www.militaar.net

Militaarteemad minevikust kaasaega
Tänane kuupäev 24 Okt, 2021 19:29

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi [ DST ]
Tee uus teema Vasta teemale  [ 747 postitust ]  Mine lehele Eelmine  1 ... 46, 47, 48, 49, 50
Autor Sõnum
 Teema pealkiri: Re: Reservõppused ja lisaõppekogunemised
PostitusPostitatud: 01 Veebr, 2021 22:49 
Eemal
Liige

Liitunud: 10 Okt, 2014 8:51
Postitusi: 1972
Asukoht: Rahu ja Sõpruse Asulas :)
Tõstke käsi üles, kes on tegelenud pataljoni formeerimise ja sellele järgnevate manöövritega ...
Mina ei ole olnud RÕKil pataljoni ülem, kuid pataljoni formeerimist ja sellele järgnevat tegutsemist olen siiski planeerinud, korraldanud, hinnanud ... nautinud ja kirunud.

Loomulikult võivad kõik siin sõna võtta, aga lahtisest uksest asjatundmatu jutuga ei maksa sisse murda.

Esiteks Trummile
Ma ei tea, et me oleks LÕKile kutsunud 3x ülekattega. Tegelikult pole kutsutud ka 2x ülekattega. Tunnistan, et ühel korral see ülekate tõesti 100% poole.
Sellel miks on kellegi oskused 10 aastaga raisku lastud minna, vastas strateegilinesõdur juba eespool. Igaks juhuks lisan, et meil pole jõudu värskendada kõigi 10, 15 või 20 aasta jooksul ajateenistuse läbinute teadmisi ja oskusi. Varustust ka pole. Ma 10 aastat tagasi arvasin, et teeme laenatud varustusega ja sõjaks saame ... enam ei usu.
Reservväelased jagunevad meil
a) kiireageerimiseks - reserv-, ja tegevväelased üksuste kaupa,
b) täiendusreserviks - üksikud sõdurid üksuste kaotuste asendamiseks
c) üldreserv - üksikud sõdurid erialade kaupa
Trummi nimetatud 10 aasta tagune ajateenija, kuulub tõenäoliselt viimasesse klassi.

Chupacabra
3 aastat tagasi ajateenistuse lõpetanud sõdurid saavad hakkama. Jao- ja rühmaülemad saavad ka hakkama ... kui neid a)formeeritakse ja b)kästakse.
Keegi peab nende jaoks ju rahuajal tegema plaanid, haldama komplekteeritust, valmistama ette ja läbi viima formeerimise. Viimasega samaaegselt tuleb planeerida/korrldada ka järgnev ülesanne. Ainult reservväelastega seda teha ei saa.
Jagu saab, rühm saab isegi 5 ja enam aastat hiljem, kompanii ... saab ka, aga pataljoniga ei saa hakkama 2 aastat pärast viimast harjutust.

Täpselt sama suurtüki, õhutõrje vms. Relv, jagu, meeskond hakkab muidugi tööle. Kuid kilomeetrite ulatuses koostöös teiste allüksuste ja relvaliikidega, kõrgema kavatsuse täitmiseks, on vaja mõnde tegevväelast ka.

Pensionile läinud pataljoni ülem ... vajab ka päris mitu päeva, et üldse aru saada, mis pataljon talle antud on. Mida suudab isikkoosseis, mis seisus on tranport, relvad, side ... mida ta ise mäletab.
Aga kui see PÜ aastas 2-3 korda kaardil või juhtimispunktis harjutab, paar päeva kulutab üksuse olukorra selgitamisele ja 1x kolme aasta jooksul üksust õppusel ka juhib, siis saab hakkama küll.

Paraku ei suuda me ülal pidada sellise pataljoni jagu reservväelastest juhte (20-30 inimest) ega varustust.


Üles
 Profiil Saada privaatsõnum  
 
 Teema pealkiri: Re: Reservõppused ja lisaõppekogunemised
PostitusPostitatud: 02 Veebr, 2021 0:36 
Eemal
Liige
Kasutaja avatar

Liitunud: 25 Juun, 2014 16:25
Postitusi: 2191
No andke andeks et natuke ägestusin aga süda tilgub verd kui kaks pataljoni seibideks lõigatakse.


Üles
 Profiil Saada privaatsõnum  
 
 Teema pealkiri: Re: Reservõppused ja lisaõppekogunemised
PostitusPostitatud: 02 Veebr, 2021 1:50 
Eemal
Liige

Liitunud: 10 Okt, 2014 8:51
Postitusi: 1972
Asukoht: Rahu ja Sõpruse Asulas :)
Ägestumine on inimlik ... enne ja pärast lõunat, natuke õhtuootekski :)

Esiteks ei lõika neid täna ega homme veel keegi.
K9 asendavad neid brigaadis alles 2026 aastal.
Nüüd vana jutt ... nende relvastuses hoidmisel pärast seda, on vaja: täiendada moona, hooldada/uuendada transpordivahendeid ja relvi, hankida sidevahendid, värskendada ja määrata isikkoosseis, hankida neile individuaalvarustus, luua taristu ... raha eest mida täna eelarves ei ole.
Veelgi enam. Täna ei paista meil raha olema ka selle 2. 122mm STVP jaoks aastal 2025, 2026 või 2030.
Sisuliselt on täna otsus: 1. 122mm STVP asemel teeme K9 pataljoni, kasutades tänaseid ülapidamise vahendeid K9 pataljoni jaoks.
Kui on vahendeid, siis võivad need relvad jääda (osaliselt) kasutusse. Näiteks Maakaitses. Kui on perspektiivi, siis ei lõika keegi neid ka seibideks. Kuid tänaste ressursside juures ei ole konkreetsematel otsustel rohkem väärtust, kui vitsaga vee peale joonistatud "Mona Lisal".


Üles
 Profiil Saada privaatsõnum  
 
 Teema pealkiri: Re: Reservõppused ja lisaõppekogunemised
PostitusPostitatud: 22 Mär, 2021 17:39 
Eemal
Uudistaja

Liitunud: 12 Sept, 2020 15:30
Postitusi: 9
Ka tänavune Kevadtorm tuleb plaanitust väiksem
Tsiteeri:
Tänavusele Kevadtormile kutsutakse plaanitud 2500 reservväelase asemel umbes 300 reservväelast ning paljud, peamiselt kaitseliitlastest reservväelased saavad oma oskusi meelde tuletada sügisel. Meie reservväelaste väljaõppe sagedus ja maht on pannud mõned NATO partnerid muretsema. Päris algselt plaaniti õppekogunemistele kutsuda üle 5000 reservväelase.

https://www.err.ee/1608151093/ka-tanavu ... st-vaiksem


Üles
 Profiil Saada privaatsõnum  
 
 Teema pealkiri: Re: Reservõppused ja lisaõppekogunemised
PostitusPostitatud: 22 Sept, 2021 23:07 
Eemal
Liige

Liitunud: 28 Aug, 2007 3:06
Postitusi: 2237
Lugesin siin oma "muldvanad" postitused üle ja natuke järgmisi kah ikka. Härra Herem, mida on ette võetud reservi jaoks määratud varustuse hoiustamiseks, et nendega oleks võimalik koheselt näiteks rännakule minna? Kui tihti kutsutakse kordusõppustele vastavalt erialale? Või korraldatakse neid erialaseid õppuseid ajateenistuse jooksul?
Nõuka ajal dessant-ründe brigaadis granaadiheiturina 2 aastat teenides olid meil erialade kaupa kord poole aasta jooksul väljaõppe laagrid (vist 10 päeva, täpselt enam ei mäleta). Selle aja jooksul anti väljaõpet (valikuliselt), kas snaiprile või kuulipildurile (sõltus, mitmenda jao granaadiheitur olid). Sama kehtis vastupidi, olid kuulipildurite ja snaiprite nö. kogunemised. Ja samatmoodi seerudele. On meie kaitseväes erialapõhine õppekogunemistele kutsumine tekkinud?

_________________
sitt päev, kellele kurdad


Üles
 Profiil Saada privaatsõnum  
 
 Teema pealkiri: Re: Reservõppused ja lisaõppekogunemised
PostitusPostitatud: 23 Sept, 2021 8:39 
Eemal
Liige

Liitunud: 10 Okt, 2014 8:51
Postitusi: 1972
Asukoht: Rahu ja Sõpruse Asulas :)
2011 formeerisime JP kella 2100st kuni 0600ni.
Kella 0500st oleks esimesed allüksused minema sõita.
2019 formeeritud JP oli staabikompaniiga 40h pärast VV otsust teha LÕK, 100km kauguael formeerimispunktist. Suuremosa 40 tunnist kulus isikkoosseisu kohale tulekuks.
Nii et minu arvates oleme me ammu juba selles seisus.

Me viimelläbi erinevaid RÕKe. Üldiselt kutsutakse mingi allüksus või selle spetsialistid. Alles toimus 2.brigaadi RÕK juhtivkoosseisule JÜst kuni KÜAni. Lisaks veel staabiohvitserd. Talvel oli RÕK 2.brigaadi sidespetsialistidele. Ganaadiheiturite või kuulipildurite RÕKe pole tehtud. Aga erialades Laiemalt toimub RÕKe pidevalt.

Üldiselt otsustavad suures osas üksuste ülemad (BÜ/PÜ), keda ja millal on vaja kutsuda. Selle aluseks on muutunud varustus või protseduurid, üksuse ülesanne, läbitud väljaõppe aeg, üksuste õppusteks ettevalmistumine vms.
Reservväelaste koguarv ja ajad kinnitatakse ministri poolt umbes 2 aastat ette, kuid seal on palju paindlikkust ja seda saab muuta.


Üles
 Profiil Saada privaatsõnum  
 
 Teema pealkiri: Re: Reservõppused ja lisaõppekogunemised
PostitusPostitatud: 23 Sept, 2021 16:16 
Eemal
Liige

Liitunud: 28 Aug, 2007 3:06
Postitusi: 2237
Minu küsimus tekkis omaenese kogemusest. Olin samuti kutsutud RÕK-le, ametikohaks oli määratud granaadiheitur. Vastavat riista isegi ei näidatud, rääkimata sellest laskmisest. Tutvustati küll rootslaste jahipüssi ja saime ka mõned paugud sellest lasta.
Seega keegi sai linnukese kirja, et granaadiheitur käis koolitust saamas, mis aga tegelikkusele ei vasta. Ja minu kui riigikaitsest huvitatud inimese jaoks jättis see mõru maigu suhu. AK-74-ja võin senini une pealt lahti võtta ja uuesti kokku panna, mida aga ei saa öelda rootslaste "aeru" kohta. Ehk siis tegelikkuses raisatud 3 päeva minu ajast. Siinkohal peaks nõukaaegse armeekogemusega inimesi kas kordades tihedamini RÕK-le kutsuma või nad üldse rahule jätma, sellisel kombel see ei toimi. Nagu siin teemas ka juba varemalt erinevate kasutajate poolt on välja toodud, siis pigem panna minusuguste erialaks näiteks autojuht, ilmselgelt saan sellise vanarauaga mida Kaitseliit kasutab, kordades paremini hakkama kui tänapäevaste autodega harjunud noored (mida näitas ka RÕK kogemus). Pigem täiendkoolitada Eest Kaitseväes ajateenistuse läbinuid, jääksid ära mõttetud linnukesed erialaselt koolitatud inimeste nimede taga.

_________________
sitt päev, kellele kurdad


Üles
 Profiil Saada privaatsõnum  
 
 Teema pealkiri: Re: Reservõppused ja lisaõppekogunemised
PostitusPostitatud: 23 Sept, 2021 16:20 
Eemal
Liige
Kasutaja avatar

Liitunud: 28 Juul, 2005 16:35
Postitusi: 33444
Kui sa oled kogemata määratud Kaitseliidu struktuuris sõja-aja kohale, siis käidki seal õppekogunemistel täpselt niipalju kui kutsutakse. Selleks pead sa muidugi KL liige olema. KL liikmed käivad üldiselt ikka tihemini harjutamas, mul on sel aastal vist viis korda käidud. Ise ülemana vaadates neid mehi, kes need 5-6 korda aastas a' 2 päeva käivad, nendega läheks sõtta küll. Oskavad normaalselt, ei virise ja motti on kah.

Logi ID kaardiga eesti.ee-sse sisse ja vaata, mis üksuse hingekirjas sa seal oled. KL õppekogunemisi (kutsete ja päevarahaga) ei tee sagemini kui kord aastas 2-3 päeva, välja arvatud suurõppuste aastad, kus võib nädalake ka olla.

Tsiteeri:
AK-74-ja võin senini une pealt lahti võtta ja uuesti kokku panna, mida aga ei saa öelda rootslaste "aeru" kohta.


See on vaid drillimise küsimus, arvan, et umbes paari päevaga õpetab iga mehe ka AK-4 kinnisilmi lahti võtma ja kokku panema. Minul oli sellest drillist möödas pea 10a, kui mulle esitati väljakutse - tõesta, et teed paremini. Ma siis sidusin silmad kinni ja tegingi. Automehhaanikul on see tegelikult lihtne, kui oled harjunud käsikaudu töötama ja sõrmedega ära tundma, mis jupp ja mispidi sul näpuvahel on.

_________________
/Veelgi hullem on see, et koos kohustusliku patriootliku riigioptimismi kehtestamisega nõrgeneks paratamatult ka meie ohutaju, mis on enesealalhoiuks vältimatult vajalik instinkt/ S. Mikser 2014.


Viimati muutis Kapten Trumm, 23 Sept, 2021 16:24, muudetud 1 kord kokku.

Üles
 Profiil Saada privaatsõnum  
 
 Teema pealkiri: Re: Reservõppused ja lisaõppekogunemised
PostitusPostitatud: 23 Sept, 2021 16:24 
Eemal
Liige

Liitunud: 06 Juul, 2005 16:48
Postitusi: 1386
Kapten Trumm kirjutas:
Kui sa oled kogemata määratud Kaitseliidu struktuuris sõja-aja kohale, siis käidki seal õppekogunemistel täpselt niipalju kui kutsutakse. Selleks pead sa muidugi KL liige olema.
Tegelikult on KL struktuurides ka ainult ajateenistuse läbinud mehi. Näiteks viimasel Põhja MKR 120mm MP patarei õppekogunemisel oli osa mehi reservistid.


Üles
 Profiil Saada privaatsõnum  
 
 Teema pealkiri: Re: Reservõppused ja lisaõppekogunemised
PostitusPostitatud: 23 Sept, 2021 16:25 
Eemal
Liige
Kasutaja avatar

Liitunud: 28 Juul, 2005 16:35
Postitusi: 33444
See Põhja MP patarei on suht erandlik üksus ses suhtes. Muud, lahingugrupi kompaniid koosnevad ikkagi vabatahtlikest. Või enamasti vabatahtlikest.

_________________
/Veelgi hullem on see, et koos kohustusliku patriootliku riigioptimismi kehtestamisega nõrgeneks paratamatult ka meie ohutaju, mis on enesealalhoiuks vältimatult vajalik instinkt/ S. Mikser 2014.


Üles
 Profiil Saada privaatsõnum  
 
 Teema pealkiri: Re: Reservõppused ja lisaõppekogunemised
PostitusPostitatud: 23 Sept, 2021 20:42 
Eemal
Liige

Liitunud: 28 Aug, 2007 3:06
Postitusi: 2237
Kae kapteniherra, ei ole ma kusagil liige jne. Usun, et oled mu varasemad postitused siin teemas läbi lugenud. Sellest saab vabalt teha järeldused, et minusuguseid tuleks kordades tihedamini koolitada, või siis üldse rahule jätta. Kui minuvanust (arvan, et suhteliselt hea väljaõppega) kord kümne aasta jooksul RÕK-le tassitakse, siis olen pigem probleem kui tegija selles vallas.

_________________
sitt päev, kellele kurdad


Üles
 Profiil Saada privaatsõnum  
 
 Teema pealkiri: Re: Reservõppused ja lisaõppekogunemised
PostitusPostitatud: 23 Sept, 2021 21:54 
Eemal
Liige

Liitunud: 10 Okt, 2014 8:51
Postitusi: 1972
Asukoht: Rahu ja Sõpruse Asulas :)
Millal see RÕK toimus?


Üles
 Profiil Saada privaatsõnum  
 
Näita postitusi eelmisest:  Sorteeri  
Tee uus teema Vasta teemale  [ 747 postitust ]  Mine lehele Eelmine  1 ... 46, 47, 48, 49, 50

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi [ DST ]


Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 7 külalist


Sa ei saa teha uusi teemasid siin foorumis
Sa ei saa postitustele vastata siin foorumis
Sa ei saa muuta oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa kustutada oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa postitada siin foorumis manuseid

Otsi...:
Hüppa:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Eestikeelne tõlge phpbb.ee poolt