REAALSUS: COVID-19 pandeemia II seeria

...ja kõik muu sisejulgeolekusse puutuv
Vasta
Kasutaja avatar
loomake
Liige
Postitusi: 1897
Liitunud: 17 Aug, 2014 15:32
Kontakt:

Re: REAALSUS: COVID-19 pandeemia II seeria

Postitus Postitas loomake »

Huvitav mis saab igasugu ette ostetud ja broneeritud asjadega? Kui ikka hirmsasti ei taheta vaksida aga miski nädalane puhkus spaas ette ostetud? Või kontserti piletid vms.

Sest no ei ole ju spa/hotelli omanik süüdi, et karvased jalad on.
Uudishimulik loll on ikka huvitavam olla kui ignorantne loll.
vanahalb
Liige
Postitusi: 2635
Liitunud: 21 Juun, 2009 18:48
Kontakt:

Re: REAALSUS: COVID-19 pandeemia II seeria

Postitus Postitas vanahalb »

vanahalb kirjutas: Jutt, millele ma ei vastanud, läks kaotsi. Sellest on iseenesest kahju, sest peale jama oli seal ka täiesti asjalikku teksti Soome tegevusest.

Kriku


Jutt mis võis olla igasuguse jama seas asjalikum oli tõenäoliselt viide ühele eestinen.fi septembrikuisele artiklile "Soome müüjatüdruk on koroonaga üllatavalt hästi hakkama saanud". See eestinen.fi on Objektiivi klassist väljaanne aga ma loen silmaringi avardamiseks selliseid asju ka. Müüjatüdruku rollis on Sanna Marin:
"Üks targemaid asju, mille müüjatüdruk kohe varakult ära tegi, oli kõigi soomlaste kindlustamine vaktsiinikahjude vastu. Soomlased said kümme aastat tagasi valusalt kõrvetada seagripi vaktsiiniga ja kardeti, et eriti keegi ei julge end vaktsineerida koroona vastu. See kartus aga osutus alusetuks. Aitas inimestele antud kindlustunne, et kui vaktsiiniloteriis kaotad oma tervise või elu, siis on vähemalt loota mingit hüvitist. Tänu sellele on Soomes ühe doosiga vaktsineeritud 75 protsenti elanikkonnast ja peagi on samas koguses kahe doosiga vaktsineerituid. Eesti vastav tase on praegu vaid 57 protsenti ja karta on, et see kõrgemale enam ei tõuse"

Soome värsketest koroonapassidest olen ma ka kuulnud ja minuarust ei meelitata ega hirmutata nendega inimesi vaktsineerima vaid proovitakse rahvamasse hajutada. Praeguse seisuga tuleb passi küsida sellistes kohtades kus ruumi täituvus on üle 75 % sellest mitmele külastajale ta mõeldud on. Kui mingi baar on juba puupüsti täis tuleb seal passi küsida. Kui passi pole võib minna üle tänava teise baari kus rahvast vähem on. Muude meelelahutuskohtadega samamoodi. Võib-olla ma ei käi piisavalt trendikates kohtades sest mult pole niisugust asja veel kunagi küsitud. Iseenesest kõlbavad lisaks vaktsineerimisele ka läbipõdemine ning ühekordne test. Ühekordse testi tulemust kontrollitakse , erinevalt Eestist, kesksest andmebaasist kuhu see tuleb kõigepealt üles laadida. Kriitikute arvates kaob kiirtesti mõte sellega üldse ära sest kui ta kehtib 48 tundi millest 24 tundi võib minna andmebaasi jõudmiseks siis ta niiväga kiirtest enam pole. Sellepärast ei saa sellega niisuguseid emotsioonikülastusi teha et "ohoh. äge baar, teeme ukse peal testi ja astume ka sisse"
Kas pole koroonapassi vaja terves Soomes vaid ainult neis piirkondades kus asi parasjagu jama on. Helsinkis on. Turkus hetkel minuarust ei ole. Ida-Soomes enam-vähem kindlasti ei ole.

Eesti värskete koroonapiirangute tõttu minuarust ühelgi antivaxxeril uusaastapidu küll pidamata ei jää. Piirid on ju endiselt lahti. Ostetakse kolmeka eest Türgi reis või jõukamad Mehhikosse ja pidutsetakse nii et maa must. Isegi nädalalõpu shoppamist võib vabalt Helsinkis teha kuni seal mingeid piiranguid juurde ei keevitata. Mingi probleem võib tekkida nendel kellel on kombeks teisipäeva õhtul, käsipõsakil ja viskiklaas ees kohalikus baaris istuda (ma ei vihja loomulikult kellelegi : ) ) No aga mu enda kogemuste põhjal on kodus köögis ning valitud seltskonnas joomine palju edulisem ja antivaxxerid võivad vabalt samale järeldusele jõuda.
Soomlased eestlasi minumeelest niimoodi küll enam ei karda nagu eelmisel aastal kui vaktsiini polnud. Siis jäeti ikka eesti numbriga autole kaubanduskeskuse parklas kahelt poolt kohad vabaks . Oligi parem ,keegi ei kriipinud uksi ära. Nüüd on soomlased tänu vaktsineeritusele palju enesekindlamad ja hõõruvad käsi - tulge kõik vaevatud ja rõhutud keda Eestis poodi ei lubata ja ostke Helsinki tühjaks! Juuksurisse võib ka tulla, hinnad on samad.

Aga jah, selle akf Kriku esitatud dr. Jolleri personaalküsimusega on keerulisem. Ma hakkasin juba eile otsima et kus ta on öelnud umbes et "kui 30-aastane end ei vaktsineeri läheb tal nagu 80 -aastasel kes nüüd endalegi üllatuseks surnud on" . ja mulle üllatuseks - Joller on küll lõputult seletanud kuid enamus ta sõnavõttusid on tasulised artiklid. No Jolleri lugemise eest ma küll raha välja ei käi. Õieti põlegi teist. Tasuta on antivaxxerite lehed kuid seal tuleb veenduda et kas Joller on tõesti nii öelnud või on mingi lause talle omistatud. Facebook kontot, mille kaudu vast lihtsam oleks mul ei ole ega tule.
Ühesõnaga ma määran endale umbes nädala read-only't ja kui nädalavahetusel vähegi aega jääb üritan Jolleri loomingusse süüvida.


Täname taastamast.

Kriku
hjl85
Liige
Postitusi: 6386
Liitunud: 16 Mär, 2018 11:29
Kontakt:

Re: REAALSUS: COVID-19 pandeemia II seeria

Postitus Postitas hjl85 »

Kas keegi teab palju vaktsiini tõttu on euroopas surnuid?
Kasutaja avatar
wudu
Liige
Postitusi: 852
Liitunud: 05 Nov, 2005 21:47
Asukoht: Rakvere, Kondivalu
Kontakt:

Re: REAALSUS: COVID-19 pandeemia II seeria

Postitus Postitas wudu »

Kriku kirjutas:
wudu kirjutas:Tean, et praegune lahendus - ainus võimalus on vaktsineerida, ei tööta enam.
Muidugi et töötab - selles veendumiseks tasub võrrelda eelmise kevade ja praeguse nakatunute hulga ja hospitaliseeritute graafikuid, mida on teemasse korduvalt postitatud. Ilma vaktsineerimiseta oleks meil kevade eeskujul juba ammu haiglad umbes ja koolid kinni.

Hästi, kui peab hakkama puust ja punaselt lähenema siis ütlen nii
Vaktsineerimine kui ainus lahendus ei tööta, see tähendab, et praeguste vaktisneerimise vastastele selline turundus ei tööta. Neid sa ei veena. Lihtne näide. Kui sa seda räägiks mulle reaalselt ükskord, siis ma viisakalt ütlen ei. Räägid teine korda mulle seda reaalselt, teen näo, et ma ignoreerin ja püüan anda kehakeeles märku, et sa tüütad mind selle jutuga. Kui sa ikka sellest aru ei saanud ja mis iganes põhjusel püüaksid seda reaalselt rääkida mulle kolmas kord, siis ma distantseerun sinust psühholoogiliselt ja saadan su pehmelt öeldes pikale lainele. Kui sa ka sellest aru ei saa ja räägid seda juttu neljas kord, siis mul võib tulla tahtmine sul pea lõhki lüüa.
Järeldus, vaktsineerimise turundus kui Ainus lahendus ei tööta minu peal ja enamike vaktsineerimise vastaste peal.
Kas sai piisavalt puust ja punaselt kirjeldatud? Või jäi ikka midagi arusaamatuks???


wudu kirjutas:Ja nii kaua, kui ainsa võimalusena pakutakse ainult vaktsineerimist, nii kaua midagi ei juhtu.
Kriku kirjutas: Sellega ma olen nõus - seni, kuni pole saavutatud karjaimmuunsust, tuleb kontaktide vähendamiseks kehtestada ja jõustada ka piiranguid.
Ma muidu väldin vandenõu teooriaid ja sotsiaalmeedias ma leian kiirelt nupu üles "Lõpetan jälgimise", kui keegi eriti agaralt levitab vandenõuteooriaid. Aga tahes tahtmata hakkab nii mõnigi inimene mõtlema sellele, et selle kange vaktsineerimise himu taga on midagi muud, kui hoolimine rahva tervisest ja soov selle jamaga hakkama saada.

wudu kirjutas:Kui aga pakutakse alternatiivseid võimalusi, siis seda inimesed kasutaks suurema tõenäosusega. Eriti kui näiteks riik maksab uuringud kinni. Ehk siis kasutaks seda raha, mis läheb hetkel ainult vaktsineerimise propagandaks, kasutada selleks, et anda inimestele võimalust uurida, kui hea nende imuunsus tegelikult on.
Kriku kirjutas:Sellise asendustegevuse soovitus on üks suuremaid jamasid, mida siia teemasse vist üldse kunagi on postitatud. Esiteks ei ole eriti teaduslikku teadmist sellest, kuidas seda uurida ega kiireid teste selleks. Teiseks, kuigi võib eeldada, et leidub indiviide, kellele koroona üldse külge ei hakka (nagu ka HIV puhul), on neid ülima tõenäosusega väga-väga vähe ja nad ei mõjuta üldist pandeemia kulgu mitte kuidagi.

Kordamine olevat tarkuse ema
https://forte.delfi.ee/statja/94570701/monel-inimesel-on-koroonahaiguse-vastu-superimmuunsus
No mingit moodi see kindlaks tehti.
Eriti mulle meeldib see lõik
Universaalseid lahendusi pole, väga palju sõltub inimese tervisest ja organismist üldisemalt.

Universaalseid lahendusi ei ole. Kuid millegi pärast vaktsineerimist turundatakse kui universaalset lahendust.

Teine kordamine. Kui Postimehe artikkel ei sobi, siis äkki err artikkel sobib
https://novaator.err.ee/1608360600/uuring-kergelt-kulgeva-koroona-pandiks-osutus-vana-vaenlane
Mingite valemitega need Tartu Ülikooli teadlased selle tulemuseni jõudsid. Kas peaks ma neis teadlastes kahtlema???

Muidugi on kergem lapiti lajatada ja mitte arvestama indiviidi omapäradega, kui siili õpetust kuulata, et võiks siiski serviti lajatada ehk täpsemalt asju ajada.


wudu kirjutas:Ja kui mulle igaltpoolt käiakse sellega pinda, siis tunnengi, et ma olen nurka surutud hiir ja seega asjatudmatu ning agressiivsus tekib siis kergelt.
Kriku kirjutas:Loodetavasti on siis kumminuia ja käeraudadega kodanikud läheduses.
Ametnikud võivad inimestena aru saada aga ametnikena peavad nii või teisiti käituma, nagu juhend ette näeb. Kuid siis ei ole midagi imestada, kui mingis persoonis nähakse ainult ametniku(hinge) aga mitte inimest.
Me oleme ju siin, et isamaad kaitsta. Aga prantslased on ju ka siin, et oma isamaad kaitsta. Kellel siis õigus on?
Erich Maria Remarque “Läänerindel muutuseta”
Turist 47
Liige
Postitusi: 4371
Liitunud: 08 Nov, 2014 18:30
Kontakt:

Re: REAALSUS: COVID-19 pandeemia II seeria

Postitus Postitas Turist 47 »

wudu kirjutas:Hästi, kui peab hakkama puust ja punaselt lähenema siis ütlen nii :
Vaktsineerimine kui ainus lahendus ei tööta, see tähendab, et praeguste vaktisneerimise vastastele selline turundus ei tööta...
wudu kirjutas:Ja nii kaua, kui ainsa võimalusena pakutakse ainult vaktsineerimist, nii kaua midagi ei juhtu....

Kui aga pakutakse alternatiivseid võimalusi, siis seda inimesed kasutaks suurema tõenäosusega....

Jah. Palju häid tsitaate.
Meelevaldselt võib, aga ei pea, vaktsineerimist võrrelda söögikohaga, kus menüüs pakutakse seda ühte ja ainust toitu.
Ja see on ainus võimalus süia, teisi söömise kohti lihtsalt ei ole.
Alternatiiv oleks, et mõtled enda jaoks, virtuaalse menüü ja toidad ennast virtuaalselt.?
Kui postituse mõte sai segane ja arusaamatu, siis vabanduseks, minu poolt, oleks hiline kellaaeg.

Aga, jõudu igatahes. Minul isiklikult on juba üsna "ükskõik", kas see turundus on täna, homme selline või teistsugune.
Isegi kui kõik mitte vaktsineeritud homme "sibaksid", mingil põhjusel, vaktsineerima, siis lähimate kuude olukord selle "laine" ajal eriti ei muutu - sutsude "tööle hakkamise" ajaline mõju on lihtsalt ebapiisav.
"päästevest" oleks mõistlik panna "tuule tõustes" selga, mitte siis, kui paat on juba vee all, ise samal ajal "jaurates" vesti pakkujaga.
Alternatiivina, kasutada ainult vesti vilet, enda turvamiseks, ei ole usutav.
Arvamus, paraku, on säärane.
kana tagumik
Liige
Postitusi: 1870
Liitunud: 13 Mai, 2009 19:12

Re: REAALSUS: COVID-19 pandeemia II seeria

Postitus Postitas kana tagumik »

https://ekspress.delfi.ee/artikkel/9489 ... i-jaksasin keegi, kes võimeline vaatama, võiks kommenteerida, kas mingit sisu ka on, mitte ainult emotsioonid. Mitte, et iga lugu peaks afišeerima, aga mu jaoks selline tüüpline antivakser: MINA olen tugev ja terve mees, MINUGA sellised asjad ei...MINA ei usu, et...
Kasutaja avatar
Manurhin
Liige
Postitusi: 5209
Liitunud: 09 Jaan, 2007 0:05
Asukoht: Tartu
Kontakt:

Re: REAALSUS: COVID-19 pandeemia II seeria

Postitus Postitas Manurhin »

Kriku kirjutas:
Oktoobri algul oli haiglates 39 patsienti, kes tulid haiglasse ravile mitte koroona, vaid muude haiguste tõttu, ning andsid positiivse koroonaproovi. Pea kolm nädalat hiljem on selliseid patsiente juba 108.
https://www.err.ee/1608374876/haiglasis ... m-probleem

Niisiis on haiglas praegu üle 300 patsiendi, kes sinna on võetud koroonaga, ehk siis umbes 3/4 nn. koroonapatsientidest. Ühelt poolt on nad küll kergemalt koroonahaiged kui ülejäänud, aga teiselt poolt kulub neile mingi lisaressurss ikka, et nendega ohutult tegutseda.

Omaette probleem on veel inimesed, kes saabuvad EMO-sse misiganes tõsisema hädaga, mis eeldab haiglasse sisse võtmist, ja annavad positiivse koroonaproovi. Samas sümptomeid ei pruugi üldse ollagi. Aga igal juhul paigutatakse ka need patsiendid just Covid-osakonda, kuigi haiglasse pöördumise põhjus võis olla hoopis nt. infarkt, pimesool või mõni suurem trauma. Sel juhul eksisteerib ka oht, et kui testi tulemus oli juhuslikult valepositiivne, siis haiglas selline inimene tõepoolest ka nakkuse saab. Nii need Covid-osakonnad täituvadki, kui ühes voodis on tõesti koroonahaige, kes seetõttu haiglas ongi, teises haigla muus osakonnas nakatunu ja kolmandas nt. liiklusõnnetuse ohver, kes lihtsalt talle eneselegi teadmatult oli koroonapositiivne.
Kirves pole mänguasi, raiuge see omale pealuu sisse!
"Suured inimesed on ikka tõesti imelikud," ütles ta endamisi lihtsal moel, kui ta oma teekonda jätkas.
maksipoiss
Liige
Postitusi: 1759
Liitunud: 24 Okt, 2014 20:33
Asukoht: Pärnu
Kontakt:

Re: REAALSUS: COVID-19 pandeemia II seeria

Postitus Postitas maksipoiss »

Turist 47 kirjutas:.
Asja teeb nukramaks olukord, et leedulane, pahatihti ei taha Sinuga näit. inglise murdes suhelda ja poolakas tavaliselt ei tunnista peale Suur-Poola keele teisi keeli.
Sai hala :oops:

Suuresti oleneb inimese vanusest, probleemid võõrkeeltega algavad seal vanusest 40+. Noortel ei ole sellega mingit probleemi.
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36585
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: REAALSUS: COVID-19 pandeemia II seeria

Postitus Postitas Kriku »

wudu kirjutas:Vaktsineerimine kui ainus lahendus ei tööta, see tähendab, et praeguste vaktisneerimise vastastele selline turundus ei tööta. Neid sa ei veena.
Nõus, tuleb rohkem piitsa kasutada nagu ka lätlased on aru saanud.

wudu kirjutas:
wudu kirjutas:Ja nii kaua, kui ainsa võimalusena pakutakse ainult vaktsineerimist, nii kaua midagi ei juhtu.
Kriku kirjutas: Sellega ma olen nõus - seni, kuni pole saavutatud karjaimmuunsust, tuleb kontaktide vähendamiseks kehtestada ja jõustada ka piiranguid.
Ma muidu väldin vandenõu teooriaid ja sotsiaalmeedias ma leian kiirelt nupu üles "Lõpetan jälgimise", kui keegi eriti agaralt levitab vandenõuteooriaid. Aga tahes tahtmata hakkab nii mõnigi inimene mõtlema sellele, et selle kange vaktsineerimise himu taga on midagi muud, kui hoolimine rahva tervisest ja soov selle jamaga hakkama saada.
Selliseid "mõtlejaid" on alati ja iga asja juures. Tähtsa asja puhul tuleks võtta seisukoht, et last mõtlevad, mida tahavad, seni kuni teevad nii, nagu neile öeldakse. Taktikaline eesmärk on ju ikkagi vaktsineerimine pandeemia maha surumiseks, mitte kellegi ümberveenmine. Muidugi läheks Eestil paremini, kui lolle vähem oleks, aga juba välja kujunenud lolli targaks teha on väga raske. Siin tuleb edu haridussüsteemi aastakümnete pikkuse tööga (strateegiline eesmärk).

Rootsis muidugi on lolle vähem küll, kuid ideoloogiline kanapimedus põhjustas veel suuremat kahju. Ka nii võib minna :rip:

wudu kirjutas:Kordamine olevat tarkuse ema
https://forte.delfi.ee/statja/94570701/monel-inimesel-on-koroonahaiguse-vastu-superimmuunsus
No mingit moodi see kindlaks tehti.
Üksikindiviididel jah. Massiline testimine on midagi muud.

Kordamine muidugi on tarkuse ema. Loe palun seda uuesti ja kõva häälega:
Superimmuunsus paistis aga tekkivat ainult inimestel, kes on varem nii COVID-19 põdenud kui ka selle vastu mRNA-tehnikal põhinevat vaktsiini saanud.
See "superimmuunsus" on vaktsineerimise ootamatu kõrvalnäht.
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36585
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: REAALSUS: COVID-19 pandeemia II seeria

Postitus Postitas Kriku »

kana tagumik kirjutas:https://ekspress.delfi.ee/artikkel/94890911/vaktsineerimata-mehe-voitlus-haiglas-pumpasin-allesjaanud-kopsuosaga-nii-palju-kui-jaksasin keegi, kes võimeline vaatama, võiks kommenteerida, kas mingit sisu ka on, mitte ainult emotsioonid. Mitte, et iga lugu peaks afišeerima, aga mu jaoks selline tüüpline antivakser: MINA olen tugev ja terve mees, MINUGA sellised asjad ei...MINA ei usu, et...
Artikkel on huvitav, kuid mitte möödapääsmatult oluline. Liiga palju peaks tsiteerima, et siia panna.

Kõrvalvoodis muheleb Tallinna Tehnikaülikooli õppejõud, doktorikraadi ja muljetavaldavate vuntsidega Ants Koel (59). Koel ütleb, et tal on teaduspõhine suhtumine – kahtle kõiges! Nii polegi ta lasknud end vaktsineerida, samuti on kogu pere vaktsineerimata. „Ma tahaksin väga vaktsineerida,“ sõnab Koel, „aga lihtsalt see vaktsiinitüüp pole minu jaoks aktsepteeritav. Ja ma olen enda jaoks mõelnud, et kui tahan surra Covid-19 või vaktsineerimise tõttu, siis valin Covid-19.“ Koel selgitab, et soovib valgupõhist vaktsiini, sest mRNA vaktsiinid „jändavad“ DNAga.
Ega kraad vaktsiinivastast riku :)
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36585
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: REAALSUS: COVID-19 pandeemia II seeria

Postitus Postitas Kriku »

Vaktsineeritute eelised

8568 Covid-19 patsienti viibis haiglaravil jaanuarist augustini.

331 oli nende hulgas vaktsineerituid.

Iga vaktsineeritu kohta sattus haiglaravile 25 vaktsineerimata isikut.

2476 patsienti oli samal ajavahemikul Intensiivravis.

108 oli neist vaktsineerituid.

Iga vaktsineeritu kohta vajas intensiivravi 22 vaktsineerimata isikut.

Seoses immuunsuse nõrgenemisega ajas need suhtarvud muutuvad. Augustis oli iga vaktsineeritu kohta haiglas 5 vaktsineerimata inimest ja intensiivravis alla nelja vaktsineerimata inimese ühe vaktsineeritu kohta – see on põhjus vaktsineerimisega kiiresti alustada ning saada ette nähtud tõhustusdoose.
https://teadus.postimees.ee/7365650/tea ... sineerides
Kasutaja avatar
metsataat
Liige
Postitusi: 192
Liitunud: 03 Apr, 2020 20:02
Asukoht: Tartu
Kontakt:

Re: REAALSUS: COVID-19 pandeemia II seeria

Postitus Postitas metsataat »

Metsas on siilid. Iga okas loeb.
Fuchs
Liige
Postitusi: 290
Liitunud: 22 Nov, 2005 14:02
Kontakt:

Re: REAALSUS: COVID-19 pandeemia II seeria

Postitus Postitas Fuchs »

Kõrvalvoodis muheleb Tallinna Tehnikaülikooli õppejõud, doktorikraadi ja muljetavaldavate vuntsidega Ants Koel (59). Koel ütleb, et tal on teaduspõhine suhtumine – kahtle kõiges! Nii polegi ta lasknud end vaktsineerida, samuti on kogu pere vaktsineerimata. „Ma tahaksin väga vaktsineerida,“ sõnab Koel, „aga lihtsalt see vaktsiinitüüp pole minu jaoks aktsepteeritav. Ja ma olen enda jaoks mõelnud, et kui tahan surra Covid-19 või vaktsineerimise tõttu, siis valin Covid-19.“ Koel selgitab, et soovib valgupõhist vaktsiini, sest mRNA vaktsiinid „jändavad“ DNAga.


Jah, see on veel üks antivaktserite tüüpe. Mul üks sõber (muidu arukas ja laia silmaringiga inimene) on ka selline, peamine põhjendus ongi, et ootab "õiget" vaktsiini, praegustest ei pidavat erilist tolku olema. Kui räägime statistikast siis ta kipub seda vildakalt vaatama, noh et enda usku ja nägemust olukorrast kinnitust saada. Avalikult teeb antivaktsesreid maha aga endal palki silmas ka ei näe. Olen aru saanud, et vaielda on sellistega üldiselt üpris mõttetu ja katsun temaga kohtudes Covid teemat vältida.
Viimati muutis Fuchs, 20 Okt, 2021 7:36, muudetud 1 kord kokku.
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36585
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: REAALSUS: COVID-19 pandeemia II seeria

Postitus Postitas Kriku »

Olukorrast haiglates:
„See piir, kus me ei suuda enam uusi haigeid vastu võtta, pole veel saavutatud, aga on oluliselt lähemal kui kaks-kolm nädalat tagasi,” kinnitas Lõuna meditsiinistaabi juht dr Juri Karjagin Tartu ülikooli kliinikumist. Ta ei rääkinud voodikohtade nappusest ega ruumikitsikusest, vaid sellest, et on puudu töötajaid, kes oleks valmis COVID-osakondades töötama.

„Arstid, õed, hooldajad – inimesed on väsinud ja emotsionaalselt kurnatud. See on olnud pikaaegne sõda,” märgib ka terviseameti hädaolukorra meditsiinijuht Urmas Sule, kes on ühtlasi Pärnu haigla juht. „Inimesed kõigepealt kustutasid tulekahju, siis nad tegelesid teiste haigustega, mis olid ootel. Tuleb tunnistada, et inimeste moraali üleval hoidmine on hästi keeruline,” ütles Sule. „Mina julgen öelda seda, et praegu oleme me võimekuse tagamisel keerukamas seisus, kui olime kevadel. Inimesed on väsinud. Püüame riski maandada, aga valmisolekut ei ole samal tasemel.” Karjagin märkis: „Meditsiinisüsteem on meil väga efektiivne olnud tänu sellele, et see on ülioptimeeritud. See tähendab, et lisahaiged on suur probleem, meil pole nende jaoks enam ressurssi.”

Üsna sageli töötavad arstid ja õed kahes-kolmes kohas korraga, sealhulgas ka erasektoris. „Seega neile kahele või kolmele töökohale veel ühe uue töökoha – COVID-sektoris – juurde lisamine on keeruline. Inimesed lihtsalt ei jõua,” kirjeldas Karjagin. „Kevadel oli kangelaslik üritus. Ületundide arvelt ravisime haigeid. Olime veendumusel, et kohe saabub vaktsineerimisvõime ja siis on sügisel juba palju kergem. Nüüd tuli sügis, mõnel nädalal oli seis päris hea, kuid nii kui piirangud tulid maha, tulid uued haigestumised. Praegu oleme siin lõuna pool (Lõuna-Eestis – toim) juba samas seisus kui kevadel,” tõdes Karjagin.

Pandeemia vaibumisest märke ei ole. „Mida meie ootame valitsuselt, riigilt, inimestelt, on ikkagi nakatumiste pidurdamine,” selgitas Karjagin meedikute vaatenurka. „Kui haigete surve on nii suur, siis peame piirama statsionaarset plaanilist ravi – nii palju, kui palju saab ravi üldse olla plaaniline, keegi ei plaani endale haigust, aga mõne haiguse raviga saab viivitada ilma suure terviseriskita. Kui me seda piirame, siis vabanevad voodikohad ja personal, kes võiksid COVID-haigetega tegeleda, kuigi see pole ka nii lihtne, sest arstid on tänapäeval väga spetsialiseerunud. Kui oled 30 aastat tegelenud silmahaigustega, siis kopsupõletiku ravi pole su tugevam külg.”
Sotsiaalmeedias elab oma elu foto, mille tegi eile ITK EMO-s töötav Annika (täisnimi toimetusele teada). Fotol on EMO sissepääsu juures seisev kiirabiautode rivi. „Ammu pole olnud nii rasket ja hullu vahetust, müts maha meie EMO meedikute ja kiirabibrigaadide ees. Pea püsti, varsti lõpp paistab,” kirjutas Annika foto juurde.

[Ida-Tallinna keskhaigla erakorralise meditsiini keskuse (EMO) juhataja Märt] Põlluveer aga nendib, et paraku ei paista kriisiolukorra lõppu kaugeltki. Töötavate mootoritega kiirabiautod seisavad ootejärjekorras, sest patsientide vastuvõtmine venib. „Meil on õitsev personalikriis,” ütleb Põlluveer. „Tahan rõhutada, et küsimus pole pelgalt koroonas. Tõsiseid probleeme oli ka enne, aga kriis on toonud need esile. Koormuse kasv pole seotud vaid haigete pealevooluga, vaid töötava personali arvu vähenemisega. ”

Osakonnas on arstide jaoks 12 töökohta, neist on täidetud kuus. Õdede jaoks on kohti 35, puudu on 11 töötajat. „Kompenseerime olukorda jõudumööda arstiteaduse üliõpilastega ehk nendega, kel veel vastavat diplomit pole,” ütleb Põlluveer.

Töötajate lahkumisel on eri põhjuseid. „Kõigepealt tuleb aru saada, et osa on läinud lihtsalt pensionile. Mis on ka muutumas, on põlvkondade küsimus. Nõukogude ajal kasvatati suhtumisega: tuleb teha, mitte vinguda! Tänapäeva järgmised generatsioonid pole sellega enam nõus. Ei taheta, et surutakse veel üks valve peale. Ei soovita elada liiga suure koormusega, otsesõnu haiglas,” selgitab ta. Märt Põlluveere sõnutsi räägitakse avalikkuses palju, et suure teenistuse nimel tehtavat haiglates metsikult ületunde, ent pigem see trend taandub. „Raha enam ei rõõmusta nii palju,” viitab ta alluvate igapäevatöö stressirohkusele. Põlluveer ütleb, et läbivad muudatused pole enam osakonnajuhataja võimuses. Ta on ise üritanud kõrgemal tasemel, näiteks juhtkonnaga, sellest rääkida, ent lahendusi pole. Samasugune olukord on tema kogemuse ja suhtluse põhjal teisteski haiglates, näiteks PERH-is.
https://epl.delfi.ee/artikkel/94905191/ ... on-vasinud

Pilt
AMvA
Liige
Postitusi: 3543
Liitunud: 09 Dets, 2018 20:26
Kontakt:

Re: REAALSUS: COVID-19 pandeemia II seeria

Postitus Postitas AMvA »

Soome intensiivide vaktsineeritute/vaktsineerimata suhe. Järelduste tegemine ei tohiks raske olla.
https://www.hs.fi/kotimaa/art-2000008343120.html
Aga EE artiklit lugedes sain nüüd aru, kust mu tuttaval need vaktsiiniluulud tekkinud on - sama laulukoor.
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 20 külalist