Valveteenistus

Vasta
Kasutaja avatar
Kapten Trumm
Liige
Postitusi: 40072
Liitunud: 28 Juul, 2005 15:35
Kontakt:

Re: Valveteenistus

Postitus Postitas Kapten Trumm »

Inimressursis vaevalt küsimus on. Küsimus on vajaduses ja selle tundmises/tunnistamises.
Veel üks nüanss. Valveteenistus on sõdurile tegelikult pea ainus võimalus kogeda lahinguülesande täitmist. Muid taolisi võimalusi täna praktiliselt ei pakuta - on vaid ohutuse huvides elust kaugenema kippuv väljaõppetegevus. Teine selline võimalus on täna parameedikute praktika kiirabis (tõsi, seal ei pruugi väga verd näha).
/Veelgi hullem on see, et koos kohustusliku patriootliku riigioptimismi kehtestamisega nõrgeneks paratamatult ka meie ohutaju, mis on enesealalhoiuks vältimatult vajalik instinkt/ S. Mikser 2014.
Kasutaja avatar
Tundmatu sõdur nr. 4
Liige
Postitusi: 10495
Liitunud: 16 Okt, 2005 18:42
Asukoht: Siilis

Re: Valveteenistus

Postitus Postitas Tundmatu sõdur nr. 4 »

Kapten Trumm kirjutas:Veel üks nüanss. Valveteenistus on sõdurile tegelikult pea ainus võimalus kogeda lahinguülesande täitmist. Muid taolisi võimalusi täna praktiliselt ei pakuta - on vaid ohutuse huvides elust kaugenema kippuv väljaõppetegevus. Teine selline võimalus on täna parameedikute praktika kiirabis (tõsi, seal ei pruugi väga verd näha).
Hea point - ja see on ikka nii olnud.
Mistap relvastatud valve ongi alati üks sõdurikoolituse elemente olnud (peale armee elementaarse vajaduse iseennast valvata).
Ainult tiirus plõksides // helkurvestiga instruktor kuklasse hingamas laetud relvaga piisavalt ei harju :|
Infanterie - königin aller Waffen.
Ja kolmas brigaad tuleb ka nagunii.
Kasutaja avatar
Kapten Trumm
Liige
Postitusi: 40072
Liitunud: 28 Juul, 2005 15:35
Kontakt:

Re: Valveteenistus

Postitus Postitas Kapten Trumm »

Ja vahejuhtumid, mis oleks nõudnud või nõudsidki jõuga/relvaga sekkumist, kasvatavad inimest sisemiselt mitu meetrit pikemaks. Päris huvitav kogemus, kuidas hakkad kuulma iseenda pulsi löömist, kõik helid kaugenevad sinust ja aeg hakkab mööduma kui aegluubis. :)
/Veelgi hullem on see, et koos kohustusliku patriootliku riigioptimismi kehtestamisega nõrgeneks paratamatult ka meie ohutaju, mis on enesealalhoiuks vältimatult vajalik instinkt/ S. Mikser 2014.
A4
Liige
Postitusi: 1832
Liitunud: 13 Juun, 2005 23:55
Kontakt:

Re: Valveteenistus

Postitus Postitas A4 »

Jätkan siis oma isiklike mälestuste ja kogemuste heitamisega. Võibolla olin ma liiga loll (või liiga tark?) ajateenija, aga minul omal ajal kahes erinevas vahtkonnas käies küll sellist tunnet ei tekkinud, et see on nüüd võimalus kogeda lahinguülesande täitmist; või et just sedamoodi näeb sõja korral jalaväelase jaoks välja lahinguülesande täitmine. Jah, oli selge arusaam lahingmoonaga ja tunnimehe ülesannetega (teoreetiliselt) kaasnevast vastutusest, aga kuna algusest peale oli suhteliselt ilmne, et rahu ajal ei lähe ükski loll torkima relvastatud tunnimeest (ja seda ka kordagi ei juhtunud kuni teenistuse lõpuni, ei mul, ega kaasajateenijatel), siis ei tekkinud kokkuvõttes tunnimehe ülesannete täitmisel ka mingit erilist pinget või „tunnet millestki erilisest“. Hoopis muud tunded tekkisid – tüdimus ja tülpimus peamiselt. Ja ma ei tea ausalt öeldes ühtegi teist Eesti kaitseväes aega teeninud inimest, kelle jaoks oleks vahtkonnas-toimkonnas veedetud aeg oleks tekitanud Trummi ja Borja poolt kirjeldatud emotsioone. Te kutid ise olete ikka ajateenijad kunagi olnud ja vahtkonnas tunnimehena tiksunud? Borja ehk sõjakooli kursandina on, aga ju see siis ütleb midagi selle kooli väljaõppetaseme kohta, kui tunnimehena veedetud ööpäevad oli "lähim kogemus lahinguülesande täitmisele"?

Asjad, mis kindlasti panid vere kiiremini liikuma, adrenaliini voolama ja tekitasid tõepoolest tunde, et umbes selline ongi tegelik lahinguülesande täitmine, oli see n-ö päris väljaõpe – paukmoona ja imitatsioonivahenditega, aga ka lahingumoonaga harjutusväljal jao kaitset ja rünnakut läbi mängides. Või ka välilaagris öösel kaevikus valves olles ja vastutegevuse läbiviijaid oodates-luurates. Ja üsna mage tunne oli, kui jäid mõnedest laskmistest kõrvale selle tõttu, et pidid hoopis vahtkonnas vm toimkonnas tiksuma samal ajal. Jah, iga loll sai aru, et tegemist on rahuaegse õppusega, kus võimalus viga saada on vaid enda või kaasvõitleja ränga vea korral, aga igal juhul oli see etem, põnevam ja realistlikum, kui 15 padruniga salves kahe tunni kaupa väeosa autopargi siseõues ringi jalutada.

Ressurssidest ja ajakulust nii palju, et meil täna ju tegelikult üks väeosa on, kus ajateenijad 24/7/365 vahtkonnaülesandeid täidavad – Vahipataljon. Jah, ajateenijate arvu poolest on vist tegemist ühe väiksema eraldiseisva linnakuga, aga selleks, et viia läbi ka normaalset väljaõpet, on seal ühe 7-liikmelise Kadrioru vahtkonna mehitamiseks tarvis kaks korda aastas võtta teenistusse mõlemal korral kompaniijagu ajateenijaid. Kogu koosseisu väljaõppeaeg on sõjaväepolitseis 11 kuud – mitte selleks, et SP-väljaõpe oleks kuidagi eriti keerukas ja aeganõudev, vaid eelkõige just selleks, et oleks vahtkonna- ja tseremoniaalteenistus aastaringselt tagatud ja selle kõrvalt ka väljaõpe toimiks. Võrreldes struktuuris sõja ajaks ettenähtud SP-üksuste vajadusega (või võrreldes ükskõik millise teise relvaliigi üksuste SA-struktuuris uuendamise tempoga) toimub sellesama vahtkonnateenistuse tõttu SP-üksuste räige ületootmine, ehk minu hinnangul teisisõnu sellesama „inimressurssi“ raiskamine (aga mitte et mul paremat skeemi oleks antud asjaks välja pakkuda). Ajateenijate teenistuse käigus väljalangevuse poolest olnud esirinnas ja ilmselgelt mängib siin oma rolli ka seesama „põnev, realistlik ja vajalik“ vahtkonnateenistus. Kuigi teatud loogika järgi peaks kõrgeim väljalangevus olema hoopis jalaväeüksustes, kus pidevalt maastikul mütatakse, suuri koormaid seljas tassitakse ja väga palju jalgsi liigutakse; mitte aga kergelt relvastatud-varustatud ja maaturitel ringivuravates SP-üksustes.
Kasutaja avatar
Tundmatu sõdur nr. 4
Liige
Postitusi: 10495
Liitunud: 16 Okt, 2005 18:42
Asukoht: Siilis

Re: Valveteenistus

Postitus Postitas Tundmatu sõdur nr. 4 »

Ossseda nuttu ja hala siin üleval - A4 vaeseke pidi vist mõniteist korda garnisoni valveteenistuses automaati kandma.. loodan, sa sellest ikka jäädavat psühhotraumat(-PTSD :shock: ) ei saanud :mrgreen:
A4 kirjutas:Te kutid ise olete ikka ajateenijad kunagi olnud ja vahtkonnas tunnimehena tiksunud? Borja ehk sõjakooli kursandina on..
Ok - ja isikliku vastutuleku korras ma siis natsa harin sind selles osas 8)
Relvastatud valveteenistust sain ma NLiidu sõjakoolis tõugata kokku kaks-ja-pool aastat neist neljast, mis ma seal veetsin.
Kaks-ja-pool seepärast, et esimesed pool aastat ei olnud noor sõjakoolijobu veel (arusaadavalt) relvastatud valveks kosher - selle asemel tõukasid jobud köögitoimkonda niiet silme eest must :twisted:
Järgmised poolteist aastat käidi vaheldumisi relva- ja köögiteenistuses..
Kolmandal aastal käis kogend sõjakooli vorst veel ainult relvateenistuses - köögiteenistuse jaoks oldi siis juba (arusaadavalt) liiga issid(-sa ikka tead sellist sõna, A4 :?: )..
Neljandal aastal kõnetasid polkovnikud sõjakooli vorsti juba ees- ja isanime pidi ning igasugu teenistuses koolilõpetamiseks valmistuvad härrad enam ei käinud..

Vaimu kasvatas see ööpäevane automaadikandmine - vaimu vastupidavust täpsemini, ajataju arenes täiuseni, meeled ümbruse jälgimiseks-tajumiseks arenesid.. aga põhiline oli ikka vaimse vastupidavuse tulem.
Seda sul, A4, näikse puudu jäävatki(-nothing personal).
Infanterie - königin aller Waffen.
Ja kolmas brigaad tuleb ka nagunii.
Lemet
Liige
Postitusi: 19913
Liitunud: 12 Apr, 2006 15:49
Kontakt:

Re: Valveteenistus

Postitus Postitas Lemet »

Kaks-ja-pool seepärast, et esimesed pool aastat ei olnud noor sõjakoolijobu veel (arusaadavalt) relvastatud valveks kosher - selle asemel tõukasid jobud köögitoimkonda niiet silme eest mus
Iseenesest ju kummaline- meil peeti kolme nädalat enne vandeandmist (KMB-kurs molodovo boitsa) piisavaks, et 2×30 teravat podsumokis noori postile tuumarelva ja selle kandureid valvama saata. OMCP kuulus mõneti küll ka eliidi hulka- köögis ei tulnud kordagi sahmerdada. Vabandust OT pärast. Teemasse kah- huvitav, kas midagi taolist, nagu oli UGKS karauuli puudutava osa esimene punkt...
Несение караульной службы является выполнением боевой задачи и требует от личного состава точного соблюдения всех положений настоящего Устава, высокой бдительности, непреклонной решимости и инициативы.
...ja tunnimehe kohta käiva alajaotuse sissejuhatus...
169. Часовой есть лицо неприкосновенное. Неприкосновенность часового заключается:

- в особой охране законом его прав и личного достоинства;

- в подчинении его строго определенным лицам - начальнику караула, помощнику начальника караула и своему разводящему;

- в обязанности всех лиц беспрекословно исполнять требования часового, определяемые его службой;

- в предоставлении ему права применять оружие в случаях, указанных в настоящем Уставе.
...üleüldse meie seadustes eksisteerib?
Errare humanum est-aga veel inimlikum on selle teise kraesse väänamine...
Kasutaja avatar
Kapten Trumm
Liige
Postitusi: 40072
Liitunud: 28 Juul, 2005 15:35
Kontakt:

Re: Valveteenistus

Postitus Postitas Kapten Trumm »

kelle jaoks oleks vahtkonnas-toimkonnas veedetud aeg oleks tekitanud Trummi ja Borja poolt kirjeldatud emotsioone.
On sul seal "veedetud" ajal üritatud autoga kontrollpunktist läbi sõita? Kontrollitav on märatsema hakanud ja tulnud jõuga maha suruda?
Pean silmas päris olukorda, mitte õppust. Olen seda kahjuks näinud ja ma ei suuda kuidagi ette kujutada olukorra lahendamist seal Kuu-uurijas näidatud 20-ste tüdrukute poolt.
Vabandust, aga see hädakisa ei kõneta. Kui valvepostil on igav, on see väeosa kaadri laiskuse/rumaluse/saamatuse probleem (nagu ka muud "passimised").
/Veelgi hullem on see, et koos kohustusliku patriootliku riigioptimismi kehtestamisega nõrgeneks paratamatult ka meie ohutaju, mis on enesealalhoiuks vältimatult vajalik instinkt/ S. Mikser 2014.
Martin Herem
Liige
Postitusi: 2368
Liitunud: 10 Okt, 2014 7:51
Asukoht: Rahu ja Sõpruse Asulas :)
Kontakt:

Re: Valveteenistus

Postitus Postitas Martin Herem »

No nüüd lähevad siin asjad juba päris segaseks.
Trumm:
Valveteenistus on sõdurile tegelikult pea ainus võimalus kogeda lahinguülesande täitmist. Muid taolisi võimalusi täna praktiliselt ei pakuta - on vaid ohutuse huvides elust kaugenema kippuv väljaõppetegevus.
Borja:
Hea point - ja see on ikka nii olnud.
... ja siis edasi see "helesinine heietus".
Ma ei tea, et vahtkonnas postil olles neid "lahingukogemusi" tihti ette tuli. Minu isiklikud kogemused on küll üüratult väiksemad, kui Borjal, kuid vahtkonna korraldamisest ma ikka midagi tean. Kui enamasti kulges ajateenijale vahtkond unise töllerdamisena, siis vahel harva võis tõesti "pulli" saada. Ja enamasti oli see tõesti teenistusväline pull, mitte action.
Aga noh, eks meil tuleb välja, on väga erinevad kogemused. Minu kogemuste (ka vahtkonna korraldamise kogemus) järgi, ei ole seal 98% ulatuses mingit lahingukogemust. 2% sisse mahub ka Pullapää kriisi aegne Jägalas olemine.
Trumm:
Kui valvepostil on igav, on see väeosa kaadri laiskuse/rumaluse/saamatuse probleem (nagu ka muud "passimised").
Kas sa Trumm viitad sellele, et kaader peaks mingit "põnevust" tunnimeestele pakkuma?
Kasutaja avatar
Kapten Trumm
Liige
Postitusi: 40072
Liitunud: 28 Juul, 2005 15:35
Kontakt:

Re: Valveteenistus

Postitus Postitas Kapten Trumm »

Ju ma olen seal "valvepostil" pidanud viibima ainult siis, kui selleks on vajadus olnud - võib-olla igal päeval seda tehes (passides) arvaks teistmoodi.
Kevadtorm 2017 mingeid eredaid hetki silme ette manades pidin ikka tükk aega pingutama, aga aprillimäsu 2017 segasevõitu uni killuvestis ja automaat kõrval on ilmselt asi, mida ma lastele ja lastelastele 24.veebruari lauas räägin. Võib-olla selles ongi see vahe (ja minupoolne vahiteenistuse huvitavaks mõtlemine).

Kas sa Trumm viitad sellele, et kaader peaks mingit "põnevust" tunnimeestele pakkuma?
Umbes nii. Sest iga asi, mida võitlejad nimetavad passimiseks, peaks ülemad panema peeglisse vaatama ja endalt ühte-teist küsima. Vähemalt mina küsin küll.
Ja mitte ainult pulli. Teenistus ei pea arvutis Facebookis või teleka taga mööduma (valvekompaniide pääslastes tihtiesinev vaatepilt) ja kui vahtkonnal on lubatud sedasi toas passida, siis väike ime, et igav on.
/Veelgi hullem on see, et koos kohustusliku patriootliku riigioptimismi kehtestamisega nõrgeneks paratamatult ka meie ohutaju, mis on enesealalhoiuks vältimatult vajalik instinkt/ S. Mikser 2014.
Martin Herem
Liige
Postitusi: 2368
Liitunud: 10 Okt, 2014 7:51
Asukoht: Rahu ja Sõpruse Asulas :)
Kontakt:

Re: Valveteenistus

Postitus Postitas Martin Herem »

Ma olin esimese aasta kadett, praktikal Kuperjanovis, kuid ajutiselt viidud Jägalasse. Mulle tulid 2 ohvitseri sellist pulli tegema. Ja ma teadsin, mis juhtus eelmise vennaga, kellega "pull" õnnestus. Minuga päris hästi ei õnnestunud, kuid targutamist sain kuulda poole tunni jagu. Järgmisel päeval soovitasin avalikult kogu rühmale, antud ohvitserid taolise pulli korral maha lasta, sest seda nad ju tegelikult ootavad - õiget käitumist. Ohvitser oli selle soovituse juures. Pullitegemine lõppes ära. Nende õnneks, sest üsna paljudel oli kindel plaan, need n......d ... no vähemalt ära elu lõpuni ehmatada. Ja ma ei meenuta seda, kui õppetundi või actionit, vaid kui ohvitseride perversset käitumist.

Aprill 2017 ei olnud mingi tavaline rahuaegne postil töllerdamine. Jägalas augustis 1993 ei olnud ka mingi tavaline rahuaegne vahtimine. Aga ma tean poste, patrulle ja valvelaudu aastatel 1992-1996, kus peamiseks vastaseks oli lihtne uni. Mingi etapp sellest ajast, oli Borjal oidu, mitte teha toimkonda/vahtkonda põnevaks - selle eest tahaks küll tänada. Ja 1996-2000 hoidsin ma ise sama joont. Aga ma olen päris palju vastupidist näinud. Enamasti pole sealt tulnud rohkem meenutusi, kui kõrtsi seisust.

Ma ei saa mitte kuidagi aru sellest, kuidas ühest küljest on postil olemine "lahingukogemus", sest sa täidad ju päris ülesannet ja teisest küljest käivad mingid lahinguhundid oma ego toitmas. See ongi see kõige ehedam pullisitt, mida aastaid nauditi.
Postil olek on teenistusülesanne, mitte väljaõpe. Igav, raske, vahel ohtlik. Muidugi see kasvatab midagi. Kuid sinna ei minda kedagi harjutama. Ammugi siis ülemal veel oma tillipikkust suurendama.
Kui on õppus, siis on teine asi. Väänake või küliti. Aga päris vahtkonnas postil ... :roll:
Nii et Trumm - tule teenistusse ja näita kõiki oma pedagoogilisi, tehnilisi, taktikalisi, juriidilisi ja ... vali ise oma arsenalist ... oskusi. Aga ära aja siin Borja säramisel sulaselget sodi suust välja.
Kasutaja avatar
Tundmatu sõdur nr. 4
Liige
Postitusi: 10495
Liitunud: 16 Okt, 2005 18:42
Asukoht: Siilis

Re: Valveteenistus

Postitus Postitas Tundmatu sõdur nr. 4 »

No selle tunnimeestega "trikitamise" lolli kombe tõid meie verinoorde kaitseväkke tollased amatööridest all- ja nooremohvitserid 90te alguses.. põhjusteks nende tihtine profaanlus kuubis + vahiteenistuse põhitõdede absoluutne mittemõistmine.. tõesti hea, et ühtki trikitajat maha ei lastud :mrgreen:

Akf Lemet siin eespool tsiteeris piisavalt ära vahiteenistuse põhitõed NArmeest, mis algavad sellest, et TUNNIMEES ON PUUTUMATU ISIK.. Loodetavasti ablasid kõik käigult ära, et need põhimõtted pole mitte sovettide vaimusünnitis, vaid nii paarisajaaastased ning preisi armeest pärit - elik siis max kvaliteedimärgiga.. No ja meie tollastele (tihti pooletoobistele) veeblitele-lipnikele see kõik päris kohale ei jõudnud - eks ta ole :|

Mis ma veel öelda tahan:
- vahiteenistus on kindlasti igav - ja peabki olema. Ning sõdur õpib seda stoiliselt taluma, sest muidu ta poleks sõdur vaid tükk sitta. Sõdur tuligi sõjaväkke taluma ja LAHINGUÜLESANNET TÄITMA - mitte nautima (eiteamida)
- vahiteenistust saab (muuseas) alati ka "huvitavamaks" muuta - aga ainult vastava määrustiku piires. Ja selleks peab all- või nooremohvitseril nii aju kui tahtmist olema

Vot tak - loodan, teil oli lõbus.
Infanterie - königin aller Waffen.
Ja kolmas brigaad tuleb ka nagunii.
A4
Liige
Postitusi: 1832
Liitunud: 13 Juun, 2005 23:55
Kontakt:

Re: Valveteenistus

Postitus Postitas A4 »

Ära muretse Borja, ei saanud ma sellest paariteistkümnest korrast sisevahtkonnas käimisest + teist sama palju Kadrioru vahtkonnas käimisest mingit füüsilist ega vaimset traumat. See oli tollal (on osaliselt ka täna) ajateenistuse normaalne ja paratamatu osas ja sellisena seda ka mäletan ja tajun. Mulle jääb lihtsalt arusaamatuks, kuidas seda vahtkonnateenistust mõned kaasfoorumlased peavad justkui „lähimaks kogemuseks lahinguülesandele“, ajateenistuse väga vajalikuks ja lahutamatuks osaks, või väga oluliseks ja kasulikuks väljaõppe osaks. Kui ma ka enne esimest vahtkonda oleksin ennem pidanud pool aastat „köögitoimkonna jobu“ olema (äkki peaks ka massilised köögitoimkonnad EKV-s taastama?), siis oleks mul võibolla tõesti esimese vahtkonnas oleku peale mingit sorti vaimne või füüsiline erektsioon tekkinud.

Lihtsalt kõiki neid tõepoolest vajalikke asju – vaimu vastupidavus, ajataju arendamine, ümbruse jälgimine-kuulamine jne – sain mina ja saavad ajateenijad ka täna lihvida hoopis realistlikumalt, kasulikumalt ja ajateenija enda jaoks põnevamalt ka väljaõppe, välilaagrite ja õppuste-harjutuste käigus. Väljaõppe seisukohast on realistlikum ja arusaadavam valvata öösel nt välilaagrit või kaevikus kaitseliini – sest siis sõdur tõesti õpib tegutsema vaikselt ja varjatult, kuulama igat heli; langetama otsust, kas anda häire tervele üksusele või mitte jne. Versus kuskil ladude juures sissetallatud rajal tatsamine teadmises, et sissetungijat on nähtud kord aastakümne jooksul ning vastu tuleb astuda vaid sind väljavahetavale või kontrollima tulevale vahtkonnaülemale. Mis te pakute, kumb stsenaarium sõja korral tõenäolisem on?
LeBon
Liige
Postitusi: 539
Liitunud: 29 Juun, 2007 1:50
Kontakt:

Re: Valveteenistus

Postitus Postitas LeBon »

Ajateenistusest langeb igal aastal tervislikel põhjustel välja mingi x arv sõdureid. Pole kuulda,et nad kõik lahkuksid väeosast kanderaamil või seaksid sammud seevaldi poole.Arvata võib,et ajateenistusest lahkutakse ennetähtaegselt enamalt jaolt füüsilist koormust mitte taludes ja sellele järgnevate küll põlve-,seljahädade tõttu.
Need samused liigesehädalised on aga täiesti kõlbulised valveteenistuse tarvis...Iga see mees peaks ikka suutma 8 kuud teenistuses(valveteenistuses) olla.Kõik ei peagi lahingväeosades ajateenistust läbima.
See tundub täiesti mõistlik mõte. Huvitav oleks A4 ja teiste vastuväiteid kuulata.
” Aga miks on Eestis praegu päris palju paremäärmust? Lahendus lihtne: NSVL lipukiri oli: sisult sotsialistlik, vormilt rahvuslik ja nii see NSVL sõna otseses mõttes natsionaalsotsialiste kasvataski. ” Sirje Kingsepp.
Kasutaja avatar
Kapten Trumm
Liige
Postitusi: 40072
Liitunud: 28 Juul, 2005 15:35
Kontakt:

Re: Valveteenistus

Postitus Postitas Kapten Trumm »

Lisaksin siia kaks mõttetera, millest olen ise üritanud kinni pidada. Üks neist on jällegi poliitiliselt ebakorrektne, pärinedes vene väejuht Suvorovilt.
1. sõdur osaleb meelsasti õppusel, kui see lühidalt ja arukalt korraldatud (usu, et see käib ka valve kohta kenasti)
2. teenistus on täpselt niisama huvitav/igav/....lisage omadussõnu ise.....kui selle teevad ülemad. Kui üritus on nürilt korraldatud, siis loomulikult osalejad mäletavad seda tülgastusega. Paraku on meil pahatihti probleem, et 4-x aastat sõjakoolis õppinud inimesed ei suuda end asetada tavainimese saabastesse - ehk mis neile tundub iseenesest mõistetav, ei ole seda "tavalisele" tihti mitte. Analoogselt mäletavad kõik tülgastusega neid 4-tunniseid relvapuhastusorgiaid kasarmu koridoris poolmagavas olekus - ega selline jama (jah, ma pean seda selgeks jamaks) pole kuskil mujal kinni kui ülemates, kes ei suuda mõistlikumat ajakasutust välja mõelda.

Ja veel üks asi. Ärge palun neid 1992 a asju väga tõsiselt tänapäeva projekteerige. Vaadake vahelduseks kasvõi väljaõppe korraldust täna ja tollal. Aeg on palju edasi läinud.
/Veelgi hullem on see, et koos kohustusliku patriootliku riigioptimismi kehtestamisega nõrgeneks paratamatult ka meie ohutaju, mis on enesealalhoiuks vältimatult vajalik instinkt/ S. Mikser 2014.
tommy
Liige
Postitusi: 3638
Liitunud: 02 Veebr, 2005 20:50
Asukoht: Eesti
Kontakt:

Re: Valveteenistus

Postitus Postitas tommy »

Ajateenistusest langeb igal aastal tervislikel põhjustel välja mingi x arv sõdureid. Pole kuulda,et nad kõik lahkuksid väeosast kanderaamil või seaksid sammud seevaldi poole.Arvata võib,et ajateenistusest lahkutakse ennetähtaegselt enamalt jaolt füüsilist koormust mitte taludes ja sellele järgnevate küll põlve-,seljahädade tõttu.
Need samused liigesehädalised on aga täiesti kõlbulised valveteenistuse tarvis...
Mille poolest on relvastatud valveteenistuse liikmetele esitatavad tervisenõuded(nii vaimsed kui füüsilised) siis erinevad tavalise ajateenija omadest..??
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 3 külalist