Üldine ajateenistuskohustus

Vasta
Martin Herem
Liige
Postitusi: 2368
Liitunud: 10 Okt, 2014 7:51
Asukoht: Rahu ja Sõpruse Asulas :)
Kontakt:

Re: Üldine ajateenistuskohustus

Postitus Postitas Martin Herem »

Ehk sisuliselt saabki sedasi vabaks
https://www.postimees.ee/7363867/alanud ... itud-noort

Kas sa midagi segamini ei ajanud? See on oktoobrikutse artikkel.
Ja isegi selle põhjal ei saa väita, et need kes ei vaktsineeri, vabanevad ajateenistusest.
Me hakkame jaanuarist võtma kõiki. Järgmine aasta võtame kõiki. Nagu selle aasta juulis. Võtame tagantjärgi ka neid kes oktoobris vaktsineerimatuse tõttu välja jäid.

Mille põhjal sa väidad, et "sisuliselt saabki vabaks"?
Kasutaja avatar
Chupacabra
Liige
Postitusi: 3499
Liitunud: 25 Juun, 2014 15:25
Kontakt:

Eesti Kaitseväe suurus ja struktuur

Postitus Postitas Chupacabra »

KV on lähiaastatel läbi tegemas kvantitatiivset ja kvalitatiivset hüpet. Aga loorberitele ei tohi puhkama jääda. Järgmine samm, minu hinnangul, peaks olema ajateenistuse laiendamine kõigile meestele. Esiteks tõstab see kaitsetahet, teiseks suurendab reserve, kolmandaks vähendab SA üksuste kiirkorras treenimise vajadust. Isegi kui kõigile ajateenistuse läbinutele pole SA ametit, siis vajadusel on mida võtta üldreservist. Sõja ajal võib ka juhtuda, et saabub relvaabi ja siis on hea neid relvi anda meestele, kes juba midagi oskavad, mitte alustada nullist väljaõpet.
Martin Herem
Liige
Postitusi: 2368
Liitunud: 10 Okt, 2014 7:51
Asukoht: Rahu ja Sõpruse Asulas :)
Kontakt:

Re: Üldine ajateenistuskohustus

Postitus Postitas Martin Herem »

Me võtame juba aastaid kõiki keda võtta on. Ainukeseks piiranguks on tervis. Aga kui kutsealune tahab, siis saab ka sellest üle. AT arv suureneb aeglaselt aga suureneb. Ja peamiselt on selle taga ikkagi kodanike hoiakud. KV tegeleb sellega peamiselt muutes ajateenistust veel paremaks. Viimased aastad on näidanud häid tulemusi.
Kasutaja avatar
Chupacabra
Liige
Postitusi: 3499
Liitunud: 25 Juun, 2014 15:25
Kontakt:

Re: Üldine ajateenistuskohustus

Postitus Postitas Chupacabra »

Ok. See on minu jaoks uudis, et meil 30-40% meestest on sandid.
vaad
Liige
Postitusi: 249
Liitunud: 22 Juul, 2019 15:08
Kontakt:

Re: Üldine ajateenistuskohustus

Postitus Postitas vaad »

Kui ise teenisin, siis väideti, et ainult umbes 1/3 Eesti mehi jõuab ajateenistusse ehk selle järgi oleks lausa kaks kolmest noorest eesti mehest põhimõtteliselt invaliidid. Reaalsuses on selle 2/3 sees ikkagi üsna väike osa, kes tegelikult teenida ei saaks. Suur hulk üritab ennast vabaks skeemitada ja teine suur hulk on ükskõiksed, keda valge kitli sündroomiga ületöötatud-alarahastatud arstid on mittekõlbulikuks tunnistanud ja kes õlgu kehitades asja sinna paika jätavad, kuid kes de facto teenistusse sobiksid. Mõlema grupi probleemiks on tegelikult hoiakud. Päriselt teenistuse jaoks liiga viletsa tervisega noori mehi on meil minu isiklikul arvamusel ikka kuskil vb 1/10st, mis on ka tegelikult üsna palju.

Sellest, kuidas enamik vabastusi on hoiakute küsimus, andis minu ajateenistuse ajal aimu füs vabide hulk. Kui hommikuvõimlemisele tuleb vähem kui pool rühma, sest ülejäänute jaoks on see de jure tervisliku seisundi tõttu võimatu, kuid samad mehed on peale õhtusööki esimesed, kes jõusaali poole jooksevad, ei saa asi olla ikkagi ainult tervises.
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36424
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: Üldine ajateenistuskohustus

Postitus Postitas Kriku »

vaad kirjutas: 08 Juul, 2022 19:23Kui ise teenisin, siis väideti, et ainult umbes 1/3 Eesti mehi jõuab ajateenistusse ehk selle järgi oleks lausa kaks kolmest noorest eesti mehest põhimõtteliselt invaliidid. Reaalsuses on selle 2/3 sees ikkagi üsna väike osa, kes tegelikult teenida ei saaks.
Invaliid ja ajateenistuseks kõlbmatu on ikka kaks ise asja. Kui "tegelikult teenida saaks" = "võiks olla KL liige", siis saab selle vahe hõlpsasti kätte, võrreldes ajateenija ning autojuhi (kõrvalteema järgi pidid KL liikmele olema samasugused nõudmised) tervisenõudeid ja läbikatsumist med. komisjonis.

Tegelikult on hea küsimus, mis saaks, kui ajateenijatel füüsiline trenn ära jätta. Kui sõjaks läheb, siis on suurest osast neist nagunii saanud õllekõhukesega onklid, kes eriti joosta ei jõua. Kui palju see kaitsevõimet mõjutaks võrreldes isikkoosseisu lisandumisega?
vaad
Liige
Postitusi: 249
Liitunud: 22 Juul, 2019 15:08
Kontakt:

Re: Üldine ajateenistuskohustus

Postitus Postitas vaad »

RÕKidel kogetu põhjal võiks öelda, et enamus kuni 6 aastat tagasi ajateenistuse lõpetanud mehi on ikka suhteliselt heas vormis ja ka 40ndates õllekaga härrad võivad üllatavalt hästi joosta, kui ikka väga vaja on. Mõnel RÕKil, kus mina käinud olen, on ka ÜFTi tehtud, aga nendel tulemuste juures tuleb arvestada kahte olulist asjaolu. Esiteks, et ÜFT on oma olemuselt väga kehv meetrika reaalse füüsilise võime hindamiseks ja teiseks on RÕKile tulnud meestel kaduvväike motivatsioon esimesel päeval kohe peale stressirohket varustuseliinist tulekut hakata ÜFTi tegema ja seda maksimaalse pingutusega.
vaad
Liige
Postitusi: 249
Liitunud: 22 Juul, 2019 15:08
Kontakt:

Re: Üldine ajateenistuskohustus

Postitus Postitas vaad »

Kriku kirjutas: 08 Juul, 2022 19:36 Invaliid ja ajateenistuseks kõlbmatu on ikka kaks ise asja.
Omast kogemusest võiks öelda, et kelle tervis on aastal 2022 nii kehv, et ta üldse ajateenistuses mitte mingil viisil mitte kunagi osaleda ei saa, peab ikkagi põhimõtteliselt invaliid olema.
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36424
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: Üldine ajateenistuskohustus

Postitus Postitas Kriku »

vaad kirjutas: 08 Juul, 2022 20:20
Kriku kirjutas: 08 Juul, 2022 19:36 Invaliid ja ajateenistuseks kõlbmatu on ikka kaks ise asja.
Omast kogemusest võiks öelda, et kelle tervis on aastal 2022 nii kehv, et ta üldse ajateenistuses mitte mingil viisil mitte kunagi osaleda ei saa, peab ikkagi põhimõtteliselt invaliid olema.
Nii et siis ajateenistusse võetakse kõik, kellele võiks autojuhiloa anda, nagu KL-igi? Kui mitte, kas siis KL-i võetakse invaliide?
vaad
Liige
Postitusi: 249
Liitunud: 22 Juul, 2019 15:08
Kontakt:

Re: Üldine ajateenistuskohustus

Postitus Postitas vaad »

Pidasin silmas neid, kelle tervislik seisund on päriselt nii kehv, et neil pole võimalik ajateenistust aastal 2022 mitte mingil vormil läbida arvestades seejuures kui paindlik ja vastutulelik on modernne ajateenistus, mitte neid, kelle tervis on nõrk ainult paberite järgi.
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36424
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: Üldine ajateenistuskohustus

Postitus Postitas Kriku »

Nii et siis kehtivad tervisenõuded on liiga kõrged ja peaksid rohkem autojuhiloa omi meenutama?
vaad
Liige
Postitusi: 249
Liitunud: 22 Juul, 2019 15:08
Kontakt:

Re: Üldine ajateenistuskohustus

Postitus Postitas vaad »

Ma pole arst ja ei oska seega öelda, mida nad pigem meenutama peaksid, aga realistlikud nad praegusel kujul ei tundu olevat.
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36424
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: Üldine ajateenistuskohustus

Postitus Postitas Kriku »

Ega ma sellest asjast ka väga aru ei saa.

Kas kaitseliitlaselt, kes on SBK ära teinud Kaitseliidus, oodatakse sõja ajal vähem kui reservistilt, kes on läbinud ajateenistuse? Vaevalt küll. Isegi KL ohvitseriks saab ajateenistust läbimata tõusta, nagu üks agar akf demonstreerinud on. Ometi võib Kaitseliitu astuda põhimõtteliselt siis, kui oled võimeline autot juhtima, ajateenistusse aga on kolmandikku vms ei taheta.
Peeter
Liige
Postitusi: 2539
Liitunud: 19 Veebr, 2006 20:12
Asukoht: Tartu
Kontakt:

Re: Üldine ajateenistuskohustus

Postitus Postitas Peeter »

https://lr4.lsm.lv/lv/raksts/deystvuyus ... b.a162988/ Jutus märge, et vereorklandimeelseid ei taheta ja neile relva kätte ei anta.
Kasutaja avatar
Fucs
Liige
Postitusi: 15550
Liitunud: 12 Dets, 2006 21:43
Asukoht: retired
Kontakt:

Re: Üldine ajateenistuskohustus

Postitus Postitas Fucs »

Martin Herem kirjutas: 08 Juul, 2022 14:49 Me võtame juba aastaid kõiki keda võtta on. Ainukeseks piiranguks on tervis. Aga kui kutsealune tahab, siis saab ka sellest üle. AT arv suureneb aeglaselt aga suureneb. Ja peamiselt on selle taga ikkagi kodanike hoiakud. KV tegeleb sellega peamiselt muutes ajateenistust veel paremaks. Viimased aastad on näidanud häid tulemusi.
Chupacabra kirjutas: 08 Juul, 2022 17:01 Ok. See on minu jaoks uudis, et meil 30-40% meestest on sandid.
vaad kirjutas: 08 Juul, 2022 19:23 Kui ise teenisin, siis väideti, et ainult umbes 1/3 Eesti mehi jõuab ajateenistusse ehk selle järgi oleks lausa kaks kolmest noorest eesti mehest põhimõtteliselt invaliidid. Reaalsuses on selle 2/3 sees ikkagi üsna väike osa, kes tegelikult teenida ei saaks. Suur hulk üritab ennast vabaks skeemitada ja teine suur hulk on ükskõiksed, keda valge kitli sündroomiga ületöötatud-alarahastatud arstid on mittekõlbulikuks tunnistanud ja kes õlgu kehitades asja sinna paika jätavad, kuid kes de facto teenistusse sobiksid. Mõlema grupi probleemiks on tegelikult hoiakud. Päriselt teenistuse jaoks liiga viletsa tervisega noori mehi on meil minu isiklikul arvamusel ikka kuskil vb 1/10st, mis on ka tegelikult üsna palju.

Sellest, kuidas enamik vabastusi on hoiakute küsimus, andis minu ajateenistuse ajal aimu füs vabide hulk. Kui hommikuvõimlemisele tuleb vähem kui pool rühma, sest ülejäänute jaoks on see de jure tervisliku seisundi tõttu võimatu, kuid samad mehed on peale õhtusööki esimesed, kes jõusaali poole jooksevad, ei saa asi olla ikkagi ainult tervises.
Sellest on siin lausa eraldi mammutteema. Ja kuna ma seal olen oma lobaga isegi juba pool teemat ära täitnud 8) , siis siin uuele ringile minna ei tahaks.... aga lühike põige siis veelkord....

19 detsember, 2017

Valitsus muutis kaitseväelaste tervisenõudeid, mis muudab oluliselt senist olukorda, kus tervisenõuetele vastavaks tunnistati vaid kolmandik kutsealustest.

See tähendab, et seni pääses Eesti sõjaväest tervislikel põhjustel ära kaks kolmandikku kutsealustest. Võrdluseks, Soomes pääseb tervise tõttu ära vaid kolmandik kutsealustest.
https://lounaeestlane.ee/ajateenistuses ... -ei-paase/
https://tervis.postimees.ee/4344231/kai ... t-ei-paase
Mul on siin võrdluseks puhtjuhuslikult olemas arhiiviandmed 1975-1977 ENSV kutsealuste tervisliku seisundi kohta.
ENSV kutsealuste tervis 1975-1977.jpg
No ja lisaks on mul siin olemas ka arhiivimaterjal ENSV 1973-1977 sõjalise algõpetuse statistilistest arvandmetest.
ENSV SõjAlgÕp 1973-1977.jpg
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 13 külalist