendi sisu oli järgmine:

Soome marssalile C. G. E. Mannerheimile.
Saksa Riigi valitsus andis 07.03.40 selle kohta informatsiooni, et eksisteerib Saksamaa vastu suunatud Inglise - Vene rünnakuplaan, mis näeb ette invasiooni Balti riikides ja Skandinaavias. Saksa valitsus ei taha oodata, kuni see plaan realiseerub. Ta ei ole mingil juhul nõus sellega, et sõjalised operatsioonid kanduksid Saksa Riigi territooriumile.
Inglise-Prantsuse invasiooni ennetamiseks ja Norra ning Taani okupeerimise takistamiseks rakendab Saksamaa preventiivseid abinõusid. Kui Vene sõjaväed peaksid Botnia lahest (Põhjalahest) alustama rünnakut Soomele ja Rootsi rannikule, okupeerivad Saksa sõjajõud Norra ja Taani. Saksa õhujõud alustavad niisugusel juhul ka otsemaid õhurünnakuid nende Soome territooriumi osadele, kust Vene vägede pealetung lähtub.
Kui Soome soovib Vene vägedele vastupanu osutamisel Saksa vägedelt abi, peab ta Saksa valitsusele esitama järelpärimise, kas viimane on õhujõududega toetamisega nõus. Saksa valitsus palub õhujõudude toetuse soovist teatada otse Riigi välisasjade ministrile.
Berliin, 02. 04. 1940
Hermann Göring J. von Ribbentrop


Sellele dokumendile olid lisatud järgmised materjalid:
1. Fotokoopia Stalini ja Churchilli allkirjadega varustatud sõjalisest salalepingust 15. oktoobrist 1939. Sinna juurde kuuluvad dokumendi realiseerimise plaanid;
2. Skandinaavia aerofotod strateegilist ja taktikalist laadi märkmetega Inglise ja Prantsuse vägede põhja poolt Saksa Riigi piiride poole plaanitavate sõjalis-operatiivsete liikumiste kohta;
3. Lääne ja Ida ühise, Saksa Riigi vastu kavatsetava sõja organiseerimise ning teostamise selgitus. Dokumendi juurde on lisatud järgmised skeemid:
a) Aerofoto koopia liitlaste operatiivplaanide kohta Norras;
b) Skeem kaardil Saksa Riigi neljal rindel sõjalisse haardesse võtmise kava kohta. (Põhjarindel, Lääne-Prantsusmaa ja Belgia-Hollandi rindel, Jugoslaavia rindel Balkani poolsaarel ja Nõukogude Vene pearindel.)
4.Pärast seda, kui Nõukogude Liit on Soome okupeerinud ja Briti-Prantsuse ekspeditsiooniväed Norra, Taani ning Lõuna-Rootsi hõivanud, koostab ühine kindralstaap alljärgnevas järjestuses toimuvate ühiste ofensiivpealetungide ajaplaani.
5. Inglise ekspeditsiooniarmee üksused Põhja-Prantsusmaal marsivad koos Prantsuse armeega Belgiast läbi ja asuvad siis Reini rindel rünnakule. Samal ajal alustavad Vene väed Tšehhoslovakkiast ja Poolast pealetungi. Hollandi ja Belgia on lubanud osaleda selles ühises, Saksa Riigi vastu suunatud ofensiivis.
6. Inglismaa ja Prantsusmaa merejõud isoleerivad Saksa sõjalaevastiku, tõkestades põhjapoolse Põhjamere ja Doveri ning Calais' harukanali kuni Saksa armee kahjutuks tegemiseni.
7. Peamine rünnak Saksamaale tuleb plaani järgi Skandinaaviast Taani ja Baltikumi kaudu. Operatsioonide kindralstaap jääb Pariisi, kus ta otsekohe tegevust alustab.
8. Prantsuse ja Inglise õhujõudude ühine kindralstaap moodustab otsekohe koos Nõukogude Vene õhujõudude kindralstaabiga töörühma, mille operatiivseks eesmärgiks on anda Saksa õhujõududele hävitav löök, et seejärel ühiselt alustada maismaaoperatsioone.
9. Kokkuleppes kirjapandud klausel Soome võimaliku abistamise kohta põhineb 1939. aasta suvel Krimmi salakohtumisel saavutatud Churchilli ja Stalini omavahelisel sobimusel (Inglise Norra invasioon).
10. Sõjalisele salaleppele on Nõukogude vene kindralstaabi nõudmisel lisatud merekaardid, kus on märgitud Norra vetes asuvad miiniväljad. Royal Navi alustab Norra vete mineerimist 5.-6. aprillil 1940. Lisatud kaart tähistab oma merejõudude jaoks miinidest vabaks jäetud veeteid.

Mannerheimi salateenistuse andmetel oli Briti admiraliteet kinnitanud oma valmisolekut NSV Liiduga 15. okt. 1939 sõlmitud kokkulepete täitmiseks ning andnud nõusoleku Soome annekteerimiseks N. Liidu poolt, mis pidi algama 15. mail 1940.
Briti admiraliteet ja Inglise valitsus olid Norra ja Taani okupeerimise tähtajaks määranud 14 -15. mai 1940. Sündmuste edasise arengu käigus otsustati see tähtaeg tuua 1940. aasta märtsi keskele. Tegelikult aga pidi operatsioon algama 8. - 10. aprillil 1940. Briti-Prantsuse invasioonikavad nägid veel ette Lõuna-Rootsi okupeerimise koos Göteborgi linnaga. Merel oli Briti admiraliteedil kavas kuningliku laevastiku abil sulgeda Saksa sõjalaevadele Põhjameri, Skagerrak ja Kattegat.

Kuid Hitler nurjas need lääneriikide ja N. Liidu rünnakuplaanid, andes käsu välksõjakäikude alustamiseks, et päästa Saksamaa ja Euroopa punase teerulliga lömastamisest. 9. aprillil andis Hitler käsu operatsiooniks "Weserübung" (Taani ja Norra sõjakäiguks) ja alustas 8. mail 1940 läänes ohtlikku sõda kahel rindel. Samal ajal kui Wehrmacht võitles Norras, alustas Hitler 10. mail 1940 sõda Prantsumaa vastu.
Mõlemad Saksamaa poolt alustatud välksõjad ajasid nurja N. Liidu ja lääneliitlaste Saksamaa ründamise plaanid ja Nõukogude ning liitlaste sõjaline alians oli sunnitud muutma oma Saksamaa alistamise strateegilist kava.

Kas kellegil on andmeid ülaltoodud materjalide publitseerimise kohta Soomes?

_________________
Võitjal on alati õigus?


Üles
 Profiil Saada privaatsõnum  
 
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: 25 Mär, 2005 1:38 
Eemal
Liige

Liitunud: 28 Dets, 2004 21:45
Postitusi: 2150
Justkui sai vastavale Hautamäki rootsikeelse raamatu I odsale teemas "Kes alustas II ms" 1-l lehel viidatud.... Kuidas on lugu II köitega, pole aimugi.

Erkki Hautamäe raamatu saksakeelne kirjastamisleping on tehtud ja soomekeelne on trükivalmis.

Muide, ühes selle raatuga seotud foorumis väidetakse, et Churchilli paberite salajashoiu aega pikendati hiljuti aastani 2065.

Üsna kummaline on, et Hautamäe raamat pole vähemalt Interneti otsingute järgi tekitanud miskit vastukaja, enamasti mainitakse seda vaid kirjandusloeteludes.

Aga kommenteeritakse näiteks nii:

"According to a recent poll the greatest man o Finland through the ages was Marshal Carl Gustaf Mannerheim. An odd book on Marshal Mannerheim is based on what is claimed to be years of research. But it turns out that the author, Erkki Hautamäki, is not able to substantiate the cintents of his sources. He claims that his book is based on the secret file S-32, which since long has disappeared in Finnish archives. He claims that there was not only the secret Molotov-Ribbentrop pact, but also a secret pact between the West and the Soviet Union, making Adolf Hitler a mere pawn in the great game. The story is hard to believe. And file S-32 is not shown."

http://www.contra.nu/English051.html

Oleks pidanud Akateemisest Kirjakauppast ikka raamatu ära ostma, saaks midagi sisulist ka lisada. Esialgu olen aga kõige selle raamatuga seostuvaga ettevaatlik.


Üles
 Profiil Saada privaatsõnum  
 
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: 25 Mär, 2005 1:51 
Eemal
Liige

Liitunud: 28 Dets, 2004 21:45
Postitusi: 2150
(Ega ma täpselt ei tea ka, mida Churchilli arhiivi salastamisega silmas peeti, mis mahtu või mis dokumente sellest. Arhiiv ise

http://janus.lib.cam.ac.uk/db/node.xsp? ... GBR%2F0014 )


Üles
 Profiil Saada privaatsõnum  
 
 Teema pealkiri: Manneheimi arhiiv
PostitusPostitatud: 25 Mär, 2005 12:50 
Eemal
Liige
Kasutaja avatar

Liitunud: 17 Okt, 2004 11:19
Postitusi: 147
Asukoht: Pärnu
Antud teemal kirjutas ka Austrias ilmuv sõdurileht

Pilt
Et Churchilli arhiiv on salastatud, on loogiline. Samuti on Inglismaal kuni 2017. aastani salastatud ka Rudolf Hessi materjalid. Nende avalikustamine tooks arvatavsti päevavalgele tegeliku tõe II Maailmasõja kohta. Selle kohta on Churchill öelnud: "Laske kõik asjaosalised enne ära surra!"

_________________
Võitjal on alati õigus?


Üles
 Profiil Saada privaatsõnum  
 
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: 25 Mär, 2005 15:58 
Eemal
Liige
Kasutaja avatar

Liitunud: 17 Okt, 2004 12:38
Postitusi: 1961
tegelikult siinkohal ilmselt on palju asju veel ootavad oma aega.

näiteks, see et esimesed karavannid liitlaste abiga olid Ilnglismaa sadamatest väljunud enne 22 juuni 1941. Või see, et Churchill oskas ühemõtteliselt võtta oma seisukoha 22 juunil, ilma mingite kõhklusteta.
Ühe sõnaga teema mis kindlasti praegu on piisavalt huvitav.

Muu hulgas on väga huvitav teema Jugoslaavia paleepööre mida korraldasid NL ja UK luured koos.


Üles
 Profiil Saada privaatsõnum  
 
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: 25 Mär, 2005 17:01 
Eemal
Liige

Liitunud: 06 Mär, 2004 23:58
Postitusi: 57
Asukoht: IV
Veidi lugemist :
http://www.rian.ru/analytics/20050322/39555512.html
http://rian.ru/analytics/20050315/39522674.html
http://rian.ru/analytics/20050201/14798239.html


Üles
 Profiil Saada privaatsõnum  
 
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: 26 Mär, 2005 0:18 
Eemal
Liige
Kasutaja avatar

Liitunud: 23 Veebr, 2005 20:33
Postitusi: 694
Asukoht: Tartu
Selle info valguses muutub natsi-Saksamaa ründajast hoopis kaitsjaks. Aga milline on USA roll selles asjas? Kuidas lootsid inglased, prantslased oma olematute armeedega sõda korraldada? De Gaulle raamatust selgub, et Prantsusmaa polnud valmis mingiks sõjaks.
Venelastel oli juba revolutsioonist alates plaanis punast kukke Euroopasse levitama tulla.

_________________
... käituge nii, nagu oleks te üksi ja sõda algaks homme.


Üles
 Profiil Saada privaatsõnum  
 
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: 26 Mär, 2005 5:02 
Eemal
Liige
Kasutaja avatar

Liitunud: 01 Veebr, 2005 16:29
Postitusi: 2238
Milline oli USA roll seda tahaksin ka mina teada? Kui ma ei eksi, siis isegi Suvorov on selle küsimuse esitanud. Miks USA aitas nii palju N-Liitu juba enne seda, kui ta polnud sõtta astunudki?


Üles
 Profiil Saada privaatsõnum  
 
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: 26 Mär, 2005 19:43 
Eemal
Liige

Liitunud: 13 Dets, 2004 23:14
Postitusi: 953
http://www.mannerheim.fi/13_erity/s_arkist.htm
Mannerheimin ülemjuhatajaarhiiv ja osa tema eraarhiivist on säilitamisel Soome Rahvusarhiivi Gustaf Mannerheimi kollektsioonina.


Üles
 Profiil Saada privaatsõnum  
 
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: 26 Mär, 2005 19:48 
Eemal
Liige
Kasutaja avatar

Liitunud: 17 Okt, 2004 12:38
Postitusi: 1961
naiivne küsimus.

USA roll ning super-eesmärk oli saada selleks milliseks ta on saanud IIMS lõpuks.

IIMS tulemuseks maailma juhtivatel jõududek oli järgmine seisukord:

Ühinenud Kuningriik - majanduslikus kollapsis, täiesti sõltuv ühendriikidest, vältimatult lagunev impeerium

Prantsusmaa - on läbielanud suurima häbiperioodi oma ajaloo jooksul. On praktiliselt igaveseks kustunud maailma juhtivate suurriikide hulgast

Saksamaa - totaalselt hävinenud, kaotanud suur osa oma territooriumilt, ülejäänud osa jagatud kaheks, sisuliselt, kaotanud suure osa oma iseseisvusest.

NLiit - veelgi totaalsemalt hävinenud kui Saksamaa

Japan - totaalselt hävinenud, täiesti okupeeritud, kaotanud kõik oma kolooniad

Ameerika Ühendriikid - kaotanud alla 0.3% oma elanikkonnast, sõja jooksul majandus oli teinud suure arengu nii mahtude kui ka tehnoloogia osas. Kogu sõja jooksul ameerika pinnale oli kukkunud 2 aviapommi. Sõja tulemuseks saanud hulganisti territooriume üle kogu maailma.

Nii et tehke omad järeldused


Üles
 Profiil Saada privaatsõnum  
 
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: 26 Mär, 2005 22:07 
Eemal
Liige
Kasutaja avatar

Liitunud: 23 Veebr, 2005 20:33
Postitusi: 694
Asukoht: Tartu
Minu arvates see asi nii selge polnud. Ameeriklased ei tahtnud mingit sõda, kogu majandus oli orienteeritud rahuaja toodangule ja armee ei olnud paremas seisus kui Prantsusmaal. Korralike tankivägesid ei tekkinud enne Pattoni vägitegusid 1943, merevägi pidas üsna tasavägist võitlust Vaiksel ookeanil - ainukesena oli pädev õhuvägi. Pärast liidu sõlmimist inglastega pandi kõik rattad sõjatööstuse heaks pöörlema ja hakkas toimima suurte numbrite seadus. Ameerika vaenlased oskasid hinnata selle riigi tootmisvõimsusi samas, kui NSVL tootmis- ja organiseerimisvõimet sakslased selgelt alahindasid, kuid ilma liitlaste abita oleks 1942 sõda Venemaal läbi olnud.

_________________
... käituge nii, nagu oleks te üksi ja sõda algaks homme.


Üles
 Profiil Saada privaatsõnum  
 
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: 26 Mär, 2005 22:20 
Eemal
Liige
Kasutaja avatar

Liitunud: 17 Okt, 2004 12:38
Postitusi: 1961
Mul on muidugi kohe tekkis tagasihoidlik küsimus:
mida NLiit sai liitlastelt kuni 42 aasta lõpu. Aga see selleks.


Üles
 Profiil Saada privaatsõnum  
 
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: 26 Mär, 2005 22:30 
Eemal
Liige

Liitunud: 28 Veebr, 2005 22:00
Postitusi: 52
Asukoht: saaremaa
Ameeriklased on kavalad: kui esimene maailmasõda nad müüsid liitlastele oma toodanguid ja said oma võlgadest euroopas lahti, siis ehk teises maailmasõjas tahtsid juba kasumit. Muidugi oli palju muid pöhjuseid aga kas see võis olla üks nendest.


Üles
 Profiil Saada privaatsõnum  
 
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: 27 Mär, 2005 3:22 
Eemal
Liige
Kasutaja avatar

Liitunud: 01 Veebr, 2005 16:29
Postitusi: 2238
Ma olen kuulnud versiooni(ei ole ise seda uurinud ega asjas kindel), et ameerika toetas venemaad sõjaliselt juba enne seda, kui see Saksamaaga ültse sõtta astus. Miks? Arvatakse, et Stalinil oli mingil määral võim Roosevelti üle. Ei tahaks seda hästi uskuda. Kuid imelik on see, et venemaad nii aktiivselt toetati. Punane venemaa oli USAle sama vastik nagu saksamaalegi. Ei sallinud neid kommunist tegelikult ükski riik. Oleks USA tahtnud ainult raha asja pealt teenida oleks võinud ju ka sakslastele relvi müüa. Oleks nad aga võimu tahtnud poleks vaja olnud venelast toetada ja hiljem, kui saksa ja venemaa üksteist madistades tümaks teinud on tule ja valluta rahulikult kogu euroopa. USA käitumine teises maailmasõjas on kummaline. Eriti just sõja lõpus. Külma sõja üks põhjus oli ju see, et venelased okupeerisid terve ida euroopa, isegi pool saksamaad. Samas 45a oli piisavalt euroopas usa vägesid, et venelased sinna kus on nende koht stepidesse tagasi lüüa. Tähtis fakt on ka see, et tol ajal oli USA-l ainukesena aatompomm, Hiroshima põhjal on ka näha, et seda ei kardetud kasutada. Ometigi ei löödud venelast euroopast välja? Selle asemel algas hoopis pikk ja kohati verine külm sõda.


Üles
 Profiil Saada privaatsõnum  
 
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: 27 Mär, 2005 14:45 
Eemal
Liige
Kasutaja avatar

Liitunud: 31 Jaan, 2005 20:45
Postitusi: 1378
Asukoht: Planeet Maa
denis23 kirjutas:
Mul on muidugi kohe tekkis tagasihoidlik küsimus:
mida NLiit sai liitlastelt kuni 42 aasta lõpu. Aga see selleks.


Tagasihoidlik vastus:
tohutu ports sooja pesu. 1941/42 oli ebatavaliselt külm talv ja pesu kulus marjaks ära.
Lihakonservid. Massiliselt.
See kõik oli PA kasutuses juba dets.41.
Natuke hiljem siis autod-tankid-lennukid jvpm

_________________
TÕDEONAJATÜTAR


Üles
 Profiil Saada privaatsõnum  
 
Näita postitusi eelmisest:  Sorteeri  
Tee uus teema Vasta teemale  [ 42 postitust ]  Mine lehele 1, 2, 3  Järgmine

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi [ DST ]


Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 1 külaline


Sa ei saa teha uusi teemasid siin foorumis
Sa ei saa postitustele vastata siin foorumis
Sa ei saa muuta oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa kustutada oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa postitada siin foorumis manuseid

Otsi...:
Hüppa:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Eestikeelne tõlge phpbb.ee poolt