Privaatsus on kallis

...ja kõik muu sisejulgeolekusse puutuv
Vasta
Strat.Diletant
Uudistaja
Postitusi: 17
Liitunud: 18 Nov, 2020 22:40
Kontakt:

Re: Sõrmejäljed ehk Riik annab lubaduse ja riik võtab lubadu

Postitus Postitas Strat.Diletant »

Siki: kirjutas:Pudeliga kuklasse virutamise korral võtab koer jälje üles ja tuleb otsejoones sinu, mitte naabrimehe ukse taha.


"Vat kus lugu! :shock: Dima(naaber1) ja Stepan(Naaber2) enne seal trepikojas midagi vist tülitsesid jälle, minust nad sinna jaurama jäid, rohkem ei oska öelda :dont_know:"

Ma uurimise huvides küsiks veel, kas liftis korrusenuppu vajutab koer, koerajuht või selgeltnägija?

Nüüd on uurijal:
1. Sõrmejäljed pudelil
2. Minu ütlused
Viimati muutis Strat.Diletant, 09 Juun, 2021 20:40, muudetud 1 kord kokku.
taara
Liige
Postitusi: 835
Liitunud: 12 Jaan, 2011 21:13
Kontakt:

Re: Sõrmejäljed ehk Riik annab lubaduse ja riik võtab lubadu

Postitus Postitas taara »

hj85 jälle jooma kukkunud?

Kas inimesed on praegugi kaitstud ühegi sinu poolt tõstatatud "mure" eest? Praegugi töötavad jõustruktuurides oma nõrkustega inimesed, paranoinikud jne. Mida tähendab "pahatihti ei tea isegi, mida teeb"? Kas vend istub arvuti taga ja lampi scrollib sõrmejälgi ja muid asju? Inimene kas teeb oma tööd vastavalt reeglitele ja õigesti või teeb omaloomingut ja rikub reegleid. Halli ala ei ole ja ei saagi olla.

Väga suur vahe on sideandmete kasutamisel ja sõrmejälje isikuga kokku viimisel. Sideandmete jälgimisega saab jah peensusteni inimese elu jälgida. Sõrmejäljega saad ainul kokku panna selle, et see isik viibis selles kohas. Või sõrmejälje isikule kuulumine näitab veel midagi?
taara
Liige
Postitusi: 835
Liitunud: 12 Jaan, 2011 21:13
Kontakt:

Re: Sõrmejäljed ehk Riik annab lubaduse ja riik võtab lubadu

Postitus Postitas taara »

Strat.Diletant kirjutas:Nüüd on uurijal:
1. Sõrmejäljed pudelil
2. Minu ütlused


Uurijal on ka kannatanu/tunnistaja ja kahtlustatava/menetlusaluse isiku ütlused.
Kasutaja avatar
Siki
Liige
Postitusi: 1262
Liitunud: 09 Juun, 2020 14:29
Kontakt:

Re: Sõrmejäljed ehk Riik annab lubaduse ja riik võtab lubadu

Postitus Postitas Siki »

Selles Strat. Diletandi toodud üsna kummalisel näitel ei ole sõrmejälgede andmebaasiga eriti pistmist. Kui naabrimeest kuriteos kahtlustatakse, võetakse tema sõrmejäljed nagunii spetsiaalselt selle juhtumi uurimiseks. Aga see ei ole kaugeltki ainus faktor. Tõenäoliselt keegi naabritest siiski näeb/ kuuleb midagi ja lõpuks tuleb välja, et see naabrimees, keda süüdi taheti lavastada, viibis sel hetkel poes. Jne jne...
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36428
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: Sõrmejäljed ehk Riik annab lubaduse ja riik võtab lubadu

Postitus Postitas Kriku »

hjl85 kirjutas:Minu hirm on järgnev, ning kindlasti keegi usin jälitamise maniakk selle ettepaneku varsti ka teeb, et kogu seda andmebaasi hakatakse kasutama nagu Hiinas. Ehk tänavatel paiknevad kaamerad hakkavad kuvama nägude juurde nimesid jms.
No mismoodi küll selleks sõrmejälgede andmebaasi kasutada annab???

Jummel-jummel... :dont_know:

Kas sa ise üldse loed, mida kirjutad?

hjl85 kirjutas:Kriku: mis andmeid ja mida võib saada mingi koosseisu korral on VÄGA OLULINE. Seda on korduvalt rõhutanud ka Euroopa Kohus ja teised instantsid. Viimati puudutas see sideandmete kasutamist. Miks on oluline? Sest suvalise väärteo või vähe ohtliku kuriteo uurimine ei õigusta mitmete inimeste terve elu lahti kiskumist.
Kui sideandmete puhul võib tõesti rääkida sellest, et isiku liikumine ja suhtlemine mingi pikema ajavahemiku jooksul vaadatakse üle, siis sõrmejäljed puudutavad ju ainult üht konkreetset kohta või eset, millel on seos kuriteoga. Mistõttu sa jälle liialdad ning võrdled võrreldamatut.

Siki kirjutas:Selles Strat. Diletandi toodud üsna kummalisel näitel ei ole sõrmejälgede andmebaasiga eriti pistmist.
Nõus.
Strat.Diletant
Uudistaja
Postitusi: 17
Liitunud: 18 Nov, 2020 22:40
Kontakt:

Re: Sõrmejäljed ehk Riik annab lubaduse ja riik võtab lubadu

Postitus Postitas Strat.Diletant »

Siki kirjutas:Selles Strat. Diletandi toodud üsna kummalisel näitel ei ole sõrmejälgede andmebaasiga eriti pistmist. Kui naabrimeest kuriteos kahtlustatakse, võetakse tema sõrmejäljed nagunii spetsiaalselt selle juhtumi uurimiseks. Aga see ei ole kaugeltki ainus faktor. Tõenäoliselt keegi naabritest siiski näeb/ kuuleb midagi ja lõpuks tuleb välja, et see naabrimees, keda süüdi taheti lavastada, viibis sel hetkel poes. Jne jne...


Mul on hea meel kuulda, et asitõendite valikulist kogumist/registreerimist/esitamist meie riigis ei ole ning tõde seatakse jalule. Ma küsiks veel tuleviku, kus see "hea uus baas" koos kõigi oma toredustega realiseerunud on, tarbeks kas lugupeetav(ad) oleks ka nõus "ajakirjanduslikus eksperimendis" osalema - inkrimineeritava rollis muidugi - tõestamaks, et ausal inimesel jätkuvalt midagi karta ega varjata pole.
taara
Liige
Postitusi: 835
Liitunud: 12 Jaan, 2011 21:13
Kontakt:

Re: Sõrmejäljed ehk Riik annab lubaduse ja riik võtab lubadu

Postitus Postitas taara »

Strat.Diletant kirjutas:
Siki kirjutas:Selles Strat. Diletandi toodud üsna kummalisel näitel ei ole sõrmejälgede andmebaasiga eriti pistmist. Kui naabrimeest kuriteos kahtlustatakse, võetakse tema sõrmejäljed nagunii spetsiaalselt selle juhtumi uurimiseks. Aga see ei ole kaugeltki ainus faktor. Tõenäoliselt keegi naabritest siiski näeb/ kuuleb midagi ja lõpuks tuleb välja, et see naabrimees, keda süüdi taheti lavastada, viibis sel hetkel poes. Jne jne...


Mul on hea meel kuulda, et asitõendite valikulist kogumist/registreerimist/esitamist meie riigis ei ole ning tõde seatakse jalule. Ma küsiks veel tuleviku, kus see "hea uus baas" koos kõigi oma toredustega realiseerunud on, tarbeks kas lugupeetav(ad) oleks ka nõus "ajakirjanduslikus eksperimendis" osalema - inkrimineeritava rollis muidugi - tõestamaks, et ausal inimesel jätkuvalt midagi karta ega varjata pole.

Eeee. Mida sa ajad?? Ise ka aru saad? Parem oleksid võinud tõesti postitamata jätta. Sellest Shakespearlikust ilukirjandusest on raske aru saada.
mart2
Liige
Postitusi: 5127
Liitunud: 22 Juun, 2014 19:52
Kontakt:

Re: Sõrmejäljed ehk Riik annab lubaduse ja riik võtab lubadu

Postitus Postitas mart2 »

Ega ma akf Strat.Diletandist aru ei saa, ehk ainult nime valikust... :scratch:
Midagi võib juhtuda? Võib peaaegu kõike juhtuda, kaasaarvatud seda, et Putin läheb lolliks ja viskab Eestisse paar tuumapommi. Vähe tõenäoline, kuid võimalik ja siis on ABIS tõesti kasutu!

Üksikute konstrueeritud näidetega torkimine ei ole mõistlik, eriti kui ei tea, kuidas ja mida teised osalised (antud juhul politseinikud/uurijad) tegema hakkavad.

Jääks nüüd reaalsete asjade juurde?
Paljude raamatute lugemine teeb inimese palju lugenud isikuks, kuid ei pruugi teha teda targaks...
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36428
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: Sõrmejäljed ehk Riik annab lubaduse ja riik võtab lubadu

Postitus Postitas Kriku »

taara kirjutas:Sellest Shakespearlikust ilukirjandusest on raske aru saada.
Seda polnud Shakespeare nüüd küll ära teeninud :(

Aga jah, mina isiklikult olen nõus ükskõik millise oma käigu kohta politseis ütlusi andma, kui küsimise ajendiks on minu sõrmejälg kuriteopaigal või sellega seotud esemel.

Üks kord elus on mind tunnistajana üle kuulatud, seda küll asja kohta, millest ma suurt midagi ei teadnud. Leppisime enne uurijaga telefonis kokku ja toimus see mulle sobival ajal vaba kabineti puudumise tõttu Tartu politseimaja parklas tema autos.
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36428
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: Sõrmejäljed ehk Riik annab lubaduse ja riik võtab lubadu

Postitus Postitas Kriku »

EKRE kavatseb jälle täiega obstruktsiooni rakendada: https://www.err.ee/1608240492/ekre-halv ... gikogu-too

Jaani: eelnõu kooskõlastas 2020. oktoobris siseminister Mart Helme: https://www.err.ee/1608240822/jaani-abi ... mart-helme

Ratas: kui vaja, siis jätkub istung nädalavahetusel: https://www.err.ee/1608241317/kui-riigi ... avahetusel

Martin Helme põhjendus:
Tegelikult on sisu ikkagi võigas. Sisu on biomeetrilise andmekogu loomine kogu Eesti inimestest. Meil ei ole kindlust, et sellele andmekogule ei saa ligi ka võõrriigid, nii-öelda liitlased. Kõik Eesti inimeste sõrmejäljed, silmaiirised, kogu see kupatus kogutakse kokku ja mida selle suure venna andmekoguga tegema hakatakse, meil head vastust ei ole.
Siin on siis hirm andmekogu kui sellise ees.

Siseminister Jaani:
Siseminister Kristian Jaani (KE) märkis, et praegu riigikogus arutlusel oleva isikutuvastamise andmekogu (ABIS) eelnõu kooskõlastas möödunud aasta oktoobris siseministrina töötanud Mart Helme (EKRE). Jaani sõnul levitab EKRE ABIS-se kohta valeväiteid.

EKRE on väljendanud vastuseisu eelnõule, mis võimaldab inimeste biomeetriliste andmete koondamist isikutuvastuse andmebaasi nimega ABIS. Partei juht Martin Helme teatas ka, et EKRE riigikogu fraktsioon hakkab selle eelnõu menetlemist venitamistaktikaga segama ning eesmärk on, et eelnõud vastu ei võetaks. Siseminister Jaani sõnul allkirjastas Mart Helme siseministrina 2020. aasta oktoobris ABIS-se eelnõu ja saatis selle kooskõlastusringile.

Jaani ütles, et on vale väita, et andme koondamisel tekib nii-öelda superandmekogu, nagu ütles kolmapäeval Martin Helme. "Ei teki. Tulevikus ABIS-e abil saame erinevalt praegusest hakata üksteisest eraldi hoidma biomeetrilisi (sõrme- ja näokujutised) ja biograafilisi (nimi, sünniaeg, isikukood, kodakondsus jms) andmeid. Inimeste andmed on seeläbi paremini kaitstud," sõnas Jaani. Samuti ei vasta Jaani sõnul tõele väide, et inimestelt hakatakse ABIS-e tarbeks koguma eraldi biomeetrilisi andmeid, näiteks DNA-d. "ABIS-e jaoks ei koguta eraldiseisvalt uusi andmeid. Samuti ei vasta tõele, et ABIS-esse kogutakse DNA või silma iiriskesta kujutisi," märkis ta. Jaani kinnitas, et Eesti ABIS-e andmeid teistele riikidele müüma ei hakka. "Eesti ei müü kellelegi oma inimeste andmeid. Teiseks, Eesti vahetab juba praegu 19 liikmesriigiga andmeid piiriüleste kurjategijate tabamiseks. Samuti teeme koostööd tõkestamaks terrorismi ja ebaseaduslikku rännet. Kolmandaks, koostööd tehakse üksnes ja ainult süüteo toime pannud isikute osas," selgitas Jaani.

Jaani rääkis, et ABIS-se arendustöödeks eraldati raha, 14,7 miljonit eurot juba 2017. aastal ning suur osa sellest on juba kasutatud või kasutuses.

Mart Helme ajab hoopis segast:
«Vahepeal on olud muutunud,» vastas ­EKRE aseesimees, endine siseminister Mart Helme küsimusele, miks enda algatatud eelnõu enam ei toetata. Tema sõnul seisnes algne eelnõu lahendus selles, et valmistatakse üks uus IT-lahendus, mis hõlbustab infovahetust andmebaaside vahel. Ent Helmele selgus sügisel, et on kujunemas hoopiski superandmebaas, ning seetõttu jäi eelnõu pärast kooskõlastusringi seisma. «Ei ajanud mina seda eelnõu taga, ka Alar Laneman (siseminister pärast Mart Helme aega – toim) jätkas sama liini,» meenutas Helme.
https://www.postimees.ee/7268603/mart-h ... kest-tapma

Ei saanud ise aru, mida kooskõlastusringile saatis?
Dr.Sci
Liige
Postitusi: 3304
Liitunud: 30 Okt, 2015 11:59
Kontakt:

Re: Sõrmejäljed ehk Riik annab lubaduse ja riik võtab lubadu

Postitus Postitas Dr.Sci »

Kriku kirjutas:EKRE kavatseb jälle täiega obstruktsiooni rakendada: https://www.err.ee/1608240492/ekre-halv ... gikogu-too
Väga edukalt teeb... panin hommikul otseülekande käima ja kuulan ja ma ei teinekord saa aru üldse et milleks meile on vajalikud sellised asjad nagu Riigikogu istungid... kogu oma kodukorra ja protseduuriliste küsimustega. Aga huvitav oli kuulata inimesi kes on öö läbi palehigis ja unetuna seaduste seadustamisega tegelenud/mittetegelenud.
retti
Liige
Postitusi: 1268
Liitunud: 13 Dets, 2004 22:14
Kontakt:

Re: Sõrmejäljed ehk Riik annab lubaduse ja riik võtab lubadu

Postitus Postitas retti »

Kriku kirjutas:
taara kirjutas:Sellest Shakespearlikust ilukirjandusest on raske aru saada.
Seda polnud Shakespeare nüüd küll ära teeninud :(

Aga jah, mina isiklikult olen nõus ükskõik millise oma käigu kohta politseis ütlusi andma, kui küsimise ajendiks on minu sõrmejälg kuriteopaigal või sellega seotud esemel.

Üks kord elus on mind tunnistajana üle kuulatud, seda küll asja kohta, millest ma suurt midagi ei teadnud. Leppisime enne uurijaga telefonis kokku ja toimus see mulle sobival ajal vaba kabineti puudumise tõttu Tartu politseimaja parklas tema autos.

Et akf Kriku ei ole kurjategija - olen ma absoluutselt kindel.
Muus maailmas annavad kannatanud ja tunnistajad ütlusi ja üle kuulatakse kuriteos kahtlustatavaid.
kana tagumik
Liige
Postitusi: 1870
Liitunud: 13 Mai, 2009 19:12

Re: Sõrmejäljed ehk Riik annab lubaduse ja riik võtab lubadu

Postitus Postitas kana tagumik »

Sellest hetkest, kui kriku sõrmejäljed identifitseeriti ja hiljem politsieautos tunnistusi andis, oli ta kuriteos kahtlustatava staatuses, tundub et läks hästi ja enam ei ole :D

Siinkirjutaja kuriteos kahtlustatava staatus kestis umbes 6 min, suht keset sõiduteed jalgrattaga, mitte et ma sinna ronisin, aga politsei suht käskis - nimelt kahtlustati käesoleva konto lugupeetud omanikku selle sõiduvahendi ärandamises, mida ta hetkel tarbis.

Mitte, et see teemasse kõik puutuks :D
taara
Liige
Postitusi: 835
Liitunud: 12 Jaan, 2011 21:13
Kontakt:

Re: Sõrmejäljed ehk Riik annab lubaduse ja riik võtab lubadu

Postitus Postitas taara »

Retti ja kana tagumiku jutt on nagu pudru ja kapsad koos.

Kriminaalmenetluses annavad nii tunnistaja, kannatanu ja kahtlustatav kõik ütlusi. Erinevad õigused, kohtustused ja blanketid.
Väärteomenetluses annavad samuti menetlusalune isik ja tunnistaja ütlusi. Erinevad õigused, kohustused ja blanketid.

Ülekuulamine ja ütluste andmine on üks ja sama tegevus. Lisaks on ülekuulamine ja isiku küsitlemine kaks erinevat toimingut.

Olen täiesti kindel, et kana tagumikku ei kuulatud mitte üle, vaid pelgalt küsitleti.
retti
Liige
Postitusi: 1268
Liitunud: 13 Dets, 2004 22:14
Kontakt:

Re: Sõrmejäljed ehk Riik annab lubaduse ja riik võtab lubadu

Postitus Postitas retti »

taara kirjutas:Retti ja kana tagumiku jutt on nagu pudru ja kapsad koos.

Kriminaalmenetluses annavad nii tunnistaja, kannatanu ja kahtlustatav kõik ütlusi. Erinevad õigused, kohtustused ja blanketid.
Väärteomenetluses annavad samuti menetlusalune isik ja tunnistaja ütlusi. Erinevad õigused, kohustused ja blanketid.

Ülekuulamine ja ütluste andmine on üks ja sama tegevus. Lisaks on ülekuulamine ja isiku küsitlemine kaks erinevat toimingut.

Olen täiesti kindel, et kana tagumikku ei kuulatud mitte üle, vaid pelgalt küsitleti.

Oled sa kunagi kannatanuna politseisse pöördunud ?
Keegi ei küsi kannatanult - mis juhtus. Vaid -
Esimene paber mis kannatanule esitatakse on ülekuulamisprotokoll mille igal lehel kirjapandut pead allkirjaga kinnitama.
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 9 külalist