Kaitseliit

Vasta
Kasutaja avatar
Kapten Trumm
Liige
Postitusi: 40072
Liitunud: 28 Juul, 2005 15:35
Kontakt:

Re: Kaitseliit

Postitus Postitas Kapten Trumm »

Mis sa arvad, mida ütlevad meie sisejulgeoleku ülemused idee kohta, et meil on sajad inimesed, kes oskavad auto väetisega õhku lasta ja mis veel hullem, selleks vajalik polegi tsentraalses kesklaos kolme luku taga, vaid on võimalik igas suuremas asulas kiiresti kombineerida. Täna pannakse meil lämmastikväetise koti ostja poes kirja nagu kurjategija.

See ongi kõige suurem probleem, see asi selgeks õpetada ja vajalikud vidinad kohalikul treialil teha on juba lihtne.
/Veelgi hullem on see, et koos kohustusliku patriootliku riigioptimismi kehtestamisega nõrgeneks paratamatult ka meie ohutaju, mis on enesealalhoiuks vältimatult vajalik instinkt/ S. Mikser 2014.
London Bridge
Liige
Postitusi: 619
Liitunud: 15 Aug, 2015 18:48
Kontakt:

Re: Kaitseliit

Postitus Postitas London Bridge »

Ilma üldisek koordineerimiseta muutuvad väikesed grupid "parmudeks" kes on ebamugavad, kuid ei takista tegevust.
See, ma saan aru, on HLT eos kaasas käiv risk või hind, mida osaliselt korvab parmuhammustuste suur hulk ning nende kättesaamatus.
Mind on sellele mõttekäigule viinud...
Mulle tundub, et see ongi see harjutamise ja oma vastutusala tundmise koht. Saab hakata panema rõhku varitsusest kiiremini kadumisele (a la talvel saanid valge lina alla 50m kaugusel metsatukas ootamas, suvel krossikad, jõe lähedal paadid jne) ning tiibamise läbiviimise raskendamisele (näiteks tugevam julgestus).
kaotused on suuremad
Minu talupoja loogika ütleb, et suurema arvuga üksustega pühendudes on potentsiaalsete kaotuste arv asmuti suurem. Suurele varitsusele reageeritakse eeldatavasti aktiivsemalt, tellitakse tuld kõigist torudest, vb aetakse kopterid õhku ning mõni droon seda ala jälgima jne. Jah, teed arvestatavat kahju vastasele, kuid lõpuks kaotad ise samuti arvestatavalt mehi. HLT seisukohast oleks vastastele mugavam poole maakaitsekompanii korraga kastilöömine, seda ka suhteliselt suurte kaotuste hinnaga, kui tosinat jagu võid pool-sadat meeskonda eraldi jahtida. Ei tahaks väga uskuda, et miiniplahvatus+TT lasud+salved tühjaks+plehku+sama julgestusmeeskonna poolt oleks kuidagi eriliselt verisem tegevus kui mitmelaineline kompleksvaritsus. Võib olla vajab varitsemise praktika mõningast kohendamist ning harjumuste muutmist kuid ma ei usu, et ületamatu asi.

Kui osutub võimatuks, siis võibolla tõesti kaaluda KL koomale tõmbamist ning selle asemel uut rügementi või eskaadrit vaadata.
My fair lady.
Kasutaja avatar
Kapten Trumm
Liige
Postitusi: 40072
Liitunud: 28 Juul, 2005 15:35
Kontakt:

Re: Kaitseliit

Postitus Postitas Kapten Trumm »

Üksiku pisivaritsuse korral (nt jao lineaarne varitsus tee ääres) jääb enamik suuremast vastasest ju kontaktist vabaks ja nad võivad (kui muidugi tahavad) teha mida iganes. Jao varitsuse ulatus on maksimum 100 meetrit, taktikalises formaadis kompanii kolonn on juba 1,5+ km pikkune.

See kõik töötaks (raskesti realiseeruval) eeldusel, et vastane on passiivne ja peale tulekontakti piirdub oma masinate julgestamisega, ootab teie äramineku ära ja siis hakkab edasiliikumise nimel tegutsema. Ise kogetu põhjal ütleks, et nendega võidelda on küllalt lihtne just samal põhjusel, et enamik kolonnist pole seotud ja sealt võib tulla üsna kiire rünnak - karta poleks neil suurt midagi, sest kontakt on teadaoleva kohaga.

Märgatavuse teema on muidugi õige- seepärast ei peeta ka sissüksuse suuruseks mitte üle jao - et märgatavuse probleem. Samas tuleb muidugi ka seda öelda, et 2 meest kes käivad tee ääres, panevad miinid ja initsieerivad need kilomeeter eemalt, on veel vähem märgatavam. Ses mõttes, et nad ka ei passi kuskil teeäärses võsas, kus termokaameraga droon neid näeb, kuigi ise nad sellest ei tea. Ja näiteks raidtõke teel on ju lausa nagu kuulutus, et siin on varitsus! Vastane saab selle info ilmselt varem õhuluurelt ja ei sõidagi sinna tõkkesse. Jalastub eemal ära ja tuleb jalgsi läbi metsa.

Ei tea, mis see õige on, arutame, huvitav on.
/Veelgi hullem on see, et koos kohustusliku patriootliku riigioptimismi kehtestamisega nõrgeneks paratamatult ka meie ohutaju, mis on enesealalhoiuks vältimatult vajalik instinkt/ S. Mikser 2014.
Jaanus2
Liige
Postitusi: 3818
Liitunud: 31 Mai, 2007 13:17
Kontakt:

Re: Kaitseliit

Postitus Postitas Jaanus2 »

Tegevus toimuks justkui 1939.a. Virumaal. Mis te arvate, kupalju Kaitseliitu peab seal panema tagalat julgestama, et meid ennast keegi ei varitseks kaasmaalste hulgast?
London Bridge
Liige
Postitusi: 619
Liitunud: 15 Aug, 2015 18:48
Kontakt:

Re: Kaitseliit

Postitus Postitas London Bridge »

Üksiku pisivaritsuse korral...
Hmh, kuid selle pisivaristuse eesmärk ei olegi terve kolonn auti lüüa, rahuldavaks tulemuseks võib vabalt olla 5% lahinguvõime vähendamine. Küll aga neid varitsusi peabki olema sellevõrra rohkem. Et kui pisivaritsuse tulemus on ainult, suvalt, 2 haavatut + üks natuke kahjustatud soomuk, siis nii on. Siiski sidus see, ütleme, kiirrännakul oleva roodujagu mehi, kelle eesmärk oli näiteks hoogsalt edeneda ning hõivata 70km eemal risteel olev alevik, siis nüüd sidus see üks pisivaritsus kogu roodi pooleks tunniks. 5km pärast järgneb teine samasugune, 7km veel üks, seekord oli ka teealune truup väetist täisveetud ning lasti üks soomuk koos jupi teega vastu taevast. Lõpuks võivad sellised pisivaritsused maksta roodule 10+ langenut ja 2-3 lahingukõlbmatut soomukit ning, olulisemalt, 3h aega. See võib olla piisav, et EKV pataljon jõuaks ise alevisse kihutada ning pioneerid kaevumisega pihta hakata. Järgnevalt võib nõrgenenud rood lihtsa hõivamise asemel sattuda ootamatult tugeva kaitse vastu. Samal ajal HLT üksustel kaotuseid ainult üks kergelt haavatu (ütleme, et juhuslik tabamus varitsejate arvatavasse suunda antud tule tõttu), käivad peidikutest uusi miine ja granaate hankimas, et homme uut varitsust plaanima hakata.
Tegevus toimuks justkui 1939.a. Virumaal...
See on muidugi keeruline küsimus, kuid ma saan aru, et maaelanikond on siiski suhteliselt eestikeelne ja meelne. Asulates võib olla tõenäosus ise taktikalise harrastusklubi varitsusse sattud tõenäoliselt suurem.
My fair lady.
kert122
Liige
Postitusi: 619
Liitunud: 27 Juun, 2007 21:22
Kontakt:

Re: Kaitseliit

Postitus Postitas kert122 »

Mina varitseks oma parima teadmise juures mingit konkreetset masinat kolonnist, vastase jalaväe lahingumasina ära küpsetamine vist ei anna suures pildis midagi, aga sideauto või juhtimissoomuk vms võiks ju natuke efekti anda, isegi kui ülem seal ei istu parasjagu.
Kas oleks mõistlik oma salved tühjendada, minu parima arusaamise kohaselt ei oma see erilist efekti.
Keegi ei käsi varitsust teostaval kaitseliitlasel olla miinide taga, aimatavas asukohas, see on mingi naljakas arusaam, mis on kahjuks laialt levinud, orientiiridega laskmiseks on ju vaja teada, mille peale sa oma miinid oled sihtinud, eivä?
Samuti on kuskilt jäänud selline arusaam, et kui vastase kolonnis saab üks masin mõjutatud, siis sellele järgneb kohe mingi massiline rünnak?
Võib muidugi jalastumine toimuda ja midagi võidakse üritada, aga ma usun, et see võtab pisut aega, enne, kui aru saadakse, kuhu ründama peaks.
Miinivaritsust saaks ju teha ka vööndite kaupa, kui esimese vööndi ära lased, ütleme, et seal on paar kummulatiivi, ühte kohta sihitud ja mõned telekad ka(olgu siis isetehtud), siis nendega saab juba veits kurja tehtud.
Ja kui sealt tulebki mingi jao-rühma rünnak, siis vastasel on rünnaku jaoks vaja natuke aru saada, mida või kuhu, aga kui see rünnak tuleb ka kiirelt, siis saab ju alati teise vööndi ära lasta, muutujaid on palju, kuna kaitseliitlane saab oma varitust ettevalmistada ja nurjatuid mõtteid mõelda tunduvalt kauem, kui vastasel selles konkreetses situatsioonil aega on analüüsida midagi.
Kas vastast ei saa natuke ahvatlema tulema just sealt, kust kaitseliitlane tahaks? Kas seda saaks teha vastase halvaks otsuseks?

Kui varitsuse peale automaatne reaktsioon on vastasel pardarelvadega lihtsalt suruma hakata, siis oleks ilmselt kõige parem olla kuskil seal, mille peale vastane ei tuleks ja kiirelt kaabet teha.
Igatahes mulle tundub, et igaljuhul nõuab varitsus kõvasti külma närvi, head plaani, varusid ja kogemusi, seda kõike saaksime oma teadliku tegevusega täna harjutada.
paraadil näeme, raisk
Kasutaja avatar
Kapten Trumm
Liige
Postitusi: 40072
Liitunud: 28 Juul, 2005 15:35
Kontakt:

Re: Kaitseliit

Postitus Postitas Kapten Trumm »

Ma viimati kontaktisin sedasi 4-st autost koosnevat kolonni, mis sõitis 100 m vahedega. Esimest autot. Eemaldumine pidi algama 1 min peale kontakti algust.
Külgjulgestusel tekkis kontakt nii 30 sek pärast tiivalt peale tuleva vastasega, telekaid meil polnud ja eemaldumine muutus suht pagemiseks. Niiet saab tulla küll ja tulevad kiiresti, kaotused tulevad just sellest, kui asi jookseb laiali ja juhtimine kaob.

Kes on ScP vastu madistanud, teab ka hästi, kui kiiresti tullakse. See arvamus, et jäädakse passiivselt ringkaitses ootama, kuniks varitseja jalga laseb, pärineb vist õppustelt, kus keegi on konkreetselt sihtmärgiks tehtud.
/Veelgi hullem on see, et koos kohustusliku patriootliku riigioptimismi kehtestamisega nõrgeneks paratamatult ka meie ohutaju, mis on enesealalhoiuks vältimatult vajalik instinkt/ S. Mikser 2014.
kert122
Liige
Postitusi: 619
Liitunud: 27 Juun, 2007 21:22
Kontakt:

Re: Kaitseliit

Postitus Postitas kert122 »

Eks kindlasti on taktikaid palju, nagu ka olukordasid, aga ma usun, et kolonnil läheb raskeks, kui rünnatakse keskelt või pigem tagumist otsast, ja kui koht on valitud selliselt, et kolonni esimesel otsal on kuidagi ebamugav, mingi takistuse taga vms.
Eks väikese eelise annab ka see, kui eemaldutakse kohe, ja korralikud eksitusalad on tehtud, siis ei no ei tule naljalt järgi.
Lisaks, kui käsitulirelvi ei kasuta ja püsid vaiksena, siis vastasel võiks olla ka teada, kuhu ta siis täpsemalt jooksma peaks.
Ma ka väga ei tahaks uskuda, et vastane tiivates oma entusiasmi ei kaota, kui ühes varitsuses on mitu vööndit miine ja suure hurraaga tulles juhtub minema mitte nii hästi, vast ikka võtab hoogu maha, muidugi passiivseks lõksuks ei tohi teha vist, olen kuulnud, nagu ka vastasel kohalikku elanikkonda represseerida.

Ma loodan, et ma ei saa kunagi teada, kas tulevad kiirelt peale või mitte 8)
paraadil näeme, raisk
Kasutaja avatar
Kapten Trumm
Liige
Postitusi: 40072
Liitunud: 28 Juul, 2005 15:35
Kontakt:

Re: Kaitseliit

Postitus Postitas Kapten Trumm »

Ma on ka seda meelt, et rõhku tuleb panna miinidele ja avada tuld üksnes siis, kui see on hädavajalik. Jah, teooria ütleb tõesti, et peavad olema tõkked ja miinid ja kõike tuleb tulega julgestada. Lihtsalt aeg on edasi läinud ja näiteks tõke teel ei too enam kaasa vastase sinna sissesõitu, vaid sellega on ühtlasi varitsuskoht teada ja algab selle likvideerimine. Vastase nägemisulatus ei piirdu esimese masina komandöri silmapaariga, vaid on tublisti kaugemal ja enamasti viisil, kus meie sellest ei tea. Selles kontekstis muidugi on suurte varitsusüksustega sebimine ja visuaalselt kergesti märgatavad tõkked nagu häirekell.

Kui miine kandvaid või vastast ootavat 2 meest võib droonioperaator veel pidada vallatlevaks põdra- või hundipaariks ning vaadata edasi, siis taevast paistvad jao või rühma formatsioonid ei ole kuidagi enam kahe silma vahele jäädavad. Eriti kui samas kohas paistab mingi hunnik palke tee peal ja raadioluure kannab ette mingist raadiomölast sealkandis.

Põhimõtteliselt saab ju end ka Mannerheimi liini laadselt ära kindlustada, ainult selleks kulub palju aega, ressurssi ja see sebimine on õhust väga märgatav.
/Veelgi hullem on see, et koos kohustusliku patriootliku riigioptimismi kehtestamisega nõrgeneks paratamatult ka meie ohutaju, mis on enesealalhoiuks vältimatult vajalik instinkt/ S. Mikser 2014.
Mercurius
Liige
Postitusi: 667
Liitunud: 08 Juul, 2011 14:02
Kontakt:

Re: Kaitseliit

Postitus Postitas Mercurius »

IMHO tuleks hakata tegema liikuvale kolonnile varitsusi ca. 400m kauguselt st. miin, kiire TT, KP ja TP tulekontakt ja punuma.

Mulle on alati HLT juures jäänud väga suureks küsimuseks meditsiini tagamine.
Et Võru haiglasse on ok võitleja viia, kui vastane on juba Paides...
6lletops
Uudistaja
Postitusi: 1
Liitunud: 17 Mai, 2021 17:09
Kontakt:

Re: Kaitseliit

Postitus Postitas 6lletops »

Mulle jääb veidi arusaamatuks, miks kõik soovivad vastase manööverüksuseid (jalavägi ja tankid) varitseda? Need on ju vastase kõige tugevamad üksused. Neil on suur isikkoosseis, väga hea manöövrivõime, suur tulejõud, soomus jne. Need üksused ongi ju loodud võitlemiseks. Ärme ründa vastase tugevusi enne kui oleme olukorra kujundanud enda jaoks laiemas mõttes soodsaks.

Mina pigem valiksin sihtmärgid, mis asuvad manööverüksustest eemal. Nendeks on peamiselt lahingutoetuse ja -teeninduse elemendid (kaudtuli, tagala, TT, õhutõrje). Nemad oleksid meie HLT üksustele märksa jõukohasemad vastased, sest nende peamine ülesanne ei ole mitte võidelda, vaid toetada manööverüksuste võitlust. Lisaks nende mõjutamine annaks laiemas pildis ka suurema efekti. KV'l on väga raske vastase tagumisi üksuseid mõjutada, sest eelnevalt oleks vaja mööduda vastase manööverüksustest. Meie maakaitse pataljonidel on see oluliselt lihtsam, sest nad ju jäävad maha kui vastane edasi liigub. Vastase tagalas korraliku segaduse tekitamine loob soodsad tingimused KV'le vastase manööverüksustele vasturünnaku tegemiseks.

Iga lahing, mis me peame, peab toetama laiemat eesmärki. Selleks laiemaks eesmärgiks ei ole lihtsalt vastase isikkoosseisu valimatu tapmine, vaid me peame peale lahingut saavutama mingi eelise vastase suhtes, mis aitaks meid laieamalt meie edasises tegevuses.

Lühidalt me peame vältima tarbetut võitlust.
London Bridge
Liige
Postitusi: 619
Liitunud: 15 Aug, 2015 18:48
Kontakt:

Re: Kaitseliit

Postitus Postitas London Bridge »

Mercurius kirjutas:IMHO tuleks hakata tegema liikuvale kolonnile varitsusi ca. 400m kauguselt st. miin, kiire TT, KP ja TP tulekontakt ja punuma.

Mulle on alati HLT juures jäänud väga suureks küsimuseks meditsiini tagamine.
Et Võru haiglasse on ok võitleja viia, kui vastane on juba Paides...
Mulle tundub, et siin mõeldakse juba HLT vaimus nagu seda Sõduris ette nähti. Oma vastutusalaga väga hästi tuttavad ning kokkuharjutanud inimesed on kindlasti asi, milles meil suurt reservi ei ole, seega kaotuseid tuleb minimaliseerida kui HLT on plaanis vähegi pikema aja jooksul viljeleda.
Mulle jääb veidi arusaamatuks, miks kõik soovivad vastase manööverüksuseid (jalavägi ja tankid) varitseda?
Ma saan aru, et osaliselt selle jaoks, et selleks hetkeks, mil me lahingu vastu võtame, oleks tegemist vähem kui 100% lahinguvõimega üksustega. Sest ega ju lahingut andmata lõpuks jätta ei saa ning meile oleks igati kasulik enne otsustavad kontakti seda vastast "tasuta" kulutada. Sõduris kirjutatu põhjal ei tähenda HLT reididest ja muudeks rünnakuteks koondumisest loobumist.
My fair lady.
Kasutaja avatar
Tundmatu sõdur nr. 4
Liige
Postitusi: 10495
Liitunud: 16 Okt, 2005 18:42
Asukoht: Siilis

Re: Kaitseliit

Postitus Postitas Tundmatu sõdur nr. 4 »

London Bridge kirjutas:
Ilma üldisek koordineerimiseta muutuvad väikesed grupid "parmudeks" kes on ebamugavad, kuid ei takista tegevust.
See, ma saan aru, on HLT eos kaasas käiv risk või hind, mida osaliselt korvab parmuhammustuste suur hulk ning nende kättesaamatus.

Sügavalt ekslik ja asjatundmatu arusaam, mis on kantud (a) lihtsalt lambist donkihhotlusest ning (b) igasuguse sõjalise hariduse puudumisest :?

Kordan väsimatult üle siinsetele tublidele HLT fännidele - kõige alus on läbimõeldud organisatsioon pluss elementaarne juhtimine ja juhatamine (C2). Ilma selleta ei toimu mitte midagi ning teie "väikesed grupid" muutuvad mitte vastasele ebamugavateks, vaid lihtsalt metsa ärakadunud "parmudeks".
Katsuge sellest aru saada ning ärge alahinnake sõjalist organisatsiooni ühes talle obligatoorse juhtimise ja juhatamisega :|
Infanterie - königin aller Waffen.
Ja kolmas brigaad tuleb ka nagunii.
London Bridge
Liige
Postitusi: 619
Liitunud: 15 Aug, 2015 18:48
Kontakt:

Re: Kaitseliit

Postitus Postitas London Bridge »

Eelnev on nüüd mõnevõrra kontekstist välja rebitud. Seal oli arutluse all pigem Trummi näiteks toodud suurem varitsus vs. väiksem varitsus. Nimetatud HLT hind ei olnud mitte koordineerimatus või juhitamatus, vaid selle parmuhammustuse suhteline väiksus. Juhtimise ja juhatamise eitamine tundub akf. poolt ise juurdemõeldud, kuigi saan aru, et juhtimisküsimused on akf. olulised ja aktuaalsed.

Ja enesekindel binaarne diagnoos on... huvitav. :lol:
My fair lady.
kert122
Liige
Postitusi: 619
Liitunud: 27 Juun, 2007 21:22
Kontakt:

Re: Kaitseliit

Postitus Postitas kert122 »

Kui HLT on laiapindne ja läbimõeldud ja omab toetusvõrgustikku kohalike näol, on võimalik edu saavutada, ma olen valinud selle uskumise.
Kui kaitseliitlastele viia teadmine, et manööverüksustega ei ole mõtet rinda pista, vaid valida sihtmärk hoolega, ma ei taha uskuda, et juhtimispunkti,radari, sigint üksuse, täis kütuseauto,tulejuhtide vms HVT äralaskmine vastasele midagi ei tähenda, lihtsalt aeg peaks olema õige, rindelt ära sõitva tühja kütuseauto äralaskmine, või töö lõpetanud radari laskmine on tõesti selline lüke, et selle eest võib laulu sisse pääseda.

Kas juhtimispunkti reidimiseks keskmisel kaitseliitlasel oskusi, julgust ja piisavat väljaõpet on, et teha seda koordineeritult, hoides kiirust ja agresiivsust üleval, see on teine asi muidugi.

Pigem on küsimus selles, et kas kohalik elanikkond toetab kaitseliitlaste tegevust, kui vastasele närvidele käima hakatakse ja vastase sisevägede mingid luureohvitserid hakkavad külaelanikelt infot välja meelitama/peksma.
Aga kui HLT on kogu maad kattev, mitte täpike kaardil, siis see oleks positiivne, sest vastasel pole väga fikseerida kedagi, aga selleks on vaja rohkem mehi, ja eelkõige tahtmist, sest automaat ei sõdi, ja kuivtoidupakk ka ei sõdi, pikalt küll mitte.

Minu jaoks on küsimus selles, kuidas saada infot ja anda infot, millal mingid kaitseliitlased kuskil midagi teevad, sest kui mina,Ülo ja Valdur avastame, et Sirtsi soos alustas tööd suurtükiväe juhtimispunkt ja otsustame, et nüüd hakkab juppe lendama,saadame sinna kuuti kaks AT-4 aknast sisse, siis mis kasu sellest on, kui meie oma brigaadi juhtimispunkt sellest teada ei saa, et vastasel on paus kaudtules.
Kui kaitseliitlased ei saa infot anda ega vastu võtta õigeaegselt, siis on tegu kooskõlastamata tegevusega ja nii võivad kaitseliitlased ise jääda kuskile rünnakute vahele.

Infot saab liigutada ka ilma signaalideta ilmselt, aga kui palju aega see võtab, eriti kui vastane on kiire manöövriga.
paraadil näeme, raisk
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 5 külalist