MARSSAL MANNERHEIMI ARHIIV

Eestlased ning eestlastest koosnevad üksused, relvad, lahingud, varustus, autasud jne jne...
Kasutaja avatar
nublu
Liige
Postitusi: 926
Liitunud: 16 Dets, 2003 19:25
Kontakt:

Postitus Postitas nublu »

Hm, jälle üks huvitav teema, mis algsest pealkirjast on juba ei tea kus ära käinud ning läheb aina edasi :wink:

Aga tööteenistusest rääkides - see oli kohustuslik kõigile teatud vanuses Idaalade noortele (nagu tegelikult ka sakslastele). Kui veidi Eesti ajalugugi meelde tuletada, esimesed mobilisatsioonid Eesti Leegioni tehti ka tööteenistusse võtmise käigus. Teatud aastakäigu noortel oli kohustus minna tööteenistusse ning sinna võtmisel esitati esimese küsimusena - äkki soovite astuda hoopis vabatahtlikult Eesti Leegioni ning saada tööteenistusest vabastus. Mida paljud meessoost noored ka tegid.

Kuhu tööteenistusse võetud tööle saadeti, see oli juba Reichi ametnike määrata. Võimalik et mingis osas oli ka noorel ise mingi valikuvabadus..

Tagasitulek peale sõja lõppu. Sugugi mitte kõik tööteenistuslased ei sattunud kuhugi vangilaagrisse. Lugege taas eesti veteranide raamatuid. Kuidas leegioni poisid tsvilistidena tagasi üritasid pöörduda ning pöördusidki. Liikumine Saksamaal ning Poolas oli suht vaba, kui vähemalt mingigi ametlik paber pundi peale olemas oli. Suure kodumaa piiril pisteti kõik tulijad filtratsioonilaagrisse, kus toimus esimene puistamine. Paljud pääsesid juba sealt koju. Kaasa arvatud mitmed eestlased, kes tegelikult olid teeninud sõjaväes, kuid olid suutnud muud paberid hankida ning ülekuulamistel veenvat juttu veeretada. Osa rändas sealt edasi mitmetesse "tööpataljonidesse" ning muudesse sarnastesse formeeringutesse, mis samuti ei asunud Siberis ning olid elatustasemelt paremal järjel ka neist filtratsioonilaagreist. Ning vaid väike osa tegi tõesti sõidu Siberi avarustesse...
Kasutaja avatar
denis23
Liige
Postitusi: 1961
Liitunud: 17 Okt, 2004 11:38

Postitus Postitas denis23 »

Memm pöördus koju tagasi, tagasiteel võtsid punarmeelased talt kõik sakslaste poolt antud kingitused (bingo!!) :P
siis kodukülas oli tal mingi vestlus NKVD-s mis lõppes mingi toimikuga, kuna alles 90-lõpus just Pskovi Oblasti FSB suutis seda toimiku abil tõestada komisjonile mis jagas saksa raha see et memm oli sunnitööl.

Aga peale vestlust ma sain aru lasti teda minna.
Kasutaja avatar
hugo1
Liige
Postitusi: 2238
Liitunud: 01 Veebr, 2005 15:29
Kontakt:

Postitus Postitas hugo1 »

jopas Su memmel, et spioonina kinni ei pandud
Kasutaja avatar
denis23
Liige
Postitusi: 1961
Liitunud: 17 Okt, 2004 11:38

Postitus Postitas denis23 »

vaata, minu sugulaste saatus üldse ei satu eriti selle "common opinioniga" mis on praegu välja kujunenud.

Vanaisa (ema poolt) : tuli üksi piiramisrõngast välja - teel hospitali kaotas dokumentid.
Hetkel kehtiv arusaam: pidi olla maha lastud nagu saksa spioon
Reaalsuses: jõudis peale kontrollimist oma väeossa tagasi

Naise vanaema: läks vabatahtlikult Saksasse tööle
Hetkel kehtiv arusaam: pidi olema saadetud Siiberisse nagu kodumaa reetur
Reaalsuses: peale poolteise aasta elamist oma külas kutsuti kohaliku MGB osakonna, kus tehti vestlus ning lasti tagasi

Vanaisa (isa poolt): tuli piiramisrõngast välja
Hetkel kehtiv arusaam: pidi olema saadetud filtreerimislaagri või trahviroodu
Reaalsuses: sai Punase Tähe ordeni

Vanaisa vanem vend (isa poolt): tsaariarmee ohvitser. Liitus bolsevikega 1917a. Teenis vastuluures. Arreteeritud 1938a.

Hetkel kehtiv arusaam: pidi olema maha lastud koos kõikide sugulastega.
Reaalsuses: istus 3 aastat, 1940 lasti vabaks. Suri loomuliku surma
Vaikal
Liige
Postitusi: 147
Liitunud: 17 Okt, 2004 10:19
Asukoht: Pärnu
Kontakt:

Postitus Postitas Vaikal »

denis23 kirjutas:Aga siis ei tohi unustada ka neid miljoneid orjad keda jõuga veeti sunnitööle Saksamaale - nende hulgas ka näiteks minu naise vanaema, kes oli tol ajal 17 aastane.
Siintoodu läheb küll antud teemast mööda, kuid tahan Denisi jutule lisada, et ka N. Liidu tööstus seisis püsti vaid vangide toel. Kuni 1954. aastani oli Venemaal tuhandeid sunnitöölagreid. Viibisin alates 1945. a. sõjavangina Norilski 7. laagris. Juuresoleval kaartil on Norilski laagrid tähistatud vaid kahe punase täpiga:
http://www.hot.ee/vaikal/nsvl.jpg
Kuid tegelikult oli Norilskis üle 30 laagripunkti, millele lisandusid veel eraldi asunud osakonnad. :!:
Ka toodi Norilskisse palju Saksamaale tööle viidud vene naisi, kes Punaarmee poolt "vabastatuina" hoopis sunnitöölaagritesse sattusid. Kuid neid polnud ainult mitte Norilskis. Rääkimata juba tuhandetest sakslaste kätte vangi langenud punaväelastest, keda süüdistati "kodumaa reetmises". Meid, lennuväepoisse, viidi Norilskisse Kuramaa "kotist" ja meie ešelon koosnes valdavalt punaväelastest "reeturitest".

1945 toodi Norilski ka tuhandeid Saksa naisi ja tütarlapsi, kes olid lihtsalt kinni võetud ja ilma mingi süüdistuseta polaarjoone taha sunnitööle toodud. Mul oli võimalus nendega töötsoonis kokku puutuda ja see, mida nad Saksamaale jõudnud Punaarmee "vägitegudest" rääkisid, ei kannata kirjasõnas väljendamist...

Üht-teist ise läbielanuna ja näinuna tahan öelda, et kõik polnud alati hoopiski nii, nagu nüüd kirjutatakse ja räägitakse.
Viimati muutis Vaikal, 31 Mär, 2005 14:40, muudetud 2 korda kokku.
Võitjal on alati õigus?
Kasutaja avatar
hugo1
Liige
Postitusi: 2238
Liitunud: 01 Veebr, 2005 15:29
Kontakt:

Postitus Postitas hugo1 »

denis23.
Kui Su suguvõsa elas tollel aja N-Liidus oleks huvitav teada, kui palju Su suguvõsas neid oli, kes tol ajal laagrites istusid. Siiamaani olen Su jutust aru saanud, et Stalini ajal polnud suurt häda midagi.
Isiklikult kaldun arvama, et need sugulased kellest Sa rääkisid, neil väga vedas. Siis kas Su naise vanaema MGB osakonnas tõesti ütles, et ta oli VABATAHTLIKULT tööl Saksamaal.
Arusaamatu on mulle see, et varasemas postituses Sa ütlesid, tsiteerin:
Aga siis ei tohi unustada ka neid miljoneid orjad keda jõuga veeti sunnitööle Saksamaale - nende hulgas ka näiteks minu naise vanaema, kes oli tol ajal 17 aastane. ????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????
Hiljem Sa väidad, tsiteerin:
Naise vanaema: läks vabatahtlikult Saksasse tööle
Hetkel kehtiv arusaam: pidi olema saadetud Siiberisse nagu kodumaa reetur
Reaalsuses: peale poolteise aasta elamist oma külas kutsuti kohaliku MGB osakonna, kus tehti vestlus ning lasti tagasi ?????????????????????????????????????????????????????????????????
Ma tõesti ei saa aru kas Su naise mõlemad vanaemad viidi Saksasse üks sunduslikult orjaks teine läks vabatahtlikult kaasa???????
Või teine võimalus, mis mulle pähe kargas on, et kaitset tolle aegset vene võimu ja moonutad fakte?
Kasutaja avatar
denis23
Liige
Postitusi: 1961
Liitunud: 17 Okt, 2004 11:38

Postitus Postitas denis23 »

minu sugulastelt istus NLiidu ajal kaks, see sugulane kellelt ma räägin, ning veel üks, aga see oli peale sõda, mingi 1947-1953 perioodil.

Naise vanaema puhul on asi keerulisem. Saadeti neid sundkorras, kuid oli võimalik ennast peita, haigeks rääkida, välja osta. Aga seda ei ole tehtud, kuna külas oli nälg ja terror, ning eelstati minna saksamaale. Aga kõikidele ei ole nii vedanud.
propatria
Moderaator
Postitusi: 1522
Liitunud: 04 Mai, 2004 15:36
Asukoht: Dorpat
Kontakt:

Postitus Postitas propatria »

Selgitage lähemalt, kuidas need viimased postitused on seotud Mannerheimi ja tema arhiiviga?

Või pärinevad need andmed otse sealt arhiivist? :lol: :lol: :lol:

Kui aga nii pole, läheb mölaks minev teema lukku :evil:

Moderaator
Hea sõna ja pussiga saavutab enamat, kui lihtsalt hea sõnaga...
-term-
Uudistaja
Postitusi: 27
Liitunud: 26 Mai, 2005 15:31
Kontakt:

Mannerheim ja Aadu külaskäik

Postitus Postitas -term- »

Mannerheimist ja sellest kuidas Aadu teda külastas.

http://www.stonyroad.de/forum/showthread.php?t=3060
Kasutaja avatar
de Armani
Liige
Postitusi: 130
Liitunud: 06 Juul, 2006 10:30
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Postitus Postitas de Armani »

Mul tekkis seda arhiivi ja kommentaare lugedes küsimus, et miks Curchill sõlmis lepingu Staliniga.
Just vaatasin NTV mir-i pealt ühte saadet, kus siis räägiti venemaal ja endises Nliidus tegutsenud bandedest ja mis välja tuli, "vor zakone"-de seas liigub legend, et esimene "vor zakone" polnud keegi muu, kui J. Stalin ise, kes kirjutas siis "vor zakone" koodeksi, hiljem avastas, et niiviisi on tore ka riiki valitseda.
Miks eriti ei taheta, et avaldatakse Mannerheimi arhiivi ja miks on Churchill nn. arhiiv suletud, mul on selline kahtlus, et kui neid dokumente uurida tuleb välja lihtne asi, nimelt teatud kamp pesi lihtsalt NLiidus raha ja sai vääga rikkaks ja kui see nüüd välja tuleb siis......
Mul ei ole selle kohta tõendeid, lihtsalt aimdus lugedes neid kirjutis ja muid materjale. Teiseks ma ei suhtuks ka nii kriitliliselt vandenõuteooriatesse, kui see just pole meie ruumis füüsikaliste seaduste põhjal võimatu. Vanasõna ütleb, kus suitsu seal tuld.
Mannerheimi arhiivist olevat eesti keeles mingi väike trükis välja antud, minu teada, kas kellelgi on seda?
Välja, välja Wabariigi seest, kes söövad meie leiba ja ei räägi eesti keelt!!!
MOrav
Liige
Postitusi: 2150
Liitunud: 28 Dets, 2004 20:45
Kontakt:

Postitus Postitas MOrav »

Arumäe, Heino. Mida uskuda?. // Tuna. - (2006), nr. 1 - Lk. 139-143
Rets. rmt.: Hautamäki, Erkki. Suomi myrskyn silmässä. Marsalkka C. G. E. Mannerheimin kansion S-32 salaiset asiakirjat vuosilta 1932-1949. Osa 1. 1932-1940. Helsinki, 2005
represseritu
Liige
Postitusi: 198
Liitunud: 24 Veebr, 2005 18:27
Asukoht: Metsakooli tee9, Tallinn
Kontakt:

Postitus Postitas represseritu »

Lend - lease suurus ei ole küll antud teema probleem, aga kuna see on
siin juba käsitamist leidnud siis oleks ilmselt huvitav vaadata USA äbi
osatähtsust NSVL-i omatoodangust. Vastavad andmed on minu postituses teemasse "II maailmasõda" lehel 2 alateemas "USA tähtsus II maailmasõjas" leheküljel 2.
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 16 külalist