1. leht 1062-st

REAALSUS: COVID-19 pandeemia

Postitatud: 21 Jaan, 2020 8:24
Postitas Kriku
Hiinas levib uus koroonaviirus (vist): https://www.delfi.ee/news/paevauudised/ ... d=88701431

4 inimest on surnud, üle 200 nakatunud. Suremus on seega madal ning suureks mureks põhjust pole.

Siiski otsustasin sel puhul uue oleksoloogilise teema teha, mille seemneks said kolm postitust vaktsiinivastastest. Kuigi uue pandeemia vastu vaktisiini alguses muidugi pole, võib keeldumine vaktsineerimisest mõne olemasoleva tõve puhangut soodustada. Vaktsineerimise küsimusega üldiselt palun siiski mitte seda lõnga täitma hakata.

Lugesin hiljuti maailma populaarteadusliku kirjanduse ühe tipu David Quammeni raamatut "Hüpe": https://www.rahvaraamat.ee/p/h%C3%BCpe- ... 9949523221# ning tahaks sellele reklaami teha... See on küll mitusada lehekülge paks, aga põnev nagu seiklusromaan. Selle põhiteemaks on loomadelt inimestele kanduvad haigused (ehk zoonoosid) - peaaegu kõik ohvriterohked pandeemiad on olnud zoonoosid (nagu ka see praegune) ning ülima tõenäosusega on seda ka järgmine ülemaailmne, miljonite ohvritega pandeemia. Neetult hea raamat ja keda kõik see huvitab, soovitan väga.

Pilt

Ulmekirjanduses on motiivi palju kasutatud, Eestis toimuvalt viimati Mari Järve "Esimeses aastas", mis on stiilipuhas cosy catastrophe laadis romaan.

Re: Kuidas oleks üks pandeemia?

Postitatud: 21 Jaan, 2020 18:20
Postitas kaugeltuuriv
Ma juhtusin nägema ühte dokumentaali antibiootikumidest siin Norra telekas,teemaks oli resistensuse teke bakteritel antibiootikumide vastu.
Probleem olevat selles,et loomadele sõõdetakse samu aineid,mida kasutatakse inimeste haiguste tõrjeks.Ja see muudab loomadelt levivad haigused väga ohtlikuks,sest inimestel pole tekkinud loomadest levivate tõvede vastu loomulikku immuunsust ning kuna ka viirused on resistentsemaks muutunud(sea ja linnuhaigused),siis eriti Aasias on kuri karjas.
Juhtus üks Austria mikrobioloog reisima Vietnami seal,kus külastati kanafarme ning kuigi ametlikult olevat inimestele mõeldud antibiootikumid lindude hulgas keelatud,siis talunik tunnistas kaamerate ees,et loomatoidu müüjad soovitavat seda va inimestele mõeldud antibiootikumi aeg ajalt toidu sisse segada.Mul ei jäänud nimi meelde aga hakkas ta C tähega ja tohtri sõnul on see hetkel antibiootikum,mida kasutatakse väga raskete viiruste tõrjumiseks inimeste hulgas ja sellist asja ei tohiks üldse lubada.
Huvitaval kombel märkis ta ,et juba penitsiliini looja ütles selle välja,et viirused adopteeruvad nii penitsiliini,kui ka tulevaste antibiootikumide suhtes ning rohufirmad peaks hoidma loomaravimites inimestele mõeldud antibiootikumid eemal.Penitsiliini looja kirjutas isegi mingi "kümmne käsu" taolise meelespea aga mida rohkem aeg edasi,seda rohkem tema ettepanekud on unarusse jäänud.Kahjuks.
Ka tuli dokumentaalis välja,et viimase 25 aasta jooksul ei ole ühtegi uut antibiootikumi välja töötatud ja inimkond elab vana rasva peal,kui nii õelda.Keskmine aeg uue ravimi toomiseks turule pidavat olema 15 aastat ning kahjuks kiputakse väga vähe uutesse antibiootikumide suunda investeerima.Polevat lihtsalt tulus äri,kergem on Viagarat toota või siis vähiravimitega tegeleda(Viagara tüüpi asjandustele on jäädav turg olemas ja aina kasvav ning vähiravimitele saab korraliku kasumi otsa keevitada).

Re: Kuidas oleks üks pandeemia?

Postitatud: 21 Jaan, 2020 19:27
Postitas Manurhin
Kriku kirjutas:Hiinas levib uus koroonaviirus (vist): https://www.delfi.ee/news/paevauudised/ ... d=88701431
4 inimest on surnud, üle 200 nakatunud. Suremus on seega madal ning suureks mureks põhjust pole.
Viimastel andmetel laipu juba 6 ja nakatunuid ligi 300. Muretsemiseks natuke siiski põhjust on, kuna seoses Hiina uue aasta saabumisega liiguvad väga suured rahvamassid üle terve planeedi ringi. Seega ma poleks üldse imestunud, kui nädala-paari pärast hakkab teateid haigusjuhtudest tulema juba ka Euroopast.

Re: Kuidas oleks üks pandeemia?

Postitatud: 21 Jaan, 2020 19:41
Postitas hillart
Teadmiseks nüüd ja edaspidi!

ANTIBIOOTIKUMID EI TOIMI ja pole kunagi toiminud VIIRUSTELE.

Nii, et pole mõtet viirusnakkuste puhul rääkida antibiootikumidest.
Antibiootikumid toimivad BAKTERIAALSETE nakkuste korra.

Siiski on üks mööndus. Nimelt kasutatakse antibiootikume viirusnakkusest põhjustatud nõrgenenud organismis tekkinud kaasuvate bakteriaalsete nakkuste vastases ravis. Sageli esinevad need nakkused persoonil ka üheaegselt ning siis pruugitakse tõepoolest antibiootikume, kuid sedagi mitte viirusnakkuse vastu.

Re: Kuidas oleks üks pandeemia?

Postitatud: 21 Jaan, 2020 23:05
Postitas Health
Hiinlased kinnitasid et see levib ka inimeselt inimesele.
https://www.twitter.com/SCMPNews/status ... 1479997440

Re: Kuidas oleks üks pandeemia?

Postitatud: 21 Jaan, 2020 23:09
Postitas Manurhin
USA-sse jõudis viirus juba kohale: https://maailm.postimees.ee/6878387/usa ... ika-pinnal

Re: Kuidas oleks üks pandeemia?

Postitatud: 22 Jaan, 2020 10:20
Postitas Kriku
Manurhin kirjutas:Viimastel andmetel laipu juba 6 ja nakatunuid ligi 300.
1-2% suremus on muidugi iga ohvri ja tema lähedaste jaoks tragöödia, aga laiemas plaanis kaugel katastroofist. 1918. aasta gripil oli suurusjärgu võrra suurem.

Re: Kuidas oleks üks pandeemia?

Postitatud: 22 Jaan, 2020 10:36
Postitas ElrikThunderson
Loodetavasti saadakse kiiresti kontrolli alla, SARS-iga kogemus peaks aitama. Riiklikud ja rahvusvahelised tervishoiuorganisatsioonid võtavad pandeemiaohtu tõsiselt.
Top officials at the World Health Organization will convene for an emergency meeting in Geneva Wednesday, to decide whether the quickly developing outbreak constitutes a "public health emergency of international concern," and what recommendations should be made regarding it, including potentially cross-border screening, greater surveillance and rolling out treatment programs.

China on Tuesday announced it was adopting Class A prevention and control measures, typically used for major outbreaks such as plague and cholera. This means health officials will get sweeping powers to lock down affected areas and quarantine patients. China previously used such measures in 2009 to tackle an outbreak of H1N1, introducing mandatory quarantine for anyone who had "close contact" with an infected person, including foreigners arriving in the country from areas where H1N1 outbreaks had been reported.
https://edition.cnn.com/2020/01/22/asia ... index.html
https://www.aljazeera.com/news/2020/01/ ... 19688.html
https://www.reuters.com/article/us-chin ... SKBN1ZL07C

Re: Kuidas oleks üks pandeemia?

Postitatud: 22 Jaan, 2020 11:00
Postitas Kriku
SARS-iga võrreldes näivad uue viiruse sümptomid olema vähem agressiivsed ning eksperdid ütlevad, et hukkunute arv on jätkuvalt üsna väike. Wuhani võimude sõnul on linnas üle 200 nakatanust juba vabastatud 25. «Seda haigust on raske SARS-iga võrrelda,» ütles Hiina riikliku tervishoiukomisjoni tuntud arst Zhong Nanshan sel nädalal pressikonverentsil. «See on leebe. Kopsu seisund pole nagu SARS-i puhul.»
https://maailm.postimees.ee/6877516/uus ... 1577723337

1-2% suremust võib olla ka suurusjärgu võrra üle hinnatud, kuna tegelik nakatunute arv võib olla palju suurem teada olevaist.

Re: Kuidas oleks üks pandeemia?

Postitatud: 22 Jaan, 2020 11:03
Postitas Kriku
Inimesed said selle nahkhiirtelt nagu väga paljud zoonoosid: https://www.delfi.ee/news/paevauudised/ ... d=88704955

Re: Kuidas oleks üks pandeemia?

Postitatud: 22 Jaan, 2020 17:44
Postitas Manurhin
Manurhin kirjutas: Seega ma poleks üldse imestunud, kui nädala-paari pärast hakkab teateid haigusjuhtudest tulema juba ka Euroopast.
Mnjah... Tundub, et olin oma prognoosiga liiga optimistlik. Ei jõudnud viidatud postitusest 24 tundigi mööduda, kui juba Peterburis kaks viirusekahtlusega inimest leitud: https://elu24.postimees.ee/6879125/pete ... oonaviirus

Re: Kuidas oleks üks pandeemia?

Postitatud: 22 Jaan, 2020 23:01
Postitas ruger
Wuhanis, kus on suurim kolle, on kogu ühistransport kinni pandud. Inimestel on linnast keelatud lahkuda. Linn on sisuliselt garantiinis. Seal on aga 11 miljonit elaniku.
No people in #Wuhan, C China's Hubei will be allowed to leave the city starting 10 a.m. of Jan. 23. Train stations and airport will shut down; the city bus, subway, ferry and long-distance shuttle bus will also be temporarily closed: local authority
https://twitter.com/PDChina/status/1220060879112282117

Re: Kuidas oleks üks pandeemia?

Postitatud: 22 Jaan, 2020 23:06
Postitas Kriku
Pikemalt "Business Insider": https://www.businessinsider.com/wuhan-c ... ity-2020-1

Üle 544 haigestunu kohta kogu maailmas 17 hukkunut.

Re: Kuidas oleks üks pandeemia?

Postitatud: 23 Jaan, 2020 11:14
Postitas Dr.Sci
Kriku kirjutas:Pikemalt "Business Insider": https://www.businessinsider.com/wuhan-c ... ity-2020-1

Üle 544 haigestunu kohta kogu maailmas 17 hukkunut.
Nojah. Meedia loeb tõendatult haigestunuid ja laipu... Tegelik olukord võib olla midagi muud:
1) Kas viirusega kokkupuude põhjustab reaalset kohest nakatumist või on mõned autoimmuunsed ja edasikandjad?
2) Pikk on viirusega kokkupuutest aeg haigusnähtude ilmnemiseni - peiteaeg
3) Kas iga köhivat hiinlast uuritakse põhjalikult või on enamusel juhtudel näiteks haiguse kulg kerge (ma siin ka nohus ja köhin, aga tulin õnneks Egiptusest,, mitte Hiinast ja arsti juurde väga ei kipu)
4) Kas tõsiselt haigestunute ja surnute puhul oli tegemist muidu täiesti tervete inimestega või mõne riskirühmaga?

Kõike seda ja ka küsimata küsimusi arvestades - iseenesest on muidugi mõistlik kehtestada karantiin, 11 miljonit on küll jah muljetavaldav aga sõltuvalt peiteajast ja sellest kas viirus kandub edasi ka kandjat otseselt, nähtavate haigustunnustega nakatamast, võib olla hilja, võis olla juba hilja ka siis kui esimest korda uus viirusetüvi üldse tuvastati.

(aga vähemalt listeeria vastu oleme kaitstud)

Re: Kuidas oleks üks pandeemia?

Postitatud: 23 Jaan, 2020 11:17
Postitas Kriku
Jah, ülimalt tõenäoliselt on haigestunuid rohkem ja hukkunud nõdrapoolsed. Kuskilt jäid silma kahe hukkunu vanused: 69 ja 95.